MAANDAG 8 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 wel in onze zaken als in ons privé-leven, de grootst mogelijke bezuinigingen moe ten invoeren. Van onze oude export-mark ten zijn er groote deelen voor ons voor goed verloren. De wereldmarkt is veroverd door die landen, welke het goedkoopste produceeren en helaas daaronder der kunnen wij ons niet scharen. Wij staan aan den anderen kant. Onze loonen zijn veel hooger dan elders en onze te ver doorgevoerde sociale wetgeving en de vele lasten welke de crisis-wetten ons opleggen, belemmeren een herovering van onze oude positie. LUCHTVAART DE „POSTJAGER" PECHVOGEL. Nu weer motorpech te Calcutta. De „Postjager", die Zaterdagavond te 20 uur 36 Greenwichtijd van Rangoon was vertrokken, arriveerde Zondag te 0.41 (G. T.) te Calcutta. Daar wordt de machine thans opgehouden wegens motordefect. Het Studie-Comité Snelpost Nederland Indië deelt mede, telegrafisch bericht te hebben, dat een starter van een der mo toren gebroken is. Getracht zal worden, oe reparatie te Calcutta te doen geschieden. Gehoopt werd, dat dit Zondag nog zou kun nen geschieden; Zondagavond was echter nog geen startbericht uit Calcutta ontvan gen. Het staat in verband hiermede vast, dat het toestel Maandag zeker niet en waarschijnlijk ook Dinsdag nog niet te Amsterdam zal aankomen. DE „POSTJAGER" WEER GESTART. Allahabad gepasseerd. Het Studiecomité Snelpost Nederland Indië deelt aan Aneta-Vaz Dias mede van de bemanning van den „Postjager" bericht te hebben ontvangen, dat de starter van der motor gedeeltelijk vernieuwd is en zij te 3.16 uur (G.M.T.) van Calcutta is ver trókken. De „Postjager" is te 5.53 uur (G. M.T.) te Allahabad aangekomen en te 6.45 uur (G.M.T.) weer van Allahabad vertrok ken. ENGELAND VOÉLT DE CONCURRENTIE. Op zijn Indië-luchtlijn. Sprekende over den luchtdienst tusschen Indië en Engeland, zeide de Britsche mi nister van Luchtvaart lord Londonderry, dat de reis van de machines der Imperial Airways bespoedigd zal dienen te worden, ten einde te kunnen concurreeren met de Nederlandsche en de Fransche lijn- vliegtuigen. Dit doel zou naar zijn meening bereikt kunnen worden door de treinreis tusschen Parijs en Brindisi uit te schakelen. Thans is de toestand namelijk zoo, dat passagiers te Parijs moeten uitstappen en eerst te Brindisi de reis per vliegtuig kunnen voort zetten. Naar Reuter verneemt, zijn reeds onder handelingen met de regeeringen van Frank rijk en Italië aan den gang over deze kwes tie. STADSNIEUWS DE GRAAL. Men moet er zich niet over verwonderen, als een Graallid zich „vergaloppeert", fou ten maakt, want het streven naar vervol making heeft niet zoo maar op-eens succes, aldus ongeveer de plaatselijke leidster'van de Graal, mej. J. Spronk, in haar speech op de gisteren door de Graal gegeven „Kerstavond". En wij zouden hieraan willen toevoegen: ook als de Graal, als zoodanig, 'ns een en ander zou doen, waarmede met het, mis schien wel terecht, niet eens kan zijn, dan moet men daarom niet de Graal veroordee- len of er onverschillig tegenover staan, want geen enkele instelling onder ons, men- schen, is volmaakt. Belangstelling, waardeering en sympa thie moet trekken het werk van de Graal bij alle weidenkenden! En wie kent de Graal, zal móeten getuigen, dat de geest, die de Graal bezielt, ons allen moet eigen zijn, als wij willen beantwoorden aan het apostolaat, waartoe wij zijn geroepen. 