DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE REGEERING ZAL GEZAG EN GRONDWET HANDHAVEN PELIKAAN-COMITÉ RIJNLAND 25ste Jaargans l DINSDAG 30 JANUARI 1934 No. 7723 3)e £cid&elie(3ou/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij yoornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS Nr 11, DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten Hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «0 verhuur, koop en verkoop: 0.50 In haar antwoord op de beschouwingen der Eerste Kamer ten opzichte van de Rijksbegrooting 1934 geeft de regeering duidelijk aan, hoe haar houding is ten op zichte van de handhaving van gezag en grondwet. De regeering wenscht niet aan ambtenaren te verbieden, om te streven naar een algeheele omzetting van ons poli tiek en sociaal bestel. (W;j leven hier im mers gelukkig niet in een machtsstaat! Red. L. Crt.). Maar wel zal zij haar ambte naren blijven verbieden, het toetreden tot een organisatie, die niet erkent gezag en grondwet, die tot het niet-naleven van een overheidsbevel aanspoort. Wij -citeeren uit het betoog van de regee- iring het volgende: Gelijk het kabinet bij zijn optreden reeds aanstonds verklaard heeft, is het zijn stel lig voornemen de tegenstellingen, die er bestaan tussohen de verschillende richtin gen, waarvan vertegenwoordigers in zijn midden zijn opgenomen, zooveel mogelijk te laten rusten, zoo zegt de regeering in haar antwoord op de algemeene beschouwingen dier Eerste Kamer over de begrooting. Groepen, die aan de samenwerking niet deelnemen hebben dit te wijten aan de hou ding die zij zelf aannemen. Indien deze groepen zich buiten de volksgemeenschap geplaatst gevoelen, is dit haar eigen schuld en niet die van de regeering. Van ganscher harte sluit de regeering zich aan bij het oordeel, dat krachtig beleid en constitutioneele zin in ieder opzioht kunnen samengaan. De socialistische partijen hebben even weinig recht om zioh aan de verantwoorde lijkheid voor de thans te nemen maatrege len te onttrekken als de andere. Het optreden der regeering tegenover aanhangers der socialistische beginselen be perkt zich uitsluitend tot de gevallen waar in vrees bestaat, dat men zich niet aan legale methoden zal houden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tijdens de behandeling van de begroo ting van het Staatsbedrijf der P.T.T. niet anders dan in voor een ieder volkomen dui delijke taal, recht op den man af, er op ge wezen dat de V.A.R.A., wil zij haar zend tijd behouden, zioh in alle opzichten zal hebben te houden aan de met betrekking tot den inhoud der uitzendingen in de wet telijke voorsohriften vastgelegde normen en dat door de bevoegde instantie scherp daarop zal worden toegezien. Het verbod van uitzending van „de In ternationale" is gegeven, omdat dit lied, zoowel wat inhoud als wat strekking aan gaat, niet geacht kan worden aan de be doelde wettelijke normen te voldoen. Met de vele leden, die hebben opgemerkt, dat de regeering niet voor een krachtige gezagshandhaving terugdeinst, is de regee ring van oordeel, dat aan die gezagshand having in dezen tijd meer dan ooit behoef te bestaat. De regeering tracht daarbij in- tussohen de juiste maat te houden. De staatsopvatting van fascisme en natio naal -socialisme, waarin voor regelmatigen volksinvloed en geestelijke vrijheid geen plaats is, kan ook naar het oordeel der re geering niet ernstig genoeg bestreden wor den. Zij acht deze staatsopvatting in alle opzichten in strijd met de tradities van ons volk. Ongetwijfeld is het waar, dat slapheid van de gezagshandhaving en andere mis standen, die langzamerhand in een staats wezen kunnen insluipen, deze fascistische beweging bevorderen. Het beste middel-is metterdaad te bewij zen dat met volkomen handhaving van onze constitutioneele instellingen een krach tige gezagsuitoefening vereenigbaar is. Meer dan op hetgeen verdeelt, zal in deze dagen de nadruk moeten worden