ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. Kath. FiLmfront, Zondag 31 December na de Hoogmis zal de uitreiking plaats hebben van de lidmaatschap-kaarten, wel ke, zooals bekend 50 cent kosten. Alleen zij, die in het bezit zijn van een kaart, heb ben toegang tot de ledenvergadering, wel ke wordt gehouden Donderdag 4 Januari om 8 uur in de voorzaal van het Patronaat. Op deze belangrijke vergadering heeft o.m. programma-bespreking plaats en bestuurs verkiezing. Het ligt in de bedoeling de eer ste film-avonden met sprekende film te ge ven vermoedelijk 29, 30, 31 Januari a.s. De Rijn opengebroken. Gisteren werd door een ijsbreker uit Rotterdam vanaf Lei den naar Bodegraven de Rijn opengebro ken. Ongeveer vier uur gisterenmiddag ar riveerde de boot in het centrum onzer ge meente. Allerwege langs de oevers en op het ijs zag het zwart van toeschouwers, die met leede oogen moesten aanzoien, dat de baan waarop zij zoo menigmaal nadden ge zwierd ging verdwijnen. Dank zij de voor zorgsmaatregelen van de politie, kwam het nergens tot onregelmatigheden. Het breken van het zware ijs ging op vele plaatsen nog niet van een leien dakje. Meermalen was de boot genoodzaakt achteruit te varen om dan weer met volle kracht op den ijs- vijand in te stormen. Op den Damsche Rijn werd nog volop schaatsen gereden. Het ijs was mede door de lichte vorst nog goed berijdbaar. Zeiis een ystent ontbrak er niet. Of thans liet beoeienen der ijssport dezen winter tot het verleden zal behooren, daaraan valt nog eenigszins te twijfelen. KOUDEKERK. Gedenk de armen. De bus geplaatst op hec Raadhuis bij de voltrekking van huwe lijken heeft voor het Burgerlijk Armoe- stuur over het jaar 1933 opgebracht 19.16. IJsclub opgericht Donderdagavond werd op de oovenzaal van Hotel de Bruin een druk bezochte vergaaering genouden, om te komen tot oprichting van een Usver- eeniging voor Koudekerk en den Rijndijk. Het idee vond algemeen bijval en men fcan reeds bogen, dai staande ter vergadering reeds ongéveer 50 personen zich opgaven om eventueel als lid toe te treden. Gecracnt zal worden om nog minstens een even groot aantal leden te werven en dan volgende week Vrijdagavond te half 8 wederom in Hotel de Bruin, definitief een LJsvereeni- ging op te richten. Men kan zich ook als lid opgeven tegen een vrije contributie by de Commissie, de heeren C. van Leeuwen, Henry en D. Leenheer Anz. Het doel der op te richten vereeniging is bij sterk ijs steeds een goede afgezette baan aan te leggen, deze baan behoorlijk te doen verlichten en voorts het organiseeren van wedstrijden. Geboren: Ida, d. van H. van der Maas en G. den Hollander. NIEUWKOOP Crisis-Comité. Gisteravond heeft de verloting plaats gehad van het gouden da mes- en heerenhorloge, welke waren opge wonden en waren blijven stilstaan respec tievelijk te 7 uur, 11 minuten en 35 secon den en te 2 uur 17 minuten en 40 seconden De gelukkige winners zijn degenen, die een lot bezitten, waarop voormeld tijdstip is aangegeven. De waterleiding. In de laatst gehouden raadsvergadering werden bij de rondvraag verschillende vragen gesteld over de wa terleiding. In het verslag is over het ant woord van den voorzitter niets vermeld, terwijl hierover toch allerwege interesse blijkt te bestaan, waarop wy alsnog een en ander daarover mededeelen. Nieuwkoop behoort tit de Stichting Drinkwaterleiding „De Elf Gemeenten" en vormt geographisch het middelpunt van het elftal met na Ter