10% KORTING M. BRINKS - TURFMARKT II - T£L. 2330 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT E.E.KSTE BLAD PAG. 2 FEBRUARI RECLAME ©P ALLE ARTSKELEN EN EU ALLE AF0EELINGEN DEZE KORTING IS NIET GELDIG OP ARTIKELEN WAARVAN DE VERKOOP PRIJS DOOR DEN FA3RIKANT IS VOORGESCHREVEN EN O? ENKELE SPECI ALE PRIJZEN, WELKE VOOR DEZE RECLAME EXTRA LAAG ZIJN GESTELD WAALS HAARLEMMERSTRAAT 833-533 - LEIOOI BAROMETER. naar waarnemingen verricht ui den morgen van 2 Februari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometsrst.: 782.2 te Valencia. Laagste barometerst.: 733.3 te Vardo. Verwachting tot den avond van 3 Febr.: In het Noorden: zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot j Toord-Westelijke wind nevelig tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, aan- j vankelijk nog lichte vorst, later lichte dooi, eenige neerslag, aanvankelijk nog lichte vorst later lichte dooi. In het Zuiden: zwakke tot ma tige Oostelijke tot Noordelijke wind, neve lig tot half of zwaar bewolkt, wellicht eeni ge neerslag, matige tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot om het vriespunt. over Ierland en Groot-Brittannië bleef het hooge drukgebied stand houden, doch de tong van hooge drukking, die zich gis terenmorgen over Zuid-Scandinavië uit breidde maakte plaats voor een depressie. Over geheel Scandinavië is de luchtdruk dalende en het is waarschijnlijk, dat deze verandering een tijdelijk afnemen van de vorst in onze omgeving beteekent. Over Zweden en Noorwegen is ten gevolge van den lagen druktosstand de temperatuur sterk gestegen (plaatselijk zelfs 27 graden Celsius), terwijl aan de Noorsche kust hier en daar zware neerslag viel. Intusschen trok de depressie, die ons gisteren Noord-Ooster storm bracht Zuidwaarts, thans over het Middellandsche Zes-gebied zwaar weer veroorzakend. De Oostenwind bracht ons gisteren transportkoude uit Duitschland, zoodat de temperatuur in den nacht (mede tengevolge van de uitstraling) tot minus 5 graden Celsius daalde. Ook over Ierland, Engeland, Frankrijk en Duitschland is het kouder geworden; over Polen daarentegen werd hst warmer. In de eerstvolgende 24 uur kan bij ons wat somberder weer ver wacht worden. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 0.4 gr. C. onder nul. LICH OP VOOR FIETSERS C.a.: Van Vrijdagnamiddag 5.17 uur tot Zaterdagmorgen 7.09 uur. HOOD WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 3 Februari v.m. 4.38 uur en nam. 4.52 uurr. HANDELSPOLITIEK. Contact-commissie ter zakelijke voorlichting ingesteld. De Minister van Staat, Minister van Ko loniën heeft ingesteld een Commissie van Contact voor economische aangelegenheden, die tot taak heeft het Departement van Ko loniën bij de behandeling van vraagstuk ken op het gebied der handelspolitiek van zakelijke voorlichting te dienen. UITVOER VAN VARKENS. Contract-wijziging noodig wegens sterken teruggang van den export. Het oude contract tusschen de Neder- landsche Varkens-Centrale en de export- siachterijen is, zooals bekend, 1 December j.l. gewijzigd. Het nieuwe contract droog een voorloopig karakter. Dirt voorloopige contract is per 1 April a.s. opgezegd. De gewijzigde omstandigheden hebben het noodzakelijk gemaakt, dat de verhouding N. V. C.-exportbedrijven op een nieuwe basis geregeld werd. De besprekingen dienaangaande zijn nog niet geëindigd. SANEERING IN HET BAKKERSBEDRIJF De Centrale Bakkerij Commissie ontving d.d. 1 Februari een bericht van de Meel fabrikanten, waarin werd medegedeeld, dat alle meelfabrikanten er zich mee accoord verklaarden het Landelijk saneeringscon- tract van 1 Februari 1933 onderling voor loopig tot nader order voort te zetten. DE DUITSCHERS IN NEDERLAND. Een Engelsch blad publiceert een foto grafische copy van een brief, door het Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam gezonden aan een Duitsch onderdaan, in woner van Amsterdam. In den brief wordt de