Bond van Z. H. kleine Bloembollenkweekers VRIJDAG 26 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De eerste algemeene vergadering (Vervolg). Vertegenwoordigd waren alle afdeel in - gen tw. Noord wij kerhout, Voorhout, Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Kat wijk, Valkenburg, Rijnsburg, Wassenaar, Warmond, Oegstgeest, Lisserbroek en Ben- nebroek. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. H. de Bekker, dat reeds ter ken nis der leden was gebracht, werd goedge keurd. De penningmeester, de heer J. v. d. Geest, gaf rekening en verantwoording. De ont vangsten bedragen 241.90, de uitgaven 224.06; batig saldo 17.84. Tot leden der commissie van kasnazie- ners werden benoemd de afdeelingen Ben- nebroek, Wassenaar en Sassenheim, die de bescheiden in orde bevonden. Aan den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. De begrooting 1934 kwam daarna in be handeling sluitende op een bedrag van 917.84. De contributie. Het H.B. stelde voor de contributie-af dracht aan het H.B. vast te stellen op 1. per lid. De afd. Bennebroeker dijk had groot be zwaar tegen de verhooging der contributie De leden zijn driedubbel arm. De afd. Katwijk opperde ook moeilijk heden, evenals Warmond en Lisserbroek. De voorzitter antwoordde, dat het voor niemand gemakkelijk is contributie te beta len. De kwestie is echter zóó: doorgaan en contributiebetalen óf den Bond opheffen en dan ligt alles. De begrooting is zoo sober mogelijk opgezet. Niemand heeft eenig sa laris genoten. Integendeel; het heeft spr. in het afgeloopen jaar 300.gekost. Dat kan zoo niet doorgaan. Het is echter be slist noodzakelijk, dat de Bond blijft be staan. Misschien is de actie van den Bond dit jaar nog noodzakelijker dan vorig jaar. Spr. wees op de plannen, door den heer Schrama ontwikkeld, tot concentratie in de Bloembollenstreek. Spr. besloot met vast te houden aan het voorstel van het H.B. tot contributieverhooging. De afd. Noord wij kerhout wees er op, dat het werk van het H.B. geweldig is. Spr. zou het buitengewoon betreuren, als er leden zijn die de contributie-verhooging niet wilden aanvaarden. Nog meerdere stemmen pleitten voor het voorstel van het H.B., welk voorstel ten slotte z.hst. werd aangenomen. De voorzitter gaf nog de verzekering, dat geen cent te veel zal worden afgegeven en er niet meer contributie-afdracht van de afdeelingen zal gevraagd worden, dan strikt noodig. Het secretariaat. Het H.B. kwam vervolgens met het voor stel de functie van secretaris en penning meester te combineeren, en aan den secre taris-penningmeester een bewijs van erken telijkheid te geven van 150.De voor zitter kent van nabij de vele werkzaam heden van den secretaris en meent, dat men niet dag-in dag-uit beslag mag leggen op den tijd van den heer de Bekker zon der eenige vergoeding. De afd. Sassenheim stelde voor den heer de Bekker te benoemen tot secretaris-pen ningmeester, doch staande buiten het Hoofdbestuur der vereerüging, dus geen lid zijnde van het Hoofdbestuur. De afd. Wassenaar meende, dat de statu ten niet toe laten, dat een secretaris-pen ningmeester buiten het bestuur staat. Den voorzitter bleek, bij nader onderzoek, dat de meening van de afd. Wassenaar juist was. Bovendien achtte spr. het voorstel - Sassenheim niet goed. De secretaris is geen betaald ambtenaar, doch een bestuurslid, dat eenige vergoeding krijgt voor zeer vele werkzaamhed en. Het voorstel werd z.hst. aangenomen, ■waarna de begrooting eveneens werd goed gekeurd. Bestuursverkiezing. Alvorens tot de verkiezing van een Hoofdbestuur over te gaan, deelde de voor zitter mede, dat de heer A. in 't Veld niet meer voor een herbenoeming in aanmer king wenscht te komen. Uitgebracht werden 37 stemmen. De uit slag van de stemming was als volgt: P. v. d. Nouland te Voorhout (32), A. H. de Bek ker te Voorhout (37), J. v. d. Geest te Sas senheim (16), M. Braun te Noordwijker- hout (37), J. Hoogstraten