UIT DE OMGEVING MAANDAG 8 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 H1LLEGOM Gem. Arbeidsbeurs. Aan de gemeente lijke arbeidsbeur waren op 3 Januari in geschreven 821 werkloozen, tegen 813 op 27 Dec. Hiertoe behooren 70 bouwvakar beiders, 632 bloemist- en landarbeiders en 41 losse arbeiders. De overige plm. 70 be hooren tot verschillende vakken. St. Vincentius-vereeniging. Dit liefde werk dat tot heden voor de beide pa rochies als één conferentie werd betracht, is thans gesplitst in een conferentie voor iedere parochie afzonderlijk. Het kan niet anders of hierdoor zal de arbeid zoo moge lijk nog intensiever worden. Gaarne spo ren we aan tot een daadwerkelijken steun, ieder in zijn eigen parochie: er is zoo on noemlijk veel noodig, niet het minst in dezen bangen wintertijd. Kindervoeding. In huize St. Joseph wordt thans weder begonnen met het ver schaffen van een stevigen morgenboter ham aan de arme, schoolgaande kleinen. De eerw. Zuster van Maria-oord zal weder haar goede zorgen aan dit werk van barm hartigheid wijden. Vertrouwd mag worden dat evenals tot heden weder gaven in na- tura voor de kath. kindervoeding zullen worden geschonken. KATWIJK. Werkloosheid. Nog steeds is het getal werkzoekenden stijgende. Aan het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling staan op heden ingeschreven 1132 werkzoe kenden. Hiertoe behooren 267 visschers, 4 tuinlieden, 254 landarbeiders, 207 losse ar beiders, 27 kuipers, 12 stokers, 14 binnen schippers, 4 loodgieters, 8 cheepmakers, 5 bloemisten, 6 stucadoors, 2 verwarmings monteurs. 14 motordrijvers, 35 venters, 3 machinebankwerkers, 38 opperlieden, 112 grondwerkers, 35 timmerlieden, 9 fabrieks arbeiders, 36 metselaars. KATWIJK AAN DEN RIJN. Als de winter komt. Vele liefhebbers (sters) van ijssport hebben in de afgeloo- pen winter kunnen proiiteeren van de ba nen op de zanderij vaart aan den Wasse- naarsche weg. Aangezien deze vaart be trekkelijk smal is wordt van wandelaars vrij spoedig hinder ondervonden. Soms loo- pen hierop wandelaars, onbewust van de hinder die men veroorzaakt, ook soms be wust. Het bestuur der IJsclub is in deze actief geweest en aan den eigenaar dezer vaart, Baron v. Wassenaer v. Catwijck, toestemming gevraagd om niet-leden der IJsclub de toegang tot deze vaart bij ijs te mogen verbieden, op welk verzoek reeds officieus toestemmend is geantwoord, zoo dat verwacht wordt, dat ook vrij spoedig het officieele antwoord zal volgen. De schaatsenrijders zullen hierdoor de baan vrij krijgen. Een groote verbetering. Tuinbouw- en teeltbeperking. Naar wij uit goede bron vernemen zal de be perking der groenteteelt (en vroege aard appelen) wel eenigszins anders uitgevoerd moeten worden dan men zich in het al gemeen voorstelt. En vooral de gemengde bedrijven, bloembollen-tuinderij, zal men, als de voorgenomen regeling doorgang vindt, zeer aanzienlijk meer moeten be perken dan men zich had ingedacht. Dit moet voornamelijk z*n oorzaak vinden in de dubbele teelt, de voor- en nateelt, waar als voorteelt bloembollen geplant zijn ge weest. Zelfs padenteelt zou in zulke ge vallen niet worden toegestaan. Aangezien bij doorvoering van deze regeling vele tuinders, voornamelijk in deze omgeving, hun bedrijf bijna zien opgeheven, omreden de meesten hunner de weinige inkomsten nog hebben uit de nateelt, zijn reeds meer dere veilingbesturen in actie om, zelfs al is men ernstige voorstander van teeltbeper king, zulk een ver doorgevoerde beperking niet te doen invoeren. Door zulk een rege ling zouden duizenden roeden land meer braak komen te liggen dan aanvankelijk gedacht werd. LISSE. Aangehouden. Door de gemeente politie is in verband met de poging tot brandstichting in het gebouw van de ge meentelijke arbeidsbeurs alhier, in den nacht van 2 Januari j.l. aangehouden en ter beschikking van den heer Officier van Justitie te Haarlem gesteld een zekere Th. C. D. alhier. Zilveren dienst jubileum. Zaterdag j.l. herdacht de gemeente-veldwachter B. Kromhout, alhier, den dag dat hij voor 25 jaar bij de politie in dienst kwam. Dit ju bileum is door den jubilaris op bescheiden wijze herdacht. Het heeft hem niet aan be langstelling ontbroken. