VRIJDAG 26 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DE BURGERWACHT. De heer Bern. Knaapen begiftigd met het Kruis van Verdienste. In Hotel „Centraal" werd gisteravond de jaarlijksche ledenvergadering gehouden van de Alphensche Burgerwacht, die dit maal in het teeken stond van een belang rijk feit, n.l. een huldiging van den com mandant den heer Bern. Knaapen, door de aanbieding van het Kruis van Verdienste, toegekend door den Ned. Bond van Vrij willige Burgerwachten te 's-Gravenhage. De bijeenkomst werd op gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, den heer H. Jongenburger. Uit de hierna volgende jaarverslagen van secretaris en penning meester, stippen wij aan, dat het afgeloo- pen jaar met een 'batig saldo van 61.69 kon worden afgesloten. In zijn jaarverslag werd door den secretaris hulde gebracht aan den commandant, den heer Bern. Knaapen, voor hetgeen hij als zoodanig reeds tot stand bracht. Hij deed dan ook een beroep op de aanwezigen om hem vertrouwen te blijven schenken. De begrooting over dit jaar werd ge raamd op een nadeelig saldo van pl.m. 150.De penningmeester deed dan ook een beroep op hen, die de Burgerwacht een warm hart toe dragen, om in dit te kort te voorzien. Hierna volgde de rondvraag, waarvan slechts een gering gebruik gemaakt werd. Tijdens de hierop volgende pauze, werd aan de aanwezigen koffie geserveerd en een muzieknummer ten beste gegeven. Na de pauze had de uitreiking plaats van het Kruis ven Verdienste aan den commandant, hiervoor reeds genoemd, door den burgemeester, den heer P. A. Colijn, in zijn kwaliteit als eere-voorzitter. De burgemeester wees er op in zijn toespraak tot den commandant, dat de toekenning van het Kruis van Verdienste, is en altijd moet blijven een eervolle onderscheiding. Hij wenschte den commandant geluk en wees er op, dat de eertijds kwijnende bur gerwacht, dank zij de volharing en het doorzettingsvermogen aan den heer Knaa pen, werd gereorganiseerd en er wederom een flinke afdeeling tot stand kwam. Na voorts nog te hebben gewezen op de be- teekenis van de Burgerwacht, in 't bijzon der voor onze plaats en de Rijnstreek, sprak hij ten slotte den wensch uit dat het den commandant gegeven moge zijn, met Gods hulp nog jaren het belang van de Alphensche Burgerwacht te dienen. Hier na werd den commandant door den bur gemeester het eereteeken op de borst geij speld, en door de aanwezigen op verzoek van den burgemeester staande het Wilhel mus gezongen. Diep onder den indruk bracht de com mandant den burgemeester en in 't bijzon der het hoofdbestuur van den Ned. Bond v. Vrijw. Burgerwachten te 's-Gravenhage dank voor deze groote onderscheiding. Spr. voelde zich zeer aangedaan en meende, dat deze onderscheiding niet he malleen toe kwam, doch zeer zeker ook het bestuur en de leden. Alleen door de buitengewone medewerking toch van het bestuur, wat hij in staat gesteld tot een dergelijke reorga nisatie te komen. Ten slotte besloot spr. met den wensch, dat de leden het begin sel zullen blijven hoog houden en in de beste verstandhouding zullen blijven sa menwerken, tot heil der Alphensche Bur gerwacht. Alsnog verkreeg hierna het woord de heer H. W. Snijders, kapitein toegevoegd a. d. inspectie der burgerwachten, die na mens het hoofdbestuur den heer Knaapen met de verleende onderscheiding geluk- wenschte. Spr. vertrouwde, dat de com mandant het eereteeken tot eer van hem zelf en in het belang van de Alphensche Burgerwacht zal mogen dragen. Voorts gaf spr. nog een uitvoerige uiteenzetting omtrent het Marxisme en