EEN TERUGBLIK OP HET GRAALWERK. 25ste Jaarj?ansr DONDERDAG 1 FEBRUARI 1934 No. 7725 3>e£eid^ofieSou^cml DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGPACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V De S.D.A.P. en het „Wilhelmus"! De sociaal-democraten in Leiden hebben verklaard wat we trouwens al lang wis ten dat ze niet bij nationale herdenkin gen of officieele plechtigheden tegenwoor dig willen zijn, als daarbij het Wilhelmus wordt gezongen. En als de Koningin of iemand van het Koninklijk Huis bij zulk *n plechtigheid tegenwoordig is dan is 't teneenenmale uitgesloten, dat zij, de so ciaal-democraten, er bij willen zijn! Dat is het nationale standpunt, waarop de S. D. A. P. in Leiden zich stelt; Nu willen wij beginnen, met toe te ge ven, te erkennen, dat feitelijk Oranjefees ten, Koninginnefeesten en andere nationale festiviteiten wèl door enkelen of meerde ren m i s bruikt zijn geworden, om anti socialistische gevoelens te demonstreeren. Wij behoeven maar te herinneren aan de meer dan ongelukkige tafelspeech, door ds. v. Hoogenhuyze gehouden bij den feest maaltijd na afloop van de door hem ge leide Koninginne-hulde in het Stadion te Amsterdam, verleden zomer. Wij denken aan aat laag-bijde-grondsche, banale liedje, dat men, vroeger meer dan nu, nog wel 'ns hoorde zingen op 31 Augustus: „Oranje boven, Oranje boven. Leve V/i'.Lmien, eg met de Socialen, Leve Willemien." Maar: eerstens zijn dat toevalligheden, bijkomstigheden, die niet per se aan natio nale feesten verbonden zijn! En vervol gens kunnen de sociaal-democraten der gelijke, ook door ons absoluut afgekeurde, dingen tegengaan en voorkomen, als zij niet langer zichzelf zou den uit sluiten van nationale herdenkingen, nationale samenkomsten! Het standpunt der Leidsche socialisten gaat echter zóó ver, dat zij bij dergelijke gebeurtenissen n i e t gez-ngen zouden wen- schen het Nederlancische Volkli ed, het Wil helmus. Dat is natuurlijk een stand punt, waarbij de S. D. A. P. klaarblij- k e 1 ij k zichzelf buiten de volksgemeen schap sluit! M«\ar op dat standpunt staat niet d e ge- heele S. D. A. P. Onlangs heeft mr. Duys zich in een reeds veel-besproken brochure de tolk gemaakt van anders denkende sociaal-democra ten. Mr. Duys poneert de stelling: „De Par tij spreke het duidelijk uit en brenge prac- tisch haar pptreden daarmede in overeen stemming, dat zij tegenover het Konings huis in Nederland inneemt hetzelfde loyale standpunt als onze zuster-Partijen Engeland, Denemarken, Zweden enz." En in de toelichting bij deze stelling le zen we o.m.: j „Onze Koningin gedraagt zich uiter mate constitutioneel. Ik zou niet weten wat op de wijze, waarop zij haar functie vervult te dezen opzichte in redelijkheid aan te merken is. Midden in de woedende Hetze, die in deze da gen tegen ons gaande is, waarin wij op de meest lasterlijke wijze do»r poli tieke tegenstanders, die zelfs het ambt van Minister bekleeden, en bloc wor den gekwalificeerd als landverraders, buiten de gemeenschap van ons volk worden gezet, en als misdadigers be handeld (Dat zijn de gebruikelijke dikke woorden. Red. „L. Crtont vangt zij den leider dier zoogenaamde Landverraders ten paleize, teneinde ook van hem te vernemen hoe te han delen by deze Kabinetscrisis." En verder: „Maar wat doen wij nu daartegenover? Wij blijven demonstratief weg wan neer zij haar constitutioneel-democra- tischen plicht der Kamer-opening ver vult, verzoeken den voorzitter der'Ka- mer ons niet met officieele opdrachten te belasten die tot het gevolg zouden hebben, dat wij, zij het ook nóg zoo NEDERLAND EN INDIë TEGENOVER HET BUITENLAND BINNENKORT EEN CONFERENTIE MET JAPAN Contingenteering van gebleekt katoen; Indische maïs op de Nederlandsche markt De Nederlandsche regeering heeft de Ja- pansche uitgenoodigd omstreeks Mrt. 