MAANDAG 8 JANUARI 1934 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 TRAGISCH AUTO-ONGELUK TE DOORNENBURG Vader en zoon verdronken Zaterdagmiddag te omstreeks half vijf heeft te Doornenburg een tragisch ongeluk plaats gehad bij het veer van Pannerden naar Doornenburg. Een luxe auto reed van de pont toen de boot nog niet was vastgelegd. De bestuur der had op de tweede versnelling inge schakeld. Hij kon de tamelijk steile helling van den dijk niet oprijden en de opvaren den en omstanders zagen eensklaps dat de auto op de dijkhelling achteruit begon te rijden naar de waterkant. Vóór men nog begreep, wat er gebeurde, stortte de wa gen op de plek waar juist te voren de pont nog had gelegen, in den Rijn en verdween in de diepte. Terstond snelden van allen kant men- schen te hulp. Veerbaas, eigenaar van het veer en heel de buurt stelde pogingen in het werk om den wagen en de inzittenden uit het water te bevrijden. Het bleek on mogelijk onder water de beide heer en te bereiken, doch na veel moeite gelukte het een kabel aan de auto te bevestigen, waar mede men er in slaagde haar een half uur na het gebeurde op den kant te trekken. Beide slachtoffers bevonden zich nog daarin. De zoon zat achter het stuur de va der achter in den wagen. Dr. Brown uit Doornenburg, die terstond na het ongeluk gewaarschuwd was, had onmiddellijk de Roode Kruis-auto uit Arnhem ontboden en was daarna naar de plaats des onheils gegaan, waar hij zoodra de beide mannen uit de auto waren be vrijd, pogingen in het werk stelde om de levensgeesten op te wetkken. Hoewel daar bij ook werd gebruik gemaakt van zuur stof-apparaten, welke de Roode Kruis- auto, die ook reeds ter plaatse was, had meegebracht, mochten alle pogingen niet slagen en moest de geneesheer den dood constateer en. De heer Mom Sr. laat een gezin van twaalf kinderen achter. Zijn oudste zoon, die, zooals gezegd, den wagen bestuurde, was 27 jaar oud en eerst sinds drie maan den gehuwd. Beide heeren waren aanne mer. De lijken der slachtoffers zijn met de auto van het Roode Kruis naar het zieken huis te Bemmel overgebracht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE BOXTEL. Twee ernstig, twee licht gewonden. Gisteravond omstreeks half tien heeft onder de gemeente Boxtel tusschen Best en Vught,, op den hoek van den Eindho- venschen Steenweg, een driesprong, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto, waarin zes personen woren ge zeten, is tengevolge van het feit, dat de chauffeur den weg niet kende en hij bo vendien eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, in den grooten draai met een vaart van 70 K.M. tegen een boom gereden. De wagen werd geheel ver nield. De bestuurder en een andere inzittende kwamen er vrijwel zonder letsel af. De an dere vier passagiers echter werden allen gewond, waarvan twee ernstig. Het ergst was er aan toe zekere Th. van Hilst uit Eindhoven, die met gebroken ribben werd opgenomen, met waarschijnlijk een inwen dige verbloeding. H. Hermans uit Waal wijk bekwam een ernstige hoofdwonde. Beiden zijn, nadat de doktoren van Rooy en Hoek uit Boxtel de eerste hulp hadden verleend, naar het St. Lidwinaziekenhuis te Boxtel overgebracht en daar ter ver pleging opgenomen. De beide andere ge wonden, de heeren H. Versteeg en P. van Holst, beiden uit Waalwijk, konden na in genoemde ziekenhuis te zijn verbonden huiswaarts keeren. Het ongeluk heeft nog al wat stagnatie in het verkeer veroor zaakt. IVIELKAUTO TE WATER GEREDEN Twee inzittenden redden zich Zaterdagochtend, ongeveer halfzeven, reed een melkauto van den veehouder J. de H. te Weesperkarspel op den Hardveld- scheweg, toen de straatverlichting gedoofd werd. De mist was op dat oogenblik zeer j dik en het plaveisel bijzonder