't Is de geest van vurig verlangen naar de uitbreiding van Gods Rijk op aarde; een verlangen, dat allereerst uitgaat naar zelf heiliging. De Graal, aldus mej. Spronk, wil meehelpen met den priester om het Rijk Gods uit te breiden. En zij wil dat doen met de middelen, die de wereld in dezen tijd ons geeft. Dat is het positieve doel van de Graal. Negatief, de meisjes van de straat houden doo.- gezellige bijeenkomsten, is het doel nooit geweest. De clubs in de Graal zijn ook slechts mid- gelen tot dat doel. En 't is goed, dat mej. Spronk daarop ook nóg 'ns wees er zijn niet alleen clubs van reidansen, ook van naaien enz., van huisvlijt. Deze clubs zijn „slechts" middelen, doch w ij willen eraan toevoegen: middelen, die ook al inzichzelf van groote opvoedkundige, van karakter- vormende en van direct-practische waarde zijn. Maar, zoo vervolgde mej. Spronk, wij weten, dat de uitbreiding van 't Rijk Gods moet beginnen in ons zelf; wij moeten in ons zelf ontsteken een klein vuurtje van het groote vuur, door Christus gebracht: Een Graallid zal daarom steeds, als haar uniform, „stralen", blij zijn, omdat zij wil uitdragen de liefde en vrede, door Christus aan de wereld geschonken. Mej. Spronk dankte zeer in het bijzonder de ouders der Graalleden, die met hart en ziel meewerken aan de bereiking van het doel van de Graal. Ten slotte gaf mej. Spronk nog een korte toelichting bij het op te voeren „Kerstspel". Talrijk waren degenen, die dit Kerstspel bijwoonden in de mooie, ruime aula van de R.K. H. B. S. in de Mariënpoelstraat. De hoogeerw. heer Deken A. H. M. J. Ho- mulle sprak een kort, hartelijk openings woord, waarin hij zeide, bijzonder verheugd te zijn over de zoo groote belangstelling, en het zich een voorrecht te achten, de blijde boodschap van het komende Kerst spel aan te kondigen. Uit naam van alle aanwezigen dankte de Deken de Graal voor de uitnoodiging, op dezen avond tegen woordig te zijn. '^langstelling van geestelijken in t.. n Leiden en van leeken was in- deruaaa heel groot en manifesteerde de, gelukkig, feitelijk bestaande waardeering van het Graal-wetrk in breede kringen. Voordat met het „Kerstspel" werd begon nen, gaven de „Kruiskinderen" een door eenvoud indrukwekkende uiteenzetting, in echt kinderlijke woorden, van hun willen en streven; en kregen wij eenige sierlijke, gracieuse Engelsche volksdansen te zien. Na een korte pauze: het Kerstspel. Het eerste tafereel „De verwachting van den Messias" bracht de toeschouwers in ontroering. Buitengewoon mooi, fijn door voeld en zuiver gepassioneerd waren de rhythmische bewegingen bij het „Rorate". Dan is toch het Graalspel op z'n best, bij het rhythmisch dragen van onze sublieme liturgische, kerkelijke gezangen! In het Stadion, bij „Te Deum" en „Veni Sancte Spiritus", die ons onvergetelijk zijn, en hier in kleinen kring, bij een Gregoriaansch ge zang als het „Rorate". Na dit eerste tafereel heeft het 5de tafereel, „De verkondiging aan de Herders" met de „Gloria" en het 3ste tafereel „Aanbidding van Engelen, her ders en drie'Koningen" met het „Adeste fideles", ons ook weer getroffen en be koord door de mooie plastiek in het ge barenspel. Dit geheele „Kerstspel" was een typee- rende uiting van het Graal-streven, het no bele en bezielende Graal-streven: Verin niging, verdieping van het godsdienstig le ven, in liefde en jubelende blijheid zich scharen rondom den Christus, mede willen werken aan de wereld-bekeering! KATH. JONGENS CENTRALE. Leidersvorming. Vrijdag 1.1. werd het examen afgenomen van hen, die den tweeden Algemeenen Cursus voor Jeugdleiders in het District Leiden hadden gevolgd. Er zijn 26 deel