ST. CLEMENS-RETRA.TENHUIS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3 TAX. Tel. 3300 Z5ste Jaarsranv ZATERDAG 13 JANUARI 1934 No. 7709 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weet»2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone AdvertentiëD 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U woorden, v/aarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: f 0.50 dit nummer bestaat uit vijf bladen w.o. geil. zondagsblad er HET OOSTENRIJKSCH VRAAGSTUK. BONDSKANSELIER DR. DOLLFÜSS. ZLJN PROGRAM EN ZIJN PERSOON. Wanneer wij over Oostenrijk spreken, dan denken we onwillekeurig terug aan het vooroorlogsche Donau-Koninkrijk, met het Keizerlijke Weenen als hoofdstad, dat onder den scepter der Habsburgers ver schillende landen en rassen in een economi- schen en politieken band vereenigde, en in het toenmalige Europeesch „concert" een eerst viool speelde. Daarvan is niet veel meer dan de naam overgebleven. Weliswaar bezat het oude Oostenrijk- Hongarije geen natuurlijke eenheid. Zijne grenzen van vóór 1914 waren kunstmatig. Galicië behoorde eigenlijk aan de Poolsche- vlakte; Boekowina aan de Roemeensche bergen; Dalmatië was bij Oostenrijk'inge deeld en Kroatië bij Hongarije. In één woord: een mengeling van volkeren waar in de Duitschers, de Hongaren en de Sla ven overheerSchten, en te zamen gehouden worden door een gemeenschappelijk leger en door de Duitsche bureaucratie, die Wee nen beheerschte. Maar alles te zamen ge nomen was, economisch gesproken, het lot, van die verschillende volkeren niet bekla genswaardig. Toen kwam de oorlog van 1914 en, na de nederlaag, de vrede van Trianon. Het principe van Wilson dat aan de vol keren hun zelfbeschikkingsrecht toekende en de vrees van Frankrijk voor een sterk Oostenrijk, scheurde het dubbele konink rijk aan stukken. Oostenrijk en Hongarije werden onafhankelijke Republieken; Praag werd de hoofdstad van Tschecho-Slowa- kije, Italië, Polen, Roemenië eischten de „verloren" provincies terug op, ook Joego slavië kreeg zijn deel. Aldus was, naar de meening der onder teekenaars van het verdrag van Trianon, het Midden-Europeesch probleem van de baan en de vrede het best gediend. Die meening werd echter spoedig door de feiten tegengesproken. Snds vele jaren bestaat er een Oosten- rijksch vraagstuk dat tot nog toe enkel door leeningen en tegemoetkomingen uit den weg werd gegaan, maar sinds de be- windname van Hitler in Duitschland en de actie der Oostenrijksche nationaal-socialis- ten een dringende oplossing eischt. Het huidige Oostenrijk is een kleine staat; voor drie vierde zijner oppervlakte bergachtig en weinig geschikt voor den landbouw; voor het overige gedeelte échter uitdeinende in vruchtbare vlakten. De be volking leeft ongeveer voor de helft van de nijverheid, de andere helft van den landbouw. „Leven" is wellicht te veel ge zegd. De nijverheid, is sinds 1918 niet meer tot bloei gekomen. En geen wonder. Ze verloor in een slag haar afzetgebieden. En waar het voor de nijverheid slecht -gaat, kan de landbouw niet gedijen .Iedereen is er dan ook sedert vele jaren van overtuigd dat de Oostenrijksche Republiek econo misch geen levensvatbaarheid bezit. Sinds 1920 moesten de zich snel opvolgende re geeringen herhaaldelijk een beroep doen op de financieele hulp van het buitenland, en de Volkenbond had aanhoudend finan cieele controleurs te Weenen met opdraéht den toestand op te klaren. De knapste koppen zijn er niet in ge slaagd. We willen die treurige geschiedenis niet opnieuw oprakelen. Ze strekt niet tot eer van de onderteekenaars van het verdrag van Trianon, die aldus een doodgeboren kind levensvatbaar verklaarden, en even min tot een der Oostenrijkers, die, hun natuur getrouw, Gods water over Gods akker lieten stroomen zonder een hand uit te steken. In de na-oorlogsche jaren heeft Oosten rijk, dat toch nog overrijk was aan cultu- reele krachten en de politieke erfgenaam van het dubbele Donau-Koninkrijk, geen