Aar het grootste ge tal aansluitingen. Niettemin is Woerden tot het centrale punt gepromoveerd, waar ook de Directeur woont en het bureau is ge vestigd, terwijl die gemeente nog niet eens tot het elftal behoort. Dit even terloops, waarbij dient opgemerkt, dat Nieuwkoops afgevaardigden alles in het werk hebban gesteld om alhier de centrale gevestigd te krijgen. De Stichting zit voor een tekort.de ta rieven blijken te laag te zijn opgezet, of juister misschien het waterverbruik is veel hooger dan vooraf berekend is. Als oorzaken van het te groote gebruik wordt genoemd tuinbesnroaiing (zonder dat dit als bijtarief wordt betaald), melk koelen, gevelbesoroeiing, wegbesproeiing en zelfs opsn zetten van kranen dag en nachtuit protest nog wel tegen de ge dwongen aansluiting!!! Om het tekort te dekken over 1933 is of wordt van elke aangeslotene nog een toe slag gevorderd van ƒ2.50. En voor de toe komst zijn de navolgende maatregelen ge troffen moeten worden. Allereerst wordt bij alle aangesloten perceelen een meter geplaatst, waarvoor een huur gevorderd wordt, welke progressief zal zijn, zoodanig, dat de twee laagste klassen (de 10 en 12 gulden-klasse ƒ1.80 per paar betalen, de drie daaron volgende klassen (15. 17 en 21 gulden) ƒ2.40 en alle overige f 3. Evenals bij het electrisch bedrijf zal men nu naar verschillende klassen ingedeeld een vast bedrag betalen en een bepaald aantal kubieke meters water in een jaar kunnen verbruiken en het verbruik daar boven moet per M3. betaald worden, en wel in alle klassen tegen eenzelfde bedrag. Het bedrag, dat men thans per jaar of per maand betaalt, blijft dus gelijk voor heen, alleen moet een aangenomen meer- verbruik worden bijbetaald. Het tarief is thans vastgesteld als volgt met inbegrip van de meterhuur en de in casso-kosten. a. per maand ƒ1.04, toegestaan verbruik per jaar 30 M3, b. 1.20: 35 M3. c. 1.50: 40 M3., d. 1.67: 43 M3., e. ƒ2: 50 M3., f. ƒ2.39: 60 M3.; g. ƒ2.80: 70 M3., h. ƒ3.30: 80 M3., i. ƒ3.80: 93 M3„ j. 4.77: 110 M3., k. 5.-4: 120 M3„ 1. 5.97: 130 M3. Wie per kwartaal betaalt of het bedrag gireert, betaalt niet de incasso-kosten. Voor het meerverbruik wordt 15 centp. M3. in rekening gebracht. Voor de gebouwen waarin tevens een be drijf wordt uitgeoefend als boerderijen, bakkerijen, slagerijen, tuinderijen e.d. wordt betaald: per maand f 3.22, toege staan verbruik per jaar 100 M3., 4.47: 160 M3. Voor het meerverbruik wordt 13 ets per M3 in rekening gebracht. Thans moet voor elk kuip- of douche- bad, voor elk watercloset, voor een urinoir met waterspoeling, voor een automobiel, voor tuinbesproeiing, voor drinkfonteinen aan stations enz. afzonderlijk betaald wor den. Ook dit vervalt, terwijl het verbruik daarvan gewoon over den meter loopt. De Stichting verkrijgt door een en an der een veel solider financieelen grond slag, al het water dat minder gebruikt wordt dan het abonnement toelaat is winst en het meerverbruik levert geen verlies op Toeslag op de Steunuitkeering. In de laatst gehouden raadsvergadering is op voorstel van het lid, den heer A. van Hou ten, besloten aan de werklooze arbeiders, die kasuitkeering genieten van hun bond, een toeslag te verschaffen tot het bedrag van de gemeentelijke steunuitkeering, in dien zij op deze uitkeering aanspraak kon den maken, wanneer zij niet tegen werk loosheid verzekerd waren. Dit besluit werd genomen voorzoover dit toelaatbaar zou zijn. Van het Gemeentebestuur werd thans