ZATERDAG 20 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. R.-K. VEREENIGING „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Wy vragen onze mede-Katholieken hun- welwillende attentie voor het volgende: Zondag 21 Januari zal in de Harte- brugskerk een liefdadigheidspredikatie ge- houden worden door den zeereerw. heer H. v. d. Ven, ten bate onzer noodlijdende kas. Uit het jaarverslag is gebleken, dat onze Vereeniging het jaar 1933 moest slui ten met een nadeelig saldo van bijna ƒ400. In het afgeloopen jaar hebben wij ruim 1600.moeten uitgeven aan hulp in de huishouding, wiegen, babygoederen, enz. En de nood stijgt nog steeds! Aanvra gen om hulp komen dagelijks binnen. Moe ten wij deze beden om hulp afwijzen? Kunnen en mogen wij die arme moedertjes aan haar lot overlaten, haar weigeren, wat zij voor haar kleinen noodig hebben? Neen, nietwaar! Welnu, komt in grooten getale luisteren naar het Woord van onze Geestelijken Adviseur. Komt allen en of fert gaarne een rijke gift, vooral gij, va ders en moeders, die zelf vol blijdschap en verlangen uw lieve kleinen eens welkom mocht heeten. Christus, de groote kinder vriend, zal het u loonen en in uw kinde ren vergelden, wat gij voor uw arme naasten gedaan hebt. HET BESTUUR. Extra giften, groot of klein, worden dankbaar in ontvangst genomen door de bestuursleden, of kunnen gestort worden op onze Postgirorekening 173307. LUSTRUM-VIERING. Ter viering van het twintigjarig be staan der Leidsche afdeeling van den R.K. Vrouwenbond heeft het bestuur een Lus trum Commissie uitgenoodigd een pro gramma op te maken om dit feest op waar dige wijze te vieren. Naar wij vernemen bestaat het plan de leden-uit te noodi- gen op Zondag 11 Februari deel te nemen aan de H. Mis met algemeene H. Com munie, waarvan tijd en plaats nader zul len worden bekend gemaakt, daarna zal men kunnen deelnemen aan een gemeen schappelijk ontbijt. Op Donderdag 8 Februari 's avonds 8.15 uur zullen „de Vereenigde Haagsche Spe lers" onder de artistieke leiding van Pier re Ballecduc opvoeren „Lachende Contan ten", blijspel in 3 bedrijven van Frans Cammerlohr en Erich Ebermayer, een stuk, waarmede zij reeds in verscheidene plaatsen niet alleen veel succes inoogst- ten, maar waarvan de eensluidende cri- tiek zegt: „en de bezoekers lachen ook." De leden zullen op vertoon van haar lid maatschapskaart kostleoos een toegangs bewijs kunnen ontvangen vanaf 29 Januari bij de dames: Mej. R. Driessen, Willem de Zwijgerlaan 25 Oegstgeest, mevrouw Jongmans, Haar lemmerstraat 85, mevr. van Ovost, Ha ven 36, mevr. Slootjes, van der Werfstraat 85a, mevr. Warnecke, Stationsweg 4. Aan diezelfde adressen zijn introductie- kaarten verkrijgbaar a 75 ct. Het stuk wordt gespeeld in de Gehoor zaal, Breestraat, waar gelegenheid zal zijn voor plaatsbespreking Zondag 4 Februari van 112 uur. 'N FANCY FAIR. Iedere Katholiek in Leiden weet nu wel, dat er eind Januari een fancy fair gehou den zal worden ten bate der St. Elisabeth- WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. (42) St. Paulus, de reus der Apostelen, is altijd een aantrekkelijke figuur. Niet alleen om dat hij de dingen 200 raak weet te zeggen, maar wel heel bijzonder door zijn gezond radioalisme. Als hij dan ook zegt: „Doe wel aan die u haten", dan weet hij uit onder vinding hoe moeilijk dat is. Hij had zijn vroegere vrienden den rug moeten toe- keeren toon hij de volgeling werd van Christus en daarmede had hij zich veler en St. Vincentiusvereeniging. Iedereen weet ook, dat men op fancy faires veel geld uit kan geven. Maar iedereen weet even zeer, dat een fancy fair gehouden wordt voor een goed doel. Nu is het zoo'n goed idee geweest, daar beide vereenigingen geld noodig hadden dit naar buiten treden te combineeren. De fancy fair kan daardoor grootscher opge zet worden, het is geanimeerder en heen