het Nationaal - Socialisme. Vooral de N. S. B., die schuilt onder de rechtsche groepen, achtte spr. een ontzettend oogenblikkelijk groot gevaar voor de vrijheid van volk en Vorstenhuis. Spr. belichtte een en ander op zeer duide lijke wijze door bespreking van het pro gram der N. S. B. en eindigde met een kernachtige opwekking om, gelet op deze gevaren, pal te blijven staan rondom ons Oranjehuis. De voorzitter, de heer H. Jongenburger, verrichtte hierna de sluiting. Aanrijding. Donderdagmiddag om streeks halfeen werd de 65-jarige ver pleegde v. d. VL uit het N.-H. Tehuis aan de Julianastraat, langs den Oudshoorn- scheweg aangereden door een vrachtauto van de fa. SI. en Zn. De man, die kwam te vallen, werd ernstig aan het rechterbeen verwond. Per auto werd hij naar genoemd Tehuis gebracht en door een ontboden ge neesheer heelkundig behandeld. De autobestuurder de Vr. uit Boskoop die van den Westkanaalweg kwam afrij den, reed aan Gouwsluis L. Z. met zijn vrachtauto tegen de woning van C. H. al daar. De buitenmuur van het pand zoo mede een raam werd belangrijk bescha digd. H deed aangifte bij de politie. Ingekomen: Pieter A. Verhoof, tim merman, v. Boetsalaerstraat 25, van Voor burg. Jacob Groot, kantoorbediende, Ju lianastraat 32, van Enkhuizen. Martinus P. Bosloper, tuindersknecht, Raadhuisstr. 44 van Beemster. Maria J. ter Marsch, Officied Leger des Heils, Hodftstraat 235, van Brunssum. Wouter G. Krijgsman en gezin, zetschipper, Visserstraat 11, van Ouderkerk aan den LJssel. Ritske Sijt- sma, timmerman, Oudshoornsche weg 106, van Zoeterwoude. Anna H. Neijsen geb. Witpen, huishoudster, Zuideinde 25, van Amsterdam. Aafje Kemp, dienstbode, Hooftstraat 149 van Ter Aar. Ferederika van Klaveren, Hooftstraat 151, van Lei derdorp. Cuinera Nijhoff geb. de Wit, zonderberoep, Oudshoornsche weg 105, van Geldermalssn. Maria M. Verschuur, hulp i.d. huishouding, Steenstraat 10, van Hille- gom. Leonardus J. A. van den Bsrgh, R.-K. Priester, Dorpstraat 39, Sarawak (Borneo). Vertrokken: Buurtje Westra, Offi cier Leger des Heils, Hooftstraat 235 naar Delft, Korenmarkt 4. Marrigje van Leeuwen, echtgen. van H. van der Wal, zonder beroep, Steekterweg 78, naar Har- melen, Breudijk D21. Angela E. Beh- rens, modiste, v. Mandersloostraat 96 naar Venray, v. Pijls Gr. Str. 14. Pietroneila Vergouw wed. van J. Steenbergen, zonder beroep, Pr. Hendrikstr 69 naar Bodegraven Siert van der Laan, veehoudersknecht, Hoogedijk 14, naar Amsterdam, Sloterweg 634. Maria de Clercq, zonder beroep, Raadhuisstraat 44 naar Den Helder. Piet Heinstraat 14. Johannes F. van Deuren en gezin, molenbaas, Leliestraat 22, naar Amsterdam, Kattenburgergracht 17e. Reijer Daalder, kapper, Gouwsluische weg 20, naar Alkemade, Oude Wetering bij W. Sluisman. Ludovicus J. F. Nuyen, hotel houder, Raadhuisstraat 244, naar 's-Gra venhage, W. de Withstraat 56. Johanna van der Helm, zonder beroep, Stations straat 42, naar Groningen, Houtstraat 8. Geboren: Hanny Nelly d. van Klaas Schuiema en Petronella van Duivendijk. Neeltje d. van Derk Dijkema en Heiltje Rietveld. Alida Maria Theresia d. van Cornelis Hermanus Joseph van Frankfoort en Elisabeth Johanna Redegeld. Hen drik z. van Leendert van Klaveren en Wijntje van der Schee. Wijtse Leendert, z. van Andries Posthumus en Hermina Nagtegaal. Overleden: Regina van Geen, 2 m. Johanna Maria Christina Kropff 82 j. echtgenoote van Willem Maan. Gerrie Rijnsburger 13 maanden. Gehuwd: Anthonius Adrianus van den Elshout 22 j. en Cornelia Helena Verbaan 21 j. BOSKOOP. 