REGELING VAN UITVERKOOP EN OPRUIMINGEN UIT DE OMGEVING DINSDAG 9 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Voor-ontwerp van wet De minster van Economische Zaken, mr. Verschuur, heeft gereed liggen een voor ontwerp van wet betreffende het uitver- koopen en opruimen in den detailhandel. De „Telegraaf" deelt hiervan het volgen de mede: Het ontwerp is reeds ter advies gezonden aan de verschillende middenstandscolle ges en Kamers van Koophandel in den lan de. De minister meende, dat van een wet telijke regeling eerst sprake kan zijn, na dat ter zake in de kringen van de belang hebbenden zekere mate van eenstemmig heid verkregen zou zijn. Uit het eenige maanden geleden door den Middenstands- raad uitgebrachte rapport is den Minister gebleken, dat zoodanige eenstemmigheid nu aanwezig is. De voorgestelde wettelijke regeling rust dan ook in hoofdzaak, zoo zegt mr. Verschuur, op de door den mid denstand aangegeven grondslagen. De voornaamste luiden als volgt: Het is verboden in den detailhandel een verkoop als uitverkoop aan te kondigen, zonder een daartoe van de Kamer van Koophandel, binnen welker gebied de ver koop zal worden gehouden, verkregen ver gunning volgens de wet en anders dan in verband met: a. de opheffing eener winkel nering en b. de opheffing van den verkoop van een of meer soorten van goederen, tot een winkelnering behoorende. Voorts is het verboden in den detailhan del een verkoop als opruiming aan te kon digen, zonder daartoe van de K. v. K. ver gunning te hebben verkregen en anders dan: a. ten hoogste tweemaal per kalender jaar, in verband met jaars- of seizoen-wis seling en b. in verband mét bijzondere om standigheden, als verplaatsing of overdracht eener winkelnering. Een als uitverkoop aangekondigde ver koop mag niet langer dan drie maanden duren en een opruiming niet langer dan een maand. De K. v. K.'s zijn bevoegd, ten aan zien van binnen haar gebied gevestigde winkelneringen, tijdvakken vast te stellen, waarbinnen verkoopen als opruiming aan gekondigd, uitsluitend mogen worden ge houden. Vaststelling zal geschieden bij openbare kennisgeving. Het zal verboden zijn in een verkoop, als uitverkoop of als opruiming aangekon digde andere soorten van goederen te ver koopen, dan gewoonlijk in de betreffende winkelnering worden verkocht. Strafbepaling. Met een hechtenis van ten hoogste twee weken of geldboete van ten hoogste f 300 wordt gestraft hij, die een verkoop als uit verkoop of als opruiming aankondigt in strijd met de wet. Aanvragen tot het houden van opruimin gen en uitverkoopen moeten bij de K. v. K-'s ingediend worden, met opgave van redenen, tijdstip van aanvang en plaats der localiteit. De aanvrager moet zich o.a. be reid verklaren onderzoek toe te staan naar de boekhouding, betrekking hebbende op den verkoop. De aanvrager moet ook ver klaren, dat hij, zoo de uitverkoop of oprui ming de opheffing van den verkoop van een of meer soorten goederen tot een win kelnering behoorende betreft, den verkoop van soortgelijke goederen niet zal hervat ten binnen één jaar na dagteekening van de hem te verleenen vergunning. Aanvra gen worden voor een ieder gedurende een week ter inzage ten kantore der K. v. K.'s gelegen. In dien tijd kunnen eventueele be zwaren schriftelijk bij de Kamer van Koop handel worden ingediend. Toelichting. In zijn toelichting bij het voor-ontwerp zegt minister Verschuur, dat de bezwaren ALKEMADE. Vleeschkeuring. In den loop der maand December zijn ter secretarie aan gegeven de volgende slachtingen: Be drijf sslachtingen: 14 runderen, 26 varkens en 2 schapen. Huisslachtingen: 1 rund, 29 varkens en 1 kalf. Noodslachtingen: 1 rund, 1 varken, 1 kalf en 8 schapen. Ingevoerd werd 87 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen 316.75. HILLEGOM. Concert K-R.O.