WOENSDAG 24 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bxldt. Hoogste barometerst.: 782.1 te Breslau. Laagste barometerst.: 737.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 25 Jan.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijken wind, nevelig tot licht bewolkt, wei nig of geen neerslag, matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. De hooge druk handhaafde zijn kern over Duitschland, Po len en de Randstaten; bij IJsland vertoont zich een nieuwe vrij krachtig ontwikkeld minimum, dal zijn weg wel weer via de Noorsche zee en Lapland Oostwaarts zal nemen. Van belang voor den weerstoestand ten onzent zijn de barometerclolingen over Spanje en Zuid-Frankrijk, die een aan houden van den Oosten of Zuid-oosten wind-toestand verzekeren. In Duitschland is de temperatuur vrijwel niet veranderd; het gebied van matige vorst heeft zich thans in ons land tot Den Helder uitgebreid, in Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk zijn de temperaturen eveneens gedaald. Langs de Iersche, Schot- sche en Noorsche kust waait het krachtig tot stormachtig uit Zuidwest tot Noordwest, opstuwing van de vochtige luchtmassa's tegen het Noorsche hooggebergte brachten daar zwaren neerslag. (Kinn 42 mm.) Ove rigens is het rustig weer, hier en daar ne velachtig. Er is ten onzent nog weinig verandering te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 2.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS C.a.: Van Woensdagnamiddag 4.59 uur tot Donderdagmorgen 7.25 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Wonderdag 25 Jan. vjö. 10.28 en nam. 11.09 uur. STADSNIEUWS ZATERDAG ZWIJGT HILVERSUM. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans besloten den zendtijd, die Za terdag a.s. vrij komt in verband met de bestraffing van de VARA naar aanlei ding van een zwijgen van 5 minuten na het doodsbericht van v. d. Lubbe, niet te verdeelen, aangezien de omroepvereem- gingen, die voor een bezetting van den vrij gekomen zendtijd in aanmerking komen, n.i. de A.VJt.O. en de N.C.R.V. blijk gege ven hebben, daarop geen prijs te stellen. De Hiiversumsche zender zal Zaterdag dus zwijgen. Uitvoer van boter naar Italië. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van dr. J. J. L. v<m Rijn te Rome, het invoer recht op boter in Italië is verhoogd tot 5l)0 lire per 100 Kg. plus 15 pet. van de waarde. De heer G. H. J. Rieter, burgemeester van Maashees, heeft tegen 1 Maart ont slag aangevraagd als hoofd dezer gemeente Te Maastricht is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer F. J. P. L. Soeten, commissaris van politie aldaar se dert Mei 1906. SPORT AUTOMOBILISME DE RALLEY MONTE CARLO. Het Nederlandsche Studebaker-team te Monte Carlo gearriveerd. Het Nederlandsche Studebaker-team, bestaande uit de heeren: Van der Heyden, Bakker Schut en Habnit, is hedenmorgen op den bepaalden tijd, te 9.40 uur, te Mon te Carlo aangekomen, zonder straf punten te hebben behaald. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, mej. C. W. Koomans (Leiden). DE KERN BIJEEN. De Kernen in de Staatspartij beginnen steeds kernachtiger te worden. Nadat de Partijvoorzitter, mr. Goseling, vanaf de Amersfoortsche Berg voor de eerste m3al tot kernvorming had opgeroepen-, bleef nog geruimen tijd het begrip kern hoe te genstrijdig dit ook moge klinken een zeer wazig iets. Wanneer men by oud-ge- dienden in de Partij informeerde: „wat is een kern?" lechten zij uitdagend om niet te spreken laatdunkend waaruit de ste vige conclusie viel te trekken, dat de Kern vorming iets nieuws was! De Kernen zijn een kern?" lachten zij uitdagend om niet zen kern-gezonden Partijleider mr. Gose ling. De Kernen moeten zijn, zooals de naam reeds zegt, de pittige bestanddeelen van de Staatspartij. En nog beter kan