WAT T OUDE JAAR VAN DE SLEUTELSTAD TE VERTELLEN HEEFT ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD PAG. 18 •rifiek ondervonden met het gevolg, daf •en groot gedeelte der socialisten zich heett afgescheiden onder Renaudel. Als buitengewone ramp memoreer en wjj nog de versch in het geheugen liggende spoorwegcatastrophe bij Lagny op 23 Dec., waarbij meer dan 200 dooden te betreuren waren. ZUID- EN OOST-EUROPA De één-jarige geschiedenis van overig Europa zal slechts uiterst kort zijn. Van de Zuidelijker landen heeft Spanje nog het meest onze aandacht getrokken dooi den strijd der linksche regeering tegen Je Katholieken, welke gelukkig een tegen strijd der Katholieken tegen het anti-goJs- dienstig bewind uitlokte. In Juni van dit jaar onderteekende de n.b. v^Catholieke" president Zamora de be ruchte wet op de religieuze congregaties, waarbij de eigendommen dier congregaties werden geconfiskeerd en aan vertegen woordigers der Kerk verboden werd onder wijs te geven. Daar wegens gebrek aan au- der onderwijzend personeel de geestelijk heid bijna de geheele zorg voor het onder wijs droeg, kan men begrijpen, hoe de op voeding der jeugd geleden heeft onder deze wet. Z. H. de Paus vaardigde tegen dit on verantwoordelijk optreden der Kerk-vyan- dige Spaansche regeering een encycliek uit, waarin hij krachtig protesteerde, en ook de Katholieke pers heeft niet nagelaten de aandacht te vestigen op hetgeen in Spanje voorviel, maar overigens heerschte er eens gezind stilzwijgen over deze rechtsver krachting, hoewel de „neutrale" pers nog niet uitgepraat is over de Joden-vervul- ging in Duitschland. Het Spaansche vohc was evenwel wakker geschud. Bij de Cortes-verkiezingen in No vember leverde de stembus een groote over winning op voor de rechtscne (d.L Katholie ke) partijen, welke evenwel niet volledig benut kon worden door hun verdeeldheid inzake de kwestie: monarchie of republiek. Italië heeft in het brandpunt der Katho lieke belangstelling gestaan door de viering van het H. Jaar, üat ingeluid is met de af kondiging van de bul „Quod nuper" op 15 Januari. Op 1 April had de opening van het H. Jaar plaais door de plecntige ope ning van de H. Deur. Op wereldlijk gebied trok Italië de aandacht door de prachtige vlucht van het eskader-Balbo van Orbe- telio via Amsterdam en IJsland naar Ame rika en weer terug over de Azoren, welke vlucht plaats had van 1 Juli tot 12 Augus tus. In België waren het de gebeurtenissen te Beauraing en Banneux, die de belang stelling opwekten, alsmede het verdrag van Ouchy, dat evenwel nimmer geratificeerd is, voorloopig ook niet geratificeerd zal worden en dat wy dus verder onbesproken zuilen laten. Bulgarije maakte een pijnlijken indruk doordat koning Boris op aandrang van zyn regeering zijn dochter orthodox liet doo- pen, zuIks tegen de uitdrukkelijk gegeven belofte in, dat hij zijn kinderen, gesproten «it het huwelijk met de Katholieke Ko ningsdochter van Italië, ook Katholiek zou laten doopen. De pauselijke nuntius werd afgescheept met de boodschap, dat aldus het besluit van den ministerraad luidde. In Polen nam de Sejm op 21 Maart een machtigingswet aan, waarbij aan den pre sident en de regeering alle wetgevende oe- voegdheid werd verleend, met uitzondering van grondwetswijziging, zoodat ook Polen thans practisch dictatoriaal wordt gere geerd. Rusland kenmerkte zich dit jaar door een terugkeer in de „beschaving", doordat het connecties zocht en verkreeg met de ove rige landen. Op groote schaal sloot het non-agressie-verdragen, terwijl Litwinof er in slaagde om de erkenning van de Vereen. Staten te