NEERLAND TIJDENS HET OUDE JAAR ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 üt L C UP A NT ZEVENDE BLAD PAG. 25 ONDER STERKE LEIDING NAAR EEN NIEUWE TOEKOMST De Aarde heeft al wentelend van licht in duister, van duister in licht haar kringloop rond de zonnester volbracht, en gelijk velen van haar bewoners, snelt zy voort, zonder geheugen of herinnering, het oude jaar achterlatend, het nieuwe tege moet in duizelingwekkende vaart. Het nieuwe jaar is begonnen, maar de goddelijke draaimolen, waarop wij men- schen geboren worden en afsterven, gunt zich geen oogenblik verpoozing en draait steeds door, draait en draait jaar-in jaar- uit, eeuw-in eeuw-uit. En met de Aarde vlucht pijlsnel voort de Tijd de Tijd, het geheimzinnige kind der Eeuwigheid. Laat ons echter niet handelen als onze redelooze Moeder Aarde. Laat even de „neutralisatie" intreden tijdens onze jaar- lyksche rondrit langs de hemelsche wieler baan. Het oude jaar bracht met zich veel vreug de, maar ook veel leed. Hoe gelukkig is de mensch, dat de toekomst voor hem ver borgen blijft! Had menig onzer vooruit ge zien wat dit oude jaar over hem zou stor ten in vertwijfeling zou hij hebben rond- geloopen, terwijl hy nu de zorgen en het verdriet gelaten aanneemt uit Gods Vader- baan. Laat ons nog even terugblikken op hetgeen het oude jaar ons heeft gebracht. Wat zal het nieuwe jaar ons brengen? Geluk of ongeluk? Vrede of oorlog? Crisis of welvaart? Hoe gelukkig is de mensch, dat de toekomst voor hem verborgen blijft. Vragen kunnen wy. Het antwoord komt vóór de zon op het punt van heden is terug gekeerd. En dat is o zoo spoedig. Nauwe lijks hadden we het Nieuwjaar 1933 met knallende kurken en dampend kruit -ge vierd, of als Oudejaar dragen we 't weer ten grave. Bij het sterven van dit Oudejaar hebben wij het boek geopend, „waarin alles be schreven staat". Van dag tot dag, soms zelfs van uur tot uur, vonden wij op het vertrouwde krantenpapier gedrukt, wat zich in het leven van het thans ontslapen Jaar heeft afgespeeld. Hoewel men van de dooden steeds het beste behoort te denken, van dezen doode behoeven we 't niet te verhelen: veel schoons was niet. Ons goede vaderland, waarop wij allen, al schreeuwen wij 't niet van de daken, in ons hart zoo fier en trotsch zijn ons goeie, trouwe Nederland werd nog steeds bezocht door de rampspoed van de bedrijfsslapte, met zijn treurige hofstoet van werkloozen en stille armen. Ontzaglijk veel is er ook dit jaar weer gedaan, om de ergste gevol gen van de crisis te lenigen. Ons land, dat in menig cultureel opzicht aan de spits der volkeren staat, laat zich ook in mildda digheid door geen natie ter wereld over troeven. Ontzaglijk veel is er ook gedaan om handel, industrie en landbouw op een ge zonde basis te brengen, aangepast aan de veranderde tijdsomstandigheden. Ons volk, onze regeering, een korte tijd mismoedigd door tegenslag op tegenslag, zit niet meer bij de pakken neer. DRIE HISTORISCHE GEBEURTENISSEN. Wanneer de crisis voorbij is want evenmin als welvaart duurt een crisis eeuwig zal de ellende van dit jaar en de voorafgaande weer spoedig vergeten zijn. Maar enkele gebeurtenissen.hebben in 1933 plaats gegrepen, die ons nog lang zul len heugen, omdat zij van historische be- teekenis zyn: het uitroepen der dictatuur in Duitsch- land (Januari); de muiterij op de „Zeven Provinciën" (Februari) het mislukken der Economische We reldconferentie (Juni). In het Jaaroverzicht van den buitenland- schen toestand zal op oorzaken en gevolg i van het eerste en laatste feit nader worden ingegaan, maar onmiskenbaar is ook hun invloed op den gang van zaken in Neder land. Kort nadat in Duitschland een sterk- militairistische partij de alleen-heerschappij had veroverd, viel in de Oost het betreu- I renswaardig incident voor met de „Zeven Provinciën" (6 Februari) betreurens waardig, omdat het 22 opgeruide jonge 1 menschen 't leven kostte, maar nog te meer 1 betreurenswaardig, omdat plotseling fel in het daglicht