WOENSDAG 3 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 770.5 te Riga. Laagste barometerst.: 735.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 4 Jan.: zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar be wolkt tot betrokken, weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt tot lich te dooi. De depressie in het Noorden breidde zich naar alle zijden uit en beslaat thans het ge- heele Noorden. Het Oostelijke gebied van hoogen luchtdruk nam in beteekenis af; de verbindingslijn van de beide gebieden van hoogen luchtdruk verlegde zich iets naar het Zuiden, zoodat in het geheele land de wind naar Zuid draaide, doch uiterst zwak bleef. Het geheele vasteland is nog bedekt met een koude luchtmassa met temperatuur tusschen nul en minstens tien graden, die in onze omgeving tot 1200 Meter hoogte reikt, doch in het Zuiden alleen de allerhoogste Alpentoppen vrij laat. De warme luchtstroom langs de Zuide lijke depressie temperde de vorst in het geheele Noorden en maakte dat de eilan den in de Poolzee gelijk zijn in temperatuur met het vasteland van West- en Centraal Europa. Behalve ver in het Oosten is de temperatuur overal om het vriespunt. In Engeland en langs de Noorsche kust is het zacht, in Lapland is de temperatuur'tot 16 graden boven normaal. Voor onze omge ving is terugkeer der vorst voor het oogen- blik minder waarschijnlijk, doch blijft de kans op tijdelijk lichte vorst in den nacht bestaan. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur" des middag te half drie 0.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS cju: - Van Woensdagnamiddag 4.29 uur tot Donderdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Donderdag 4 Januari v.m. 4.27 uur en nam. 4.45 uur. HET P.T.T.-BEDRIJF. Directeur-generaal meent dat de vrijheid, die een ambtenaar zich mag veroorloven zich te weelderig heeft ontwikkeld! De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie, ir. M. H. Damme, heeft in de groote vergaderzaal van het hoofdbestuur der P.T.T. voor de ambtena ren een rede gehouden ter gelegenheid van de jaarwisseling. Van deze rede geeft de „Vooruit" het volgend verslag: Hü herdacht de overleden ambtenaren, de heeren Muylwijk en Rotteveel. Ook memoreerde hij het heengaan van den heer Claasen, wiens minder goede gezond heidstoestand hem heeft genoopt het staatsbedrijf te verlaten. Als wij, vervolgde spreker, het nieuwe gebouw hadden, dat wij reeds zoolang noo- aig hebben, zou het bedrijf gemakkelijker gaan. Voor een vleugel aan het tegenwoor dige gebouw zijn de terreinen reeds be schikbaar. De gebouwen zijn aangekocht, maar de moeilijke tijdsomstandigheden be lemmeren tot dusver de uitvoering van het plan. Toch zou deze uitvoering van be lang zijn ook met het oog op de bestrij ding van de werkloosheid. Spr. wees ver volgens op de afhankelijkheid van het P. T.T.-bedrijf van den internationalen toe stand en merkte op, dat de verdere be drijfsontwikkeling waarschijnlijk niet zon der gevaar geschieden zal. Er zal heel wat moeten verdwijnen, voordat wij tot een normalen toestand zullen zijn terugge keerd. Een belangrijk aantal onzer klan ten, aldus spr., zal verdwijnen. De vraag is of er voldoende nieuwe klanten zullen bijkomen om het bedrijf te behoeden voor achteruitgang van inkomsten. Er is, dank zij het niet veel scherper worden van de omstandigheden in 1933, het doorwerken van de in 1932 genomen maatregelen enz. een zeker bedrijfsover- schot gekomen. Spr. was nog niet gerech tigd de groote ervan mee te dealen. Wat zich al te weelderig heeft ontwikkeld moet worden weggenomen. Dit geldt ook voor de vrijheid, die men zich als ambtenaar mag veroorlooven jegens de bedrijfslei ding en de overheid in het algemeen. Niet voor alle seizoenen past hetzelfde jasje. Spr. wilde niet zeggen, dat de bijzonder groote vrijheid van vroeger verkeerd was, maar onder de gegeven omstandigheden past zij niet meer. Spr. uitte zijn dank aan de afdeeling voor parsoneelzaken en ook aan de tiende afdeeling, die het mogelijke doen om te begrijpen, dat men zijn maat regelen niet met een vreugdevol hart