DINSDAG 9 JANUARI 1^4 No. 7705 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. Z5ste Jaarpan*? DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten tioogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Cultureel werk voor werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire ge richt, waarin hij zegt, ook in het jaar 1934 in de kosten van cultureel werk voor werk loozen een subsidie te willen verleenen. Natuurlijk moeten de plannen ten deze door de gemeentebesturen „met de grootst mogelijke soberheid" worden opgezet. De gemeentebesturen zullen echter op deze ministerieele circulaire.... aanvlie gen en zéker, zooals gewenscht, voor 31 Januari hun plannen inzake cultureel werk bij den minister hebben ingediend. 't Is een lichtpuntje in de donkerte van de zorgen, die op de meeste gemeentebe sturen drukken inzake de bestrijding der werkloosheid. Cultureel werk voor werkloozen, d.i.: ontwikkelingswerk, óók ontspanning en ar beidsgelegenheid, welke ligt in het schema der ontwikkelings-cursussen. Vooral is dat cultureel werk zoo n o o- d i g voor de jeugdige werkloozen! Dat de gemeentebesturen in deze met volle activiteit, met zorg en toewijding mo gen aanpakken, initiatief nemen of steunen, leiding of bemiddeling geven aan de uit voering van plannen. Gemeentebesturen, welke laksch zijn wat betreft de zorg voor de werkloozen, zou den zich zeker niet langer mogen sieren met den naam „christelijk". Katholieken moeten hier voorop gaan! Cultureel werk voor de werkloozen, vooral voor de jeugdige werkloozen, is zielzorg, leekenapostolaat. Wie hier daden kan stellen, moét het ook doen. V De zegen van den arbeid. Pater B. Kruitwagen O.F.M. is gisteren het- eere-doctoraat der Amsterdamsche Universiteit verleend, met groote plechtig heid, in de aula dezer Universiteit. In het dankwoord door den nieuwen doctor ge sproken, zeide deze o.m.: „Dit eere-doctoraat beteekent voor my niet alleen de bekroning van een 40-jarig hartstochtelijk zoeken naar Waarheid en Wetenschap. Maar ook de bekroning van een arbeid, die in mijn leven als mensch, ais klooster ling en als priester, met Gods Genade al tijd geweest is: een steun, een troost en een wapen tegen mij zeiven, in velerlei moei lijke omstandigheden naar ziel en naar lichaam". Wij willen deze korte en krachtige „apo logie" van den arbeid hier even vastleggen. De arbeid is een steun, een troost en een wapen in velerlei moeielijkheden naar ziel en lichaam. Dat wij allen zóó den arbeid mogen be schouwen en waardeeren in het practisch dagelijksche leven. Dat zij, die, helaas, niet op normale wijze in de gelegenheid zijn, om te arbeiden, die geen arbeid kunnen krijgen voor hun le vensonderhoud of voor hun levenstaak, toch nog op een of andere wijze arbeid mo gen vinden, waarmede zij hun tijd vullen, opdat óók zij niet geheel en al missen dien steun en dien troost en dat wapen van den arbeid! WA7 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN. PANIEK-TAKTIEK. Men verspreidt op het oogenblik in Am sterdam circulaires welke onderteekend zijn door de Nationaal Socialistische Bewe ging, en die den naam dragen van ir. Mus- sert. Zij houden beschuldigingen in tegen „de Communistische Partij Holland en an dere revolutionnaire partijen", aan wie be paalde feiten en bedoelingen ten laste wor den gelegd. Waarna het publiek verdere communistische wandaden en zelfs massa moord worden aangekondigd, terwijl ten slotte de conclusie volgt, dat het eenige middel om daaraan te ontkomen aanslui ting bij de N. S. B. is. Het Handelsblad merkt hierbij op: „Een van tweeën: óf de N. S. B. heeft de bewijzen