ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ct. 4. 12 ct verzendkosten) kv--en per giro (125025), per postwissel of per brief worden besteld bij de Redactr:——es- rubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! De ge vraagde patronen worden binnen drie a zes dagen aan de aanvraagsters toege zonden. 45a, Den Haag). EEN MOOIE WINTERMANTEL. Onze teekening No. 658 laat u een mooien, warmen wintermantel zien van dikke stof, in diagonaal geweven. Het maaksel is tamelijk eenvoudig en door dat de jas geen ceintuur heeft, maakt hij het middel aansluitend en kunnen ook zwaardere figuren het model dragen, om dat het slank kleedt. Het rugpand is recht; de twee voorpanden sluiten ver over elkaar, terwijl het linker met een binnensluiting aan den rechterzij naad wordt bevestigd. De overslag moet zoo groot zijn, dat de panden zelfs bij het zitten over elkaar blijven, zoodat de beenen voldoende tegen de koude wor den beschermd. De jas kan desgewenscht worden gevoerd met 'n wattesoort, waaroverheen een voering komt. Op die manier is hij ondoordringbaar voor de felste koude. De hals is afgewerkt met een opstaanden bontkraag; hiervoor kunt u nemen, wat u zelf het mooist vindt en met uw beurs in overeenstemming is. Geverfd konijn is goedkoop, voor wei nig geld hebt u al 'n aardigen kraag. White Goat is duurder, geeft ook in a- der effect. Ook Bisam ziet u dezen winter veel dragen voor kragen en manchetten. De mouw is recht, doch er is 'n aardige bontgarneering op aangebracht, wat den geheelen mantel dadelijk 'n leuk aanzien geeft. Een knoop, of desgewenscht twee knoopen, zorgen voor de sluiting, tér- wijl de revers omhoog worden gedragen, zoodat de bontkraag geheel om den hals sluit. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. -f 12 ets. verzendkosten (Laan v. Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN ONTVANGJAPON. Deze ontvangjapon No. 662 is bedoeld voor dames met 'n tamelijk zwaar figuur, want ze kleedt mooi slank af. Het rug pand van het lijfje is gewoon recht, de beide voorpanden bestaan uit twee dee- len, zooals de teekening weergeeft De onderste stukken der voorpanden zijn als een vast model over elkaar heen ge slagen, terwijl een drietal knoopen voor de sluiting zorgen, als u tenminste de ja pon niet over het hoofd kunt trekken. Beter is het" de japon geheel dicht te maken en de knoopen als garneering te .gebruiken. Een mooie lichtzijden sjaal kraag loopt geheel tot aan den onder kant van het rechter voorpand. De rok heeft een rugpand en twee voorpanden, waarvan het rechter in één lijn loopt met het rechtervoorpand, zoodat het linker voorpand smaller is. Van boven loopen de panden met punten in de punten van het lijfje. De mouw is glad, doch niet strak, en moet gemakkelijk zitten. Bij den pols loopt ze 'n beetje wijder uit en als garneering zijn daar een drietal knoopjes op bevestigd. Deze japon kan goed worden genomen in satijn, dat aan twee kanten te bezigen is, glimmend en dof, zoodat men de verschillende stuk ken afwisselend glimmend en dof kan nemen. Ook effen fluweelen of wollen stof leenen zich goed voor dit bijzonder smaakvol model. Patroon verkrijgbaar 58 ets. 12 ets. verzendkosten (Laan v. Meerdervoort 45a, Den Haag). HOE LANG MOETEN WIJ SLAPEN? Laat uw jonge kinderen lang slapen. Kinderen, die geen voldoende slaap ge nieten, zijn meer onderhevig aan ziekte dan anderen. Gemiddeld moeten kinderen van den leeftijd van 4 jaar twaalf uur slapen, kinderen