DINSDAG 30 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Vechtpartij tusschen communisten en fascisten te Amsterdam. Op 24 Maart van het vorige jaar werd een N.S.B.-vergadering gehouden in café „De Pool" aan het Damrak te Amsterdam. Na afloop van deze vergadering had een vechtpartij plaats tusschen fascisten en communisten, één fascist werd door een messteek aan het hoofd gewond. Verdacht van mishandeling had een boekdrukker zich voor den politierechter te verantwoorden, deze veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. In hooger beroep requireerde de procu reur-generaal bevestiging van het vonnis. Het Hof, vandaag arrest wijzend, veroor deelde den man tot drie maanden gevan genisstraf. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Oud-zouaaf Thomas Mooyekind vertelt. In verband met het jubileum van den Zouavenbond hadden wij een onderhoud met den heer Thomas Mooyekind, verblijf houdende in Huize St. Joseph. We kenden hem al zoo vele jaren, vooral toen hij in betrekking was bij nu wijlen den heer Bal vers. Thomas was altoos de eenvoudige man, die nooit veel zei, maar altoos ijverig zijn plicht deed. Hij is een week of tien niet in orde geweest, maar morgen (zoo vertelde hij ons Zatermorgen) ben ik op het appèl. Ze komen me halen van het huis met 'n auto en ik zal zorgen klaar te staan. Z'n oogen straalden toen-ie dat zei. Hij is niet jong meer: ik ben van 1845 mijn heer en precies 88 en een half." .Vertel eens, Thomas, hoe lang ben je in Rome geweest? „Ja, mijnheer, in Rome was ik maar af en toe, maar m'n diensttijd heb ik uitge diend: 2 1/2 jaar. Ik hoorde, tot de eerste 5000; later zijn er nog wel 6000 bij geko men. Ik ben ook in Subiaco geweest, 40 uren van Rome af en 3 maanden in Mon tana. Ik heb ook het Kruis ven Verdienste gehad.." „Ja, kerel, zei ik, dat heb je ook ver diend, maar vertel me nog meer. „De kost was goed, maar ik heb vaak een griezelig baantje gehad: ik heb heel wat lijken opgeruimd. Ik ben ook in Kamp ('n stadje) geweest; om daar te komen moesten we buiten Rome 11 uur klimmen, maar ik vond het niks erg, we haddén voor den Paus ook echt door 't vuur gegaan." „Kwam niet vaak de gedachte bij je op om weer naar Holland te gaan; je was pas 20 jaar." „Nooit, mijnheer, geen dag. Wat ik 't naarste vond was, dat ik 28 dagen te Rome in 't hospitaal moest liggen wegens 'n maagaandoening. Voor zooiets heb je eigen lijk geen tijd als het er zoo nijpt, want dat dee 't, meheer.. Toen mijn kameraads uit rukten wou ik mee en ik fopte den dokter door te zeggen, dat ik weer klaar was, maar ik was niet klaar." „Dat is heel gevaarlijk geweest", waag de ik te zeggen. „U heeft gelijk, maar daar denk je dan niet aan. Toch werd ik er aan herinnerd toen Jan van der Ham in het hospitaal stierf." „Je bent zeker wel blij, dat Pastoor van Leeuwen hier geestelijk adviseur is." „Dat zou ik denken; we krijgen nooit 'n betere. Maar Pastoor heeft ook beloofd voor ons zoo goed-ie kan te zorgen. Want toen kap van Leeuwen Pastoor te Hille- gom werd, zei men: „nu zal-ie ons wel la ten loopen" maar hij zei alleen: nooit." „Heb je nog iets bijzonders te vertel len, Thomas", vroegen we. „Ja, mijnheer; voor een paar maanden ontving ik een mooie, gewijde medaille met beeltenis van dezen Paus; van com mandant-majoor (z'n naam weet ik niet), die vaak bij de familie Ludwig komt en 'n Belg was, bracht ze me; wilt u ze eens zien? Ik antwoordde dat hij ze heel van boven moest halen, zoodat ik nog wel eens kwam. Langer wilde ik geen beslag op den kras sen oude leggen, die alles uit z'n hoofd vertelt, die nog goed ziet en een best ge hoor heeft. Ik drukte hem de hand, gaf hem een sigaartje en zou vertrekken. In de hal zei Thomas nog even: „Mijnheer vergeet u uw hoed