heeft genomen en dat gedaan wordt wat doenlijk is om zooveel mogelijk te behou den. Wat de telefoon betreft, deed de heer Damme uitkomen, dat door de bijzondere ontwikkeling van de techniek, belangrijke verbeteringen zijn verkregen, zonder ver hooging van de exploitatiekosten. De auto matiseering van de telefoon verhoogt de belangstelling er voor. Er zijn in het af- geloopen jaar 6000 aansluitingen geko men. Ten zeerste verklaarde spr. zich getrof fen door wat met de gemeente- en rijkste lefoon te Amsterdam is gebeurd. Ook de rijkstelefoon is daarbij betrokken door de moeilijkheden in het interlocale verkeer. Gelukkig is er een goede samenwerking mét de gemeentetelefoon. Toch nog winst gemaakt. Bier en Omzetbelasting. De groote Hollandsche brouwerijen heb ben besloten hun klanten niet meer omzet belasting in rekening te brengen dan 40 ct. per 100 liter Lager Bier en 65 ct. per 100 liter Pilsener of Münchener Bier (resp. 0,4 en 0.65 cent per liter). Naar wij ver nemen zullen ook de Limburgsche brouwe rijen deze regeling overnemen. Leeraren en leerlingen der Jesu iet en- Colleges te Rome. Men meldt uit Rome dd. 31 December aan de „Msb.": Z. H. de Paus ontving heden rectoren der Jesuietencolleges te Amsterdam, den Haag en Nijmegen met eenige leeraren en 120 studenten. Ze werden aan Z. H. voorge steld door mgr. Eras in de consistoriezaal. De Paus heette allen welkom als Nederlan ders, die zooveel doen voor de kerk in eigen land en de Missies; als jongelingen die zijn dt. hoop van hun familie, van kerk en va derland; als studenten, die de voorlichting en een voorbeeld voor anderen worden. Zij moesten daarom niet alleen hun verstand maar ook hun wil vormen en de deugd be oefenen, als leerlingen der Jesuieten, de herauten der Kerk, door ondervinding en toewijding zulke voortreffelijke opvoeders. Het verheugde Z. H., dat zij ook als ver tegenwoordigers van hen die niet komen konden, gekomen waren om den jubilé-af- laat deelachtig te worden, bij het eeuwfeest der Verlossing, uitgeschreven. Zij moesten door hun verblijf in Rome nog inniger ka tholiek worden, uitstralers van godsdienst zin, opwekkers voor anderen en anderen deelachtig maken aan het verlossingswerk van Christus. Ut vitam abundantius ha- beant, dat was niet moeilijk. Niets bijzon ders wordt daarvoor gevraagd, alleen braaf leven en daardoor een voorbeeld geven. De Paus zegende daarna de aanwezigen en hunne families, de paters Jesuieten aan wie Hij, en de leerlingen en heel Nederland dankbaar zijn voor hun kostbaar werk. Z. H. gaf daarna als gedachtenis een prentje van de madonna van Guadeloupe. De Paus hoorde staande op zijn troon het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen" aan en ver trok onder handgeklap en eviva-roepen der geestdriftige audiëntiegangers. Contingenteering van verschillende soorten leder. Ingediend is een wetsontwerp regeling van den invoer van zoolleder, drijfriem- tuig- en zaalleder, voor overleder en andere ledersoorten, w.o. zeem- en voeringleder, gedurende het tijdvak van zeven maan den, aanvangende 1 October 1933 en ein digende 30 April 1934 of eerder. Het con tingent voor zool-, drijfriem-, tuig- en zaal leder is bepaald op 9Ö1'procent van den in voer, over zeven maanden in de jaren 1930 en 1931 en voor overleder en andera ledersoorcen w!o. zeem- en voeringleder op 10 percent van den invoer per zeven maanden in de jaren 1931 en 1932, terwijl het ontwerp verder bepaalt, dat boven deze contingenten, op grond van bijzon dere omstandigheden, bijzondere invoer vergunningen kunnen worden verleend. Bij K.B. van 26 October 1933 werden de verschillende soorten leder reeds aan een tijdelijke beperking onderworpen. Dr. Colijn over den toestand HEEL WEINIG LICHTPUNTEN WAT DEN ECONOMISCHEN TOESTAND BETREFT Onze staatsinstellingen kunnen de proef doorstaan Het „Hbld." heeft een onderhoud met dr. Colijn gehad over den landstoestand. Wat de vooruitzichten voor het jaar 1.9343 betreft, zag hij heel weinig lichtpunten, die recht geven om te vertrouwen, dat er in het jaar 1934 merkbare verbetering in den cconomischen toestand