van 7 jaar elf uur, van 9 jaar tien uur, van 12 tot 14 jaar negen uur; jongelui van 14 tot 21 jaar hebben acht a negen uur slaap noodig. Een vol wassen mensch moet 7 a 8 uur slapen, om volle kracht en gezondheid te blijven ge nieten. Bloedarmoede, zwakte en ver schillende andere kwalen zijn vaak het gevolg van onvoldoende slaap. EEN BABTJURK. Voor aanstaande moeders, die graag zelf iets voor den te verwachten baby willen vervaardigen, geven wij hierbij een draagjurk. Schattig staan ze onze ingepakt worden. Iedere jonge moeder zal met trots haar kind toonen in zoo'n gezellige jurk. Het hier weergegeven model is gemaakt van witte voile met aan het schouderstuk ingestikte lingerie plooitjes aan voor- en achterzijde. Het halsje heeft 'n platliggend kraagje, af gewerkt met Valenciennekant en En- gelsch borduurwerk, hetwelk op de man chetten en in de rondte van het geheele jurkje wordt herhaald. De ruime mouw tjes hebben vooral een ruiim armsgat noodig, wat het aantrekken ten goede komt, zoodat we de armen van het kind niet te veel om behoeven te buigen. De keurige jurk sluit met 'n enkele knoop of 'n lintje aan den hals en hangt verder open. DURE LINGERIE. Wij weten allen, dat vooral onder de aparte en dure Fransche modellen van onderkleeding veel handborduurwerk voorkomt. Ja, dat 'n mooi stuk lingerie meestal met de hand is vervaardigd. De meeste dames zullen de gevraagde som voor haar lingerie niet willen besteden, omdat zij te veel stuks noodig hebben voor haar garderobe en ieder stuk op zichzelf, juist door het handwerk, prijzig wordt. Maar er is een oplossing. Wij zouden b.v. ons ondergoed zelf kunnen borduren. Waarom zouden wij dat feite lijk niet doen? Het is toch origineeler en niet moeilijk. Als u uw lingerie b.v. ge maakt koopt, zonder eenige versiering, dan kunt u die er zelf op aanbrengen, ofwel u kunt uw geheele lingerie zelf maken. Onze teekening toont u 'n fraaie onderjurk en pantalon van zacht rose batist De onderjurk is geheel naar mo del gemaakt met busteplooien onder den arm, terwijl boven- en onderkant met Engelsch borduursel is versierd. De pan talon heeft 'n glad heupstuk en opzij de knoopsluiting. De pijpen zijn wijd, ter wijl deze evenals de onderjurk met En gelsch borduursel zijn afgezet Het zijden tricot is ook een stof, waarmee men op 't oogenbliik .dweept", evenals de lin gerie van crêpe de chine. Wil men linge riekatoen gebruiken, dan moet men er op letten, dat men 'n goede kwaliteit neemt, omdat de dunne stof kreukt en opkruipt, wat leelijk en lastig is. Ditzelfde euvel heeft kunstzijde van de goedkoope soort, men zou dan eigenlijk iederen morgen het goed moeten strijken, omdat het an ders zoo gekreukt is, dat het niet meer aan de eischen van onderkleeren vol doet. .WAAR ONZE ZEEP GEMAAKT. WORDT. Zeep was in de oudheid onbekend. Stof en vuil werden verwijderd door heet water en een schaaf; in het Oosten was de badsteen in gebruik. Deze bad- steenen waren aan de eene zijde ver sierd met allerlei dierenvoorstellingen en ornamenten. Toen in de elfde eeuw van onze tijdrekening centraal-Aziatische Nomaden Perzië Mesopotamië, Syrië en Klein-Azië veroverden, maakten ook deze volken kennis met de badsteenen en de vervaardiging er van werd een ware kunst. De grondslag van alle soor ten zeep is soda en olie of vet. Het ver schil tusschen olie en vet is alleen maar een kwestie van temperatuur. Sommige stoffen, b.v. klapperolie, zijn in Indië, waar deze wordt