Zich onttrokken aan de gerechtigheid der menschen. DINSDAG 9 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE OPLICHTER STAVISKY SCHIET ZICH EEN KOGEL DOOR HET HOOFD MINISTER DALIMIER AFGETREDEN. Hoe Stavisky gevonden werd. Het was de politie bekend geworden dat de financier Stavisky, die in verband met het schandaal van Bayonne gezocht werd, zich te Chamonix ophield. De politie maak te daarom aanstanlten om den oplichter te arresteeren, doch op het oogenblik, dat zij de kamer van Stavisky binnendrong, klonk een schot. Hij had zich een kogel door het hoofd gejaagd. Hij was op slag dood. Stavisky had zich Zondag te Chamonix naar nader wordt gemeld, een villa gehuurd De politie had Zondag reeds het spoor van Stavisky in de buurt van Chamonix ge vonden en Maandag de verblijfplaats van Stavisky te Chamonix zelf opgespoord. Maandagmiddag vervoegden zich politiebe ambten aan de villa en trachtten zich ver geefs toegang te verschaffen. Nadat zij ver scheidene malen aangeklopt hadden, hoor den zij in één der kamers een schot vallen. Naar neder uit Chamonix wordt gemeld, werd Stavisky op zijn vlucht vergezeld door twee personen, die ook bij hem waren toen het drama zich afspeelde, nl. den huurder van de villa, genaamd Henri Voix, die bij de „Sureté" geen onbekende is, en mademoiselle Lucette Alberas, die 27 jaar oud is. Manifestaties in Paleis van Justitie. Verscheidene manifestanten trokken gis terenmiddag door de galerijen van het pa leis van justitie te Parijs, doeken medevoe rende, waarop verschillende opschriften waren aangebracht, en kreten slakend met betrekking tot de zaak-Stavisky. De politie joeg de manifestanten uiteen, doch drie hunner werden naar het parket gebracht. Dalimier neemt ontslag. Dalimier, minister van Koloniën, heeft gisteravond bij Chautemps zijn ontslag doen aanbieden. Chautemps heeft het onslag aan vaard. Een onderzoek gelast. Chautemps, de premier, confereerde gis teren met Laurent Eynac, den minister van handel, die in overleg met hem besloot, de algemeene inspectie van de bestuursdien sten te gelasten, over te gaan tot een on derzoek naar de omstandigheden, waaron der de verschillende administraties werken, en naar het toezicht op de operaties van het „Credit Municipal" te Bayonne, en vast te stellen wie schuldig staat aan de verzuiipen, die de langdurige voortzetting van misda dige handelingen hebben mogelijk gemaakt Een communiqué deelt volgens een Reu- terbericht nader mede, dat Chautemps gis termiddag in een kabinetsraad de affaire Bayonne tot in bijzonderheden heeft uiteen gezet evenals de genomen of beraamde maatregelen, en den wil heeft bevestigd om het volle licht te doen schijnen en er voor te zorgen dat geen enkele overweging de taak der justitie belemmert. Chautemps verklaarde, dat hij binnenkort zijn colle ga's verschillende wetgevende maatregelen zou voorleggen, die o.a. reorganisatie van de Fransche politie, controle van de cor- rectioneele rechtbaken, bescherming van de publieke spaargelden, toezicht op be paalde beroepen, onderdrukking van straf bare bemoeienis bij de openbare diensten, enz. beoogen. De kabinetsraad gaf unaniem zijn instemming met deze denkbeelden te kennen. Vervolgens verklaarde Chautemps, dat hij besloten had, Donderdag a.s. de onver wijlde bespreking van de interpellaties met betrekking tot de zaak-Bayonne te begin nen en zette de groote lijnen uiteen van de verklaringen, die hij voornemens is in de Kamer af te leggen. Dalimier, de minister van koloniën, zette vervolgens zijn rol uiteen in de zaak-Ba yonne, waarbij hij zich bediende van do cumenten ten bewijze van zijn goede trouw. Minister Lamoureux bevestigde zijn ver klaringen en Chautemps herinnerde er aan, dat hij zelf openlijk getuigd had van de goede trouw van Dalimier. De raad ver- eenigde zich eenstemmig met deze verkla ringen. Burgemeester van Bayonne gearresteerd. De burgemeester van Bayonne, ale ook kamerlid is, is gisterenmiddag op last van den rechter van instructie na een langdurig verhoor in hechtenis genomen onder be