te gaan, want er is nu beslist voor ieder wat te vinden. Het duurt slechts enkele dagen, 't zal er dus altijd gezellig en druk zijn. Ook de groote verloting is een attractie op zich. Als u nog niet voorzien is van eeni- ge loten, dan kunt u ze bij ieder van de vereenigingsleden bekomen of ook bij wed. Huibers, Haarlemmerstraat. De prijzen zijn al sinds eenigen tijd uitgestald in de eta lage wakr vroeger de zaak van juwelier Driessen was in de Korenbrugsteeg. Ieder kan, en nog wel op een aangename wijze voor zichzelf, hieraan meewerken, dat dit opgezette plan flink slage. Voor zieken en armen in dezen tijd te mogen meehelpen moet voor ons Katho lieken een eereplicht zijn» J. F. LEIDSCH CRISIS COMITÉ. Nog altijd blijft de oproep van bovenge noemd comité om meer hulp voor de Woensdagcollecte. Er zijn toch wel Katho lieke vrouwen en meisjes die elke week, desnoods maar een half uur, willen col lecteeren? Hoe meer collectanten, hoe klei ner de wijken kunnen zijn. U kunt inge deeld worden in de omgeving waar u woont, 't Behoeft heusch niet veel tijd te kosten. Als allen een beetje helpen, dan kan het comité wat gemakkelijker wer ken. Er is zooveel te doen. Laten er zich nu velen even spontaan opgeven aan 't bu reau op den Stille Rijn. U kunt het ook schriftelijk doen met uw wenschen van tijd en plaats. WAAROM KATHOLIEK LEIDEN? De sociale Zondag, welke gehouden werd op Zondag 14 Januari in de R.-K. Hoogere Burgerschool in de Mariënpoelstraat, mocht zich in een groote belangstelling verheu gen. De spreker, de heer Piet Kasteel, had hier een niet gering aandeel. Zijn lezing, die vlot en gemakkelijk werd voorgedragen, werd met aandacht gevolgd. Zeker niet het minst door het bijna voltallige bestuur van de R.-K. Vrou wenbond en hare onderafdeelingen. Moge het streven van „Katholiek Lei den" beloond worden door het toetreden van alle vereenigingen ook op charitatief gebied opdat meer eenheid kome en vele goede gedachten in daden worden uitge wisseld. WACHTUUR. Een ieder die zich wenscht op te geven als lid voor het Wachtuur van het Heilig Sacrament, kan dit doen aan onderstaande adressen: Parochie'Hartebrug en Haagweg: Mevr. NoordmanSteijn Bisschop, Haagweg 59, mevr. E. WilmerKoelman, Breestraat 32a, St. Petrus-parochie: mej. Th. L. Elshof, Hoogewoerd 86, mevr. J. WitteHessels, Co- betstraat 85, mej. A. M. C. van Deene, Hoo ge Rijndijk 76. Mon-Père-parochie: mevr. Bik, Haven 18, mevr. Brugman, Hooigracht 58„ mevr. van OvostWolf,Haven 36. St. Joseph-parochie: mej. A. Peeters, Ja- vastraat 13. ongenoegen op den hals gehaald. Paulus wist dus wat vijanden liefhebben beteekent. En wij? Verdraagzaamheid is immers een christendeugd, dius daaraan hebben wij ons niet te onttrekken en wie zijn vijanden moet liefhebben, die zal zich daarin heb ben te oefenen. Wij als katholieken zijn, algemeen geno men niet misdeeld met vijanden. Wat dat aangaat zal er wel niet één religie zijn, welke zoo fel door alle eeuwen heen wordt bestreden. Onze vijanden zijn talrijk en., geslepen, bezitten vele middelen als b.v. wereldpers en radio, bezetten vaak ambT ten waar vanuit rustig maar met groote beslistheid het katholioisme bestreden wordt. Als we dat alles zien en overwegen, ja dan valt het om den drommel niet mee om je vijanden lief te hebben. En toch, St. Paulus zegt het duidelijk ge noeg. Het geld immers dê breede opvat ting van God's eerste gebod: Dat gij el kander liefhebt! Daarom zal een ohristenvolk niet alleen bidden voor vervolgde geloofsgenoten, maar ook voor de vervolgens zelf. Een Cal- les heeft ook een ziel en ook voor Stalin is Christus gestorven. Ons inziens wordt dat al te vaak over 't hoofd gezien en al 1 ij k t het mogelijk een contradictie, het i s heusch geen nutteloos gebed als we Chris tus nazeggen: Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat ze doen. Natuurlijk