glad, waar door de auto van den weg afraakte en re gelrecht de vaart in reed. Twee zoons van den veehouder, die in de cabine zaten, gin gen geheel kopje onder. Zij slaagden er echter in de deur van de cabine te openen en zich omhoog te werken, waarna door omstanders, die onmiddellijk te hulp wa ren gekomen, reddingspogingen in het werk werden gesteld, met het resultaat, dat de beinde jongemannen, zij het ook geweest van het feint, dat de v. Bergens doornat, behouden op het droge konden worden gebracht. TWEE BROERTJES DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN Huisgezin te Naarden in rouw gedompeld. zaterdagmorgen ongeveer kwart voor elf werd de politie te Naarden meegedeeld, dat er iemand door het ijs was gezakt en verdronken. Naar aanleiding hiervan begaf de politie zich naar de Buiten-Vestinggracht, welke nog geheel met ijs bedekt is en waardoor een ijsbreker zich 's morgens een weg ge baand had. Hier bleek, dat een jongen van 10 jaar door het ijs was gezakt en dat een zekere J. d .W. uit Amsterdam getracht had door in het water te springen den jongen te redden. I Deze de W. heeft den jongen nog vast gehad, doch door de vele ijsschollen en de koude moest hij met bebloede handen het water verlaten. De politie hield een naderende motor boot aan en met assistentie van den schip per heeft, men het lijk met een haak opge haald. Eenigen tijd later werd de politie mede gedeeld, dat de jongen met zijn broertje van 8 jaar was uitgegaan en dat beiden niet op school waren geweest. De politie ging wederom naar de gracht en na eenigen tijd zoeken werd ook het 8-jarig broertje opgehaald. De kinderen zijn van Van E. uit Naarden. WEER EEN ROOF OVERVAL TE OSS Gemaskerde bende mishan delt bejaard echtpaar. Zaterdagavond is te Oss weer een roof overval gepleegd bij het bejaarde echt paar van Bergen in de Kapelstraat. Kort nadat de dochter het huis van haar ouders verlaten had, drongen drie gemaskerde personen de woning binnen en overvielen de beide oude menschen. Zij haalden de bedstede en kasten overhoop, terwijl de oudjes in bedwang werden gehouden. On danks bedreigingen bleven de bewoners van het huis hulp roepen, waarop de on verlaten het huis hebben ontvlucht, zon der een buit van eenige beteekenis. Gis termorgen werd door de gemeentepolitie een uitgebreid onderzoek ingesteld. In verband met dit onderzoek konden noch de politie nich door de bewoners zelf eeni ge inlchtlngen worden gegeven. De „Maandagmorgen" meldt hierover nog, dat omstreeks half zeven plotseling de voordeur geopend werd. De oude vrouw de ter plaatse bekend staat onder den bij naam „Nelleke Rook" bevond zich in de j voorkamer, terwijl haar man in de woon kamer de krant zat te lezen. Een der on verlaten greep het doodelijk ontstelde oude vrouwtje vast en trachtte haar te over rompelen. Hij hield haar mond dicht om haar hulpgeroep te smoren. De vrouw trachtte zich nog te verweren, doch de ruwe kerel wierp haar tegen den grond en drukte haar in een hoek. Onderwijl be traden de andere twee indringers de woon kamer. Een van hen greep v. Bergen beet om te trachten hem onschadelijk te ma ken. Hij trok den hevig verschrikten man van zijn stoel, wierp zich boven op hem en duwde zijn slachtoffer een prop vodden in den mond, welke klaarblijkelijk voor dit doel was meegebracht. Van B., die ondanks zijn leeftijd nog kras is, verzette zich uit alle macht. Hij slaagde er echter niet in, zijn belager van het lijf te houden, of schoon het hem eenige malen gelukte de prop, welke hem een hevige benauwheid veroorzaake, uit zijn mond te rukken. De bandieten brachten den ouden man tijdens de worsteling een groot aantal stompen in het gelaat en slagen op het lichaam toe. De arme man werd door zijn aanvallers