FEDERATIE EXAMEN BOEKHOUDEN ENZ. Leerlingen van J. A. JANSEN ZONDAGSBLAD MAANDAG 8 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 (MERCURIUS-DIPLOMA) NAJAAR 1933 GESLAAGO D. HANDELAAR A. VAN DER LAAN C. RACKÓ N. SILJEE M. VERHOEVEN J. F. WAKKEE LEIDEN LEIDEN LEIDEN LEI DEN- LEIDEN LEIDEN NIEUWSTEEG 4a LEIDEN TELEFOON 281 1933 Aantal geslaagden ..NIERCURIUS" 12, ..VER. VAN LEERAREN" 8. Vanaf 1926 bij elk examen MERCURIL'S" eil „VER VAN 1.EERAREN" geslaagden ,j&~ Speciaal eigen opleidingisysteem en repetitiemethode 2360 HALF JANUARI aanvang repetitiecursus voor afgewezen candidaten Privaat- en Clublesson. Condities f 5.per maand per wekel. lesuur. Bureau voor het inrichtenf bijhouden en controleeren van boekhoudingen BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 773.1 te München. Laagste barometerst.: 726.5 te Ingö. Verwachting tot den avond van 9 Jan.: meest matige Zuid westelijken tot Wes telijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, mogelijk enkele re gen- of hagelbuien, iets kouder desnachts. In het Noorden van het gebied zijn in de temperatuurverdeeling sinds Zaterdag aan zienlijke veranderingen ingetreden. Op IJsland waar een diepe depressie on der hooge temperaturen overtrok, is weer vorst van beteekenis teruggekeerd, terwijl in Scandinavië het station, waar de vorst Zaterdag het strengst was, nl.. Sarna in Zweden, met minus 20 graden Celcius, de temperatuur nu 2 graden Celsius boven nul is. Ook op de Britsche Eilanden daalde de temperatuur, terwijl het vorstgebied in het Zuid-Oosten van Oost-Frankrijk, over Zwitserland en Zuid- en Oost Duitsch- land weer in beteekenis toenam. De Oceaanberichten geven op de vraag, of de in het Noorden overgetrokken de pressie door een nieuwe wordt gevolgd, nog geen duidelijk antwoord, doch waarschijn lijk waarborgt de kleine kern, die gisteren op de diepere is gevolgd, waarvan nog een V-vormige uitlooper tusschen IJsland en Schotland ligt, dat ook wanneer niet dade lijk een nieuwe daling volgt, een ruimen van den wind en een toevoer van koudere lucht uit het Poolgebied, voor het komende etmaal zal Lritblijven. LUC HTTEMPERATUUR. Temperatuur des. middags te half drie 6.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.36 tot Dinsdag morgen 7.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 9 Januari v.m. 7.37 uur en nam. 8.00 uur. ploiteerden. Wanneer men hierbij telt de oppervlakte beteelt met Iris, crocus en gla diolus, kan men aannemen, dat meer dan 10.000 H.A. in Nederland met bloembollen beplant zijn. Wat betreft de teelt kan worden gezegd, dat deze in dit jaar van Narcissen terugge bracht is op 50 pet., voor hyacinthen, dar- win en late tulpen op 65 pet. en voor vroe ge tulpen op 80 pet., wat neerkomt op een inkrimping op het totaal van 1.800.000 a 2.000.000 R.R. ofwel 2700 H.A. Eiken kweeker wordt de verplichting op gelegd, in verhouding van hetgeen hij teel de, een bepaalde hoeveelheid verkoopbare bloembollen in reserve te houden ter ver nietiging en een gedeelte plantgoed direct ter vernietiging in te leveren. De gevraagde millioenen om de kwee kers schadeloos te stellen, werden niet be schikbaar gesteld. Als de vraag naar bloembollen ui 1934 engeveer gelijk is aan die van 1933, zal de teelt weer loonend zijn en zullen de kweekers in staat zijn in hun onderhoud te voorzien. De exportcijfers geven reden tot tevre denheid, want al is het aantal kilogrammen verminderd en van pl.m. 47 millioen kilo gram teruggeloopen tot pl.m. 42 millioen, de uitvoerwaarde is niet teruggeloopen en beloopt pl.m. f 20.000.000 tegen in 1932 19.000.000. Een moeilijk probleem is en blijft het valuta-vraagstuk. De groote verliezen op dollars, ponden en kronen in dit en vorige jaren geleden, hebben de financieele positie van verschil lende bedrijven verzwakt. De vooruitzichten stemmen echter hoop vol, er is reden