HET GOEDE BOEK: Lees veel, maar niet alles ZANDVLIET'S BOEKHANDEL - Haarl.straat, Tel. 2042 ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 LEENEN OF KOOPEN Wat moet er gedaan worden? Alhoewel in dezen rumoerigen tijd alles betwist pleegt te worden zal men het, hoop ik, zonder meer met mij eens zijn, wanneer ik beweer, dat men om goede boeken te kunnen „uitleenen", ze eerst moet bezitten. Neen, nu ga ik geen pleidooi houden om Doeken gratis af te slaan voor boeken- auto's en dergelijke. Ik vind dat trouwens altijd een pijnlijke kwestie, die de waardig heid van het boek, dat toch iets méér is dan een van den stapel genomen turf schaadt. Ik wil hier iéts in het midden brengen omtrent de nooden en de vreugden van het boek. Ik wil trachten aannemelijk te maken, vooral hen, die er op verzot schij nen aan hun medemenschen boeken uit te leenen, dat men gevaar loopt na de con sumptie van eenige partijen kippen, een zekere inzinking in de eierenproductie te moeten verwachcen. U ziet, dat ik de zaak ab ovo behandel en van hier naar den ooie vaar, it is only one step! Welnu, waar komen de boeken van daan? of misschien duidelijker, wie is de fabrikant? Het zou interessant zijn de verschillen de antwoorden van verschillende catego rieën te kunnen vernemen, al ben ik er van overtuigd, dat de meeste menschen den drukker als zoodanig zullen aanduiden. En dat is mis, het is de uitgever. Natuurlijk schudt die de boeken zoo maar niet uit zijn mouw; hij heeft noodig, schrij vers' manuscript en o.a. de medewerking van den papierfabrikant, den drukker, den teekenaar, den clichémaker, den boekbin der, den boekhandelaar en last not least van den kooper. Een boek acht hij pas dan verkocht, wanneer de boekhandelaar het kwijt is. Immers, blijft die met stroppen zitten, dan pleegt hij den uitgever, die hem in 't voor- en najaar aan zijn nieuwe schat ten deelachtig wil maken niet eens lief aan te kijken, en wat nóg erger is, hij koopt niet. Nu heeft helaas onze moedertaal bij ge brek aan gebruikers, maar een zéér beperkt afzetgebied. Behoudens onze broeders in het ontwakende Vlaanderen en wat ver spreide zonen en dochteren in Oost en West (Zuid-Afrika speelt heelemaal geen noemenswaardige rol meer) is de uitge ver aangewezen op de circa 34000 vier kante K.M. grond, waar alles bij elkaar 'n acht millioen Nederlanders vertoeven (zui gelingen, grijsaards, analphabeten en ab- normalen inbegrepen). Hoeveel van al die menschen lezen er. behalve de krant ook nog 'n boek? Hoe velen koopen er 'n boek en hoe vaak? Of hoe zelden? Van dat totaal is circa 2/5 gedeelte ka tholiek en dat gedeelte.is juist het minste bibliophiel. Begint U iets te begrijpen van de kritieke moeilijkheden, juist van den katholieken boekhandelaar en den katholieken uitge ver? Zoo neen, zegt het U dan niets, dat er in steden als Amsterdam en Rotterdam geen eigenlijke katholieke boekwinkels meer zijn. Goede burgers, van deze (en andere) steden, het boek, het goede boek, bij officieele gelegenheden zoo lofwaardig aangeduid als van het hoogste cultureel belang, het goede boek werd in Uw midden tentoongesteld in aanlokkelijke R. K. boek winkels, maar gij hebt niet gewild! En gij beseft blijkbaar niet eens de BUITENLAND DUITSCHLAND. DUITSCHLAND EN DE ONTWAPENING. Een interview met von Neutrath- In de „New York Times" is een inter view gepubliceert, dat von Neurath, de Duitsche minister van Buitenlandsche Za ken, heeft toegestaan aan den Berlijnschen correspondent van genoemd blad. Von Neutrath zette in dit interview nog eens uiteen, om welke redenen Duitschland de ontwapeningsconferentie en den Volken bond heeft verlaten. De Duitsche regeering streeft ook thans nog in oprecht verlangen naar den