ontvanger verzocht met zijn paspoort en andere papieren op het consulaat te verschijnen, waaraan wordt toegevoegd: „Indien u in gebreke blijft aan deze instructie gevolg te geven, zal het Duitsche consulaat tot zijn spijt gedwongen zijn door andere middelen uw komst te verzekeren". In denzelfden brief wordt van denbetrokkene verlangd, het consulaat in kennis te stellen van de adres sen van andere met name genoemde Duit sch ers of hen te bewegen met dezelfde do cumenten op het consulaat te verschijnen. CRISIS RUNDVEECENTRALE De inkrimping van rundvee Aangezien aan de Crisis Rundveecen trale is gebleken, dat in veehouderskringen de meening bestaat, dat bij de veeteelt regeling zal worden bepaald dat ieder vee houder naar den grondslag van de rund- vestelling Januari 1934 een nader vast te stellen aantal dieren zal moeten leveren, wijst zij er ter voorkoming van misver stand op, dat deze meening onjuist is. Bij de uitvoering van de teeltregeling zal, zooals reeds eerder is bekend ge maakt, namelijk worden bepaald, hoeveel kalveren ieder veehouder zal mogen aan houden in 1934, op grond van het aantal hetgeen hij in vorige jaren als regel aan hield en opfokte. Indien de vrijwillige levering van rund vee niet op 15 Mei a.s. het voor dien da tum bepaalde aantal dieren zou hebben opgebracht, zal nadien moeten worden vastgesteld hoeveel stuks volwassen rund vee vanaf de maand Juni zal mogen wor den gehouden per bedrijf, welk aantal op 1 December 1934 niet overschreden zal mogen zijn, zoodat in dat geval de vee houders gelegenheid zullen verkrijgen hun veestapels tusschen de maanden Juni en December in te krimpen tot zoodanig eantal als hun toegestaan zal zijn, aan te houden. Ook bij deze toewijzing, evenals bij de toewijzing van kalveren, zal de uitkomst van de telling van Januari niet de eenig leidinggevende grondslag zijn. Ten aanzien van de prijzen van de on der deze omstandigheden op de ruimen volwassen dieren en kalveren zal, voor zooveel thans kan worden gezien, geen enkele toezegging kunnen worden gedaan of waarborg worden gegeven. Ontslag van ambtenaren wegens revolutionnaire gezindheid. In de gisteren gehouden winterzitting van de Friesche provinciale Staten kwam in behandeling het voorstel van Ged. Staten tot wijziging en aanvulling van de regle menten voor de ambtenaren en werklieden ir. dienst der provincie Friesland. Hierbij wordt bepaald, dat ontslag kan worden verleend wegens revolutionnaire gezind heid of het lidmaatschap van eenige door den raad van ministers c.q. den Commissa ris der Koningin aangewezen' vereeniging. Na vele en langdurige discussies de geheele dag was er mee gemoeid ging men tot de stemmingen over. Met enkele kleine wijzigingen werd het geheele voor stel aangenomen met aanteekening, dat de S.D.-fractie tegen was. SPORT ZWEMMEN DE FINISH BIJ ZWEMWEDSTRIJDEN. Een nieuwe uitvinding. Uit New York wordt gemeld: Een stu dent van de Columbia-Universiteit heeft een nieuwe uitvinding gedaan om bij zwemwedstrijden de aankomst der deelne mers te bepalen. Bij de finish is een bord opgesteld met 4 rijen lichten. Aan het eind van elke baan bevindt zich zoo'n bord. De eerst aankomende ontsteekt automa tisch een rood licht op zijn baan, de tweede een wit licht, de derde een blauw en de vierde een groen. Een scherm is opgesteld ongeveer 5 c.M. voor het bord. Het scherm bestaat uit metalen draden. Als de eerste aankomende het net aanraakt wordt auto matisch het rooie lichtje op het bord ont stoken, terwijl het de andere roode lich ten uitschakelt. De tweede aankomende doet bij aanraking van het scherm het witte licht ontbranden en automatisch worden daarbij de andere witte lichten uitgeschakeld, enz. De kans op een dsadheat is statistisch gezien 1 op een millioen en indien werke lijk een dsadheat zou plaats vinden, zal op de beide banen geen enkele lamp ontsto ken worden. De volgende zwemmer zou dan echter in zijn baan het roode