DINSDAG 9 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 773.7 te München. Laagste barometerst.: 729.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 10 Jan.: De voornaamste verandering in den toe stand is te verwachten als gevolg van de forsche drukdaling, die gisterenavond op IJsland werd ingeleid, en die daar van ochtend met groote snelheid voortgaat en zich ver naar het Zuiden oet gevoelen. Wel ligt de kern der naderende depressie ten Zuid-Westen van en dicht bij IJsland, doch tot in de Golf van Biscaye daalt de baro meter. De temperatuur is in Scandinavië door het aftrekken van de vorige depressie en de daardoor verhoogde uitstraling, aan zienlijk gedaald. Ook in het uitgebreide gebied van hoogen druk over het vaste land nam hier en daar de vorst nog toe. terwijl ook in het Zuiden van Engeland, in ons land en in Noord-Frankrijk, de tempera tuur lager is dan gisteren, doch de nieuwe drukdaling uit het Westen doet een stijgen van de temperatuur, vooral voor den nacht bij toenemenden wind voor die gebieden verwachten, waarbij de nevel, die heden een groot deel van ons land bedekt, wel zal verdwijnen, terwijl eenige regen waar schijnlijk is. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 0.3 gr. C. boven nuL LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.J Van Dinsdagnamiddag 4.38 uur tot Woensdagmorgen 7.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 10 Jan. voorin. 8.31 uur en nam. 9.03 uur. lukkig meer perspectieven opent dan het vorig jaar. Spr. sloot zich aan bij den wensch, dat het groote bouwwerk, dat binnenkort op uitvoering wacht, opgetrokken zal mogen worden uit Rijnlandsch materiaal. Spr. feliciteert vervolgens den voorzitter met zijn herbenoeming als lid der Kamer, hij brengt dank aan het bureau der Kamer en wenscht namens de Kamer aan de leden van het bureau een gezegend jaar. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. De heer D. ten Ca te Brouwer werd met op één na algemeene stemmen als voor zitter herkozen en verklaarde onder ap plaus der Kamer deze herbenoeming aan te nemen. De heer P. Boot Sr. werd her kozen ais 1ste voorzitter van de afdeeling grootbedrijf; in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. J. M. J. Molkenboer als voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf, werd voorzien door de benoe ming van den heer H. M. Simonis, die als zoodanig door den voorzitter met eenige hartelijke woorden werd geinstalleercL Tot 2de voorzitters van -beide afdeelin- gen werden resp. gekozen de heeren ir. F. Guljée en J. van der Steen. De aftredende leden van de Commissie voor het Handels register werden allen herkozen; in de Cie voor vervoer, post en telegrafie werd in de plaats van den heer N. C. F. van Ginkol de heer J. F. X. Sanders gekozen; in ie Cie voor Handelsbelangen in de plaats van den heer Simonis de heer van Appel; in de Cie voor Handels- en Nijverheidsonderwijs in de plaats van den heer Simonis de heer P. J. van der Zanden; in de Cie voor het Verslag en van Financiën in de plaats van den heer Molkenboer de heer Simonis. De commissie inzake uitbreidingsplannen der gemeente Leiden werd niel herkozen. In voorkomende gevallen zal een commissie ad hoe worden benoemd. De voorzitter deed mededeeling van een uitnoodiging van de drie Nederlandsche middenstandsbonden om in nauwer con tact te treden met de Kamers van Koop handel waartoe op 23 Januari een bespre king te Utrecht zal worden gehouden. De heeren Simonis en dr. Knibbe zullen de Ka mer aldaar vertegenwoordigen. Op verzoek van de firma Oosthoek te Alphen werd aan den minister van finan ciën vrijstelling verzocht van de betaling van omzetbelasting voor die goederen, welke door den ijsgang niet in December konden worden verzonden. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Ten behoeve van het openhouden van het vaarwater Amsterdam, Rijn, Leiden, Gouda werd een subsidie van ten hoogste 75.verleend. De heer van den Laan achtte dit een gevaarlijk precedent. Ver schillende leden betoogden daarna het nut van het openhouden van het vaarwater> tijdens strenge vorst en verzochten het Bureau deze aangelegenheid goed onder oogen te zien en met andere belangheb benden voor een volgende keer te organi- seeren. Een aantal kleine zelfstandigen uit de omgeving van Leiden richtte een adres aan den minister van economiscne zaken, waarin zij de aandacht vestigden op hun kommeivolle omstandigneden. De minister vroeg daarover het advies lei Kanjer Be sloten werd den minister te ïapporteeren, dat de toestand onder deze categorie aJles behalve rooskleurig is. Aan het Ned. Visscherij proefstation te Utrecht werd voor één jaar een subsidie verleend van 250. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken kwam ook ter spraice een verzoek van den minister van economische zaken om advies terzake van een voorontwerp be treffende de regeeling voor net uitver- koopen en opruimen in den detailhandel. Krachtens dit voorontwerp is de toestem ming van de K. v. K. noodig voor het houden van een opruiming of uilverkoop. Dit verzoek werd in handen gesteld van de Cie voor Handélsbelangen aangevuld met den heer Meyers om op korten ter mijn van advies te dienen. Aan het Pelikaan-comité werd een sub sidie verleend van J 100.als bijdrage tot de stichting van een nationaal lucht vaartfonds; aan de pas-opgerichte Neder- landsch-Poolsche K. v. K. te Amsterdam werd een jaarlijksch subsidie van 10. toegekend. Bij de rondvraag verzocht de heer van der Hoek de Kamer haar invloed te willen aanwenden ten gunste van het Nederland sche product, dat wordt verdrongen door het buitenlandsche. Alleen invoerbelem- meringeD en hoogere invoerrechten kun nen aan dien toestand een einde maken. De heer Raaphorst brak een lans voor de kleine fabrikanten, die met moeite het hoofd boven water houden. De nood is zoo hoog gestegen, dat hij den tijd gekomen achtte voor de regeer mg om in te grijpen en door het verleenen van steun de werk loosheid te doen verminderen. De heer van der Steen vroeg een stren gere controle op de handteekeningen der berichten van ontvangst bij de bestelling van aangeteekende stukken, welke vaak door andere personen dan de geadres seerden worden geteekend. De heer Meyers verzocht de bemiddeling der Kamer teneinde meer uniformiteit te erlangen in de prijsberekeningen bij de toepassing der Omzetbelasting. De voorzitter zegde overweging van een en ander in het Bureau der Kamer toe, waarna werd overgegaan tot huishoude lijke vergadering. DE RADIORAAD. Alle leden opnieuw benoemd. Bij Koninklijk Besluit zijn alle leden van den Radioraad welke voor een periode van 4 jaar werden benoemd opnieuw als zoodanig benoemd. De samenstelling van den Radioraad blijft dus geheel ongewij zigd. Algemeene Programma- Commissie. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken werden eveneens voor het tijdvak van 4 jaar benoemd de le den van de Algemeene Programma-Com missie: H. v. Boeijen, voorzitter Radioraad, te Voorburg, tevens voorzitter; Mevr. B. Boon- Van der Starp; Prof. mr. P. C. Gerbrandy; Pastoor W. Nolet; J. W. de Vries, allen le den van 'den Radioraad; tot secretaris E. P. Weber, secretaris van den Radioraad en tot leden van de Indië Programma-Commis sie: H. van Boeijen, voorzitter van den Radio raad, tevens voorzitter; A. J. W. van An- rooy, oud-hoofdinspecteur, hoofd van den dienst van Scheepvaart in Ned.-Indië, te 's Gravenhage; A. B. ten Berge, oud-lid van den Volksraad, te Haarlem; O. M. Goedhart, oud-gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden te Den Haag; ds. F. Kleijn, Remonstrantsch predikant te 's Gra venhage; H. Salomonson, directeur van het Persbureau „Aneta", te 's Gravenhage; prof. dr. J. Schmutzer, lid van den Radio raad; J. E. Stokvis, oud-lid van den Volks raad te 's Gravenhage ;tot secretaris E. P. Weber, secretaris van den Radioraad. BEDREIGD MET VERVALLEN VAN WACHTGELD. Kan onderwijzer wachtgelder bij bljz. onderwijs gedwongen worden het open baar onderwijs te dienen? In verband met het feit, dat een onder wijzer-wachtgelder, die zijn geheelen diensttijd van 35 jaar bij het bijzonder on derwijs had doorgebracht gedreigd is met toepassing van het zesde lid van artikel 51 der O.L.