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg in de week van 16 Januari 1934 circa 750. Veevoeder. De tulpen, die door de Re geering worden overgenomen, worden naar wij vernemen, niet meer op de vuil nishoop geworpen, doch verwerkt en voor veevoer bestemd. In verband hiermede zijn enkele machines geplaatst die de tulpen malen, hetgeen geschied in het gebouw van de veilingsvereeniging Hobaho, aan de ha ven alhier. NOOTDORP. Geboren: Gerardus Maria, z. van C. Timmers en J. B. de Wit Wilhelmina Herberdina Hendrina Eilzabeth, d. van A. van Velzen en A. J. van Dijkhuizen. Overleden: C. M. van Winden m., 37 jaar Gevestigd: C. J. van Wissen van Ber- kel en Rodenrijs A. L. Tas en gezin van Pijnacker M. J. de Boer van Delft G. van Kaam en gezin van Lochem J. H. Jaspers en gezin van Markelo. Vertrokken: C. C. van der Helm naar Zoetermeer Joh. Nicolin naar Loos duinen C. E. C. Koster naar Amster dam. RIJNSBURG. Bloemen. De maand December zette voor de bloementrekkers niet zoo slecht in als men zich had voorgesteld. Men was steeds zeer pessimistisch gestemd, 't Viel ten slotte dus nog mee. Aan Flora werd in genoemde maand geveild voor een bedrag van ƒ47.471.45, tegen een bedrag van ƒ46.989.88 in dezelfde maand van 1932, of een vermeerdering van 1481.57. De han del was ook de eerste dagen van 1934 vrij goed. De gemaakte prijzen vielen mee. Men hoopt dus, dat zulks een blijvertje zijn zal. Loop der bevolking. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 2400 mannen en 2264 vrouwen, totaal 4664 personen. Vermeerde ring door geboorte 62 m., 57 vr., totaal 119. Vermeerdering door vestiging 19 m., 125 vr., totaal 244 personen. Vermindering door overlijden 13 m., 12 vr., totaal 25, totaal vermindering 100 m., 118 vr., totaal 203. Verschil tusschen totaale vermeerdering en totale vermindering 19 m., 17 vr., totaal 36. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1933 2419 m., 2281 vr., totaal 4700 p. SASSENHEEVI Retraitevereeniging. Vrijdagavond bad onder groote belangstelling de jaar vergadering plaats van de retraite-vereeni- ging H. Theresia. De presidente, mej. v. d. EistWassenaar, opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord en nieuwjaars- wensch en spoorde allen aan trouw van hun organisatie te blijven, wat ook geldt voor de donatrices. De notulen werden onder dank vastge steld, waarna het jaarverslag volgde door de secretaresse, mej. v. Haastrechtvan Schaik. Hierna kwam aan de orde verslag van de penningmeesteresse over 1933, waaruit bleek, dat het bezit was 501.55. Aan giften en donatie-gelden was in totaal ontvangen ƒ211.95. De uitgaven van het afgeloopen jaar bedroegen 166.65. Vorig jaar werden 30 kaarten verloot. Door twee dames werden de bescheiden nagezien en in orde bevonden, waarvoor de penning meesteresse een dankwoord werd „toege zwaaid". Alvorens de agenda verder af te werken, werd aan de dames een gratis Houdt U aan het BAYER-KRUIS! Als U een geneesmiddel koopt, weiger dan elk risico I Als men U Aspirin aanbiedt beneden den prijs, bedenk dan, dat men, waar men met den prijs knoeit, wellicht ook met het geneesmiddel heeft geknoeid. Weiger beslist Aspirin beneden den prijs of met geschonden ver pakking 1 Let goed op het Bayer- kruis en op den oranje band kopje koffie met room aangeboden, het geen zich goed liet smaken. Deze tractatie werd later nog eens herhaald. De koffie