licht la ten aangaan, en de vierde het witte licht. Een tijdopname-apparaat is eveneens in deze uitvinding opgenomen. Bij het lossen van het pistoolschot wordt een stopwatch ingedrukt, automatisch, en bij het berei ken van het netwerk blijft de stopwatch automatisch stilstaan. De uitvinding zou ook bij andere takken van sport kunnen worden gebruikt STADSNIEUWS D1" HANZE. De jaarvergadering. In café rest. „In den Vergulden Turk" hield de Leiidsche Hanze gisteravond onder voorzitterschap van den heer J. Meijers, haar jaarvergadering, welke zich kenmerk te door bijzonder slecht bezoek. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken, was een rondschrijven van den Ned. R. K. Midden standsbond over het op 6 Febr. te Den Haag te houden buitengewone Middenstands Congres. De voorzitter spreekt een woord van opwekking tot de leden om dit congres, waarvoor gratis entree's bij den secretaris verkrijgbaar zijn, bij te wonen. Uit Lim burg komt er zelfs 'n extra-trein. De Leide- naars mogen dus zeker niet achterblijven. Wederom wordt een nieuw lid geïnstal leerd. Aan het jaarverslag over 1933, uitge bracht door den heer G. v. Dsene, ontlee- nen we, dat het afgeloopen jaar weinig red-en tot verheugenis gaf en o.m. het voor uitzicht bracht op omzet- en weeldebelas ting. Maar al pakken de wolken zich samen boven de hoofden der middenstanders, ach ter de wolken schijnt de zon en eens zul len de donkere tijden weer voorbijgaan, zoodat men den moed niet wil laten varen. Dank wordt gebracht aan den afgetre den geest, adviseur, rector Reijnen, terwijl rector v. d. Ven als nieuwe geest, adviseur hartelijk wordt verwelkomd. Gememoreerd wordt verder de oprich ting van Katholiek Leiden, van de afd. vak groep Kruideniers. Achtereensvolgens werden hierna uitge bracht de jaarverslagen van de af deelingen ,,St. Jan", „St. Lucas" en „St. Paschalis". Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. L. C. Perquin, geeft de volgende cijfers: ontvangsten 3223.79, uitgaven 2332.98, voordeelig saldo dus 895.83. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1933 270, het vermeerderde met 17 en verminderde met 27, zoodat het thans 280 bedraagt. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heer Stijnman, G. Pollman en Westerman. De begrooting voor 1934 lokte eenige be spreking uit ten aanzien van het punt voor- sohotfonds, welk fonds in de practijk veel moeilijkheden belooft te brengen, wijl op andere plaatsen gebleken is, dat het ge leende geld zeer moeilijk terug te krijgen is. De voorzitter zeide veel meer te voelen voor 'n adviescommissie, zoo noodig ter- j zy'de gestaan door 'n betrouwbaar accoun- tant. In dien geest zal voortaan gewerkt worden. Bij het punt congressen enz. werd er op I aangedrongen, dat meerdere personen de te houden congressen bijwonen. De af dee ling draagt zoo noodig bij in de kosten. De begrooting werd ten'slotte vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 3395.83. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren J. L. C. Perquin, P. J. W. Slegtenhorst en J. Schoondergang werden herkozen. Tot afgevaardigden naar het buitenge woon congres te Den Haag worden benoemd de heeren Q. Does wijk, F. v. Noort en J. Sohoondergang. De voorzitter deelt hierna een en ander mede over de pogingen der Lei&sohe Mid denstandscentrale om te komen tot een ten toonstelling in de Stadsgehoorzaal, omdat verschillende middenstanders bezwaren hadden tegen een winkelweek. Deze pogiin- gingen zijn echter afgestuit op het verkrij gen der gehoorzaal, die tot 23 April bezet was. Die tijd leek het L.M.C.