vrede, naar een overeenstem ming te komen inzake de ontwapenings kwestie met de andere staten. Onze eisch schande. Wat praten wy dan toch nog. Zijn er dan nog woorden die U iets kun nen zeggen, waar de schreeuwende feiten onberoerd aan U zijn voorbijgegaan? Op allerlei gebied is er een opbloei in het katholieke leven, die zich manifesteert in grootsche monumenten van katholieke beschaving. Indien zij massief zijn en niet hol, hoe staat dan de waardemeter, die 't boek onge twijfeld is, zoo onheilspellend laag? En de katholieken, die wel boeken koopen, maar het boek en bagatelle beschouwen, die koo pen links en rechts in kiosken en elders, wat los en vast is beseffen zij in welk gevaar zy zich roekeloos begeven? Zij wa nen zich immuum, doch zijn zij dan wij zer dan Salomon, sterker dan Saül, heiliger dan David? En toch, deze vielen! Maar doen wij katholieken wel heel veel méér, dan elkaar waarschuwen voor het slechte hoek? Wekken wij elkaar óók nog wel eens op, om het goede te koopen? En koopen wij het zelf? Indien de ka tholieken er nu eens toe konden besluiten, iets over te hebben voor het koopen van goede boeken en deze dan te koopen in katholieke boekwinkels, dan was er een begin gemaakt, om het heele vragen-com- plex inzake het boek te liquideeren. Met de stijging van den omzet verbetert de posi tie van den auteur, van den uitgever en van den boekhandelaar, die zich beter en méér zullen kunnen geven aan hun wertt. Alleen de boekenverkoop kan bevruchtend werken op het verdere publiceer en; de rest kan zijn nut hebben, maar staat op het tweede plan en is alleen van beteeken is voor zooverre er de boekenverkoop door kan worden gebaat. Het bestaansrecht van openbare leesza len en bibliotheken is een oude kwestie, waarover al véél is geschreven. Sommigen zoeken de eerste kiemen bij de wijze en de dwaze maagden, welke laat- sten immer te hooren kregen: „Ite potius ad vendentes et emite vobis!" (Gaat lie ver tot de verkoopers en koopt ze zelf!) Juist het uitleenen, gratis en tegen een futiele vergoeding, van z.g. „amusements lectuur" stuit op tegenstand, op de eerste plaats bij hen, wier broodwinning het is, dergelijke boeken tegen een normale ver goeding uit te leenen. Wanneer dat uitleenen niet weet op te voeden tot het lezen en tenslotte het koo pen en bezitten van betere lectuur, heeft het met de cultiveering van den mensche- lijken geest (afgezien van het dunne ver nisje uiterlijke beschaving, dat mogelijk wordt opgelegd) niets uit te staan en het kan dan bezwaarlijk hooger worden aangeslagen dan een commercieele trans actie, die op zich geen subsidie en geen bijzondere steun behoeft. Ja, de laatste vor men dan een ongemotiveerde bevoorrech ting ten overstaan van den leesbibliotheek houder. Ik wil hier geheel in het midden laten in hoeverre de openbare leeszalen en bi bliotheken hun taak (waarvan het hierbo ven geschetste een niet onbelangrijk deel uitmaakt) goed begrijpen en volvoeren, maar ik meen er toch goed aan te doen, middel en doel te onderscheiden, en het doel kan niet anders zijn, dan vormend op te voeden tot intellectueele boekenbezitters. Zelfs den grootsten geleerde, ligt het ge heugen voor een goed deel geankerd in zijn boekenschat en de „eigen huisbibliotheek" mag klein zijn (Lincoln vreest reeds den man van één boek) de persoon moet nog geboren worden, die haar vrees of hoog achting uit voor den louter parasiteerenden bibliotheeklooper. (Begrijpt mij alstublieft niet verkeerd). G. J. C. M. VERBIEST.' tot algemeene ontwapening biijft bestaan, doch wij moeten constateeren, aldus von Neurath, dat hij onder de huidige omstan digheden niet te verwezenlijken is. De ervaringen van de laatste acht jaar hebben maar al te