gelegd op hetgeen vereendgt. De noodige hervorming zal vooral moe ten worden bereikt door zelfherziening der politieke partijen. Volkomen juist is het dait een niet minder groot gevaar dreigt van de revohitionnaire democratie en in het bijzonder van de leer van den klassenstrijd. Dat zich tegen de toepassing van die leer in breeden kring steeds kraohtiger verzet begint te open baren, acht ook de regeering een zeer ge lukkig verschijnsel. De Kamer kan er van verzekerd zijn, dat de regeering alle haar ten dienste staande bevoegdheden zal gebruiken om de veilig heid van den staat tegenover communis tisch optreden te besohermen en dat zij niet zal aarzelen nieuwe bevoegdheden aan de Staten-Generaal te vragen zoodra de be staande haar onvoldoende zouden voorko men. Binnen zeer korten tijd kan de instelling worden tegemoet gezien van een commissie tot onderzoek van de noodzakelijkheid en de doelmatigheid van wettelijke en andere voorzieningen met betrekking tot het be- kleeden van het lidmaatschap van de ver tegenwoordigende lichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk is ge richt op verandering der staatsinstellingen met toepassing of bevordering van onwet tige middelen. Overigens is de regeering van oordeel, dat zoowel tegen onderschatting als tegen over schatting van den invloed van het natio naal -soc ialisme moet worden gewaakt. On derschatting van dien invloed zou het zijn, indien men zou meenen, dat bij handhaving van ongewensohte toestanden op het stuk van gezagshandhaving, niettemin in Neder land geen gevaar voor nationaal-socialisti- sche experimenten zou bestaan. Overschat ting daarentegen zou het wezen, indien men zou vreezen, dat bij krachtige gezags handhaving en juist gebruik van onze con stitutioneele staatsinstellingen niettemin ook in Nederland de nation aal-socialistische beweging op den duur haar aantrekkings kracht zou behouden. Voor die vrees ziet de regeering niet den minsten grond. Inderdaad zou, indien het lidmaatschap der N.S.B. aan ambtenaren werd verboden, omdat zij een algeheele omzetting van ons politiek en sociaal bestel nastreeft, op ge lijken grond ook de bevoegdheid om lid der S.D.A.P. te zijn aan alle ambtenaren moeten worden ontzegd. Een dergelijk stre ven is echter de oorzaak van het verbod niet .Dat de N.S.B. voor ambtenaren ver boden is verklaard, vindt dan ook zijn oor zaak in het aansporen tot het niet naleven van een overheidsbevel. Wanneer mocht blijken dat ook van sociaal-democratische zijde dergelijk optreden wordt aangepre zen, zou een gelijke maatregel voor de leden der S.D.A.P. niet achterwege blijven. Het Crisiscongres van den Middenstand SANEERING EN BESCHERMING. Op het op Dinsdag 6 Februari a.s. in den „Dierentuin" te 's Gravenhage te hou den buitengewoon congres van den Ned. R.K. Middenstandsbond zal worden uit eengezet en toegelicht het program tot or dening, saneering en bescherming van het middenstandsbedrijf, dat de Ned. R.K. Middenstandsbond eind November j.l. heeft opgesteld als resultaat der behandeling van dit vraagstuk op zijn in September 1933 te Breda gehouden 10e congres. Van de regeering vraagt de Ned. R.K. Middenstandsbond, teneinde op zoo kort mogelijken termijn in het bijzonder in den detailhandel tot ordening en saneering en binnen dat kader tot bescherming van het zelfstandige middenstandsbedrijf te kunnen geraken: Spertijd in de detailhandel. I. Tijdelijke stopzetting van vestiging, of met vestiging gelijk te stellen uitbreiding of bedrijfsomzetting, in den detailhandel gedurende twee jaren en wel voor eiken ondernemings- en bedrijfsvorm, verbruiks coöperaties en filialen niet uitgezonderd. Voor de toekomst: vestigings- eischen. U Gedurende het tijdvak, waarin het vestigingsverbod beidt, moeten door de georganiseerde bedrijfsgenooten (werkge vers en werknemers) branchegewijs nor men worden ontworpen, waaraan nieuwe ondernemers en ondernemingen in de be treffende