vervaardigd, olie, en in de koudere landen is het een zacht vet. Men kan dus aannemen, dat de term ;,olie" vet insluit. Voor de vervaardiging van zeep wordt meest gebruik gemaakt van harde vetten, welke vermengd wor den met glycerine. De belangrijkste zeep- vetten zijn van dierlijke oorsprong. Scha penvet geeft een helderwitte, maar zeer harde zeep. Hard vet is het beste om zeep van te maken, als gevolg van de vetzu ren, welke zich er in bevinden. Voor keu- kenzeep wordt het meeste hard vet ge bruikt, maar aangezien dit de zeep hard maakt en tevens onoplosbaar is in water en niet makkelijk schuimt, wordt dit vet met een materiaal vermengt, welke een zachte en meer oplosbare zeep maakt, zooals klapperolie of castorolie. Van var kensvet wordt ook zeep gemaakt en het is het beste soort vet om toiletzeep te vervaardigen; indien er een weinig klap perolie aan toe wordt gevoegd, verkrijgt men een goede scheerzeep. VROUWENNAMEN. De namen van vele voorwerpen geven een begrip of voorstelling aan, zoodat men, zoodra de naam wordt gehoord, ook weet, wat men er bij moet denken, maar in elk geval is dit niet steeds het geval met eigen namen en zeker niet met mannen en vrouwennamen, want ze mogen een beteekenis hebben, in den loop der tijden is die verloren gegaan, zoodat toelichting noodig is, wil men zijn eigen naam begrijpen. Aan allerlei talen zijn ze ontleend, zoo hoort men van Grieksche vrouwennamen met hun be teekenis: Agnes of de Kuitsche; Doris of de Rijkbegaafde; Dorothea of het Ge schenk Gods; Eleonora of Laura of de medelijdende; Helena of de Lichtende; Irena of de Vreedzame; Katharina of de kloeke; Melannie of de Donkere: Latijnsche namen: Augusta of de Ver hevene; Claia of de Reine; Clementine of de Zachte; Emilie of de Aardige; Fran- cisca of de Vrije; Leonie of de Moedige; Lucia of de Verlichte; Margaretha of de Parel; Natalie of de Levensvroolijre; Otillie of de Gelukkige; Paulina of de Geringe; Rosalie of de Rozenschoone; Sabina of de Geroofde. Hebreeuwsche of andere Oostersche namen: Anna of de Liefelijke; Aline of de Verhevene; Elisabeth of de Godlo- vende; Gabriele of de Goddelijke; Isa bella of de Kuische; Johanna of Kind der Genade; Martha of de Bedroefde; Maria of de Weerstrevende; Rebe :ca of de Gode Gevoede; Sara of de Heerschen- de; Suzanne of de Lelierijke. En tot slot aan Germaansche 'alen: Al beit ine of de Edelberoemde; Bertha of de Glanzende; Brigitte of de Stralende; Emma of de Huiselijke; Frederika do Vrederijke; Geertruide of de Speer,.. \k- vrouw; Hedwig of de Krijgszuchtige: Ida of de Goddelijke; Mathilde of de Heldin; Mina of de Sierlijke; Wilhelmine of de Beschermster; Aleida of de Edelgeöorene. Een en ander is voor uitbreiding vatbaar. Maar voor alle Ukkie's en Toetie's is er geen heil. HET AFWASSCHEN VAN UZEREN POTTEN EN PANNEN Boen hen eerst met wat Brusselsch aarde en warm vater en wrijf hen met papier uit. Wasch hen daarna in zeepsop. Vermijd vooral het gebruik van soda water voor koekepannen, daar deze an ders te veel ontvet worden, waardoor later bij het bakken de gerechten kunnen blijven haken. Ditzelfde geld voor het afwasschen van blikken vormen, welke voor warme puddingen worden ge bruikt Droog hen met een daarvoor be stemden groven doek en zet hen bjj de kachel, opdat ze goed gedroogd opgebor gen kunnen worden; anders roesten zij. Berg hen daarom ook op een droge plaats. De ouderwetsche wyze om koeke pannen ongewasschen weg te zetten, op dat het nog