duidelijk getoond, dat de zwaar bewapende staten, en met name Frankrijk, niet geneigd zyn werkelijk te ontwapenen. Jammer genoeg moet daar om het feit, dat de zwaar bewapende sta ten tot dusver niet geneigd zijn te ontwa penen, tot uitgangspunt voor de verdere onderhandelingen worden gemaakt. De wenschen, die wij onder deze om standigheden moeten verdedigen, zijn uiterst gematigd. Zij hebben ten doel Duitschland een minimum aan defensieve militaire veiligheid te geven, waarvan het met het oog op de geweldige bewapening van zijn buren niet kan afzien. Op Duitsch- lands aanspraken op rechtsgelijkheid en gelijke veiligheid zal de Duitsche regee ring blijven hameren met al de energie en de onbuigzaamheid, die haar verlend wordt door het bewustzijn een goed en rechtvaardige zaak te vertegenwoordigen en den gesloten wil van het Duitsche volk achter zich te hebben. SPANJE. BENOEMING AMBASSADEUR BIJ HET VATICAAN. De Spaansche ministerraad heeft voor de eerste maal de benoeming van een am bassadeur bij het Vaticaan onder de oogen gezien maar wegens de belangrijkheid van dezen post werd nog niets bepaald omtrent den er voor aan te wijzen persoon. ONDERWIJSWET IN SPANJE WORDT OPGESCHORT. De Spaansche regeering heeft een veror dening goedgekeurd, krachtens welke de minister van Onderwijs wordt gemachtigd een wetsvoorstel bij dé Cortes in te dienen, waarin de toepassing van artikel 31 van de wet tot regeling der concessies aan de religieuze orden, wordt uitgesteld. Volgens dit artikel moet het godsdienstig onderwijs met ingang van 1 October 1933 door we reldlijk onderwijs zijn vêrvangen voor wat betreft het middelbaar en hooger onder wijs, en met ingang van 1 Januari 1934 voor wat betreft het lager onderwijs. De voorzitter van den ministerraad ver klaarde overigens, dat deze vervanging niet in de vastgestelde termijnen ten uitvoer kan worden gelegd. GEEN KERKELIJKE BEGRAFENIS VOOR MACIA. Schandelijke aanslag op dc gewetensvrijheid. In de Spaansche bladen lezen we, aldus schrijft de „Msbd.", nog een aantal merk waardige bijzonderheden omtrent de laat ste oogenblikken van wijlen president Ma ria en omtrent diens begrafenis, welke, naar thans eerst bekend wordt, tengevolge van een sectarisch besluit der Catalaan- sche regeering niet alleen voor Macia's fa milie maar voor geheel geloovig Catalonië bijzonder tragisch moet zijn geweest. Zooals dezer dagen reeds gemeld, had president Macia reeds voordat hij geope reerd werd, op zeer devote wijze de H.H. Sacramenten ontvangen en tevens uit drukkelijk te kennen gegeven, dat hij bij eventueel overlijden een kerkelijke begra fenis wenschte. Nadat Zondag 25 Decem ber j.l. de kardinaal-aartsbisschop van Tarragona, Vidal y Barraquer, voor wien Macia steeds een bijzondere vereering schijnt te hebben gehad, voor de laatste maal een bezoek aan den hoogen lijder had gebracht, ontving Macia den eersten Kerstdag 's morgens om half zeven uit de handen van dr. Berenguer, den pastoor van St. Qeorge, in het byzijn van zijn familie en een aantal doctoren nogmaals de H. Communie en ook het H. Oliesel. Nog bij volle bewustzijn nam Macia daarna af scheid van zijn vrienden en verwanten en juist toen de klok van het paleis der Ca- talaansche generaliteit elf uur sloeg gaf hij den geest. Enkele minuten tevoren zou hij nog.de beteekenisvolle woorden gestameld hebben: „Arm Catalonië, thans is het ver loren. Zij begrijpen het niet!" President Macia stierf met het crucifix in zijn handen, dat hij indertijd van zijn zuster ten geschenke had gekregen. Nauwelijks echter was hij gestorven, zoo schrijft de correspondent van „El Debate" te Barcelona, of op bevel van een der in de presidentieele residentie aanwezige ledèn der Catalaansche