HULP (M NOOD A.C.STIJNMAN W.F.DOESWIJK GEMEENTEBEGROOTING VAN LEIDEN H09GE RUW 106 Gejtenijeek's FotohanOel J. GUSSENKQVEN KOOPT PER iHiTOMililT! HELP f UZELF Max Auto Garage ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT ZEVENDE BLAD - PAG. 26 In de mededeelingen, die wij gisteren hebben gedaan uit de „bezuinigingsnota" van B. en W. zijn eenige fouten in de cij fers geslopen. De winst uit de Lichtfabrieken wordt niet 17.000 gld., maar 170.000 gld. hooger geraamd. Op on d e r w ij s zal niet 54.000 gld., doch „slechts" 43.000 gld. bezuinigd moesten worden. En wel 30.000 gld. door: inkrimping van het instituut der boven tallige leerkrachten; afschaffing vakonderwijs nuttige hand werken; vermindering belooning onderwijzeres vervolgonderwijs; vermindering subsidie bijzondere be waarscholen; verlaging vergoeding Secretaris Plaatse lijke Schoolcommissie; reorganisatie onderwijs aan spraakge- brekkige kinderen. En 13.000 gld. door wijziging in de schoolgeldregeling voor H.B.S. en Gym nasium. Verder stellen B. en W. nog de volgende bezuinigingen voor: 1. ter zake van het verhaal van premies ingevolge de Ziektewet. In Uwe Vergadering van 16 Juni 1930 aldus B. en W. aan den Raad werd be sloten op de verzekeringsplichtigen (voor namelijk het personeel op arbeidsovereen komst werkzaam) geen verhaal toe te pas sen. Van de verschuldigde premie, die voorzoover de gemeente is aangesloten bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid, 2.3 pet. bedraagt, mag de gemeente de helft verhalen. Wij achten thans het oogenblik aangebroken, om tot dit verhaal over te gaan, welk verhaal zich ook behoort uit te strekken tot het inwonend verplegend per soneel van Endegeest, voor welk personeel de gemeente, ingevolge raadsbesluit van 15 Augustus 1932 eigen risico draagt. De door een en ander te verkrijgen be sparing wordt geraamd op 5000. 2. ter zake van de loonen van de werk sters en schoolschoonmaakster. Behoudens een enkele uitzondering is dit personeel op arbeidsovereenkomst werk zaam; het loon bedraagt in het algemeen 40 ct. per uur, in sommige gevallen, wan neer zij b.v. een volle dagtaak hebben, iets minder. Ons College heeft besloten de loonen met gemiddeld 5 ct. per uur te verlagen. De la gere uitgaaf kan worden gesteld op ƒ4000. 3. het vervallen van de gratificaties (be drijven) ƒ300. Aan dekkingsmiddelen is aldus aanwezig ƒ255.102 ƒ54.500 ƒ309.602; benoodigd is ƒ301.625, het overschot ad ƒ7.977 kan worden gebruikt als een welkome verster king van den post voor Onvoorziene Uit gaven. Dat dit resultaat zonder belastingver- hooging is kunnen worden bereikt aldus B. en W„ zal, vertouwen wij,. Uwe Verga dering niet minder dan ons College tot vol doening stemmen. WERKVERSCHAFFING EN WERK VERRUIMING Betreffende dit belangrijke onderwerp van het gemeentelijk bestuur deelen B. en W. het volgende mede: Het aanleggen van de Houtlaan in werk verschaffing gaf bevredigende resultaten te zien, en ons College zag dan ook om naar andere soortgelijke werken. W- deden zeer intensief stapoen, om te geraken tot het in werkverschaffing doen uitvoeren van de demping van het Levendaal en het doortrekken van de Oegstgeesterlaan en de Mariënpoelstraat met bijbehoorende wegen. Waarschijnlijk ha dde uitvoering hiervan reed£ op dit tijdstip kunnen zijn begonnen wanneer de Commissie van Advies voor Sociale Zaken ons niet in overgroote meer derheid had geadviseerd, bij deze werk verschaffing van de diensten van een aan nemer gebruik te maken. De technische verwezenlijking van dit denkbeeld blijkt niet gemakkelijk tot stand te brengen, en ons College wacht o.m. nog op de door de Regeering te verstrek ken richtlijnen, welke gevolgd moeten worden, om d,e zoo noodige Rijkssubsidie te verkrijgen. Dit ééne voorbeeld, waaraan