verkrijgen. Ook met Frankrijk en Italië kwam het op goeden voet. Men den- ke o.a. aan de reis van Herriot naar de Sovjet-Unie en het bezoek van Litwinof aan Mussnlini. AMERIKA. Wanneer wij later de geschiedenis zullen schrijven van de economische crisis en dui delijk vóór ons zullen zien, hoe wij erin en er weer uit raakten, zal in deze beschrij ving het land van den dollar en z'n econo mische dictator Roosevelt niet ontbreken. Roosevelt volgde Hoover op in begin van Maart, hoewel hij reeds maanden te voten was gekozen. Zoo wil het nu eenmaal de Amerikaansche wet. In dien tusschentijd is de nieuwgekozene nog geen president en de aftredende is het nog slechts in naam. Dat gedurende dit interregnum de nieuwe pre sident reeds eenige „voorrechten" van zijn hooge toekomstige positie geniet, bewees de 16e Februari, toen er te Miami een aansla? op hem werd gepleegd door een Italiaan, Zangara genaamd. Deze trof evenwel den burgemeester van Chicago, Cermak, die een paar weken later aan zijn verwondingen stierf. De ambtsperiode van Roosevelt begon goed, want nauwelijks had hij het presi dentschap aanvaard of er brak een gewel dige bankcrisis uit Alle beurzen en banken werden gesloten, wat z'n terugslag vond over de geheele wereld. Roosevelt werd be noemd tot financieel en economisch dicta tor, van welke bevoegdheid hij ook een grondig gebruik heeft gemaakt tot het ne men van allerhande experimenten, die door de buitenlandsche bankwereld met be zorgdheid werden gadegeslagen. De dollar werd van z'n goudbasis los gemaakt en danste sindsdien met oncontroleerbare sprongen naar beneden. Ook thans is hij nog niet gestabiliseerd. In verband met den grooten invloed van Amerika op de economische structuur van de wereld, reisden Macdonald, Herriot en dr. Schacht naar Washington om met Roo sevelt te confereeren. Vele landen volgden het Amerikaansche voorbeeld en lieten den gouden standaard los. Nadat de bankcrisis voorbij was, opende WEL EN WEE IN MAATSCHAPPELIJK, GEESTELIJK EN UNIVERSITAIR LEVEN Nu gaat gij dood, Oud Jaar! Onafgebroken, zooals de eene mensch na den andere, zoo sterft ook het eene jaar om plaats te maken voor het volgende. Het jaar 1933 heeft luttele uren nog te leven en dan staan we aan zijn doodsbaar, terugblikkend op wat het ons bracht voor wel en wee, op wat het beteekende voor de Sleutelstad, waarvan we hier in korte trek ken relaas willen geven. Leiden als stad, gemeenschap van bur gers, kon zich natuurlijk niet onttrekken aan den algemeenen toestand, aan den in vloed van crisis en malaise, die ook dit jaar onverminderd haar zwaren last deed drukken op stadsbestuurders en inwoners. Oppervlakkig beschouwd is het afge- loopen jaar niet ongunstiger geweest dan de laatst daaraan voorafgaande. Dit willen we concludeeren allereerst uit het feit, da: de werkloosheid niet de hoogte van 1932 heeft bereikt en nu nog steeds enkeie honderden onder het getal van vorig jaar is gebleven. We concludeeren dit ook uit het feit, dat de gemeenlefinanciën, hoewel uit den aard der zaak zorgbarend, toch niet angstwek kend behoeven te worden genoemd. Uiterste zuinigheid, inkrimping van op het oog noodzakelijke uitgaven, was hier- Roosevelt in Juli het offensief tegén de economische crisis door de instelling van een z.g. „super-kabinet". Een groocsch op gezet werkverschaffingsprogram werd op gesteld, de geheele Amerikaansche indus trie werd gereorganiseerd. De Blauwe Ade laar spreidde zijn vleugels uit en de N. L R. A. codes deden hun intree. Dank zij deze aciie schijnt het millioenen- leger der werkloozen eenigszins vermin derd te zijn. Naast