in handen van hetgeen zij den communisten enz. ten laste legt, en dan heeft zij den plicht om de justitie in den arm te nemen, en het wettig gezag aldus bij te staan in de taak om de schuldigen te vinden en te straffen. En dat is niet gebeurd, voor zoover wij weten. Of zij heeft geen bewijzen, en dan is de vorm waarin hier een paniek-taktiek wordt toegepast voor partij-doeleinden, van hetzelfde allooi als de ophitsende methoden der revolutionnaire extre misten". WERKLOOZENZORG. RIJKSSUBSIDIE IN DE KOSTEN VAN HET CULTUREELE WERK. De Minister van Sociale Zaken heeft he den het onderstaande schrijven tot de ge meentebesturen gericht, waarin hij o.m. schrijft: Voor zoover de beschikbare middelen het toelaten, ben ik bereid, ook in het jaar 1934 in de kosten van cultureel werk voor werk loozen, indien de plannen door mij zijn goedgekeurd, een Rijkssubsidie te verlee nen. De grondslag, waarop de subsidieering zal geschieden, maakt op het oogenblik nog een punt van overweging bij mij uit. Ik behoef niet uiteen te zetten, dat thans, meer dan ooit, de grootst mogelijke soberheid in deze is geboden. Bij den op zet van Uw plannen dient dit voor alles in het oog te worden gehouden. Daarnaast moge ik het volgende onder de aandacht van Uw college brengen. 1. De „Landelijke Commissie ter bestrij ding van de gevolgen der jeugdwerkloos heid", gevestigd te Amsterdam, Plantage Franschelaan 14, met welke mijn Departe ment in deze aangelegenheid samenwerkt, geeft u gaarne voor wat betreft den arbeid voor jeugdige werkloozen, de noodige in lichtingen. 2. Tot nu toe beperkte de hierbedoelde arbeid voor wat betreft de jeugdige werk loozen, zich vrijwel uitsluitend tot de jonge mannen. Het verdient echter aanbeveling, dat daar waar mogelijk, het ontwikkelings werk ook tot de jeugdige vrouwelijke werk loozen wordt uitgebreid. Voor haar kan hel met name van groot belang zijn, in de ge legenheid gesteld te worden, huishoudon- derwijs te volgen. 3. In het afgeloopen jaar werd uitsluitend in de kosten van ontwikkelingswerk Rijks subsidie verleend. De ervaring heeft echter geleerd, dat eenige ontspanning en eenige arbeidsgelegenheid, voorzoover zij passen in het schema der ontwikkelingscursussen, haar nut kan hebben. Aangezien het met het oog op de beschik bare middelen noodzakelijk is, dat zoo spoedig mogelijk vast staat, welke de kos ten voor het hier bedoelde werk in 1934 zullen zjjn, gelieve U mij Uw plannen vóór 31 Januari 1934 te doen toekomen. Er kan n.L geen zekerheid worden gegeven, dat plannen, welke na dien datum worden in gediend, nog voor subsidieering in aanmer king komen. WAAROM DE S.D.A.P. NIET VERBODEN. VOORAL DE FEITELIJKE GEDRAGINGEN ZIJN BESLISSEND. Op de vragen van het Kamerlid Wester man betreffende het niet voorkomen van de Sociaal-Democratische Arbeiders Party op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen en betreffende de door de Regeering aan te leggen maatstaf voor het nemen van op die lijst betrekking hebben de besluiten luidt het antwoord van Mi nister van Staat Colijn, Minister van Kolo niën, Voorzitter van den Raad van Minis ters, aldus: De simpele verklaring, dat een vereeni- ging staai op den bodem van het wettig gezag, is niet voldoende ter bepaling van het standpunt der Regeering met betrek king tot de vraag, of een ambtenaar lid van die vereeniging kan zijn. De daad moet ten deze met het woord in overeenstemming zijn. Dit is bij voor beeld niet het geval met de Nationaal So cialistische Beweging, Terwijl deze zich wel in bedoelden zin heeft uitgesproken, zijn nochtans vanwege haar leiding instructies gegeven in lijnrechten strijd met een door de Regeering uitgevaardigd voorschrift. De Regeering volgt met groote waak- DOODSLAG TE ALKMAAR. Dader meldt zich aan bij de politie. Hedennacht te half twaalf is in de Bloem- straat te Alkmaar de 36-jarige J. Olden- burger, wonende aan den Vennewaters- weg te Egmond door den 33-jarigen D. Groen, vroeger wonende te Egmond aan Zee, doodgeslagen. De verslagene, een we duwnaar, laat drie kinderen achter. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. Over de toedracht van de zaak verne men wij nog het volgende: In perceel Bloemstraat 13B woont genoemde Groen, die daar sinds 1 Januari j.l. samen leefde met de 29-jarige gescheiden vrouw A. de H. met wie de verslagene in Egmond aan Zee ongeveer anderhalf jaar in concubi naat geleefd had. Te omstreeks half twaalf kwam J. Oldenburger in de Bloemstraat, waar hij, door het tweemaal gooien van een steen door de ruiten van de boven woning, waar Groen woont, van zijn aan wezigheid kennis gaf. Groen vermoedde, dat er met een revolver geschoten was. Hij zocht een zwaar stuk hout, waaraan twee groote ijzeren scharnieren bevestigd wa ren en begaf zich hiermee naar buiten. In een hoekje vond hij O. staan, dien hij uit vrees direct met het stuk hout een slag op het hoofd toediende. O. zeeg terstond ineen, waarna G. zich naar het politiebu reau begaf en de politie zeer ontdaan van 't gebeurde in kennis stelde. De politie stelde terstond onder leiding van den commissaris een onderzoek ter plaatse in en legde een noodverband. Op medisch advies werd het slachtoffer per ziekenauto van den G.G. en G.D. naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij spoedig overleed. Bij onderzoek bleek, dat een ijzeren scharnier en een stuk van den schedel in de hersenen wa3 gedrongen. De dader, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, werd in arrest gehouden en is ter beschikking van de justitie gesteld, die een sectie op het lijk heeft gelast. zaamheid de gestie van alle politieke stroo mingen en neemt haar maatregelen in ver band met de gedragingen, die te harer ken nis komen. Die waakzaamheid geldt voor de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij evengoed als voor anderen. Uit het voorafgaande volgt, dat naar het oordeel der Regeering niet alleen afgeleg de verklaringen, maar ook, en zelfs meer dan deze, de feitelijke gedragingen beslis send zijn voor de door haar te nemen be slissingen. Dat daarbij door de Regeering objectief te werk wordt gegaan, vereischt geen afzonderlijke bevestiging, al kan er, bij de verscheidenheid van de verschijn selen, van een vasten maatstaf, die voor al len gelijkelijk gelden zou, geen sprake zijn. Dat de Nationale Unie op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen zou zijn geplaatst, is voor de Regeering een nieuwtje. OMZETBELASTING. Vóór 1 Januari geïmporteerde goederen kunnen vrijgesteld worden. De minister van Financiën heeft bepaald, dat fabrikanten, die in het bezit wenschen te komen van een vergunning, als bedoeld in art. 39bis der Omzetbelasting 1933 zich vóór 15 Januari a.s. met een daartoe streK- kend ongezegeld verzoekschrift tot den minister van Financiën moeten wenden. Bij dit verzoek moet worden overgelegd een opgave van de vóór 1 Januari 1934 ge- importeerde goederen, welke de fabrikant zonder betaling van omzetbelasting wenscht af te leveren. In afwachting van het verleenen van bedoelde vergunning is de fabrikant be voegd die vóór 1 Januari geïmporteerde goederen af te leveren, zonder dat de fac tuur, welke op de levering betrekking heeft, voorzien van het voorgeschreven ze gel, terwijl op