van den eenen hoek van de kamer naar de andere geslagen. Tenslotte slaagde één der kerels er in den ouden man te over meesteren en tegen den grond te drukken, zoodat hij weerloos was gemaakt. Toen de beide oudjes overmeesterd waren, had de derde indringer vrij spel. De bedstede werd leeggehaald, het beddengoed uitge schud, doch toen daarin niets van waarde werd gevonden, werden verschillende kas ten open gebroken en aan een onderzoek onderworpen. Alles werd overhoop ge haald, doch men vond nog steeds geen geld. De indringer, die het vrouwtje in be dwang hield, snauwde haar toe „Waar hedde oe geld?" Het vrouwtje antwoordde bevend, dat dit juist naar den notaris was gebracht om de pacht te betalen. De roo- vers zagen wel in, dat de vrouw waarheid had gesproken. Zij moesten zonder buit den aftocht blazen en verlieten de woning wederom door de voordeur. Tevoren had den zij een raam opgezet om een eventueel haastige aftocht te dekken, doch van dit middel hebben zij geen gebruik behoeven te maken. Toen de ongetrouwde dochter thuis kwam, schrok zij niet weinig, toen zij haar ouders in een dergelijken toestand vond. Het gelaat van v. B. was met bloedige schrammen en builen overdekt, terwijl zijn kleeren gehavend waren en met bloed be smeurd. Tijdens de worsteling was één der vingers van den grijsaard gebroken, ter wijl hij door pijnen in alle ledematen werd gekweld. De oude vrouw was er met lichte schrammen in het gelaat afgekomen. Be grijpelijkerwijze was zij door het gebeur de geheel overstuur. Zoowel de oude men schen als de dochter waren zoo bevreesd geworden, dat men de deur afsloot en zich niet meer naar buiten durfde te begeven. Pas Zondagmorgen werd de politie van 't voorgevallene in kennis gesteld. Deze late aangifte zal het politie-onderzoek onge twijfeld niet weinig bemoeilijken. De ban dieten zijn klaarblijkelijk op de hoogte geweest van het feit, dat de v. Bergens omstreeks dit tijdstip een geldsbedrag in huis moesten hebben om dz pacht te beta- en. Zij hebben het gunstige oogenblik af gewacht, dat de dochter niet thuis was. Hun opzet is dus wel leelijk mislukt. Deze overval gelijkt opvallend veel op de overvallen te Oss en Heesch, welke ge durende de Kerstdagen zijn gepleegd. In al deze gevallen zijn het drie gemaskerde mannen, die op dezelfde ongelooflijk bru tale wijze aan het werk zijn geweest. Dat voor ontdekking niet wordt gevreesd, blijkt wel uit het feit, dat de beide vorige over vallen te Oss nog vóór 7 uur des avonds zijn geschied. Men hoopt dan ook, dat het de politie zal mogen gelukken spoedig de hand te leggen op deze laffe aanranders, die er hun werk van maken eerzame oude menschen te overvallen en van hun spaar penningen te berooven. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Ossche bevolking allerminst gerust is, zoolang dit kwaadaar dige trio op vrije voeten rondloopt. MAN VERMOORD TE SOMEREN. Voor onbeteekenenden twist Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur heeft in het gehucht Varsel, onder de ge meente Someren, een moord plaats gehad. De circa 30-jarige Zegers loste op korten afstand een revolverschot op den circa 40- iarigen Bolle, die in het hart getroffen werd. Hij was bijna onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd. De dader is voortvluchtig. „De Courant" meldt nader: H. Bollen was op zijn Zondagmiddag wandeling even aangeloopen bij zijn broer Chef, die op het Vaersel woont. Er ontstond een twistgesprek over de huishoudelijke aangelegenheden, waarbij H. Bollen wees op de minder goede verstandhouding die tusschen zijn broer en diens vrouw bestond. De broer van deze vrouw, de 40-jarige L. Seegers, die bij zijn zuster inwoont, en boven lag te slapen, werd wakker en spoed de zich