net „lynchen" van het werkloos- heidsspook hebben de Amerikanen ook nog wat anders gelyncht Vooreerst verschillen de negers en een paar bianke kinderroovei s (zooals te San José in Californië) en ver volgens meneer D. R. Ankverbod, dien zu te New York met eenige plechtigheid heo- ben opgehangen. Wjj noemaen zooeven Calif ornië. Daar heeft in Maart j.l. een hevige aardbeving gewoed, die ver over de honderd slachtof fers heeft gemaakt Op Cuba heeft een „aardbeving", veroor zaakt door rebellen, het regeeringsgebouw van president Machado doen instorten in Augustus. Machado moest de vlucht ne men en werd vervangen door de Cespedes. die op zijn beurt het veld moest ruimen voor prof. Grau San Martin. Maandenlang hebben de onlusten geduurd en ook thans schijnt het nog niet heelemaal rustig te zyn op het eiland. Zuid-Amerika heeft eveneens strijd te zien gegeven. Peru en Columbia hebben gevochten om het bezit van Letitia (hoewel zij elkaar nooit den oorlog hebben ver klaard) en Paraguay heeft het aan den stok gehad met Bolivia om het Gran Chaco-gebied. Deze eindelooze oorlog (die hier wel of ficieel verklaard is in Mei) schijnt thans een einde te hebben genomen, doordat Bo livia er genoeg van heeft. AZIE. In dat groote werelddeel is Japan de over- heerschende tiguur, het eenige Aziatische land, dat mee kan doen met de groote mogendheden van het Westen. Of eigenlijk is het woord .meedoen" niet op z'n plaats, want het heeft juist dit jaar getoond, dat het niet meer mee wil doen. Tengevolge van de veroordeeling door den geheelen Volkenbond van Japans actie in Mandsjoe- rije is het land der geeltjes boos uit Ge- nève weggeloopen. Dat was reeds in de eerste maanden van het jaar. Wel zegde het z'n blijvende medewerking toe op de Ontwapeningsconferentie, maar de daden van dit land op het gebied der bewapening zijn allesbehalve geruststellend. Behalve met China, waarmede het in den zomer van dit jaar een wapenstilstand sloot, heeft Japan ook booze woorden gewisseld met Rusland, dat aan Japan den Chineeschen Ooster-spoorweg wilde verkoopen, terwijl Japan dien sooorweg liever voor niets had China heeft het nog altijd te kwaad met z'n eigen communisten en zich onaf hankelijk verklarende generaals, zooals onlangs in Foekien. De regeering van Tsjang Kai Sjek doet echter alles om een sterk centraal gezag in dit uitgestrekte en volkrijke land te vestigen. Siam heeft dit jaar weer een 'paar zeer vreedzame revoluties meegemaakt. Eén in April, toen de koning zelf een staatsgreep uitvoerde en zich weer tot alleen-heerscher opwierp, en één in Juni toen tijdens de vacantie van den koning de pas verleden jaar veroverde constitutie weer hersteld werd. En tenslotte memoreeren wij nog den moord op den koning van Afghanistan op 8 Nov. j.l. en zetten dan een streep on der dit jaaroverzicht. De werelddeelen AFRIKA en AUSTRA LIË laten wij onbesproken. voor evenwel noodig en het feit, dat het- Leidsche Crisis-Comité veel nood wist te lenigen uit vrijwillige bijdragen is hieraan tevens niet vreemd. En toch: we verkeeren in 'n soort versuf ten toestand, waarvan de gevolgen zich zeer waarschijnlijk in de komende jaren veel meer zullen doen gevoelen. We bedoelen, dat het geld, naar het ons wil voortkomen, niet meer zoo rolt als vroeger. Het vereenigingsleven is veel min der opgewekt, de feestavonden zijn minder talrijk, zoodat het zakenleven hiervan nu en de gemeentefinanciën later de gevolgen zullen ondervinden. Intusschen wordt er zoo nu en dan toch wel met geld gesmeten en nog wel daar, waar men dit allerminst zou verwachten. De Leidsche vroedschap n.L was