aan te nemen dat het bloembollenbedrijf zich door de moeilijk heden zal heenworstelen. Bouwmaterialen: Van de hiervoren ge memoreerde opleving in het bouwbedrijf profiteerden ook de Betonfabrieken. Voor de Kalkzandsteen-Industrie was het afgeloopen jaar een jaar van groote be drijvigheid en kon gedurende een flink aantal maanden zelfs met sterk vermeer derd personeel worden gewerkt. De invoer uit België van goedkoope metselsteen bedroeg in de eerste 11 maan den van 1933 113.000.000 stuks. Voor de Dakpannenfabrieken was de toe stand in 1933 bevredigend. Vrijwel alge meen kon mtt volledig personeel gewerkt worden. De concurrentie van de Belgische Dak pannen is vooral in den laatsten tijd weer merkbaar. In totaal werden in de eerste 11 maagden van 1933 ingevoerd circa 3.345.000 stuks. De Schelpkalk-Branderijen, voorheen flo- reerende bedrijven, aan vele handen werk verschaffend, maken een hoe langer hoe moeilijker tijd door. De uit België inge voerde kluitklak en poederkalk dreigt het nationale product geheel te verdringen. Ik houd mij ervan overtuigd, dat het belangrijke bouwwerk, dat in Leiden staat te verrijzen, gemetseld zal worden uitslui tend met Schelpkalk uit onze Rijnlandsche Kalkovens. Rijnland, een der belangrijk ste centra van bouwmaerialen in Neder land zal er trotsch op zijn en er hare eere in stellen dit fraaie monumentale gebouw opgetrokken te zien van materialen, in haar district gefabriceerd. Scheepsbouw en Grofsmederij. De scheepsbouwwer-ven in het district der Ka mer zijn wel het ernstigste door de ongun stige economische omstandigheden getrof fen. Twee werven werden geheel stilge legd, terwijl andere belangrijke werven ge durende 1933 slechts weinig orders voor nieuwbouw hadden uit te voeren. Van de in dit jaar ingevoerde Wet op de Evenredige Vrachtver deeling ver wacht men zoowel voor schippers als voor bovengenoemde bedrijven, goede re sultaten. Dank zij deze wet zoo hoopt men, zullen schippers weer kunnen voldoen aan hunne verplichtingen om rente te be talen van de door hen op hunne vaartuigen gesloten hypotheken. De omstandigheden in 1933 in de Grof smederij hebben zich weinig of niet gewij zigd. De IJzersmederijen te Nieuwoop hebben, ook de kleinere bedrijven, gedurende 1933 vrij veel werk gehad. Noordzeevisscherij: Door het vroegtijdig beëindigen der haring visscherij in 1932, voeren,evenals aan het einde van 1931, in December reeds verschillende schepen ter trawlvisscherij uit. Ongeveer hetzelfde aantal schepen nam in 1933 aan die vis scherij deel. De resultaten waren evenmin als in de vorige jaren loonend, daar de prijzen voort durend lager werden, tengevolge van de toenemende aanvoeren van buitenlandsche visch. Het juiste aantal schepen, dat in 1934 voor Katwijk aan de trawlvisscherij zal deelnemen, is nog niet bekend, doch er wordt aangenomen, dat dit aantal, dank zij de iets betere vooruitzichten, gelijk zal zijn aan dat van het vorige seizoen. Vóór het begin van den teelt der Ha- ringvisscherij werd tusschen de reeders in de verschillende vischersplaatsen een re geling getroffen om de schepen geleidelijk aan de vangst te doen deelnemen. De gemiddelde opbrengst per kantje be droeg dit jaar bruto f 9.tegen 10.75 in 1932, terwijl de totaalvangst heeft bedra gen 649.294 kantjes, waarin begrepen 61.664 kantjees door schepen onder Pool- sche vlag aangebracht. Vorig jaar bedroeg de totaalvangst 558.962 kantjes. De export naar België is groote geweest dan in het vorig jaar, tengevolge van de la ge prijzen en onze meer gewilde kwaliteit waardoor Engeland op de Belgische markt zoo goed als uitgeschakeld werd. Conserven-industrie. Voor de Conserven- fabrieken bestond door overvloedigen oogst van tuinbouw-producten in 1933 ruimschoots gelegenheid groote kwantums goedkoop te conserveeren, waardoor de verkoopprijzen bijzonder laag waren. Door het groote