trad, hoe het gezag was onder graven en ondermijnd. De Regeering greep krachtig in, daarbij geruggesteund door den geest van ons volk, dat gaarne in vryheid leeft, maar niet in een ordelooze Janboel. Akelig om aan te zien, was de houding van de S.D.A.P. In het eerste stadium van de muiterij hoopten de Socialisten er garen bij te spinnen en juichten de opstandelin gen toe. Hun leider Albarda prees „de dap pere ongehoorzaamheid", die hem een „dui- velsch genoegen" had bezorgd, maar wei nige dagen later verklaarde deze heer, dat Je muiterij „volstrekt ontoelaatbaar" was. Geheel onverwacht barstte op denzelf- !en dag, dat de bom op de „Zeven Provin ciën" neerviel (10 Februari), een nieuwe bom los in den vorm van een politieke cri sis. In de Tweede Kamer werd met de stem men der Christelijk Historischen een motie-Boon aangenomen, waarbij de be raadslaging werd geschorst over de ver deeling der rechtsgebieden. De Regaering zag in deze motie een symptoom, dat de Kamer haar niet wilde volgen op den „weg der bezuiniging. Den 15 Februari volgde het besluit tot ontbinding der Tweede Kamer op 8 Mei, met de aankondiging van vervroegde ver kiezingen op 26 April. De verkiezingsstrijd, welke met buiten gewone felheid werd gevoerd, stond bij de rechtsche partijen geheel in 't teeken van een sterk gezag, gecontroleerd door „een gezonde volksinvloed". De invloed van de gebeurtenissen in Duitschland en van de plichtsverzaking op de „Zeven Provinciën" is reeds sterk merkbaar. De Regeering kantte zich sterk zoowel tegen de commu nisten en socialisten (dcor lectuur verbod en wering uit het leger) als tegen de fascisten, op wier aanwezigheid in de burgerwachten zij evenmin prijs stelde. Ondertusschen zette de Regeering de be raadslaging voort met de „in ontbinding verkeerende" Tweede Kamer, met als re sultaat verschillende crisissteunwetten ten gunste van bollentrekkers en boomkwee- kers en een beperkte machtigingswet voor minister Verschuur. EEN KRACHTIG STUURMAN AAN HET ROER. De verkiezingen brachten een groote meerderheid voor een „stevig gezag" en na eenige strubbelingen met de Kabinets formatie trad op het tweede Ministerie- Colijn. Met vaste hand en zonder aarzelen heeft de Regeering haar gezag gehandhaafd. Aan het wroeten der Nazi-propagandisten werd een spoedig einde gemaakt door „Gauleiter" Tykfer en eenige makkers over de grens te bonjouren. Voor de ambtenaren werd het lidmaatschap van fascistische organi saties verboden; voor het leger bovendien het lidmaatschap van de S.D.A.P. Een uni formverbod werd ingevoerd, om aan het machthebbertje-spelen een einde te maken en bovendien relletjes te voorkomen. Aan de ambtenaren werd aangezegd, zich van politieke agitatie te onthouden. Meerdere maatregelen betreffende de vrijheid van meeningsuiting zijn ingediend, zoodat aan den wensch van bijna het geheele volk, tot onderdrukking van revolutionaire propa ganda, wordt voldaan en wat verheu gend is, langs den wettigen weg. Van een Regeering, die haar wil als wet afkondigt, bleven wij bevrijd en zullen wij bevrijd blijven. Ook de Tweede Kamer begreep haar tijd. Bij velen, vooral bij de jongeren, die geen flauw idee hebben wat wetgevende arbeid medebrengt, staat ons Parlement in het kladboekje, om niet een meer populaire uitdrukking te bezigen. Het tempo, waarin de Kamer dit jaar gewerkt heeft, is zeer versneld, eenerzijds door het nijpen van de economische nood (Machtigingswet van Minister Verschuur), anderzijds door de revolutie in Duitschland, die in zooverre instemming vond bij ons volk, dat men het eindeloos gepraat en politiek geredekavel moe was. Het Parlement heeft zich zacht aan anderen gespiegeld vele gemeente raden echter hebben uit de teekenen des tijds nog geen wijze les getrokken. Het mislukken der Economische Wereld conferentie te Londen, met zooveel drukte» en reclame aangekondigd, had voor ons land dat belangrijke gevolg, dat onze eeuwenoude vrijhandel, waaraan Nederland zijn welvaart voor een