men hun doel aangeven, zooals de Leidsche Leider, de heer Lombert, het gisterenavond op den eersten clubavond deed, door te spreken van een „cel". Daar zat nu de „cel" bijeen, in de staats gevaarlijke omgeving van Huize „St. Ma ria" aan de Pieterskerkkoorsteeg. (De Duitsche politie zou met een wantrouwend oog de namen van den gaanden- en ko menden man hebben genoteerd!). Jonge mannen en mannen op middelbaren leef tijd van allerlei maatschappelijke positie: een professor, een St. Josephgezel, een spoorman, een student, een ambtenaar enz. Slechts één maatschappelijke groep en nog wel de groep die zich het meest achtergestelde kind voelt in ons Katho liek gezin de Middenstand, zoowel de Jonge als de Oude ontbrak op het appèl. Is dit kenschetsend voor de geestlooze ge steltenis onder de Middenstanders, door mr. Bach op zijn laatste Manze-praatavond fel gehekeld? Of mogen wij het beschou wen als een gevolg van een toevallige sa menloop van omstandigheden. Wy willen het laatste hopen en veronderstellen. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat na alle meeningsverschil over het begrip „Kern" ontstaan, de leider het noodig en noodzakelijk oordeelde een na dere omschrijving te geven van de taak, welke aan de .Kern-leden wordt opgedragen. De voornaamste taak van de kern-leden is een diepgaande studie van Katholiek-staat kundige vraagstukken. Het inzicht, op deze gedegen wijze verkregen moeten zij als geestdriftige staatspartyers overdragen op hun omgeving, waar veelal en zelfs meestal volslagen verkeerde denkbeelden heerschen over hetgeen de plicht is der Ka tholieken als goede burgers van ons va derland. In telegram-stijl had de Partijleiding de taak der kernen als volgt omschreven: Werken. Niet praten, de Partij dienen de Leiding helpen, anderen voorlichten. Grondslag: de wil tot daadwerkelyke actie, niet de zucht tot praten. Vertrouwen: onderling, en in de Partij leiding. Geen conflicten maken. Er is beter werk te doen. Door den Kernleider, den heer Lombert, werd dit „telegram" nader als volgt geëx pliceerd: Wat onder „het niet praten" wordt ver staan, is dit, dat het niet de taak van de Kernen is om al dan niet daverende mo ties en papieren besluiten aan te nemen, welke dan op de gebruikelijke wijze via de Pers den volke kond worden gedaan. Dit is niet het werk der Kernen. Even min moet de kracht worden gezocht in het houden van openbare vergaderingen. Noch in het bestijgen van stokpaardjes en in het lustig daarop voortrijden. Neen de Kernen moeten allereerst de werkende, mobiele steunpunten voor de partijleiding zijn en blijven. Werken, d.w.z. met inspanning en met opofferende toewijding zich zelf inwerken in de actueele vraagstukken van onzen tijd. Dat niet oppervlakkig doen, want op pervlakkigheid is er maar al te veel in onzen tijd. Ja, ik zou haast durven zeggen, de op pervlakkigheid is een der grootste kwalen van onze dagen en de oorzaak van veel verkeerde meeningen. Het praten in de Kern moet alleen wor den beperkt tot de onderlinge bespreking van de door studie verkregen kennis, ge zien in het licht van verdere studie en ont wikkeling. In de vergaderingen van de Kern, welke als regel eens in de maand zullen worden gehouden, moet gelegenheid zijn, zoo moge lijk en zoo noodig onder deskundige leiding, verschillende nader te bespre ken, moeilijkheden uit den weg te ruimen en inzicht te verdiepen. De Kernleden hebben als taak te vol brengen de door de bovenomschreven studie verworven kennis aan te wenden om ieder in eigen kring die verkeerde mee ningen en aperte onwaarheden te bestrij den tegenover de valsche leuzen het zelf verworven inzicht uit te dragen. Ieder Kernlid komt hiertoe ongetwijfeld telkens en telkens en ongezocht in de ge legenheid, ieder in eigen kring. Uit dit alles zal duidelijk