aanbod brokkelden deze prijzen gaandeweg af. De vroege winter, die een einde maakte aan den verkoop van versche groenten, beinvloedde de markt in gunstigen zin en de prijzen gingen iets omhoog, de vraag werd grooter. Omdat de koude zich ook uitstrekte tot het zuiden van Europa, bevroor eveneens Italiaansche- en Zuid-Fransche bloemkool. De afzet in de maand December is dan ook, mede in verband met de inwerking treding van de omzetbelasting, die volor^ ertoe bracht, grootere voorraden op te doen, zeer ruim geweest. De export is in het afgeloopen jaar aan merkelijk achteruitgegaan, hetgeen voor een groot deel aan de depreciatie van den dollar te wijten is. Zeep-Industrfe. De Zeep-industrie kon, niettegenstaande de import hier te lande van zeep uit Duitschland, die gedeeltelijk met Sperrmarken betaald wordt, en een hevige, opkomende concurrentie van Ja- pansche producten, maar omzet in ons land handhaven, zij 't tegen lage prijzen. Chemische Industrie. De Chemische In dustrie was ook in het afgeloopen jaar ta melijk goed met orders svoorzien, waar door het haar mogelijk was, zij het dan ook niet zonder opofferingen, haar pexso- neel aan den gang te houden. Vruchtensap- en Jamfabrieken. Voor deze fabrieken was het afgeloopen jaar, ondanks de mooie zomermaanden, ongun stiger dan haar voorganger. Suikerwerk-industrie. Hier was 1933 al lerminst rooskleurig. De per 16 October belangrijk verhoogde sviikeraccijns gaf evenals bij de Jamfabrieken moeilijkheden bij het uitvoeren van orders, die reeds maanden tevoren waren afgesloten. Biscuit-fabrieken. De Biscuit-fabrieken konden gedurende 19333 hun normaal per soneel aan den gang houden. Meelfabricage. In October noteerde de buitenlandscte tarwe te Rotterdam ƒ2.50 per 100 K.G. boordvrij uit zeeboot gele verd. Een laagterecord nog 92 lA cent lager dan de prijs van 1931. De meelfabrieken moeten de binnenlandsche tarwe betalen met 15.70 per 100 K.G., terwijl het meng- percentage Is 35 pet. inlandsche tarwe. Bovendien wordt thans van buitenland sche tarwe 1.50 per 100 K.G. geheven ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds. Hieruit moge blijken hoezeer het normale verband tusschen meel- en broodprijzen eenerzijds en de wereldtarwe-prijzen an derzijds is verbroken. Distilleerderijen. Deze ondervonden evenals vorig jaar steeds ernstig den terug slag van de ongunstige economische om standigheden. Het afgeloopen jaar was in geen enkel opzicht beter dan het vorige. Ten aanzien van de veranderde omstandig heden in Amerika zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. Zilverfabrieken. In de fabrieken van Gou den en Zilveren werken, gevestigd te Voorschoten, heeft.men gedurende het af geloopen jaar vrijwel voldoende werk ge had, ofschoon in vergelijking met 1932 het aantal orders iets is teruggeloopen. Restaurant- en Pensionbedrijf. Voor het Restaurant-, Pension en Café-bedrijf was 1933, ondanks de mooie zomer, ongunstig. In vele bedi'ijven is op de exploitatie ver lies geleden, terwijl in andere bedrijven slechts een zeer geringe winst verkregen werd. Wasscherijen. De toestand over 1933 in de Wasscherijen was ongunstig, zelfs was de teruggang grooter dan in 1932. Kaashandel. De vooruitzichten voor de prijzen, welke de voorraad van 1933 zal opbrengen, zijn zeer onzeker. Over de nieuwe regeling met Duitsch land getroffen, inzake de export van kaas, laat men zich in deskundige kringen zeer voorzichtig uit. De totale export van kaas in de eerste elf maanden van 1930 nog bedragende 87.000.000 K.G., liep dit jaar in dezelfde periode terug tot 59.000.000 K.G. De waar de verminderde v. 63.000.000 tot 26.000.000 gulden. Middenstand. Bij de beoordeeling van den gang van zaker. in de middenstands- bedrijven stuit men dit jaar nog meer dan voorheen op de moeilijkheid dat de resul taten van de verschillende winkelneringen zeer