DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN KATHOLIEK LEIDEN LEEFTI 25ste Jaarpanor MAANDAG 15 JANUARI 1934 No. 7710 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen word» het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be» betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Rondom Marinus v. d. Lubbe De houding der Duïtéchers rondom Ma rinus van der Lubbe. heeft, van welken kant men het ook beziet, geen sympathie gewekt om 't niet krachtiger te zeggen Uit verschillende landen - komen verkla ringen, dat men 't met het Duitsche optre den niet eens is. Onze regeering heeft met een zeer prij zenswaardige voortvarendheid eerst aan de Duitsche regeering verzocht, dat zij de doodstraf niet aan den psychopathischen brandstichter ten uitvoer zou leggen en la ter er op aangedrongen, om het stoffelijk overschot van Marinus van der Lubbe vol ledig ter beschikking van de familie te stellen. In Berlijn heeft men beide malen aan onze regeering nul op het request gegeven. Er zullen wel weinigen zijn buiten ir Mussert c.s. die voor het optreden der Duitschers waardeering hebben; die het met dit optreden eens zijn. Maar: men mag nu toch ook weer niet gaan overdrijven. En men moet ook in deze kwestie trachten, zich in te dringen in de geestesgesteldheid van anderen. Wij betreuren daarom een uitlating als in de „Avondpost" van Zaterdagavond, ge schreven toen het nog niet bekend was, dat de Duitsche regeering ook het tweede ver zoek van onze regeering zou afwijzen. Wij zend op het voornemen van de Duitsche re geering, om het stoffelijk overschot niet naar Nederland te laten vervoeren, schreef het blad: Wat zit er achter? Waar is men bang voor? Valt er dan toch iets te verber gen? Door zulke vragen wordt geïnstrueerd, dat de Duitsche regeering tot haar weige ring inzake het vervoer' van het lijk is ge komen, doordat zij bevreesd is voor het bekend worden van feiten, die zij niet be kend wenseht Men heeft niet het recht ,om dit te insi- nueeren. Men heeft dat recht niet, omdat men bij zijn medemenschen niet het slecht ste mag veronderstellen, indien er een be tere veronderstelling gemaakt kan wor den. Dat is voorschrift van Christelijke moraal! En men kan hier een betere veronder stelling maken, nl. deze, dat de Duitsche regeering, ondanks maatregelen en toezeg gingen, bevreesd was voor relletjes of anti- Duitsche demonstraties rondom het lijk v. d. Lubbe. En, eerlijk gezegd, zou deze vrees naar onze meening niet ongegrond zijn geweest! Wij merken het bovenstaande op, omdat wij de beoordeeling der droeve geschiedenis v. d. Lubbe willen trachten in juiste banen te houden. Niet omdat wij de Duitsche règeering gelijk geven inzake haar houding ten deze aangenomen. Naar onze overtui ging, had het toch veel beter geweest, om het lijk van v. d. Lubbe volkomen vrij te geven. Veel beter: uit overwegingen van tactischen aard, maar ook en dat is voornamer uit overwegingen van menschel ij k gevoel! Waar men wat een gruwel is! de familie niet in de gelegenheid heeft gesteld, om met den veraardeelde vóór diens executie te spreken, daar had men nu zéker aan die familie het stoffelijk overschot ter volledige beschikking moeten stellen. Kalm, zonder eenige heethoofdigheid, het geheele geval beschouwend, moet men o.i. tot bovenstaande beoordeeling komen. Geslaagde réunie op Zondagmorgen „VULT DE VATEN MET WATER.. R.K. VEREEN. VOOR kRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing-Bureau Boerhaavestraat 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend elke Donderdagmiddag van 2—5 uur tot het verstrekken van de gewenschte in lichtingen