DE FINANCIËN DER PLATTELANDSGEMEENTEN 25ste Jaarpane VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 No. 7726 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelinger. wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3(J woorden, v/aarln be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur em verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Kennen wij onze weelde? Wij beschouwen zoo gemakkelijk een be zit, dat wij hebben verkregen, als iets wat zoo behoort te zijn en niet anders kan. Wanneer b.v. een halve eeuw terug voor speld was, hoe de menschen in hun huis kamer de schoonste concerten en de leer rijkste redevoeringen zouden kunnen hooren en genieten men zou dat toe komstig geslacht benijd hebben 0111 diè weelde, waarvan men zich toen zelfs haast geen voorstelling kon maken. En nu, wij zetten de radio aan, en achten wij ons nog wel ooit bevoorrecht en gezegend door dit bezit?'t Is iets gewoons geworden, wat we alleen dan maar waardeeren, als 't ons weer ontnomen zou wordenZoo gaat 't met honderden dingen in 't gewone leven. 't Is de groote levenskunst, om de goede dingen, waaraan wij gewend geraakt zijn, te blijven waardeeren. Naar aanleiding van vele berichten uit het buitenland, die ons katholieken móeten treffen en die onze belangstelling móeten binden, willen wij vandaag even wijzen op een bezit van ons katholieken in Neder land, dat wij waarschijnlijk, omdat wij er aan gewoon zijn geraakt, veel te weinig ronduit gezegd: schandelijk weinig waar deeren. Het is het bezit van de vrijheid van ka tholieke organisatie, speciaal van katholieke Jeugdorgansatie. In dezen tijd vooral van een groot wereld gebeuren, van levens-hervorming op aller lei terrein, zullen alleen zij leiding geven, die zélf een vaste principieele overtuiging hebben. In dezen tijd vooral is het van zulk een all es-beslissend belang, dat de katholieken een op diepe overtuiging gegronde levens beschouwing hebben, welke is gericht op de eischen van het moderne leven. In dezen tijd vooral is het daarom aller noodzakelijkst, dat de jonge katholieken, jongens en meisjes, na het verlaten van de lagere sohcol, worden gevormd en opge voed tot welbewuste katholieken van de zen tijd. En wij kunnen daarom niet dankbaar ge noeg zijn, dat onder wijze voorlichting en stuwende leiding van onze geestelijke Over heid, van onze Bisschoppen, voor alle jon gens en meisjes jeugdvereenigingen zijn op gericht en worden uitgebouwd. Onze katholieke Jeugdorganisatie is een bezit, dat ieder katholiek zonder eenige overdrijving: van heeler en gansoher harte waardeeren moet! Een katholiek, dat ook maar eenigs- z i n s tracht te begrijpen de taak, welke da Voorzienigheid nu en vooral ook in de naaste toekomst den katholieken heeft op gelegd, zal het als zijn duursten gewetens plicht beschouwen, om, zooveel als iin zijn vermogen ligt, aan de groei en bloei der katholieke jeugdorganisatie mede te wer ken! En alle katholieke ouders moeten dank baar zijn, als in en door de katholieke jeugdorganisatie, kan worden aangevuld wat, vaak noodzakelijkerwijze, aan hun opvoeding in dézen tijd ontbx-eekt. Onbegrijpelijk is 't daarom, dat er nog katholieken zijn, dóe aan de katholieke jeugdorganisatie niet medewerken, maar er onverschillig tegenover staan of zelfs voor deze niets anders over hebben dan af brekende critiek en tegenwerking.... Hoe worden ongetwijfeld de Nederlandsche katholieken thans benijd door b.v. de Duitsche geloofsgenooten om het vrije bezit der Katholieke Jeugdorgani satie! Daar moge deze organisatie in theo rie vrij zijn, in de practijk is zy het allerklaarblijkelij kst niet. H i e r is deze organisatie volkomen v r ij in haar ontwikkeling. Kennen wij onze weelde? O, wij begrijpen, dat een katholiek, die zijn katholiek-zijn op gezette tijden aan- en uittrekt als zijn Zondagsche costuum, koud noch warm is voor de katholieke Jeugd organisatie. Maar een katholiek, die, zij 't dan in zwakheid en zonde, tracht en ernstig er naar streeft, om katholiek te z ij n zulk een katholiek moet toch de Katholieke Jeugdorganisatie lief hebben als een bezit van de grootste waarde Kennen wij onze weelde? Schandelijke strijdwijze Te Leiden is door het „Comité van Verweer tegen Fascisme en Oorlog" een circulaire verspreid, waarin de leuze wordt gepropageerd: „Koop niet bij