zal intreden. De oorzaken daarvan liggen voor de hand, om dat er nog zoo weinig uitzicht is, dat het goederenverkeer zich op vrij eren voet zal gaan ontwikkelen. Eerder moet men vree zen, dat de autarkische strevingen in ver schillende landen hun eindpunt nog niet hebben bereikt. Wat Nederland in het bij zonder betreft, mag worden gehoopt, dat de toestand niet slechter worden zal, om dat we langzamerhand in ons productie systeem wat meer aanpassing hebben ge kregen bij de mogelijkheden van afzet en de verwarring in het productie-proces daardoor allicht iets minder groot zal zijn dan ze geweest is. Iri het algemeen kan worden gezegd, dat, ook al is er op meer dan één terrein ge mis aan tevredenheid, ons volk in de crisis toch blijk geeft, dat het niet spoedig uit het lood wordt geslagen. Er zijn natuurlijk wel enkele verschijnselen, zooals bijvoor beeld in het optreden van verschillende fascistische organisaties tot uiting komt, die wijzen op gemis aan evenwichtig oor deel. Maar wanneer we dit vergelijken met soortgelijke verschijnselen in andere landen, dan kan men toch over het alge meen zeggen, dat ons volk zijn gezond ver stand zelfs te midden van zeer drukken de omstanigheden niet verloren heeft. Dr. Colijn wees er verder op, dat al te lang van sommige zijden gesproken is van een voorbijgaande crisis en dat in verband daarmee de vraag om hulp van den staat veel sterker is geworden dan anders het geval zou zijn geweest. Wie de crisis-verschijnselen ziet als van voorbij gaanden aard, komt er natuurlijk lichter toe te roepen om steun, dan wie zich realiseert, dat we met blijvende toe standen te maken hebben. Immers de nor male Nederlander begrijpt wel,- dat staats steun aan het bedrijfsleven bezwaarlijk 'n blijvend karakter dragen kan. Hoe eerder men zich realiseert, dat men weer op eigen beenen moet staan, hoe beter het voor ons volk en zeker voor ons volkskarakter zijn zal. Alleen door samen te dragen wat gedra gen moet worden, kunnen we komen tot aanpassing aan de veranderde omstandig- die bereid was aan die samenwerking mee dragen van de moeilijkheden staan niet los van het politieke leven. Dat was de hoofd reden, die mij bij de kabinetsformatie in Mei van dit jaar geleid heeft tot de ge dachte, dat ook in politicis iedere groep, die bereid was aan die stmenwerking mee te doen, bij de politieke verantwoorde lijkheid voor de verschillende maatregelen op economsich gebied behoorde te worden betrokken. Ik meen, dat reeds nu gezegd kan worden, dat dit voorgaan op politiek gebied reeds goede vruchten heeft afge worpen, ook voor de gedachte van het ge meenschappelijk dragen van de moeilijk heden van dezen tijd. Al moet ik er dade lijk de aandacht op vestigen, dat we met het aanoassings-proces nog maar in het eerste stadium zijn. Op de vraag: Gelooft u niet, dat ook onze staatsinstellingen de proef van deze tijden zullen doorstaan? antwoordde de premier: Ik ben stellig van oordeel, dat er geen enkele reden is om te meenen, dat onze staatsinstellingen die proef niet zouden kunnen doorstaan. De samenwerking tus schen de regeering eenerzijds, en de ove rige door de Grondwet aangewezen in- NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Een tentoonstelling te Gouda. Het bestuur van de Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" heeft het gelukkige initiatief genomen om door het organisee- ren van reizende tentoonstellingen het ver bruik van Nederlandsch fabrikaat te be vorderen. Een groot aantal vooraanstaan de firma's in den lande heeft zijn mede werking aan „Nederlandsch Fabrikaat" verleend en heden is te Gouda de eerste van deze reizende tentoonstellingen, wel ke onder technische leiding staan van den heer W. Beets Jr., door den burgemeester van Gouda, den heer E. G. Gaarlandt, ge opend. Voor de opening heety de secretaris penningmeester van de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat", de heer H. F. R. Snoek, een korte rede gehouden, waarin hij wees op het doel, dat kan worden samen gevat in den slagzin „Koopt toch uit den vreemde niet, wat 't eigen land U biedt." Wanneer