niet; o, neen, u draagt bijna nooit zoo'n ding „Je geheugen is nog best Thomas", zei ik lachend. „Nu, mijnheer u maakt er maar wat van", dat was 't laatste. Ik heb geno ten en denk dat onze lezers „de causerie" óók wel aardig zullen vinden. TER AAR. Het Mobilisatiekruis. In het café Hoo- gendijk werd een feestavond georgani seerd van den Nat Bond „Het Mobilisatie- kruis" met samenwerking van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De opkomst was groot te noemen, de zaal was goed bezet en naast het podium hingen twee groote Mo- bilisatiekruisen. Jammer dat de twee sprekers bericht van verhindering hadden gezonden, graag zouden wij nog weer eens een rede hooren van den vlotten spreker Boddens Hosang over een of ander onder werp, betrekking hebbende op de Land storm, en we konden het wel eens raak hebben, dat velen waren opgekomen om dezen redenaar te beluisteren, doch zijn drukke werkzaamheden stelden hem hier toe niet in staat. Het officieele openingsuur was met al dat wachten, ver overschreden, toen de voorzitter, de burgemeester Jhr. de Murolt deze bijeenkomst opende. Spr. riep alien een hartelijk welkom toe, uitte zijn vreug de over de zoo groote opkomst, wat wei getuigt van de sympathie, voor het streven van deze vereeniging. Spijtig vond de voorz. het wel dat de geachte sprekers niet konden komen. Spr,. wenschte verder allen een prettigen avond toe. Gezamenlijk zong men nu het eerste couplet van het „Wilhelmus", waarna lui tenant Verleun in een kort woord uiteen zette het doel en streven van de vereen. „Het Mobilisatiekruis". De vereeniging, die pas 10 jaren bestaat, mag zich in een groo te belangstelling verheugen, geeft zelfs krachtige teekens van leven. Zij is er om de oud-gemobiliseerden te steunen. Vele pakken levensmiddelen zijn er uitgereikt. De vereen, staat hen bij met raad en daad, helpt hen, indien het mogelijk is uit fi- nancieele moeilijkheden, enz. Spr. spoort de leden aan, altijd contact te houden met het bestuur en het kringbestuur te Al phen a. d. Rijn, dan zal de onderlinge band nog meer versterkt worden. Intusschen zijn gekomen luitenant Bor- dewijk en de plaatselijke leider E. de Goe de, die onder applaus een plaats innemen op het podium, alwaar het geheele be stuur zetelt. Nu kregen wij het eerste debuut te zien van de „N.V. Alphia-film" met haar spre kende film. Eenige natuurkundige films werden gedraaid, gevolgd door een klucht in 2 acten, n.l. „een rumoerige vacantie", en tot slot een leuke teekenfilm. Wij moe ten eerlijk verklaren dat het debuut tegen viel. Wij bedoelen speciaal het sprekende gedeelte van de film. Actes werden ge draaid, dat wij een geknars hoorden, en in de verte eenige woorden, dan ging het ineens weer goed, maar het grootste deel hoorden wij niets. Vermoedelijk was er tekort proefgedraaid, wat wij later verna men uiti een onderhoud met den heer Ver leun, en we hopen dat de technici de fou ten zullen wet^n op te sporen. Luitenant Bordewijk, geen onbekende bij de landstormers, hield nu een schitte rende rede over het leven van de gemobi- lisserden, tijdens de jaren 19141918, wat ons vooral een ding geleerd heeft, n.L het één zijn in moeiilijke omstandigheden. Wij stonden toen allen als Nederlanders, om ons land te verdedigen, trokken gezamen lijk op. Laten wij nu toch elkander begrij pen, één zijn waar het noodig is. Wij staan voor ernstige omstandigheden, aldus spr., laten wij ze het hoofd bieden en mochten wij opgeroepen worden door onze Konin gin, laten wij dan niet aarzelen, om ons te melden, maar pal'staan voor Haar, trouw tot in den dood (applaus). Na een korte pauze werd aan een drie tal leden het mobilisatiekruis uitgereikt door den burgemeester met een toepasse lijk woordje er bij. Voor de verschillende