-bestuur min der gesohikt, zoodat van verdere plannen werd afgezien. Inmiddels bereikte het be stuur de mededeeling, dat. in dienzelfden tijd een tentoonstelling zal worden gehou- I den door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. I Naar aanleiding hiervan ontspon zich eenige I discussie over den aard dezer tentoonstel ling, al- of niet medewerking hieraan, enz. Van de Lichtfabrieken was een schrijven I ontvangen of men bij een e.v. winkelweek weer bereid zou zijn tot samenwerking met de Liohtfabrieken. De vergadering achtte dit zeer gewenscht. De Middenstand tegen een snor-verbcd. De voorzitter bracht vervolgens het snor- verbcd ter sprake en hij vroeg zioh af, of het wel de juiste weg is, dat de gemeente zich met al die dingen bemoeit. De tar.l- ondernemingen hebben de burgerij e»n grooten dienst bewezen, de taxi's voorzien in een groote behoefte en het bezoek aan de binnenstad is veel groeier, omdat de menschen zich gemakkelijker kunnen ver plaatsen. Geldt dit zelfs voor de straten, waar trams en autobussen rijden, zeker is dit zoo voor de wijken, waar geen verkeers middelen komen. Bovendien doodt men op die manier weer een sterk particulier ini tiatief, dat zich een plaats veroverd heeft ondanks gesubsidieerde concurrentie. De vergadering was hier volkomen eens gezind met den voorzitter, zoodat zelfs de bemerking werd gemaakt: liever de trams en de autobussen weg dan d-e taxi's. Hierop reageerde een der aanwezigen door te zeg gen, dat men de autobus onderneming niet weg zal krijgen, zoolang een wethouder nog aandeelhouder is. Red.). Besloten werd tenslotte de Middenstands- I centrale te verzoeken tot den raad een ver- I zoek te richten het snorverbod niet te wil len aannemen. (Aanneming van een ver- I bod, z o o a 1 s door B. en W. is voorgesteld, door den Raad, lijkt ons zeer onwaar- schynlijk. Red. L.Crt.). Hierna kwam ook de straatbelasting nog ter sprake en hetgeen gedaan wordt ter verbetering en verfraaiing van de stad. Op gemerkt werd, dat wel aandacht besteed wordt aan da buitenstad, doch dat naar de binnenstad geen hand wordt uitgestoken, terwijl juist verbetering van de binnenstad het meest noodig is. Op voorstel van den heer Waals werd besloten de L.M.C. te verzoeken een be spreking met de diverse raadsfracties aan te vragen, waarop met dit punt ook het snorverbod kan worden besproken. De voorzitter bracht vervolgens de Win kelweken ter sprake en wees er op, dat er gevaar bestaat, dat er een Haarlemmer straat-winkelweek komt, omdat de overige winkeliers zoo op den aohtergrond blijven. Nadat de voorzitter tenslotte nog de aan dacht gevestigd had op het op 11 Februari te houden Vastenavondfeest, dat besloten wordt met een gezellig samenzijn in den foyer, kwam de rondvraag ter sprake. Nadat 'n tweetal leden persoonlijke klach ten hadden geuit, wees de heer Doeswijk op het steeds grooter wordende euvel der coöp. inkoopvereenigingen door ambtena ren. De regeering moest dergelijke inkoop vereenigingen eenvoudig verbieden, want zij berokkenen den middenstand niet wei nig schade. Ook de groepsbelangen der consumptie- vereenigingen werden door denzelfden spreker ter sprake gebracht. Deze kwesties zullen allen op een daar toe speciaal te beleggen vergadering onder de loupe genomen worden, waarvoor nu reeds de aandacht van belanghebbenden wordt gevraagd. Nadat de voorzitter tenslotte nog enkele mededeeüngen had gedaan volgde sluiting der vergadering te 12.15 uur. DE NATIONALE REVUE „O.. BEDOEL JE DAT." Naar wij vernemen heeft de N.V. Natio nale Revue na hst beëindigen van de suc cesvolle series in Amsterdam, Rotterdam enen Den Haag, alwaar de Revue „O.... bedoel je dat" reeds meer dan 150 opvoerin gen bvehaalde, een groote tournee door ons land ondernemen. Ook te Leiden zal déze groote Hollandsche Revue worden opge voerd en wel in de Stadsgehoorzaal op Zondag 11 en Maandag 12 dezer 's avonds Wij komen op deze voorstellingen nog nader terug. Men zie de advertenties in dit blad. Gemeentelijke Aankondigingen. Uitloting geldleening. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 25 Januari 1934 gehouden uitlo ting van 50 obligatiën ad 1000.— in de 41/2 pet. geldleening der gemeente Lei den van 1928 groot 2.000.000.