nemers opgekomen uit alle vier de tak ken van het jongens jeugd werk voor onder de 17 jaar, zoowel toekomstige leiders van het Juvenaat en de Kathol. Verkenners als leiders van het S.F.L. en Juniorleiders van Sportvereenigingen. Aan deze allen kon het officieele diploma van de Dioc. K. J. C. worden uitgereikt, n.l. aan de heeren J. C. A. Abelman, D. Holtz, B .L. van de Klugt, G. A. Kuyper, F. Leicher, H. Meyer, J. A. Vlasveld, C. M. Westermann, G. Th. Wil mink te Leiden, G. H. van Brussel, G. Mol- kenboer, W. J. J .M. van Noort, A. A. Th. van Schie, J. Th. Witte te Leiden, Ch. van der-Eist, W. Lemmers, J. J. Reeuwijk, P. J. Schoone, A. F. Uitvlugt, J. Boekei, J. van Dijk, N. G. Mens te Lisse, J. J. Fennes te Katwijk, G. van Baal, J. P. van Kampen hout, L. C. van Tol, te Leiden. Woensdag a.s. begint een derde Alge- meene Cursus voor Jeugdleiders. Voor de zen Cursus staan reeds 49 cursisten inge schreven. Het ligt in de bedoeling in Febr. a.s. te organiseeren een Cursus uitsluitend voor de leiders van de kerngroepen van de Juve- naatsafdeelingen. Deze lessen zullen gaan over de Techniek van dit werk. Aan dezen Cursus kunnen alleen zij deelnemen, die het Diploma van den Algemeenen Cursus hebben behaald. 125-JARIG ZAKENJUBILEUM. Fa. Wed. P. de Wilde en Zonen. Woensdag 10 Januari a.s. zal het juist 125 jaar geleden zijn, dat de firma Wed. P. de Wilde Zonen werd opgericht. Op dien dag opende Raampje de Wilde- van Aalst in 1809 een eenvoudigen manu facturenwinkel aan den Nieuwe Rijn (toen maals ,,'t Bon Burgstrengh" geheeten) om dat zij moest voorzien in het levensonder houd van haar zieken echtgenoot en haar kinderen. De flinke vrouw zag zich beloond voor haar dux*f en ondernemingsgeest; de omzet werd elk jaar grooter en het aantal klan ten breidde zich steeds uit. Reeds in 18l8 moest de winkel vergroot worden; in 1820 nam zij haar zoon Roeland bij zich in de zaak,- die haar steunde bij haar'moeilijk werk. In 1855 werd wederom uitgebreid; een pakhuis aan ,,'t Pancras Kerkhof" nu Nieuwstraat werd bijgekocht, om daar een afdeeling voor bedden te vestigen. Inmiddels waren reeds twee zonen van Roeland in de zaak van hun vader en groot moeder opgenomen. In 1885 lieten zij een desinfectie-oven bouwen, die in een langgevoelde behoefte voorzag en minder brandgevaar opleverde dan de tot dusver gevolgde methode. Weer een nieuwe generatie stond gereed de leiding van de zaken over te nemen en toen in 1904 de heer F. G. de Wilde over leed, zetten zijn zoons, de heeren R. en F. de Wilde den arbeid van hun voorgangers voort. In 1910 splitsten deze de afdeelingen ma nufacturen en bedgoederen, de heer R. de Wilde kocht het pand Breestraat 93 en dreef daarin den manufacturenhandel, de heer F. de Wilde verbouwde het oude erf, bestaande uit enkele huizen naast elkaar tot één modern pand, waarin hij de bedden zaak vestigde. Toen hij in 1923 om gezondheidsredenen Leiden verliet, bleef alleen de manufactu renzaak over. Op herhaalde verzoeken van zijn cliën ten, hex-opende de heer R. de Wilde in 1926 weer in het oude pand Nieuwe Rijn 39/40, de beddenzaak, die daar echter slechts 2i/-J jaar zou blijven. Weliswaar was inmiddels de heer H. de Wilde de vijfde generatie! in de beddenzaak werkzaam, doch de bezwaren, om twee zaken in twee verschil lende panden te beheeren, bleken groot. Daarom werd het pand Breestraat 93 ver bouwd tot 't tegenwoordige magazijn en daarin werden de beide afdeelingen, die immers zoo nauw bij elkaar aansluiten, on dergebracht. Zoo kennen wij de