onkosten te dekken, werd gauw een ver loting georganiseerd, en wanneer mijnheer de Goede de verkoop van de loten ter hand neemt, nou dan zijn ze hel spoedig ver kocht. Door den heer Ant. v. d. Hoorn werd nog een prachtige piano-solo gegeven en de heer C. van Dam toonde ook hier zijn zang-talenten. Beiden hadden een spon taan applaus in ontvangst te nemen. Het was kort bij twaalf uur, toen de burge meester overging tot sluiting en een woord van dank bracht aan de medewerkenden vair dezen avond. Laten wij nog vermel den, dat er gelegenheid bestaat zich op te geven, om deel te nemen aan den grooten Landstormdag, die gehouden wordt op Woensdag 14 Febr. te Den Haag. De heer de Goede is bereid nadere inlichtingen hieromtrent te verschaffen, vele landstor mers gaven zich reeds op als deelnemer. Ook deze avond behoort weer tot het verleden en vermoedelijk zal het wel weer 2 jaren duren, vooraleer wij een dergelijke avond hebben van het Mobilisatiekruis. We hopen, dat het bestuur dan zal trach ten, deze bijeenkomst wat meer gezelliger te maken, want heusch nu ging het er saai aan toe. WARMOND. Adres inzake opheffing Openbare Lagere School. De Oudercommissie van de O. L. School te Warmond bericht ons, dat door haar in zake deze opheffing een adres is verzonden aan Heeren Gedeputeerde Staten van de Provincie Zuid-Holland, verzoekende het Raadsbesluit tot opheffing dier school niet goed te keuren. Aan de Memorie van Toelichting is in het kort het volgende antieend. (Voor be langstellenden liggen de volledige afschrif ten ter inzage bij de heeren L. van Mastrigt, Padoxterreinen en J. Zwaan, respectieve lijk voorzitter en penningmeester der Oudercommissie, in deze de direot-belang- heobende). 1. Samenstelling der bevolking van de Gemeente Warmond: volgens de laatste 10-jaarRjksche volkstelling 2031 Roomsch- Katholieken en 915 niet R.-K. inwoners. 2. Samenstelling der bevolking der O. L. School: per 29 December 1933 niet R.-K. leerlingen 25, R.-K. leerlingen 3. 3. Rangschikking naar geboortejaren per 29 December 1933: 1926 8; 1925 3; 1924 2; 1923 5; 1922 3; 1921 4; 1920 2; 1919 1. 4. Klasse-indeeling, per 29 December 1933: I 2; H 8; III 4; IV 3; V 3; VI 6; VII 2. Het geringe aantal leerlingen in de eer ste klasse is te verklaren door vacature hoofd en tijdelijke vervanging. 5. Nieuwe aanwas der school, leerjaar 1934/1935 waarvoor reeds opgegeven 6 leerlingen, bij het voortbestaan wordt dit uitgebreid tot 9 a 10. 6. Medeleven der ingezetenen met de vooruitgaande school Blijkende uit groote en kleine giften. 7. Niettegenstaande remmende omstan digheden leerlingen aantal in stijgenden lijn, gemiddelden: over 1931 24 leerlingen; over 1932 28 leerlingen; over 1933 31 leer lingen. B. en W. noemen tegenover den Raad het gemiddelde van 24; dus het klein ste cijfer van voormelde jaren. 8. Draagkracht der ouders. Voor 10 kin deren is vrijstelling van schoolgeld ver leend. Voor 18 kinderen wordt in totaal per maand betaald ƒ5.14. 9. Het gaan naar Leiden. Kinderen wor den door B. en W. op Leiden aangewezen, waarvan de vervoerkosten door de ouders moeten worden gedragen, wat de draag kracht der ouders te bovengaat. De kinderen moeten dus te voet gaan. Dit is ondoenlijk. Reeds op de school te Warmond worden telaatkomers en absen ten genoteerd wegens onvoldoende schoei sel en kleeding. 10. Oudercommissie en Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs niet ge hoord. 11. Kunstmatig tegenhouden van den aanwas der school. Het aantal leerlingen had vergroot kunnen worden door leerlin gen afkomstig van de gesloten school te Sassenheim. 12. Bezuiniging. B. en W. doen het voor komen, dat door het bijzonder onderwijs over een gelijk bedrag per leerling beschikt wordt als voor de openbare school is vast gesteld, zijnde ƒ43.per leerling. Dit is onjuist. Hiermede wordt de bezuiniging door opheffing 18.000.te hoog voorge steld. 