zoo vriendelijk om in Januari dagen en dagen aan de begrooting te besteden, zoodat dit de gemeenschap kwam te staan op 2.12 ft per minuut En ook bij de Stadhuiskwestie bleek het geld nog steeds te kunnen rollen. Ettelijke duizenden guldens werden besteed voor nieuwe ontwerpen, welk geld gedeeltelijk gespaard had kunnen worden, indien men zoo spoedig mogelijk na den brand 'n vrije prijsvraag had uitgeschreven, welk denk beeld schrijver dezes in een vroeger jaar overzicht reeds heeft bepleit. Toch zijn we dit jaar opgeschoten. Er is 'n beslissing gevallen en den architect Blaauw is opgedragen zijn plannen nader uit te werken. Uit de raadsverslagen van de vorige week heeft men intusschen kun nen zien, hoe onbillijk bij deze stadhuis kwestie is gehandeld. We zullen er hier niet weer op ingaan. Aan den vooravond van het eerste lustrum van den stadhuis brand mogen we zeggen, dat we dus einde lijk weer een nieuw stadhuis zullen krij gen. Wat verder het gemeentelijk beleid be treft moeten we nog memoreeren, dat be sloten werd tot verlaging der salarissen van het gemeentepersoneel en tot verhoo ging der belastingen. De begrooting voor 1934 werd nagenoeg sluitend gemaakt zonder nieuwe belasting- verhooging en zonder algemeene salaris verlaging. De korting door het rijk aan de gemeente móet echterrnog nader verrekend worden. In het begin van het jaar werd de ver bouwing van de Meisjes H.B.S. aan de Ga- renmarkt aanbesteed, welke verbouwing in den loop van het jaar haar beslag kreeg, zoodat op 8 December de officieele herope ning kon plaats vinden. Den 12den Juni werd het nieuwe gedeelte van hst Stedelijk Museum de Lakenhal in gebruik genomen en den 16den October vond de officieele inwijding plaats van het Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf. De Leidsche Ambachtsschool vierde haar gouden bestaansfeest, Zomerzorg werd den 15den Augustus op glorievolle wijze her opend, het Stedelijk Muziekkorps hield, ais slachtoffer van den nood der tijden,.op te bestaan. Den 24sten April vond in de Stadsge hoorzaal de plechtige herdenking plaats van den 400sten Geboortedag van Prins Willem van Oranje, terwijl de 3 Octobervereeniging haar jaarlijksche feestviering eveneens wijdde aan Oranje. 'n Tiental branden, w.o. die van de St. Petruskerk als de zwaarste, troffen de stad in het afgeloopen jaar. De eerste ernstige brand was die in den nacht van 31 Maart, toen het café op don hoek van de Nieuwstraat in de asch werd gelegd. Daarna volgde op 2 April de brand in een boekbinderij aan den Middelweg ach ter de Luthersche kerk. Als hevigste in de rij der branden sinds den beruchten stad huisbrand volgde dan in den avond van 25 Juli de brand, die de St. Petruskerk in vlammen deed opgaan. Achtereenvolgens noemen we dan: 10 Augustus: brand boven het Luxor-Theater; 23 Augustus: het foto-atelier Waalewijn aan de Haarlemmerstraat uitgebrand; 5 Septem ber: uitslaande brand in de meubelzaak dor fa. Dreef in de Burchtsteeg; 4 October: bin nenbrand café Breyer aan de Lange Dief- steeg, hoek Langebrug; 5 October: brand by de Vries en Stevens 'op de Boommarkt naast het Ethnografisch Museum; 11 October: uit slaande brand in de Pieterskerkkoorsteeg. Verder had nog 'n klein brandje plaats in de Janvossensteeg en een op de Hooi gracht bij de ontploffing in de fabriek der firma Tieleman en Dros. Wat de ongelukken oetreft, bleef dit ge lukkig slechts tot enkele ernstige beperkt. De eerste daarvan was de doodelijke aan rijding op den onbewaakten overweg aan den Broekweg, waarvan een jongen het slachtoffer werd. Het tweede tragische on geluk geschiedde den 17den Februari op de Blauwpoortsbrug, waar 'n monumentale lantaarn van zyn voetstuk stortte en een jeugdig H.B.S.