naar beneden. Zonder iets te zeg gen richtte hij zijn revolver op H. Bollen en schoot hem in de hartstreek. De getrof fene zakte ineen en stierf binnen enkele oogenblikken. De dader ging op de vlucht en kon tot heden nog niet gearresteerd worden. De verslagene was nog maar een jaar gehuwd en stond gunstig bekend, evenals trouwens de ander, die nimmer gebruik van sterken drank maakte. Men vraagt zich af, wat dezen tot deze daad heeft gedreven, daar het hier slechts een onbeteekenenden twist tusschen de beide broers gold. De rijks- en gemeentepolitie onder lei ding van den burgemeester van Someren stellen een onderzoek in. Het huis, waar in het lijk van het slachtoffer zich nog be vindt, is verzegeld in afwachting van het parket, dat heden zou arriveeren. URK IN ZIJN ISOLEMENT, De twee laatste varkens geslacht. 1934 bracht nog geen post. De bewoners van het eiland Urk leven op het oogenblik afgezonderd van de bui tenwereld, aldus de „Tel." Nog geen enkele krant van dit jaar is op het eiland gele zen. Ook Zondag is het aan de postboot „Dir.-gen. Jhr. Alting von Geusau" niet mogen gelukken den ijsmuur voor de ha ven te breken. Door het slechte weer en den dikken mist kon de boot niets begin nen. De ijsvlet, die met de beproefde be manning gisteren naar Schokland is ver trokken, is heden ook niet op Urk terug gekeerd. Alhoewel de bemanning gaarne den Zondag bij haar familie te Urk had door gebracht, durfde men den moeilijken en gevaarlijken tocht naar Urk over het in beweging zijnde ijs niet te ondernemen. De wakkere mannen, die getracht hebben de verbinding tusschen Urk en den vaste- wal te hei-stellen, waren dus genoodzaakt zich nog een nacht op het eiland Schok land te behelpen. In een groote loods, waarin eenige banken langs den wand werden aangebracht, moesten de mannen zonder beddegoed den nacht op de harde banken doorbrengen. Reeds bij een vorige gelegenheid hebben de ijsloopers de naden in de loods met riet en kranten dicht ge stopt om zich te beschutten tegen den scherpen Oostenwind, waardoor de oude kachel niet bij machte bleek de bemanning voldoende te verwarmen. Een lid van de bemanning van de ijs- vlet is Zaterdagmiddag naar het ziekenhuis te Kampen vervoerd. Hij was zoo hevig door koude en ontbering verzwakt, dat hij niet verder kon. Ook op Urk is de toestand op het oogen blik niet zoo begeerenswaard. Meel en aardappelen zijn gelukkig nog in voldoen de mate aanwezig, maar alle slagers van het eiland zijn geheel uitverkocht, terwijl ook niemand van de eilandbewoners thans in de gelegenheid is om een glaasje bier te drinken. Zaterdagmorgen zijn de twee laatste varkens, die nog aanwezig waren, door een der slagers afgemaakt. De man wist zich bijna geen raad met de verdeeling van dit kleine rantsoen onder de 3400 be woners. De Eerste Urker Stoombootmaatschap pij heeft voorheen een contract gehad met de K. L. M. Dit contract is thans beëin digd en wegens de uitgaven, die daaraan verbonden zijn, niet opnieuw aangegaan. Uit Urk wordt nader aan de „Courant" gemeld: Gisteren heeft de bevolking van Urk een zeer angstigen Zondagmiddag ge had. Om halfnegen ontving men bericht, dat de bemanning met de ijsvlet van Schokland was vetrokken met het doel Urk te bereiken. Toen gistermiddag echter de vlet nog steeds niet van Urk af te zien was, besloten eenige personen de vlet te gemoet te gaan. Toen ook deze personen om ongeveer vijf uur terugkwamen en niets hadden ontdekt, maakte zich een doode- lijke ongerustheid van de bevolking mees ter. Groepen menschen scholen in de nabij heid van de omringkade van het eiland sa men en tuurden onophoudelijk over de vlakte in de duisternis. Bij de Staart werden in allerijl eenige pektonnen in brand gestoken ten einde de