laatste 5 jaar de zaak waarvan de tegenwoordige firmanten thans het 125-jarig bestaan zullen mogen herden ken. Zijn eenerzyds 5 generaties der familie De Wilde de firma trouw gebleven, ander zijds hebben ook opvolgende geslachten van de eerste klanten steeds hun manu facturen en bedgoederen betrokken van de jubilaresse. En al zijn de tijden verre van rooskleurig, vol vertrouwen gaat de firma de toekomst tegemoet. Zij hoopt nog tal van jaren haar taak het publiek te dienen met vakkundig en betrouwbaar ad vies bij het moeilijke inkoopen te kun nen vervullen. Wij willen niet nalaten, onze gelukwen- schen te voegen bij de ongetwijfeld talrijk velen, die de firmanten op hun receptie, a.s. Woensdag van 24 uur in de zaak Bree- staat 93, in ontvangst zullen hebben te ne men! KUNST NA ARBEID. Heden, 8 Jan., herdenkt de Mannenzang- vereeniging Kunst na Arbeid", dat zij voor 40 jaar werd opgericht. In een vergadering op 8 Jan. 1894 werd definitief besloten tot het oprichten eener mannenzangvereen, en werd het voorloopig bestuur samengesteld, dat bestond uit de navolgende heeren: H. J. Bremer, voorz., P. Wijkhuizen, secr., H. F. Vlerk, penn., F. H. J. Mulder, biblioth., P. J. v. Staveren, commissaris. De heer Ph. Rank Azn., onderwijzer te dezer stede, nam voorloopig op zich de repetities te leiden, welke gehouden wer den bij G. S. Popp, Langebrug. De Vereen, mocht zich al dadelijk in een flinken groei verheugen. Dit dankte zij voor een niet gering deel aan het toen bestaande actieve bestuur, maar bovenal aan de zeer eminente leiding van haar dirigent, den heer Ph. Rank Azn. Meer dan 25 jaar heeft deze de vereeni- ging met zijn bijzondere gaven gediend en tot op zeer groote hoogte weten te bren gen. Zeer jammer is het, dat hij dit jubileum niet meer heeft mogen beleven. Na hem hebben K. N. A. nog gedirigeerd de heeren Couvee, Mizee, Huner en Hoogzaad, welke laatste helaas om gezondheidsredenen moest bedanken. Sindsdien is hij eere-voorzitter. Zeer veel heeft K. N. A. aan hem te danken. Na dezen heeft K. N. A. nog een poosje onder leiding gestaan van een lid van K. N. A., den heer W. J. J. v. Velzen, die dit gedaan heeft op zeer verdienstelijke wijze en zeer belangeloos. Hierna kreeg K. N. A. tot dirigent den heer J. J. v. d. Bos uit Delft, die over zeer goede muzikale talenten beschikt. Met zijn optreden als dirigent is dan ook het ledental der vereeniging zeer sterk ver meerderd. Wanneer K. N. A. mag blijven groeien als in den laatsten tijd, dan zal onder zijn bekwame leiding de vereeniging nog dik- wiils van zich doen spreken. Onder de leden zijn er enkelen, die meer dan 20 en 30 jaar, ja zelfs een die 40 jaar lid is van K. N. A. Deze laatste is de heer P. La Court, de, tegenwoordige penning meester. Deze functie bekleedt hij al meer dan 30 jaax* en op een wijze van trouw en accu raatheid, dat hij een voorbeeld voor velen is. Moge hii nog vele jaren zijn krachten wiiden aan K. N. A. Op Donderdag 18 Jan. a.s. hoopt deze vereeniging het feit van haar 40-jarig be staan te herdenken met een jubileumscon cert in de Stadsgehoorzaal. Van de dan uit te voeren werken noemen we er slechts enkele, nl.. „Landerkenning" van Edw. Grieg en „Een stem aan het strand" van H. F. Robert Brandt Buijs, uit te voeren met orkest en solisten. Solisten zijn mevr. Sophie Both-Haas, sopraan en Jaap Stroomenberg, bariton. Ook zal het Gem. Koor Cantabile, dir. de heer J. J. v. d. Bos. uit Delft, zijn medewer king verleenen. Dit koor hoont ten gehoore te brengen, o.a. „Schoon Ellen" van Max Bruch en „Mirjams Siegesgesang" van Mr. Schubert. Mogen velen dit concert bijwonen en ge tuigen zijn, dat K. N. A. nog werkelijk een goede plaats inneemt te midden harer zus- tervereenigingen. Het bestuur der jubileerende vereeniging houdt receptie van 6 tot half acht in de stemkamer der Stadsgehoorzaal op den concei'tavond. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. R.-K. Vrouwenbond. Bovengenoemde vereeniging hield Donderdag j.L haar jaar vergadering in het Vereenigingsgebouw. Wegens ziekte van den voorzitter, mevr. Pannebakkerde Jong staat de vergade ring onder leiding der 2e voorz. mevr. v. KoppenSanders, welke de vergadering opende met den chr. groet en hierna alle aanwezigen een Zalig en voorspoedig Nieuwjaar toewenschte. Hierna werden door de secr. voorgele- zen de notulen der vorige algemeene ver gadering die worden goedgekeurd, en on derteekend. Ook wordt door deze voorge lezen het jaarvex'slag over 1933. Hierna volgen de jaax-verslagen der ver schillende onderafd. Allereerst volgt het verslag der onder- afd. „Hulp in de Huishouding", hetwelk wegens afwezigheid der secr. door de secr. der Vr. wordt voorgelezen en welk verslag o.a. vermeldt dat gedurende het jaar 11 keer hulp werd verleend bij ge- zinsvex-meerdering en wel gedurende 98 Uitgesproken: C. Bronger, Wassenaar, de Witte Hoogt. Cur.: mr. J. J. Schokking, Wasse naar. LAATSTE BERICHTEN PROVINCIALE AANBESTEDINGEN. Door het Prov. Bestuur van Zuid-Holland is heden aanbesteed het onderhouden van de wegen LeidenNieuwe Wetering Lei derdorpAardam en de van der Valk Bouwlaan te Woerden gedurende de jaren 1934 en 1935. Laagste inschrijfster was de N.V. De Ge- ruischlooze Weg te Heemstede voor 32.900. Het Prov. Bestuur van Zuid-HolJand heeft heden aanbesteed het onderhoud van het Aarkanaal met daarbij behoorende werken gedurende de jaren 1934 en 1535. Het laagst werd ingeschreven door E. van Luiing te Woubrugge voor 53.138. Heden werd door het Prov. Bestuur van Zuid-Holland aanbesteed het onderhoud van het kanaal tusschen Rijn en Schie met daarbij behoorende werken gedurende de jaren 1934 en 1935. De N.V. Th. Smeulers Aann .Bedrijf te Rotterdam was laagste inschrijfster voor DE PENSIONNEERING VAN ONDERWIJZERS. De Onderwijs-Centrale heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gezonden inzake de pensionnee- ring van onderwijzers en zegt daarin: 1. Dat het scheppen van een uitzonde ringspositie voor de onderwijzers t.a.v. de mogelijkheid om op 60-jarigen leeftijd pensioen te verkrijgen gerechtvaardigd te achten is in verband met de omstandig heid, dat op deze groep van overheids- en semi-overheidspersoneel opnieuw een bij zonder sterke inkrimping wordt toegepast. De groote vermeerdering van het aantal wachtgelders, die hierdoor' ontstaat, is oorzaak, dat de aankomende jonge onder wijzers zich vrijwel de kans ontnomen zien binnen afzienbaren tijd in functie te kun nen treden, zeer tot schade, niet enkel van henzelf, maar ook van het onderwijs. 2. Dat t.a.v. de financieele consequen ties ons Bestuur niet onbekend is met het feit, dat de voordeelen van vervroegde pensionneering ten voordeele van de schat kist en de nadeelen ten laste van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds komen. Deze omstandigheid leek ons bestuur geen groot bezwaar. Immers geniet het Pen sioenfonds in dezen tijd indirect groote baten door de algemeene verlaging dei- pensioengrondslagen, na van de hoogere grondslagen in de voorafgaande jaren pre mie te hebben ontvangen. Zou