wasa fRIJDAG 12 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 NIEUWKOOP. OPTREDEN A. J. LOERAKKER. Een vurig pleidooi één te zijn en één te blijven. Gisteravond hield in het Patronaatsge bouw op uitnoodiging van den R.-K. Volks bond voor een flink bezette zaal de heer A. J. Loerakker uit Haarlem, Lid van de Tweede Kamer en lijstaanvoerder van den Kieskring Leiden, waartoe Nieuwkoop be hoort, een rede, welke met de grootste aandacht gevolgd werd. De heer Loerak ker is een vlot en enthousiast spreker, zijn rede stond op een hoog peil en hij wist zijn gehoor van het begin tot het einde te boeien. Ofschoon als onderwerp was aangegeven: Gemeente-politiek en de R.-K. Staatspartij liep meer als tendenz door de geheele re de: onze eenheid op maatschappelijk en staatkundig tefrein. Van deze rede moge een beknopte samenvatting volgen. We verkeeren momenteel in een chaos en alles wankelt. Vóór 1914 leek Europa op een reusachtige fabriek o mvan alles en nog wat te produceeren en aan de ge heele wereld te leveren. Bij het uitbreken van den oorlog werd die fabriek stop ge zet en stelde alles zich in op het maken van oorlogstuigen, waardoor Japan, Britsch-ln- dië en andere landen genoodzaakt werden voor hun eigen productie te gaan zorgen, wat zij weldra met het grootste succes deden en waarvoor zij spoedig Europa niet meer noodig hadden. In Europa werden zelfs de klokken uit de torens gehaald om maar munitie te kunnen maken en om nog maar weer vernieling te weeg te kunnen brengen, met net gevolg, dat in dit we relddeel een totale verarming ontstond. Toen kwam de vrede van Versailles, de grootst denkbare leugen want het is nóg geen vrede; dat verdrag heeft prof. Aal- berse tereent genoemd een monument van economische dwaasheid. Spreker noemt het een monument, van duivelsche haat. Den veroverden landen werd een oorlogsschat ting opgelegd, zoogenaamde herstelschul den welke bij de ontstane uitputting bij lange niet betaald konden worden. Deze landen moesten om dit te betalen geld hebben, wat eiJeen te bekomen was door uitvoer'van pioducten met aLs gevolg de ontstane autarkie of zorg uitsiujtend voor zich met de geweldige tariefmuren, con- tingenteeringen enz. met een cirkelloop van oorzaken en gevolgen. De massale werkloosheid in z'n wezen afschuwelijk is hiervan het meest el lendige gevolg en allerhande demagogen, volksmis:eiders van het gevaarlijkste soort gaan dezen toestand uitbuiten om te trach ten een nieuwe wereldordening te schep pen, een dictatuur, waar wij, Katholieken, niets van te verwachten hebbensloopers- werk doen ze, zie in Duitschland, waar de Katholieken hun uiterste best moeten doen om zoet U' zijn. Herhaaldelijk had spreker gelegenheid om op :.ct l.dang onzer eenheid te wijzen, dcch hier bezwoer hij zyn gehoor met ont zaglijke geestdrift één te zijn en èen te blij /en. Laten we bidden om arbeid, bid den om -ietde, maar ooit bidden voox onze eenheid'. Vcnol nu, nu de fundamenten moeten ge'tid worden voor een nieuwe samenleving. Daarom moet vertrouwen gesteld wnrden in onze leiders. Als ge werkloos zijt, zijt ge slachtoffer, docli ge kunt nog veel grooter slachtoffer zijn, roept spreker u it, door gemis aan vertrou wen: Vertrouwer in Uw Hemelsche Va der, vertrouwen in uw politieite en sociale leiders, cie geen leiders zijn oin he' baan tje, die het Je'oerschap beschouwen als een roeping, met voor 't eigenDelang, doch voor 't a'ge:r.een belang. Het is fataal om dat vei ti ouwen te ondermynrn en nog wel tegenow;- mannen als 'n Aalberse, 'n GoseJing, 'n Van Schaik, 'n Verschuur, die onze g.'