'April afgevaardigden te zenden naar een confe rentie te Batavia, orrl het geheele complex der handelsbetrekkingen tusschen Neder- landsch-Indië en Japan in studie te nemen, met het doel, meer evenwicht te brengen in de balans van im- en export. Deze con ferentie is een gevolg van de heroriëntee ring, die noodig is geworden na het misluk ken van de Economische Conferentie te Londen. Zij is een eerste stap en zal gevolgd wor den o.a. door conferenties met Engeland, Australië en Duitschland. Uitgangspunt voor de conferentie met Japan is de contingenteering van den in voer van gebleekte katoentjes in Indië, een maatregel, die dezer dagen afgekondigd zal worden. Het maïsvraagstuk. In Nederland is verder in voorbereiding een maatregel om het Indische overschot aan maïs op deNederlandsche markt te brengen, zonder dat de prijs er invloed van ondervinden zal. Deze verplaatsing zal via de graancentrale geschieden, met mede werking van de scheepvaartmaatschappijen Het Indische overschot aan maïs zou voor den kleinen Indischen boer rampzqjig wor den, als het op de markt bleef en den lagen prijs van de maïs nog meer omlaag zou dringen. Alleen Japan zóu bij zoo'n situa tie winnen. Riet i biet. Officieel blijkt er geen sprake te zijn van strijd tusschen de Javasuikerproducen- ten en de beetwortelboeren. De Nederland sche Regeering heeft de vraag in studie, of steun aan den beetwortelbouw nog langer verantwoord is. Mocht het antwoord op deze vraag ontkennend luiden, dan, maar eerst dan en dan zeker, moet Javasuiker in de plaats komen van de beetwortelsuiker. Meer contact. Om al deze maatregelen vlug en goed te kunnen nemen, is nauw contact wen- schelijk, niet alleen met de Indische Regee ring, maar ook met de particuliere belang hebbenden. Daarom zal een dezer dagen worden ingesteld een Commissie van Con tact voor Economische Aangelegenheden. In de feiten zijn kort samengevat mede- deelingen, gedaan door prof. J. v. Gelde ren, hoofdambtenaar van Econ. Zaken in Indië, thans adviseur van minister Colijn. BURGEMEESTER KRINGLEIDER N.S.B. DE BURGEMEESTER VAN AMSTEN- RADE KRIJGT EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. besluit van 26 Januari 1934 is aan M. V. H. E. J. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, met ingang van 15 Februari 1934, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Amstenrade. Gelijk men weet, heeft de burgemeester onlangs met den minister-president dr. Co- lijn een bespreking gevoerd over het feit, dat hij bovendien kringleider was van de N.S.B. in Zuid-Limburg. Naar aanleiding van dit onderhoud heeft hij toen geen ont slag genomen, doch de beslissing gelaten aan de Kroon, doordat hij aan H. M. de Koningin zijn ontslag aanbood. Uit boven vermeld Kon. besluit blijkt derhalve, dat de Kroon het samengaan van beide func ties onvereenigbaar acht. Wat wil de Graal? Watdoet zij, speciaal ook in Leiden? In deze beschouwing wordt een overzicht gegeven van den zegenrijken Graal-arbeid, welke recht heeft op de waar deering aller weldenkende katholieken officieel en kort, in aanraking met haar komen, en nemen bij alle nationale ge legenheden een houding aan, die, als het er om te doen was den schijn op ons te laden, alsof we geheel niet tot het Nederlandsche volk behoorden, niet beter kon geschieden. Met een en ander vergelijke men nu eens hoe onze Partij in Engeland, De nemarken, Zweden enz., zich op dit punt gedraagt." Men ziet het, dat het standpunt van Duys c.s. een heel ander, veel breeder, loyaler