te Wassenaar (37), L. A. Vink te Noordwijk (24), E. Cardol te Hillegom (37), B. Molenaar te Anna Pau- lowna (37), W. M. de Boer te Bennebroek (°5), G. C. Bol te Valkenburg (17), J. Ha- geman te Lisse (9) en K. Oudshoorn te Sassenheim (25). Gekozen zijn dus de heeren Van den Nouland (als voorzitter), A. H. de Bakker, M. Braun, J. Hoogstraten, L. A. Vink, E. Cardol, B. Molenaar, W. M. de Boer en K. Oudshoorn. De voorzitter dankte voor het gestelde vertrouwen en rekende op de volle mede werking der leden. Spr. betreurde het ech ter, dat een zittend lid niet meer herkozen is en bracht een woord van dank aan den scheidenden penningmeester voor zijn werk. De heer Van der Geest dankte den voor zitter voor de tot hem gerichte woorden; spr. wenschte hieraan niets meer toe te voe gen. Bespreking van het Orgaan. Aan de orde was daarna de bespreking van het Orgaan van den Bond. De voorzitter zeide, dat er eenige tegen kanting was om de „Hobaho" als orgaan te aanvaarden. Het H.B. kan een orgaan, waar in het zich vrijelijk kan uiten, niet missen. Daarover zullen alle leden het wel eens zijn. Het voorstel van het H.B. komt niet voort-uit persoonlijke sympathie voor een bepaalde instelling. Het H.B. heeft slechts uitgekeken, waar het 't goedkoopst terecht kon. De onderhandelingen zijn neutraal ge voerd, zoodat geen enkele toezegging is ge daan, dat men bij die inrichting zou vei len of lid dier veiling worden. Spr. durfde de consequentie van de uit gave van een eigen blad niet aan, te meer waar 80% der leden de „Hobaho" reeds lezen. Een overeenkomst met het H.B.G. is vrij wel uitgesloten, omdat de Bond doel einden nastreeft, welke strijdig zijn met die van het H.B.G. Spr. noemde de Roe belasting. Het H.B.G. zou trouwens afwij kende meeningan als officieel vereenigings- nieuws niet opnemen. Een eigen blad wil het goed zijn zal veel geld kosten. Dezelfde heeren, die het abonnement op de Hobaho te duur ach ten, streven echter naar eigen blad, wat veel duurder zou uitkomen. Spr. weet, dat het abonnementsgeld voor verschillende kweekers een groot offer was. Wanneer de armoede zoo groot is, dat betaling onmogelijk is, dan 'zal spr. per soonlijk bijspringen. Van alle vakbladen heeft alleen de Ho baho een volkomen neutraal standpunt in genomen. De leden moeten alleen bekijken, waar zij hun belangen het best onder kun nen brengen. De afd. Noordwijk wees er op, dat de Hobaho een propaganda-blad is voor een bepaalde veiling. Bovendoen acht spr. de fusie met het H.B.G. nog niet van de baan. Te zamen vormen de beide bonden een steviger macht tegenover het liberale „Bloembollencultuur". Spr. heeft geïnfor meerd naar een eigen blad, dat 1300. zal kosten. Spr. wilde afwachten, hoe het met de fusie met het H.B.G. afloopt. De voorzitter antwoordde, dat men al te eenvoudig denkt over het vullen van een vakblad. Men heeft ad moeite om 2 kolom vol te krijgen. Hangende de fusie met het H.B.G. denkt het Hoofdbestuur er niet over een defini- toef contract met Hobaho af te sluiten. Al zou men een eigen vakblad hebben, dan blijft nog 50% der leden de „Hobaho" lezen.- De afd. Lisserbroek verklaarde ziah ook tegen het verpliohte abonnement van Ho baho, omdat daaraan vast zit een contri butie-verhooging van 1.65. Spr. was sterk voor een fusie met het H.B.G., omdat hij vreesde voor versnippering. De voorzitter wees er nogmaals op, dat het Hoofdbestuur zal wachten met een de finitief contract tot een beslissing is geno men betreffende de fusie met het H.B.G. De afd. Bennebroek was er van over tuigd, dat er voorloopig van een fusie met H.B.G. niets kan komen. Men moet niet denken, dat het H.B.G. scherp zal strijden tegen liberale tendenzen in de Bollenstreek. De afd. Warmond informeerde of het niet mogelijk was, dat het orgaan niet verplich tend was. De voorzitter antwoordde, dat deze ver plichting een der voorwaarden van Hobaho is. De afgevaardigde uit Valkenburg