13. Vernietigende rapporten over den on- houdbaren toestand van de school resp. van den Schoolarts en de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, dateerende van Maart 1930. 14. Plannen van verbouwing kunnen niet worden uitgevoerd, omdat de daarvoor ge raamde som 5000.— niet verkrijgbaar is. Eenige maanden later wordt het aan gaan van een leening goedgekeurd voor den bouw van een ambtswoning van den Burgemeester. Geraamde kosten 20.000.—. WASSENAAR. Loop der bevolking. Op 1 Januari '33 telde deze gemeente 14301 inwoners. In den loop van 1933 vermeerderde dit aan tal door geboorte met 239 en door vesti ging met 1912 inwoners. Totale vermeer dering dus 2151 inwoners. Het verminderde door overlijden met 105 en door vertrek met 1594 inwoners, totale vermindering alzoo 1699 inwoners. Het verschil tusschen de totale vermeer dering en vermindering bedraagt derhalve 452, zoodat deze gemeente op 1 Januari 1934 een aantal inwoners telde van 14753. Er werden in 1933 90 huwelijken vol trokken. Armbestuur. Tot lid van het R.-K. Parochiaal Armbestuur in de parochie van den H. Willibrordus is benoemd de heer F. J. A. M. Monchen, alhier. Graalhuis. De afdeeling van de Graal alhier, heeft de beschikking gekregen over een huis in de Gang, dat na restauratie als Graalhuis zal worden inbeZit genomen. NOORDWIJK. Fanfarecorps „Excelsior". Het jaar- lijksche evenement voor het Fanfarecorps vormen wel de uitvoeringen voor hun do nateurs en kunstlievende leden, want al weten zij, dat zij de volle sympathie der Noord wij kers genieten, het doet hun bij hun kunstlievend streven toch goed, als zij zooveel belangstellenden meerdere avonden de groote zaal van het Juvenaat zien bezetten; een prikkel te meer voor hen, om met goede prestaties deze belang stelling te behouden. Wat nu de uitvoering van gisterenavond betreft, mogen wij volmondig zeggen, dat ons kranig korps niet alleen zijn reeds ver worven roem heeft gehandhaafd, doch op een stevige wijze nog hooger heeft weten op te voeren, zooals een le klasser be taamt. Na een kort openingswoord door den Eerw. Directeur Kap. Heemskerk, werd het doek gehaald en met applaus werden de muzikanten met aan het hoofd hun be kwamen directeur, C. de Haan uit Leiden, begroet. Het programma van dezen avond bestond uit het navolgende; 1. My Regi ment Marsch van H. L. Blankenburg, 2. Ouverture „Orphee aux Enfers" van J. Offenbach-Rugers, 3. Schatz Walzer van Joh. Strauss, 4. Fantaisie sur l'Opera „Car men" van G. Bizet-Kessels, 5. De Fiere Marsoh van P. Hooihorst, 6. Priestermarscü aus Athalia van F. Mendelssohn, 7. Ville d'Amour, Valse van N. R. Heijman, 8. In einen Klostergarten van A. W. Ketelbey, 9. Northgo Marsch van A. Westgeest. De in zet met een opgewerkte marsch bracht di rect begeestering bij de aanwezige muziek liefhebbers, welke hebben kunnen smullen van de drie daarop volgende nummers. De Ouverture „Orphee aux Enfers" werd bij zonder goed weergegeven, hoewel deze o.i. meer geschikt is voor Harmonie, kun nen wij de zeer goede weergeving van dit stuk nog meer apprecieeren. Van de Schotz Walzer met zijn zoeten meesleepende me lodieën ging weer aparte bekoring uit, ter wijl de fantaisie uit „Carmen", met zijn soms weemoedig-blijde muziek om over te gaan tot het opbruisende temperament volle, werkelijk bijzonder goed werd weer gegeven. Een drietal stukken, waarmede ons Fanfarecorps voor den dag kan komen, en het dankbare applaus was wel verdiend. Eveneens werden de overige stukken zeer goed weergegeven, waaruit wij nog willen aanstippen de vroolijke wals Ville d'Amour, welke vooral van de jeugdigen veel