en royaler is, dan b.v. dat der Leidsche sociaal-democaten! Wij staan aan de ingang van het nieuwe jaar. Een oogenblik willen wij terug zien dat, wat geweest is, om daaruit kracht en moed te putten, om fiér en frank de actie in te zetten voor 1934 en met verdub belden ijver de hand aan het werk te slaan. De belangrijkste gebeurtenissen in 1933 voor de Graalbeweging naar buiten waren dan wel het „Rorate-spiel" in Ber lijn, het „Lyd ;inaspel" te Schiedam, de op voering van „Everyman" te Londen. De intocht van de honderden Hollamdsche Gr aalmeisjes in Duitschlands hoofdstad zal ons bij blijven, als een feit van krachtig pionierswerk, als een stuk var levenden Godsdienst in de rythmi :che golving van zoovele zielen en harten. Voorbereid door maanden van ernstige repetities en daad- vragende offerbereidschap, heeft deze tocht van 2 maal 24 uur wel sterk naar voren doen komen al wat er in de Holland - sohe Graalleden leeft aan pit en deugd, jonge moed en doorzettingsvermogen. En toen het Graalleger met zijn regenboog kleuren in volle frischheid kwam binnen stappen, was het of plots de zon doorbrak in da grauwe straten van Berlijn. 'tWas of zt Hollands vriendelijke duinen en blikke rend strand meegetooverd hadden rond zioh. En uit het hart gegrepen van de dui zenden luisteraars klonk de bede om be vrijding: „Eile Herr Zögere nicht, Befreie Dein Volk! Komm Herr, Rette uns jetzt Zögere nioht langer! Löse die Freveltaten Deines Volkes Befreie wieder Dein Volk!" Het was schoon van het begin tot het ein de en de Graalmeisjes, die werkelijk ge geven hadden 100% van haar kracht, moch ten met den naohttrein terugkeeren in het gelukkig besef, dat zij vele menschen weer een levendig begrip hadden bijgebracht, welk een diep geluk er uitgaat van een ge- loovig mensch en wat een schat van vóór komende genade de Katholieke Kerk ver mag uit te deelen. Drie en twintig en dertig April 1933 werd St. Lydwina, wier eeuwfeest door geheel Katholiek Nederland luisterrijk werd her dacht, door d< Graal gevierd door de uit voering van het Lydwinaspsl in het Xerxes- stadion te Schiebroek. Het leven van St. Lydwina, die in haar 38-jarig lijden zoo veel genaden over onze lage landen heeft afgetrokken is beheersoht door de wet der solidariteit van schulden en genaden. Hoe Lydwina, die haar jeugd zag verschrom pelen in eene uiterst pijnlijke ziekte en de latere jaren van vrouwelijke kracht en hei- eer inzicht zag wegtanen op een schamele legerstede in een krot van een huis, alleen met de smarten van een uitgeteerd en doorwond lichaam, er toe gekomen is, om zich als offerlam aan God aan te bieden ter delging van de zondenschuld, poogde dit spel weer te geven in den eenvoud van jonkvrouwelijke gratie. Lydwina als de vrouw met een rag-fijn geweten en een gouden hart, dat meevoelt der zonden boosheid en lijden; eene ziel, welke anderen kan verkwikken, eens vrouw met heldenmoed, die niet terugschrikt voor een leven van jarenlange materieele ellen de en lijden Lydwinr als de vrouw, die door God wordt opgevoed tot eene supreme Lijdensbruid, zoodat zij er toe kan komen, om in lammetjes-gedweeheid haar lijden te dragen, het groote Offerlam achterna in verpurende Gelijkenisliefde. Zij eischt voor zich zelve niets. De Eere Gods alleen: Laat uit ons worden Heer, waar Gij ons voor gemaakt hebt. Wij herinneren aan het oogenblik, waar op Lydwina zich wendt, tot ons aller Moe der, de Allerheiligste Maagd Maria. Nu wil ik naar mijn Moeder gaan Om haar mijn nood te klagen. Zij ook wilde onder 't kruishout staan; Ik moet haar hulp gaan vragen: Maria! De Koningin van smarten liet De schoonste rozen bloeien Aan eene boom