-Boys. Op Zondag 11 Februari laatste Zondag van den Vas tenavond zullen de K.R.O.-Boys alhier een concert geven. Wij hopen, dat de Ka tholieken dien avond voor dit eerste klasse concert zullen vrij houden. Eindelijk. Er is thans een aanvang gemaakt met het afbreken der Tramremise. Waar de electrische tram nu reeds een jaar rijdt wordt het toch werkelijk tijd, dat zoo veel leelijks verdwijnt. „Onderling Belang". Tot bestuursleden der Coöp. Ver. „Onderling Belang" zijn ge kozen de heeren G. van Ast, L. Burggraaf en W. Lemmers. Voor de verkiezing van leden van den ledenraad werden 3 lijsten ingediend. Van de lijst-Beelen werden 9 candidaten gekozen; van de lijst-Fijma 6 candidaten; van de lijst-Woerlee 5 candi daten. Loop de bevolking. De vermindering in 1933 bedroeg door geboorten 135 m. en 145 vr., totaal 280; door vestiging 282 m. en 354 vr. of samen 636. In totaal vermeer- op het gebied van uitverkoopen en oprui mingen zich niet richten tegen het houden daarvan in het algemeen, doch bepaaldelijk diè gevallen betreffen, waarvan de uitver koop en opruimingen ontijdig worden aan gekondigd of wel onder voorwendselen, welke aan het publiek ten onrechte den in druk van een bijzonder zonderlinge aan bieding geven. Op deze wijze, zoo gaat de minister voort, worden in den feilen con currentiestrijd, zooals de detailhandel dien sinds jaar en dag kent, ongewenschte ele menten geïntroduceerd,waartegen z.i. de bona-fide winkelstand terecht ernstig be zwaar maakt. Een euvel is het o.a., dat als opruiming of uitverkoop wordt aangekondigd, hetgeen naar goed handelsgebruik niet als zoodanig mag worden aangemerkt. De regeering wil niet het natuurlijk proces stuiten, er op neerkomende, dat de winkelier aan mode onderhevige artikelen opruimt. Wel zegt de minister, moet worden tegengegaan het ontijdig aanvangen van seizoen- en balans opruimingen. Lang voordat het daarvoor van nature aangewezen tijdstip is aangebroken, begin nen veelal sommige winkeliers, die, naar in de toelichting aangevoerd wordt, daarin hun voordeel zien, opruimingen e.d. aan te kondigen, zoodoende hun vakgenooten ter plaatse nopend, hen tegen wil en dank te volgen. Bij deze laatsten is de verkoop van de voor het seizoen ingeslagen voorraden in zoodanige gevallen nog niet dermate ge vorderd, dat men zijn restanten tot zóó la gen prijs kan liquideeren dat inderdaad van opruiming in strikten zin mag worden ge sproken. Het gevolg van deze practijk, aldus de minister, waarbij enkelingen tal van vak genooten met zich medesleepen en hun zoo- I doende vaak aanzienlijke verliezen berok kenen, doet ook bij de producenten en groothandelaren zijn schadelijken invloed gevoelen. In de voornoemde voorgestelde wettelijke bepalingen ziet de minister mogelijkheden ter bestrijding van de euvelen. Gelijk uit de bepalingen blijkt is het de doeling in de wet zelve niet anders dan de - hoofdlijnen der regeling van de uitverkoo pen en opruimingen vast te leggen. De prac- tische uitvoering wordt geheel overgelaten aan de Kamers van Koophandel, welke als wettelijke vertegenwoordiging van handel en nijverheid daarvoor als vanzelf aange wezen geacht worden. Haar medewerking, zoo zegt de minister, is op zichzelf voldoen de waarborg, dat in de practijk de noodige soepelheid zal worden betracht. Met het voorschrijven van een vergun ning voor uitverkoopen en opruimingen wordt niet beoogd, aldus luidt het nog met nadruk in de toelichting, de vrijheid van handelen van den bona-fide winkelier on- noodig aan banden te leggen. Slechts dient de maatregel om de K. v. K.'s in staat te stellen, toe te zien, dat uitwassen zich niet