40-jarig bestaan ziekenkas „Zelf Hulp". Woensdag j.l. heeft de Boskoopsche ziekenkas „Zelf Hulp" in hotel „Neuf" haar algemeene jaarvergadering gehouden, in welke vergadering tevens op bescheiden wijze het 40-jarig bestaan der vereeniging werd herdacht. De voorzitter, de heer Joh. G. Benschop, opende deze vergadering met een woord van welkom tot de leden, oud-bestuursle den en leden van het hoofdbestuur. De no tulen van de vorige jaarvergadering wer den met een kleine wijziging goedge keurd. Door den secretaris, den heer G. van Eg- mond, werd een keurig samengesteld ver slag over de afgeloopen 40 jaren uitge bracht alsmede over 1933. In eerstgenoemd verslag werd in het kort de oprichting der vereeniging op 23 Dec. 1893 gememoreerd. Na één jaar bedroeg het aantal leden 147, hetwelk zich steeds uitbreidde. In 1904 was dit aantal gestegen tot 505, in 1914 tot 823. Toen werd een inzinking merkbaar, en liep dit aantal in 1924 terug tot 581, ter wijl thans na 40 jaren de vereeniging 465 leden telt, een teruggang van 42 in 1933. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat aan inkomsten over het jaar 1933 een totaalbedrag van 5439.49 is ont vangen, en 3923,10 is uitgekeerd. Na het voorlezen van het verslag van de controle-commissie en dat van de jaarver gadering van den Provincialen Bond, wer den de leden der controle commissie en de afgevaardgde naar de vergadering van laatstgenoemden bond herkozen. Ook in de samenstelling van het bestuur werd geen wijziging gebracht, daar geen nieuwe can- didaatstelling' had plaats gehad. De heer Blanken voorzitter van het Nat. Sanatoriumfonds hield hierna een korte, doch kernachtige propaganda-toaspraak, om de vereeniging hat nut van ganoemd fonds nog eens duidelijk voor oogen te stellen en haar te wijzen op de financieele moeilijkheden, welke ongetwijfeld zullen ontstaan, nu dit nuttige fonds besloten heeft, buiten de mannelijke leden der ver- eenigingen, welke bij het Verbond voor Ziekenkassen zijn aangesloten ook vrou wen en kinderen voor zoover deze bo ven den leeftijd van 16 jaren zijn op te nemen in het sanatorium. Daar dit, zooals gezegd, financieele zor gen met zich mede zal brengen, zal het Verbond voor Ziekenkassen, op de daarbij aangesloten vereanigingen een baroep moe ten doen, om, door ean wekelijksche bij drage van 1 cent per lid, het fonds in staat te stellen, op deze wijze haar werk voort te zetten. De voorzitter, hierop antwoordend, zegt, dat het bestuur haar volle medewerking zal verleenen. Het door het bestuur gedane voorstel, om de uitkeeringstermijn van twee jaren te wijzigen in een half jaar volle uitkearing, drie maanden halve uitkeering en drie maanden een vierde, zulks in verband met den toestand van de kas, lokt heal wat discussie uit, doch over het algemeen blijkt, dat de vergadering zich op hetzelf de standpunt stelt als het bestuur, om deze wijziging thans in te voeren en niet over eenigen tijd,, wanneer zou blijken, dat het voor het nemen van een dergelijke maat regel te laat is. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt met 597 stemmen aangenomen. In verband hiermede wordt tevens met algemeene stemmen besloten, de twee le den welke in het tweede uitkeeringsjaar nog 39 weken recht op uitkeering hebben, nog het volle bedrag uit te betalen. Bij de rondvraag werd door een der le den een voorstel tot aanwerving van nieu we leden, vooral jonge, ingediend, zoo mo gelijk voor het vormen van een propagan- daclub. Dit, alsmede een tot verlaging van contributie voor werkloozen, zal in het be stuur nader worden overwogen. Tijdens de vergadering