branche moeten voldoen alvo rens zij zich in die branche kunnen vesti gen. De wet geve aan den Minister van Eco nomische Zaken de bevoegdheid om ves tiging in een bedrijfstak, na verloop van den gestelden spertijd, te binden aan de door de georganiseerde bedrijf sgenooten ontworpen en door hem gehoord den middenstandsraad, of andere daartoe in te stellen instantie goedgekeurde normen. Afdoend optreden tegen on eerlijke en onbehoorlijke concurrentie. ni. Met kracht worde door de overheid ter hand genomen de bestrijding der on eerlijke en der in ruimen zin sociaal-eco- Hedenmiddag om 4 uur is in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden door den voor zitter, den heer D. ten Cate Brouwer, ge- installeerd het Pelikaan Comité Rijnland. De heer ten Cate Brouwer sprak als volgt: Toen de Burgemeester van Leiden mij als lid van het Algemeen Pelikaan-Comité verzocht de vorming van een Leidsch Co- mité op mij te nemen en daaraan leiding te geven, heb ik aan dat verzoek met ge noegen gevolg gegeven. Met de heeren Burgemeesters van de Ge meenten Noordwijk, Katwijk, Sassenheim en Alphen a. d. Rijn werd daarna de wen- schelijkheid besproken van de vorming van een algemeen Pelikaan-Comité voor het gaheele district van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, welke bespreking leidde tot de vorming van het Rijnland-Comité, omvattende 26 gemeen ten. Aan het tot stand komen van het Rijn land-Comité heb ik met te meer genoegen mijn tijd en krachten willen geven, omdat daardoor des te beter zou uitkomen, dat de enorme ongeëvenaarde prestaties van de Pelikaan-bemanning in hare gevolgen ook van zeer groote economische beteeken is voor ons land kunnen zijn. Niemand zal kunnen ontkennen, dat een grootere frequentie-mogelijkheid in het post- en personenvervoer en een hoogere intensiteit van het verkeer in het alge meen vooral voor ver uiteenliggende en toch op elkander aangewezen landen voor uitbreiding van de handelsbetrekkingen een krachtigen stimulans vormen. Tijd spaart geld, b,et is een reeds zeer oud Hollandsch spreekwoord. Gold dit voor onze handelsbetrekkingen met Oost-Indië, ten tijde van het bestaan der Oost-Indische Compagne, hoe meer is zulks thans het geval, nu de geweldige in dustrialisatie van Japan, dit land in staat stelt meer en meer in de import-behoefte van Ned. Oost-Indië te voorzien. De groote veranderingen, die in de laat ste 30 jaren in de economische structuur van diverse landen hebben plaats gevonden als gevolg van een verwetenschappelijkt voortbrengingsprooes, hebben ook wijzi ging gebracht in de mentaliteit van de kooplieden. De voorheen toegestane en gebruikelijke leverings-termijnen van gekochte goederen worden hoe langer hoe meer verkort. Waar men. gisteren over dacht, wil men liefst morgen reeds geleverd zien. Deze veran derde opvatting vraagt van den handel, dat hij zoo spoedig mogelijk grondig ge oriënteerd is van alle fluctuaties van prij zen en kwaliteiten van alle soorten koop mansgoederen. De tijden, waarin op aanbiedingen uit het moederland 6 of 8 weken kon worden gewacht, passen niet meer in het tegen woordige handelsverkeer. Telegraaf en telefoon zijn de eersfee ge weest, die het onvoldoende van dé oude handels-methoden duidelijk aangetoond hebben. Toch kan langs telegraphischen of tele- fonischen weg niet elk gegeven verstrekt worden, vaak zijn uitvoerige beschrijvin gen noodzakelijk, moeten teekeningen wor- nomisch ontoelaatbare concurrentiemidde len. Met name valt hieronder: a. Regeling van het uitverkoopwezen. b. Algeheel verbod van toepassing van het cadeaustelsel. c. Wettelijke regeling van het rabat- en kortingstelsel. d. Verwijdering en wering uit de waren huizen van die instellingen en afdeelin- gen, welke meer op het verlokken van het publiek, dan op een voorziening in de be hoefte zijn ingesteld (lunchrooms en buf fetten, postkantoren, kinderspeelplaatsen, kapsalons, leesbibliotheken, tentoonstellin