kant te zich sterk tegen een fusie met H.B.G.; het heeft ons altijd tegengewerkt. Spr. ziet in de toekomst een eigen veiling voor de kleine kweekers. Een fusie met het H.B.G. on waarschijnlijk geacht. Dg voorzitter voelde zich, nu de bespre king in deze richting ging, genoopt eenige mededeelingen te doen over de besprekin gen met het H.B.G. Aan het Hoofdbestuur van het H.B.G. zijn de volgende vragen gesteld: Werkt het H.B.G. mede aan de losmaking van 't Roe fonds, in dien zin, dat Bloembollencultuur ons niet kan drillen? Bestaat er mogelijk heid, dat het H.B.G. de belangen der Kleine Kweekers op dezelfde wijze zal be hartigen als de Bond v. Kleine Kweekers (gemeentelijke credieten, vleeschverstrek king enz.)? Op deze beide vragen heeft het H B.G. ontkennend geantwoord. Het wenscht slechts de vakbelangen in groote Jijncn te behartigen. Bovendien wees spr. op de saneering. Onze Bond tracht te bereiken vroegtijdig, dat er geen onnoodige inleveringen geschie den. Maar de voorzitter van het H E.G. is tevens lid van de Saneerings-commissie en kan niet handelen in strijd met de besluiten dezer commissie. Spr. is voor fusie, maar het moet moge lijk worden gemaakt. Als het mogelijk is, zal spr. de eerste zijn, die vóór fusie is met het H.B.G. In stemming kwam daarna het voorstel van het H.B. om als de fusie met het H.B.G. niet tot stand komt een contract aan te gaan met de Hobaho voor den duur van één jaar. Het voorstel werd aangenomen met 286 stemmen. Tegen stemden Lisserbroek en Oegstgeest. Noordwijk stemde blanco. Vervolgens kwam in behandeling het huishoudelijk reglement. Er werden enkele wijzigingen voorge steld. Het reglement werd eenigszims gewijzigd vastgesteld. Punt 10. Nauwer contact met het Hoofd bestuur. Het H.B. acht het wenschelijk, dat een nauwer contact bestaat tusschen H.B. en afdeelingen. De voorzitter lichtte dit punt toe en deed uitkomen, dat afdeelingen stappen doen welke tot de compententie van het H.B. behooren, zooals bijv. de af- deeling Hillegom inzake het doen van stap pen tot de opriohtiing van een Bloembollen- beurs. In verband hiermede zei de voorzit ter, dat als deze zaak door het H.B. was ter hand genomen, het meer resultaat zou hebben gehad. Het stichten van een beurs gelijkt vrij gemakkelijk, maar het uitvoeren is minder gemakkelijk. Hillegom kan te ge- legenertijd een omlijnd plan indienen het geen het H.B. dan aan de hand daarvan nader kan uitwerken. Waar een aanval werd gedaan op de veilingen, als zouden deze een nadeel zijn voor de Kleine Kwee kers, deed de voorzitter uitkomen, dat de veilingen juist in 't belang zijn van de Kleine Kweekers en daardoor van groot nut zijn, omdat de Bollencultuur een cre- dietobject is. Het Hoofdbestuurslid, de heer Cardol, deed uitkomen, dat we geen behoefte aan een Beurs hebben, omdat we er te Hille gom een hebben, doch hij zou graag zien dat de Kleine Kweekers van het Hoofdbe stuur daarop toegang krijgen. De voorzitter las een desbetreffend schrij ven voor van de Beurscommissie van Hil legom, waaruit bleek, dat daarop bij het huidige reglement nog geen kans bestaat. Het manden vraagstu k en Noordwijk heeft de volle aandacht van het bestuur. Rondvraag. Hierna kwam men aan de rondvraag. De afd. Warmond had een voorstel om langs officieelen weg gedaan te krijgen, de beteelbare oppervlakte weer te mogen uit breiden tot 6 a 700 roe. De voorzitter ont raadde dit. Daarmee moeten we voorzich tig zijn, want wy zijn reeds bezig m den Haag om gedaan te krijgen dat bedrijven van 2 a 300 roe niet meer zullen vallen on der de teeltbeperking. De Afdeeling Sassenheim drong aan om te trachten steun te krijgen, zooals de arbeiders. De voorzitter zeide, dat we langs dezen weg van de Regeering niets kunnen krijgen, doch daarvoor moeten we bij de Gemeente aankloppen en vasthouden, zoo als de afdeeling Noord wy kerhout dat doet en die veel gedaan krijgt. De afdeeling Hillegom vroeg of