werden den aan wezigen koffie en sigaren gepresenteerd. Na de rondvraag dankte de voorzitter de oud bestuursleden voor hun blijken van belangstelling bij deze, op bescheiden wijze gehouden 4Ö-jarige herdenking der ver eeniging, alsmede de hoofdbestuurders, eveneens aanwezig en sprak den wensch uit, dat de vereeniging „Zelf Hulp" nog vele jaren mag bestaan, en in bloei en groei mag toenemen, wat zeer zeker op de medewerking van de leden zal zijn aange wezen. Hierna sluiting. VAN M'N BOEKENTAFEl JEUGDLECTUUR. Wipneusje, door J. Meyboom Italiaander. Uitg. N.V. Drukke rij „De Spaarnestad", Haarlem. Op „Bella Vesta" vestigt zich een Indi sche familie, van Ransveld, met vijf kinde ren, Jan, Henk, Fee (Felicitas) en nog twee kleine peuters Gerda en Willy. Ook hebben ze uit Indië meegebracht Sidia en Moenah, twee Javaantjes, die op dit „buiten" zeer van pas komen, en die in deze geschiedenis ook een rolletje zullen vervullen. De familie zoekt een goede tuinman, die van Indische gewassen verstand heeft. De pastoor van de parochie recommandeert Kling, die sedert 10 jaar geen werk heeft kunnen vinden en toch uitstekend op de hoogte is van zijn vak. Klink heeft een dochter, met een klein, guitig opgewipt neusje en daarom bekend is als „Wip neusje". De geschiedenis van dit stelletje met „Wipneusje" als middelpunt, vinden we hier op werkelijk voortreffelijke wijze, verteld. Met belangstelling heb ik dit werk zelf gelezen en kan dan ook dit boek voor onze jongens en meisjes tot 12 jaar met warmte aanbevelen en zelfs ouderen zullen het een „fijn boek" vinden! J. G. T. Bob en Ben op stap met de K. L. M. door Rein Valkhoff en Piet Marée. Uitg. N.V. H. T. Leopold's Uitg. Mij., Den Haag. Bob en Ben zijn twee flinke H. B. S.'ers. Ze interesseeren zich vooral voor de vlieg sport. Bob heeft een fantastische droom. Hij droomt nl., dat hij met zijn trouwen vriend een rondvlucht maakt met een K. L. M. vliegtuig over Nederland en Vlaanderen, waaronder hij nu en dan bijna in duel raakt met zijn zoo gevreesden Aardrijkskunde- leeraar. Aan het einde van de vlucht is hij een ware bolleboos in dit vak en ziet met vertrouwen het proefwerk tegemoet. Dit fraaie, rijk-geillustreerde boek heeft buiten het interessante nog iets bijzonders. De alom bekende en gerenommeerde K. L. M. heeft een plannetje uitgedacht, waar door 12 jongens en meisjes, die 1 Mei 1934 nog geen 17 jaar zijn, in staat zijn gratis een rondvlucht te maken. Hoe dit moet ge schieden, zien de lezers wel. Gebonden f2.50. J. G. T.' Een stelletje koppen, door Leo nard Roggeveen. G. B. van Goor en Zonen's Uitg. Mij., Den Haag. De schrijver van verschillende uitsteken de jeugdboeken heeft in dit nieuwe werk voor de zooveelste keer bewezen uit het goede hout gesneden te zijn. Een vlotte, na tuurlijke verteltrant paart zich aan een hoogst avontuurlijke geschiedenis. De vier kinderen van Koppen toonen zich fier en flink, als ze rondtrekken met een poppen kast om geld bij te dragen voor een operatie van hun jongste broertje. Dit boek is geschreven voor kinderen van 11 tot 14 jaar, maar ook grooteren zullen het met genoegen lezen. Pol Dom maakte zich verdienstelijk door fraaie illustraties, terwijl de uitgaven van Van Goor goed verzorgd is. Gen. f 1.75, geb. f 2.50. J. G. T. Drie Meisjes on een flat, door An nie Smit. Uitg. G. B. van Goor en Zonen's U. M. N.V., Den Haag. Een modern romannetje van drie moderne jonge dames met moderne opvattingen, die samen in een flat gaat wonen, daar Jaap en Hetta in Indië een betrekking krijgen en zoodoende deze