bemanning der ijsvlet eventueel opmerk zaam te maken. Spoedig daarop werd tot aller geruststelling van het ys met fakkels teruggeseind en reeds na eenigen tyd had men de zekerheid, dat de vlet in aantocht was. Om halfzeven arriveerde de ijsvlet te Urk. Doodelijk vermoeid en totaal uitge put waren de mannen van den zeer moei lijken tocht. Vele stukken, die met drijfijs bedekt waren, had men moeten doorwor stelen. Het was daa ronmogelijk om de vlet verder te roeien, terwijl de vlet even min over het ijs kon worde» «>ortgetrok- ken. Tien uur lang hebben de mannen in het gure weer op de open vlakte hun uiter ste krachten moeten inspannen om Urk op een dergelijke wijze van post te voor zien. Gistermorgen is de ijsbreker „IJsbeer" de Lemmer nachtboot, die nabij Urk door het ijs was bekneld, te hulp gekomen. Het kostte de „IJsbeer" zeer veel moeite om de boot uit haar moeilijke positie te be vrijden. Tegen den middag vorderde de tocht echter vlugger. De booten verdwenen toen langzaam in de richting van Amster dam. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND. Ongeveer 25 stuks vee in de vlammen omgekomen. Zaterdagavond heeft een felle brand te Hillegersberg een groote houten schuur, die deels als veestal deels als woonhuis was ingericht en toebehoorde aan den melkboer P. Leenheer, in korten tijd to taal in de asch gelegd. Leenheer was met zijn knecht met een melkwagen naar Rotterdam gegaan en zijn vrouw, die alleen thuis was, ging om on geveer kwart over negen het vee in den stal voederen. Volgens haar verklaring is een stallan taarn plotseling in brand gevlogen en in een partij hooi gevallen, die onmiddellijk vlam vatte. De vrouw vluchtte, rende het woonhuis binnen, maar moest ook dit ver trek slechts met medeneming van een pen dule overhaast verlaten, daar het vuur, dat door den feilen wind werd aangewak kerd, zich snel verspreidde en al spoedig het heele houten gebouw in lichte laaie zette. Boerenknechts uit den omtrek die den gloed hadden opgemerkt, waren het eerst bij den brand aanwezig. Zij hebben nog getracht het vee dat in den stal stond te redden, maar behalve vier varkens en een paar kalveren, zijn alle beesten, ongeveer 20 koeien, 2 paarden en enkele kalveren op jammerlijke wijze in de vlammen omge komen. De veestal van Leenheer ligt zeer afge legen midden in de weilanden en daar door kwam de melding van den brand eerst te kwart voor tien bij de Hillegers- bergsche politie binnen die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Alle spuiten, zes in getal, zijn uitgerukt. Zij moesten echter ongeveer een half uur rijden voor zij bij den brand waren en toen de hand pompen in werking werden gesteld stond het al vast, dat er niets te redden viel. De schuur is tot den grond toe afge brand. Bij het justitioneel onderzoek zijn zoo veel bezwarende omstandigheden geble ken, dat overgegaan is tot de arrestatie van het echtpaar L. Zij zijn opgesloten. Het in den brand omgekomen vee was ernstig ziek. Vei'schillende dieren hadden weldra afgemaakt moeten worden. Het eenige, dat de vrouw van L. in vei ligheid had gebracht, waren een geldkistje en de polis der verzekering. BRAND OP DE „J. P. COEN". Tot vuurhaard beperkt. Zaterdagmorgen om tien uur is tenge volge van het wegspringen van vonken uit een electrisch brandapparaat, brand ontstaan in het voorruim van de „Jan Pie terszoon Coen", welke op 3 Februari a.s. weer in de vaart zou worden gebracht. De „Coen" ligt aan de Javakade vóór de etablissementen der Stoomvaart Maat schappij Nederland. Het brandje is van weinig beteekenis gebleken. Het was ontstaan bij het aan brengen van z.g. buitenboordspotten, waar uit het water buiten het schip wordt ge pompt. Vonken van de steekvlam waren in de aanwezige