en ter aanmelding van contribu- eerende leden. Schriftelijke aanvrage adres: K.Kr. Vr. r. Kr., Stille Kijn 7, Telet. In de intimiteit van de Kloosterkapel aan de Mariënpoelstraat is gisterenmorgen de eerste bijeenkomst van „Katholiek Lei den" begqnnen in de gezellige sfeer van de aula der Franciscaner H.B.S. is de ver gadering voortgezet. Deze eerste oproep van „Katholiek Leiden" is door een groot succes beantwoord, en wij hebben de stel lige verwachting, dat dit eerste succes nog door vele zal worden opgevolgd. Bijna alle aangesloten vereenigingen hadden hun besturen afgevaardigd om op dezen Zondagmorgen het eerste contact tusschen de vereenigingen van verscheiden pluimage te leggen. Het aantal bestuurs leden bedroeg 133. Bovendien werd de sa menkomst bijgewoond, door den Deken, den hoogeerw. heer Homulle, door Pater drs. B. de Goede, directeur der H.B.S., door Rec tor van der Ven en door kapelaan Schra- ma en door het lid der Tweede Kamer, den heer Engels. Na de H. Mis waaronder alle genoo- digden ter H. Tafel naderden had een gezamenlijk ontbijt plaats, waardoor reeds dadelijk een vriendschappelijke stemming werd geschapen. Daarna had de officieele opening plaats van deze eerste niet-officieele bijeenkomst, welke in opzet en in de uitwerking daar van de herinnering wakker riep aan de zoo in trek zijnde „Amersfoortsche bespre kingen". De voorz. van „Kath. Leiden", de heer Meyers, verwelkomde de gasten en den spreker, den heer Piet Kasteel en sprak een woord van warme waardeering tot den heer Kriek, die met zooveel zorg deze bijeenkomst heeft voorbereid. Spr. gaf in korte trekken weer, door welke gedachten de oprichting van „Katholiek Leiden" is geïnspireerd. OPENINGSWOORD DOOR DEN VOORZITTER Spr. noemde deze vereeniging een bij uitstek katholieke vereeniging. Want Kathol, beteekent toch algemeen. En Katholiek Leiden werd juist gesticht om algemeen te zijn. Algemeen en één in de beleving onzer kath. beginselen, maar ook algemeen en één bij de behartiging en regeling der stof felijke belangen van elk der aangesloten groepen. Algemeen en één niet alléén in naam maar vooral in daad. Offers zullen daartoe soms van ons wor den gevraagd, maar ik vertrouw, aldus spr., ook gaarne en royaal gebracht wan neer wij overtuigd zijn deze te brengen voor de rechtvaardige behartiging der be langen onzer medemenschen. Op welke wijze de Ver. Kath. Leiden zich de verwezenlijking dezer gedachten voorstelt zal de geachte sprker van deze morgen aanstonds trachten klaar en dui delijk uiteen te zetten. Wij hebben juist hem gevraagd, hij de pionier van de klare waarheid, omdat, wil Kath. Leiden het ge stelde doel bereiken, dat alléén mogelijk is door uw overtuiging en enthousiaste mede werking, en wij meenen deze alleen te mo gen verwachten als u over de vele vraag stukken de klare waarheid kent. Als besturen van kath. organisaties hebij ben wij niet alléén de verantwoording voor de cnder onze leiding te nemen beslui ten tegenover onze eigen leden, maar heb ben wij die verantwoording ook en niet minder tegenover de andere kath. groe pen en ook niet-kath. groepen. Hier ligt een groot en uitgebreid werk terrein voor Kah. Leiden waarbij zij re kent op de hulp van allen die eerlijk wil len medewerken aan een nieuwe recht vaardige ordening onzer huidige maat schappij, hetgeen slechts mogelijk is door de beleving der Christelijke leer van recht vaardigheid en naastenliefde. Hierbij reke nen wij op uw aller medewerking ook die der cultureele en charitatieve groepen wel ke wij nog in de Ver. Kath. Leiden ver wachten. Op deze wijze zal ook onze zoo geroem de kath. eenheid