leiders gehad die een poging waagden, om voor hun volk in nood een weg naar het beloofde land te banen behalve dr. Seipel en den jongsten Bondskanselier, dien Oostenrijk ooit had: Engelbert Doll- fuss, op wien voortaan de taak rust, Oos tenrijk te redden. In Mei 1932 kwam het Kabinet-Dollfuss tot stand. Na een lange ministerieele crisis, die on oplosbaar scheen, droeg President Miklas aan dr. Dollfuus de taak op om een regee ring te vormen. Voor hij dit hooge ambt aanvaardde, stelde dr. Dollfuss een daad, die hem ten voeten uit teekent. Na zijn politieke vrienden geraadpleegd te hebben, raadpleegde hij ook zijn geweten. Een ganschen nacht bleef hij in gebed en over weging aan den voet van het altaar, en het was eerst in den morgen, dat hij Presi dent Miklas zijn toestemming bracht. De naam van dr. Dollfuss was toen nog in het buitenland zoo goéd als onbekend. Weliswaar was hij minister van Landbouw geweest in het vorig kabinet, maar daarin had hij geen gelegenheid gevonden om zijn persoonlijkheid op den voorgrond te plaat sen. In het binnenland echter en voorna melijk in de landbouwkringen, had zijn naam een goeden klank. Immers, dr. Doll fuss was zelf van boerenafkomst, en na zijn universitaire studies had hij zich met hart en ziel in de Christelijke democratische be weging geworpen. In korten tijd werd hij er de ziel en het hoofd van. Hij was nog geen 40 jaar, toen hij het bondskanselier schap aanvaardde. Er is in den laatsten tijd veel over dr. Dollfuss geschreven en gelijk dat gaat, werd hij opgehemeld en afgebroken. Van socialistische zijde werd hem meermalen zijn hoogmoed verweten. Niets echter is minder verdiend. Hij is een man die „neen" durft zeggen en die zijn autoriteit handhaaft, maar hij heeft er een hekel aan zich te laten huldigen. Hij is begaafd met een ijzeren wil en vrees kent hij niet. Hij geeft zich reken schap van de gevaren, is niet roekeloos onbezonnen, maar ontwijkt ze ook niet en levert slag op het meest geschikte oogen- blik. Trouwens, er was moed noodig om de opperste leiding van het land in handen te nemen op het oogenblik, dat dr. Doll fuss het deed. Het was niet enkel de fi nancieele toestand die zoo goed als hope loos was, maar ook de economische en po litieke toestanden waren ontzettend ver ward. Hij beschikte in het parlement over één stem meerderheid, zoodat bij het min ste ongeval, een ziekte of iets dergelijks, die meerderheid vernietigd was. Daarbij stak rond dien tijd het Nationaal Socialis me in Oostenrijk den kop op en het open baarde zich van den beginne af, als een gevaarlijken tegenstander. Overal was er wanorde en wanhoop. Niettegenstaande dit alles, ging dr. Doll fuss moedig aan de narbeid. We willen dit alles niet opnieuw in herinnering brengen, dit zou ons trouwens te ver van ons onderwerp afvoeren. We willen enkel de belangrijkste punten opnoemen: Onder steuning van den landbouw, het vlotbren- gen van de credietverleening, het doorvoe ren van strenge bezuinigingsmaatregelen en het budget in evenwicht brengen; Doll fuss onderhandelde persoonlijk te Lau sanne met de vreemde mogendheden voor het toekennen van de onmisbare credieten, sloot handelsverdragen met Polen, Hon garije en Joego-Slavië. In het begin van het jaar 1933, heeft Bondskanselier Dollfuss voorgoed den strijd tegen het Nationaal Socialisme aan gebonden, hun partij ontbonden, de garni zoenen en de grenssteden versterkt en het leger op nieuwen voet ingericht. Bij gelegenheid van den onlangs te Weenen gehouden „Katholiekendag" heeft dr. Dollfuss in een programma-rede het richtsnoer van zijn regeeringsbeleid be kend gemaakt. Hij heeft den opbouw van een Christelijk sociaal Duitsch Oostenrijk in het verschiet gesteld, een nieuw Oostenrijk, vrij van het economische liberalisme en los van iede- ren klassenstrijd en bevrijd van de heer schappij der partijen Hij huldigde noch het fascisme, noch het nationaal-socialisme, maar den Christelij- ken opbouw van Oostenrijk