zijn, aldus spr„ dat een Kernlid moet zijn op de allereerste plaats betrouwbaar, d.w.z. betrouwbaar niet alleen als katholiek, maar ook voor 100 pet. betrouwbaar als enthousiast cn overtuigd aanhanger en lid van de R. li- Staatsparty. Katholieken, die ofwel fascistische nei gingen bezitten of wei overhellen naar de dissidente partijtjes kunnen en mogen geen lid van de Kernen zijn. En ook zeer begrijpelijk en terecht. Enthousiasme kweeken als men zelf geen enthousiasme heeft, is ten eenenmale on mogelijk. Wie nu echter zou meenen, dat Kernle den menschen zouden moeten zijn, die alles VAN ONZE ADVERTEERDERS. HEERENKLEEDINGMAGAZUN G. DE VRIES. 'n Annonce in ons nummer van gisteren heeft reeds bekend gemaakt, dat met in gang van heden de bekende heerenklee- dingzaak Haarlemmerstraat 205, naast „Het Blauwe Huis" is verplaatst naar Haarlem merstraat 149 tegenover de Janvossensteeg. De firma was daar reeds vanaf 1878 ge vestigd en had zich onder de zaken op de Haarlemmerstraat een bekenden naam verworven, zoo zelfs dat de naam de Vries op den achtergrond werd gedrongen en men slechts sprak van naast „Het Blauwe Huis". Dit huis moest 'n uitbreiding on dergaan, maar tegelijkertijd slaagde de heer de Vries erin aan zijn heerenkleeding- zaak uitbreiding te geven door verplaat sing naar het pand 149. 'n Groote etalage laai thans 'n grootere expositie toe, terwijl ook de winkelruimte veel grooter is. Daar achter is 'n keurige pasuamer ingerient, zoodat deze verandering zeker 'n goede verbetering mag worden genoemd. Den heer de Vries wenschen 'we hier mede succes. goed praten en jabroers in het quadraat, zy vergissen zich deerlijk. Gelukkig is in onze party nimmer spra ke geweest of zal nooit sprake kunnen zijn van een z.g. cadaverpoiitiek. Daarvoor is de R. K. Staat spart- gelukkig een te ware volkspartij bij uitnemendheid. Juist om dat het Partij Destuur middels de Kernen weten wil, wat onder de kath. bevolking leeft, zullen de Kernleden met de noodige ernst en aandacht hiervan by hun persoonlijk contact met de massa ken nis nemen. Eventueele moeilijkheden en bezwaren dienen in de Kernbijeenkomsten te worden belicht en zoo noodig doorgegeven te wor den aan het Partijbestuur. Anderszijds zullen de Kernleden zelf lee- ren beseffen en ook, waar noodig, uit we ten te dragen, dat critiek makkelijker is dan regeeren, vooral in de tegenwoordige omstandigheden en de overtuiging weten bij te brengen, dat welke maatregelen ook in het algemeen belang getroffen en hoe goed ook voorbereid, vaak persoonlijke belangen zullen treffen en offers vragen. Na deze belangwekkende inleiding volg de een opgewekte gedachtenwisseling, die duidelijk aan 't licht bracht, dat voorlich ting eenerzijds, maar ook gezette studie anderzijds, meer dan noodig is! R.-K. COMITÉ VOOR WERKLOOZEN- ZORG. Men schrijft ons: Er wordt .wel eens de vraag gesteld „waartoe dient een R.-K. Comité voor Werkloozenzorg?" en men krijgt bij een bezoek aan Katholieken om steun voor dit doel somtijds te hooren: „Mijnheer geeft aan het crisiscomité" en daarmede kan de propagandist vertrekken. Het antwoord op bovenstaande vraag kan als volgt luiden: De katholieke werklooze heeft in zyn moeilijke levensomstandigheden bijzonóe- ren bijstand noodig om zich vrij te houden van verkeerde invloeden die misbruik ma kend van den stoffelijken nood waarin hij verkeert, zijn Godsvertrouwen en tenslotte zijn grootste bezit, het H. Geloof, trachten afhandig te maken. Den katholieken werklooze bedreigt nog een gevaar n.L het verlies van zijn eigen waarde, het gevoel tot niets nuttig te zijn. Hem moet bijgebracht worden, dat hij, wanneer hij zijn lot met blijmoedige be rusting in dé Goddelijke voorzienigheid draagt, de eenvoudige, door weinig ge kende, meer kan beteekenen voor de ver krijging van een betere wereldorde dan menige staatsman, en zijn leven, schijnbaar niet nuttig, in werkelijkheid zeer nuttig kan zijn. Blijheid en ontspanning heeft de werk looze noodig. Om in deze behoefte te voorzien wordt den werkioozen op geregelde tijden ont wikkeling gegeven. Dagelijks is de zaal van den R.