be richt ontvangen, dat hierop de machtiging noodig is van den Minister van Sociale Za ken, welke inmiddels was aangevraagd. HOUTZAGERIJ TE WEERT AFGEBRAND Gisternacht is door tot nog toe niet op gehelderde oorzaak een felle brand uitge broken in de houtzagerij van de firma L. Vlirokx, staande aan het kanaal te Weert Het vuur greep met zulk een snelheid om zich heen, dat verschillende gedeelten van de fabriek spoedig in vlammen waren. Een deel van de zagerij en de slijperij hadden vnóral van het fel oplaaiende vuur te lij den. Ook de materieele schade is zeer aan zienlijk. Een locomobiel, een exhauster, een slijp machine en voorts een aantal zagen en rie men werden een prooi van de vlammen, terwijl een groote hoeveelheid gezaagd en onbewerkt hout eveneens in de vuurzee verloren ging. De brandweer, die spoedig na het uitbreken van den brand op de plaats des onheils verscheen, stond voor een zware taak. Loeiend lekten de vlam men naar buiten en aanvankelijk was men er voor beducht, dat de aangrenzende per ceelen eveneens door het vuur zouden wor den aangetast Krachtdadig optreden van de spuitgasten voorkwam dit evenwel. Behalve groote brandschade kreeg de zagerij eveneens groote waterschade. Door dezen brand is het bedrijf bijna geheel stopgezet. De schade wordt door verzekering gedekt. „TeL" TREINRIJTUIG ONTSPOORD De wissel te vroeg overgetrokken? Gistermiddag om ongeveer 4 uur is bij het rangeeren op het spoorwegemplacement van de Electrische 's Gravenhage—Rotter dam (Hofplein) nabij de laan van N. Oost- Indië te 's Gravenhage een treinrijtuig ont spoord, waardoor groote vertraging in den treinenloop op bovengenoemd baanvak ontstond. Alle treinen den HaagRotterdam (Hof plein) en omgekeerd Vielen uit en eerst te kwart voor elf was de dienst tusschen bei de hoofdstations weer geregeld. Wel lienen de treinen van station Rotterdam-Hofplein naar Voorburg-Leidschendam (als eind punt) en tusschenliggende stations. Ook de treinen naar Scheveningen hebben den dienst geregeld onderhouden. Het ongeval is gebeurd bij het rangeeren De wisselwachter heeft den wissel waar schijnlijk te vroeg overgetrokken en daar door is het personenrijtuig, dat den trein sloot, ontspoord en dwars op de baan blij ven steken. Het was een rijtuig met 2 trucks en 4 assen, bestemd voor le en 2e klasse verkeer. Dadelijk zijn hulpploegen aan het werk getogen, maar het valt niet mee om zoo'n kolos die met vier beenen op den grond staat, zooals de spoormannen dat noemen, weer in het goede spoor te krijgen. De reizigers voor Rotterdam behoefden slechts naar het andere perron te loop«*n om elk half uur een trein te vinden naar het station Delftsche Poort te Rotterdam. Maar de reizigers voor Leidschendam, Pijn- acker, Wilgenpias en de andere stations langs dezen weg waren zeer gedupeerd. Zij moesten eerst naar Rotterdam D.P. reizen, dan naar het Hofplein loopen en daar wachten op een trein naar Scheveningen, die alle tot boemels zijn verlaagd. Daar door kwamen ook de forensen voor Wasse naar later dan gewoonlijk huist. Om zeven uur dacht men nog een uur werk te hebben, maar om acht uur was de lijn nog niet gereed. Nog een paar uur waren noodig om het geheele verkeer te kunnen herstellen. De materieele schade is slechts gering. AANSLAG OP EEN BURGEMEESTER. De dader gearresteerd. Uit Aardenburg (Zeeuwsch-Vlaanderen) wordt aan de „Tel." gemeld: Op den bur gemeester van Eede is Donderdagnamid dag een aanslag gepleegd. Toen de heer Buzeijn na afloop van zijn ambtsbezigheden naar huis terugkeerde, werden plotseling twee schoten op hem ge lost, die echter geen doel troffen. Als ver FEUILLETON. DE MAN DIE DE TROEVEN HAD. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 28) „Hoe gaat het met juffrouw Fulton?" VToeg hij, terwijl hij de trap met juf frouw Kelly afging. „Veel beter. Zy scheen werkelijk opge wekt en hield zich tamelijk flink, toen haar vader en meneer Withers vertrokken waren. Dat was zoowat een half uur gele den." „Misschien deed hun vertrek haar goed", lachte hij. „Familie kan soms hin derlijk zijn wij houden wel van hen, maar op een afstand." Zy glimlachte instemmend. „Weet u misschien ook, waarom zij mij wenscht te spreken?" „Ik geloof, dat het iets is over haar zwa ger, meneer Withers." Zijn intuitie zei hem, dat hij op het punt stond voor een geheel onverwachte situatie te komen. HOOFDSTUK XVII. Wat mejuffrouw Fulton onthulde. Toen hij in de kamer van mejuffrouw Fulton werd binnengelaten, was hij een en al verbazing. Het meisje scheen totaal ver anderd. Gekleed in een lichtblauwe neglige en gesteund door kussens had zij in haar houding niets van zwakte,, die zij tijdens haar laatste onderhoud met hem had ge moedelijke dad is een zekere A. M. uit Molgedem (België) door de politie van Aardenburg m hechtenis genomen. De re den tot dezen aanslag zou een oude veete zijn. Nader wordt gemeld: Moellaert had reeds tevoren brieven aan den heer Buzeyn geschreven, waarin hij hem met den dood bedreigde. Een en an der staat in verband met een pensioen kwestie, waarin de heer Moellaert meent door den burgemeester te worden tegenge werkt. De dader is door de politie aangehouden en gistermorgen gevankelijk naar Middel burg overgebracht. Hij beweert slechts met een alarmpistool te hebben geschoten. In derdaad werd een dergelijk pistool in de tywieltasch van verdachte aangetroffen. Met dit pistool kan slechts een enkel schot worden gelost. Volgens verklaringen van den burgemeester vielen beide schoten ech ter direct na elkaar, zoodat het z.i. niet mo gelijk is dat de schoten met het alarmpis tool zijn gelost. Een nauwkeurig onderzoek heeft nog geen nadere bijzonderheden aan het licht gebracht INBREKER SLAAT ZIJN SLAG. Donderdagavond 9 uur had de bewoner L. van het perceel Judith Ley sterstraat 3 te Haarlem, met zijn vrouw de woning ver laten. Alleen een logétje van elf jaar, dat om 8 uur naar bed was gegaan, bevond zich nog in huis. Toen de hear L. om elf uur terug keerde, ontdekte hij dat dieven zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang hadden verschaft. Vermist wordt uit een kast in de slaapkamer een metalen geldkistje, in houdende ƒ400 en eenige papieren. Voorts uit een andere kast een doosje met 14. en ten slotte uit een kast in de woonkamer een portemonnaie met 9. Het logétje had rustig doorgeslapen en niets gehoord. DIEF EN DIEFJESMAAT. Door een schoenwinkelier te Tilburg werd bij de politie aldaar aangifte gedaan van een geval van oplichting. In den schoenwinkel was een jongeman gekomen, die zeide een paar schoenen te komen koo- pen voor een bekenden klant van den win kelier. De jongeman nam twee paar schoe nen en een lederen riem mee. Toen later de winkelier de rekening presenteerde bij bovenbedoelden klant, bleek deze van niets te weten. De winkelier gaf het ge val bij de politie aan en als verdacht van het plegen van deze oplichting werd een 