üt.-te fots uitmaken. Met kanke ren wordt geen maatschappij hervormd, wel docr onderlinge liefde naar het voet spoor van Q^adragesimo Anno. Een moeten we zijn in het gemeentelijk leven, d j.j/.endmaal beter een oogenblik schade lijden, can de eenheid te verbre ken. Wcvdt allen lid uwer sociale en poli tieke organisatie, dat is ernstige plicht! Wie met een vrije lijst meegaat doet groo- telijks verkeerd, ook al was er aanleiding toe, dan moeten we 'n offer brengen, dan iuist moeten we toonen groot te zijn. Zon der die eenheid, die offers, die liefde, zul len w ij niet vermogen mee te werken aan die grootsche roeping: de wereld te her stellen. E'ie medewerking moet er zijn, willen we mogen rekenen op de Voorzie nigheid van God, opdat Hij ook eindelijk zijn Vaderhand ons weer toereikt. Na het geestdriftig applaus, werd een lied gezongen en werden nog eenige vragen gesteld, o.a. door den heer W. Togni uit Aar, die mede aanwezig was, over de steunregeling (waarvan een omwerking verwacht wordt) en over werkverschaf fing; welke op onderhoudende en leerza me wijze door den heer Loerakker beant woord werden. Na een dankwoord van den voorzitter, den heer Alb. van Houten, volgde slui ting. Filmavond BlindenbontL Woensdag avond werd in Hotel „Het Vliegende Paard" alhier een propaganda-filmavond gehouden uitgaande van den Nederland- schen Blinden bond. Na opening door ds. Nienhuis, die een inleidend woord sprak, declameerde de heer J. van den Berg (zelf blind zijnde) bondspropagandist, de verzen: „Stilte", „Moed", „De Sterren" en „De Dijk", van Adema van Scheltema. Hierna werden de eerste twee deelen van de film „Wat wij willen" vertoond. Na het einde van het eerste gedeelte van de film nam de heer van den Berg het woord, waarin hij in een uitvoerig betoog de belangen van de blinden besprak. 'Na de pauze declameerde de heer van den Berg nog: „Jantjes Wensch", „Zonne- glorie" en „Teleurstelling", waarbij te vens bleek, dat de heer van den Berg he li alve declamator en spreker ook nog hu morist kon zijn en daardoor de lachspieren bij de aanwezigen kon laten werken. In het laatste gedeelte van de film zien wij de blinden in de werkplaatsen aan den arbeid, het brailleschrift en eigen drukkerij, benevens eenige mooie opname van het kampeeren der blinden op de hei de. Deze film spreekt zonder woorden voor de blinden wat zij willen: Een zelfstandig bestaan, een gelijkstelling met zienden. Hierna sloot ds. Nienhuis met een woord van dank dezen zoo mooien en gevoelvol- len avond. Jammer dat voor dezen avond zoo'n matige belangstelling was. Ondertrouwd: N. A. Groen in 't Woud 26 j., wonende te Alphen a. d. Rijn en J. Pieterse 26 j. BODEGRAVEN Volksbond. De R. K. Volksbond afd. Bodegraven hield gisteravond zijn jaar vergadering. De voorzitter, de heer S. Steenbergen, opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen van harte welkom. Spr. was verheugd zoo'n belangstelling voor zich te zien. Spreker wenschte alle leden 'n Za lig Nieuwjaar. De notulen, welke worden voorgelezen door den secretaris, den heer C. Groenen dijk, worden onveranderd vastgesteld, met dank aan den secretaris. De voorz. deelt mede, dat de heer Stein- metz zal komen spreken over het Nationaal Socialisme en wel in de maand Februari. Het kinderfeest zal gehouden worden as. Zondag te 2 uur. Uit het jaarverslag van den secretaris merkten we o.a o.p, dat het ledental per 1 Januari 1934 bestond uit 115 leden, 60 do nateurs. Er werden 7 ledenvergaderingen