-K. Volksbond opengesteld en kunnen de werkioozen zich, onder het ge not van een kop koffie of thee en een pijp tabak, zich ontspannen. Af en toe zorgen film, muziek etc. voor eenige afwisseling terwijl het mede door de medewerking van de Alg. R.-K. Prop. Club „Dr. Schaepman", aan het comité mogelijk is ook in stoffe lijk opzicht van tijd tot tyd iets voor de gezinnen der werkioozen te doen. Dezen winter zijn reeds eenige ontwik kelingsavonden, waarvan de opkomst zeer goed was, gegeven, waarbij o.a. Rector Rey- nen, Pater Frigge, de heer Angenent, hoofdbestuurslid R.-K. Volksbond; de werkioozen hebben toegesproken: de vrou wen der werkioozen hebben ook reeds een avond de zaal van den Volksbond gevuld om te luisteren naar mej. Elshof. En wie tijdens de in gang zijnde Intern. Bidweek 's morgens eens in de ontspan ningszaal zou belanden, zou gesticht wor den door het gezamenlijk gebed der werk ioozen. MorgenDonderdag avond heeft de tweede bijeenkomst voor de vrouwen van de R.-K. werkioozen plaats, terwyl a.s. Zondag 28 Januari 5 uur het triduum voor vrouwen en verloofden van R.-K. werkioo zen aanvangt, hetwelk zal worden gehou den in de St. Lode wij kskerk door den wel- eerw. heer Kramer, oud-kapelaan der St. Petrus-parochie. Maandag en Dinsdag zijn de oefeningen 's morgens 10 uur en 's middags 3 uur, ter wijl Woensdagmorgen half acht de slui ting plaats heeft. Voor zoover nog plaats in de kerk over blijft hebben ook vrouwen niet-werkloozen toegang. Mogen niet vele maar zoo mogelijk alle vrouwen en verloofden het triduum meemaken: zij zullen er later dankbaar voor zijn. DE „BURGERLIJKE STAND" GEFOTOGRAFEERD. Gevolgen van de Stadhuisbrand. Zooals bekend, werden tijdens den brand, •welke op 12 Feburari 1929 het Stadhuis in den asch legde, ook de Registers van den Burgerlijken Stand een prooi der vlammen, waardoor aanvragen om uittreksels uit die Registers moesten worde., gericht aan de Arrondissements-Reohtbank te 's-Graven- hage, welke in het bezit der z.g. dubbele registers is. Teneinde de Gemeente Leiden wederom in het bezit te stellen van die Registers, to taal 221 stuks, heeft men de „dubbelen" langs fotografischen weg gereproduceerd, waardoor thans de registers van den Bur gerlijken Stand voor het grootste gedeelte wederom te Leiden aanwezig zijn, n.l. de geboorteregisters sedert 1870 tot op heden en de huwelijks- en overlijdensregdsters sinds 1923 tot op heden. Uittreksels uit deze registers kunnen dus voortaan wederom te Leiden worden aan- DE E. L. V. L In de advertentie-kolommen van gisteren trof ons een groote annonce: „De E.L.V.I. komt", wat ons dermate nieuwsgierig maakte, dat wy op onderzoek zijn uitge gaan om hiervan meer te weten te koinen. Het E.L.V.I.-comité heeft onze nieuws gierigheid bevredigd en wij zijn daardoor ui de gelegenheid, ook onzen lezers in te lichten. De beteekenis van het slagwoord „E.L.V. L", dat in den loop dezer dagen zeker nog vele malen op de lippen onzer lezers zal liggen, is een Fancy-fair, welke in de groo te stadsgehoorzaal zal worden gehouden van 2628 Januari, ten bate der St. Eli sabeth- en der St. Vincentiusvereeniging. Deze beide vereenigingen hebben dit middel aangegrepen, om te trachten haar kas, welke door de vele aanvragen van zieken en armen in een zeer bedenkelijken toestand verkeert, een weinig aan te vullen. Wij hebben een bezoek gebracht in de gebouwen van de voormalige brouwerij „De Posthoorn", waar de E.L.V.I. wordt in elkaar gezet, enhebben