17-jarige jongeman, zekeren B. gearres teerd. Hij werd door den gedupeerden win kelier herkend en legde een volledige be kentenis af. Hij verklaarde te hebben ge handeld in overleg met een 25-jarigen ka meraad, zekeren L., die de schoenen weer verkocht had. Deze werd eveneens gear resteerd en bekende ook. Juist toen men de verdachten weer wil de heenzenden, kwam 'n sigarenwinkelier- ster bij de politie vertellen, dat zij voor twee kistjes sigaren was opgelicht. Haar verhaal kwam vrijwel geheel overeen met dat van den schoenwinkelier, weshalve de politie de verdachten nog even vasthield en hen opnieuw aan een verhoor onder wierp. Ten slotte bekende B. ook de dader te zijn van deze laatste oplichting, terwijl tevens bleek, dat hij debet was aan oplich ting van meer kistjes sigaren van weer een andere winkelierster. Zijn kameraad C. was ook hier weer de man, die de siga ren deels verkocht, deels zelf oprookte. De 17-jarige delinquent werd aan zyn ouders teruggegeven, terwijl zijn kameraad na verhoor op vrije voeten werd gesteld. „Msbd." toond. Nu zy hem vriendelijk glimlachend aankeek, zag hy, dat zij een mooie vrouw was en hij verwonderde zich niet langer, dat Braceway op haar verliefd was ge weest. Hij wachtte tot zij zou zeggen, waarom zij hem had laten roepen. „Ik heb de zaken zelf in handen geno men dat wil zeggen mijn zaken," be gon zij. „Er is iets, dat u behoort te we ten." „Als er iets is zoo begon hij de ge wone beleefdheidspharse." „Allereerst", vervolgde zij, „moet ik u vertellen, dat mijn vader mij gelast heeft om over den dood van mijn zuster met niemand anders te spreken dan met rech ter Rogers hier. Vader en George hebben hem de zaak in handen gegeven. Ik heb hem nog niet gesproken. Ik wilde u enkele feiten mededeelen. Ik weet, dat u er een eerlijk en correct gebruik van zult maken." „Dus ik had gelijk" U weet dus „Ja, zei zij zonder eenige opwinding te toonen. „Ik heb den heelen Maandagnacht niet geslapen. Ik had bijna mijn zuster zien vermoorden." Haar lippen beefden even, maar zij be- heerschte zich opmerkelijk goed. Hij zag haar scherp en een beetje ongeloovig aan. „Ik hoorde gerucht in de woonkamer. Voor ik mijn bed uit ging, keek ik op mijn horloge. Het was ongeveer een uur ik weet niet zeker, hoeveel minuten over eenen. Toen ik het kleine gangetje, dat in de eetkamer uitkomt bereikte, hoorde ik een mannestem. Hij sprak niet hardop. Het was een soort haastig gefluister. Ik kreeg den indruk van dreigementen. Het eenige, wat ik van mijn zuster hoorde was een be nauwde kreet, alsof zij geprobeerd had het uit te gillen en alsof het haar werd belet door worging." RUIM 8 MILLE VERDUISTERD Kantoorbediende aangehouden Door de politie te Den Haag is op aan wijzing aangehouden een 25-jarige op het Louise de Colignyplein wonende kantoor bediende, die ten nadeele van de in de Emmastraat gevestigde Hypotheekbank voor Amerika, alwaar hy reeds geruimen tijd in betrekking was, zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 8300 gulden. SMOKKELAUTO ONDER VUUR Vier kommiezen ontmoetten naby Her kenbosch een smokkelauto. Aan de som matie om te stoppen voldeed de bestuur der niet, waarop de auto onder vuur werd genomen. Hoewel de radiator en de ban den werden stuk geschoten, reed de auto door. Het spoor leidde naar 't café van H. te Linne. Hier werd de auto, geladen met 500 kg. Duitsche margarine, in een schuur onbeheerd gevonden. Wagen en margari ne zyn in