hechter en sterker worden als ooit te voren tot bloei en welzijn van Kerk en Maatschappij. REDE DRS. PIET KASTEEL. Het woord was daarna aan drs. Piet Kas teel, die spreken zou over: .Waarom een Katholiek Leiden". Met artikel 1 van de Statuten der vereeniging, hetwelk, zegt: „Er is opgericht een vereeniging van Ka tholiek maatschappelijk werk, genaamd Katholiek Leiden met het doel het saam- hoorigheidsbesef en de eenheid in werk- 1 inrichting onder de Katholieke, sociale, cultureele, charitatieve organisaties te be vorderen" ving de heer Kasteel zijn rede aan: ,De oprichters hebben blijkbaar begre pen aldus spr. dat de Katholieken langzaam maar zeker overvleugeld, zoo niet overweldigd dreigden te worden doo^, anderen, indien de Katholieken, hier zoo goed als elders, geen vereenigd pogen zou den stellen tegenover anderer forsche uitingen van leven. In steeds meer plaat sen begint men te begrijpen, dat ook de plaatselijke Katholieke gemeenschap al leen door onderlinge samenwerking van alle Katholieken op peil kan worden ge houden en haar plaats temidden van ande ren innemen. Het is de gecentraliseerde kracht, die le ven moet geven aan onze propaganda, aan* onzen lust onze beginselen te verspreiden op alle terrein, elk terrein te doordrenken met den spiritus van onze gedachte en te verlichten met den vlam van onze ideeën. Dit is geen geringe taak. Een meditatie over cijfers gevolgd door vragen..,. Om eenigszins althans een groven indruk te krijgen, wat het beteekent zelfs voor een niet groote stad als Leiden, achtte spr. het nuttig te „mediteeren" over de gegevens, welke het „Verslag der Gemeente Leiden (1932) hem verschaft hadden. Spr. wees hierbij op de mindere aanwas van Katho lieken in verhouding tot de totale groei der gemeente, op ck onrustbarende daling van het geboortecijfèr. Met aandrang werd door spr. aanbevolen het maken van uit voerige statistieken. Hoe staat het met den woningbouw door Katholieken, met het cultureele leven? Is er een leeszaal? Is er 'n centrum voor de Katholieken? Hoe worden binnenkomende ontvangen? Wie begeleidt als het ware de heengaanden? „Veel weten baart zorg", denkt iemand misschien met Salomon, maar zonder zorg wordt de Ka tholieke gemeenschap niet in stand ge' houden. Als een der beste middelen om de activiteit levend, ja brandend te houden, noemt spr. een goede kerkelijke bevolkings- kaart, met cijfers, grafieken, kleuren. Zoo'n kaart, die elkeen begrijpt en die tot werken stuwt. Zoo'n kaart, waarop verlies en winst, leeftijd en leerlingental, allen In vloed op elk terrein staat uitgeteekend. Het is van meer belang dan men denkt: zij be- lemmert veel slaap en dat is goed. Rusten kunnen weals we dood zijn. Kerkhoflucht en schuwe menschen. Ook in dezen tijd blijft de kerk aposto lisch; het is een van de kenmerken, die zij niet verliezen kan zonder eigen karakter te verloochenen. En deze Paus vraagt spe ciaal de medewerking der leeken bij het apostolaat der Kerk. Deze medewerking kan niet anders zijn, dan te trachten de ons omringende gemeenschap met onze be ginselen bekend te maken, die beginselen te versterken, in eigen geloofs genooten al lereerst. Wat wij daarbij moeten vermijden is: te verwijlen bij het verleden. Kerkhoflucht maakt de menschen schuw. Wij moeten ons oog gericht houden op een toekomst, die wij voor een groot deel in eigen hand heb ben, als we de dingen van den dag maar gebruiken. Velen zien het heden en de naaste toekomst donker in. Maar spr. ge looft, dat dit pessimisme al oud is en dat wij het best doen ook nu te denken Augustinus' woord: „Krank ligt het men- schengeslacht, niet door