schuldiging van diefstal, gebruikmaking van vervalschte documenten, bedrog enz. Hij werd met een taxi onder begeleiding van twee gendarmes naar de stedelijke gevan genis overgebracht GROOTSTE ZWENDEL VAN DEZE EEUW Het is gebleken, dat Stavisky het plan had, het publiek voor 500 millioen francs op te lichten. Van tijd tot tijd wordt de wereld verrast en in sensatie gebracht door schier onge looflijke oplichtingen en bedriegerijen. De affaire, die zich thans afspeelt te Bayonne, en waarin de Rus Stavisky de hoofdrol speelt is wel een bijzonder sterk staaltje van geraffineerdheid en corruptie, en met het volste recht kunnen we dan ook spreken an „den grootsten zwendel van deze eeuw" Men zou Stavisky een geboren oplichter -nen noemen. Hij is ongetwijfeld een maar een genie in de misdaad, j werd in het jaar 1886 in Rusland ge boren, maar reeds in zijn Jeugd verhuisde hij naar Parijs. Het is merkwaardig genoeg, dat hij eerst in 1916 in nadere connectie met de politie kwam naar aanleiding van eenige oplichtingen en chequevervalschin- gen. Maar hij werd weer vrijgelaten. Sinds dien ging het in stijgende lijn met de mis dadigheid. De zwendelarijen werden steeds grootscheepscher opgezet, de kapitalen, die met de oprichting van ondernemingen ge moeid gingen, werden voortdurend groo- ter. Alleen werden zij niet in de zaken ge stoken door Stavisky, maar door de min of meer lichtgeloovige menschen, die aandee- len en obligaties namen. Van 1923 dateert de fraaie historie van de Trust des Cinémas en eenige andere maat schappijen, alle slechts opgericht ter op lichting van de beleggers. In 1928 trachtte de brutale zwendelaar zelfs beslag te leg gen op de Eiffeltoren, bewerende, dat de Fransche staat hem het gebruik van den zender had verpacht. Bij dat alles leidde Stavisky een buiten gewoon luxueus leven en groote bedragen bracht hij door. Wat nu betreft de laatste misdaad van den Rus, de affaire Bayonne: Fransche journalisten hebben den substituut-officier Fontaine te Parijs gevraagd, hoe het moge lijk is geweest, dat men Stavisky toestond een maatschappij op tè richten, terwijl zijn verleden zoo uiterst ongunstig was. Fon taine heeft geantwoord: „De maatschappij is volkomen regelma tig opgericht. Wel was de bedoeling van Stavisky twijfelachtig. Hij was voornemens 500 millioen francs der vruchten van de publieke spaarzaamheid voor zich te ver werven. Maar de aandeelen waren niet uit gegeven, ongetwijfeld waren zij nog niet gedrukt, en alleen -die stukken zouden een bewijs hebben mogelijk gemaakt op grond waarvan wij de hand op den oplichter had den kunnen leggen." Het schijnt dat de groote Fransche pers een oogenblik overbluft is geweest door de enorme cijfers van de gepleegde misdaad, want gedurende eenige dagen hebben de bladen zich, in afwachting van nadere in lichtingen, zeer gereserveerd gehouden. Die nadere inlichtingen moeten zeer beslist zijn geweest, want daarna heeft de pers met grooten nadruk geprotesteerd tegen het feit, dat Stavisky altijd ongestraft is geble ven. Die ongestraftheid, zegt men, heeft de laatste groote misdaad van den Rus als het waren uitgelokt. Niet van belang ontbloot is ook de ver klaring van den schatter in de „Crédit Mu nicipal", de stadsbank van leening te Bayonne. Deze schatter, Cohen, verklaarde: „Ik heb nooit een kasbon gezien en ik wist niets van de geheele oplichterij. Ik nam de panden in ontvangst en stelde het bedrag vast, dat daarop werd verleend. De magazijnmeester pakte de voorwerpen in zonder dat ik daarbij tegenwoordig was. Ik herhaal dus, dat ik geen flauw vermoeden had van de wijze, waarop Stavisky te werk ging. Maar ik veronderstel, dat Tissier. dien men voor een volslagen imbeciel wil laten doorgaan, wel degelijk zijn verstand had. Stavisky zelf is machtig, zeer machtig, en hij maakt gebruik van aanzienlijke relaties met politieke, financieele en politie-krin- gen." Het doen van correcte zaken met een man van slechte reputatie, dat was eigenlijk de subtiele taak van degenen, van wier me dewerking Stavisky zich verzekerd