groot deel te dan ken heeft, noodgedwongen moest worden opgegeven. In toenemende mate werden contingen- teeringen toegepast (wijziging crisisinvoer- wet), een retorsiewet en een clearingswet aangenomen, waarvan de Regeering naar believen gebruik kan maken. Toch streeft de Regeering slechts door de uiterste nood gedwongen naar een be scheiden autarkie en wacht zij zich wel het buitenland door schei-pe maatregelen te prikkelen. Eén oog blijft zij steeds gericht houden op verruiming van de export. Want het is niet te loochenen, dat ons landje, wanneer het op zichzelf is aangewezen, slechts armelijke levensomstandigheden kan schenken aan zijn acht millioen inwo ners. En wij zijn het zoo royaal gewoon! DIEP INGEGREPEN. Zeer verregaand en met een gelukkig re sultaat zijn de bemoeiingen der Regeering geweest op het gebied van den land- en tuinbouw, waar Minister Verschuur dic tator is onder controle der Volksvertegen woordiging. Ons land was met zijn land- en tuinbouw geheel ingesteld op den export. Waar export slechts in zeer bescheiden mate mogelijk is, leverde het land een veel te groote hoeveelheid producten, met als gevolg, dat de prijzen daalden ver beneden de bedrijfskosten. Dat is nu wel prettig voor de stedelingen, maar een onhoud bare toestand. Vooral ook de middenstand ondervond weldra de nadeelige gevolgen. Honderdduizend speenvarkens, tweehon derdduizend koeien werden afgeslaagd, mil- lioenen bloembollen op de mesthoop ge worpen een landbouwcrisisfonds werd ingesteld waaruit deze maatregelen en de verschillende steunverleeningen werden be kostigd. Een beperking van veeteelt en de teelt van verschillende land- en tuin bouwproducten werd reeds opgelegd en zal nog door meerdere andere worden gevolgd. Een nieuw verdrag werd gesloten met Duitschland, dat, dank zij de veranderde tactiek onzer regeering, voor ons land iets gunstiger luidde. Zoo streefde de regeering er naar door de bedrijven gezond te maken, voor zoover dat in haar vermogen ligt, èn de werk loosheid te verminderen èn den midden stand te steunen, welke laatste slechts leven kan als het de bevolking goed gaat. Bo vendien bestreed de regeering rechtstreeks de werkloosheid door werkverschaffing (maar slechts op bescheiden schaal) en door de wering van buitenlandsche werk krachten. Maatregelen voor den midden stand zijn in voorbereiding. KERK EN KONINGIN. Behalve een crisis in het wereldlijke ge zag uitte zich ook een crisis in het geestelijk gezag, zoodat de Bisschop zich verplicht zag op den Delftschen Katholiekendag aan de geloovigen eerbied voor de priesters voor te houden. De veroordeeling van Ernest Michel door den "Bisschop van den Bcsch heeft velen de oogen geopend, dat zij met hun actie op den verkeerden weg waren. Een algeheele en vreedzame omwenteling is te bespeuren in den geest van ons volk. dat gezag niet langer gevoelt als een nood zakelijk kwaad, doch als een noodzakelijk goed. Aan de Draagster van het Gezag, aan onze geëerbiedigde Koningin werd op 9 September een grootsche hulde bereid, welke uit het hart van ons volk voortkwam. Zelfs de S.D.A.P. werd door deze strooming aangegrepen en ging in het „Herzienings rapport" den monarchalen weg bewandelen. Ook de R. K. Staatspartij begreep haar taak in dit veelbewogen jaar. Zij bereidt een staatsinrichting voor volgens de richt lijnen van Quadragesimo Anno een staatsinrichting, die eveneens een vreed zame omwenteling moet te weeg brengen in het parlementaire stelsel. Zoo geeft de vaderlandsche geschiedenis van dit jaar een beeld van groote actie en bedrijvigheid, op de eerste plaats om ons land aan te passen aan de gewijzigde eco nomische verhoudingen, en vervolgens om ons aan te passen aan de verandering, die in de geesten heeft plaats gegrepen. Moge ons volk eendrachtig zijn en de Regeering steunen, door zich verre te hou den van den „kankergeest", die de partijen van uiterst rechts en uiterst links heeft be smet. De Regeering weet haar weg door de branding. Ondanks belagers in binnen- en buitenland houdt zij moedig zee. PRIESTERJUBILEA IN 1934. JUEILEERENDE BISSCHOPPEN. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal 7 Juni 1934 zijn gouden priesterfeest herdenken. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens zal 26 Augustus 1934 den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd. Z. H. Exc. Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore, herdenkt 17 Januari 1934 zijn 12y2- jarig priesterfeest. BISDOM HAARLEM. 50 jaar priester: 15 Aug. Mgr. dr. G. van Noorc, Deken van Amsterdam, Mgr. dr. Th. Vlaming, Emeritus Officiaal, Heemstede, Valkenburgeriaan 20. 20 Dec. H. Bollinger, Emeritus Pastoor, Bussum, Brinklaan 125. 40 jaren priester: 17 Februari J. Bruning, Em. Past. Heemstede, St. Bavo Gest., C. Floor, Pastoor te S t o m p w ij k, J. Post- ma, Pastoor te 's-Hage (O. L. Vr. v. G. R.), F. Wassen, pastoor te Bennebroek; 15 Aug. F. C. van Beukering, Pastoor te Haarlem (H. Jos.), F. Lucassen, pastoor te 's-Hage (H.H.Engelb.), J. F. v. d. Meer, pastoor te Velsen-Driehuis, P. Meijer, pastoor te Voorschoten, J. Rom bouts, pastoor te Wormerveer, P. Sprengers, pastoor te Hon- selersdijk, P. de Vetten, pastoor te O e g s t- geest, G. Waterreus, pastoor te Noord- w ijkerhout (H. Victor). 25 jaar Priester: 15 Aug. Th. Blom, pas toor te Nieuwkoop, W. Buren, pastoor te R'dam (H. Barb.), P. v. d. Burg, pastoor te Egmond a. d. Hoef, F. Coimet, pastoor te Haarlemmermeer (H. Franc. v. S.), A. v. Eeden, pastoor te Haarlem (Oud- Schoten) (H. Bavo), A. Heijdeman, pas toor te Monnikendam, P. Kemper, pastoor te 's-Hage (H. Teresia v. h. K. J.), A. v. Leipzig, pastoor te Beemster, Th. Loomans. pastoor den Hoorn (Schipluiden), J. v. d. Marck, pastoor te Zaandam, W. Nolet, pas toor te A'dam (H.H. Petr. en P.), Th. v. Outersterp, pastoor te Moordrecht, J. van Rooy, pastoor te de Lier, L. v. Ruyven, pas toor te den Burg (Texel), J. Schiphorst, pastoor te A'dam (H. Bonif.), W. Sentenie, pastoor te Lisse (H.H. Engelbew.), J. Speet, pastoor te Houtrakpolder, P. Ver- wer, pastoor te Zwaagdijk, M. v. Willige, pastoor te B 1 e i s w ij k. 12 y} jaar Priester: 10 December: L. v. d. Griendt, Rector R. K. Ziekenhuis, Dord recht, H. Heijnen, Rector Heibloem, Heijt- huizen (Limb.), C. Henning, leeraar Sem. Hageveld, Heemstede, P. Heskes, professor Philosophicum, Warmond, A. Kok, Rec tor St. Pius Gest. Amsterdam, H. Kouwen- hoven, kap. te A'dam (H. Vine, a P.), J. Langendijk, kap. te A'dam (H. Willibr. buiten de V.), E. Pronk, kap. te A'dam (H. .Cath.), J. Rijk, rector R. K. Zieken huis, Vlissingen, J. Riswick, kap. te A'dam (H. Willibr. binnen de V.), H. Roelvink, kap. te Bloemendaal, C. Vis, rector R. K. Ziekenhuis te Alkmaar, H. Vreeswijk, kap. te 's-Hage (O. L. Vr. v. G. R.) „Msbd." EEN MERKWAARDIGE BEKEERING. Door Esperanto. Een bekeerlinge uit Estland deelde het volgende mede aan prof. H. Mets, secr. van de Apostolische Vereeniging Petrus Canisius: Ik wensch U te verzekeren, dat Esperanto inderdaad een zeer nuttig hulp middel is in dienst der Kath. Kerk, want juist Esperanto koos God uit om mij te voeren in den schoot van de ware kerk van Christus, waar ik een jaar geleden lid van werd. Ik moet bekennen, dat ik heelemaal niet van plan was om Esperanto te leeren, en 't me niet interesseerde, maar een of andere vreemde kracht dwong mij .in 1929 dat te doen en ik verwonderde mij wat dat onverklaarbaar gevoelen toch bedoel de: „ik moet Esperanto leeren, hoewel ik 't heelemaal niet wil". In den zomer van 1931 was ik reeds besloten de Fransche koloniale tentoonstelling in Parijs te be zoeken, maar wederom veroorloofde een onweerstaanbare kracht me niet het plan te verwezenlijken sn ik moest gehoorza men aan de Stem in mijn Ziel, welke me riep naar Krakow naar den aldaar plaats hebbende Illen internatiolen Esperanto- cursus van den Priester Andreas Cseh Het Kath. intern, informatie-bureau zond mij het boek „Kie estas la Eklezio de Kristo?" (een esperanto