men bedenkt de ontzaggelijke hooge bedragen, die de regeering genood zaakt is jaarlijks uit te geven ter bestrij ding van de gevolgen van werkloosheid en armoede, welke bedragen tezamen kun nen worden gesteld op driehonderdmil- lioen gulden en wij daarbij in aanmerking nemen, dat meer dan 54 pet. van onze wer kende landgenooten het bestaan voor zich en hun gezin moeten vinden in de indus trie, dan zal toch werkelijk iedereen er van overtuigd zijn, dat het koopen van buitenlandsch fabrikaat, wanneer men even goed Nederlandsch Fabrikaat kan koopen, een absoluut ontoelaatbare hande ling is. Het gaat daarbij niet om chauvi nisme of om een boycot-actie; dergelijke beweringen passen niet in het kader van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", want het gaat hier om een gezonde, ab soluut gerechtvaardigde propaganda voor de voortbrengselen van de Nederlandsche nijverheid. Vervolgens sprak de burgemeester van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt, de ope- AGENDA LEIDEN. Woensdag „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag. Lezing met lichtbeelden over „Naar den wederopbouw der Re gale Abdij van Egmond", Stadsge hoorzaal (kleine zaal) 8 uur. Donderdag. Uitvoering „Hans Drift" door de Burgerzangschool. Stadsgehoor zaal, 8 uur. Zaterdag. Uitvoering „Jonkvrouwe De la Seiglière" door „Litteris Sacrum". Leidsche Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2 Jan. tot en met Zondag 7 Jan. a.s waarge nomen door de apocneek van den heer C. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. stanties, die tot medewerking aan het re- geeringbeleid geroepen zijn dat zijn de Raad van State en de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft niet slechts niets te wenschen overgelaten, maar is boven mijn lof verheven. Afgezien van enkelen is er een alge meen besef, dat deze tijd roept om een zeer bijzondere opofferingsgezindheid. Zelfs de S.D.A.P., die niet in het kabinet vertegen- woqrdigd is, heeft bij menige gelegenheid blijk gegeven de noodzakelijkheid van medewerking in te zien. bij onderwerpen, waarbij voorheen die medewerking nim mer werd verleend. Een zwak punt is hier en daar nog de onvoldoende bereidwilligheid van ge meenteraden om te doen wat de nood van den tijd eischt. Maar ook hierbij valt ver betering waar te nemen. Amsterdam b.v. gaf een loffelijk voorbeeld. En voor het overige heeft de regeering zich gewapend met volmachten, die haar in staat stellen in te grijpen, waar dit noodig is. Wanneer toestanden zich blijven ontwikkelen zooals zulks in de laatste maanden het ge val is geweest, zal er naar mijn meening geen enkel gevaar bestaan voor 'n groeien de volksbeweging, die onze beproefde staatsinstellingen onder den voet zou loo- pen. Men moet bovendien niet vergeten, dat waar zulks wel geschied is, dit plaats vond in landen, waar -de volken nog maar zeer kort hadden geleerd deel te nemen aan de behartiging van hun eigen belan gen. In Nederland is dat anders. Van den Bourgondischen tijd af, is het Nederland sche volk gewoon geweest in één of ande ren vorm zelf deel te nemen aan de ver zorging van eigen behoeften. De vraag: Hoe oordeelt u over de saam- hoorigheid met Indië, de eenheid van ons rijk, werd aldus beantwoord: De regeering staat on het standpunt, dat de eenheid van het rijk een primair be lang is voor ieder van de deelen op zich zelf en haar beleid wordt daardoor be paald, Ook hier hebben we met historische banden te doen. Het is meer dan drie eeuwen geleden, sinds we ons in den Indi- schen Archipel vestigden en Curacao zal het volgend jaar herdenken, dat 300 jaar deel uitmaakt van Grooter Nederland. Die kostbare erfenis willen we ongerept aan 't nageslacht overdragen, ook al zijn de moei lijkheden financieel en economisch jn Ne derland ten opzichte van andere mogend- praestaties let als nog dezer dagen door de bemanning van de Pelikaan verricht werd, die geeft 't geloof in Nederlandsche volks kracht, volharding en toewiiding niet prijs. Op de vraag tenslotte: Hoe ziet u Ne- derd ten opzichte van andere mogendhe- neden? antwoordde