nog meerdere kunnen worden toegevoegd, toont wel aan, dat de vaart van ons Col lege tusschen de Scylla van Uwe Verga dering en de Charvbdis van het Denarte- ment vele moeilijkheden opleveren, die de snelheid dikwijls zeer ernstig belemmeren. Voorts zijn de vraagpunten, die bij deze en soortgelijke werkverschaffingen, wat be treft hun nuttigheid, noodzakelijkheid, rendement, financiering en kapitaalsver- kr Ij ging tot een oplossing moeten worden gebracht, meestal voor zoo verschillende en velerlei beantwoording vatbaar, dat het verkrijgen van een voldoende eenstemmig heid voor een daadwerkelijk besluit in Uwe Vergadering veel voorbereiding vergt. Wat betreft de werkverruimingsobjecten, bij de vorige begrooting door den Wethou der van Fabricage genoemd, kan ons Col lege het navolgende mededeelen. Van de genoemde werken, welke toen binnenkort tot uitvoering zouden komen tot een geraamd bedrag van ƒ822.350, zijn thans verscheidene voltooid of tot uitvoe ring gebracht tot een geraamd bedrag van totaal ƒ449.650. Voorts zullen zeer binnenkort tot uit voering komen verschillende werken tot een totaal bedrag van rond 191.000. Voor het komende jaar kan voorloo- p i g het volgende werkprogramma betref fende door de gemeente uit te voeren wer ken worden gegeven: Recreatiegebouw Endegeest ƒ83.000, Straat- aanleg, gedeeltelijk voor vereenigingsge- bouw nabij Da Costastraat met speelterrein 49.500, Verbetering Hoogen Rijndijk be oosten de Roomburgerbrug 50.000. Verbe tering Hoogen Rijndijk tusschen Wilhelmi- nabrug met verbreeding van laatstgenoem de brug ƒ24.000, Aanleg Kortenaerstraat (voor vereenigingsbouw) 8500, Verbete ring Potgieterlaan 16.600. Verbouwing bewaarschool Haverstraat ƒ2725. Doortrek king Oegstgeesterlaan en Mariënooelstraat c.a. 90.000, Demping Levendaal c.a. ƒ240.000 (zonder aankoop huizen). Uitbrei ding Openbaar Slachthuis 300.000. Verbou wing school Pieterskerkstraat 19.500, Ga rage met bovenwoningen Langebrug ƒ12.000 Uitbreiding parkeertererin bij veemarkt, wijziging Veemarkt c.a. ƒ116.000, Gemeen telijke woningbouw op terrein ten Noorden van den Maresingel 160.000, Verbouwing brandweergarage Garenmarkt c.a. ƒ35.000 Totaal bedrag 1.206.825. In vorenbedoeld werkprogramma zijn niet vermeld de door de gemeente uit te voeren werken betreffende straataanleg voor rekeninge van particulieren; van deze werken zijn thans reeds in behandeling aanvragen inzake: Straataanleg benoorden den L. Morsch- weg (plan VI) raming 50.300. Straataanleg in Roodenburgerpolder (plan II) ƒ179.000. Doortrekking Tomatenstraat en Meloen straat 23.700. Men ziet dus, dat reeds veel gedaan is en ook nog, naar wij hopen, veel gedaan zal worden, aldus B. en W. INTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. XXXIX. Reeds de vorige maal hebben wij er met een paar zinnen op gewezen, dat Hitier niet zonder eenige reden aan het parlementaire stelsel een hekel heeft. Hij heeft ergerlijke wantoestanden meegemaakt in Oostenrijk en Duitschland en daardoor groeide zijn zin voor de alleen-heerschappij. Daarenboven was de toestand in Duitschland hoogst ern stig, waarbij van de zijde der communis ten de groote gevaren dreigden. Doodmoe van allerlei verkiezingen is ten slotte het Duitsche volk voor een groot deel achter Hitier gaan staan. Echter moet men zich zelf niet wijs maken, dat 90 pet. achter Hitier staat, want de laatste stemming (met de ja- en neen-onzin) is moeilijk ern stig op te vatten. Doch afgezien daarvan zitten Hitler en de zijnen nogal stevig in het zadel. Ten opzichte van het bedwingen der communisten dienen we nog een enkele Kantteekeningen te plaatsen. Zoo spoedig wordt beweerd, dat de katholieken in m Duitschland te kort zijn geschoten in hun plicht, maar dat oordeel is onjuist en