bijval vond, terwijl In einen Kloster garten, hetwelk op verzoek werd gespeeld, geen aanprijzing noodig heeft, want zooveel malen als het Fanfare dit stuk weergeeft zooveel malen kunnen zij reke nen pp een uitbundig succes. Als laatste werd gegeven de 'Northgo Marsch gearran geerd dooi- een der leden van het korps, de heer A. Westgeest, waarvan wij mogen zeggen, dat hij een kranig stukje werk heeft gemaakt, waarmede zijn korps voor den dag kaïn komen Na het afwerken van het muzikale pro gramma kwamen die muzikanten nog in 'n andere hoedanigheid voor het daglicht en wel als tooneelisten en voerden op het kluchtspel in 3 bedrijven „Napoleon's Hor loge", een amusant stuk, waarin meerdere figurèn door deze bijzondere dillettanten op geestige en ongekunstelde wijze werden weergegeven en welk stuk ingang vond bij de aanwezigen. Onze Fanfare kan met genoegen op deze bijzonder goed geslaagde avond, welke deze week nog enkele malen herhaald wordt, te rugzien. Het korps met z'n zeer bekwame directeur, de heer C. de Haan, alle lof voor deze uitstekend geslaagde uitvoering. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. VEREENIGING BOOM- EN PLANTEN- BEURS. Teeltbeperking besproken. De Vereeniging Boom- en Plantenbeurs heeft Vrijdag j.l. in het Veilingsgebouw haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. van Veen open de deze vergadering met een woord van welkom, en bracht in herinnering, de hoop, welke in de vorige jaarvergadering was uitgesproken, dat het jaar 1933 een ople ving met zich mede zou brengen. Deze opleving is ech'er niet gekomen. Wel is in Mei van het vorig jaar de beslissing geno men, aangaande een aan boomkweekers te verlecnen cj-f.diet. Daar echter is geble ken. dat ïr.et deze rred ietregeling het be drijf niet of althans niet voldoende kan worden gesaneerd, hoopt spreker, dat met de regeeringsbemoeiingen maatrege len kunnen worden troffen welke het bedrijf weer voldoende op peil kunnen brengen. Na deze inleidende woorden leest de se cretaris, de heer J. de Vink, de notulen van de vorige jaarvergadering voor, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen 788.25, de uitgaven 863,19, een nadeelig saldo dus van 75.54. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat in den aanvang des jaars de moeizame afwikkeling van de voorberei ding voor het regeeringscrediet voor de bedrijven de volle aandacht van het be stuur heeft gevraagd. Door tallooze be sprekingen, ter plaatse, zoowel als elders, is getracht, den gang van zaken te bespoe digen, zoomede om te bewerken, dat het aangevraagde crediet den voorrang zou behouden boven den aanleg van het Na tionaal Park. Zooals bekend, werd het pleit ten gunste van het erudiet beslist, en werd de hulpverleening door de betrokken instanties goedgekeurd. Een nieuwe strijd begon om de samenstelling der advisee- rende commissies. Het bestuur mocht er in slagen den afgevaardigde in de Centrale Commissie benoemd te krijgen. Ondanks het feit, dat herhaaldelijk was toegezegd, dat in de benoeming der Commissie de organisaties zouden worden erkend, werd de Regionale Commissie, met voorbijgaan der candidaten van de vereeniging, op dic tatoriale wijze samengesteld waaraan de Centrale Commissie bij meerderheid van stemmen haar sanctie verleende. Het pro test, dat uit de algemeene vergadering op ging, heeft op dezen ongewonen gang van zaken geen invloed kunnen uitoefenen. Evenals in het begin van het jaar ont ving de Vereeniging van den Landelijken bond van kweekers een verzoek tot aan sluiting bij dezen bond. Daar bekend was, dat van hooger hand een betere aaneen sluiting van de kweekers gaarne zou wor den gezien, en het gemis van een direct verband met regeeringskringen vaak in het nadeel der vereeniging