paf gestaan. Wat daar in eenige weken is tot stand gebracht kunnen we zoo maar niet in een" paar woorden zeggen. Een mengeling van vormen, lijnen, tin ten en kleuren trof ons oog, zooals wel licht de gehoorzaal nog nimmer binnen hare muren zag. Wat is daar door velen, en wel geheel belangloos, gewerkt en gezwoegd, om dit alles tot stand te brengen. Doch laten wij niet in bijzonderheden treden. Als Vrijdagavond de E.L.V.I. hare poorten opent, zullen zeer zeker velen, èn om het goede doel, doch ook zeker velen om de schitterende zaal, mooie verlichting, nieuwe attracties, en de daar zeker heer- schende jolige stemming, naar de stads gehoorzaal optrekken. Naar onze meening zullen de thuisblij vers ongelijk krijgen. Wij nemen ons voor onze lezers over het verdere verloop van dit evenement op de hoogte te houden. ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM Het Academisch Historisch Museum der Rijks-Universiteit alhier' zal vanaf heden tot 8 Februari a.s. niet voor het publiek toegankelijk zijn in verband met de voor bereiding van een tentoonstelling betref fende „De Leidsche Academie 18061815" waarvan de opening op dien datum is be paald. Het ligt in het voornemen op deze ten toonstelling een beeld te geven van het universitaire leven van deze zoo bij uitstek belangrijke jaren, waarbij vele totnogtoe onbekende documenten zullen worden ge- exposeerd. BEZOEK VAN DEN Z.-AFRIKAAN SC HEN GEZANT De gezant va"n de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Van Broekhuizen, zijn voor nemens op Vrijdag, 26 dezer, een bezoek te brengen aan de Rijksuniversiteit alhier Z.E zal in het. Academiegebouw worden ontvangen, waarna hem een lunch, zal worden aangeboden op de Sterrewacht en enkele bezienswaardigheden zullen worden bezichtigd. Tenslotte zal Z.E. op de Studentensocië teit worden ontvangen, terwijl aan mevr. Van Broekhuizen op het Clubgebouw van de Vereeniging van Vrouwelijke Studen ten een thee zal worden aangeboden. PROF. SIEMENS BLIJFT TE LEIDEN. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat prof. dr. H. W. Siemens, hoogleeraar in de huid- en geslachtsziekten aan de Universi teit alhier, was aangezocht voor een pro fessoraat. te Leipzig. Thans wordt bericht, dat prof. Siemens het hem gedane aanbod niet heeft aanvaard, maar nier zul blijvc-n. WINKELJUFFROUW IN BRAND. De 18-jarige winkeljuffrouw T. O. is gis termiddag omstreeks half één in de oloe- menzaak van den heer K. aan den Sta tionsweg met haar kleeren in aanraking gekomen met de brandende kachel. Het meisje ijlde de straat op, waar *n voorbij ganger met zijn jas de brandende kleeren van het meisje doofde. Zij had brandwon den opgeloopen aan een der dijbeenen, ter wijl hoofdhaar en wenkbrauwen ge schroeid waren. Door den E.H.D. is het meisje naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. De heer H. C. J. Duindam, oud-stadge- nooit, is met ingang van 1 Februari be noemd to-t inspecteur-titulair bij de politie te Rotterdam. AGENDA LEIDEN. Woensdag, K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Eigen Huis, 9.30 uur. Donderdag. R. K. Propagandaclub „Dr. Schaepman". Cursusavond den Burcht, 8.15 uur. Vrijdag, „St. Christoffel, afd. Leiden der R. K. Handelsreizigersver., Hotel „Den Burcht", 8.30 uur. Maandag, R.K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8.30 ur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Handelsregister K. v. K, Wijzigingen. 2635. A. J. Momberg Leiden, Heerengrachf 49. Handel in siga ren enz. Overl. E.: A. J. Momberg, Leiden, dd. 16 Jan. 1934. Wijz. handelsn. in: Fa. A. J. Momberg. N.E.: Wed. M. J. Momberg- Otgaar, Leiden. 6179. Gebr. Gevers Leuven, Voorschoten, Veursoheweg 21 b. Verwerking van plas tische materialen. N. Proc.: J. C. den Bandt, Voorschoten. Opheffing. 