woning vrij komt. Lies- beth speelt voor jong Mevrouwttje en Han- na en Sylvia doen ieder een stuk van dat huishouden. Kleinigheden worden vreese- lijk overdreven en heel gewichtig voorge steld .Hoe boek is geschreven voor jonge dames boven de 16 jaar. Het spreekt, dat Kees en Joop en Luuc en Ric ten tooneele gevoerd worden en kleine flirtpartijtjes niet onbesproken blijven. Maar dan zóó geestig, gezellig en typeerend modern; dat dit werk een prachtboek geworden is voor jonge da mes boven dien leeftijd. Hans Borreback zorgde voor keurige pla ten en bandteekening. Geb- f 2 50. J. G. T. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, (uitr.) vertr. 23 Jan. van Singapore. POELAU ROEBIAH (thuisr.) pass. 24 Jan. Perim. TANIMBAR uitr.) arr. 25 Jan. te Port Said. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP (thuisr.) pass. 25 Jan. voorm. 10 uur Gr avesend; 26 Jan. voorm. 5 uur te Amsterdam verwacht. COLOMBIA vertr. 23 Jan. van King ston (Ja.) OBERON vertr. 21 Jan. van Port au Prince. SATURNUS vertr. 25 Jan. van Candia naar Sudabaai. KON. PAKETV. MIJ. BARENTZ vertr. 24 Jan. van Port Louis (Maur.) naar Réunion. ROGGEVEEN, BataviaLorenzo Mar ques, vertr. 24 Jan. van Tamatave. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) vertr. 25 Jan. van Pernambuco. GAASTERLAND (uitr.) pass. 24 Jan. te Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (thuisr.) vertr. 25 Jan. van Gibraltar. SIBAJAK (uitr.) arr. 25 Januari te Southampton. SOEKABOEMI (thuisr.) vertr. 24 Jan. van Colombo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGEMEMNON vertr. 24 Jan. van Osaka naar Rotterdam. HELENUS arr. 24 Jan. van Rotterdam te Shimonoseki. MACHON, BataviaLiverpool, pass. 23 Jan. Gibraltar. PERSEUS, JapanRotterdam, arr. 23 Jan. te Hongkong. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake leeningen van kerkelijke instellingen en verkoopen van onroerende goederen. Antwoord: Wanneer men „aandee- len" neemt in een N.V. is men mede-eige naar en heeft men mede-zeggenschap. Doch wie aan een instelling geld ter leen heeft gegeven kan geen aanspraak maken om gehoord te worden bij eventueele verkoop van eigendommen. U hebt een „aandeel" in een obligatie-leening, doch u is geen „aandeelhouder". Over het verkoopen van goederen eener kerk heeft geen „aandeel houdersvergadering" te beslissen, omdat er geen aandeelhouders zijn. Een kerk is geen N.V. Vraag: Inzake salariskorting Rijks ambtenaren. Antwoord: In 1933 gold de volgende korting: a. voor gehuwden: 6 1/2 pet. van de eerste 2000 salaris en 9 pet. van het meerdere; b. voor ongehuwden: 7 1/2 pet. van de eerste 1000 en 10 pet. van het meerdere. In 1932 werd met ingang van 1 Maart het salaris gekort en wel: a. voor gehuwden 4 pet. van de eerste f 2000 en 6 1/2 pet. van het meerdere; b. voor ongehuwden: 5 pet. van de eerste f 1000 en 7 1/2 pet van het meerdere. Dinsdagmdidag en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het bekomen van mondelinge inlichtingen op rechtskundig gebied. (Kosteloos). Naar de Missie van Kusimu Reisbeschrijving van Father P. Vergeer uit Noorden. Father P. Vergeer uit Noorden zond ons de volgende reisbeschrijving, waaraan wij hier gaarne plaats verleenen: Noorden is mij lief geworden. Dat ik ech ter zóó aan Noorden hing had ik nooit kun nen denken. Noorden te verlaten met zijn hartelijke eenvoudige menschen, zijn oprechte missie vrienden, viel mij zeer, zeer zwaar. En toen ik eindelijk Noorden's kerktoren niet meer kon zien uit mijn auto, toen heb ik gevoeld welk een offer het voor mij was. In Leiden