was gratis geschonken door de firma „Het Klaverblad". Bij de bestuursverkiezing werd geen wijziging aangebracht, de pre sidente en secretaresse werden beiden her kozen. Hierna volgde verloting van retrai te-kaarten, waarbij 25 aanwezigen de ge lukkigen waren. Aan het einde kwam een verloting van geschonken prijzen, o.a. worst, koffie, koek, zeep, enz. De geestel. adv., kap. Westerkamp sprak een kort opwekkend woord aan de leden, om ijverig te blijven sparen voor de re traite, om daardoor het geestelijk leven te behouden en te vermeerderen. Onder dank voor de aangename stemming op dezen goed geslaagden avond, sloot de presidente deze vergadering. WASSENAAR. Begrafenis J. Mansvelt. Onder groote belangstelling heeft Zaterdag alhier de be grafenis plaats gehad van wijlen den heer J. Mansvelt, in leven ouderling der Ned. Hervormde Gemeente, lid van het bestuur der vereeniging voor Chr. Nat. Schoolon derwijs, oud-wethouder en oud-Raadslid. Met toestemming van de Kerkvoogdij had de plechtigheid plaats in de Ned. Hervorm de kerk op het Plein alhier. Te 2 uur, den aangegeven tijd voor de plechtigheid was de kerk reeds voor het grootste deel met belangstellenden gevuld. Opgemerkt werden o:m: prof. dr. Slote- maker de Bruine, Jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, voorzitter van het College van Kerkmeesters, Jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande, oud-Burgemeester, Wethouder G. P. G. van Leeuwen, de raadsleden dr. Ph. J. Idenburg, A. L. Rooij- akkers en D. Th. Ruys, de oud-Gemeente secretaris j. Eggink en voorts besturen van kerkelijke instellingen, van de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, het Bijbel genootschap, de A.-R. Kiesvereeniging enz. Omstreeks half drie werd de lijkkist met het stoffelijk overschot de kerk binnenge dragen en geplaatst op een baar vóór den kansel. Nadat de familieleden en de leden van het Kerkbestuur, die in den lijkstoet waren gevolgd, hunne plaatsen hadden in genomen, trad ds. dr. H. J. Honders die de plechtigheid leidde, naar voren voor het uitspreken van enkele gebeden en de ge loofsbelijdenis. Daarna gaf hij het woord aan ds. ten Kate, die in een indrukwekkende rede her dacht, wat Johannes Mansvelt was ge weest voor de Ned. Hervormde kerk van Wassenaar, voor het bestuur der Vereeni ging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs en andere instellingen. Na ds. Ten Kate getuigde jhr. Beelaerts van Blokland in dankbare bewoordingen van het werk van den heer Manvelt. De volgende spreker jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande, sprak mede na mens Burgemeester Wiegman. Tal van ja ren had hij den heer Mansvelt gekend en mogen waardeeren, vooral toen hij Wethou der was geworden. Reeds toen had hij een zwak lichaam, maar niettegenstaande dat stond hij steeds op de bres om de belan- UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 8 Januari. Huizen, 296 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door kape laan J. H. A. Hendriks. 12.15 Lunchconcert door het KRO-sextet. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Zangrecital door Jacq. Bras. 4.45 Gramofoon. 5.00 Abbé J. Nalbandian over „De Ar- meensche ritus". 5.30 De KRO-boys. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 Dr. J. A. M. v. Staay over „Het mo netaire vraagstuk". 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Opera- en Operettenprogramma door het KRO-orkest m. m. v. Lucian Do- brodziecki, tenor. Te 8.30 en 10.30 Vaz Dias. 10.45 De KRO-boys. 11.30 Gramofoon. Hilversum 1875 M. 8.00 GramofoonpL 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert Feike Asma m. m. v. C. v. Hoogenhuyze (sopraan). 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering-Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 11.00 Omroeporkest o. L v. N. Treep, en Gramofoonpl. 