vertaling van het schoone boekje van pater M. v. d. Hagen S.J. n.L „Waar is de kerk van Christus?"), dat geschreven is in Esperanto, en 't ver vulde goed zijn taak. Nu behoor ik gelukkig reeds een jaar tot die kerk en kan slechts herhalen de woorden van den H. Augustinus: „voor U, Heer, hebt Gij ons geschapen, ons hart is onrustig totdat het rust vindt in U." Won derbaar zijn de wegen en de middelen van den Heer om de zielen te voeren in Zijn rijk op aarde, in de ware kerk, waarheen ik gekomen ben door middel van Esperan to. Gij ziet, ZeerEerw. Z.Gel. Heer, God koos Esperanto uit om mij, een persoon opgevoed in den geest van verachting zelfs voor den naam katholiek, te geleiden naar het licht, en dank aan Esperanto kon ik komen tot de kennis van de ware kerk van Christus, onzen Heer en Koning, Wiens Hart geopend is voor allen. Waarlijk won derbaar en onnaspeurlijk zijn de wegen van God! Esperanto, om de zielen te voeren in den schoot van de H. Kath. Kerk, Esperan to om te verbreiden de leer der ware kerk van Christus! Kan men een ander hooger en eervoller doel vinden voor die inderdaad welluiden de en zoo gemakkelijk aan te leeren taal?" Dit is inderdaad wel een zeer treffend bewijs van de belangrijke diensten, die het Esperanto, door Mgr. Orsenigo eens „de taal der liefde" genoemd, ook kan bewy- zen aan het heil der zielen. Het is dan ook geen wonder, dat de Apo logetische vereeniging Petrus Canisius den laatsten tijd meer bijzonder'haar aandacht wijdde aan de verspre''*'"" DE OMZETBELASTING. Bedrijf en publiek. De Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden ver zoekt ons te melden:- De Omzetbelasting, die op 1 Januari in werking treedt, is een verteringsbelasting. Zij is in geen enkel opzicht als bedrijfs belasting bedoeld. Overeenkomstig de strekking van de wet zal zij door den consument moeten worden opgebracht. De wetgever heeft dit zelf zoo krachtig mogelijk trachten te bevorderen door aan den fabi'ikant onder alle omstandigheden een formeele verhaalsbevoegdheid toe te kennen. Echter.... ook grossier en winkelier zullen overeenkomstig de strekking der wet deze belasting ten laste van hun koo- pers moeten brengen. Grossier en winke lier ondervinden de belasting als een ver hooging van hun inkoopprijzen; zij zullen derhalve dienovereenkomstig hun ver koopprijzen moeten wijzigen. Een belasting van minderen omvang kan in normale omstandigheden ten laste van het bedrijf worden genomen. Een omvangrijke crisisheffing ech ter, zooals de omzetbelasting in wezen is, kan naar de bedoeling van den wetge ver alleen door de gezamenlijke consu menten worden opgebracht. Ongetwijfeld zou het Nederlandsche be drijfsleven voor het publiek gaarne een ander Nieuws jaarsgeschenk hebben ge bracht. De ongunst der tijden heeft het he laas niet anders gewild Moge het koopend publiek aan den win kelstand zijn ongewilde en ongevraagde functie van belastingheffer zoo gemakkelijk mogelijk maken! sche lectuur in 't Esperanto, en het is wel zeer jammer, dat zy door gebrek aan vol doende middelen, eenige reeds langen tyd gereed liggende vertalingen van apologe tische brochures door gebrek aan vol doende geldmiddelen niet ter perse kan leggen. Wij twijfelen niet, of Petrus Canisius zal op dit gebied krachtiger steun gaan on dervinden. Ook op dit punt kunnen wij van onze tegenstanders, speciaal van de bolsjewisten, nog leeren. „Msbd." LETTEREN EN KUNST Dr. J. F. M. Sterck. Dr. J. F. M. Sterck, te Aerdenhout, kunst historicus en kennis der Vondelliteratuur wordt 3 Januari 75 jaar. Dr. Sterck heeft zich in bijzondere mate verdienstelijk gemaakt door zijn bijdragen tot de kennis der historie van het H. Mi rakel van Amsterdam; verschillende be langrijke publicaties zagen daaromtrent van zijn hand het licht. L...de linkerweghelH, met goede voornemens geplave d.net als dieandere weg Brerg 1,10 van die p'annen in practijk en u rijdt veilia. RUDT VSIUG

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 25