beslag genomen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ IN BESLAG GENOMEN. In het Westerkwartier, het Zuidweste lijk deel der provincie Groningen, blijken tal van geheime distilleerderijen te zijn Reeds een twaalftal is successievelijk op gespoord, maar verdwenen zijn ze nog niet. Dit bleek gisteren, toen door kommie zen een toestel werd opgespoord te Opende bij den veehouder L. M. Mellema. Er wordt, soms ook wel in winkels, clan destien ongedekte gedistilleerd verkocht. LUCHTVAART NOODLANDING VAN MIL. VLIEGTUIG. Door den mist ingesloten. Bij het Weesper Zandpad onder Diemer- brug heeft gistermiddag om kwart vuor vier kapitein Versteeg met een militair vliegtuig uit Soesteroei'g een noodlanding moeien maken. Het vliegtuig is neergeko men op een wenand, vldK naast den weg geregen. Het is vuncornen onoescnadigd ge- oieven. Hopelijk kan het morgen weer ver trekken. Het staat tnans onuer bewaking van de militaire politie. Kapitein Vers.eeg deelde ons mede, dat er even na kwart voor vier een zware en uiKite mist Kwam opletten. In een oog wenk was Amsterdam volkomen ingeslo ten. Een grjjs-geel waas lag over de stad en de naaste omgeving en welken kant hij ook met zyn machine uitvloog, overal was het even dik. Scniphol was in geen velden of wegen te bekenuen en er was ook geen nooaiaadingSi-errein te zien. Zoo heeft ka pitein Verreeg enkele minuten rondge zworven. Toen ontdekte hij een gat in den mist en zag hy een weiland. Na de plaats te hebben verKend, is hy, om ongelukken te voorkomen, hier maar neergestreKen. De landing verliep uiterst vlot en aan het toestel werd niets beschadigd. In de buurt van den Amstel is eveneens een militair vliegtuig door den plotseling opkomenden mist overvallen. POSTJAGER HEDENAVOND TE BATAVIA? Het Studiecomité Sneipost Nederland— Indië deelt ons mede: De „Hostjager" is, zuoals gemeld, Vrijdag avond te 6.3U uur G. M. 'i'. uit Allahaoad vertrokken. Wanneer de tocht in hetzelfde tempo wordt voortgezet ais sedert het ver trek uit Athene het geval is geweest, is het mogelijk, dat de „Postjager" hedenavond te Batavia aankomt. Wanneer men voor de vlucht van Amsterdam naar Athene eon etmaal rekent, zou de tocht van Amsterdam naar Batavia volbracht zijn binnen vier etmalen met vrij lange rustpoozen in ver schillende plaatsen op de route. Zij keek uit het venster, terwijl haar borst op en neer ging en zij zich tot kalm te scheen aan te sporen. „En wat deed u", vroeg hij met onder drukte stem. „Ik trok de deur van de eetkamer open en keek zoo in de woonkamer. Van waar ik stond, kon ik de zoom zien van mijn zus ters japon en het been van een man, het rechterbeen. Dat is te zeggen, ik zag niet veel van zijn been. Wat ik wel zag, dat was zijn voet, de zool van zijn schoen, een grooten schoen. Hij stond in zoo'n hou ding, dat de voet op de teenen rustte, loodrecht op den vloer, zoodat ik den ge- heelen zool van de rubberschoen zag." Zij sloeg beide handen voor haar gezicht en sloot de oogen, terwijl zij een poosje zoo bleef zitten. Toen zij hem weer aan zag, waren er geen tranen in haar oogen, maar sporen van angst. „Het kwam mij voor, dat hij ver naar voren leunde en het gewicht van zijn lichaam op zyn linkervoet rustte, terwijl hij zich in evenwicht hield met den rech- I tervoet, die naar achteren uitgestoken was. Er was iets in de houding van dat been, dat groote kracht aanduidde. „Dat alles zag ik in een minuut een seconde. Toen begreep