kunnen voordoen. De Kamers van Koop handel zullen bij de aanwijzing der tijk- vakken van opruimingen, in verband met jaar- en seizoenswisseling, rekening dienen te houden met de voor verschillende soor ten van winkelneringen geldende gewoon ten en de in de diverse gemeenten bestaan de toestanden. De tijdvakken zullen daarQm plaatselijk en voor iedere soort winkelne ring anders kunnen zijn. De minister zegt ten slotte nog, dat hij aan een regeling, ontsproten aan en gehand haafd door het particulier initiatief verre weg de voorkeur gegeven zou heboen. De ervaring heeft z.i. echter geleerd, dat daaraan -toch niet te denken viel, wijl er altijd belanghebbenden zijn, die als spel brekers optreden zullen. Daarom achtte hij een regeling bij de wet de eenige uitweg. Er wordt aan herinnerd, dat in het Duitsche Rijk, alsook in Denemarken en Noorwegen de wetgevers dit vraagstuk ter hand heeft moeten nemen. derde dus de bevolking door 2 factoren met 916 personen. Vermindering geschied de als volgt: door overlijden 44 m. en 42 vr., samen 86; door vertrek: 322 m. en 397 vr. samen 719. Totaal vermindering alzoo met 805 personen. Geheele toename sinds 31 Dec. 1932 met 916 805 111 personen. Waar de bevolking 31 Dec. '32 bedroeg 10912 was deze op denzelfden datum 1933 11023. Er werden 65 huwelijken gesloten en 5 echtscheidingen uitgesproken. Alhier geboren niet tot de bevolking behoorend 1 m. Levenloos werden 8 kinderen gebo ren. Het aantal overledenen, elders wo nende bedroeg 1 v., terwijl het aantal el ders overledenen tot de bevolking behoo rende bedroeg 14 m. en 13 v., totaal 27. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. v. P. A. Nederstigt en A. G. Seijsener. Dirk Jan, z. v. H. W. Hartman en W. Spek. Ondertrouwd: F. Beukers en E. M. GöbeL Getrouwd: J. Stroombergen en M. W. Weijers. J. A. Nieuwenhuizen en H M. de Boer. M. van Ruiten en M, J. van Amerongen. Overleden: M. Th. de Brabander, echtg. van J. A. van Nobelin, 36 jr. J. de Lange, m. 76 jr. Gevestigd: Cornelis van Diest, Sta tionsweg 110; H. Funke, Hoofdstraat 77; Joh.a Harting, Molenstraat 17. Vertrokken: S. L. P. M. Hcirman, naar Boxtel; C. M. Wester naar Blommen- daal; H. M. de Boer, naar Haarlemmer meer; E. Otten naar Haarlem; J. van der Werff naar Haarlem; M. H. Huber-van San ten met gezin, naar Venlo. LISSE. Distributie van goedkoop rundvleesch. Betreffende de uitreiking van de distribu tie-kaarten voor goedkoop rundvleesch worden degenen die door tusschenkomst van het Burgerlijk of Kerkelijk Armbe stuur hiervoor in aanmerking komen er op attent gemaakt, dat deze kaarten vanaf deze week wegens drukke werkzaamheden op het Bureau der Gem. Arbeidsbeurs niet meer per post toegezonden, doch behooren deze kaarten aan genoemd bureau te wor den afgehaald, en wel op iederen Woens dagmiddag vanaf 3 tot 3.30 uur. De uitreiking van kaarten aan werkloo- zen blijft zooals gewoon op Woensdagmid dag van 1.30 tot 2 uur. Met het oog op een goede administratie worden de Vleeschkaarten, bijzondere om standigheden daargelaten, uitsluitend uit gereikt op de uren die hierboven zijn aan gegeven. 25-jarig jubileum B. Kromhout. Zater dag heeft de heer B. Kromhout, in dienst bij het politiecorps alhier, onder groote be langstelling zijn 25-jarig politie-jubileum mogen vieren. De heer Kromhout was getroffen door de groote belangstelling die bij zijn jubi leum aan den dag werd gelegd. Een stroom van gelukwenschen en felicitaties en in anderen vorm had de jubilaris in ontvangst te nemen uit onze Gemeente, die hij nu 13 jaren achtereen heeft mogen dienen, zoo ook uit zijn vroegere standplaatsen. In den avond werd hem een ovatie ge bracht door het Muziekcorps „Trou moet Blycken", terwijl van de