cokosmatten gevallen met het gevolg, dat deze in brand geraakten. Doordat het luik open stond, ontstond er direct trekking, zoodat het vuurtje fel aan wakkerde. Direct heeft men een minimax- snelblusscher op het vuur geledigd en be gon men daarna water te geven met de brandslangen, die eveneens bij dergelijke werkzaamheden gereed worden gehouden. Er ontwikkelde zich echter zeer veel rook met het gevolg, dat de wachtsman, die de brandspuit bediende spoedig de aftocht moest blazen. Een ploeg blusschers van de „Nederland" met gasmasker had het werk intusschen overgenomen, terwijl ook de brandweer gewaarschuwd door een agent, die de hevige rookwolken had waargeno men, zeer spoedig met zeer veel materiaal aanwezig was. Er was juist groot alarm gegeven en dus was ook de drijvende spuit „Jason" uitge varen. Direct werd een groot aantal slangen uitgebracht en werd de brand, die om circa 9.15 uur was uitgebroken, energiek bestre den met het gevolg, dat men om elf uur het ergste achter den rug had en om kwart voor twaalf den brand meester was. VALSCHE KEURINGSSTEMPELS. Door den dienst van het abattoir te Rot terdam is een viertal varkens aangehou den, die bleken voorzien te zijn van val- sche keuringsstempels der gemeente Horst (L.) De Centrale Recherche stelde een nader onderzoek in, waarbij bleek, dat de var kens den dag te voren door L. S. te Zwijn- drecht op last van den slager J. van het H. te Dordrecht waren gehaald bij den slager T. te Bletterswijk (L.) Aanvankelijk verklaarde hij dat hij de varkens van een onbekende had overgeno men in een straat in Eindhoven. Later ver klaarde hij dat van het H. hem gezegd had dat, wanneer men hem vroeg waar de var kens vandaan kwamen, hij dit moest ver tellen. De vier varkens waren bestemd voor een broer van Van het H. in Rotterdam. Zij zijn in beslag genomen. Een onderzoek in deze zaak is in handen gesteld van den Officier van Justitie tt Rotterdam. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN. Zaterdagavond vonden twee jongelui in de Lepelstraat te Amsterdam een auto on beheerd staan. Een van de heeren bezat zelf een auto. De onbeheerde wagen werd op sleeptouw genomen en naar Diemen gebracht. Daar werd geprobeerd de gesto len auto te verkoopen. De a.s. kooper ver trouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie. De dieven lieten de wagen aan den kant van den weg staan en gingen te rug naar Amsterdam. De auto werd onder bewaking van marechaussees en een poli- tie-agent van Diemen geplaatst. Gistermor gen kwart voor zes naderde uit de richting Amsterdam een auto welke vlak bij de achtergebleven auto stopte. De vijf inzit tenden stapten uit, het bleken de 2 die ven en drie gegadigden voor de gestolen wagen te zijn. De veldwachter en de poli- tie-agent kwamen te voorschijn, namen de auto in beslag en de 5 personen werden ge vankelijk naar het gemeentehuis te Die men overgebracht. Aanvankelijk ontken den de daders, maar bij confrontatie met den eersten gegadigde vielen zy door de mand. Zij zullen heden voorgeleid worden. Het bleken te zijn een bekende 22-jarige snorder uit Amsterdam, de mededader is een 18-jarig jongmensch die pas kort ge leden uit de stichting „Hoenderloo" was ontslagen. De drie andere personen zijn op vrije voeten gesteld. PAS UIT DE .GEVANGENIS OPNIEUW AAN HET STELEN. De Tilburgsche politie heeft zekeren A. van G., wonende Jan van Galenstraat, al daar, aangehouden .verdacht van het ple gen van diefstallen ten nadeele van ver schillende personen. Zoo had de man uit een bakkerswagen, die op straat stond, een kerstkrans en een doos koekjes gestolen. Uit een onbeheerd staande auto ontvreemd de hij een autoplaid, terwijl hij voorts twee rijwielen ontdeed van de lantaarns. De man kreeg