5488. Vischhandel „De Scelvisch", Leiden, Haarlemmerstraat 87. Met medewerking van de afd. Leiden van den Ned. Kappersbond is door prof. Sie mens aan alle kappers (sters) een uitnoodi- ging gericht tot het bijwonen van 'n le zing over haar- en huidziekten. Een voor dracht daarover wordt gehouden door dr. Broekema, toegelicht met lichtbeelden. Verschenen is het jaarverslag van de Brandweer alhier over.... 1932. HET RESIDENTIE-ORKEST. Programma Vijfde Abonnementsconcert. Het programma van het vijfde abonne mentsconcert te Leiden op Donderdag 1 Februari a.s. van het Residentie-Orkest luidt als volgt: voor orkest: Balletsuite van J. Ph. Rameau, Symphonie No. 4 van J. Brahms, l'Apres-midi d'un faune van C. Debussy, Finlandia van J. Sibelius; voor zang met orkestbegeleiding: Arioso van G. F. Handel, Die Ehre Gottes aus der Natur van L. van Beethoven, Aria uit Samsom et Dalila van C. Saint Saëns. Dit concert staat wederom onder leiding van dr. Peter van Anrooy, soliste is mevrouw Maartje Of fers. TOONEEL FRITSCH HIRSCH OPERETTE Zwei Herzen im Dreiviertel Takt Er was een tijd, dat Fritz Hirsch meende, zijn gezelschap productiever te kunnen maken door het in tweeën te splitsen. Zich zelf kon hij echter niet splitsen en dus moest er één helft optreden zonder hem. Eenmaal is zoo'n romp-gezelschap zonder hoofd ook in Leiden geweest, maar het werd een fiasco. Men wilde geen half, maar een heel gezelschap. Fritz Hirsch is daarvan dan ook spoedig teruggekomen en wel zeer radicaal, zooals gisteravond bleek. Want in de operette „Zwei Herzen im Takt" is hij met Paul Harden als tweeling broeder bijna voortdurend op het tooneel en om de maat vol te maken duurt de ope rette tot middernacht toe! Dat is nog eens „waar voor z'n geld krijgen", iets wat men in Holland altijd zeer op prijs stelt! De geschiedenis van deze operette is be kend van de film. Het is de geschiedenis van een wals-melodie die geboren werd, toen de componist Toni Hofer in Wien be zoek kreeg van een lieflijke fee van 18 len tes (Friedl Dotza), en weer verloren ging, toen de bekoorlijke fee spoorloos verdween Vertwijfeld is de componist, die zijn melo die zoekt en zijn fee, vertwijfeld zijn ook de beide tweelingbroeders, die operetten- schrijvers zijn en den wals noodig hebben voor hun jongste stuk .Maar alles komt ten slotte weer terug en bij elkaar. Alle „Lieblinge des Publikums" treden in de operette op: Fritz Hirsch en Paul Karden, zooals gezegd als tweelingbroe ders; Albert May, die zich op een oogen- blik zelfs ontpopt als conferencier; Friedl Dotza als de 18-jarige Hedi; Kate Styn en Claire Clairy, de snel populair wordende nieuwe sterren; Fritz Geiger als theater directeur, Walter Triebei als de komische theaterbediende en Herbert Weissbach als de kippige Justizrat. Een nieuwe aanwinst blijkt Arno Velecky, de componist, die een fraai stemgeluid heeft. Wie deze namen kent welke tooneel- minnende Leidenaar kent ze niet? weet, dat een door hen gespeelde operette slagen moest. Het tooneel is bovendien vol afwis seling want niet minder dan 13 maal opent en sluit zich het gordijn voor een ander tafereel en telkens is het weer even fleu rig en tot in details verzorgd. De contouren van de stad Weenen met den Steohanus- dom verschijnen een paar maal op den ach tergrond en heel de stemming is Weensch. En wie Weenen zegt, denkt aan Schubert en Strauss, en weet: in Weenen is „das Glück zu haus". Verscheidene aardige wijs jes klinken er door de driekwarts-hartslag van deze operette, ofschoon de meesten niet direct in het gehoor liggen Toch slaaft Al- bert May erin om het publiek een der liedies te doen meezingen. Het publiek was dankbaar voor den pret- tigen en welgevulden avond en applaudis seerde enthousiast. Auf Wiedersehn.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2