lichamelijke ziek ten, maar zedelijke. Over heel de aarde, van- Oost tot West, ligt de reuzenzieke. Om dien reuzenzieke te genezen, is de almachtige geneesheer neergedaald". De Heeler leeft voort in de Kerk, waar van wij lidmaten zijn: voor het heden zijn wij mede-verantwoordelijk. En wy verkee- ren in gunstiger omstandigheden. Wij le ven te midden van veel zoekenden. En de moderne Katholieke leek is geestelijk, cul tureel, politiek en sociaal beter toegerust dan ooit, althans in Nederland. Spr. wees erop, dat wij als in den eersten tijd der Kerk leven in de practijk der veelvul dige H. Communie. Het geestelijk leven van vele leeken staat veel hooger dan ooit. Er is daarbij, ondanks enkele onevenwichti- gën, een ontroerende trouw aan de pries ters, die beter 'is dan een blinde en onbe grepen gehoorzaamheid. Overal ontmoet men Katholieken en alle posten zijn voor hen bereikbaar. Dat heeft frisch sociaal le ven gebracht en ook veel rijker cultureele ontplooiing, beide gevolgen van sterke politieke actie. Maar er zijn er nog te veel, die*afaijSÏÏg-"slaan van *h£t leven der ver eenigingen en vooral van vergaderingen. Wij moeten ons niet ontveinzen, dat wij velen schier nooit bereiken. Zij be- hooren meestal tot de beroemde midden stof! Wij mogen dat terrein niet langer onbewerkt laten, willen wij ons later niet bitter beklagen, zooals de droeve ondervin ding elders duidelijk bewezen heeft... Niet alleen plaatsengeld betalen. De handhaving van de Kerk in de we reld is niet alleen de zaak der priesters. Het werk der leeken groeit, naarmate het Katholieke leven zelf zich meer uitzet. En ons werk is niet alleen plaatsengeld beta len in de kerken of koorzanger wezen, of een lot "nemen voor de stille armen of abonné zijn van een Missietijdschrift. Het is een veel directer werk en in zekeren zin apostolisch werk. In de wereld bestaat een wantrouwen tegen de priesters: velen beschouwen het priesteramot als een baantje, een vak, een broodwinning. .Het leven van den leek moet een voorbeeld zijn in zulke kringen; ons optreden werkt meer uit dan 1U0 preeken en duizend boeken. Wanneer de Katholieke geest ons leven beheerscht, zal zij de le vens beheerschen van duizenden rondom ons. Wij leven in een glazen huis: de we reld kan ons zien en dat zij ons beziet, leert de dagelijksche ondervinding. De Kerk wordt beoordeeld naar ons; dikwijls helaas naar onze misslagen. Dat is oneerlijk. De boom wordt niet beoordeeld naar de rotte vruchten, die afvallen, maar naar het aan tal en de kwaliteit van de goede vruchten, die aan de takken hangen. Het afbreken van een papieren muur. Dwaling is altoos het vulsel geweest van gebrek aan ware kennis. De dwalingen op elk terrein zijn niet gering. Zeker niet m een academiestad als Leiden met haar sterk overheerschend liberaal intellect. Hoe is onze propaganda? Zijn er boekenrekjes in onze kerken? Zijn ze in onze gasthuizen? Is lectuurversprei- ding mogelijk in wachtkamers van polikli nieken of stempellokalen? Wordt er iets voor onze werkioozen, vooral voor jonge ren gedaan? Is verspreiding van onze or ganen van bladen als „De Bazuin" onder het volk, van periodieken als „Het Schild" onder intellectueelen mogelijk? Hoe wil len we in 's hemelsnaam den vloed van een anti-Christelijke propaganda tegenhou den en hoe zullen we de duizenden berei ken zonder den slag boom. te breken of lie ver de papieren muur tusschen hen en ons? Spr. wekte op niet kleinmoedig te zijn bij de gedachte, dat zoo'n ontzettende macht tegenover ons staat. Wij hebben God aan onze zijde en Zijn vijanden alléén zijn de onze. Wij moeten echter zelf onzen weg ba nen, dwars