moet daaruit niet de gevolg trekking worden gemaakt, dat we niet te strijden hebben tegen de vijanden der H. Kerk. Niets is minder waar. Het „bid en werk" is door ons, lidmaten der Strij dende Kerk, ook op te vatten als „bid en strijd". Verbeeld je maar niet dat je met bidden alleen in den hemel komt, je moet er ook voor werken en strijden. Gezonde naasten liefde sluit niet uit den plicht van bestrij den der vijanden, wat dan geschieden moet op rechtvaardige wijze en met middelen, die niet strijdig zijn met de christelijke begin selen. En hier ligt voor de katholieken een groot werkterrein. We zijn niet klaar met eert Zondags-Mis, we moeten dag aan dag strijdbare menschen zijn. In het so ciale, economische, politieke en cultureele leven moeten de beginselen van ons als een goede zuurdeesem gaan inwerken. We vinden tegenover ons allerlei slag van menschen, vrijzinnigen en liberalen, scialisten en communisten, vrijmetselarij enz. En 't valt niet mee om met die men schen goede vrienden te blijven, maar conflicten mogen we niet schuwen, 't Is nog zoo'n klem aantal, dat de durf heeft van zich af te bijten, wat dan vaak hier door komt, dat vele katholieken te weinig onderlegd zijn. Met de Maria-vereering b.v. wordt nog al eens geschermd en wat weten de meesten van ons er van? De Biecht is een strijdpunt voor vele niet-katholieken en hoe weten de onzen dat Sacrament te verdedigen? Zoo vaak hebben wij van Pro testanten de opmerking gehoord: vele ka tholieken weten de simpelste vragen niet te beantwoorden! Dat is een wezenlijk te kort schieten in godsdienstkemnis, dat èn voor ons zelf èn voor de vragers om ons heen funste gevolgen kan hebben. Ja maar, je kan toch niet alles weten? Natuurlijk niet, maar toch wel heei wat meer om een nuttig lidmaat der Kerk te zijn! S. M. EEN VRUCHTBAAR „DEBAT". Een andere vraag op onzen socialen avond was: Acht de spreker het niet nood zakelijk dat grenzen gesteld worden tus- schen middenstand en grootbedrijf? Den vragensteller, aldus de heer Kas teel, zou ik eerst den vraag willen stellen: Wat zijn middenstanders? Allen, die han del drijven? Als iemand vandaag werkloos wordt en morgen een bus melk of een la ding groenten probeert te slijten, noemt hij zich middenstander. Het is zoo maar niet te zeggen wat we ondèr den midden stand moeten verstaan, dat is een ruim denkbeeld met vele uiteenloopende belan gen. Nu vraagt u om grenzen, ik zou eerst eens vragen: Wat doen de middenstanders zelf voor hun eigen stand? Waarom koopen ze niet coöperatief in? (Geroep: Bang voor concurrentie). Juist, aldus spjr., en.... ge brek aan verstand. Ik heb op een congres van middenstanders eens dit gezegd: de middenstand heeft drie dingen noodig: ver stand, verstand en verstand! De goeden niet te na gesproken lijdt het grootste per centage aan gebrekkig inzicht. Waardoor staan de arbeiders sterk? Door een een drachtig begrijpen. En het grootbedrijf, hoe is dat gegroeid? Men begon een zaak, 't ging goed, er kwam een raam bij, er kwam een pand bij, een filiaal werd gesticht, vele filialen bijeen kochten goedkoop in en zoo groeide het grootbedrijf. Gaat het nu maar aan om die groot geworden zaken te dwingen tot heen gaan? U voelt de grove onbillijkheid terstond en vergeet ook niet, dat de middenstand vette jaren heeft gekend, waarin het geld gemakkelijk inkwam. N u zijn de tijden moeilijk voor den middenstand en er dient gehandeld te worden om dezen stand te beschermen. Daarmee ben ik het roerend eens. En dat het gebeuren gaaf middels al lerlei wetten duidt op den goeden wil der regeering. Maar vergeet niet, de midden stand is vaak zelf schuldig. (Wordt vervolgd). Onze uitvoeringen. Voor de uitvoeringen in de Stadsgehoor zaal op 4 en 5 Februari a.s. zijn toegangs kaarten a 40 cent verkrijgbaar bij Wed. Huibers, Haarlemmerstraat; Oostdam, Pie- terskerkkoorsteeg; Gezellenhuis, Rapen