-wet-1920 (geheel of gedeeltelijk vervallen van het wachtgeld), indien door hem een hem aangeboden tijdelijke betrek king bij het openbaar lager onderwijs te Wassenaar niet werd aanvaard had de heer Suring aan den minister van Onder wijs, K. en W. gevraagd, of het den minis ter bekend is, dat bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet 1920 in de vergadering der Tweede Kamer van 18 December 1922, in antwoord op de vraag, of uit het zesde lid van artikel 51 der wet wel duidelijk genoeg blijkt, „dat een persoon, die bij het bijzonder onderwijs dient of gediend heeft, niet als wachtgel der kan gedwongen worden om het open baar onderwijs te dienen en omgekeerd", door den toenmaligen minister van onder wijs is verklaard (handelingen 19221923, blz. 1130): „Ik heb bij beide uitdrukkingen: „persoon lijkheid" en „omstandigheden", en bij de eerste nog meer dan bij de laatste, wel degelijk aan dat geval gedacht en ik ver klaar dan ook pertinent als mijn opvatting, dat in casu iemand daartoe niet gedwongen kan worden en dus zijn wachtgeld in dat geval niet verliest". De heer Suring vroeg ten slotte of de minister bereid is, aan artikel 51 zesde lid der L.O.-wet 1920 een zoodanige toepassing te geven als blijkens het voorgaande bij de totstandkoming van deze wetsbepaling uit drukkelijk aan de Kamer is toegezegd. Minister Marchant heeft daarop geant woord, dat te Wassenaar voor tijdelijk in valler als onderwijzer bij een Openbare Ulo-school de bedoelde onderwijzer-wacht gelder om twee redenen was aangewezen. Vooreerst was het vinden van een invaller niet gemakkelijk, omdat hij in het bezit moest zijn van verschillende akten, waar over de aangewezene beschikt. In de twee de plaats is de wachtgelder reeds vele jaren te Wassenaar werkzaam geweest. Hij is bij de ouders der schoolgaande kinderen al daar bekend. Hij is 53 jaar oud en in Juni j.l. op wachtgeld gesteld. Zijn wachtgeld bedraagt 3841. De wachtgelder beriep zich niet op ge wetensbezwaren, hij beriep zich alleen op het feit, dat hij zijn geheelen diensttijd (35 jaar) bij het bijzonder katholiek onderwijs is werkzaam geweest en „persoonlijk de ka tholieke beginselen aanhangt". Er zijn talrijke Roomsch-Katholieken bij het openbaar onderwijs werkzaam. Het verzet tegen het tijdelijk invallen op de plaats zijner inwoning acht de minister, vooral in dezen tijd, een treurig bewijs van gebrek aan plichtsbesef. Hij stelt er intusschen prijs op, hier aan toe te voegen, dat hij den indruk heeft, dat ook de wachtgelder in dezen zijn burger plicht zou hebben verstaan, ware het niet, dat het gemeentebestuur, door een ande ren wachtgelder te kiezen, op andere wijze aan zijn weifelen een einde had gemaakt. Ofschoon de wet den minister de vrijheid liet voor de genomen beslissing, zou hij in dit geval, in dit eerste geval van dien aard, anders hebben beslist, indien hem de mo gelijkheid voor den geest had gestaan, dat een lid van de Staten-Generaal een beroep had gedaan op een toezegging, door een zijner ambtsvoorgangers uitgesproken in een tijd, toen een toestand, als wij thans beleven, niet was te voorzien. Hij vertrouwt dat een weigering in een geval als dit, in de toekomst niet zal voorkomen, nu hij zijn oordeel daarover heeft te kennen gegeven. Hij behoudt zich de vrijheid voor, in den zelfden zin te beslissen, indien onverhoopt een soortgelijk geval zich mocht voordoen. Voor gewetensbezwaar zal hij wijken, om dat dit verband legt, met de „persoonlijk heid en omstandigheden" van den wacht gelder. LOONSVERLAGING NEDERL