regeering werd den doo- de het crucifix uit de handen genomen, dat hij de laatste dagen met zoo groote vurig heid had vereerd. Reeds, enkele dagen voor Macia's over lijden hadden de minister der Catalaan sche regeering in strijd met den uitdruk- kelijken wensch van. Macia en van zijn fa milie het sectarisch besluit genomen, dat hij in geen geval kerkelijk zou worden begraven. Zelfs het feit, dat hij zich bij volle kennis met God en de Kerk ver zoend had, werd door hen als een schande geheim gehouden. Noch op de generaliteit noch in de linksche pers werd daarvan ook maar met een enkel woord gewag ge maakt. De eenige instructie, welke aan den be grafenisondernemer, Santiago Marco, die de chapelle ardente in de zaal van St. George in het generaliteitsgebouw gereed moest maken, gegeven werd, was deze: zorg er voor, dat geen kruisbeeld of ander christelijk symbool in de rouwkapel wordt aangebracht. Wij leven nog steeds in een land, aldus ,.E1 Mati", waar de grootste onverdraag zaamheid heerscht. Het schijnt voor velen in Spanje nog steeds buitengewoon moei lijk te zijn, het geweten van anderen te respecteeren. De Esquerra Catalana heeft zelfs niet in de laatste levensure van den president zijn meest intieme persoonlijke gevoelens weten te eerbiedigen. Tenge volge van een nooit te rechtvaardigen dwangmaatregel moest de familie van den overleden zich met een sobere godsdienst plechtigheid binnenshuis tevreden stel len. Den tweeden Kerstdag werd de kist met het stoffelijk overschot van den overledene uit zijn particuliere vertrekken overge bracht naar de antichambre, welke als een eenvoudige chapelle ardente was Ingericht, De geheele omgeving van de presiden- tueele residentie was door leden van de „Eskuadra" afgezet, om te verhinderen, dat het publiek op een of andere wijze aan de huiselijke godsdienstoefening zou deel nemen. Een oogenblik scheen het dan ook alsof de plechtigheid met gesloten deuren zou worden gehouden. Toen echter de fa milieleden van den overledene de op zijn minst verdachte voorzorgsmaatregelen van de „Escuadra" bemerkten, gaven zij on middellijk bevel aan de lakeien om alle deuren van het paleis wagenwijd open te zetten, opdat althans de naaste omstaan- ders de gelegenheid zouden hebben, om de liturgische gezangen mee te zingen. In ieder geval, aldus „El Mati", hebben de duizenden Katholieken die zich rond het presidentspaleis verdrongen tenminste de ze voldoening gehad, dat zij een aantal geestelijken van de parochie van San Jus- to de baar zagen volgen, toen het stoffe lijk overschot van president Macia van zijn residentie naar de chapelle ardente van het generaliteitspaleis werd overgebracht. Daarna echter werd iédere officieele ver tegenwoordiger der Kerk angstvallig ge weerd. De correspondent van „El Debate" te Barcelona weet nog mede te deelen, dat het lyk van Macia ondanks het uitdruk kelijk verzet van de familie, toch nog op het laatste oogenblik op bevel der Cata laansche regeering gebalsemd is. Dit was de reden, waarom de huiselijke godsdienst oefening, welke volgens de aankondiging der familie reeds den tweeden Kerstdag 's morgens om negen uur had moeten plaats hebben, tot ongeveer half elf werd uitgesteld. Ondanks alles echter, zoo luidt het slot van een hoofdartikel van „El Debate" over Macia, blijft het voor de Spaansche Ka tholieken een groote vertroosting, dat de eerste president van Catalonië, die bijna zijn heele leven een vurig Christen is ge weest maar zich eerst in de laatste jaren had laten vangen in de netten van het lai- cisme, zich toch nog in zijn laatste levens uren met God heeft verzoend en gesterkt met de genademiddelen der Kerk is ge storven. ROEMENIE ROEMENIË'S PREMIER DOODGESCHOTEN DE