gehouden, terwijl er voor de leden en do nateurs 2 uitvoeringen werden gegeven. De voorzitter bedankt namens de leden den secretaris voor diens keurig verzorgd werk. Dè begrooting 1934 wordt na eenige discussie aangenomen. In het jaarverslag van den penningmees ter merkten we op dat in 1933 was ontvan gen 994.02, uitgegeven 962.75 saldo 31.27. Saldo over 1932 bedroeg 317.38. Dus op 1 Januari 1934 is in kas 348.65. De voorzitter leest een ingekomen stuk voor van de kascommissie, hetwelk bevat, dat bij het controleeren der boeken alles in orde is bevonden. Spr. bedankt den pen ningmeester voor diens accuraat beheer. Uit het verslag van het fonds „Hulp in Nood" ontleenen we, dat per 1 Januari 1934 de totale ontvangsten bedragen 45.73 en de uitgaven bedragen 107.17. Over 1932 was het saldo 71.66. Op 1 Januari 1934 is er dus een batig saldo van 10.22. Bij de bestuursverkiezingen vacature A. Wolswijk Tan. (niet herkiesbaar), J. ten Brink en D. Boere (herkiesbaar), worden herkozen de heeren J. ten Brink en D. Boere, terwijl bij een volgende stemming gekozen wordt de heer C. van Dijk. Allen nemen hun benoeming aan. Tot lid van de kascommissie wordt be noemd de heer van Dijk,die de benoeming aanvaardt. Bij de rondvraag wenscht de Geestelijk Adviseur de leden van den R. K. Volks bond nog een Zalig 1934 toe, zoowel voor hen zelf en hun gezinnen als voor de ver- eeniging .Spr. spreekt een propagandis tisch woord over de retraite. Hierna sluiting. Arbeidsbemiddeling. In het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij het cor respondentschap der Arbeidsbemiddeling alhier, is in de afgeloopen week geen wij ziging gekomen. Zij die bij dit correspon dentschap ingeschreven staan, worden in hun eigen belang er nogmaals opmerkzaam opgemaakt dat de „groene" kaart om de veertien dagen tijdig dient te worden ver lengd. De groene kaarten welke voor 1 Jan. j.L waren ingeleverd, kunnen worden terugge haald op de stempel tij den gedurende de geheele volgende week. Geboren: Antonetta Theodora d. van G. Haring en J. Kroon Cornelis z. van J. L. van Leeuwen en M. van Rijn Grietje d. van S. van Randeraad en G. Ver boom Dirkje d. van G. Postma en A. Heslinga. Ondertrouwd: J. Anker 26 j. en H. C. Windhorst 23 j. Gevestigd: A. van Beek, dienstbode van Alphen aan den Rijn Joh. G. Overes en gezin, molenaarsknecht, van Zwammer- dam G. Boer, van Vlist M. W. de Vries, geb. v. d. Meer, van 's Gravenhage I. van Wijk, veehoudersknecht ,van Al phen a. d. Rijn M. Oosterwijk, dienst bode, van Reeuwijk J. Steenbergen, huishoudster, van Waddingxveen. Vertrokken: A. van de Ruit naar Berkenwoud T. Zeilstra naar Koude kerk P. van Eijk naar Willeskop P. de Jong naar Alphen a. d. Rijn. WOERDEN. ..Kanarie-tentoonstelling. De op 6 Fe bruari 1933 opgerichte Kanarie-Verecnigmg alhier heeft het nu reeds gewaagd een ten toonstelling te organiseeren zoowel voor leden als niet-leden. We durven zeggen, dat deze durf is beloond geworden. Het aan tal inzendingen overtrof de verwachting en we kunnen iedere vogelliefhebber gerust aanraden eens een poosje in „Concordia" een kijkje te gaan nemen. Hij zal er geen spijt van hebben. Men kan alle gewensch- te inlichtingen krijgen op de meest voor komende wijze. En de entreeprijs is zeer laag. Gisteren heeft, door den keurmeester, luid der kleine zangertjes. Voor dit minu- beoordeeling plaats gevonden van het ge luid der kleine zangertjes. Voor dit mini- tieuse werk is de vereeniging de heer Gro- tenbreg zeer erkentelijk. De uitslag van deze keuring is de vol gende: Klasse I 2 vogels, 1ste prijs: de heer E. A. Brüdke (tot. 93 p.). Verjaag die Benauwdheid Gij die hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de hulp en nieuwe levens vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver wekken, zullen zonder moeite losko men. 2 lepels vanavond en dezennacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bij: Koest-Griep-Bnnchitis-Asthma Klasse II, 1 vogel, 1ste en eereprijs: E. A. Brüdke, 75 pnt.; 2de pr. G. A. v. d. Vlist 48 pnt.; 3de pr. E. A. Brüdke 48 pnt. Klasse III, 4 vogels (open klasse): 1ste pr. H. J. Hendrikse; 2de pr. H. J. v. d. Mee. Klasse IV, 2 vogels (open klasse): 1ste pr. E. A. Brüdke; 2de pr. H. J. v. d. Mee; 3de pr. H. J. Hendrikse. Klasse V, 1 vogel (open klasse): 1ste pr. M. Kassteen; 2de pr. J. H. v. d. Mee; 3de pr. H. J. Hendrikse; 4de pr. B. v. Leeuwen. Klasse VI, Poppenklasse: 1ste pr.: A. v. Harskamp; 2de pr. H. J. v. d. Mee; 3de pr. H. J. v. d. Mee. Klasse VII, 1 vogel, niet-leden: 1ste pr. J. W. Polman; 2de pr. mevr. Drogendijk; 3de pr. J. W. Polman. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Hoogenboom. Aanwezig alle leden. .De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed. Onmiddellijk wordt overge gaan tot de algemeene beschouwingen voor de begrooting. De heer Edelman, sprekende namens de commissie, bracht B. en W. hulde voor het sluitend indienen dezer begrooting, be langrijk vroeger dan de voorgaande. De ver minderde rijksbijdrage in de werkloozen- steun is voor 1934 voor de gemeente een verlies van 5000. B. en W. stelden in ver band hiermede voor de opcenten op de Personeele Belasting, oorspronkelijk voor deze gemeente geraamd op 175, wedear te verhoogen tot 200. Daartegenover heeft de Commissie zich op het standpunt gesteld, dat de begrooting met 175 opcenten sluitend moet worden gemaakt en zij acht het beter de dekking te zoeken in verdere bezuinigingen op sa larissen; voorts politieuitgaven en reini gingsdienst. Inzonderheid acht de Commis sie het salaris van den gemeente-ontvan ger te hoog en zij stelt voor dit tot 1000 terug te brengen. Voorts wil de Commissie op alle salarissen een korting van 10 pCt. toepassen en is van meening, dat in de va cature van gemeente-werkman voor een jaarwedde van 900 wel een goede kracht is te vinden. De heer Linschoten brengt eveneens hul de aan B. en W., doch kan zich niet ver- eendgen met de door den heer Edelman na mens de commissie voorgesteld salarisver laging, daar deze van hoogerhand worden bepaald en de lagere lichamen slechts kun nen adviseeren. Waar waarschijnlijk 50 pCt. der voorgesteld bezuinigingen niet zullen worden goedgekeurd, stelt hij voor 20 a 25 pCt. op alle subsidies te korten. De voorzitter dankt dan de commissie voor haar adviezen, waarmede B. en W. zich echter grootendeels niet kunnen ver eenigen, daar de bevoegdheid tot herzie ning niet bij den gemeenteraad maar bij Ged. Staten rust. Met de voorstellen van den heer Linschoten kan het college zich grootendeels vereenigen. Nadat wethouder Muiswinkel gesproken heeft en korte repliek wordt de begrooting artikelsgewijze behandeld. Waar de salarissen van Burgemeester, wethouders en secretaris door Ged. Sta ten worden bepaald en de vergoeding van den gemeente-ontvanger ook is vastge legd, blijven deze gehandhaafd. Op ver schillende posten worden kleine of groo- tere bedragen bezuinigd. Met 3 tegen 4 stemmen, voor de heeren Koning, Edel man en Van Vliet, werd het voorstel der commissie geamendeerd door den heer Ko ning, om het presentiegeld van de raads leden op 70 in totaal te bepalen, verwor pen. Verlaagd worden de posten onderhoud en schoonhouden raadhuis 25), kosten be volkingsregister en huisnummering 25), kleeding en uitrusting veldwachter 60), belooning brandweerlieden 100), subsi die Landstormcommissie 75). Verworpen werd het voorstel tot ver mindering der subsidie van de vereeniging voor T.B.C.