aanklevende vet de koekepan glad houdt en tegen roesten bewaard, verdient geen aanbeveling. Het stof en vuil, dat er zich aanhecht, komt later In aanraking met de spijzen. Worden de on gewasschen koekepannen in zakken opge borgen, dan wordt weliswaar dit bezwaar opgeheven, doch men voorkomt niet, dat de volgende gerechten licht de smaak aannemen van een vorig gerecht LIEFDE OP EEN AFSTAND De Japanneezen houden in het geheel niet van kussen, ook niet als zij verkee ring hebben. Een Europeaan, die eens in Japan was geweest, vertelde, dat hij tot zijn groote verbazing eens een paartje had gezien, waarbij hij en zij op vyf 'me ter afstand van elkaar zaten en elkaar maar zaten toe te knikken. Ook is het groeten met de handen in het geheel geen gebruik in Japan en als men in den beginne eens per ongeluk een hand uit steekt b.v. bij kennismaking, dan pakt de Japannees nooit meer dan enkel den duim.Si non e vero. HOE MEN EEN SPONS SCHOONMAAKT. Een vettig geworden spons kan men weer schoonmaken door een paar uur in een mengsel van gelijke deelen water en azijn te laten staan. Men drukt haar nog nog eenige malen flink uit, spoelt in veel koud water na en laat de spons in de buitenlucht drogen. 1 =^=I==Si ZACHTE HANDEN Een zachte en lenige huid voor de han den kan men verkrijgen door ze dage lijks eenige malen met een plat stuk puimsteen af te wrijven, in een lauw warme, niet te dikke pap van zemelen te wasschen en des avonds met zuivere glij- cerine te smeren. OM AANBRANDEN TE VOORKOMEN Het wil vaak voorkomen, dat het eten in een oude pan (met dunnen bodem) bü het koken spoedig aanbrandt. Daarom geeft men wel 'ns den raad om 'n omge keerd schoteltje op den bodem van de pan te leggen om aanbranden te voor komen. BRANDGEVAAR. Wat men bij brandgevaar doen moet om dit zooveel mogelijk te beperken, weet iedereen, wat echter te doen voor eigen behoud, is minder bekend. Ten eerste moet men nooit het hoofd verlie zen, althans niet zoodanig, dat men zich zonder bedenken in het vuur waagt. Moet ge vluchten door rook en vluch ten is meestal het verstandigste neemt dan een zakdoek voor den mond. Dit ter voorkoming van bedwelmen. Ook begin ne men niet bij een eenigszins ern- stigen brand kleine hoeveelheden wa ter te storten, daar dit in den regel niet anders tengevolge heeft, dan dat het vuur zich nog sneller verspreidt. Olie lampen zijn dikwijls de veroorzakers van brand en daarom is het een verstandige gewoonte om vlak bij de plaats waar de lamp staat een trommel zand te bergen. Mocht het geval zich voordoen, dat de lamp omvalt of lek wordt, dan is er tehminste dadelijk bluschmateriaal bij de hand. Gewone aarde is ook een prach tig bluschmiddel en men behoort er daarom ook steeds wat van in huis te hebben. DIENSTBODEN EN HAAR PLICHTEN Bijna niets verraadt zoo zeer de gast vrijheid in een huis als het gelaat, waar mede de dienstbode den bezoekers de deur opent. Meer dan eenig ander ding weerspiegelt dit het karakter van de vrouw des huizes. Wanneer de dienst bode vuil en slecht gemanierd is, geen teekenen van een nette opleiding ver toont, kan men vrijwel met zekerheid zeggen, dat de vrouw iemand is, die nu juist niet zooveel hart heeft voor haar woning. Het komt wel voor, dat de dienstboden meer het werk van kinder juf doen, terwijl de huisvrouw het huis werk doet. Dat is natuurlijk de verkeer de wereld en de huisvrouwen zullen be ter doen, als zij haar dienstboden eerst eens leeren het gewone werk te verrich