uiteenloopend zijn. Dit hangt inzonderheid samen met den invloed welke de crisis heeft op de ver schillende lagen der bevolking en met het feit dat er nog steeds een begeerte bestaat naar goedkoope artikelen, alhoewel ik ten deze een begin van kentering meen te bespeuren, maar niet het minst staat dit verschil in financieele uitkomsten in ver band met de getroffen regeeringsmaatre- gelen en den steeds verder voortschrijden den ombouw van ons bedrijfsleven. Toch zijn er enkele vaste punten aan te wijzen. Ik noem het feit, dat de steeds voortschrijdende verlaging der goederen-, prijzen tot staan schijnt te komen. Daarom zal niet langer voor lager prij zen moeten worden verkocht dan de in koop eischt. De verliezen op den goederen voorraad geleden hebben daarmede in het algemeene gesproken een einde genomen. Groote voorzichtigheid blijft echter ook ten deze nog steeds geboden. De verschillende contingenteeringen leg gen het middenstandsbedrïjf wel sterk aan banden. Ik veroorloof mij daarom den wensch uit te spreken dat de Nederland- sche fabrikanten die door de contingen- teering, zij het volkomen terecht, in een bevoorrechte positie komen, er nog meer dan thans op uit zullen zijn om tegemoet te komen aan de opmerkingen en wenschen van hun afnemers en van het publiek. „Service" is een begrip, dat in Nederland een nog niet voldoend geimporteerd arti kel is. Ik wil er echter aan toevoegen, dat, als ik deze klacht uit den middenstand hier overneem, ik tevens de hoop uitspreek, dat het winkelbedrijf ook zelf alles doe om zijn klanten op alle wijze correct te bedie nen. Iets wat door de nabijheid van Den Haag als koopstad, voor een stad als Lei den dubbel noodzakelijk is. De middenstand zal voorts hebben toe te zien, dat de omzetbelasting niet mede voor een deel voor rekening van het win kelbedrijf komt Ook de industrieele middenstand had net in 1933 hard te verantwoorden. Particu lier wex-k was zeer schaarsch, de aanbeste dingen gaven veel te lage prijzen. De geweldige daling van de koopkracht ten plattenlande is oorzaak dat de om zetten der winkeliers zeer sterk zijn ge daald. Door uiterst sobere levenswijze tracht men in deze critieke tijden staande te blijven. De Tuinbouw in de gem. Alkemade is in het afgeloopen jaar slecht loonend geweest, zoodat een beduidend aantal kleine tuin ders zoozeer verarmd is, dat zij een be roep op de publieke armenzorg moest doen. De Veiling-vereeniging „Flora" te Rijns burg meldt een aanmerkelijke verminde ring van omzet. Bedroeg deze in 1932 1.046.000, in het afgeloopen jaar werd voor 800.965 omgezet. De export vermin derde met circa 30 pet. Met groote moeite heeft men in vele gevallen nagenoeg den omzet in vaste plan ten van 1932 kunnen handhaven. Tot nog toe konden veelal de loonen op het oude niveau worden gehandhaafd. De contingenteering heeft gunstig ge werkt, doordat de normale handel zich daardoor weer kon ontplooien. Spoorvervoer. De ontvangsten aan het station Leiden voor reizigex-svervoer liepen ook in 1933 weer aanmerkelijk achteruit. Werd in de eerste elf maanden van 1932 ontvangen een bedrag van ruim 1.082.700 gld., over dezelfde periode van het afgeloo pen jaar bedroeg dit circa 949.197 gld., een vermindering dus van pl.m. 133.000 gld. De ontvangsten uit dezen hoofde aan het station Alphen a. d. Rijn vertoonen het zelfde beeld, daar waren de cijfers respec tievelijk ƒ101.160 en ƒ81.624, een vermin dering aantoonend van pl.m. ƒ30.000 of circa 30 pet. Opvallend is dat ook het aantal autobus passagiers, o.a. van de autodienst „Moda" AlphenLeiden, v.v. eveneens sterk is te ruggegaan, evenzoo de ontvangsten. Hieruit valt de constateeren, dat niet al leen de concurrentie met de autobus de ontvangsten voor passagiers-vervoer bij de Spoorwegen ongunstig beinvloedt, doch dat het vooral de tegenwoordige tijdsomstan digheden zijn, die het publiek