-bestrijding. De post voor wijk verpleging wordt met 15 verlaagd, die voor onderhoud straten en pleinen met 40, de subsidie voor bewaarscholen wordt bepaald op f 5.50 per kind (verlaging 20 pCt.). De begrooting komt dan in haar ge heel in stemming. Inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst beloopen 96.221.82; idem kapitaaldienst 27.626.99 en 8655.90, batig saldo 18.971.09 en wordt aldus vastgesteld. KERKNIEUWS EM. RECTOR L. A. ROOZENf In de parochiekerk van H. Maria Onbe vlekt Ontvangen te Overveen werden Woensdagavond om half 8 de Metten ge zongen voor em. rector L. A. Roozen, die Maandagmiddag op 51-jarigen leeftijd plot seling is overleden. De Metten werden gehouden door Deken H. C. J. Sondaal met assistentie van pater missionaris N. Roozen en kapelaan J. Ver haar. Gistermorgen om half tien werden de Lauden gehouden, eveneens door Deken Sondaal met assistentie van pastoor W. F. Roozen te Bovenkerk en pater N. Roozen. Ook de plechtige H. Mis van Requiem werd gistermorgen om 10 uur opgedragen door Deken Sondaal met dezelfde assisten tie. Na de H. Mis had de plechtige bijzet ting van het stoffelijk overschot in het priestei'graf naast de parochiekerk te Over veen plaats. De absoute werd verricht door Deken Sondaal met assistentie van pastoor W. F. Roozen en pater N. Roozen. Het zangkoor der kerk voerde onder lei- ing van kapelaan F. F. v. Buuren de liturgi sche gezangen uit. Onder de talrijke aanwezigen (het kerk gebouw was telkens bijna geheel bezet) merkten wij o.a. op Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het Bis dom, de hoogeerw. heeren kanunnik L. J. Boogmans, archivaris van het bisdom, J. P. Huibers, deken van Hoorn, J. M. Lucas- sen deken van Beverwijk, C. J. Boekhorst, deken van Buitenveldert, en zeer vele an dere heeren geestelijken. Voorts de heeren J. Prinsenberg, wet houder van Bloemendaal, notaris J. van Niekerk, de heeren B. Welkers en H. Schulte, vertegenwoordigers van het St. Jans-ziekenhuis, te Hoorn, en de directeur en hoofdredacteur van „Onze Courant" te Hoorn. Op verzoek van den overleden werd geen ijkrede gehouden. ONDERWIJS DE ACHTERUITGANG VAN HET OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Het openbaar onderwijs loopt terug, het bijzonder onderwijs neemt toe, zoowel in aantal scholen als in aantal leerlingen. Dat is een conclusie, die een blik in de „Statistiek van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs 1930, 1931 en 1932 ople vert. In de periode 1929—1932 steeg het aan tal gewone lagere scholen in Nederland van 7284 op 7553: een toeneming van 269 scho len. Maar er waren in 1932 desondanks 173 openoare scholen minder dan in 1929, zoo dat de vooruitgang van de bijzondere scho len eigenlijk 442 scholen bedroeg, waarvan 140 protestantsch-christelijke, 288 katholie ke en 14 andere bijzondere scholen. Letten wij op het aantal leerlingen dan verschijnt een zelfde beeld. Een absolute stijging van het aantal leerlingen van alle scholen met 38.000 leerlingen het gewoon lager onderwijs telde er in 1932 rond één millioen tweehonderdduizend gaat ge paard met een teruggang van 28.000 leer lingen bij het openbaar onderwijs en