er al iets bekend was inzake de saneering der aro- cussen. De voorzitter zeide dat hem van den uit slag niets bekend is omdat de Bond er bul ten gehouden is. De afd. Hillegom zeide, dat als er een saneering tot stand komt, zij dat liefst progressief zou willen geregeld zien. De afd. Lisserbroek, waarvan deze actie is uitgegaan, zeide, dat zij er meer een groepsbelang dan een algemeen belang in zag. De voorzitter deed uitkomen, dat een groep in den Haag niet wordt geteld, doch dat van den Bond geen letter haar doel mist. Voorts deed hij uitkomen, dat men niet een uiterste progressie moet voorstaan, omdat deze wel eens een groote onbillijk heid kon zijn. De afdeeling Noordwijk wees er op, dat men zijn zakken van de laatst gesaneerde narcissen geheel onbruikbaar heeft terug gekregen, terwijl men voor zijn eigen zak ken nog huur moet betalen. De voorzitter antwoordde, dat de natuur hier parten heeft gespeeld, daar de bollen lang ingevroren lagen en niet konden ge lost worden. Laten we dankbaar zijn dat we deze bollen nog voor de Regeering kon den laten veilen. Dit goed was ook lang niet voor 100% gangbaar. We moeten ook voor oogen houden, dat we aan de veilin gen fust konden betrekken, wat blijkbaar door velen gemakshalve niet is gedaan of dat men meende daar niet op te kunnen ".vachten. 't Was intusschen 9 uur geworden, toen de vergadering, welke al was gaan verloo- pen, werd gesloten. BUITENLAND DUITSCHLAND. Kerk en Staat Het Derde Rijk DE PRIESTER-VEROORDEELINGEN. Wat pastoor Mühler aan zijn kapelaans vertelde. Betreffende het proces tegen de drie ka tholieke priesters, pastoor dr. Mühler, kape laan Thaler en rector Sollacher, die, zoo als gemeld, tot gevangenisstraffen zijn ver oordeeld, varieerend van vier tot zes maan den, verneemt de „Times" nog uit Mün- chen, dat de „beweringen", welke door pas toor Mühler aan zijn kapelaans waren ver teld, hieruit bestonden, dat in de cellen van zekere gevangenen in het concentratie kamp van Dachau touwen en scherpe mes sen waren neergelegd, om de gevangenen ertoe te brengen zelfmoord te plegen. Een communist, die uit de gevangenis ontslagen was, om als getuige in het proces op te treden, verklaarde, dat hij zekere be weerde gebeurtenissen te Daohau aan pas toor Mühler had verteld, omdat die voor vallen in een christelijken staat voor hem een belemmering vormden voor zijn terug keer tot de katholieke kerk. Tijdens het proces werden slechts een paar dozijn menschen tot de zaal toegela ten, doch buiten had zich een groote me nigte verzameld, die begon te bidden toen het vonnis bekend werd. Toen de priesters uit het gebouw werden gebraoht, drong de menigte, de politie trot- seerend, naar voren en poogde zich voor de veroordeelden op de knieën te werpen. Het recht mag geen halt maken voor het priesterlijk gewaad. De rijkscommissaris van justitie, staats minister dr. Frank, heeft gisteren zijn eer-; ste officieel bezoek aan de stad Augsburg gebracht. Voor de gerechtsambtenaren aldaar heeft hij een opmerkelijke rede gehouden, waar in hy o.m. het volgende verklaarde: „De revolutie heeft het ons eindelijk mo gelijk gemaakt, het recht opnieuw te bou wen uit de volksohe en „rassisohe" elemen ten van het Duitsohe volk. Het valt te betreuren, wanneer de justi tie tot strengheid haar toevlucht nemen moet". In dit verband herinnerde de minis ter aan het vonnis, te München tegen drie katholieke geestelijken geveld. „Ook de katholieke priesters", zoo gin-g hij daarna voort, moeten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat uitsluitend de die naren zijn van deze nieuwe volksgemeen schap". En zich tot de gerechtelijke beambten wendend, verklaarde Frank met veel na druk: „Het recht mag ook voor het pries terlijk gewaad geen halt houden! Het gaat niet aan, dat de justitie zou buigen, alleen om het feit, dat hier of daar iemand er een particulier beroep op na houdt". Frank besloot met 'de volgende