-er uit Oegstgeest doodelyk trof. Van degenen, die de gemeenschap in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen, noemen we: 31 Jan.: J. W. P. Licht, afslager. 19 Febr.: G. C. Mingelen, oud-journalist. 19 Febr.: Mr. Egbert de Vries, oud-dijk graaf van het Hoogheemraadschap Rijn land. 9 April: B. F. Krantz, lid der lakenfirma J. J. Krantz en Zonen. 31 Juli: H. W. Tieleman Sr., lid der firma Tieleman en Dros. 13 Aug.: B. v. Dorsten, lid der fa. Koole Nicola en Co. 15 Aug.: A. Jansen Hendriks, leeraar aan de Ambachtsschool. 9 Sept.: Dr. J. W. P. Fransen, oud-direc teur der Anna Kliniek. 25 Sept.: J. A. Kranendonk Duffels, oud geneesheer te Leiden. 15 Oct.: Ch. van Spall, te Wassenaar, oud directeur der Leidsche Duinwater My. 4 Dec.: Ir. H. Volker, in Portugal ver dronken, adj. directeur der Ned. Mij. voor Havenwerken. HET KATHOLIEKE LEVEN. Grootsche dingen te memoreeren over het afgeloopen jaar kunnen we niet, doch dit neemt niet weg, dat het Katholieke en het Katholieke-sociale leven geen achteruit gang te boeken hebben. Evenals op alle ander terrein kreeg ook het katholieke leven zijn wel en wee, zijn vreugde en droefenis. Met dit laatste beginnende, memoreeren we dan voorop den noodlottigen brand, die de St. Petruskerk in den avond van 25 Juli in de asch legde. Al moge men over de al- of niet-aesthetische waarde van dit kerk- gebouw van meening verschillen, het ergst wordt het gemis wel gevoeld door de pa rochianen, die nu reeds maanden van hun kerk, het middelpunt van hun geloofsle ven, zyn verstoken en dit nog wel eenigen tijd zullen blijven ook. Geduld is eon schoone zaak, zegt 'n oud spreekwoord en al geeft dit den parochianen van St Petrus 'n schrale troost, men moge bedenken, dat ongeduld de zaak toch niet bespoedigt. Er zitten aan nieuwe kerkplannen, vooral in de huidige omstandigheden, heel wat moei lijkheden vast, maar, als wy wel zijn inge licht, zal de beslissing thans niet meer zoo lang op zich laten wachten. Vanzelfsprekend loopen we op deze be slissing niet vooruit. Naast het verlies der St. Petruskerk staat de aanwinst in de onmiddellijke nabijheid der stad 'n nieuwe uiting van katholiek geloofsleven, de stichting n.l. van de noodkerk der Paters Montfortanen aan den Haagsche Schouw, waarvan de inzege ning op 13 Augustus plaats had. Nog een tweede aanwinst werd geboekt door den bouw van het klooster en de kapel der Paters Franciscanen ten dienste van de nieuwe R. K. H.B.S. aan de Mariënpoel- straat Hiermede tevens ging het Katholiek bij zonder onderwijs in de Sleutelstad Jn flinxe schrede verder op den afgelegden weg. Op 2 Mei kon de opening van het prachtige nieuwe gebouw plaats hebben. Behalve de aanwinst van de R. K. HJB.S. onderging het Katholiek bijzonder onder- wys uitbreiding door de stichting van ie R. K. school voor jongens en meisjes aan de Potgieterslaan. Is dit een bijzondere ge beurtenis voor het Katholiek onderwys, wyl hiermede de eerste schrede op onder wijsgebied werd gezet in het Haagweg- kwartier, voor de bewoners van het recto raat der Paters Franciscanen aan den Haagweg is de aanwinst van deze moderne semi-openluchtschool zeker 'n groote vol doening. Tot blijdschap van de Katholieken in hot Haagweg- en Morschkwartier zal het zeker ook stemmen, dat binnen afzien baren tijd het rectoraat tot parochie zal worden ver heven. Den 13den Juni werd met groot succes de vierde Katholieke Onderwyzersdag ge houden. In den Advent werd behalve in de St. Petrus-parochie H. Missie gehouden, waardoor het geloofsleven verdiept en ver- i innigd werd. Het Katholieke leven uitte zich voorts op onweerstaanbare wijze in het welgeslaagde Zesde Ziekeniriduum in de St. Jozefkerk en in de prachtige demonstratie van de KR.O.