een toeneming van resp. 18.000, 48.000 en ruim 1300 bij het protestantsch-christelijke, het katholieke en het overige bijzonder onder wijs! Bij de leerkrachten dezelfde tendenzen. Waren er in 1929 bij het gewoon lager on derwijs 34.878 leerkrachten (hoofden plus onderwijzers) 1932 telde er 36.479. Maar ondercusschen waren de openbare leer krachten van 14.527 op 13.570 gedaald, ter wijl protestantsch-christelijke, katholieke en overige bijzondere leerkrachten resp. ge stegen waren van 8.386 op 9275, van 11.248 op 12.887 en van 717 op 747. Het duidelijkst blijft wel de verschui ving van openbaar naar bijzonder onder wijs, wanneer we zien, dat in 1929 van honderd leerlingen nog 39.2 procent open baar onderwijs genoot en 60.8 procent bij zonder, terwijl in 1932 het percentage voor het openbaar onderwijs 35.6 en dat voor het bijzonder onderricht reeds 64.6 bedroeg. WILT U IETS WETEN? Vraag: Waar wordt het maandblad voor R. K. Fröbelonderwijs uitgegeven? Antwoord: U zult waarschijnlijk be doelen: „De R. K. Bewaarschool". Dit maandschrift wordt uitgegeven: bij de fir ma L. C. G. Malmberg N.V., Emmaplem 2, 's-Hertogenbosch. Vraag: Ondergeteekende vraagt eeni ge inlichtingen aangaande de rechten zoo wel plichten der omzetbelasting voor ver bruikers, daar hij verschillende opvattin gen hoort uitleggen. Antwoord: Wat bedoelt u met „ver bruikers"? Wanneer u daarmede bedoelt de gewone particulieren, die hun waren be trekken van de winkeliers, kunnen wij u antwoorden, dat deze verbruikers met de formaliteiten van de omzetbelasting niets te maken hebben. De winkelier is evenwel bevoegd de prijs van zijn waren met het bedrag van de omzetbelasting te verhoo gen. Vraag: Ik heb geld te vorderen van iemand op schuldbekentenis en dart; wordt niet voldaan. Kan ik nu beslag leggen op de roerende goederen en kunnen de kos ten daarvan op den wanbetaler worden verhaald? Antwoord: Ja. Vraag: Mag een slager op het spek en vet de 4% omzetbelasting van den consu ment heffen? Antwoord: Spek en vet zijn niet aan omzetbelasting onderworpen, maar in de practijk zal het moeilijk zijn de levering van vleesch, waarop wel omzetbelasting drukt, te scheiden van de levering van spek en vet, omdat de omzetbelasting van de slager geheven zal worden in de vorm van een aanslag. Deze aanslag wordt gebaseerd op de ontvangsten, maar het is moeilijk uit te maken hoeveel van deze ontvangsten op rekening komt van den verkoop van spek en vet en hoeveel op rekening van den verkoop van vleesch. De kans is dus groot dat de slagers toch omzetbelasting (althans gedeeltelijk) zullen moeten betalen voor spek en vet, ofschoon deze theoretisch vrij zijn. Om zich daartegen te dekken bere kenen zij de omzetbelasting ook in den prijs van spek en vet. INGEZONDEN STUKKEN SECTIE-VERSLAG 1934. Pepernootjes. Als wij inzage nemen van het Sectiever- slag 1934, dan komen de volgende punten naar voren: Allereerst de Brandweer; de kleinzielig heid, waar een lid vraagt, of niet ƒ25 of 50 bezuinigd kan worden op 3 October. Had dit lid nie tbeter kunnen vragen, of de menschen, die daezen dag dienst doen, niet beter verzorgd hadden kunnen wor den op het terrein ter plaatse. Wat nu de samenvoeging van Brandweer en Politie betreft, dit rapport schijnt stu die te vereischen; immers verleden jaar was het rapport (van de niet-deskundige commissie) reeds in studie, en thans nog. Of zijn Burgemeester en Wethouders be vreesd, dat de verandering te veel geld zal kosten? Samenvoeging of niet, geld moet het toch kosten; immers het materiaal