had. Het blijkt echter ook, dat de Rus een zeer grooten invloed had en daarom onderzoekt de justitie, in hoeverre zijn slachtoffers er kennis van hebben gedragen, dat de zaken minder regelmatig werden en op welk punt hun stilzwijgen hen eventueel medeplichtig heeft gemaakt. Het mechanisme van de oplichting was overigens zeer eenvoudig: Tissier, de direc teur van de bank van leening, bezat bons, die in blanco door een administrateur wa ren geteekend, vulde de talen en het con trolestrookje correct in voor bedragen van 100 tot 1000 francs en overhandigde aan den cliënt de bon, waarop het bedrag tot 500.000 of een millioen francs verhoogd was. Zoo konden de kasboeken niets onthullen en daar de aflossing der bons pas na twee jaar of langer plaats vond, was deze werkwijze zeer vruchtbaar, want er was tijd genoeg voor het bedrijven der schelmstukken. Tissier beweert, dat hij nooit het geld be waarde, maar alle ontvangen bedragen on middellijk doorzond naar een Parijsche maatschappij, die als tusschenpersoon voor Stavisky dienst deed. Alleen al in het district Parijs zijn meer dan 150 millioen bons van de „Credit Muni cipal" van Bayonne aangekocht door ver zekeringsmaatschappijen. Uit dat cijfer blijkt wel de enorme omvang van den zwendel; bovendien moet men daarbij nog voegen de particuliere beleggingen, waar van men op het oogenblik het bedrag nog niet kan vaststellen. De interdepartementale kas van sociale verzekeringen „Seine et Seine-et-Oise" had 22 millioen dezer obli gaties, de „Confiance-Vie" 30 millioen, „rAvenir-Familial" 15 millioen, „Urbaine- Vie" 13 millioen, „Confiance-Capitalisa- tion" 10 millioen enz. enz. enz. Men moet bij het lezen van deze cijfers wel getroffen worden door de grootte. Deze balans van 150 millioen obligaties, die nog niet volkomen is, demonstreert de merk waardige functie van de Stadsbank van Leening van Bayonne, de stad van 30.000 inwoners Het is duidelijk, dat het meererideel de zer ondernemingen vertrouwden op be paalde officieele aanbevelingen en op ad ministratieve garanties. Het schijnt, dat ook Lyon en omgeving niet zonder kleerscheuren zullen blijven. Daar hebben handlangers van Stavisky ge- BUITENLAND DUITSCHLAND. DE BETROKKENEN BIJ HET RIKSDAG- BRANDPROCES. Hon lot nog niet beslist. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de besprekingen tusschen de betrokken kabinetsleden over de beantwoording van het verzoek der Nederlandsche regeering tot strafverzachting voor Marinus v. d.. Lubbe alsmede over de uitwijzing der Bul garen, nog niet afgesloten zijn en in de ko mende dagen zullen worden voortgezet, aangezien enkele formeele kwesties nog geregeld moeten worden. Daardoor zal er niet mede te rekenen zijn, dat vóór het einde der week de definitieve beslissing zal vallen. De vertraging, welke is inge treden, is echter uitsluitend veroorzaakt door technische moeilijkheden, o.a. door het feit, dat de bevoegde instanties niet tegelijkertijd te Berlijn aanwezig waren. STRIJD IN DE DUITSCHE RIJKSKERK. De Duitsche Evangelische Kerk is, zoo als men weet, „gelijkgeschakeld". De Hit- Ier-regeering heeft de verschillende belij denissen onder één hoofd vereenigd, den rijksbisschop Müller. De orthodoxe Pro- testantsche geestelijkheid verzet zich ech ter tegen de extreme nat.-soc. invloeden in de Evangelische Kerk, welke oppositie Zondag een hoogtepunt bereikt heeft. Hon derden gematigde predikanten hebben openlijk ^en handschoen toegeworpen aan rijksbisschop Müller door het van den kansel voorlezen van een manifest, waar in geprotesteerd wordt tegen zijn „dictator schap en incompetentie". In een Zaterdag uitgevaardigden order verbood rijksbisschop Müller dt bespre king op den kansel van politieke kwesties en aangezien men aanneemt, dat dit beve op wensch van Hitler is gegeven, be schouwt men algemeen het voorlezen van he'. manifest als een opstaan tegen den rijkskanselier zelf. In het manifest wordt er op gewezen, dat het Evangelie in het grootste gevaar ver keert. OOSTENRIJK. DOLLFUSS EN DE NATIONAAL- SOCIALISTEN. Een