nopen, op de uitgaven zooveel mogelijk te bezuinigen. Nam het reizigers-vervoer af, gelukkig blijkt uit de cijfers, betrekking hebbend op het goederen-vervoer, dat dit handels verkeer niet is achteruitgegaan, maar zelfs niet onbelangrijk intensiever is geworden. Wanneer men het aantal K.G. vervoerde goederen, (dus zoowel de aangekomen als de verzonden zendingen) aan de stations H.S.M. en S.S. te Leiden over de laatste zes maanden van dit jaar vergelijkt met het aantal in dezelfde periode, in 1932 ver zonden, dan constateert men een toename van circa 700 ton of in procenten uitge drukt een toename van pl.m. 10 pet. Onge twijfeld wijzen deze cijfers in de gunstige richting. Posterijen en telefoon. Ook het postver keer, voor zoover zulks ressorteert ohder het hoofdkantoor te Leiden, vertoont in verschillende rubrieken een aanmerkelijke toename. Het aantal ontvangen brieven vertoonde een toename van ruim 133.000 stuks, voor briefkaarten bedroeg deze vermeerdering ruim 221.000 stuks, het aantal nieuwsbla den gefrankeerd bij abonnement onder ging een stijging van meer dan een half millioen stuks, het aantal ontvangen ge woon drukwerk nam met 368.000 stuks toe. Alleen het locale postverkeer nam be langrijk af, hetgeen wel toe te schrijven zal zijn aan de telefoon, waarvan het aantal locale gesprekken belangrijk is toegeno men, evenals het aantal uitgaande inter local gesprekken, dat met ruim 14.000 over de eerste 11 maanden van dit jaar toenam. Markt- en Havendienst. Al verminder den de ontvangsten voor Haven- en Brug gelden in vergelijking met 1932 met circa 4500, toch kan daaruit niet worden ge concludeerd, dat de scheepvaart in het af geloopen jaar geringer was dan in het vo rige jaar. Het tegendeel is het geval. De groote bedrijvigheid, welke in ver schillende takken van bedrijf, o.a, in de bouwmaterialen-branche gedurende 1933 heerschte, beinvloedde het scheepvaartver keer in gunstige mate. Het terugloopen van de ontvangsten voor Haven- en Bruggelden is dan ook uitslui tend toe te schrijven aan het door het Ge meentebestuur van Leiden ten gerieve van handel en nijverheid met circa 25 pet. ver laagde tarief. De totale opbrengst van Haven- en Brug gelden, Liggelden, Weegloon en Marktgel- den bedroeg over het tijdvak van 1 Januari 1933 tot en met November 1933 in totaal ƒ95.677 of 11.643 minder dan over het zelfde tijdvak in 1932. De aanvoer naar de veemarkt steeg voor alle rubrieken uitgezonderd voor vette varkens, die in vergelijking met het vorig jaar, toen de gemiddelde aanvoer per week 517 bedroeg, terug ging tot een gemiddel den aanvoer van 297 per week. Ook de aanvoer van kaas verminderde, zoowel berekend naar het aantal aange voerde partijen als naar de waarde. Even eens liep de aanvoer van boter zeer aan zienlijk terug, mede tengevolge van het uitschakelen van producenten wegens wan prestatie tegenover de Crisis-Zuivel-Cen- trale. Het besluit van den Gemeenteraad van Leiden om op de veemarkt een weeginrich ting tot stand te brengen voor het wegen van groot vee, is zeer in het belang van den veehandel en zal eveneens er toe bijdra gen de inkomsten voor de stad Leiden te verhoogen. Tenslotte zij nog vermeld, dat het aan tal kleine kooplieden, die met allex'hand waren ter markt komen, toeneemt, hetgeen wel een gevolg zal zijn van de nog steeds heerschende werkloosheid. Uit de gegevens mij verstrekt door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken ontleen ik, dat over 1933 in totaal aan Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het ZondagsDlad, worden er aan herin uerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. Gemeentelijke Aankondigingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Automo bielhandel Vreeken en Schudel, om vergun ning tot het oprichten van een ondergrond - sche bewaarplaats voor benzine in het per ceel Papenstraat No. 4, met bovengrondsche aftapinrichting vóór dat perceel; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 20 Januari 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zon da g 14 Januari a.s. waargeno men door apotheek P. du Croix, Rapenburg no. 9, telef. 