nog een laatste afscheid van hen die mij tot vader en moeder geweest zijn en.... mijn nieuwe leven was begon nen. Den Haag, Rotterdam, Neerlands rijk dom, de Moerdijk, Neerlands roem: onopge merkt gingen ze nu voorbij. Alles werd weggevaagd door de gedachte aan mijn ge liefd Noorden en aan het ideaal, dat nu tot zijn vervulling begon te geraken. Vanaf Roosendaal ging de reis met vij ven. Father van Grave, fr. Saraba, fr. Hil- ders, fr. Arnoldus en broeder Felix, zou den de reis verder meemaken. Middernacht, afscheid van Holland. Een rustig slaapje werd ons in België zien van paspoorten enz. enz. verstoorden telkens ons dutje. In den vroegen morgen van 11 Oct be reikten wij Parijs. De Mis gelezen in de Notrë Dame, ontbeten en voort ging het weer. 's Avonds een heerlijk bed in Mar seille. Dat doet je goed na zoo een paar drukke dagen en slapeiooze nachten. De volgende morgen lazen wij de H. Mis in de Vincentiuskerk. Na een prettige wandeling en een heerlijk glaasje wijn werd de kade opgezocht. Wat een drukte met laden en lossen. Volop muziek om de laatste franken uit onze zakken te kloppen. Te drie uur begon onze zeereis. Een on vergetelijke vaart langs de kusten van Genua. De bijnaam La Superba (de prachtige) verdient ze zeker, doch de nauwe straatjes zonder trottoirs met een uitstalling van waschgoed boven de hoof den maakte op ons een eigenaardigen in druk. De daken der huizen leunen tegen elkaar. Een restaurant is er bepaald een luxe. We konden ten minste niets van dien aard vinden. Natuurlijk bezochten we ook de „Campo Santo", het beroemde kerkhof van Genua. Een weelde van marmer. Zaterdag 14 October zetten wij koers naar Port Said (1167 Eng. mijlen) waar we na een eentonige reis den 18den October aankwamen. De eenige afwisseling bracht ons een vuurspuwende berg. Een machtige in druk maakte zoo een berg. Vooral bij nacht als een vuur wolk uit de krater schijnt op te stijgen maakt deze een onvergetelijke indruk. Leuk volkje daar in Port-Said. Turken, Arabieren, Joden, Negers, allerlei rassen en typen zijn daar vertegenwoordigd. Bij al hun verschillen treft één overeenkomst. In bedelen en de arme reizigers afzetten zijn ze beslist onovertrefbaar. Dank> zij een goede gids wisten we toch voor niet al te veel een zonnehelm en wat fotoartikelen te koopen. Wij maakten hier ook voor het eerst kennis met de zwartjes. Negers deden dienst als kolendragers voor ons schip. Een typisch gezicht die zwarten met hun blin kende ruggen onder een kolenzak te zien sjouwen. Op 19 October ging de reis verder door het Suezkanaal. De lengte van het kanaal is ruim 160 K.M., een afstand als van Am sterdam naar Enschede. De breedte is be trekkelijk gering en varieert van 80 tot 120 Meter. Op verschillende plaatsen zijn wijk plaatsen voor de schepen, en veren voor de karavanen. Voor het nachtverkeer is het kanaal electrisch verlicht. Wachters langs den oever regelen het verkeer. Op 21 October, na het ontbijt waren we al op de Roode Zee. De warmte begon ons al danig aan 'te pakken. 