kortzichtig. Wist u b.v., dat in 1918 doör het Centrum de Russische invloed is afgewend? Dat Clara Zetkin, die een en kele maal den Rijksdag presideerde, als haar meening gaf: de Kath. Gezellen- vereeniging is de grootste hinderpaal voor het communisme? En Kube, een felle nationalist, erkende kort geleden: Onze grootste sta-in-den-weg was het Centrum. Deze meeningen spreken een duidelijke taal en al zal het Centrum, gelijk alle men- schenwerk, wel fouten gemaakt hebben, ongetwijfeld staan de Duitsche katholieken er nu heel wat slechter voor. Verblinde „Hou-zee" roepers probeeren het wel te ontkennen, maar tegen feiten valt niet te praten. Wat de Duitsche katholieken op parlementair gebied presteerden dwong eerbied af en wat zij declen tegen het com munisme kan de toets der critiek doorstaan. De kwestie der opvoeding is van niet minder, ja we mogen wel zeggen van het grootste belang. In deze zaak heeft zeer zeker ook de staat plichten te vervullen, maar niet zoo dat de staat alle plichten aanvaardt en daarbij alle rechten opeisent. Zoo is het gegaan in Rusland bij de vernie tiging van 't huisgezin en het onderbren gen der jeugd is staatshuizen. Die kant dreigde het op te gaan in Italië, toen de fascistische staat zich heer en meester waande van de jeugd. Maar krachtig heeft toen de Paus zijn stem laten hooren en de juiste grenzen aangegeven voor Kerk en Staat, waarna het fascisme terug is getrok ken. Een regeling was daar gemakkelijker dan in een gemengd land, want in Italië :s de katholieke jeugd bijkans de geheele jeugd. Het is ook thans weer de kwestie der op voeding, welke in Duitschland ontzettend moeilijk is op te lossen. Eerstens zijn er de vele levensbeschouwingen een moeilijk heid, waarbij het nationaal-socialisme zich ook als een „levensbeschouwing" wil laten AUTOMAAT: AUTOMAAT: Zondagsadres Zondagsadres SIGAREN en SIGARETTEN CUD LEIDEN", A. H. v. d. VOOHEN ROLFILMS Breestraat 79 hoek Dietsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs BANKETBAKKERIJ 5ieenstra$t 12 Geopend van 10-2 uur Oude Rijn 2 Telf. 411 Speciaal wateis Geopendyvaó uur verder per Cnocoiade- Automaat voor NORTH STATE 20 Sigaretten* 25 ct. uit do automaten van A. HJLLEatl Stationsweg 49 en Steenstr. 22 LELIESTRAAT. ID Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur Banketbakkerij „de Sier" UW ADliEd voor Vleesch, Garnalen Croquetten, Salades en Gebak-ia Banketbakkerij Noardeinde 23 A. G. EiPSKAMP Haart.str. 197, Tel. 3284 GEBAKJES EN FIJNE bsnbün^ e e Zondags apen van 4-8 uur J.H.S. JASPERS Gebakjes, Croauetten enz. KJjVn NA 8 UUR PER AÜTOirtAAT Beleefd aanbevelend, Wed. PtlERSE, Hoofdeinde 31 Pelikaansir. 13 Tel. 2683 Pijltax eq Luxe Auto Ook Zondag den geheelen dag geopend gelden. U kent het besluit der regeering, dat alleen leden der z.g. „Hitler-Jugend" voor werk in aanmerking komen. Daarvan zijn de gevolgen, dat de katholieke jeugd organisaties leeg loopen en ten doode zijn opgeschreven. Hoogst misschien zal de Gez. Ver. er aan ontkomen, hoewel ook voor onze Duitsche Kolpirigbroeders veel gevaar bestaat. De Jugend-Kraft, de zoo bekende R. K. Sportorganisatie is al verdwenen, de R. K. Vakorganisaties zijn ontbonden, het is er zelfs zoo slim, dat nog onlangs een parti culier ons schreef, dat in Saksen de „Der de Orde" en de „Maria Congregatie" langzaam vermoord worden door het besluit, dat in de Kerk alleen maar de H. Mis mag gelezen worden. Al het andere werd botweg verboden. Met zulke feiten voor oogen begrijpt men, dat de verhouding VaticaanBerlijn niet al te best is. De Kerk heeft de zoig voor de onsterfelijk^ zielen en, waar zij wordt teruggedrongen, daar zal slechts welig opschieten het onkruid van een staatsopvoeding, die mensch en maat schappij ten verderve is. S. M. BIJ DE JAARWISSELING. Het