SPOOR WEGEN. Op 1 Juli vier procent. In de gistermorgen gehouden bespreking tusschen de directie en den Personeelsraad der Nederlandsche Spoorwegen is voorloo- pig overeengekomen, dat een nieuwe ver laging op alle loonen, toelagen en premiën groot 4 pCt. zal worden toegepast. Om trent de.i datum van de invoering dezer loonsverlaging heeft de raad aan de direc tie verzocht deze te willen bepalen op 1 Juli 1934. Verder is verzocht, na invoering van deze verlaging de loonregeling onaangetast te laten voor den geldigheidsduur van het reglement dienstvoorwaarden, om dan in 1935 na te gaan, welke herzieningen dit reglement dan zal behoeven. De directie heeft zich bereid verklaard deze wenschen bij de regeering te steunen. Het minimum-bedrag van de kindertoeslag wordt door deze verlaging niet getroffen, terwijl het percentage wordt bepaald op 3. De verschillende organisaties zullen uiter lijk 15 Januari aa. een beslissing hebben te nemen. DE REDEN VAN HET VERBOD VAN DEN N.S.B.? Naar het „Vad." verneemt, is de reden van de plaatsing van den N.S.B. op de lijst van voor rijksambtenaren verboden ver- eenigingen deze, dat onlangs in een verga dering van leden van een plaatselijke Bur gerwacht uit een mededeeling van een lid der N.S.B. gebleken is, dat de heer Mus- sert, leider van de N.S.B. aan de leden van zijn beweging verboden had om als lid van de Burgerwacht ontslag te nemen. Naar men weet, had reeds de vorige mi nister van Binnenlandsche Zaken het lid maatschap van den N.S.B. onvereenigbaar verklaard met het lidmaatschap van de Burgerwacht, waardoor deze in dit opzicht gelijk komt te staan met leger, vloot en den bijzonderen vrijwilligen landstorm. Hier aan is nu, in verband met de hierboven ver melde mededeeling omtrent het bevel van den leider der N.S.B. uitbreiding gegeven voor alle rijksambtenaren, omdat de Regee ring daarin een instructie van een partij leider ziet aan ambtenaren om een bepaal de houding aan te nemen en een goede uit oefening van het ambtenaarschap onver eenigbaar wordt geacht met het lidmaat schap eener zoodanige partij. Andere partijen, wier leiders zich aan hetzelfde schuldig zouden maken, zouden door den zelfden maatregel getroffen wor den. CRISIS RUNDVEE-CENTRALE. De aangiftekaarten voor levering van vee aan de Crisis Rundvee-Centrale zullen vanaf het oogenblik der instelling van de districtscommissies van de Gewestelijke Rundveecentrales verkrijgbaar gesteld wor den bij de secretarissen van de districts commissies. Tevens blijven zij verkrijgbaar bij de plaatselijke zaakvoerders der Nederland sche Varkenscentrale, zooals tot dusverre het geval was. UNIFORME BEPALINGEN VOOR ALLE OVERHEIDSPERSONEEL. Ten aanzien van actie tegen het gezag en ontslag aan huwende ambtenares. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans Ged. Staten der provinciën uit- genoodigd aanvulling te bevorderen van de provinciale en gemeentelijke ambtenaren reglementen met een aantal bepalingen, overeenkomende met voorschriften van het algemeen rijksambtenarenreglement, welke clanvullingen zeer vérstrekkende gevolgen kunnen hebben, vooral nu ook de Natio- naal-Socialistische Beweging op de lijst der z.g. verboden vereenigingen is gebracht. De juiste redactie van de verlangde voorschriften is in de regeerings-aanschrij- ving tevens aangegeven. Komen de voorschriften niet binnen drie maanden tot stand, dan zal de minister aanvulling van de ambtenarenreglementen bevorderen bij Koninklijk besluit. Sedert de wijziging van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet bij de wet van 17 No vember 1933, is de Kroon daartoe gerech tigd, doordat de bevoegdheden, eerder aan Ged. Staten toekomende, naar de Kroon zjjn overgegaan. In alle Statenvergaderingen en gemeen teraden en in het Georganiseerd Overleg zal dus. in de komende weken deze aange legenheid aan de orde moeten komen, intus schen met het vooruitzicht, dat als Staten of gemeenteraad de bewuste bepalingen niet vaststellen, zij toch tot stand komen, omdat de regeering reeds nu uitspreekt, dat het dan door de Kroon zal geschieden. De voorgeschreven artikelen behelzen: 1. Een verbod aan den ambtenaar om in dienst of bij het gekleed gaan in uni form insignes of andere onderscheidings teekenen, of uniformkleedingstukken, te dragen. 