ten. Z ijmoeten beginnen met 'n strenge routine in te voeren en toezien, dat het personeel zich aan deze vastgestelde orde houdt Want indien zij eenmaal toelaten, dat een of ander werk wordt overgesla gen, dan blijft het een volgende maal heel gemakkelijk achterwege. Het is zoo moeilijk niet aan die meisjes te leeren, maar het het moet met geduld en takt worden gedaan. Hetgeen hier evenwel als het voornaamste kan gelden is het goede voorbeeld van reinheid en zindelijkheid. Maar opdat de bedienden helder zijn, is het noodig, dat zij voor zien zijn van alle faciliteiten en dat zij een eigen vertrek hebben, waar zij zich in hun tijd geheel kunnen verzorgen, zij moeten helder beddegoed hebben en In de gelegenheid zjjn hun kleeren te was schen, of, zóó dit niet noodig is, te strij ken. Ook de verzorging der haren, vooral" waar kinderen in huis zijn, zal de huis vrouw ernstig moeten gadeslaan. De dienstbode moet steeds een voorschoot dragen en moet die van tijd tor tijd ver wisselen; zij moet ook geen schoenen met tuoge hakken willen dragen; maar kieze deze met lage. Wanneer gij een nieuwe dienstbode neemt, geef haar dan een lijst van werkzaamheden, welke zij meet ver richten en met al het gereedschap, dat haar ten dienste staat. Doe in het begin het werk met haar samen, met om het uit de handen te nemen, maar om te lee ren, wat de regelmaat moet zijn in uw huis. Ge moet haar als zij eenmaal met haar werk bezig is niet daarvan weg roepen, want dat vermindert de verant woordelijkheid bjj haar. Gij moet haar niet van 's morgens tot 's avonds laten werken, doch haar op gepaste tijden vrij af geven. Zij moet ook eens Der jaar haar vacantie hebben en elke week haar vrijen middag en avonden. In het huis houden moet haar 'n goede tafel en goe den stoel en goed licht ten dienste staan, waarbij zij dan kan zitten naaien of lezen. Deze en meer dergelijke gemakken hebben al meer dan eens een dienst bode voor jaren aan een bepaald huis of familie gebonden. Behalve geruite wollen stoffen zijn ook de strepen dezen winter een geliefde dracht voor de dames en men ziet deze stoffen dan ook in de mooiste kleuren. Japon 643 iis 'n model, waaraan alleen de verschillende streeprichtingen de gar neering zijn. Het lijfje, dat bestaat uit een recht rugpand en twee voorpanden, waarvan het rechter over het linker valt, en met 'n paai' knoopen sluit, heeft als halsafwerking 'n zijden kraaag, die ein digt met een paar breede maar korte re vers, terwijl op de revers enkele dwars- strepen zijn aangebracht in de donkerste tint van de stof der japon. De mouw is recht en heeft de strepen van de stof in verticale richting loopen, terwijl aan den pols een manchet is, behoorend bij den kraag. De rok is van achteren recht, doch heeft midden voor 'n smal voorpand, dan twee schuingeknipte heupstukken, welke aan den zijnaad omhoog loopen, waaron der het zijpand van de rok is gezet. Alle rokpanden loopen naar onderen toe klok kend uit en worden afgewerkt met een doorgestikten zoom, zooals wij u dien reeds meermalen beschreven, n.l. eerst rafels naar binnen slaan, dan vlak op den kant stikken, rafels weer afknippen, het gestikte omslaan en opnieuw op den kant stikken. Om het middel wordt 'n smalle ceintuur gedragen van dezelfde stof als de japon, die met een galalith- knoop sluit. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. 12 ets. verzendkosten (Laan v. Meerdervoort

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7