toch het bezwaar overwegen, dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te groote nadee len zou ondervinden, dan ware z.i. wel een dagen, 5 keer hulp bij ziekte der huis vrouw, gedurende 16 weken en 8 maal de wasch werd verzorgd, zoodat zij een totale I uitgaven hadden van ƒ200.Dankbaar maken wij melding van een gift, geschon ken uit de kas van den Vrouwenbond. Evenwel wordt dit mooie werk, warm aan bevolen aan die leden van den bond, die ook thans nog wel iets kunnen missen voor hunne zieken medeleden. Door de secr. der Naai-Vereeniging, mej. P. Slootjes, wordt ook het jaarverslag voorgelezen. Ook deze onderafd. heeft evenals andere jaren, veel werk verricht. O.a. wordt vermeld, dat in totaal 432 klee- dingstukken werden vervaardigd, 18 paar kousen en tevens 114 el flanel of katoen verdeeld werd, over 44 huisgezinnen, allen leden van den R. K. Vr., (jok deze onderafd. beveelt zich bijzonder aan in de gunst der leden, opdat zij in staat mogen zijn hun mooi werk te blijven verrichten. Even willen wij vermelden, dat deze mooie onderafd. den Hen Juli 1934, 12 y2 jaar bestaat. Ook van het Retraite-fonds „St. There- sia" is de secr. aanwezig, en wordt door haar het jaarverslag voorgelezen. Dit jaar werden wederom 3 vrijkaax-ten onder de leden verloot, en tevens "nog een kaart on der hen, die op de jaarvergadering aanwe zig waren. De secr. der Tooneelclub is niet aanwe zig, maar heeft toch haar verslag inge stuurd en ook zij vragen de medewerking der leden, opdat zij in staat mogen zijn nog vele malen, de vergaderingen door hun spel op te luisteren. Hierna bestuursverkxezing, aftredend en herkiesbaar zijn: Mevr. v. d. Wel-Stolker, mevr. v. d. Staak-v. d. Donk en mej. Cor Lünnemann. Na stemming blijkt, dat alle aftredenden zijn herkozen, er heeft dus geen bestuurs- verandering plaats Dan maakt de voorz. bekend, dat nog steeds gelegenheid bestaat voor hen, die zulks wenschen, geholpen te worden bij het knippen, naaien of vermaken van boven- en onderkleeding ;door 5 dames wordt hier van een geregeld gebruik gemaakt en be staat nog steeds gelegenheid zich hierbij aan te sluiten. Uit het verslag van de penningm. blijkt, dat een batig saldo van 173.16 in kas is, De boeken worden nagezien en in orde bevonden. Vervolgens nog een gezellige gedachten- wisseling over het al of niet houden der tombola bij gelegenheid van den feest avond. Op verzoek van den voorz. om eenige dames voor de propagandaclub, gaven zich 3 leden op. Hierna rondvraag en sluiting op de ge bruikelijke wijze. oplossing te vinden in dezen zin, dat de Staat zijn veordeel, uit deze vroegere pen sionneering voortvloeiende door ver mindering van wachtgelden en salaris kosten in het Algemeen Pensioenfonds stortte. Gaarne spreekt het Bestuur der Onder wij s-Centrale den wensch uit, dat Uwe Excellentie nog eens moge overwegen, of op dergelijke wijze niets iets gedaan zou kunnen worden in het belang van het ontstellend groot aantal werklooze jonge onderwijzers. TEGEN EEN HUIS OPGEREDEN. Op den rijksweg tusschen Maastricht en Sittard is Zondagavond een vrachtauto, bestuurd door J. v. Rooij, komende uit Hoensbroek tegen een Tangs den weg staand huis opgereden, v. Rooij verkeerde onder den invloed van stei-ken drank. Hij bekwam een ernstige schedelfract.ur en is eenige uren later overleden. TENGEVOLGE VAN AANRIJDING OVERLEDEN. De 66-jarige Burhene uit Tegelen, die Zaterdag j.l. tusschen Belfeld en Tegelen bij een aanrijding door een auto werd gegre pen en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tegelen