was gevoeld, meen de het bestuur dit verzoek ernstig in over weging te moeten nemen. Mede hiertoe opgewekt door drang van verschillende zijden, werden in het be stuur, en nadien in samenwerking met de afdeeling Boskoop L.T.B. besprekingen ge voerd om te trachten te komen tot een stel- stel van minimum-prijzen voor de voor naamste Boskoopsche artikelen. Als gevolg werd een Commissie benoemd, met op dracht, een schema te ontwerpen, hetwelk na indiening in een gecombineerde bestuurs vergadering der beide vereenigingen werd goedgekeurd. De daarna door de vereeni ging gezochte medewerking van den Bond van Plantenhandelaren, kon echter niet worden verkregen, waarom aan dezen op zet geen verder gevolg kon worden gege ven. Naar aanleiding van dit jaarverslag wordt door een der aanwezigen de vraag gesteld, of de Bond van Plantenhandelaren de benoeming van een der leden in de Centra. Commissie voor Boomkweekerscre- diet heeft tegengewerkt, waarop door den voorzitter ontkennend wordt geantwoord. Verder werd verslag uitgebracht van de Rozencommissie, en een verslag van de Beurs. Uit dit laatste blijkt, dat in totaal 28 beursdagen zijn gehouden, met een ge middeld aantal bezoekers van 4 a 500. Bij de bestuursverkiezing deelt de voor zitter mede, dat de secretaris, de heer de Vink zich niet meer herkiesbaar stelt. Het resultaat der gehouden stemming is, dat dé aftredende heeren D. Oosterwijk en A. Sytsraa worden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. de Vink, de heer P. Rosbergen wordt benoemd. De subsidie voor de Tuinbouwcursus wordt evenals vorig jaar vastgesteld op ƒ40.— Het voorstel van het bestuur, tot aan sluiting bij den Bond van Kweekers te 's-Gravenhage. lokt heel wat discussies uit. Een der aanwezigen meent, dat bij aan sluiting in 't geheel geen voordeelen voor de vereeniging te behalen zijn. Bij de be sprekingen in Den Haag tot het aanleggen van een Nationaal Park, zijn het, volgens spr., deze personen geweest, die de be wering hebben'geuit, dat de Boskoopsche artikelen niet op dien grond zullen groeien. De voorz. zegt, dat aansluiting alleen reeds dit groote voordeel zal opleveren, dat de vereeniging geadviseerd zal worden door een rechtskundig adviseur, die- in dienst van den Bond van Kweekers is. De Boom- en Plantenbeurs kan een dergelijk persoon niet aanstellen, daar de middelen hiertoe ontbreken. Voor aansluiting bij den Bond wordt slechts ƒ100.per jaar be taald. De voorlaatste spreker merkt op, dat de Boom- en Plantenbeurs met z'n 500 le den, zijn eigen belangen wel kan verdedi gen. Na nog geruimen tijd over dit onder werp te hebben gediscussieerd wordt het voorstel van het bestuur tot aansluiting bU genoemden bond in stemming gebracht en met 11716 stemmen aangenomen. Het volgend punt van de agenda wordt aan de orde gesteld: „Voorstel maatrege len teeltbeperking". De voorz. die dit punt nader toelicht, zegt, dat, daar het afzetgebied momenteel zoo gering is geworden, een overproductie is ontstaan. Daar gebleken is, dat de taxa tieprijs, welke bij verleening van crediet door de Commissie voor de producten is vastgesteld, bij verkoop niet kan worden bedongen, is de Centrale Commissie voor Boomkweekerscrediet, welke met de uit voering van deze credietregeling is belast, reeds vanaf October bezig een oplossing te vinden. Genoemde Commissie heeft toen een request naar den Minister gezonden met verzoek i millioen gulden beschik baar te stellen voor afname der produc ten, en zoodoende de prijzen weer op peil te brengen. De afgekochte producten zou den dan aan instellingen worden geschon ken, die niet koopkrachtig waren. Hierop heeft de Minister geantwoord, dat hij hier toe wel bereid was, echter konden de planten niet worden geschonken, maar moesten worden