2.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, m. in. v. M. Meder (cello). 3.00 Knipcursus. 4.00 Zenderwisseling, hierna pianorecital door I. Rosenheimer. 4.30 Radio-Kinderkoor o. 1. v. J. Hamel. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o. 1. v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 3.60 RVU. W. Landré: Moderne Fransche muziek (Met gr.pl.). 7.00 Causerie door den heer Fortanier. 7.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. Maria Roland (jodelliedjes) en haar instru mentaal kwartet en het Neger-Duo Mari no en Norriss. 9.30 „De jacht naar het goud van kapi tein Kid", spel van R. Schneider-Schelde. 10.15 Kamermuziek door het Trio Ita- liano. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 en 11.2011.40 Lezingen. 12.20 Orgelspel. 12.50 Commodore Grand Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Midi. Studio Orkest. 3.20 Sted. Orkest van Torquay. 4.50 Het Portland Strijkkwartet. 5.35 Kinderuur. 6.50 Bach's pianomuziek. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 F. Harley's Novelty Kwintet. 8.20 Radiokoor. 8.50 H. G. Wells: Whiter Britain? 9.20 Tijdsein, berichten. 9.40 Mendelssohn-programma d. h. BBC- Orkest. 10.5512.20 Lew Stone en zijn Band. ..Radio-Pari s'\ 1724 M. 8.05 en 12.20 Gramofoonpl. 8.20 „Les Hannetons", spel van Brieux. ICalundborg, 1153 m. 11.201.20 Concert uit rest. „Ritz". 2.00 Pianorecital. 2.204.20 Concert uit rest. „Wivex". 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. 8.10 Radiotooneel. 8.50 Gramofoonpl. 9.4010.20 Russische opera- en balletmu ziek o. 1. v. Gröndahl. 10.2011.50 Dansmuziek uit „National- Scala". L a n g e n b e r g. 473 M. 5.25, 6.35 en 11.00 Gramofoonpl. 11.20 Kwintetconcert. 12.55 Gramofoonpl. 2.20 Pianoduetten. 3.20 Omroeporkest o. 1. v. Kloss. 6.20 Zang en piano. 7.30 Gevar. programma. 8.30 Süragorkest o. 1. v. Drost. 10.20 Süragorkest o. 1. v. Seyfert. 11.20—12.20 Concert. Rome, 441 m. 8.00 Concert. 8.30 RadiotooneeL Na afloop: Dansmu ziek, Brussel, 338 en 508 m. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. .20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Meulemans. 10.30 Gramofoonpl. 508 M.: 12.20 GramofoonpL 12.40 Zang. 12.55 GramofoonpL I.30 Pianoduetten en gramofoonpL 5.20 Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Meulemans. 6.35 GramofoonpL 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 10.30 GramofoonpL Deutschlandsender, 1365 M. 7.30 „Oratorium Christus", van Draeseke. M. m. v. koor en orkest o. 1. v. Prof. Bruno Kittel. 9.20 en 10.00 Berichten. 10.2011.20 Concert uit Leipzig o. 1. v. H. Weber. Gemeentelijk Radio Distributie-bedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.0012.20 Langenberg. 12.20—14.20 Brussel VI. 14.2015.20 Kalundborg. 15.2016.20 Deutschl.sender. 16.2017.20 Boedapest. 17.20—19.20 Brussel VI. 19.2021.00 Radio Suisse Romande. 21.00afloop Toulouse (Radio) of Luxem burg. 4e Programma. II.2012.20 Kalundborg. 12.2017.40 Daventry. 17.40—18.20 Warschau. 18.2019.00 Langenberg. 19.0023.00 Locale uitzending. 19.0019.30 Tuinpraatje door den heer Jonker, chef afd. Gem. Plants. 19.3023.00 Amusementsmuziek, waar aan medewerken de heer en: Joh. Boelee, accordeonist, W. v. Tongeren en R. Del Prado, Hawaiian-muziek; The Happy Boys, o. 1. van den heer A. Kromwijk; amuse mentsmuziek; het geheel afgewisseld door gramofoonplaten. 23.00afloop Daventry. gen der gemeente te behartigen. Hierna spraken ds. Mansvelt, een broeder van den overledene, predikant te Amster dam, de heer Breedveld namens de A.