807. werkloozen-steun is uitbetaald een bedrag van meer dan 800.000 gld. of ruim 170.000 gld. meer dan over 1932. Aan brandstoffen werd bovendien nog verstrékt een waarde van 26.578 gld. en ruim 48000 bons voor onvermengde mar garine. Deze enorme cijfers demonstreeren wel duidelijk hoe ontzettend moeilijk thans de taak moet zijn van het College van B. en W. Gelukkig is het aantal ingeschreven werkloozen in de laatste zes maanden van 1933 iets teruggeloopen. Was het totaal van de in de eerste zes maanden ingeschrevenen 19466, in de tweede helft bedroeg dit aan tal 17250. Deze omstandigheid maakt een nog gunstiger indruk als men bedenkt dat in het tweede gedeelte van 1932 dit aantal beduidend hooger was dan in de eerste zes maanden van dat jaar. Werkzaamheden der Kamer. Toen met ingang van 10 Jan. 1932 het deviezenpro- tocol met Duitschland in werking trad, bleef voorasnog de mogelijkheid van goe- derenruil bestaan. Het was echter gelukkig dat daarvan op slechts zeer bescheiden wij ze gebruik gemaakt behoefde te worden. De getroffen regeling met Duitschland bleek zeer goed in de behoefte te voorzien. Het schriftelijk bericht van het Departe ment waarbij de Kamer om haar prijzens waardig initiatief inzake de goederenruil lof ontving en de mondelinge verklaring dat deze goederenruil er terdege toe had medegewerkt om een goede deviezen-rege ling te verkrijgen, mag ik hier niet on vermeld laten. De afgifte van consenten voor de vele goederen, waax*van de invoer gecontingen- teerd is, maakte het noodig het personeel der Kamer uit te breiden. Tot en met ein de Nov. werden in totaal afgegeven 2000 consenten, ter gezamenlijke waarde van ƒ450.411. Aan particulieren werden ver strekt 33 vergunningen voor invoer. Tri cot-, wollen- en halfwollen stoffen en con fectie, werden afgegeven 1190 consenten ter waarde van 269.440. Het aantal dossiers van het Handelsregis ter nam in het afgelopen jaar toe met 186 en bedroeg op 31 December .6320. In den loop van het jaar werden in totaal 1308 opgaven van wijzigingen ingeschreven tegen 1196 in het voorgaande jaar. Het aan tal mondelinge inlichtingen bedroeg 4956 uitgaande brieven 604, dat der ingekomen brieven 1188. Het aantal faillissementen in het district der Kamer bedroeg 109 tegen 117 in 1932. Van den heer Molkenmboer, die gedu- i*ende bijna 12 jaar voorzitter is geweest van de afdeeling „Kleinbedxijf" nam de Kamer op 12 December hartelijk afscheid. Een woord van hartelijken dank te brengen aan de heeren Boot en Molken- boer, voorzitter groot- en klein-bedrijf, voor de van hen in 1933 ontvangen mede werking, acht ik plicht. Het jaar 1933 ligt thans achter ons. al zijn de vooruitzichten voor land- en tuin bouw en ook voor de scheepsbouwindustrie thans allerminst gunstig, toch geloof ik, dat de horizon iets heldeixler wox-dt. Voor land- er tuinbouw kan het nieuwe met Duitsch land gesloten verdrag gunstiger persoectie- ven ooenen dan tot nu toe mogelijk was. De prijzen van meerdere industrieele pro ducten zijn dan ook, zooals ik het vorig jaar voorspelde, in het algemeen gestegen. Bovendien zijn wij langzamerhand meer en meer tot de overtuiging gekomen dat de ons thans wel zeer gunstig schijnende na-oorlogsche jaren eigenlijk abnormale ja ren zijn geweest, die ons zakenmens-hen hebben verwend en zien wij de tegenwoor dige tijden hoe langer hoe meer als een overgang naar een anderen economischen toestand. Wij begrijpen daxi, ook dat wij ons zon der uitzondering moeten aanpassen aan een soberder levensstandaard en dat wij, too-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2