2. Een verbod aan den ambtenaar, dien een ambts- of dienstwoning ter bewoning is aangewezen, om andere dan nationale of oranjevlaggen te hijschen of uit te ste ken. 3. De mogelijkheid van eervol ontslag wegens revolutionnaire gezindheid, lid maatschap van of steun aan z.g. verboden vereenigingen. Bij een ontslag op grond van dit artikel, heeft de ontslagene geenerlei aanspraak op wachtgeld. 4. Ontslag aan de huwende ambtenares. 5. Ontslag aan den vrouwelijken ambte naar, die in concubinaat gaat leven. MUZIEK IN DE FABRIEK. Enquête van R.-K. Werkgeversver. In de R.-K. Werkgever, orgaan van de Alg. R.-K. Werkgeversvereniging, lezen wij: In de laatstgehouden bestuursvergade ring der Kath. Radio Omroep-Stichting werd een plan besproken om ten behoeve van arbeiders en arbeidsters speciale mu ziek te gaan uitzenden en wel in het bij zonder op een tijdstip, waarop een nieuwe prikkel de werkers in de fabrieken moet heen zetten over het doode punt, dat door de monotonie van veler arbeid dreigt te ontstaan. Om tot dit doel të gerake.n is echter de medewerking noodig van de werkgevers in de verschillende fabrieken en juist daarom acht de K. R. O. het niet verstandig om tot deze speciale muziekuitzending over te gaan, zonder tevoren het oordeel dier werkgevers zooveel mogelijk te hebben in gewonnen. Uit de practijk van een zeer groot be drijf werd reeds een stem vernomen, dat muziek „rondom het doode punt" een bui tengewoon goede uitwerking heeft en dat hierdoor niet alleen een welkome afleiding voor de arbeiders en arbeidsters wordt ge schapen, maar tevens een gunstige invloed op de productiecapaciteit valt te onderken nen. Teneinde de werkgevers voor dit idee te interesseeren zal aan de belanghebbenden zelf een circulaire worden gezonden waar mede een enquête wordt beoogd, teneinde te kunnen uitmaken of op voldoende me dewerking ook van hun kant mag worden gerekend. Met een variatie op het „mens sana in corpore sano" zouden wij als motief, waar onder deze enquête wordt gehouden wil den stellen, dat bij een opgeruimde geest ook werklust zal bloeien, en zouden wij onze ledenfabrikanten met nadruk willen vragen niet alleen hun medewerking aan deze enquête zelf te willen verleenen, maar ook hunne medewerking niet te onthou den, wanneer binnenkort tot deze spe ciale muziekuitzending zal kunnen wor den overgegaan. De enquête zal gaan over de volgende vraagpunten. 1. Zijt gij bereid uw medewerking er aan te verleenen, wanneer door middel van de radio tijdens de arbeidsuren mu ziek in fabrieken en werkplaatsen wordt uitgezonden? 2. Zoo ja; welke muziek wordt dan het doelmatigst geacht (marschmuziek, opera- of operettemuziek, filmschlagers etc.)? 3. Welke tijd acht u voor uitzending de meest geschikte? 4. Hoe lang zafl van de uitzending ge bruik worden gemaakt (tusschen 30 en 60 minuten)? 5. Wordt reeds nu een gedeelte van het programma in de werkplaatsen ten gehoore gebracht of wordt reeds gramophoonmu- ziek gegeven? Prof. S. Hoogewerff overleden. In den afgeloopen nacht is te Wasse naar op 88-jarigen leeftijd overleden pro fessor S. Hoogewerff, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. AGENDA LEIDEN. Woensdag, R. K. Slagers-Patroonsvereeni- ging „St. Pelagius", Hotel Rijnland, 8.30. Bespreking Omzetbelasting. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zon da g 14 Januari a.s. waargeno men door apotheek P. du Croix, Rapenburg no. 9, telef. 