verder nog twee proces sen-verbaal, namelijk een wegens gepleeg de mishandeling en een wegens vernieling Van G. had al eenigen tijd een vrouw las tig gevallen en bedreigd en j.l. Zaterdag bracht hij zijn bedreigingen ten uitvoer, toen hij de vrouw met een mes in den schouder stak, hetgeen gelukkig echter niet al te ernstige gevolgen voor de ge troffene had. Voorts had hij zich schuldig gemaakt aan vernieling door op ongewone wijze de woning van bedoelde vrouw bin nen te dringen. De gearresteerde is dezelfde, die in Sep tember 1930 een inbraak pleegde in de kiosk bij de kapel van Petrus Donders, op den Heikant te Tilburg.. Hij was voor dit feit tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Eerst kort geleden was hij uit de gevangenis ontslagen. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. De Bredasche recherche arresteerde gis teren te Tilburg twee mannen, verdacht van den inbraak in de goudsmidswinkel Ginnikenweg 1 van den goudsmit W. op 10 December van het vorige jaar. Beide per sonen zijn juist uit Antwerpen terugge keerd. De geheele buit viel, op een dertig tal ringen en een paar horloges na, in han den van de politie. IN DE GROT VAN TIBERIUS. In Sperlonga bij Cassino werd kortgele den een waardevol Apollobeeld met een kunstig versierd voetstuk gevonden. Deze kostbare vondst had plaats in de nabijheid van de Tiberiusgrot, een onregel matig gevormd hol van 14 meter hoogte en ongeveer 50 meter lengte. De grot heeft haar naam te danken aan een sage, volgens welke keizer Tiberius hier eens een groot gastmaal gegeven zou hebben. Plotseling moeten zich eenige blok ken uit den rotswand losgelaten hebben, met het gevolg dat de keizer daaronder zou verpletterd zijn, indien de sterke Seianus hem niet met zijn lichaam tegen het val lend gesteente beschut had. Prof. A. Maiari, de leider der opgravin gen van Campanie, heeft dit gebied yan Sperlonga grondig onderzocht. Volgens Maiari is het beeld een Apollo- kop uit fijnbewerkt bazaltsteen vervaar digd. Volgens hem is de grot van Tiberius, het grootste en schoonste nymphaeum, dat men in Italië kent. Het ontving het water door een buisleiding, waarvan de overblijf selen nog te bezien zijn, uit de bronnen aan de berghelling, aan wiens voet de grot gele gen is. In de grot zelf vormde het water schuimende watervallen. Rondom waren steenen banken aangebracht, waarvan nog enkele schamele ruïnen zijn overgebleven. De wanden waren met bont mozaïk en van glas en mosselen bekleed. Van den linker wand der grot uit loopt een gang, die naai de woonkamer voerde, die tusschen het slaapvertrek van den keizer lag. Buiten was de grot met raooi-bewerkte steenen en decoratieve beelden versierd. In de nabij heid bevonden zich twee vischvijvers, die de keizerlijke tafel leverden. In de grot ziet men eigenaardige druipsteen-forma- tiën. In het midden moet eertijds een beeld op een voetstuk gestaan hebben. De ontdek king van het Apollo-beeld, doet het ver moeden rijzen, dat de bodem van Sperlonga nog meerdere beeldwerken bevatten moet. Sperlonga is een bekoorlijk, gastvrij dorp. Hier groeide in den ouden tijd de beroem de Cecuber, de lievelingswijn van Hora- tius. Aan de kust der Thyreensche Zee ziet men overblijfselen van Cyclopenmuzen. Eenigen tijd geleden werd in de nabijheid een kostbaar pantser gevonden, van waar devol metaal, dat volgen» de legende tot Nero's wapensrusting behoorde en dat zich thans in een Museum van LorvWi bevindt. Ook elders in de omgeving van Sperlonga werden de laatste jaren talryke uudheden gevonden, zooals b.v. de ruïne van een Ro- meinsch aquaduct. e*n Dionysius-zuil (thans in het bezit van den Staat', twe* beelden van volk9rribunen enz.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9