-R. Kiesvereeniging en het oud-hoofd der school, de heer Veelo. Na deze sprekers las ds. dr. Honders Psalm 103. De oudste zoon, de heer C. Mansvelt. heeft hierna dank gebracht aan zijn va der voor alles, wat hij voor zijn kinderen was geweest, en heeft voorts alle sprekers en belangstellenden dank gebracht voor de gevoelens, welke zij hadden vertolkt en voor de eer aan zijn vader bewezen. Na het zingen van een lied, sloot ds. Hon ders de plechtigheid en werd het lijk uit gedragen. Op het naast de kerk gelegen kerkhof verzamelden de belangstellenden zich tenslotte om de geopende groeve, waar ds. Honders een kort gebed verrichtte. Hiermede was de droeve plechtigheid ge ëindigd. FEUILLETON. DE MAN DIE DE TROEVEN HAD. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Braceway herhaalde het rapport aan Eristew, die er het volgende commentaar op gaf: „is men bezig ons voor het lapje te houden of wat is het?. Als die robij nen aan mevrouw Withers behoord heb ben, dan is tenminste één ding zeker: Mor- ley was den nacht van den moord in de villa en ook nadat de moord gepleegd is. Juffrouw Fulton heeft mij zelf gezegd, dat het eenige juweel, dat zij Morley ge geven had, een ring was, dien men dien morgen in zijn kamer in het Brevord Ho tel heeft gevonden." Braceway lachte luid, „Eindelijk", zei hij, begint u licht te zien of althans te zien in wat voor een dicht bosch wij wandelen en dwalen." Hij had afgesproken, dat zij Majoor Ross zouden vinden op politiepost No. 7. Daar werd Morley in hechtenis gehouden. Terwijl zij de kamer uitgingen, over handigde een jongen Braceway een tele gram. Hij las het en zonder een woord te zeggen, overhandigde hij het aan Bristew. Het luidde als volgt: ,*,Twee diamanten en twee smaragden, los, die tot de Withers-juweelen schijnen te behooren, werden hier ongeveer twee uur dertig hedenmiddag beleend door man van middelbare grootte; eenigszins ma ger: zv.are snor: groote rechte neus; bor stelige wenkbrauwen; zeer dunne lippen; grijze oogen; leeftijd: tusschen dertig en veertig gewicht ongeveer 140 pond. Twee pandhuizen bezocht. Nog geen spoor van hem." Het telegram was geteekend door den commissaris van politie in Baltimore. „Wat dunkt u daarvan?" vroeg Brace way. „Die Morley", antwoordde Bristew, moet gek geworden zijn." Zij gingen naar beneden en namen een taxi. „Die beschrijving", dacht de kreupele, ter wijl zij door de straten reden naar het N.- W.-deel der stad, „die past premies op Wi thers, behalve wat de snor en de kleur der oogen betreft. Maar dat is bespottelijk. Ik zou wel willen En weer begon hij zich af te vragen wat, behalve het vatten van den schuldige, Braceway naar Washington gevoerd had. Hij had den indruk gekregen, dat er bij de zaak nog iets belangrijks betrokken was, waarvan hij nog niet het geringste idee had. Wat had Morley er eigenlijk mee te maken? Hij was van plan alles haarfijn uit te pluizen! Als Morley het ge heim kende dan was er Maria Fulton ook nog! Even was hij ongeloovig, toen kreeg hij een geheel nieuw idee. Zijn onge loof verdween en hij wist! Hij leunde in de kussens achterover en lachte voor zich heen. Zijn vroolijkheid nam toe. Dit was nu hetgeen hem ontgaan was, de „ver borgen angel", die hem was ontsnapt. Hij schudde van het lachen. Hij moest de hand voor zijn mond houden om niet in luide schaterlachen uit te barsten. Dat was het Withers, Fulton en Bra ceway natuurlijk, waren bang voor Mor- Jey, bang voor hetgeen hij zou kunnen ver tellen; niet over de gebeurtenissen in den nacht van den moord, maar van wat hij zou kunnen onthullen over.... Hij tracht te zijn zelfbeheersching terug te krijgen. Hij zag nu in, dat hij in alles goed gehan deld had. Meer dan ooit tevoren, was hij benieuwd naar hetgeen Morley zou beken nen. Hij vergeleek het met een spel, waar in hij, Bristew, zeker wist winnaar te zijn voor de eerste zet gedaan was. Het was hem bekend, wat zij zoo bijzonder gaarne wilden verbergen. HOOFDSTUK XXII. Een