jaar 1933 zal weldra tot den verleden tijd benooren en wij, menschen van de 20ste eeuw, wenschen elkaar een vroolijk uit einde en een gezegend Nieuwjaar toe. Het is de traditie van geslacht op ge slacht voortlevend en een zeer goede ge woonte. Als nuchtere Hollanders wenschen w.e elkaar niet iederen dag het goede toe, maar met Nieuwjaar staan de zaken nu eenmaal zoo. Ook is het goed even terug te zien in ons vereenigingsleven en een zeker „balansje" te maken. Het groote feit van 1933 was wel de wisseling van Praesidenten. Dank baar ten opzichte van den heengaanden Praeses heeft de vereeniging zich getoond en met de beste voornemens is onder nieu we leiding „de zaak op dezelfde voet" voortgezet. De maandvergaderingen waren ook dit jaar weer goed bezocht, en wij vertrouwen voor 1934 op hetzelfde. Want daarin ligi het zwaartepunt! Voor onze Onderaf deelin gen was het een goed jaar, maar jammer is het, dat we nog steeds voor enkele cIuds te weinig medewerking hebben. En dan, het is heusch geen weelde van ten minste één club lid te zijn. Wie de schoen past.... Voor het komende jaar staat veel geno teerd. Maar of het slaagt hangt of van de Gezellen. Beseffen we toch wel, dat we ons lidmaatschap vóór alles en om allen nut tig moeten maken. Geen halfheid, maar durf is noodig! Commissarissen en Besturen der Onder- afdeelingen zullen met vereende kraent en gezond optimisme blijven werken. De leden dienen dan ook in den goeden geest mee te werken om onze vereeniging met haar sterk program te handhaven en uit te bouwen. Dan wordt het voor onze Gez. Ver. wat wij Praeses, Bestuurderen en Gezellen toe- wenschen: een gezegend Nieuw jaar! Senior. WANDELCLUB. A.s. Zondag te 2.15 uur worden alle le den verwacht in de zaal om zich op te geven voor de tweede Propaganda-Serie- Wandeltocht, welke gehouden wordt op 14 Januari. Inschrijfgeld is ƒ0.30. Daarna zul len we een trainingsmarsch maken van on geveer 20 K.M. We zijn natuurlijk allen op tijd aanwezig en brengen ook een nieuw lid mede. Verder geen nieuws. Het bestuur wenscht allen leden een Za lig Nieuwjaar. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: G. van der Vijver, koopman te Rijns- burg. Cur.: mr. F. K. Reysenbach de Haan te Leiden. A. van der Heyden, tuinder te Pijnacker, bij het station Berkel. Cur.: mr. G. van Herk. UIT DE OMGEVING ALKEMADE De laatste zaak in Haarlem. Door den politierechter te Haarlem werd E. A. te Oude-Wetering veroordeeld tot een boete van 4 terzake, dat hij zich bevond ach ter een der woningen van de Woningbouw- vereeniging aan den Langeweg te Roelof- ar ends veen tijdens een voetbalwedstrijd en zich niet aanstonds op vordering van de politie verwijderde. In verband met het feit, dat deze zaak de laatste uit de gemeente Alkemade was, welke door de rechtbank van Haarlem werd behandeld (vanaf 1 Januari 1934 res sorteert deze gemeente onder de rechtbank te 's Gravenhage, wilde de Officier geen hooge boete eischen. Aan het slot betuigde de officier zijn vol le tevredenheid over den chef-veldwachter Bijen, en wenschte dezen toe, dat het hem onder het Arrondissement 's Gravenhage goed moge gaan en dat hij hetzelfde ver trouwen moge HILLEGOM. Personalia. Voor het examen machi- neschrijven systeem-„Mercurius" sla'agde onze plaatsgenoote mej. Janny Brunse. Zij werd opgeleid door den heer F. C. van Lierop, leeraar alhier. Schietwedstrijd. In café „Flora" werd door den Biz. Vrijw. Landstorm een Schiet wedstrijd gehouden, waarvan de prijzen bestonden uit medailles. De uitslag was ais volgt: afd. A le pr. A. Potman, 2. S. de Haan, 3. J. Warmerdam; afd. B.: le pr. J. Alders, 2. C. Weijers, 3. H. J. Jansen. Voorts vond een wedstrijd plaats tusschen een vijftal schutters van den B. V. L. en een vijftal van den Hill. Vrijw. Burger