moest worden overgebracht, is in den nacht van Zondag op Maandag aan de bekomen verwondingen overleden. DE FAMILIETWIST TE SOMEREN. De dader van den moord meldt zich. De 20-jarige L. Zeegers, die Zondagmid dag den 40-jarigen H. Bollen doodschoot, heeft zich hedenmorgen te omstreeks half tien bij zekeren van Diepen in de Vaarsel- straat te Someren, die van verre nog fami lie van Zeegers is,gemeld. De heer Van Diepen heeft de politie ge waarschuwd. Deze heeft Zeegers op het politiebureau te Someren ingesloten. Hij zal naar Roermond op transport worden FRAUDE TE HOOGKARSPEL. Wethouder en Gemeente-ontvanger gearresteerd. Te Hoogkarspel zijn gearresteerd C. R., eerste wethouder en plaatsvervangend Bur gemeester aldaar en A. B., gemeente-ont vanger in het naburige Wervershoof. Deze zijn resp. voorzitter en betaalmeester der Tuinbouwveiling. Er moet fraude zijn ge pleegd met de vergoeding, welke van Rijks wege voor de aardappelen wordt verstrekt. Beide personen zijn naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. MARKTBERICHTEN NOOTDORP, 6 Jan. Eierenveiling. Kipeieren ƒ2.905.15 aanvoer 3924 stuks) Eendeieren 4.604.70, Konijnen .0.35 1.1,0 Kippen 0.80, Kaas ƒ0.200.24. De veiling wordt volgende week op Donder dagavond gehouden. NIEUW VEEN, 6 Jan. Eierenveiling. Aanvoer, 1090 stuks, prijs 3.504 per 100 st. Kaas 28 c. per pond. ..AMSTERDAM, 8 Jan. Vee. Aanvoer 4 wagons geslachte runderen uit Denemar ken, 500 vete koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5760, 2e kw. 4855, 3e kw. 4045 per K.G. slachtgewicht, 50 melk- en kalfkoeien, 160200 p. stuk. 154 vette kal veren: le kw. 5460, 2e kw. 4652, 3e kw. 3844 per K.G. levend gewicht. 42 nuch tere kalveren 610 per stuk. 732 vai-kens: vleeschvarkens 90110 K.G. enkele boven noteering, zware varkens 4344, per K.G. slachtgewicht, vette varkens 4344, 26 paarden 70100 gld. per stu. Runderen flinke aanvoer, handel stug en later door iets lagex'e prijzen handel vlugger, Vette kalveren ruime aanvoer, handel vlug met vaste prijzen. Varkens re delijke aanvoer, handel goed met-voor de beste varkens iets hoogere prijzen en de andere soorten prijshoudend. ..ROTTERDAM, 8 Jan. Vee. Aanvoer Vette runderen 172, vette kalveren 373. cn 15 graskalveren, schapen en lammeren 859. Varkens 867. Prijzen per K.G. le kwal. vete koeien 5662, 2e kwal. 5054, 3e kw. 35—40, vete otssen 52—54, 42—48, 34—38. Vete kalveren 8090, 6272, 4252, var kens (levend gewicht 38, 36, 34, export varkens 32, 30, schapen 38, 34, 30, lamme ren 40, 36, 32, prijzen per stuk: schapen 18, 11, 38, lammeren 15, 11 8. Vette koeien en ossen, aanvoer gewoon, handel vlug, prijzen iets duux-der, een beste koe 2 ct. boven noteering. Vette kalveren aanvoer huim, handel flauw, prijzen lager. Schapen en lammeren, aanvoer gewoon, I handel redelijk, prijzen iets stijver. Var- kens, aanvoer ruimer, handel flauw, prij- i zen als vorige week. Van graskalveren \\a- J ren slechts enkele aangevoerd. Handel I flauw en prijsh. Over het algemeen zeer I ruime aanvoer met redelijken handel. Al- des werd tegen oploopende prijzen ver kocht behalve vette kalveren, welke iets lager genoteer odwerden. Dé C. A. C. kocht eenige goede soorten voor België. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.18 Londen 8.121,'., New York 1.59b., Parijs 9 7310,;1C Brussel 34 571/., Zwitserland 48.16 Milaan 13 oh Madrid 20 50 Oslo 4080 Kopenhagen 36.25 Stockholm 41.85 Weenen Praag 7.39 Boedapest

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3