de facturen van de af te le veren goederen, alsmede op de te bewaren dubbelen, uitdrukkelijk melding moet wor den gemaakt van het feit, dat levering zon der berekening van omzetbelasting ge schiedt op grond van daartoe bekomen (c.q. in aiwaenting van een gevraagde) vergun ning van den minister van Financiën. De vergunningen zullen gelet op den aard van elk bedrijf en met inachtneming van een voor dit bedrijf vast te stellen norma len voorraad, verleend worden voor een tijdvak van ten hoogste zes maanden. In bijzonderè gevallen kan, op verzoek van den fabrikant, de vastgestelde termijn worden verlengd. PATER DR. KRUITWAGEN. Groote belangstelling bij zijn promotie. Onder wel zeer plechtige omstandigheid heeft Pater Bonaventura Kruitwagen zyn eere-doctoraat van de Amsterdamsche Al ma Mater mogen ontvangen. Ter gelegenheid van de Dies-viering toch mocht hij t°n overstaan van het gansche heir van hooggeleerden, in vol ornaat, en kele onder hen met de kleurige buiten- landsche onderscheidingsteekenen van het eere-doctoraat, zijn hooge belooning voor den gedurende tal van jaren geleverden noesten arbeid ontvangen. Tenger, klein bijna, zat de schrale fi guur van dezen ascetischen en weten- schappelijken mensch daar tusschen de welvende omlijsting van met breede toga's bekleedden, het middelpunt toch van deze illustere vergadering van mannen der we tenschap en van autoriteiten van stad en land. De burgemeester was er als president- curator, de Commissaris der Koningin, eveneens lid van het curatorium, de wet houders Abrahams, Baas en Kropman en de gemeente-secretaris, mr. S. J. van Lier, vertegenwoordigers van de land- en zee macht en dan verder in de zaal verspreid talrijke geestelijken onder wie de mon- signori Taskin, president van het Groot- Seminarie Warmond en dr. Th. Vlaming, vele orde-broeders van den promovendus o.a. prof. dr. Gerlach Royen O.F.M., voorts prof. Gorris S.J., prof. B. A. Molkenboer O.P., prof. Pompe, de gemeenteraadsleden van Amsterdam, prof. dr. Woltjer, Th. Ke telaar en mr. S. Mok, pastoor W. Nolet en ten slotte ook de heeren J. B Vesters, J. Hulsman en L. J. Stolwijk, vormen het da- gelijksch bestuur van de Ned. R.J. Journa listenvereniging, waarvan Pater Kruitwa gen de gewaardeerde adviseur is. Nadat de rector-magnificus, prof. van Bakel, een diepzinnige Dies-rede had ge houden, deed hij officieel mededeeling van het Senaatsbesluit der benoeming van Pa ter Kruitwagen tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte, waarna hij den secretaris van den Senaat, prof. Scholten, uitnoodigde den nieuwbenoemden doctor de bulla te overhandigen. Dit geschied zijnde was het woord aan den promotor, prof. dr. Theissen, die den jongen doctor bijzonder hartelijk toesprak. Pater Kruitwagen kreeg dan het woord tot het uitspreken van zijn dankbeutging, welke hy met heldere, krachtige stem voo'r- droeg. De gepromoveerde betoonde zich hoogst erkentelijk voor deze bekroning van een 40 jaar langen arbeid, die gericht was op het zoeken van de wetenschap en de waar heid. Die arbeid heeft hem èn als mensch èn als kloosterling èn als priester vele vreug den geschonken, hem heengebracht over veel moeilijks en veel strijd. Dat hij dit doen kon dankt hij voor een niet gering deel aan zijn kloosteroversten, die hem, een vaak moeilijk handelbaren onderdaan, zoo zei spr. onder hilariteit, daartoe in zeer ruime mate de gelegenheid hebben geschonken. Vele leermeesters heb ik gehad en hun allen ben ik zeer verplicht, maar toch on dervind ik nog eiken dag wat het zeggen wil geen systematisch universitair onder wijs te hebben genoten. En