door veel moeilijkheden heen. De „fameuze Raadhuisstrijd". Hoe is de positie der Katholieken in Lei den? Er is hier in Leiden een fameuze stad- huisstrijd geweest, waarbij de geloofsover tuiging van een der achitecten een rol zou hebben gespeeld. Dat is echter maar een symptoom. Hoe staat het met het aantal Katholieken in den gemeentedienst? Het is voor spr. niet een kwestie van „baan tjes". Maar indien men deze cijfers kent, heeft men een uitstekende graadmeter om de positie der Katholieken in het openbare leven te bepalen. „Zooals wij zijn, zoo zijn de tijden". Ten slotte roerde spr. nog de „politiek" aan. Wij moeten de politiek zien als een hoog ideaal: als de groote poging om het Christendom te handhaven, ook in een we reld, die grooten deels de Katholieke tradi tie niet meer kent en met ontkerstening wordt bedreigd. Het zal van ons afhangen, wat geschiedt: „Mala tempora, laboriosa tempora, hoc dicunt homines: 't zijn slech te tijden tegenwoordig, 't zijn zware tijden, dat zeggen de menschen. Maar lafcen we goed leven en de tijden zullen goed zijn. Nos sumus tempora wij zijn de tijden, zooals wij zijn, zoo zijn de tijden", predik- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Handelsstrijd tusschen Duitschland en Frankrijk. (3de blad). Opleving van den strijd in Oostenrijk tusschen de regeering en de Nazi's. (3de blad). Poe Yi vandaag keizer van Mandsjoe- kwo. (3de blad). De begrafenis van v. d. Lubbe. (Ie blad). BINNENLAND. Verkoop tabaksartikelen. (2de blad). Doodelijk auto-ongeluk te Borne door den storm. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Woonwagenbewoners te Hippolytushoef in verband met verschillende inbraken ge arresteerd. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Bondsdag van den D.H.G.B. te Zoe- terwoude en bezoek van Mgr. Aengenent. (2de blad). Het koperen feest van Blauw Zwart (2de blad). De schaatswedstrijden te Davos. (2de blad). Slecht weer voor de voetballers. (2de blad). te Augustinus vijftienhonderd jaar gele den. Dat is niet gemakkelijk: maar, zegt Tho mas in zijn Summa contra Gentiles: „God beveelt ons niet bezorgd te zijn over wat niet van ons afhangt n.l. de uitslag van ons pogen, maar hij gebood ons wel: ons in te spannen om te doen, wat wij doen moeten, n.l. zelf te werken". Zelf het voorbereidend werk. doen, be sloot spr., en dan de rest overlaten aan God. „Implete hydrias aqua" „vult de kruiken", hebben wij zooeven in het evan gelie gelezen. Et manifestavit gloriam suam en Hij zal weer Zijn heerlijkheid openbaren. Geanimeerde gedachtenwisseling. Op de rede van den heer Piet Kasteel, die met een hartelijk en welgemeend ap plaus werd beloond, volgde een vrucht bare gedachtenwisseling over de vele pun ten van actie, door den spreker aangevoerd. Hnlde-telegram aan den Bisschop. Tijdens deze gedachtenwisseling werd met applaus besloten een telegram te zen den aan Mgr. den Bisschop, van den vol genden inhoud: De Vereeniging „Kath. Leiden" in eerste algemeene vergadering bijeen dankt Uwe Hoogw. Excellentie voor Uw goedkeuring en medewerking aan Kath. Leiden verleend en verzoek Uw Bisschoppelijken Zegen over dit werk. Met de verzekering van onze eerbiedige gehoorzaamheid, Bestuur en leden van Kath. Leiden. De Deken, de hoogeerw. heer Homulle, heeft het slot van deze eerste Sociale Zondag zijn vreugde uitgesproken over dit eerste succes van „Katholiek Leiden". De Deken hoopte, dat nog meerdere vereeni gingen zullen toetreden, en dat „Katholiek Leiden" moge worden de allergrootste en aller blo eiendste vereeniging van onze va derstad.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1