23 October deden we Aden aan, van waaruit wij onze laatste groote zeereis van 5 dagen aanvingen. Elke dag was gelijk aan de vorige. Een woelige zee, eeri schommelende en dansen de boot, een heete zon boven het hoofd. Het was bar vervelend. De laatste twee dagen werden gebruikt voor het inpakken der koffers, Wat een geluk toen wij eindelijk den 29sten October de kust weer in zicht kregen. De loods kwam aan boord en koerste ons netjes de haven van Mombasa binnen. Een drukte van belang! Ieder wilde het eerst weer aan de vaste wal zijn. Niemand wil lang wach ten aan het douanekantoor. Wij troffen het niet al te ongelukkig en konden al spoe dig de aanlegplaats verlaten. Daarbuiten wachtte ons de eerste ver rassing. Wij troffen eenige priesters die Hollandsch spraken. Ook kregen we daar onze post. Deze bracht ook onze bestem ming. Voor mij Nijabururl. Waar het lag? Och, daarover geen zorg. Dat zou de toe komst wel uitmaken. Door de negerwijk met echte negerhut ten en rasechte zwartjes ging het naar het station. De negers waren in zooverre niet echt, dat ze gekleed gingen in allerlei Europeesche afdankertjes. Een dwaas ge zicht. Onze coupé's waren reeds gereserveerd. Elke wagon bood plaats voor 4 personen. Boven de zitplaatsen waren de ligplaatsen voor den nacht. We vertrokken te 16.40 uur. En nu ging het 375 mijlen het binnen land in. De saaiste reis die men zich denken kan. Twee dagen achtereen in een schokkende coupé met als eenige afwisseling de sta tions waar nieuwsgierige inboorlingen je eens goed komen opnemen en je allerlei, voor Europeesche neuzen vieze, spijzen aanbieden. Het landschap bood weinig af wisseling. Een enkele struisvogel vermocht onze aandacht nog even bezig te houden. In Nakuru kwam de eerste scheiding. De fathers van Oeganda konden doorgaan, wij moesten overstappen. De aansluiting was prachtig, we behoefden maar één nacht te wachten. Steeds stijgend en dalend, langs bergen en heuvels, bereikten we den volgenden dag te 18 uur Kisumu. De eerw. fathers Roland en Doijle stonden ons al op te wachten. Een negerchauffeur bracht ons in ander half uur naar IJala. De volgende dag, Allerheiligen, konden we de boel eens opnemen. Negerjongens kwamen met muziek voorop, een défilé maken voor de nieuwe fathers. Per auto bereikte ik Nijaburu, mijn statie. Nu zou mijn taak beginnen. Wat ik hier doe? Och nog zoo weinig. Op de eerste plaats de taal leeren. Verder veel rondkijken. Hoe ik hier woon? Bestig. Een steenen huis met ramen en deuren. Dit tot troost aan m:in Noordenaren, die al bang waren voor een vieze hut, slecht eten en weinig slapen. Het eten lijkt veel op het Hollandsche; aardappelen, roode kool enz. Mijn bed is prachtig hoor. De radio zorgt voor wat af wisseling. Hoe het er hier uitziet? Het landschap gelijkt een drooggemaakte polder, dicht begroeid met allerlei onmogelijk gewassen. Langs de beeken en slooten groeien ba nanen. Koffie en mais hebben we hier ook uit de eerste hand. Of we hier een kerk hebben? Nou en of! Een kerk van steen. Onze misdienaars loo- pen barrevoets. De roode toog is de dage- lijksche kleur. Onze zwarte toog moet ook meestal door de witte vervangen worden. De boy die mij is toegewezen is een prachtkereitje. We verstaan elkander al best. Mijn eerste doopeling was Juvenalis (dat beteekent jongeling). Het was een voorbeeld van een goede doopeling. Hij hield zich kranig en huilde niet. Moge de Goede God, Zijn zegen schenken over hem opdat hij, mijn eerste in de Missie moge opgroeien tot een prachtkerel, een steun voor onze Missie. We hebben hier dagelijks een 50 communicanten en des Zondags on geveer 200. Des avonds is het gemeen schappelijk avondgebed in de kerk. Die geen tijd hebben bidden hun rozenhoedje thuis of op het veld. Tot slot moge ik nog eenmaal tot mijn getrouwe Noordenaren vooral het verzoek richten veel en innig voor mij te bidden opdat God Zijn dienaar in de bekeering mogen helpen en steunen. Nijabururu, December 1933. Rev. P. VERGEER, C. Mission, Nijabururu. P. O. Kisii B. E. Africa.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14