ik, wat ik zag, het gevaar voor Enid en ik viel flauw, zakte in een en gleed op den vloer. Alles werd donker voor mijn oogen." Bristew sprak sneL „Juffrouw Fulton, wie was die man?" „Ik ben er niet zeker van", zei zy lang zaam. „Ik ben er niet zeker van. maar toen ik weer tot bewustzijn kwam, strom pelde ik naar de woonkamer en ik zag ik zag Enid. Ik probeerde te roepen, maar ia kon niet. Ik hijgde en stikte haast. Ik ging de stoep af, kwam beneden en toen kon ik pas geluid geven. Terwijl ik dé stoep afging, zag ik iets in het gras lig gen aan den kant van uw huis." Zij schoof haar hand onder een der kussens. „Het was dit." Ze overhandigde Bristew een gouden horloge met open wijzerplaat. Hy las op den achterkant de initialen G. S. M." „Het is het horloge van George Withers", zei zij en volgens het verhaal, dat hij u en den politiechef gedaan heeft, was hij niet aan dezen kant van Manniston Road". Bristew dacht diep na, een diepe groef in zijn voorhoofd. „Mijnheer Braceway werkt met u samen, niet waar?" vroeg zij plotseling. „Jawel", ging zij voort' „dat hetgeen ik had gezien voor u en hem dienstig zou kunnen zijn. En ik kan maar niet begrij pen, waarom vader en George al die ge heimzinnigheid verlangen. Men zou haast denken, dat zij vreesden iets te ontdekken, iets, dat hun tot schande zou strekken. Wat ik verlang, dat is: den schuldige ge straft te zien dat is alles." Hij stond op en overhandigde het hor loge aan mejuffrouw Fulton. „Neen", streefde zij tegen. „Ik heb het niet noodig. Misschien kunnen u en me neer Braceway er nut van hebben." Hij weifelde, eer hy het in zyn zak stak. „Waarom hebt u mij laten vragen, hier te komen, mejuffrouw Fulton", vroeg hij, na haar daarvoor bedankt te hebben. „Waarom mij in plaats van rechter Ro gers?" „Hij zou my verboden hebben te spre ken", zei ze eenvoudig. „En ik wilde spre ken. Het benauwt mij om geheimen van andere menschen in mij om te dragen." Geboren: Willemijntje Nelia, d. v. C. Sloof en T. C. van den Berg. Johanna Martina, d. v. M. van Koert en A. M. Brou wer. „Hebt u dit ook aan iemand anders ver teld of is u dit van plan?" „Neen, aan niemand en ik zal het niet doen ook." „Nu nog iets over mijnheer Morley; ge looft u, dat hij geld gestolen heeft van zijn bank bijvoorbeeld?" „Wel neen! Hij was aan het speculee- ren en aan het verliezen. Ik ben blij, dat u naar hem hebt gevraagd. Ik zal hem nooit terugzien nooit!" Bristew verliet haar met de verzeke ring, dat hij en Braceway zoo goed moge lijk van de feiten, die zij had aangevoerd, gebruik zouden maken. Langzaam wandelde hij naar zijn villa terug, terwijl hij erger hinkte dan gewoon lijk. Hy voelde zich physiek zeer ver moeid. Na zijn vertrek leunde Maria Fulton in haar kussens terug en zag met betraande oogen uit het venster. Tegenover het leed, dat haar die twee dagen lang gedrukt had, stond haar overweging, hoe Brace way de feiten, die zij onthuld had, zou op nemen. Zou hij inzien, dat haar gedrags lijn bedoeld was als hulp? dat zij, niet wetende, hoe hij op een directe boodschap van haar zou reageeren, zij die door be middeling van iemand anders had gezon den dat zij boven alles zijn succes wenschte? „Toen ik met dezen man over Sam Bra ceway sprak, was mijn heele houding een onthulling van wat ik voelde een open verklaring! En natuurlijk zal hy het hem zeggen. Als hij het niet doet...." Zij riep juffrouw Kelly. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14