van groot verdriet, Waar Hare tranen vloeien. Maria. Bij de liefde, waarmee Gij Zijn Offermoed Evenaard hebt, toen allen Hem griefden, Maak nu Uwe dochter ook dronken van bloed, En rood uit gelijkenisliefde: Maria! Hoe de groote groepen optrokken om met Maria zich te scharen onder het Kruis. Kla gend klonk over het wijde veld Stabat Mater. Goede God, Uw heil is schoon: Al mijn lijden Is genade Ik begreep het veel te spade: Ik mag lijken op Uw zoon. Onze graalleden hebben maandenlang ge lest in de sfeer van het Lydwinaspel. Wij mogen hopen, dat onze Landsheilige Ly dwina de liefde en het élan, haar gewijd, zal hebben aangenomen en daarboven de voorspraak zal zijn van ons allen. Tenslotte de uitvoering van Everyman in de graaliaiiterpretatie van massaspel met muziek en religieusedans in de Albert Hall te Londen. Ook hier werkte een groep van Hollandsche leden en leidsters mee. De schoone liturgische gezangen, maar boven al het spel van de groepen, leken ontdaan van alles wat aan wereldsohheid kon doen denken. Het spel werd tot een urenlange doodsmeditatie. De dood als doorgang naar een hooger, beter leven. En wel nietig en klein leek ons het aardsch bestaan. De hemel met zijn volmaakt geluk werkte. De liturgische gezangen hieven met hun in houd, kunnen eenvoudige melodie en hun smeeking de geheele opvoering in een bovenaardsohe sfeer. Verschillende groepen van graalleden beeldden den tekst van de liederen uit in de religieuse dansen. We herinneren hier nog even aan het „Dies Irea", het „Media Vita", het „Attende Domme", en „In Para- disum". De jonge Engelsche vrouwen heb ben getoond zich zelf in volkomen over gave te kunnen geven. Everyman een spel van diep nadenken en zelf inkeer, beel dend den gang van den mensch naar God, raakte door zijn ernst hart en ziel van de toeschouwers. Door de Graalspelen is ook in 1933 eens te meer gebleken, dat duizenden menschen het oor leenen aan de eeuwenoude waar heden van ons heilig geloof ook al komen die waarheden in een nieuwe kleéd tot hen, het zijn en blijven de aloude waarheden van onze Moeder de H. Kerk wanneer er van het geheel een bezieling uitgaat, die rechtstreeks overspringt van het hart vam den eenen mensch in dat van den anderen. Deze bezieling wekken kan alleen degene, die door een diep geloof zijne eigen woorden wéét: den tolk van eeuwige waar heid. De Graalactie naarbinnen bracht een groote reorganisatie in de maanden Mei Juni. Door de voortdurende uitbreiding en het steeds toenemend aantal leden en leid sters werd de instelling van een aantal de partementen en raden van eene dwingende noodzakelijkheid. Naast het Graalwacht- Departement, opgericht in 1932, werd in principe besloten tot de oprichting van 9 andere Departementen en 8 Raden. Waar in ieder Graalhuis clubs gegeven worden in ontspanning en ontwikkeling, sport, muziek en kunst beoefend wordt, is het helder en klaar, dat voor al deze afzon derlijke groepen deskunde wordt vereischt. Iedere huisoverste kan onmogelijk van al les verstand hebben. Bovendien ontbreekt haar meerendeels ook de tijd, om zich in details te verdiepen. Daarom zijn al de ver schillende belangen toevertrouwd aan groepjes van deskundige personen in de Graalbeweging. De Departementen schakelen de club huisleiding niet uit, integendeel. Zij werken het liefst door en met haar. Zij zorgen voor de eenheid van ltfn in alle huizen en voor de harmonische ontwikkeling der clubs. De Departementen en Raden zijn onderge bracht in het Departementenhuis van de Graal, Koningslaan 30, Amsterdam, waar de meeste van deze afdeelingen haar kan toor hebben. Al zoo werden geïnstalleerd: Departementen: 1. Het Graalwaoht-Departement. 