Harmonie „Adolph Kolping" een hartelijk schrijven werd overhandigd, waarin de erkentelijk heid werd geuit voor de vele diensten die de heer Kromhout bij verschillende gele genheden had betoond. Daar de Burgemeester der Gemeente Za terdag uitstedig was, vond de huldiging van den jubilaris Maandagmorgen ten Ge meentehuize plaats, in tegenwoordigheid van den Gemeente-secretaris en het politie personeel. De Burgemeester feliciteerde den heer Kromhout met zijn jubileum en prees hem voor zijn bereidwilligheid steeds aan den dag gelegd en de aangename wijze waarop hij met superieuren en collega's wist om te gaan; spr. hoopte, dat dit zoo zal blij ven. De Burgemeester wees er op, dat een 25-jarig jubileum een bijzonder feit is, doch dat dit nog niet zeggen wil, dat men na dien in prestatie vermindert. En vooral bij dit jubileum komt dit goed tot uiting. U staat nog in de volle kracht van het leven. Spr. sprak de wensch uit, dat de jubilaris nog vele jaren in dienst van de gemeente werkzaam zal mogen zijn en bood hem als blijk van erkentelijkheid een couvert met inhoud aan. De heer Kromhout dankte voor de har telijke en waardeerende woorden tot hem gericht, alsmede voor de couvert met in houd ,en hoopte eveneens dat hij in staat zal zijn de Gemeente nog langen tijd te mogen dienen. Kerstfeest in het Patronaat. Jl. Zon dagavond vierde het Patronaat 't Kerst feest. De zaal bood een prachtige aanblik en was geheel versierd met dennengroen en vlaggen. Twee prachtige lampen, zaag- werk, door de Patronaatsjongens A. Spie- rings, P. Semp en de gebroeders van Veen vervaardigd, verlichtten de zaal, terwijl een prachtige Kerstboom .volgehangen met prij zen in een hoek prijkte. Te 7 uur opende de weleerw. Directeur op de gebruikelijke wijze deze feestelijke bijeenkomst en gaf het woord aan den Se cretaris. Deze gaf een leuk verslag van den groei en bloei van 't Patronaat vanaf den tijd van de laatste feestvergadering tot op heden, waarvoor hij een daverend applaus inoogstte. Hierna volgde 't verslag van de zangclub door den secretaris van deze club. Vervolgens nam de weleerw. Directeur het woord. Hij schetste al het werk, wat door de patronaatsjongens de laatste da gen geleverd was en spoorde ze aan op den ingeslagen weg voort te gaan en toch voor al te zorgen 100 procentsleden te zijn en te blijven. Aan de orde was nu de wijding van het nieuwe patronaatsvaandel, welwillend door een jonge dame uit Leimuiden ver vaardigd, evenals het vaandel van den mondorgelclub door een paar andere da mes. Hierna werd door een der jongens op verdienstelijke wijze een Kerstgedicht voor gedragen en vervolgens door de zangclub een paar aardige kerstnummertjes gezon gen, die zeer in den smaak vielen. Vervol gens werden eenige vrije- en ordeoefenin gen en een paar stands door de gymnastiek club gegeven. De mondorgelclub gaf nu eenige nummertjes, waaronder een mooie wals ten beste, waarna gepauseerd werd. Onder de pauze werd chocolademelk, koek, sigaren en sigaretten geoffreerd, terwijl de heer J. van Beieren de muziek ver zorgde. Na de pauze wisselden voordrachten, zang, gymnastiek elkaar af, tot de groote verloting van 31 mooie prijzen plaats vond. Die verloting had een aardig en gezellig verloop en verwekte nog al eens hilariteit. Hierna werden nog een paar zangnum mers ten gehoore gebracht en sloot de mond orgelclub het programma met de marsch „Wien bleibt Wien". De weleerw. heer Directeur dankte nu allen, in 't bijzonder zij, die hadden bijge dragen om dezen avond zoo gezellig moge lijk te maken en sloot op de gebruikelijke wijze circa half elf, waarna de heer Com peer, lid van het Patronaatsbestuur, de weleereerw. Directeur met eenige toepas selijke woorden