betaald, zij het dan ook op langen termijn, b.v. over een periode van 40 a 50 jaren. Dan was verder de be doeling, dat, v/anneer het bedrijf weer zou opleven, een heffing van 5 cent per RJt. te bepalen, over een tijdsverloop van on geveer 10 jaren, en dit totaal bedrag met rente aan te wenden voor terugbetaling van de gelden, welke voor afkoop wor den beschikbaar gesteld. Dit plan zal echter bezwaarlijk zijn, daar men op die manier de bedrijven weer be last. Een voorstel tot inkrimping is even eens ter sprake gebracht, namelijk in dezen geest, dat het geheele boomkweeker ij be drijf met 10 pet. wordt ingekrompen. Hier van wordt echter de kleine man de dupe, daar een kweeker met 1000 R.R. land beter 10 pet. kan inkrimpen dan een met 300 R.R. land. Dan, wanneer dit zal doorgaan het zijn nog alle voorstellen op lossen grond kan ieder kweeker gratis een teeltvergunning krijgen. Wanneer hij ech ter zijn bedrijf wil uitbreiden, zal voor iedere R.R. welke meer wordt bek weekt 50 cent worden geheven, om zoodoende uit breiding weer zooveel mogelijk tegen te gaan. Verder deelt de voorzitter mede, dat een vijftal organisaties besloten hebben een re quest samen te stellen met verzoek de noodige stappen in boven aangegeven rich ting te doen, en dit aan den Minister voor leggen. Lang wordt over deze aangelegenheid gesproken, met resultaat, dat de vergade ring zijn goedkeuring hecht aan opzen ding van het request De rondvraag leverde geen bijzonderhe den op, zoodat spoedig tot sluiting van de vergadering werd overgegaan. „St. Deus Dedit". „St. Deus Dedit" heeft dezer dagen haar jaarvergadering ge houden in het V er een igingsgebou w. De voorzitter opende met een woord van wel kom, in het bijzonder gericht tot den heer J. Sam an, lid van het hoofdbestuur, welke voor deze avond was uitgertoodigd, de ver gadering. Na het voorlezen der notulen van de vo rige vergadering, welke onveranderd wer den vastgesteld, braoht de secretaris het jaarverslag uit. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de inkomsten over 1933 hebben bedragen 2792.23, de uitgaven 2725.36, een batig saldo dus van 66.87. De boeken, door de oontrole-ooinmissie op ongeregelde tijden nagezien, zijn in orde bevonden. De uitgaven van de werklooaenkas over 1933 hebben bedragen 2921.10. Op het spaar boekje van het Vaandelfonds staat een be drag van 117.04. De aftredende bestuursleden, de heeren H. de Lange, Joh. Tillemans en Th. Fianen, werden herkozen. De vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. J. v. Rijn, zal vervuld worden door den heer J. H. Kilkstein. In de controle-commissie wer- dx benoemd de heer F. Binken en J. J. v. Rijn, als plaatsvervangers de heeren Adr. Pannebakker en W. Binken. De heer Alb. v. Rijn wordt herkozen als afgevaardigde in het comité voor Herwonnen Levenskracht. Het bestuursvoorstel tot het geven van een bijdrage van 5.aan H.L. wordt aange nomen. De heer A. J. v. Rijn stelt de vraag hoe het komt, dat men op 10 weken uitkeering heeft gerekend, terwijl bericht is ontvan gen dat maar 7 weken wordt uitgekeerd. De heer Salman antwoordt, dat uitkeering volgens reglement geschiedt, dit is 7 weken, dooh de laatste jaren heeft de Minister een extra subsidie verleend aan de werkloozen- kassen. Daar deze kwestie nog steeds wordt besproken en nog geen resultaat is bereikt, adviseert spr. met stempelen door te gaan. Op een vraag van een der aanwezigen, wanneer men als uitgetrokken wordt be schouwd, aanwoordt de heer Salman, dat dit na 5 jaren i6, als men gedurende dien tijd het volle steunbedrag heeft ontvangen. Nadat door den heer Salman op het ver plichte lidmaatschap van den Volksbond is gewezen wordt de vergadering gesloten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7