bekentenis. Bristew, thans overtuigd, dat hij den te genzin van Braceway om de schuld van Perry Carpenter te erkennen, doorgrond had, was niet de eenige, die zich over de handelwijze van den detective verwonder de. Menigeen vroeg zich af, welke geheime beweegredenen er Braceway toe had ge bracht om de publieke aandacht op een tragedie gevestigd te houden, nadat een onberispelijke bewijsvoering den waren moordenaar reeds had aangewezen. Majoor Ross wachtte de twee mannen op in een groote, kale kamer op de twee de verdieping van het politieposthuis. De nacht was drukkend warm en de langwer pige, smalle vensters waren open gezet. Evenals Braceway trok Bristew zijn jas uit, waardoor zijn forsche gestalte en de stalen beugels goed zichtbaar werden. Morley werd binnengeleid en men liet hem plaats nemen. De gevangene aan den anderen kant der tafel, zag er in het ge heel niet naar uit, alsof hij van plan was zich te verdedigen. Hij zag er bleek en ver trokken uit met blauwe kringen onder de oogen en zijn lippen trilden. Braceway begon hem snel en scherp te ondervragen. „Je bent er bij, Morley. Dat weet je even goed als wij. Wij willen je heelemaal niet noodeloos kwellen; wij willen alleen de waarheid. Als je ons die vertelt, dan zul je jezelf en ons een dienst bewijzen. Wil je ons zeggen, hoe de vork in den steel zit?" „Ja", antwoordde hij mat met gevouwen handen. „Je weet, dat je gearresteerd bent we gens verduistering nietwaar?" „Ja". „Heb je inderdaad geld ontvreemd van de Anderson National Bank?" Morley zat even te draaien, terwijl hij ieder van de drie mannen tegenover zich beurtelings aanzag. „Ja", zei hij eindelijk met een hooge, benepen stem, „Goed, je gedraagt je tenminste ver standig", spoorde Braceway hem aan. „Daar hoeven wij dus nu niet verder over te praten. Vertel eens wat over de juwee- len, die je vandaag in Baltimore verpand hebt?" De gevangene bevochtigde zijn lippen en vestigde een starren blik op Braceway. „Bedoelt u de robijnen?" „Ja zeker." „Ik heb ze niet verpand en ze waren van mijn moeder." „En de diamanten en smaragden?" „Ik had geen diamanten en smaragden." „Had je er geen? Waar was je den hee- len namiddag, voordat je je bij Eidstein ver toonde?" Dit was de eerste aanwijzing, dat men hem geschaduwd nad. Hij weifelde. „Is het noodzaJt*njk, dat ik daarop ant woord?" „Zeker. Waarom niet?" Er kwam een floers als van tranen over zijn fletse oogen. „Omdat moeder anders in de zaak be trokken wordt", weerstreefde hij, terwijl hij zijn handen zenuwachtig bewoog. „Je zult ons toch moeten zeggen, waar je was' en wat je deedt", hield Braceway vol. „O, heel goed", zei hij wanhopig; „ik was in een kamer in het Emerson Hotel met met mijn moeder. En ik was ik bekende haar, dat ik geld van de bank ge stolen had. Zij wist, dat ik geld noodig had. Ik had haar gezegd, dat ik had ge speculeerd en wat extra geld noodig had om te speculeeren. Zij gaf mij de robijnen uit haar oorbellen; en zij kwam later naar Baltimore. Als ik geen geld op de ro bijnen kon krijgen, zou zij een hypotheek op ons huis nemen. Zij heeft dat in eigendom." Hij wachtte even met moeite zijn tranen terughoudend. „Houdt je flink" moedigde Braceway hem aan, „je legde tegenover haar een bekentenis af, niet waar?" „Ja, maar ik kon de gedachte niet ver dragen, dat zij het laatste wat zij bezat, zou geven, maar zij wilde het nu een maal." „Had zij haar huis te Baltimore kunnen verhypothekeeren?" „Ja. Mijn heer Taliaferro, A.G. Talia ferro, de notaris, zou het voor haar in orde hebben gemaakt. Hij is een vriend van de familie. „En de smaragden en diamanten?" hernam Braceway. „Ik weet niet wat u bedoelt." „Zy behoorden aan mevrouw Withers." Morley schudde or geduldig het hoofd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10