burg 52. Men leze vooral ook onze reclame- biljetten! Studieclub. Dinsdag a.s. organiseert deze club iets iets nieuws n.l. een avond om te leeren pra ten. Verschillende leden zullen over een bepaald onderwerp iets zeggen in 5 a 10 mi nuten. Candsianen, op post! Sociale Zondag. Aan den socialen Zondag van „Katholiek Leiden" namens van onze vereeniging deel de vice-Praeses, drie leden van den Raad van Bestuur en een twintigtal commissa rissen en bestuurseldn van Onderafdee lingen. Het geheel was leerrijk en biedt hoopvolle perspectieven. Bezit U al Een Jaarboekje? Voor slechts 15 cent is het in de zaal verkrijgbaar. Behalve een gemakkelijke agenda geeft het tevens in zicht in onze beweging. Het is bestemd voor elk Gezel! Spaarkas „St. Joseph". Aan de spaarders wordt bij dezen mede gedeeld, dat in den loop van dezen maand op de boekjes de rente moet worden bijgeschreven, 's Zondags van 1 tot 2 uur houdt het bestuur zitting. Paladijnen. Tot nu toe hebben 12 Gezellen zioh voor de kernvorming opgegeven. In deze maand nog wordt begonnen. De ass. Senior ver wacht meerdere opgaven. Wandelclub. Daar de Propaganda-Serie-Wandeltocht door slecht weer niet door kon gaan, heb- bij we j.l. Zondag een trainingsmarsch ge maakt, waardoor jullie getoond hebben dat je niet bang bent voor een beetje wind en regen. Dat is eens echt iets voor flinke Hol- landsche jongens! Daarom hebben we voor a.s. Zondag weer een marsch bepaald, en HET WEER OP ZONDAG. Na korte opklaring waarschijnlijk opnieuw onstuimig weer te verwachten. De meteorologie maakt onderscheid tus- schen niet-actieve en actieve weerstoestan- den. ln den overgangstijd tusschen de laat ste vorstperiode en net stormacntige weer der laatste dagen hadden wy een niet- actieven weerstoestand. Meestal gaat de eerstgenoemde geleidelijk in den actieven toestand over maar het gebeurt nu en dan, dat de overgang zeer snel verloopt en het is nooit lang van te voren te voorspellen wanneer net oogenblik van omsiag zal aanbreken. Sedert de vorige week hebben wij zulk een omslag van net weer in een actie ven toestand, binnen korten tyd verloopend, meaegemaaKt en de weerstoestand is daar bij wei oyzonaer actiei geworden. net aigcmeen verioop is daaroy geweest zooais in ue verwaennng voor oen z.onuag is aangegeven geworden. De omsiag vernep eenter zoo snei; dat het grootste geoeeite reeus geoeurd was vooroat de verwaenting verscnenen was. Weike oeteexems heeft deze ommekeer in de weersgesteldheid voor het verdere verioop? De oeteekenis is deze, dat een zeer bree de, zeer kraentige, warm-vochtige lucht stroom uit den Atlantiscnen Oceaan het grootste gedeelte van Europa overstroomt. Deze luentstroom draagt in zijn water^ dampgehaite en bij zyn relatief hooge temperatuur een ongemeten hoeveelheid arbeidsvermogen met zich en dit arbeids vermogen, door bijzondere werkingen vrij- gemaaxt, is de oorzaak van de groote acti viteit van het weer. Zoolang deze luchtstroom aanhoudt zal dit onstuimige weer duren. Het zal ophou den wanneer die luchtstroom tot staan komt. Het is dus de vraag hoe het daar mede gaan zal. Het is niet waarschijnlijk, dat de toe- strooming van deze warm-vochtige luent binnen enkele dagen geheel zal ophouden. Mogelijk en zelfs waarschijnlijk is, dat voor korten tijd een koudere Noordwestelijke wind zal invallen en dat het weer daarbij nog stormachtig en buiig zal zyn. Daarna zal de wind zeer waarscnijnlijk eerst naar West, daarna naar Zuidwest terugdraaien en zal het weef opnieuw onstuimig wor den. Dit laatste kan reeds vóór Zondag be ginnen. Bij een zoo actieven weerstoestand als nu heerscht kan men groote en snelle veranderingen verwachten en ook verras singen, die uitteraard niet te voorspellen zijn. Een zeer snelle barometerstygiag wordt onder de heerschende omstandighe den