-vloot over de Hollandsche Meren, met begin- en eindpunt in de Sleutelstad. Het Sint Franciscus Liefdewerk, opge richt 28 September 1920, vierde zijn 12^- jarig bestaan; de Derde Orde in de Harte- brug-parochie herdacht haar gouden feest op kerkelijke wijze en de R. K. Militaire Vereeniging bestond in het afgeloopen jaar 70 jaar, maar deze vereeniging boekte te vens 'n verlies door het overlijden van een harer steunpilaren, den heer W. Sanders, sedert vele jaren bestuurslid dier vereeni ging (en lid of bestuurder van verscheide ne andere corporaties). Op politiek gebied memoreeren we in de eerste plaats de gevoerde actie by de Twee de Kamerverkiezing, waarbij d« Alg. R. K. Propagandaclub zich niet onbetuigd liet. Zij toonde haar vitaliteit op ondubbelzin nige wijze by de organisatie van den uit nemend geslaagden fakkeloptocht aan den vooravond der verkiezingen. De indruk van dezen massalen optocht naar buiten is uit stekend geweest. Op Katholiek-sociaal gebied noemen we het succes van het Plaatselijk Comité „Her wonnen Levenskracht", dat geprotesteerd had tegen een besluit van B. en W. der ge meente Leiden, die toestemming tot het houden van een bloempjesdag hadden ge weigerd. De Kroon vernietigde het besluit van B. en W., zoodat we mogen aannemen, dat „Herwonnen Levenskracht" en overige Katholiek-charitatieve instellingen voortaan weer ongehinderd haar bloerapjesdagen kunnen houden. Van de overledenen noemen we nog: 2 Maart: Zr. Petrus Canisius, hoofd der St. Josephsschool aan de v. d. Werffètraat. 4 Juni: Father J. J. G. Meyer, van de Su Joseph Congregatie van MUI HilL 11 Juli: G. P. Timp, oud-Leidenaar, oud gemeenteraadslid en oud-directeur van het zangkoor der Mon Père, waarvan hy veer tig jaar lid was. 18 Juli: Pater Modestus Looyaard, O.F.M. 4 Dec.: Prof. dr. R. Ligtenberg O.F.M., oud-hoogleeraar te Utrecht Rest ons tenslotte nog te vermelden, dat mr. E. J. M. H. Bolsius werd gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Het academische leven in de Sleutelstad werd in het afgeloopen jaar beheerscht door de plechtige herdenking van Wülem van Oranje in tegenwoordigheid der Konink lijke Familie, waarbij prof. Colénbrander de herdenkingsrede hield. Deze plechtig heid vond den 6den Januari plaats en 'n maand later werd de Eerste Nederlandsche Folklore-Dag gehouden. In de maand April volgde het 15de Nederlandsche Philologen- congres en den 6den October had de her denking plaats van het 300-jarig bestaan der Leidsche Sterrewacht. Den 3den No vember tenslotte werd het Lorentz-monu- ment aan de achterzijde van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium onder groote belangstelling uit wetenschappelijke krin gen onthuld. Den 8sten Februari had de gebruikelijke Dies-herdenking de 358ste in het Groot Auditorium der Leidsche Universi teit plaats. De rector magnificus hield daar bij een rede over: „De grenzen van spel en ernst in de cultuur". Op 10 Februari werd het vernieuwde en vergroote Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie op plechtige wijze heropend. De roem der Leidsche Universiteit op het gebied der koude-temperatuur onderging weer uitbreiding doordat in het Kamerlingh Onnes Laboratorium een temperatuur be neden acht honderste graad boven het ab solute nulpunt door prof. de Haas werd bereikt. De rede, door prof. Huizinga bij de recto raatsoverdracht den 18den September ge houden, was in mineur gesteld. De hoog leeraar klaagde erin, dat de wetenschap in Nederland niet in eere is. 