— de navol gende obligatiën zijn uitgeloot: de nummers 30, 51, 168, 198, 192, 205, 225, 229, 249, 294, 293, 408, 435, 473, 499, 510, 513, 531, 641, 650, 683, 746, 766, 790, 798, 832, 855, 946, 998, 1216, 1223, 1247, 1236, 1237, 1405, 1435, 1474, 1497, 1532, 1578, 1632, 1717, 1730, 1754, 1769, 1803, 1808^ 1828. 1838 en 1988. De aflosbaar gestelde obligatiën zullen betaalbaar worden gesteld te Amsterdam ten kantore der Nedsrlandsch-Indische Es- compto-Maatschappij en der hsören Patijn, Van Notten en Co., te Rotterdam en 's-Gra- venhage ten kantore der Nedsrlandsch- Indische Escompto Maatschappij en te Lei den bij den Gemeente-Ontvanger. AGENDA LEIDEN. Zondag. „Faust", Leidsche Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Jan. tot en met Zondag4Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594. en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85. Seen reden tot ongerustheid KWATTA's SOLDAATJES blijven hun. waarde, altijd Houden DE E. L. V. I. En de loterij der St. Elisabeth- en St. Vincentiusvereeniging. Zoo behoort de E. L. V. I. weer tot het verleden en kan da cómmisssie rekening houdende met de heerschende economische depressie met de resultaten tevreden zijn. Zij neemt dan ook gaarne deze gelegen heid te baat om allen, die op welke wijze ook, hebben medegewerkt tot het slagen der E. L. V. I. haar dank te betuigen. Even eens dank aan allen die de E. L. V. I. be zochten, op deze wijze het aangename met het nuttige vereenigden, en zoo bijdroegen tot het verkregen resultaat. Ook mogen wij niet vergeten de spelers (sters) van de gehouden Bridgedrive, hun dankende voor de buitengewone bijdrage, verkregen uit een zoo kleinen kring. Aan hem, die dezen wedstrijd zoo keurig regel de en tevens als spelleider optrad, is een woord van hulde hier zeker op zijn plaats. Dan komen wij terug op de zaak, welke, schijnbaar door de E. L. V. I. een weinig op den achtergrond werd gesteld, onze loterij. Wij meenen toch te moeten veronderstel len dat deze niet vergeten is. De prijzen in onzen winkel in de Korenbrugstesg staan nog steeds aanlokkelijk uitgesteld, de loop zit er nog aardig in, maarja, dat „Maar", het woordje dat wij bij het opbou wen en inrichten der E. L. V. I. beslist uit ons woordenboek hebben geschrapt, zouden wij dat nu werkelijk weer moeten gebrui ken? Geachte Lezer, bewaar ons er voor. Het ligt nu aan U! Stel U in de plaats van een Verkenner en doe één goede daad! Er is slechts één goede daad te doen, tenminste welke voor ons waarde heeft, en dat is: Koop, nog een lot! Wij weten het, U heeft er een of meer, doch koop er één bij, doch haast U, want aan alle aanvragen kan niet worden voldaan, zorg dus dat U er spoedig bij zijt! En danJa, dan gaan we trek ken, dan komen de prijzen er uit, en wij deelen U spoedig den uitslag mee. Voor IJ zeer prettig en voor ons een aangename taak. De leden van onze Commissie hebben een zware en moeilijke taak gehad, zorgt U nu spoedig voor een aangename. De Lotery commissie. V erkeerstentoonstelling. Vanaf Dinsdag 6 Februari zal de Ver eeniging „Veilig Verkeer" voor Leiden en Omstreken in het Leidsche Volkshuis, Apo- thekersdijk 33, een vsrkeerstentoonstelling houden, waarbij op Dinsdagavond o.m. de Verkeersfilm zal worden vertoond. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 6329. N.V. Bouwgrond Maatschappij „Het Witte Hek", Katwijk aan Zee, Dwarsstraat 21. (Ned. Staatscourant 29 Januari 1934, Bijvoegsel N:. 217). Dir.: D. Parlevliet Dzn., Katwijk aan Zee en J. Luitse, Amersfoort. Maatsch. kap.: 10.000.waarvan geplaatst en ge stort 2.000. W ij z i g i n g. 2602. Fa. J. A. Ham en Co. Leiden, Aalmarkt. Pakschuitdienst Rotter damLeiden v.v. N.Ven.: Wed. P. J. Gijs- manvan Katwijk, Leiden. Leidsche Arbeidsbeurs Op den Isten Februari 1934 waren 3638 (v. j. 3933) werkzoekenden ingeschreven. Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasieringa-i

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2