manifest der regeering. Het Oostenrijksche kabinet heeft giste ren onder voorzitterschap van bondskanse lier dr. Dollfuss een buitengewone zitting gehouden, die uitsluitend gewijd was aan de bespreking van nieuwe afweermaatre- gelen tegen nationaal-socialistische bewe ging in Oostenrijk. De regeering besloot, een manifest te richten aan de bevolking, Het manifest is den bladen togeezonden, die verplicht zijn het te nubliceeren. De regeering heeft, _ldus wordt in het officieele communiqué gezegd, kennis ge werkt Drie dezer individuen, tegen wie een beschuldiging zal worden ingebracht worden gezocht. Regeeringspersonen gecompromitteerd? Verschillende Fransche kranten nemen geen blad voor den mond en uiten be schuldigingen tegen regeeringspersonen en andere vooraanstaande autoriteiten. Vooral de nu afgetreden minister Dalimier krijgt er van langs. Op het oogenblik nl. dat de obligaties van „Credit Municipal" werden uitgegeven, heeft Dalimier een circulaire tot de onder nemingen gericht waarin hij het nemen van obligaties van standsleenbanken aanbeval. Deze circulaire was gedateerd op eind Juni, zij is onlangs nogmaals gepubliceerd en de authenticiteit is onweerlegbaar. Hoewel Dalimier niet speciaal de obligaties van Bayonne heeft aanbevolen, werd de circu laire uitgebracht juist op het moment dat Stavisky zijn obligaties te Lyon ging ver spreiden. De „Matin" schrijft: „De verzekerings maatschappijen hebben voor meer dan 200.000.000 ingeteekend op vaische obliga ties van „Crédit Municipal de Bayonne": dat is voor een deel e wijten aan de drin gende uitnoodiging van den minister van arbeid en sociale zorg, die aan de maat schappijen had geschreven: „De minister van handel verzoekt mij U er aan te her inneren, dat de emissie van obligaties der stedelijke let banu~n dcor uw aankoopen vergemakkelijkt zou worden. Boven dien heeft de maire van Bayonne, tevens voorzitter van den r d van beheer der bank, in herinnering gebracht dat de bank werkte onder controle van den staat. Deze burgemeester is eveneens gearresteerd. Derhalve is de verantwoordelijkheid van den staat betrokken in dit ontzettende schandaal, dat een groote massa kleine lie den dreigt te ruineeren. Wie zegt controle, zeg* controleur. Wie was de staatscontrcleur van de „Credit Mu nicipal de Bayonne"? Hoe heet hij? Wie wa ren zijn chefs? Waar zijn zijn rapporten? Waarom wacht de rechter van instructie met het or.Jerzoek op dit punt? Waarom talmt het parket te Bayonne met het zen den van een rogatoire commissie naar Pa rijs, opdat men aankloppe bij het ministe rie van financiën? Steeds wordt herhaald, dat het recht zijn loop moet hebben, bij grooten zoowel als bij kleinen. Inderdaad. En wanneer de grooten zich verschuilen achter het scherm van den staat, moet dat scherm omgewor pen worden en rekening en verantwoording worden gevraagd van den grooten als van de kleinen Zoo ver de „Matin". Hier blijkt duidelijk, hoe groot de verontwaardiging der Fran sche publieke opinie. nomen van een rapport over de nationaal- socialistische agitatie, welke in de laatste dagen sterk is toegenomen en blijkbaar is georganiseerd en die met talrijke daden van terreur gepaard is gegaan. De hierdoor noodig geworden maatregelen zijn met al gemeene stemmen door den ministerraad goedgekeurd. In het manifest, dat gericht is „Aan het volk van Oostenrijk", wordt verklaard, dat de bondsregeering zich tot dusver heeft bepaald tot een gematigden afweer, in de hoop, dat eindelijk het verstand de zege zou behalen op den waanzin. In verband met deze overweging ook ter gelegenheid van Kerstmist en Nieuw jaar een reeks van gratieverleeningen plaats gevonden. De hoop, welke men op grond van deze overweging koestrde, is ij del gebleken. In den loop der laatste dagen werden in Oos tenrijk niet minder dan 140 bomaanslagen gepleegd. De bondsregeering is vastbesloten, thans met alle, ook de scherpste haar ten dienste staande middelen eens en voor al een ein de te maken aan deze terreur en demon straties. Derhalve zullen met ingang van