MOORDENAAR GEARRESTEERD Burgemeester van Boekarest eveneens gewond De Roemeensche minister-president Du- ca is gisteravond op het station Sinaja het slachtoffer geworden van een moord aanslag. Toen hij terugkeerde van een langdurige audiëntie bij koning Carol en in den trein naar Boekarest wilde stappen, loste een student snel achtereen verscheiden scho ten op hem. De premier werd door vier kogels in het hoofd getroffen en was op slag dood. De dader zag nog kans een handgranaat te werpen, waardoor de afge vaardigde dr. Costinescu, de burgemeester van Boekarest, werd gewond. De moordenaar toerd onmiddellijk gear resteerd; het bleek de student Nicolai Con- stantinescu te zijn, die volgens een mede- deeling van de kanselarij van den premier lid is van de „IJzeren Garde", de extreem- rechtsche anti-semietische organisatie, wel ke onlangs door Duca werd ontbonden. De moordenaar, die naar verklaard wordt, drie medeplichtigen moet hebben, heeft tot dusver geweigerd iets mede te deelen over de motieven voor zijn daad. Op wensch van koning Carol werd het lijk van den minister-president terstond naar het koninklijk slot te Sinaja overge bracht. De minister van Onderwijs, Angelescu, is als oudste lid van het kabinet, telegra fisch naar Sinaja ontboden. Hem werd op dracht gegeven eèn nieuw kabinet te vor men. De aanslag heeft te Boekarest groote be roering gewekt. CHINA. MANDSJOERIJSCH GENERAAL EN ZIJN STAF TERECHTGESTELD De commandant van een Mongoolsch Mandsjoerijsche cavalerie-divisie, generaal Wan Sjen-tsjen, is wegens hoogverraad ge arresteerd en met acht officieren van zijn staf, na een kort proces voor den krijgs raad, terechtgesteld. AMERIKA. AMERIKA WIL WEL SAMENWERKING Maar geen lid van den Volkenbond Tijdens 'n tafelrede zeide Roosevelt, spre kend over den Volkenbond, dat deze in de structuur van den wereldvrede ligt en dat de Vereenigde Staten meer dan ooit open lijk met den Bond samenwerken, zonder evenwel voornemens te zijn lid te worden. Verder zeide hij dat 90 pet. van de we reldbevolking tevreden is met de grenzen van zijn land, doch de vrees bestaat, dat de overige 10 pet. een politiek volgt, welke gericht is op gebiedsuitbreiding ten koste van de buren. Dit deel is niet bereid de bewapening te verminderen of herbewape ning te staken, zelfs indien anderen non agressie-pacten sluiten en hun bewapening verminderen. Indien deze groep overtuigd zou kunnen worden, zou een practische, permanente vrede over de geheele wereld komen. ONLUSTEN IN ARGENTINIË Twintig dooden en vele gewonden. In Rosaliro in Argentinië hebben de ra dicalen vermoedelijk een poging gedaan, om revolutie te maken. Bij de onderdruk king van de onlusten zijn twintig personen gedood en velen gewond. Later trachtte een menigte het kantoor van de haven-ad ministratie binnen te dringen, doch de be reden politie kon dit beletten en arresteer de tachtig personen. Ook poogden aanhangers van Irigoyen een politiebureau te bestormen, na eerst van een vrachtauto met bommen te heb ben geworpen, doch de bezetting van het bureau wist door krachtig geweervuur den aanval af te slaan. De politie te Buenos Aires deelt aan United Press mede, dat aldaar vijftig per sonen zijn aangehouden, die verdacht wer den van een revolutionair complot. De win kels hebben de ijzeren luiken neergelaten. Gisterochtend was alles rustig; de politie blijft echter geconsigneerd. De radicale partij heeft besloten zich van deelnemingen aan de aanstaande ver kiezingen te onthouden. Te Santa Fé trachten aanhangers van ex- president Irigoyen de oude prefectuur van marine te bestormen, doch hun aanval werd afgeslagen, evenals aanvallen op de brand weer-kazernes en politiebureaux. Een groot aantal personen is