ontboe zeming: Een ieder, die in Duitschland aan politiek do9t, moge goed bedenken, dat de tijd, die eenmaal in Beieren heeft getriomfeerd, voorbij is. De christelijke kerk geniet de bescherming van dein staat en van het Duit- sche reoht in hooge mate. Maar wij verzet ten ons ertegen, dat die bescherming wordt misbruikt voor aanvallen op ónze kerk en ónzen staat". De katholieke geestelijkheid bereid tot medewerking aan opbouwend werk. Voor de dekens en pastoors van het aarts- diocees Bamberg heeft de aartsbisschop, Z. H. E. mgr. dr. Johannes von Hauck, een rede gehouden, waarin hij volgens het „Bamberger Volksblatt" o.a. zeide: „Vijandigheid jegens het vaderland kan en mag er onder de geestelijkheid niet be staan. De nieuwe staatsvorm bestaat krach tens het recht, het volk heeft daarover uit spraak gedaan. Ook de kerk heeft den nieu wen staatsvorm in het Duitsche vaderland erkend. De katholieke geestelijkheid stelt niet alleen om verstandelijke redenen het nieuwe rijk haar kracht en wil voor het op bouwende werk ter beschikking, zij is door dï leer van haar kerk daartoe zelfs streng verplicht". Met verwijzing naar de laatste rede van staatsminister Wagner verzekerde mgr. von Hauck, dat de katholieke geestelijkheid in alle opreohtheiid en in allen ernst als één man haar krachten ter beschikking zal stel len van den nieuwen staat. Aan het slot van zijn rede sprak de aarts bisschop den wensoh uit, dat de samenwer king tusschen kerk en staat steeds vertrou welijker en harmonischer zou worden tot heil van het volk. HET VERZET IN EVANGELISCHE KRINGEN. Onder de Evangelischen is, zooals men weet, het verzet tegen de gelijkschakeling der Duitsche Protestantsche Kerken zeer groot. De Evangelische rijksbisschop dr. Müller is echter weinig van zins om toe te geven. Uit verschillende plaatsen wor den nieuwe schorsingen van predikanten gemeld. Men zegt, de president Hinden burg zeer bezorgd is over den gang van zaken en gaarne op een vredelievende po litiek zou willen aansturen. De staat houdt zich tot dusver in de houding van haar officieele instanties afzijdig. Incident tengevolge van kerkconflict. Het conflict in de Duitsche kerken heeft tot een ongelukkig incident te Berlijn ge leid. Zes onbekenden drongen de woning en de werkkamer binnen van dr. Jacobi, een der leiders van een groep van oppo- sitioneele geestelijken, die zich verzetten tegen het gezag van den rijksbisschop. Dr. Jacobi preekt in een der voornaam ste Berlijnsche kerken, de Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche. Hij werd door de in dringers mishandeld en moet het bed hou den. De groepen geestelijken, die in verzet komen tegen het gezag van den rijksbis schop dr. Müller schijnen vooral in Silezië, Danzig, Essen en Berlijn, steeds grooter te worden. In het manifest verklaren deze geestelij ken, dal de poging om nationaal-socialis- me, volk en evangelische kerk te vereeni gen, mede door verkeerde leiding een ern stig gevaar dreigt te worden. Aanvankelijk hadden de onderteekenaars nog op een oplossing gehoopt, doch thans zien zij in, dat deze hoop ijdel was. Het manifest is geteekend door vooraan staande leden van de beweging der Duit sche Christenen, o.a. door dr. Aust te Bres- lau, dr. Dannemann te Berlijn en dr. Heek te Danzig. DE RIJKSDAG BIJEENGEROEPEN. Tegen 30 Januari a.s. Het bureau van den Rijksdag maakt be kend, dat op Dinsdag 30 Januari, des na middags om drie uur, de Rijksdag zal bij eenkomen. Door de rijksregeering zal dan een verklaring worden afgelegd. FRANKRIJK DE SCHANDALEN-SERIE. Aan de financieele schandalen komt geen einde. Thans heeft weer de Bretonsche Bank Perron surséance van betaling aan gevraagd. Verklaard wordt, dat de bank door het faillissement van twee groote klanten in moeilijkheden is gekomen. Te tocht kükcn, ik hou van die mid- deleeuwsche tafereelen. Begrijp ik best; jeugdherinne ringen i\jn nu eenmaal aange naam. (II