is geheel on voldoende; dan wordt voor het komende jaar een uitgavenpost van ƒ35000 in uit zicht gesteld voor verbouwing Brandweer garage Garenmarkt; dit bedrag is voor het grootste deel weggesmeten, immers, in welke richting men ook gaan wil, centrali satie der Brandweer is uit den booze. Zie naar Gouda, waar de Brandweerkazerne verbrandde; dit kan ook hier ter plaatse gebeuren; immers zonder uit de school te klappen, is het hier ter plaatse reeds bijna gebeurd, dank zij de tegenwoordigheid van geest van een der mannen. En thans op het gebied van Volks huisvesting. Samenvoeging van Gemeentewerken en Bouw- en Woningtoezicht zou zeer toe te juichen zijn, maar dan moet het anders als nu, dan moet er aan het hoofd van bei de diensten een man komen te staan die weet wat hij wil; die zou dan tevens het werk van den wethouder dier af deeling kunnen verlichten; dit is zeer zeker noo dig; want daardoor heeft deze wethouder een te zwaren taak. Voorts wordt voor het komende jaar een uitgavenpost toegezegd van 90.000 voor doortrekking Oegstgeesterlaan en Mariën poelstraat. Alsof deze strop voor de gemeente nog niet groot genoeg is, moet in dezen modderpoel nog een ton gouds worden weggesmeten voor aanleg van stra ten, terwijl niemand er aan denkt de eer ste veertig jaar om in die moddelpoel te bouwen, waar paalfundeering van 15 Meter lengte tekort zijn gebleken. Ik meen dat geen vijf procent der raads leden zijn geloopen naar het einde der Ma- riënpoelstraat om dezen modderpoel, die 2.50 per Meter kost, in oogenschouw te nemen. Schande is het, dat daar het geld der Gemeente is ingestoken; evenals in den modderpoel achter de Maresingel die oor spronkelijk bestemd was voor veemarkt- terrein en waarin duizenden guldens zijn weggesmeten. Daarbij komt dat onze ge meente een grondpolitiek voert die in- druischt tegen de belangen van ambtenaren en arbeidende klassen. De loonen gaan en moeten immers om laag, maar help dan die menschen bij hun lagere inkomsten aan goedkoopere wonin gen. Te hooge huren zijn een politiek- en economisch gevaar. Het is misdadig de loone nte drukken en er niet voor te zorgen, dat de huren (die voor ambtenaren en arbeiders de voor naamste rol spelen) evenredig omlaag gaan. Dertig jaar geleden kostte bouwrijpe grond voor burgerwoonhuizen vijf gulden per Meter, de oergrond 1.75; nu kost bouwrijpe grond het dubbele terwijl de oergrond hetzelfde bleef; de oorzaak is ge legen in hoogere eischen in straten-aan leg; zand en bestrating is niet noemens waardig verhoogd; maar sinds de gemeen te een grondpolitiek volkt is alle bouwrijpe grond veel duurder geworden. Maar zou ons Gemeentebestuur en de meerderheid van onze Gemeenteraadsle den aan grootheidswaanzin gaan lijden? Deze vraag doet zich voor als w\j het Uitbreidingsplan aanschouwen. Immers, waar is de grond die voor ambtenaars- en arbeiderswoning is inge deeld? Leiden moest nog gezegend worden met een paar honderd rijke professoren die elk een huis van een Ton Gouds konden laten bouwen. Maar onze gemeente is meer aangewezen op middenstanders en arbeiders; en daar houdt ons gemeentebestuur te weinig reke ning mee. Waar blijven anders die mannen in den Raad die om goedkoopere woningen roe pen? Mogen zij hun eigen partij beginsel ver loochenen?; als zij in de eene zitting om huurverlaging vragen, en in de volgende zitting medewerken om de huren zoo duur mogelijk te maken? U dankend voor de plaatsruimte, J. J. DE CLER. Leiden, 11 Januari 1934.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12