gen, bagagedepots enz.) e. Uitbreiding van de wettelijke bepalin gen op de oneerlijke concurrentie tot een wet tot bestrijding der oneerlijke en on toelaatbare concurrentie in den ruimsten zin des woords. Vergunningstelsel voor groot- onderneming en coöperatie. IV. De vestiging en uitbreiding der groot onderneming in den detailhandel en der coöperatie buiten het persoonlijk econo misch werkterrein der deelnemers worde blijvend gebonden aan een vergunning, af te geven door een plaatselijke instantie, met dien verstande, dat deze vergunning alleen kan worden afgegeven als de wen- schelijkheid van de betreffende vestiging of uitbreiding in sociaal-economisch op zicht positief is aangetoond. Hedenmiddag geïnstalleerd. den verstrekt, ook monsters in natura wor den overgelegd. Wanneer wij dit alles goed realiseeren, dan begrijpen wij, ondanks de moderne middelen voor het snel overbrengen van het gesproken woord, hoe noodig het is, dat er als aanvulling daarop ook tot stand kome een snel postverkeer, voor monsters en toelichtingen. Dan begrijpen wij, dat de vlucht van den Pelikaan, die in 8 dagen heen en terug vloog naar Oost-Indië, een groote belofte voor de toekomst voor het handelsver keer tusschen Moederland en Koloniën in zich houdt. Dan beseft men, dat dit gebeuren juist in den tegenwoordigen tijd, waarin de eco nomische nood van Nederland zoo hoog gestegen is, van veel omvattende beteeke- nis kan zijn. Ook Ned. Oost-Indië maakt thans zeer ernstige tijden door. Hulp, vooral finan- cieele, van het moederland is thans drin gend noodig. Deze hulp, die verleend moet worden en ook verleend wordt, zal in In- dië, beter dan ooit, gewaardeerd worden. Het saamhoorigheidsgevoel zal een vrucht bare bodem zijn waarop de handelsbe trekkingen, die in den loop der laatste ja ren zoozeer verslapt waren, tot nieuwe op leving kunnen komen. Nederland kan niet zonder Indië, Indië niet zonder Nederland. Begrepen moet worden, dat de gevolgen van de economische crisis het best door staan worden wanneer de handen ineenge slagen worden. De vraag naar Nederlandsche producten moet toenemen. En al zjjn de tijden dan daarvoor momenteel ong\mstig, aangeno men mag worden, dat het zeer groote prijs verschil in voortbrengingskosten tusschen Japan en Nederland in de toekomst zich zal wijzigen. Het is een bekend verschijnsel, dat in landen die zich snel en beteekenis-vol ge ïndustrialiseerd hebben, de loonen op den duur stijgen, in Holland streeft men ern stig naar een verlaging van de productie kosten en wanneer dit streven practische resultaten oplevert, hetgeen een levensbe hoefte voor ons land is, dan kan het han delsverkeer zich in de eerste plaats met onze eigen Koloniën zeer zeker herstellen. Daarbij is echter onder alle omstandig heden een snel postverkeer een onmisbare voorwaarde en daarom is de vlucht van den Pelikaan voor ons land van de groot ste beteekenis. Niet alleen de vlucht van den Pelikaan, neen, vooral ook moet in dit verband ge noemd worden de vlucht van den snellen Postjager, zyn even dappere en even des kundige bemanning hebben in bovenstaand verband het hart van alle zakenmenschen getroffen, een snelheid van ongeveer 30U K.M. pér uur, brengt ons Indië op een afstand, die in een paar dagen te overwin nen is. Doch niet alleen uit economisch oogpunt zijn deze vluchten voor ons land van het grootste belang. „Boven het materieeie doel stond de roem van het vaderland", zei Minister de Wilde. En zoo is het! Deze vluchten vestigden nog weer eens de aandacht van de geneele wereld op des kundigheid, ondernemingszin, en voort- varenaneid van het Ned. Volk. Zooals de universiteit hier ter stede reeds meerdere eeuwen als een centrum van hoog wetenschappelijke cultuur ons land verneft en siert in de rij der vol ken, zoo hebben de vluchten van de „Pe likaan en de Postjager" het kunnen en kennen van het Neder landsche Volk weer op een voor ons