gewoonlijk zeer spoedig door nieuw stormweer gevolgd, terwijl een langzame stijging het voorloopig einde van het storm weer en het intreden van een niet-actie ven weerstoestand inleidt. KERKNIEUWS 177. „Valt niet mee, Cockie, probeer nog eens. „Tok, tok, kokkok. „Toe probeer nog eens.,,, „Kokkok „Wil 't niet, kerel? Kom maar hier. Dan zal ik je op je stokkie zetten. „Kokkok „Ja, wel te rusten. „Kokkok. Ja, Cockie, jij spreekt maar één woord om er alle dingen mee te zeggen en de baas spreekt alle talen om één ding mee te zeggen. Jou kokkok beteekent: Goemor- gen, goemiddag, goejenacht, „strop!", 't lukt niet, au!, lekker, ik heb honger, dank je, baas, vrouw: of je nooit komt enz. enz. En nou dat je rheumatiek in je poot heb, zou het mij niet verwonderen of zoo nu en dan valt er wel een sappig vloekje ook tusschen door, vooral als je niet op je stok kan komen. 'Maar we helpen je wel een handje, hoor. En de baas? Ja, die moet altijd maar weer z'n vrienden aan het kerstand bren gen, dat één en het zelfde ding: dat hij in de zorgen zit. Hij zegt het ernstig, hij probeert het grappig te zeggen (valt niet altijd mee), hij vertelt van de trein, van het vee, van jou, kokkie, van bezoeken aan vrienden en mogelijke weldoeners enz. enz. steeds met het ééne doel om de men schen te vertellen, dat het toch zoo'n toer is voor hem om op z'n stokkie te klimmen. Want, kerel, de baas heeft ook jicht in z'n finantieele poot. En z'n stokkie zit zoo hoog! Jij weet wat het beteekent als je na een sprong terugvalt. Maar de baas mag niet vloeken, zie je; en dat is wel eens lastig. Ja, ja, kyk maar niet zoo parmantig. Als ik je niet geholpen had, dan zat je daar niet zoo fijn. „Tokkokokokoktokok. Wat zeg je daar allemaal? „Tokkokokokotok..okkk. Dat ze mij dan ook maar moeten helpen en op mijn stokkie moeten zetten? Ja, ke rel, zoo is het. Ik hoop dat m'n vrienden je wensch verstaan hebben. Father LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Jongens, die hier met Sept, willen ko men studeeren, doen goed met zich nu reeds op te geven. Dan kunnen we voorbe reidende lessen met den Onderwijzer be spreken. wel een van ongeveer 20 K.M. Allen aan wezig dus om half 3 uur in de zaal. De uitgestelde Propaganda-Serie-Wan deltocht van 25 K.M. wordt gehouden op 28 Januari a.s. Degene die zich nog moet opgeven voor dien marsch haaste zich dus. Verder geen nieuws. Tot Zondag. KALENDER DER WEEK DE BEKEERING VAN ST. PAULUS. Als niet anders wordt aangegeven gelijks Gloria, geen Credo. De gewone Pre fatie. ZONDAG 21 Jan. Derde Zondag na Drie koningen. Mis: Adorate. 2e gebed v. d. H. Agnes, Maagd en Martelares. Credo. Pre fatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. De wonderen in het H. Evangelie bewij zen zonneklaar Christus' Godheid. Op verren afstand geneest Hij den knecht van den Honderdman. De H. Kerk spoort ons dan ook aan: „Aanbidt Hem" (Introitus) en zij laat ons met hare woorden Christus huldigen in Graduale en Alleluja-vers. Het eerste wonder, in het Evangelie van dezen Zondag vermeld, verzinnebeeldt het doel van Christus' komst: onze reiniging van zonden. In Zijn Goddelijk zoenbloed, dat iederen dag op geheimzinnige wijze van het altaar vloeit om onze, zielen te hei ligen (Stilgebed) heeft Christus ons ge reinigd. Ons reinigen van zonden en de heiliging onzer zielen is Christus' levens werk geweest, dat met het Kruisoffer be kroond is. Dankbaar herdenken wij in het H. Misoffer dit werk van 'sHeeren goed heid en macht (Offertorium). Laten wij ons niet alleen verwonderen over de schoonheid van Christus' Leer (Communio) mar ons in daden (liefde, lijdzaamheid, goede werken) Zyne volgelingen toonen. (Epistel). Hiertoe kome God onze zwak heid te hulp. (Gebed, Postcommunio). MAANDAG 22 Jan. Mis v. d. H. II. Vin- centius en Anastasius, Martelaren: Intret. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. DINSDAG. 23 Jan. Mis v. d. H. Raymun- dus en Pennafort, Belyder: Os Justi. 2e ge bed v. d. H. Emerentiana. Maagd en Mar telares; 3e ter eere van Maria. Kleur: Wit. In zijn jongelingsjaren beoefende de H. Raymundus met ijver en succes de rechts wetenschappen. Hij behaalde den doctora len graad. Bij zijne wetenschappen voegde hij groote deugd. Op 45-jarigen leef tyd trad hij in de Orde der Dominicanen en onderscheidde zich vooral door zijne lief de jegens de slaven onder de ongeloovi- gen. Met den H. Petrus Nolascus stichtte hij de Orde van O. L. Vrouw tot vrijkoop van slaven. Bijna 100 jaren oud overleed hij in 1275. WOENSDAG, 24 Jan. Mis v. d. H. Timo- theus, Bisschop en Martelaar: Statuit. Kleur: Rood. Na een goed getuigenis over hem verkre gen te hebben, nam de Apostel Paulus op zijn tweede Evangeliereis Timotheus tot leerling aan en wijdde hem tot bisschop en plaatste hem aan het hoofd der Kerk te Ephese. Bij gelegenheid van een feest ter eere van de godin Diana is de heilige ge- steenigd in 97. DONDERDAG 25 Jan. Feestdag v. d. bekeering v. d. H. Paulus. Mis: Scio. 2e ge bed v. d. H. Petrus. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. Het Epistel geeft het verhaal van de ge beurtenis. welke de H. Kerk vandaag blij en dankbaar herdenkt. VRIJDAG 26 Jan. Mis v. d. H. Polycar- pus, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. Kleur: Rood. Uit heidensche ouders geboren ging Po- lycarpus in het jaar 80 over tot het Ka tholiek geloof. Hij had veel omgang met de Apostelen en ontving vele onderrich tingen van den H. Apostel Joannes, waar door hij vervuld werd met dien geest van liefde, welke hij later als hoofd van de Kerk van Smyrna zoo noodig hebben. In het jaar 95 ongeveer werd hij tot bis schop van Smyrna aangesteld, welke Kerk hij zeventig jaren bestuurde. Toen onder keizer Marcus Aurelius een vervolging uit brak, werd Polycarpus gevangen geno men en voor den proconsul gebracht. Deze noodigde hem uit om Christus te verloo chenen. Maar de heilige antwoordde: „Zes en tachtig jaren heb ik Hem gediend en nooit heeft Hij mij eenig kwaad gedaan, doch steeds goed. Hoe zou ik dan mijn God en Koning kunnen lasteren?" 't Ge volg was, dat Polycarpus op den brand stapel moest, maar de wind keerde de vlammen van hem af. Toen de heidenen zagen, dat het vuur hem niet deerde, lie ten zij hem met het zwaard dooden. ZATERDAG 27 Jan. Mis v. d. H. Joan nes Chrysostomus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed voor den Paus. Credo. Kleur: Wit Joannes werd in 347 te Antiochië ge boren. Zijne moeder, op 20-jarigen leeftijd weduwe geworden, voedde haar. kind Joan nes op, d.w.z. zij vormde zijn wil, zijn ka rakter, uitzaaiend in het jeugdige hart de eerste zaden der christelijke volmaaktheid. Ook vergat zij zijn verstandelijke ontwik keling niet. Door hare zorg studeerde Joannes de wijsbegeerte en de letteren, waarin hij wonderlijke vorderingen maak te. Een schitterende loopbaan lag voor hem open, maar Joannes ontvluchtte de we reld. Later heeft hij zich als priester en Patriarch van Constantinopel beroemd ge maakt door zyne welsprekendheid, welke hij gebruikte tot verdediging en verheer lijking van het Katholiek Geloof. Terecht draagt hy den naam van „Chrysostomus" d.i. „gulden mond". Tot tweemaal toe werd hij door keizerin Eudoxia verbannen omdat hij in apostolische vrijmoedigheid haar berispt had. In ballingschap is de hei lige dan ook gestorven. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Feest v. d. verloving v. d. H. Maagd met den II. Joseph. Mis: Salve. 2e gebed v. d. H. Joseph (als op 19 Maart); 3e v. d. H. Raymundus; 4e v. d. H. Eme rentiana. Credo. Prefatie van Maria (in vullen: En u om de verloving). Kleur: Wit. AL.B. M. KOK, Amsterdam. Pr.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6