onder sterke gezaghebbende leiding, het heden aanknoo- pende aan wat historisch geworden is en wat teruggaat op vormen zooals ze in het Oostenrijksche Vaderland sedert eeuwen hebben bestaan. Hij beloofde verder te ijveren voor de consolidatie van de Oostenrijksche munt, de inflatie te bestrijden, het budget in evenwicht te brengen, de orde te handha ven, de werkloosheid tegen te gaan, door nieuwe handelsverdragen ruimere afzet gebieden voor het Oostenrijksche volk te scheppen. Nu is echter de vraag: in hoever zal dr. Dollfuss er in slagen om dit programma ten uitvoer te brengen, in een Oostenrijk, dat, na een vijftientjarige ondervinding, economisch geen levensvatbaarheid bleek te bezitten? Door eigen middelen is dat totaal onmogelijk. MGR. GROENEN. EEN NUMMER VAN „DE DIJK". Het orgaan der Unie van R. K. Studen tenverenigingen in Nederland, „De Dijk", heeft onder het geestig gevonden motto „Unio in Unico" (Onze Eenheid in den Eenige) een extra-nummer uitgegeven ter eere van Mgr. Prof. Groenen en hem dit opgedragen met eerbied en dankbaarheid bij zijn heengaan als Unie-Moderator. Een mooie daad van oprechte piëteit, waarmee het studentenblad een reeks van katholieke generaties, uit de vorige en van deze eeuw, warm aan zich heeft verplicht. De oudste niet het minst. Wie Groenen ken nen van de schoolbanken, toen zijn knap heid even vaststond als zijn goedheid, maar zijn goedheid reeds spreekwoordelijk was, vinden hier in de persoonlijkheid van een vriend-voor-het-leven den Lof der Goed heid gezongen op een zuiveren en wellui- denden toon, als men nauwelijks mogelijk zou geacht hebben in een tijd, die bij voor keur den Lof der Zotheid of van het Bar barisme zingt. Hoe verrassend en verheugend bewijzen deze universitaire scholieren, dat zij be- hooren tot de Kerk, die men de school van den eerbied noemt! Was het wonder, dat zjj onze beste man nen bereid vonden tot medewerking: Aal- berse, Barge, Brom, Feber, Van Rooy on der de ouderen? Harmonisoh klinken hun stemmen samen met de bijdragen, die on derteekend zijn met Groenen's opvolger dr. J. van Heugten S.J. en de jongeren: Driek van der Sterren, Jan Nieuwenhuis, Stine Peeters, Margreet Voogd en Piet Stule- meijer. „Een gedicht uit plicht gelukt niet licht", maar is door een geschoolde pen misschien gemakkelijker te schrijven dan een stukje gelegenhfidsproza, dat zijn „gedwongen fraaiigheid" zou moeten maskeeren. In heel dit nummer vindt ge geen enkel on- geschroefd woord: het zingt eenvoudig weg de poëzie van het hart, dat vervuld is van den Lof der goedheid. Het zou zon de zijn, er iets uit te knippen om het aan te halen; laten buitenstaanders zich het genot gunnen van het geheel te lezen en een tweede oplaag van dit speciale „Dijk"- nummer noodzakelijk maken! „Tijd". G. R. de K. BINNENLAND JUBILEUM ZOUAVENBOND Veertig jarig bestaan zal te Hillegom worden gevierd De Algemeene Nederlandsche Zouaven- bond bestaat veertig jaren. Het bestuur gaat dit vieren den 2 8 e n Januari te Hillegom. Te 10 uur zal in de St. Josephkerk te Hillegom een plechtige H. Mis worden op gedragen door den zeereerw. heer pastoor I Wils, zoon van den luitenant der Zoua- ven. Pastoor Wils zal ook de feestrede dan houden. Van de ruim honderd Oud-Zouaven die er nog leven, zullen er niet velen naar Hillegom kunnen komen. Toch zal het be stuur pogen om een klein getal oud-strij ders in Hillegom aanwezig te doen zijn. Na de Hoogmis volgt er een kleine bij eenkomst van alle aanwezige Zouaven, en in den namiddag wordt de gewone jaar vergadering gehouden. HERDENKING VAN HET 25-JARIG BESTAAN VAN CENTRAAL BEHEER. Hedenmiddag werd in het Koloniaal In stituut te Amsterdam een vergadering van Centraal Beheer gehouden, gewijd aan de herdenking van het feit dat 25 jaar gele den deze vereeniging, welke zulk een be langrijke plaats in het sociaal en econo misch leven van ons land inneemt, werd opgericht. De vergadering, geleid door dr. ir. C. F. Stork, als voorzitter van den Raad van Toezicht der vereeniging, werd bijge woond door de Ministers van Sociale Za ken en van Waterstaat, met welke depar tementen de vereeniging vaak in aanraking komt door de uitvoering van sociale ver zekeringswetten, alsmede door den Bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. De Raad van Toezicht en de directie mochten zich in een drukke opkomst ter vergadering verheugen, immers deze werd door tal van bestuursleden van aangeslo ten organisaties en vele genoodigden en be langstellenden bijgewoond. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een korte rede, waarin hij in het bijzonder de beide Ministers en den Burgemeester welkom heette, hield dr. F. E. Posthuma, president-directeur van Cen traal Beheer, de herdenkingsrede. VERKEERSONGEVALLEN IN 1932. In totaal 12084 gewonden en dooden bij 41195 ongelukken. Gevarenfactor voor auto's 3, voor fietsers 143. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie doen verschijnen, i waarin de verkeersongevallen voor het ge- j heele land zijn opgenomen, j Omtrent 41.195 verkeersongevallen wor- den de oorzaken en gevolgen aangegeven, j Van 31.196 of ruim 75 pet. der ongevallen j is gebleken, dat zij zijn toe te schrijven aan I persoonlijke oorzaken, n.l. fouten van be stuurders van vervoermiddelen 68 pet. en fouten van voetgangers 7 pet. Gebreken aan vervoermiddelen en de toestand van den weg (incl. slippen en doorglijden) ble ken resp. 957 (2 pet.) en 2.788 (6 pot.) ge vallen oorzaak van een verkeersongeval te zijn. In totaal zijn 12.084 personen gedood of gewond. Voor het statistiekjaar is geen nauwkeurig cijfer omtrent het aantal over leden slachtoffers van verkeersongevallen bekend, doch blijkens de „Sterftestatis- tiek" zijn gedurende het kalenderjaar 1932 niet minder dan 717 personen ten ge volge van een verkeersongeval overleden. Uit het thans gepubliceerde overzicht der verkeersongevallen blijkt, dat er bij 373 ongevallen een of meer dooden waren en bij 10.619 ongevallen een of meer gewon den, terwijl in 30.172 gevallen uitsluitend materieele schade voorkwam. Vervolgens bevat de statistiek een drietal overzichten van de plaats gehad hebbende botsingen en de daarbij betrokken vervoermiddelen enz. In de „Inleiding", welke zooals gebruike lijk aan de tabellen vooraf gaat, zijn eeni ge staatjes opgenomen, waarin de voor het geheele land verkregen gegevens nog zijn onderscheiden naar een drietal groepen van gemeenten, terwijl tevens omtrent de per sonen- en vrachtauto's, motorrijwielen en rijwielen, waarvan het hier te lande ge houden aantal vrij nauwkeurig bekend is, werd nagegaan in welke mate elk dier soort vervoermiddelen bij verkeersongeval len betrokken waren. Uit die cijfers blijkt, welk een bijzon der gr co ten invloed die vervoermiddelen en daarvan meer speciaal de vracht- en personen-auto's, op de frequentie der ver keersongevallen in het algemeen hebben uitgeoefend. Die uitkomsten vinden mede haar bevestiging in de navolgende cijfers, welke voor elke soort dier vervoermidde len een getal aangeven, hetwelk gevoege lijk als hun gevarenfactor kan worden aan gemerkt. Bedoelde cijfers (verhoudingscy- fers) aangevend, voor elke soort vervoer middelen, op hoeveel daarvan in 1932 éen ongeval is voorgekomen, waarbij een ver voermiddel van die soort betrokken is ge weest, luiden als volgt: vrachtauto 3, perso nenauto 3, motorrijwiel 10 en rijwiel 143. De kaart van Nederland, welke bij de publicatie is gevoegd, geeft een overzichte lijk beeld van de gemeenten, waarin wél en waarin geen verkeersongevallen zijn voor gekomen. Ook zijn daarop aangegeven de belangrijkste verkeersaders, waartoe in het algemeen zijn gerekend de wegen, waarop bij de in 1932 gehouden verkeerstellingen een verkeers intensiteit van 1000 of meer tonnen per dag (tusschen 6 en 20 uur) is waargenomen. DE FINANCIEN VAN DE GEMEENTEN. Blijvend nader overleg tusschen Regeering en Ged. Staten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar wij reeds hebben gemeld, in zijn departement een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincies ter bespreking van den algemeenen finam- cieelen toestand, met name wat betreft de beoordeeling van de Gemeente-begrootin gen voor 1934. Naar het „Vad." verneemt is besproken het leggen van een basis voor een blijvend nader overleg tusschen de departementen van Financiën, Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken en de Colleges van Gedepu teerde Staten. Daartoe is een commissie ingesteld van hoofdambtenaren der genoemde departe menten, die zal samenwerken met vertegen woordigers van Gedeputeerde Staten, wan neer de begrooting van Gemeenten uit de betrokken provincie wordt bezien. Om trent deze basis van samenwerking is over eenstemming verkregen. Tweede Jubileumreis naar Rome van de R.K. onderwijzers in Nederland Aangemoedigd door het succes der eerste jubileumreis naar Rome met Paschen 1933, besloot de Reiscommissie van de R.K. on derwij zersfederaties in Nederland met Pa- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Na het debat in de Fransche Kamer over het Stavisky-schandaal is een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. (3e blad). De begrafenis van v. d. Lubbe. (Ie blad). BINNENLAND. Inlevering van vee crisis-rundvee-cen trale. (Ie blad). Aanslag op een veldwachter te Made. (Laatste Ber.). Drie gewonden bij 'n ontploffing van een stalen flesch met zwavel-waterstof te Den Haag. (Gem. Ber. 4de blad). Drie slachtoffers van de papegaaienziekte te A'dam. Eén doode. (Gem. Ber. 4de blad). Jeugdige dievenbende te Arnhem opge spoord. (Gem. Ber. 4de blad). GARAGE DE GROOT BEESTENMARKT 28 DE MEEST RUIME 3 PERSOONS TAXI. 10 CENT TARIEF. 1259 schen van 1934 wederom een reis naar de Eeuwige Stad te organiseeren. De deelne mers vertrekken Woensdag in de Goede Week en keeren weder in ons land terug Maandag na Beloken Paschen. Behalve een audiëntie bij Z. H. den Paus, die verleden jaar de onderwijzers in parti culiere audiëntie ontving en een ontroeren de toespraak tot de pelgrims hield, staat op het program het bijwonen der Pausmis en der heiligverklaring van Don Bosco en op Paaschmaandag bijwoning der plechtige sluiting van het Jubileum. In Rome wordt de Jubileumaflaat verdiend en vanzelfspre kend worden de voornaamste merkwaar digheden van de Eeuwige Stad bezocht. Daarenboven brengen de deelnemers een bezoek aan Milaan, Genua, Napels (Vesu vius en Pompeji), Florence en Venetië. Voor progamma en inlichtingen wende men zich tot het secretariaat der Reis commissie, Graaf van Waldeckstraat 15, Maastricht. Bond van Minder Marinepersoneel gaat in hooger beroep. Naar wij vernemen zal de Bond voor Minder Marinepersoneel in hooger beroep gaan inzake het vonnis van de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar, waarbij den bond de rechtspersoonlijkheid ontnomen werd. Vermelding verdient in dit verband, dat het niet de eerste maal is, dat een derge- lijken bond rechtspersoonlijkheid ontnomen wondt. Op 25 Feburari 1904 n.l. veroordeel de dezelfde rechtbank den matrozen bond (Algemeene Bond voor Nederlandsche Ma rinematrozen) tot vervallen verklaring van de Koninklijke goedkeuring, welk vonnis op 28 October van hetzelfde jaar door den Hoogen Raad bevestigd werd. „Hbld." BOUWFONDS ten behoeve van de vestiging der E.E. Paters Benedictijnen te Egmond. Het totaal der ingekomen giften be draagt 20.606.39. (Van een kerkcollecte in de parochiekerk De Goede Herder te Wassenaar is binnengekomen 140.21). te N00RDWIJKERH0UT 2326 Jan. Mannen en Jongelingen f 6.50 2730 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 36 Febr. Jonge Middenstanders 10. 69 Febr. Militieplichtigen 6.50 1013 Febr. Jonge Mannen 6.50 1316 Febr. Gehuwde Vrouwen 6.50 1720 Febr. Jongel. v. 15-17 jaar 6.50 2023 Febr. Meisjes boven 17 jaar 6.50 2427 Febr. Gehuwde Mannen 6.50 36 Maart Heeren Middenstand 10.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1