807. COLLEGE VAN ADVIES LICHAME LIJKE OPVOEDING. Bij Kon. besluit is eervol ontslag ver leend aan prof. dr. F. J. J. Buytendijk, te Groningen, als lid en voorzitter van het Al gemeen College van advies voor de licha melijke opvoeding; P. Otto, te Bloemendaal, als lid en se cretaris vóin genoemd college, met dankbe tuiging voor de door hem in die hoedanig heden bewezen diensten; dr. F. S. van Bouwdijk Bastiaanse, te 's-Gravenhage; prof. R. Casimir, te 's-Gra- venhage; dr. W. P. Hubert van Blijenburgh, te Bilthoven; P. W. Scharroo, te Amersfoort; J. Warner, te Zwolle; J. M. J. Korpershoek, te Rotterdam; prof. dr. B. Brouwer, te Am sterdam; A. H. Gerhard, te Amsterdam; C. W. de Visser, te Bloemendaal; J. G. Suring, te Maarssen, als leden van genoemd college, met dankbetuiging aan ieder voor de door hem in die hoedanigheid bewezen diensten. Opnieuw zijn benoemd tot lid en voorzit ter van genoemd college: prof. dr. F. J. J. Buytendijk, te Groningen; en tot leden: dr. J. H. O. Reys, te 's-Gravenhage, voorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond; mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, te 's-Gravenhage, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, Federatie voor Lichaamsvaardigheid; dr. K. H. van Schagen, te Amsterdam; R. IJzer, te Haar lem; J. Custers, te Eindhoven. LUCHTVAART ARRIVEERT DE „POSTJAGER" MORGEN? Het is waarschijnlijk, dat het vliegtuig „De Post jager" Woensdag op Schiphol zal arriveeren. Het Studie-comité Snelpost Nederland- Indië deelt aan Aneta-Vaz Dias mede, dat „De Postjager" Maandag 12.08 uur Green- wichtijd te Karachi is aangekomen. Te 12.00 's nacht G.T. vertrok het toestel. De be manning hoopt hedenavond via Rutbah Wells te Athene aan te komen. Het Studiecomité Snelpost Nederland- Indië deelt verder nog mede, dat volgens telgrafisch ontvangen berichten uit Da mascus de „Postjager" hedenmorgen 9 uur (Greenwich tijd) te Basra verwacht werd. VLIEGTUIG IN IJS VERDWENEN. In het ijsgebied van Noord-Canada is een vliegtuig met vier personen verdwenen. Het toestel is 20 December van Moosone vertrokken. Morgen zal een tweede machi ne vertrekken om het verdwenen toestel te zoeken. UIT DE OMGEVING STOMPWUK. Toediening van het H. Vormsel In het Dekenaat Zoeterwoude. Woensdag, 10 Januari, 2 uur Zoeterwoude Hooge Rijndijk, half vier Zoeterwoude Vrouwenweg. Donderdag, 11 Januari, 9 uur. Zoeter woude Zuidbuurt. 12 uur Groenedijk, 2 uur Hazerswoude Dorp, half vier Hazerswoude Rijndijk 't Zwaantje. Vrijdag, 12 Januari, 9 uur Stompwijk, 12 uur Zoetermeer, 2 uur Leidschendam.Veur, halfvier Nootdorp. De bewoners van Stompwijk vanaf grens Zoeterwoude tot de kerk, de Meerlaan en de Meer worden verzocht Vrijdag voor 8.30 de vlag uit te steken en niet eerder in te halen voor 12 uur 's middags. STADSNIEUWS GEMEENTELIJK FILMARCHIEF. De Commissie voor het Gemeentelijk Filmarchief had tegen gisternamiddag 'n aantal personen uitgenoodigd tot het aan schouwen van 'n gedeelte van het gemeen telijk filmbezit. Deze bijeenkomst vond plaats in het Luxor Theater, daartoe wel willend door de directie beschikbaar ge steld. Dr. P. C. van Arkel, voorzitter der com missie, sprak 'n woord ter inleiding en deelde mede, dat 15 jaar geleden de heer A. P. A. Eskens, hoofdinspecteur van po litie hier ter stede, begon met het verza melen van films, vooral van die, welke van belang zijn voor de stad. Geheel belange loos kreeg hij er verschillende, andere echter niet zonder moeite en langzamer hand werd aldus 'n kleine verzameling ver kregen, welke aan de Gemeente werd over gedragen. De films worden goed bewaard in het politiebureau. De commissie vond den heer Uges thans bereid eenige dier films af te draaien en daarvoor brengt spr. hem dank. Maar de commissie heeft den heer Uges nog meer te danken, want hij heeft de films nage zien en waar noodig hersteld, terwijl hij et bovendien zelf verschillende heeft geschon ken. Hieronder bevindt zich ook 'n oude Groningsche maskerade-film, die geweldig

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2