dankte voor zijn moeite en opoffering en de leden nog eens op het hart drukte de zegen van het Patronaat toch goed te waardeeren. De avond was omgevlogen, een teeken, dat zich niemand had verveeld, 't was een heerlijke feestavond geweest, die naar meer smaakte. Feestavond „St. Deus Dedit". Mede in verband met het Tooneelconcours ter ge legenheid van het 7e lustrum van „Nut en Genoegen" is de jaarlijksche feestavond voor de leden van de afdeeling van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" dit jaar over drie keer verdeeld, waar van Zondagavond de eerste werd gehou den. De zaal was best bezet. Mede waren aanwezig de Geestelijk Adviseur, kap. Schotten alsmede kap. Tabink. De voorzitter, de heer H. v. d. Vlugt, opende met den Chr. groet en heette allen welkom. Met een korte rede leidde hij den spreken van dezen avond, den heer Haver, secretaris van Herwonnen Levenskracht, uit Utrecht in en gaf dezen daarna het woord. De heer Haver deed in een korte inlei ding, hetgeen een zeer ernstige zaak avond zou zeggen, allerminst als ben feest rede kan worden beschouwd omdat hij zou spreken over het werk der T.B.C.-bestrij- ding, hetgeen een zeer ernstige zaak is. Toch had „H.L." het aanbod dankbaar aanvaard, omdat men van te voren reeds verzekerd is niet voor leege stoelen te spreken, en men, behalve de mannen, ook de dames onder het gehoor krijgt, die we voor ons mooie werk niet kunnen missen, integendeel, die we zelfs hard noodig heb ben! Allereerst beantwoordde spreker de vra gen: Kent ge Herw. Levenskracht en weet ge wat die vereeniging doet? Spreker zette dan in een vurig betoog uiteen, dat H.L. reeds 20 jaar lang T.B.C.-patiënten uitzendt naar haar eigen R. K. Sanatorium. Dat de geesel der witte pest ook in ons klein land groot is, bewees spreker door er op te wijzen dat in ons kleine landje er jaar lijks 6500 grooten of kleinen aan deze vree- selijke ziekte sterven. Volgens de medische wetenschap zijn er in Nederland 80 a 90.000 Tuberculoselijders terwijl 92 procent onzer bevolking geinfecteerd is met de Tuberkel bacil. Spreker zette vervolgens uiteen de* bouw van het nieuwe Sanatorium te Bilt- hoven en mocht dit met trots noemen het paleis der Roomsche-Arbeiders-Naasten liefde! Voor de totstandkoming hiervan komt ook een woord van dank toe aan de vrienden van Lisse. Deze afdeeling behoort ook onder degenen welke meer dan 100 pro cent hebben bijgedragen. Ondanks dat ver heugende feit moet spreker toch het Sana torium in Lisse's milddadigheid blijven aanbevelen wantop ons paleis rust nog een schuld van 150.000.Deze drukt op 't Sanatorium, doch ten slotte drukt zij op de schouders der leden van de geheele R. K. Arbeidersbeweging! Wij hebben tot leuze „Door eigen kracht omhoog". Laten we door daden toonen, dat dit voor ons geen holle klanken zijn! Het moet in strijd zijn met onze arbeiderswaar digheid, dat we voor het uitzenden van pa tiënten (steeds staan er 150 op de wacht lijst), moeten leuren met bloempjes, met kalenders en loterijtjes. Spreker deed dan in een gevoelvolle schildering zien, wat er door H.L. kan wor den bereikt als alle leden der R. K. Arbei dersbeweging wekelijks de vrijwillige stui ver betalen. Het is een klein offer, waar door veel te bereiken is, want als we allen de 5 cent wekelijks offerden dan hadden we noch een wachtlijst noch zulk 'n dood en- lijst. In alle stilte werd spreker gevolgd. Moch ten allen door deze duidelijke uiteenzetting beseffen niet alleen de macht van het klei ne, maar tot de overtuiging komen, dat men door het offertje van die enkele centen per week machtig veel goeds tot stand kan brengen, waarvoor de lijdende menschheid dankbaar zal zijn en Gol zal looneri! Hierna kwam de