dr. Colijn: De plaats van Nederland te midden der andere mogendheden behoort naar mijn oordeel te blijven wat zij altijd geweest is, d.i. handhaving van ongerepte zelfstandig heid en ons dus afzijdig houden van elke verbintenis met anderen, die aan onze te recht geroemde zelfstandigheidspolitiek af breuk zou doen. ningsrede uit. Hierin wees hij op de vree- selijke gevolgen van de crisis. Maar de crisis is met ons nog niet klaar. Er zit veerkracht in ons volk. En terwijl de re geering met uiterste krachtsinspanning en met verbetenheid er naar streeft de te ring naar de nering te zetten, hier, en wat nog veel zwaarder taak is ook in Indië, volgen de overheden van lagere orde wel niet in hetzelfde tempo en met aanvankelijk hetzelfde resultaat, 'maar toch met dezelfde onontkoombare doelstel ling voor oogenj Zich zelf helpen, afscheid nemen van veel, wat ons lief is, opofferen, wat niet strikt noodzakelijk, prijs geven, wat niet geheel onmisbaar is, dat is de gemeenteiijKe taak, die hier gemakkelijk, daar moeilijker, ginds ginds ten koste van z war en strijd en dan nog zonder volledig resultaa.t te volvoeren is. Spr. wees er op, dat er thans een ge meenschapsgevoel over ons vaardig gewor den is. Dit moet ook tot uiting komen in net steunen van de Nederlandsche indus trie en uitvoerig releveerde spr. het mooie werk, dat de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" op dit gebied heeft gedaan. Van Gouda uit is nu een serie tentoon stellingen den tocht door het land begon nen en in tientallen gemeenten worden tientallen artikelen, van schoenen tot si garetten, van zeep, glas, chocolade tot bouwstofren, havermout, tandpasta, stroop wafels, gasmeter en katoentjes aan het Nederlandsche publiek getoond. Spr. acht te het een voorrecht de eerste van de rij tentoonstellingen te mogen openen. Spr. hoopt, dat de omvang der tentoonstelling zal groeien. Na nog gewezen te hebben op het be lang van Gouda bij het koopen door het publiek van Nederlandsche producten, ver klaarde spr. de tentoonstelling v<->or ge opend. De tentoonstelling zal voorloopig achter eenvolgens worden gehouden te Gouda, Alkmaar, Zaandam, Beverwij w, Hoorn, Apeldoorn, Dordrecht, Veenendaal, Leiden, Woerden, Hilversum en Amersfoort. ARMENZORG IN 193L In totaal 100 millioen. Uit de armenzorgstatistiek over 1931 blijkt, dat Je Overheid en 7630 instellingen van weldadigheid tezamen in 1931 voor maatschappelijk hulpbetoon 100.7 millioen (na aftrek van de terugontvangsten) heb ben uitgegeven. De uitkeeringen aan valide werkloozen en de uitgaven voor werkverschaffing, die verbetering van de arbeidsmarkt door ver ruiming van werkgelegenheid beoogt, zijn niet in genoemd bedrag begrepen. Van het totaal bedrag der uitgaven, voor de armenverzorging gedaan, kwam 76.13 pet. voor rekening van de Overheid, ter wijl het aandeel van de kerkelijke en par ticuliere instellingen van weldadigheid te zamen 23.87 pet. bedroeg. Het totaal bedrag voor maatschappelijk hulpbetoon is in 1931 met 3.89 pet. vermeer derd, terwijl de toeneming van de gemid delde bevolking 1.45 pet. bedroeg. De uitgaven voor armenverzorging be droegen in 1931 in totaal 12.58 per hoofd van de gemiddelde bevolking (in 1930 12.29). De inkomsten van de bezittingen der in stellingen van weldadigheid bedroegen in 1931 13.5 millioen, terwijl de opbrengst der collecten, contributies e.d. vrijwillige giften 11.7 millioen beliep (in 1930 resp. 14.1 en 11.4 millioen). Aan erfstellingen, legaten en schenkingen werd 1.6 mil lioen ontvangen. Het grootste deel van ge noemde ontvangsten kwam aan de kerke lijke en particuliere instellingen ten goede. „Volk". STEUN EN SOCIALE VERZEKERING. De minister van Sociale Zaken heeft de gemeentebesturen laten weten, dat in een vorige vorstperiode verschillende gemeen tebesturen gedurende den tijd, dat de vorst- steunregeling van kracht was, de sociale verzekering rentezegel" en premie Ziek tewet toepasten. Zulks is echter niet juist. Over het tijdvak, dat de vorststeun- regeling van kracht is, mogen geen rente zegels worden geplakt en evenmin premies ingevolge de Ziektewet worden betaald. Het P.T.T.