Fascisten" en waarin een lijst wordt gepubliceerd van winkeliers, „die of lid zijn van Mussert en Baars of hen steunen". Op de eerste plaats treffen ons in die lijst namen van menschen, van wie wij heel moeielijk kunnen veronderstellen, dat zij naar het kamp der fascisten zullen zijn overgeloopen. (Een der winkeliers, die worden genoemd, deelde ons van morgen nog met absolute beslistheid mee, dat hij geen enkele relatie heeft met het fascisme; wij vestigen in dit verband de aandacht op de advertentie-kolommen in ons volgend nummer). Maar ook al is die lijst juist, ook al zou den al die menschen, daarin genoemd, vol bloed-fascist zijn, dan past het hun tegen standers nog niet, hen te intimideeren en te treffen met broodroof door het pu bliek aan te sporen, op te jagen, om niet bij hen te koopen! Wij constateeren deze strijdwijze, die schandelijk moet worden genoemd. Wij vreezen er echter voor de in de circulaire genoemde winkeliers geen ernstig nadee- lige gevolgen van. Het over-groote deel van het publiek zal zich niet door een dergelijke ongetee- kende! ophitserij laten beïnvloeden. BINNENLAND De inkomsten der Gemeenten Het Gemeentenfonds Een van de voornaamste inkomsten van de Gemeente is de uitkeering uit het z.g. Gemeentefonds. Naar welke normen die uitkeering wordt berekend en tot welk on gemotiveerd versohil van uitkeering dit voor de diverse gemeenten leidt, zullen wij een volgende maal beschouwen. Vandaag zullen wij ons beperken tot een uiteenzet-' ting van de wijze, waarop de gelden van het Gemeentefonds worden bij elkaar ge bracht. Het Gemeentefonds wordt gevormd door de gezamelijke belastingbetalers van alle Gemeenten des Rijks en wel door de hef fing van een speciale belasting „de gemeen tefondsbelasting". De gemeentefondsbelasting is gebaseerd op het inkomen en wordt geheven van de z.g. belastbare som. Onder belast bare som verstaat men het zuiver inko men, verminderd met den kinderaftrek, die 100.tot 200.al naar gelang het in komen, voor ieder minderjarig eigen of pleegkind bedraagt. Voor de toepassing der gemeentefonds belasting zijn de gemeenten ingedeeld in klassen. Die indeeling geschiedt door den Gemeenteraad. Er bestaat een eerste, een tweede en een derde klasse. Is een gemeen te ingedeeld in de tweede klasse, dan wordt dientengevolge de ovengenoemde belast bare som verhoogd met 100.is de gemeente ingedeeld in de derde klasse, dan bedraagt deze verhooging 200.Hetgeen de gemeentefondsbelasting tengevolge van deze verhoogingen van de belastbare som meer opbrengt, wordt niet in het fonds ge stort dooh komt rechtstreeks aan de kas der betrokken gemeente ten goede. Van daar dat er betrekkelijk zeer weinig ge meenten in de eerste klasse zijn ingedeeld en dat dit aantal, nu de gemeentebesturen meer en meer in het financieel moeras komen, gaandeweg vermindert. Van ds Gemeenten, waar de Leidsche Courant is ingeburgerd, zijn slechts de gemeenten Stompwijk, Veur en Wassenaar in de eerste klasse. Leiden, dat eerst in da eerste klasse was, is al naar de 2e klasse overgegaan, i Verder zijn nog in de tweede klasse: Hille- gom, Leiderdorp, Noordwijk, Voorschoten en Woerden, da overige gemeenten in deze i streek zijn alle in de derde klasse. Dat het i klasseversobil voor de kassen der betrok- ken gemeenten nog al een aardig voordeel- Itje kan opleveren moge blijken uit de vol gends cijfers ontleend aan de statistiek der I gemeentefinanciën over 1932. j Alkemade genoot deswege 1800.Al- J phen aan den Rijn 12.800.Bodegraven 4588.Hillegom 5502.Katwijk 17.915.Lisse 13.083.Noordwijk 5000.Noordwijkerhout 6000.Oegst- geest 7800.Sassenheïm 7466.Voor schoten 3325.Woerden 4398.—. Het verschil in de opbrengst tusschen de twee de en derde klasse demonstreert zich wel het scherpst als men Voorschoten en Sas sen heim, die evenveel zielen hebben, met elkander vergelijkt. Leiden was in 1932 nog in de eerste klasse, zoodat het geen inkom- In dit artikel wordt uiteengezet, hoe de gemeenten en haar inkomsten, (uit belastingen) komen; hoe de gel den van het Gemeentefonds wor den bij elkaar gebracht. sten wegens classificatie-verschil genoot. Van gemeenten beneden de 5000 zielen kon geen opbrengst wegens classificatieverschil worden opgegeven, daar de statistiek der gemeentefinanciën die niet vermeldt. De opbrengsten over 1933 zullen voor verschil lende