heden sterke af deelingen der vrijwillige burger wacht worden opgeroepen, die samen met de politie en de gendarmerie, alle pogin gen tot voortzetting der misdadige actie zullen verijdelen. ITALIË ONTWAPENINGSVOORSTEL VAN ITALIë VERWACHT. In accoord met Engeland. Van betrouwbare zijde wordt medege deeld, dat Italië bij de betrokken regeerin gen nieuwe ontwapeningsvoorstellen zal indienen, waarover tijdens de besprekingen tusschen Mussolini en sir John Simon over eenstemming werd bereikt. De voorstellen zullen worden verzonden, zoodra zij zijn goedgekeurd door het Britsche kabinet, dat dezer dagen zal bijeenkomen. AMERIKA. ECONOMISCH HERSTEL IN DE V. S. Optimistisch overzicht van de Federation of Labour. Volgens een overzicht van de Amerikaan- sche Federation of Labour zijn de vooruit zichten voor het bedrijfsleven veel gunsti ger dan een jaar geleden, ofschoon de alge meene bedrijvigheid nog dertig procent beneden normaal is. De Federation koestert eenige zorg ten aanzien van de uitwerking die de inflatie op de gemaakte vorderingen kan hebben. Verder wijst zij er op, dat het fonds voor openbare werken, waaruit op het oogen blik aan 4.6 millioen werkloozen tijdelijk werk wordt verschaft, o.a. bij bebosschings- werkzaamheden, den 15den Februari uit geput zal zijn. Behalve deze 4.6 millioen te werk gestelden zijn intusschen nog 1.800.000 werkloozen als gevolg van president Roo sevelt's herstelprogram weer in het bedrijfs leven opgenomen, zooflat in totaal 6.400.000 arbeiders weer werk hebben gevonden. In November j.l. zouden echter volgens de sta tistieken der arbeidersfederatie nog 10.702.000 arbeiders werkloos zijn. In vergelijking met 1932 is de bedrijvig heid in het zakenleven gestegen met tien percent, terwijl de totale koopkracht der arbeiders in vergelijking met 1932 gestegen is met 543 millioen dollar. Het aaptal werk uren per Week is gemiddeld met 4'/j uur gedaald, terwijl de uurloonen met 5'/2% zijn gestegen. OPNIEUW OORLOG IN HET CHACO- GEBIED. Paraguay rukt op. Paraguay heeft de verlenging van den wapenstilstand met Bolivia geweigerd. De regeering van de Vereenigde Staten zou getracht hebben verdere verlenging te be werkstelligen, maar die poging had geen succes. Uit Santiago de Chili wordt gemeld dat de gezanten van Bolivia en Paraguay op de hoofdplaats van de Chileensche repu bliek een conferentie hebben gehad op het ministerie van buitenlandsche zaken en dat zij bij die gelegenheid aan den Chileen- schen onder-minister van dat departement hebben medegedeeld dat de wapenstilstand in den Gran Chaco niet verlengd zou wor den. Volgens een bericht uit Asunción zijn de Paraguaansche troepen op het Chaco-front weer vooruit gerukt, nadat de verlenging van den wapenstilstand met Bolivia was verworpen. De Volkenbonds-commissie hoopt nog steeds de krijgs-verwikkelingen te kunnen tegengaan. Zij heeft een nota gezonden aan de Paraguaansche regeering waarin zij ver klaart ingeval van voortzetting van de vij andelijkheden geen bemiddeling meer te willen verleenen. Je wist zeker, hoeveel ik van rozen hou. Ja, dat wist ik, en daarom zijn dit dahlia's (L'Illustre de Suisse) BUITENL. BERICHTEN NOODLOTTIGE PANIEK IN JAPAN. Meer dan zeventig dooden. Tengevolge van een paniek, die zich we gens onbekende redenen van een menigte te Tokio meester maakte, werden 71 perso nen gedood en 56 gewond. CHINEESCH STOOMSCHIP VERGAAN. Heele bemanning omgekomen. Een Chineesch stoomschip, dat op 2 Ja nuari met een bemanning van 28 koppen uit Tsjifoe is vertrokken, is in een storm geraakt en met man en muis vergaan. TREINBOTSING IN DUITSCHLAND. Twaalf goederenwagens vernield. Op het emplacement van het goederen- station te Falkenberg is gistermorgen een binnenkomende trein op een groep stil staande wagens gereden. De locomotief van den binnenkomenden trein werd uit de rails gelicht, terwijl verscheiden wagens zich in en op elkaar schoven. De conducteur werd gedood en tot dusver kon zijn lyk nog niet worden vrijgemaakt. In het ge heel zyn twaalf goederenwagens gekanteld en vernield. Als door een wonder is van het verdere treinpersoneel slechts een per soon licht gewond. Ernstig spoorwegongeluk in Natal. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontspoorde in een bocht nabij Donnybrook in Natal de uit Maritzburg komende, on geveer 201) passagiers vervoerende, nacht posttrein naar Durban. De locomotief en zes wagons stortten van een helling naar beneden. Wonder boven wonder werden slechts zes personen, de machinist en'vijf negers, gedood. DE RAMP IN DE NELSON-MIJNEN. Ernstige beschuldigingen tegen hoofd ingenieur. De commissie van onderzoeik, welke de oorzaken van de ramp in de Nelson-mijnen te Osseg navorscht, heeft eergisteren een groot aantal mijnwerkers, ingenieurs en andere beambten gehoord. De eergisterenavond gearresteerde hoofd ingenieur Beisser is in de plaatselijke ge vangenis gedetineerd. De arbeiders hebben ernstige beschuldigingen tegen hem inge diend. Niet alleen moet hij een hardvoch tig chef zijn geweest, doch voor alles moe ten de bezuinigingsmaatregelen, welke het bedrijf in gevaar brachten door hem zijn ingevoerd. De directeur-generaal van de „Nelson", Loecker, verklaarde aan de pers, dat Beis ser lange jaren tot volle tevredenheid van de directie had gewerkt. Wel stond hjj bekend als een strenge chef voor de arbei ders. Thans wordt Beisser beschuldigd zestien personen, die slechts werkten aan de ver wijdering van koolstof, te hebben ontsla gen. Beisser heeft den directeur evenwel verklaard, dat deze verhalen onjuist zijn. Der directie is niet bekend van buiten gewone rationalisatiemaatregelen. De schade, welke aan de mijn is toege bracht, loopt in de millioenen en is slechts bij benadering te schatten. Bij het ongeluk is ook het springstoffen- magazijn ontploft, waar op dat oogenblik ongeveer 1400 dynamiet-patronen lagen. De communisten pogen de zaak uit te buiten tot het uitlokken van een staking en gisteren trachtten zij eerst een verga dering te houden te Buex. De gendarmerie was hier evenwel op haar hoede en ont bond de vergadering, waarop zonder me deweten van de autoriteiten een vergade ring werd gehouden te Herrlich, waar on geveer 300 afgevaardigden van 35 schach ten bijeenkwamen. Ook niet-communisten waren verschenen. In een motie werd be straffing van de schuldigen geëischt, voor al van Beisser, terwijl bovendien werd ge- eischt, dat de militairen en de gendarme rie teruggeroepen zouden worden. Ook directeuren en ambtenaren in staat van beschuldiging. Op last van het O.M. zijn gisteren gear resteerd de directeur Locker van de Nel- sonmijnen, de bedrijfs-directeur Kalik, drie ingenieurs, een hoofdsteiger en een steiger. (Een steiger is een mijnopzichter. Bijzetting der dertien slachtoffers. Gistermiddag werden onder enorme be langstelling de dertien geborgen dooden van de mijnramp van Osseg ten grave ge dragen. De kisten waren opgebaard op het marktplein, vanwaar de stoet zich naar de begraafplaats begaf. Duizenden waren per extra-trein saemngestroomd. Alle zaken waren ten teeken van rouw gesloten. Een uur lang klonken de sirenes van de fabrie ken en mijnen. De lantarens op de pleinen en in de straten waren aangestoken. De kisten werden niet bijgezet in een gemeen schappelijk graf, doch in verschillende gra ven. Te Praag waren eveneens ten teeken van rouw de straatlantarens gedurende een uur aangestoken, terwijl gistermiddag om drie uur het verkeer gedurende een minuut werd stilgelegd. De voetgangers bleven bloothoofds staan. In de mijnen van Noord westelijk Bohemen werd gisteren niet ge werkt. De nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Het aantal nagelaten betrekkingen der 142 verongelukte mijnwerkers van Osseg bedraagt 126 weduwen en 194 kinderen. Het jongste slachtoffer was 21, het oudste 55 jaren oud. Ongehuwd waren 13, weduw naars 3, getrouwd 126. Een der slachtoffers heeft zes, een ander zeven kinderen ach tergelaten. Tot nu toe is een bedrag van 2 millioen kronen binnengekomen voor de familieleden der slachtoffers.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6