wacht. Het laatste vijftal, bestaande uit de heeren A. Hensufs, C. W. Philippo, J. Spoor, H. de Hollander en G. Opstal, werd winnaar. Alle heeren ontvingen een zilve ren draagmedaille met als korpsprijs een medaille in grooter formaat. De prijzen werden met een toepasselijk woord door den Burgemeester uitgereikt. Mede gaven blijk van belangstelling Notaris D. Lodder en de heer Bijl van Duyvenbode, beiden lid van de plaatselijke Landstorm-Commissie. Receptie. Zondag zal er tusschen 1 en 3 uur gelegenheid zijn den Zeereerw. heer Pastoor Van Leeuwen met zijn koperen herderschap persoonlijk geluk te wenschen. Wij vertrouwen, dat niet alleen uit de pa rochie zelf, maar ook van elders de belang stelling groot zal zijn. Sympathieke attentie. Toen de heer C. J. Bakker gisteren met zijn gezin weder alhier terugkeerde, werd hem door het be stuur der V.V.V. een schitterend bloemstuk aangeboden; hetzelfde geschiedde door de Hill. Beurscommissie. Zooals men weet, Is de heer Bakker voorzitter van V.V.V. en secretaris van de Hill. Beurscommissie. Voorwaar een mooie attentie. KATWIJK AAN DEN RIJN. IJs. Het ijs in den Rijn was nog wel geschikt om er over te loopen en bij wei nig vorst zou de ijssport weer spoedig be oefend kunnen worden ware het niet, dat een ijsbreker zich met geweld een door gang door de Rijn gebaand heeft. Er was heel wat tijd voor noodig Vrijdagmiddag en het werk trok veel belangstelling. NOORWIJKERHOUT. De negentig-jarige Jan Bouwmeester. Van alle zijden is gisteren de negentig jarige jubilaris „Jan Bouwmeester" gehul digd. De geheele Schoollaan vlagde. Een eerepoort was opgericht. Op receptie kwa men o.a. Pastoor Quant, Ds. van Noort, Se cretaris Pijnenburg en niet te vergeten „Oome Leen", de oudste inwoner, ruim 92 jaar. De jarige bleef den geheelen dag op gewekt en monter, 's Avonds bracht de mu- ziekvereen. „Harpe Davids" een serenade. VOORHOUT Liefdadigheidsuitvoering. Donderdag avond om half acht uur was de groote zaal van het Parochiehuis matig bezet, toen de voorzitter der Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" deze bijeenkomst opende met alle aanwezigen hartelijk welkom te hee- ten, terwijl hij de loterij welke tijdens de pauze zou worden gehouden in de mildda digheid der vergadering aanbeval. Tenslot te wenschte hij den aanwezigen een genoe- gelijken avond toe. Hierna werd voor het voetlicht gebracht het tooneelspel „De Waterduivel" van Jan Grosveld, welk stuk in bovengenoemde tooneelvereeniging sublieme vertolkers heeft gevonden. In alle opzichten kan dit spel worden geroemd; alle spelers hebben hun talenten op een dusdanige wijze weer gegeven, dat de zaal spontaan na elk be drijf bleef applaudisseeren. Hiervoor past zeker den regisseur den heer F. M. Ange- vaare een woord van dank. Voor afwisseling werd tusschen de be drijven door nog een voordracht gegeven door de heeren F. en P. Angevaare, die blijkbaar nogal in den smaak gevallen was Tijdens de pauze werden nog circa 35 prijzen verloot zulks ten bate van het plaatselijk crisis-comité, waarvoor deze ge heele uitvoering werd gegeven. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, hetgeen een intiem karak ter gaf aan dit gezellig samenzyn. VAN RQMMEI7AK EN HOBBELTJE. 87. En moet ik dat allemaal alleen op eten? Als ik U was zou ik maar voor twee menschen bij dekken, 'k Denk dat de heeren ook wel een hapje lusten! De commissaris liet zich dat geen tweemaal zeggen. Hij zette zich direct bij Jan neer. 88. De veldwachter, die er anders best trek in zou hebben, kon nu het eten niet zien, door zijn woede en zijn pijn, die steeds erger werd. Hij ging met zijn rug naar de anderen zitten, de hand aan zijn wang, die steeds meer begon uit te zakken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 26