-bedrijf als zoodanig heeft over 1933 winst gemaakt. Dit is niet alleen te danken aan het resultaat van den post- chèque- en girodienst. De toestand in 1933 is niet zoo eenzijdig geweest, dat het de post-chèque- en girodienst, waarop wij zou den moeten drijven. Een lichtpunt noemde spr. de luchtpost, die zich in stijgende lijn ontwikkelt in verband waarmee hij zijn waardeering voor de K.L.M. betuigde. Het verkeer met Indië heeft sedert de invoering van den wekelijkschen dienst een heel ander tempo gekregen. Men moet er gaarne de noodige gelden voor over hebben. Spr. uitte zijn bewóndering voor de vlucht van den Peli kaan. Namens de ambtenaren beantwoordde de heer J. Lazonder, directeur van den post-chèque en girodienst, de rede van den directeur-generaaL Internationaal Kapconcours. Het secretariaat van het Internationaal Kapconcours en Tentoonstelling te Rotter dam op 25, 26 en 27 Februari 1934 deelt ons mede, dat de belangstelling voor de Bedryfstentoonstelling en Kapconcours zeer groot is. In verband met het feit, dat het permanenten een van de allerbelang rijkste werkzaamheden van den Dames kapper is geworden en op het gebied van de Permanenttoestellen een zeer groote verscheidenheid bestaat, heeft het Uitvoe rend Comité gemeend zoowel de Dames kappers in het algemeen als het geinteres- seerde publiek van dienst te zijn door een permanent wedstrijd als extra nummer aan het programma toe te voegen. De fabrikanten en importeurs van per- manen ttoestellen worden in de gelegenheid gesteld om op Dinsdagmiddag 27 Februari hun beste demonstraceurs in een perma nentwedstrijd te laten uitkomen, waarvoor naast een deelname-diploma, vijf prijzen ter beschikking worden gesteld, te weten een gouden medaille, een verguld zilveren medaille, een zilveren medaille en twee bronzn medailles. Dezelfde jury, die de vijf wedstrijden voor het Kapconcours heeft te beoordee- len, zal ook de taak op zich nemen dezen permanentwedstrijd te jureeren. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat: Copernicuslaan 95 's-Gravenhage. Onheusch optreden van telefonisten. - De Directeur-Generaal der P.T.T. heelt aanleiding gevonden de volgende dienst order uit te vaardigen: Hoewel met waardeering kan worden vastgesteld, dat verreweg de meeste tele fonisten in dat opzicht een juiste opvatting van haar taak hebben, worden er nog te veel klachten geuic, waaruit blijkt, dat niet alle telefonisten steeds op de juiste wijze tegenover het publiek optreden. Geldt dit laatste uiteraard als eisch voor alle ambtenaren: bij een dienst als die der P.T.T., in het bijzonder hebben de telefo nisten zich rekenschap te geven van hun houding ten opzichte van de telefoonge bruikers. Hier kunnen uitlatingen, welke naar eigen meening niet of slechts in ge ringe mate onaangenaam schijnen en althans niet als zoodanig bedoeld zijn, in vele gevallen leiden tot een geprik kelde stemming, die onvriendelijkheden ten gevolge heeft en een gunstige gezindheid jegens het publiek bederft. Het is voor de uitvoering van den tele foondienst dan ook onmisbaar, dat het be dienend personeel beschikt óver de noo dige rust en beheersching, ook dan wan neer het publiek van zijn kant in dezen niet de juiste houding zou aannemen. De telefonisten, die in dit opzicht te kort schie ten, zullen er zich op moeten voorberei den, dat feiten als bovenbedoeld in den vervolge strenger zullen worden beoor deeld dan tot nu toe in het algemeen het geval was en dat onheusch optreden tegen de telefoongebruikers, vooral wanneer zulks by herhaling plaats heeft, ernstig zal worden gestraft. Dr. H. J. Schim van der Loeff. Dr. H. J. Schim van der Loeff, genees heer-directeur van het St. Anna-gesticht te Venray, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. Deze benoeming werd hem door Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, die vergezeld was van zijn secretaris, den Zeereerw. heer drs. Moonen en den Hoogeerw. heer P. J. Thielen, deken van Venray, persoonlijk medegedeeld. .^miRLUK-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2