vleiende wijze belicht. Het is dan ook geen wonder, dat Re- geering en Volk zien hoe langer hoe meer bewust worden van het feit, dat voor Ne derland op het wereldluchtverkeer een schoone toekomst is weggelegd. Onze vooroudere in de 16e en 17e eeuw wisten zich door handel en scheepvaart een eerste plaats te veroveren in de rfj der volkeren, dank zij de daarvoor gebrachte offers van overheid en particulieren en dank zij de risico's, welke men dorst té nemen. Wil men aan ons land thans de kans om op luchtvaartgebied internationaal iets te beteekenen, niet onthouden, dan zal iede re Nederlander, die het met zijn land op recht meent, daaraan moeten medewerken. Daartoe geïnspireerd door de succesvolle vlucht van den Pelikaan is het Pelikaan- Comité opgericht met het doel een lucht vaartfonds te stichten. Dit nationaal luchtvaartfonds heeft ten doel het bevorderen en steunen van de Nederlandsche luchtvaart in den meest al gemeen en zin, teneinde de Nederlandsche ondernemingsgeest op dit gebied aan te wakkeren en realiseerbaar te maken wat DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het Engelsche standpunt inzake de ont wapeningskwestie (2de blad). Heden wordt de eerste verjaardag van het Hitler-regiem in Duitschland gevierd (2de blad). Daladier kabinets-formateur in Frank rijk (2de blad). Groote overstroomingen in Zuid-Ameri- ka. Er zouden 100 dooden zijn (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Het standpunt der regeering inzake de bescherming van ons Staatsbestel. (2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). Wetsontwerp inzake cumulatie zal spoe dig verschijnen. (2de blad). Te Jonre zijn drie jongens door het ijs gezakt, waarvan er twee verdronken. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. De installatie van het Pelikaan-comité Rijnland. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Groeiende belangstelling voor hockey in R.-K. verband. (3de blad). anders zeer tot schade van Nederland on verricht zou blijven. En met dit doel voor oogen is door mij, met den gewaardeerden steun van alle Burgemeesters uit het district van de Ka mer van Koophandel voor Rijnland, dit Comité gesticht. Van harte hoop ik, dat voor dit sympathieke, bij uitstek nationale doel ieder zich een offer, klein of groot getroosten zal. Hartelijk dank ik u allen dat gij aan mijne uitnoodiging om tot dit Comité te willen toetreden, wel gevolg hebt willen geven. Moge het resultaat van uwen arbeid ons voldoening schenken. Hiermede verklaar ik uw Comité ge ïnstalleerd. SAMENSTELLING VAN HET COMITé. Leden van het eere-comité zijn de hee ren Burgemeesters van de volgende ge meenten: Ter Aar, Alphen a. d. Rijn, Bent huizen, Hazerswoude, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voor schoten, Warmond, Woubrugge, Zevenho ven, Zoeterwoude. Eere-voorzitter werd mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, Burgemeester van Leiden. Leden zijn: Leiden: F. H. Ansingh, Dr. P. C. v. Arkel, Ir. A. C. Binnendijk, Prof. Mr. D. van Blom, S. J. C. Dunlop, N. C. F. van Ginkel, P. A. de Gooyer, Ir. F. H. E. Guljé, J. A. van Hamel, J. E. Haitsma Muliër, J. W. Henny, J. Heringa, Ir. J. J. G. van Hoex, Mr. P. J. Idenburg, Dr. P. G. Knibbe, P. C. Labryn, L. de Lange, Mr. G. H. E. Nord Thomson, D. Parmentier, Mr. P. A. Pijn- acker Hordijk, J. F. X. Sanders, J. v. Se- venter, H. Tieleman, Mr. F. F. J. Trapman, E. W. Wichers Rollandet, Th. B. J. Wilmer. Alkemade: C. Bontje, Dr. A. van der Bijl, G. W. A. Gründemann, K. Hoff, J. van Iterson, C. E. M. Jagers, P. de Jong Cz., C. van Lent, J. S. Pennings, S. Strijk, J. P. Uljee. Alphen a. d. R jj n: J. L. H. Boeren, J. A. Bos, H. van Kleef, A. den Ouden, L. Sprey Jzn., Mevr. W. van Wermeskerken-van Julsingha. Benthuizen: J. v. d. Berg, W. C. Diephout, C. v. <L Knyff, A. Paul. Hazerswoude: F. C. Engelberts, F. Wezelenburg, D. de Bruijn.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1