Tooneelver. „Guido Ge- zelle" onderaf d. van de St. Jozef gezellen- ver eeniging te Voorschoten, met het too- neelspel in drie bedrijven „Het Gouden Recht" van Jan Grosfeld. De tooneelaan- kleeding was van den heer S. N. Berkhout alhier en het kapwerk van Gerard Hoppe- zak, terwyl de regie berustte bij den heer Jac. v. d. Kooi. Stuk en spel mochten ons wel bekoren. Waren er geen fouten? Ach „elk menschenwerk is onvolmaakt" doch in zijn geheel genomen stond het spel op hoog peil en het gegevene maakte op zeer velen een diepen indruk. Vooral „Karel- tje" en „Pater Celistinus" deden bij menig een tersluiks een traan wegpinken. Na elk bedrijf brak dan ook een spontaan applaus los, hetgeen bij het einde tot een ovatie oversloeg! Het muzikale gedeelte werd uitstekend verzorgd door J. Reewijk, piano en C. v. d. Meer, viool. Het was een in alle opzichten uitstekend geslaagde avond en mooi op tijd geëindigd. NOORDWIJKERHOUT. Uitvoering R. K. Volksbond. In de zaal van het café de Zwaan alhier had Maandagavond de eerste feestavond plaats van den R. K. Volksbond, afdeeling Noord- wijkerhout. De voorzitter, de heer A. H. v. Noort, opende de avond met den chr. groet en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Hy wenschte allen een Zalig Nieuw jaar toe en wees er in zijn openingsrede op, dat vooral in den tegenwoordigen tijd een organisatie absoluut een noodzakelijk iets is. Nadat hij vervolgens het publiek een aangenamen avond had toegewenscht werd staande het Bondslied gezongen. Hierna nam de tooneelvereeniging „Oefe ning baart kunst" een aanvang met het le bedrijf van het vroolijke spel „Een paar denmiddel", in 3 bedrijven of Gebr. van Buuren, Grossier in Manufacturen. De ver schillende rollen werden door de spelers goed vertolkt en dikwijls bulderde in de zaal het lachen om de humoristische scènes welke zich op het tooneel afspeelden. Na de pauze werd een verloting gehouden om levensmiddelen ten bate van het fonds „Hulp in Nood" en van de R. K. Tooneel vereeniging. Aan het einde van den avond bracht de voorzitter de aanwezigen dank voor hun aandachtig gehoor en de tooneelspelers voor hun spel. De avond werd op de ge bruikelijke wijze gesloten. NOORDWIJK. Gemeenteraad.'De raad dezer ge meente vergadert Donderdag a.s. v.m. half elf ter behandeling der begrooting 1934. Geboren: Johan Wilhelmus, z. v. J. W. ter Laak en J. L. Brugman. Mar ij t je Dirkje, d. v. D. A. van Beelen en B. J. Mul ler. Jacob, z. v. P. Waasdorp en E. Rutsch. Adrianus Maria, z. v. W. A. Al kemade en A. Peschier. Ondertrouwd: P. Q. Roerade en A. v. Duivenvoorde. J. Steenvoorden en J. P. Schrama. W. H. Broekhof en C. M. H. Koeman. W. M. Vink en J. Witt. Getrotfwd: J. Kleton en J. H. Dek ker. Overleden: Anna M. Nijman, 36 jaar. Gerardus Does, 76 jaar. Willempje Schaap, 81 jaar, wed. van D. Klinkenberg. OUDEWETERING. Het ijs. Ondanks de dooi van den laat sten tijd was het Braassemermeer Maan dagmorgen nog steeds niet opengebroken. Wel kwamen verschillende motor- en stoombooten de Wetering ingevaren, doch niemand scheen lust te hebben den zwaren tocht over het Meer te wagen. Tengevolge hiervan werd er tot Maandag door de lief hebbers nog steeds gezeild met ijsbooten. Ook de passage van voetgangers en wiel rijders had nog over de meer plaats. Het werd echter steeds gevaarlijker en ter voorkoming van ongelukken zou het wel gewenscht zijn indien de vaargeul spoedig wordt opengemaakt hetgeen wel tot gevolg zal hebben, dat het loskomende ijs spoedig zal zijn verdwenen. WARMOND. Uitvoering „St. Matthias". Wanneer in korten tijd drie uitvoeringen worden gege ven, kan men zich niet losmaken van de gedachte, dat hier eenige forceering in het spel is. Met deze gedachte