gemeenten wel beduidend minder zijn, daar in een aantal gemeenten de crisis steeds scherper doorwerkt en sterke ver mindering der inkomsten stipuleert. Wij hebben boven gezien, dat wegens classificatieverschil de belastbaresom wordt verhoogd en dientengevolge bedui dend meer opbrengt, hetgeen rechtstreeks ten bate komt van de gemeentekas. Er is echter nog een verhooging van de belast bare som en de verhooging van de op brengst der belasting tengevolge daarvan komt niet ten goede aan de gemeente, doch is ten bate van het fonds. Dat is de belas ting op de ongehuwden. De belastbare som wordt verhoogd met 100.voor iederen ongehuwde. Voorts wordt, indien van in gezinsverband samenwonende personen een of meer belastingschuldigen zijn voor ieder der belastingschuldigen de belastbare som met zooveel maal 50.verhoogd als het aantal samenwonende belastingschuldigen bedraagt. Het tarief der gemeentefondsbelasting is progressief. Bij een belastbare som van 1000.betaalt men ongeveer 1/2% bij 1500 1%, by 3000 2%, bij 4000 2«/3% by 10.000 3.6%. De gemeentefondsbelasting is op zich zelf niet drukkend, maar, zooals bij zooveel andere belastingen, zijn het de opcenten, die den belastingbetaler het leven zuur maken. Op de eerste plaats krijgen wij de 30 opcenten, die tengevolge der wet van 1 Maart 1933 (Stbl. 68) op de gemeente fondsbelasting worden geheven. Deze wet geldt maar voor één jaar, voor het belas tingjaar 1933/34, maar gezien den desola- ten tosstand van de publieke geldmiddelen is vrijwel als zeker aan te nemen, dat de termijn zal worden verlengd. Deze opcen ten komen uitsluitend ten bate van het gemeentefonds. Dan krijgen wij nog de op centen, die de gemeenten ten behoeve van de gemeentekas op de gemeentefondsbelas ting mogen leggen en die in maximum 100 bedragen. Wij komen daar later nog op terug. Praktisch kan dus deze belasting met 130% worden verhoogd. Naast de opbrengst der gemeentefonds- belasting wordt het gemeentefonds ge vormd door 50 opcenten op de Vermogens belasting. Deze 50 opcenten zijn krachtens de evengenoemde wet van 1 Maart 1933 met 30 opcenten verhoogd en dus tot 80 opge voerd. Ook deze verhooging is zoogenaamd tijdelijk, doch de bezitters van vermogens moeten zich maar, geen illusies maken, dait zij spoedig van dezen last bevrijd zullen zijn. Terloops zij hier opgemerkt, dat de ge meenten ten behoeve van de gemeentekas nog 50 opcenten op de Vermogensbelasting kunnen leggen en dat de overgroote meer- DE WERKLOOSHEID. Eerste Januari-persdienst van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling (week.. van 8 t/m. 13 Januari 1934). De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 597,000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieer de vereenigingen in de week van 8/m. 13 Januari heeft bedragen 34.5 pet. In verge lijking tot de vorige verslagweek (25 t/m. 30 December), waarin de werkloosheid 37.4 pet. bedroeg, is zij dus met 2.9 gedaald, hetgeen kan worden toegeschreven aan het verminderen van de vorst. In 1933 bedroeg het gemiddeld werkloos heidspercentage 28 (in 1932: 27, in 1931: 15). Meer dan 400.900 werkloozen op 13 Januari j.l. Bij 1034 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 Januari in to taal 411,934 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 395,545 mannen. Hiervan waren werkloos 387.406 personen, waaronder 376.019 mannen. Op 30 December bedroeg het totaal aan tal ingeschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen 382.580 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden is derhalve sedert 30 December ge daald met 4,297; het aantal werkloozen met 5.524. Ook uit deze cijfers blijkt, dat met het verminderen van de vorst de werkge legenheid weder is toegenomen. LAAGTERECORD BOTERPRIJS. Thans 46 cents per Kilo. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter (de Nederlandsche exportprijs) is heden vastgesteld op 46 cents per kilo voor de komende zes dagen. Deze prijs is bij menschenheugenis niet voorgekomen, zelfs niet in den zomer. De noteering van 47 ct. (vorige week en twee weken geleden) was reeds eerder bereikt, n.l. op 25 Maart 1933. Een boterprijs van 46 cents komt over een met een prijs van 1.77 cent per K.G. industriemelk. In dit licht bezien is dus het steunen der veehouderij een conditio sine qua non. TWENTE EN INDIë. Voornemens regeering met instemming vernomen. De aankondiging van de maatregelen, welke de regeering wenscht te nemen in verband met de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en NederiancLsch-Inddë contingentesring van katoen en manufac turen), hebben in de kringen van belang hebbende Twentsohe textdelindustrieelen een zeer goeden indruk gemaakt. Men is Van meening dat zoo niet direct, dan toch na verloop van eenigen tijd de in vloed van de contingenteering o.a. tot uiting zal komen in tewerkstelling van meer ar beidskrachten. Voor de groote exportbedrij ven beteekenen de te nemen maatregelen ongetwijfeld eenige verlichting, te meer daar de export zoo goed als geheel is lam geslagen. „Hbld." EEN NOODKREET UIT TWENTE. De firma Ter Horst en Co. te Rijssen heeft het volgende telegram aan minister Verschuur gezonden: Gebrek aan orders noodzaakt ons midden Februari twee- tot driehonderd arbeiders te ontslaan. Bij onveranderden toestand kan verdere bedrijfsinkrimping niet uit blijven. Kunnen tegen Belgische en Tsje chische lage loonen, Engelsche valutaprij- zen en Duitsche dumping niet concurree- ren, ondanks vérgaande loonsverlaging, die arbeiders onvoldoende bestaansmogelijk heid laat. Verzoeke ernstig en met beleef den nadruk onmiddellijk doeltreffende maatregelen te nemen o mons bedrijf in stand te kunnen houden. derheid der gemeenten dit ook doet. Is de opbrengst der gemeentefondsbelas ting, vermeerderd met de opcenten op de Vermogensbelasting, niet voldoende voor het gemeentefonds om de uitkeeringen, waarop de gemeenten recht hebben en die wij in een volgend artikel zullen bespre ken, te doen, dan wordt het restant uit 's Rijks kas bijgepast. Hetgeen het Rijk uit dien hoofde in het Gemeentefonds heeft gestort, bedroeg over het belastingjaar 1931/32 6.555.000.—, voor 1932/33 wordt het geraamd op 14.979.000. Nwhout. van Iersel. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Z.H. de Paus over den vrede. (2de blad) Herderlijk schrijven van den bisschop van Triër over de toekomst der katholieke jeugd in Duitschland. (2de blad). Naar een accoord tusschen Rusland en Japan? (2de blad). De stabilisatie van den dollar en de hou ding van het buitenland. (2de blad). BINNENLAND. De mazelenepidemie te Alem eischt 'n vijfde slachtoffer in hetzelfde gezin. (Gem. Ber., 3de blad). Vader van tien kinderen op onbewaakten overweg tusschen Venlo en Tegelen veron gelukt. (Gem. Ber., 3de blad). Ernstig geval van gasverstikking te Sus- teren. (Gem. Ber., 3de blad, en Laatste Ber.). Varkcnssmokkel naar België op invoer- consenten. (Gem. Ber., 3de blad). UIT DE OMGEVING. Bouwwerken te Boskoop. (2de blad). APOLOGETISCHE BESCHOUWING. (3de blad). EEN UITEENZETTING OVER DE FI NANCIEN DER GEMEENTEN. (1ste blad) Dr. J. C. M. TIMMERMANS. Vandaag herdenkt dr. J. C. M. Timmer mans den dag, waarop hij vóór veertig jaar aan de Universiteit alhier werd bevor derd tot arts. Na gedurende eenige jaren als assistent werkzaam te zijn geweest bij wijlen prof. Iterson, promoveerde de heer Timmermans op 2o Februari 1897 tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de chirurgie der lever en der galwe- gen." Dr. Timmermans is een van Leiden's meest bekende huisartsen. Heeft hij deze bekendheid door zijn langdurigen arbeid onder de burgerij reeds eenigermate ver worven, even groot was zijn werkzaamheid op uitgebreiders terrein. Vele jaren was hij voorz. van de afd. Lei den van het Ned. Roode Kruis, welker E. H. B. O.-cursussen hij leidde, voor welke werkzaamheid hij een onderscheiding ver wierf. Dr. Timmermans is voorts op verschil lend maatschappelijk gebied werkzaam. Hij fungeerde als voorzitter van de voor malige commissie belast met het afnemen van het examen der verpleegsters voor het Acad. Ziekenhuis, terwijl hij tevens zit ting had in den kerkeraad der Waalsche Gemeente. Hij was voorts voorzitter van het col lege van commissarissen der Mij. van Toonkunst en is ook regent van het Pieter Loridans- en het Jean Michelshofje. Heden hebben zeer velen den jubilee renden doctor ten zijnen huize gecompli menteerd, terwijl een stroom van schrifte lijke gelukwenschen en bloemen werden gezonden. Eenige omwonenden hadden vandaag de attentie de vlag uit te steken, welk blijk van sympathie ten zeerste op pr js gesteld zal worden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1