daarom stel ik het te meer op prijs, dat de universiteit me door deze promotie als het ware als een harer discipelen wil beschouwen. Na afloop der plechtige academische zit ting heeft dr. Kruitwagen een zeer drukbe zochte receptie gehouden, waarop talloo- zen den geleerden Franciscaan hun geluk- wenschen kwamen aanbieden. Hier zagen we o.a. nog prof. Franses O.F.M., pater dr. Vrijmoed O.F.M., pater mr. dr. Beaufort O.F., mgr. dr. G. C. van Noort, den deken van Amsterdam en jhr. mr. Rademacher Schorer. „Tyd". DE TEELTBEPERKING VAN HET RUNDVEE. De Crisis Rundveecentrale maakt bekend dat het in haar voornemen ligt, binnen korten tijd over te gaan tot het afnemen van vrouwelijke nuchtere kalveren. Deze afname houdt verband met de doorvoering van het teeltregelingsplan, hetwelk ten doel heeft het totaal aantal aan te houden kal veren te beperken. Nader zal worden be kend gemaakt op welk tijdstip met de le vering zal kunnen worden begonnen en te gen welke prijzen de afname zal geschie den. Het is wenschelijk dat van de zijde van de veehouders een voldoend aantal dezer kal veren geleverd wordt, opdat ook ten aan zien van de levering van vrouwelijke nuch tere kalveren dwingende maatregelen ach terwege kunnen blijven. BUITENLAND. Tragische ontknooping van de schandaal affaire te Bayonne. jtavisky pleegt zelf moord; minister Dalimier neemt ontslag. (2de blad). Nog geen beslissing over het lot van v. d. Lubbe en van de Bulgaren. (2de blad). Scherpere maatregelen tegen de Nazi's in Oostenrijk (2de blad). Opnieuw oorlog in Chaco-gebied. (2de blad. BINNENLAND. De S.D.A.P. en de voor ambtenaren ver' boden vereenigingen; verklaring van Mi minister Colijn. (1ste blad). De promotie van Pater Bon. Kruitwagen O.F.M. aan de Universiteit te Amsterdam. (lste blad). Ministerieel schrijven aan de gemeenten betreffende cultureelen arbeid voor werk loozen. (lste blad). De regeering wenscht gelijkluidende be palingen voor het Overheidspersoneel in zake ontslag in bepaalde omstandigheden. (lste blad). Het standpunt van minister Marchant in zake een wachtgeldkwestie te Wassenaar, (lste blad). Emeritus-rector L. A. Roozen t. (Kerkn. 2de blad). Een voor-ontwerp van wet inzake het uitverkoopen en opruimen in den detail handel. (2de blad). Doodslag te Alkmaar, (lste blad.) Ontsporing van drie goederenwagens bij Station Delftsehe Poort te Rotterdam, ver oorzaakt stagnatie in den treinenloop. (Gem. Ber., 3de blad). KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. De heer H. Simonis voorzitter van het Kleinbedrijf. Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland in het gebouw der Kamer haar eerste vergade ring in het nieuwe jaar, onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brouwer. Na opening der vergadering werd door den voorzitter een commissie benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. De voorz. der commissie, de heer P. Boot Sr., bracht gunstig rap port uit, waarna de herkozen leden door den voorz. werden gelukgewenscht, ter wijl de heeren ir. F. Guljée en Th. Ber gers, resp, gekozen voor het groot- en het kleinbedrijf, door den secretaris werden binnengeleid en met een toepasselijk woord door den voorzitter werden geinstalleerd. Hierna hield de voorzitter zijn Nieuw jaarsrede, waaraan wij gisteren reeds een en ander hebben ontleend. Na deze uitvoerige rede sprak de heer J. C. v. d. Steen een kort woord van dank tot den voorzitter. Spr. noemde de rede een pracht stuk werk, dat aller bewond- ring wegdraagt, waarna hij ook een korten blik wierp op het afgeloopen jaar, dat ge-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1