Travaso) Quimpol, waar het voornaamste filiaal van de bank gevestgd is, ontstond groote op winding, zoodat de gendarmerie versterkt moest worden. Te Tours is de bankier Junot in hech tenis genomen, die verdacht wordt eenige honderdduizenden francs ten nadeele van zijn cliënten verduisterd te hebben. Een nieuwe corruptie-affaire ontdekt. Tegen de leiders van een onderneming tot uitvoering van groote openbare wer ken is een aanklacht ingediend. Het be treft hier den vroegeren eersten-minister Francois Marsal en een zekeren Gérard, die lid van den raad van beheer van deze maatschappij zijn. Chautemps stelt zijn ultimatum. In de reglementen-commissie der Fran- sche Kamer, die de verschillende plannen voor een commissie van onderzoek naar de jongste financieele schandalen behan delt, heeft Chautemps verklaard, dat de regeering zal aftreden, indien de Kamer zou overgaan tot de benoeming van een parle mentaire enquête-commissie. Chautemps zou zich wel accoopd kunnen verklaren met de instelling van een ex tra-parlementaire commissie, in den geest als door de socialisten is voorgesteld, en welke commissie Kamerleden, Senatoren en hooge ambtenaren zou omvatten. Niet temin heeft hy ook hiertegen eenige be zwaren geopperd. Hij verklaarde zich be reid spoedig aan het parlement de noodige voorstellen te doen, indien de Kamer dit in een motie als die der socialisten zou ver langen. Met 14 tegen 11 stemmen en twee ont houdingen heeft de commissie ten slotte het principe aanvaard van de instelling eener extra-parlementaire enquête-com missie. ITALIË ITALIAANSCHE ONTSTEMMING JEGENS JAPAN. De hoofdredacteur van de „Tribuna", Forges Davanzati, die lid is van den groo- ten fascistischen raad, heeft in zijn blad een heftigen aanval gedaan op Japan. In een hoofdartikel beschuldigt hij Japan van kwade trouw in verband met de penetratie in Mandsjoerije en China. Verder verwijt hy den Volkenbond, dat dezé de Japansche penetratie niet belet heeft en hij waar schuwt Engeland voor een eventueele Ja pansche penetratie in Britsch-Indië, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Hij schrijft de vloot-conferentie, welke op het oogenblik te Singapore wordt ge houden, toe aan de vrees, welke Engeland voor Japan koestert, en ten slotte betoogt hij, dat Mussolini de eerste staatsman is, die de situatie goed begrijpt. Het artikel wordt uitgelegd als een aan wijzing van Mussolini's verlangen, Europa aan te voeren in een actie om China en Rusland tegen de Japansche politiek te be schermen en tegelijkertijd stappen te on dernemen, ten einde de Japansche handels- penetratie in Europa tegen te gaan, waar bij Italië's eigen belangen op het spel staan. OVERSTROOMING VAN DE GELE RIVIER. Duizenden slachtoffers. De overstrooming van de Gele Rivier aan de grens van de provincies Honan en Tsjili nemen een steeds zorgwekkender karakter aan. Betrouwbare gegevens over het verlies aan menschenlevens zijn nog niet beschikbaar; naar verluidt moeten echter vele dorpen door het water zijn weggeslagen. Duizenden menschen, die naar de daken der huizen waren gevlucht, zouden verdronken zijn, omdat de huizen door de kracht van het water instortten. SCHEEPSRAMP OP DEN JANGTSE. Meer dan 175 dooden. Op den Jangtsekiang is een kleine pas sagiersboot gestrand en vervolgens in brand gevlogen. Minstens 175 personen zijn bij de ramp om het leven gekomen. De overlevenden zijn te Sjanghaid gearri veerd. De geredden vertellen, dat de stoomboot en lichter, die haar sleepte, niet alleen vol passagiers waren, maar bovendien zwaar geladen met katoen en schapenvet. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heen. Tal van passagiers en de beman ning wierpen zich in het ijskoude water, waar zy jammerlijk om het leven kwamen. Vierendertig personen, die naar het boven dek waren gevlucht, zijn later door een Chineesche stoomboot, opgepikt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6