2. Het Fabrieksmeisjes-Departement. 3 Het Kruis- kinderen-Departement. 4. Het Kadetten- t Departement. 5. Het Jonge-Garde-Depar- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Ontwapeningsplannen van Engeland en Italië, die tegemoet komen aan de Duitsche eischen. (2de blad). Een mislukte aanslag op kardinaal Faul- haber te Munchen. (2de blad). Stabilisatie van den dollar. (2de blad). De Russische stratosfeerballon neerge stort. De inzittenden gedood. (Luchtv., 3de blad). BINNENLAND. Economische maatregelen ter bevordering van de handelsbetrekkingen van Neder land en Nederlandsch-Indië. (1ste blad). Burgemeester en leider van N.S.B. gaat naar de meening van de Regeering niet sa men. (1ste blad). WAT DE GRAAL BEOOGT EN DOET. (lste blad). DE GESCHIEDENIS VAN DE ST. LO- DEWIJKSKERK TE LEIDEN. (2de olad). tement. 6. Het Leidsters-Departement. 7. Het Departement voor Dadenclubs en Ern stige Avonden. 8. Het Cursus-Departement. 9. Het Inkoop-Departement. 10. Het Depar tement van Financiën en Administratie. Raden: 1. De Sport-Raad. 2. De Muziek-Raad. 3. De Raad van Huishoud- en Nijverheids onderwijs. 4. De Raad van Beeldende Kunst en Huisnijverheid. 5. De Pers-Raad. 6. De Reis- en Vaoantie-Raad. 7. De Film- Raad. 8. De Contact-Raad. Over-deze organisatie hebben wij U wel eens eerder een overzicht mogen geven, zoodat dit hier onnoodig zou zijn, dit nog eens te doen. HOE WAS DE BLOEI IN LEIDEN? Naast het meedoen met spelen hierboven reeds genoemd, aan leidsters- en ledenre traites en weekends, mogen we in Leiden hoewel nog geen groote doch wel be vredigende successen boeken. Het aantal leden is dit jaar met 120 toegenomen. De sportclubs mochten dit jaar tot groo teren bloei komen. Langzamerhand is men gaan begrijpen, dat in een groote organi satie ook de sport een belangrijke plaats moet innemen. Overm oei baar is er door gewerkt, zoodat de Graal te Leiden mo menteel 3 bloeiende damesclubs, 1 meisjes club en 2 kleuterclubs heeft. Wij hopen echter, dat deze bloei iin 1934 zich moge verdubbelen, doordat velen, die nu nog weifelend aan den kant staan, mo gen toetreden. Bij het harde werken voor spelen en In wendige organisatie hebben de leden zioh ook kunnen vergasten aan leuke fiets- en wandeltochten. We hebben genoten van frissche boschilucht van Gods schoone natuur, waar we spelend, joelend en genie tend doorheen trokken. In het najaar was het eerste punt van ons programma een leden-weekend in Leiden te houden. De Graalgesst is toen verfrischt en met groote moed en eohte offer- en lief degeest is men aan het werk geslagen, niet ziend naar eigen kleine belangetjes, of eigen narigheid, maar wetend en beseffend, dat wij dan iets kunnen bereiken, als wij de moeilijkheden van iederen dag blij aan vaarden. Dat is moeilijk en vraagt heden- moed 't zal ons vaak mislukken maar Excelsiorhooger op Alleluia blijer op Vooruit. Om aan de buitenstaanders iets'van ons clubwerk te laten zien, werd er besloten een tentoonstelling te houden met een daar aan verbonden fancy-fair. De belangstel ling die wij mochten genieten voor ons werk was buitengewoon groot. Door de leidsters werd er dit jaar heel veel aan huisbezoek gedaan, waardoor het aantal leden groeide en uitbreiding van clubs noodzakelijk werd. Wjj mogen misschien hieronder een over zicht laten volgen van de clubs en cursus sen. Apologetische cursus, welke gegeven wordt op Maandag door den Weleerw. Pa ter L. Zonderland O.F.M. Gregoriaansche Zangcursus, op Vrijdag avond door den Zeer eer w. Heer Pastoor Th Beukers. E.HJB.O.-cursus, op Dinsdag door Zeergel. Heer Dr. Simons.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1