's Lands geldmid delen noopten tot bezuiniging en hiermede kon prof Huizinga zich getroosten, mits af braak voorkomen werd. In hoeverre deze klacht juist is, zal de toekomst moeten lee- ren. Voorts werd opgericht een Instituut voor Systematische Theologie, een Leidsch Cri minologisch Instituut en enkele andere. Als elk jaar ontvielen de Universiteit ook nu veischeidene hoogleeraren door den dood, maar hun aantal is dit jaar wel bij zonder groot Bij het verscheiden van het oude jaar overleed prof. dr. J. C. Kluyver, hooglee raar in de wiskunde. Aanvankelijk scheen het of het nieuwe jaar gunstiger zou zijn, doch zwaar werd de Universiteit getroffen door het vry plot seling, na een ziekte van twee weken, overujden van prof. dr. A. Eekhof, hoog leeraar in de geschiedenis des christen- doms. Op den dag van prof. Eekhofs be grafenis openbaarde zich de ziekte, die prof. mr. dr. C. v. Vollenhoven, hoogleeraar' in het Adatrecht van Ned.-Indië, den 29sten April ten grave sleepte. Hem volgde den llden Mei mr. A. van Gijn op, bijzonder hoogleeraar van 1921 tot 1923 en daarna nog verscheidene jaren privaat-docent Den 30sten Juli ontviel de Universiteit een ander groot geleerde, prof. dr. W. Scorm van Leeuwen, hoogleeraar in de ge neeskunde. Drie dagen na de rectoraatsoverdracht leed de Universiteit opnieuw een zwaar ver lies door het verscheiden van prof. dr. E. D. van Oort, buitengewoon hoogieeraar en directeur van het Museum voor Natuurlij ke Historie. Dan volgden op 25 September prof. dr. P. Ehrenfest, hoogleeraar in de theoreti sche natuurkunde, 13 December prof. mr. H. B. Greven, oud-hoogleeraar in de rechts wetenschap en op 20 December prof. dr. J. H. Kern, hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde. Verder overleden twee eeredoctoren der Universiteit, n.l. R. T. A. Innes, directeur van de Sterrewacht te Johannesourg en P. S. Allen, president van het Corpus Christi College te Oxford, benevens op 15 Juni dr. H. W. de Graaf, te Haarlem, oud-con- servator der Leidsche Universiteit en oud- leeraar aan het Stedelijk Gymnasium, en tenslotte Albert Vogel, die privaat-docent was in de welsprekendheid. Tot nieuwe hoogleeraren werden be noemd dr. H. Visscher, vanwege de Ned. Herv. Kerk benoemd tot bijzonder hoog leeraar bij de faculteit der Godgeleerdheid, dr. W. F. Suermondt tot hoogleeraar in de heelkunde als opvolger van prof. Zaayer, J. Hessing, bijzonder hoogieeraar voor den leerstoel vanwege het Bolland Genootschap voor Zuivere Rede, dr. H. J. Lam, buitenge woon hoogleeraar in de systematische plantkunde en directeur van Rijksherba rium, dr. F. A. F. C. Went, bijzonder hoog leeraar In de algemeene plantkunde en dr. G. Sevenster, die prof. Knappert als hoog leeraar in de geschiedenis van de christe lijke kerk en de zending in Ned. Oost- en West-Indië opvolgde. Prof. Knappert blijft intusschen aan de Universiteit verbonden als privaat-docent. Zoo zijn we gekomen aan het einde van ons jaar-overzicht. Het Oude Jaar gaat nu dood, een Nieuw Jaar komt, een jaar van onzekerheid op allerlei gebied als wellicht nimmer tevoren. Een jaar, dat wel en wee, voorspoed en rampen wellicht opnieuw zal brengen. Moge de voorspoed overheerschend we zen, niet alleen in den maatschappelijken toestand van ons land, van onze stad en hare bewoners, maar tevens in het geeste lijke leven, dat voor allen boven alles moet staan. Nieuw Jaar, wij groeten u!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 22