zyn wij dan ook naar de derde winteruitvoering van „St. Matthias" getogen en daar hebben wij er varen, dat van een forceering geen sprake was. „St. Matthias" kwam met een pro gramma voor den dag, dat er zijn mocht en dat den geheelen avond de volle aan dacht der aanwezigen had. Te ruim half acht opende de heer Zwet sloot, voorzitter van „St. Matthias" de by- eehkomst waarbij hij alle aanwezigen har telijk welkom heette, inzonder den Burge meester. Spreker twijfelde niet of de leden van „St. Matthias" zouden een kunstvollen en aangenamen avond hebben. Onder leiding van den heer G. Dik wer den hierna een zevental muzieknummers ten gehoore gebracht. Reeds verscheidene malen hebben wij den lof dezer vereeniging in verschillende toonaarden bezongen en het zou eentonig worden, wanneer wij we derom onze bewondering zouden uitspre ken, over de prestaties van dit korps. Veel succes hadden de heeren W. van Groeken en P. van Leeuwen, de eerste als piston solist in „Concert Polka" van Waldteufel, de tweede als solo voor tenorhoorn in „Le Triomphe des Concerts" van Vermeulen. Wij brengen „St. Matthias" dank voor den genotvollen avond en zijn er van overtuigd, dat met dergelijk programma ook een vier de winteruitvoering nog succes zou hebben. Na de pauze was het woord aan de too neelvereeniging, welke onder leiding van den heer J. Sikking opvoerde het vroolijke detectivespel van P. van Zieten „De Jour nalist". Dit geestig stuk, vol gezonde hu mor, was een groot succes en ieder in zijn rol heeft het zijne er toe bijgedragen dit stuk zoo schitterend te doen slagen. Het bekende strijkje van den heer G. te Wiel zorgde voor muziek in de pauze en voor een dansje na afloop. Steunt „St. Matthias". Het is een belang voor Warmond, lazen wij achter op het pro gramma. En zoo is het ZILK. Zwijnenjagers. Zondagavond is een der vele rijwielen, staande bij of tegen het Parochiehuis alhier, door 'n tot nog toe on bekend persoon van eigenaar verwisseld en zooals gebruikelijk, nog niet bij den eige naar de Gr. alhier terug bezorgd. Een woord van waarschuwing in deze is zeker niet misplaatst, daar vele wel wat te roekeloos met hun rijwielen zijn. Bewaarschool. Tot groot ongenoegen van vele huismoeders kwam wel de tijding dat het zoo goed als zeker is, dat de be waarschool alhier in het Parochiehuis, haar einde nabij is, gezien de financieele moei lijkheden waarmede ons R. K. Kerkbestuur in dezen tijd ook terdege te kampen heeft. Een der groote oorzaken is wel, dat Ged. Staten bezwaar opperen tegen de subsi die welke de gemeente tot op heden tot instandhouding van bedoelde bewaarschool gaf. Algemeen hoopt men, dat aan een en ander Dog een mouw te passen valt, het geen in dezen tijd niet meevalt, daar ook de kerk haar financieele zorgen met den dag ziet vergrooten. Lezing. Gistermiddag hield de wel eerw. heer kapelaan Paap een lezing in het Parochiehuis, alhier. Als onderwerp had Z.Eerw. gekozen de Catacomben en de bouw der oude Christelijke kerken. Breed voerig werd door Z.E. behandeld het H. Misoffer in verschillende onderdeelen. Ook was de gelegenheid tot het stellen van vra gen opengesteld, waarvan door velen ge bruik werd gemaakt. De verschillende vra gen werden door spreker vlot en breed voerig beantwoord. Jammer was het echter, dat zoo vele werkloozen verzuimden deze lezing bij te wonen, daar een en ander toch van zoo'n groot nut is en het voor Z.E. aangenamer geweest zou zijn, voor een volle zaal te spreken. Volgende week zal Z.E. wederom een le zing houden op een nog nader vast te stel len datum. Komaan R. KL werkloozen, toont door uw aanwezigheid uw medeleven en belangstelling voor deze lezingen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7