bij de gevechten gewond Volgens de laatste berichten is de ordein- tusschen hersteld. BUITENL. BERICHTEN TERAARDEBESTELLING VAN DE SLACHTOFFERS VAN DE TREINRAMP. Groote deelneming der bevolking. Na de officieele algemeene plechtigheid voor de slachtoffers van de treinramp bij Lagny hebben overal te Parijs en in de pro vincie met name in het Oosten de teraarde bestellingen aanleiding gegeven tot betui gingen van deelneming van de zijde der bevolking. Groote menigte volgden de lijkstoeten, aldus getuigenis afleggend van den natio- nalen rouw. Op tal van plaatsen, met name in de streek van Cnateau-Thierry, namen heele steden of dorpen aan de uitvaarten deel o.a. aan die van het Kamerlid Schleiter, maire van Verdun, van het Kamerlid Rollin, mai re van Saint Dizier en van den oud-minis ter Morel, maire van Vesoul. Betuiging van deelneming van president Von Hindenburg. President Voh Hindenburg heeft naar Reuter meldt door den Duitschen ambassa deur te Parijs aan president Lebrun zijn be tuiging van deelneming doen overbrengen met de treinramp bij Lagny. ZIEKTEN IN FRANSCH EQUATORIAAL AFRIKA. Vreeselfjke verwoestingen door slaapziekte. De „Daily Herald" had een onderhoud met den zoo juist van een onderzoek ter plaatse teruggekeerden Franschen afgevaar digde, Raimond Susset, secretaris van de Fransche parlementaire koloniale commis sie, die eenige mededeelingen deed over den vreeselijken gezondheidstoestand, wel ke in bepaalde deelen van Fransch Equato riaal Afrika bestaat, tengevolge van het ge brek aan artsen. In de vier koloniën van Equatoriaal Afrika, die bewoond worden door 3 a 5 millioen inboorlingen en 5000 Europeanen, zijn slechts 70 medici geves tigd. Vooral de slaapziekte eischt onder de bevolking vreeselijke offers. Er zijn dorpen, waar 40 a 90 pet. der bevolking aan slaap ziekte sterft. EEN ONTZETTENDE BLIKSEMSTRAAL. Uit Johannesburg wordt gemeld: Vier in landers zijn gedood, vier bewusteloos ge slagen en vijf dieren werden neergeveld door één enkelen bliksemstraal, die alle richtingen uitsloeg; een bliksem, zóó ge weldig, als nimmer in West-Transvaal werd gezien. Van de vier bewusteloozen zal er een vermoedelijk niet meer te redden zyn; den drie anderen heeft de bliksem de haren af gebrand. Duitsch motorschip vermist. Het Duitsche motorschip „Wilfriede Kliinder", dat den 14den December met een lading cokes uit Bremen was vertrokken, is tot dusver niet op de plaats van bestem ming, het stadje Kj er tem in de op Funen, gearriveerd. De boot had daar den 19den December moeten aankomen. Nasporingen naar het schip zijn tot dusver zonder resul taat gebleven, zoodat gevreesd wordt, dat het schip tijdens de jongste stormen in de Noordzee is vergaan. ONVERWACHTE THUISKOMST OP KERSTAVOND. Krijgsgevangene na 16 jaar weer thuis. De boschbouw-arbeider en timmerman Karei Hilmer is 's avonds voor Kerstmis geheel onverwacht, gezond en wel uit den wereldoorlog teruggekeerd in zijn geboor tedorp, dat hij in 16 jaar niet meer gezien had. Tijdens den grooten oorlog was hij door de Russen gevangen genomen en naar Si berië vervoerd. Enkele jaren geleden had hij van daaruit eenig bericht gezonden naar zijn familie, dat hij gehuwd was en in het landbouwbedrijf werk gevonden had. Sindsdien hadden de ouders niets meer van hun zoon vernomen. Toen zijn vrouw onlangs gestorven was besloot hij weer naar zijn geboortedorp te rug te keeren en 's avonds voor Kerstmis stond hij plotseling met zijn dochter op den drempel van de ouderlijke woning. Men kan zich de verrassing en vreugde van de familie voorstellen. De duizenden kilometers lange reis van Siberië tot de Duitsche grens had Hilmer met zijn zeven jarig dochtertje te voet afgelegd. De Duit sche consul zorgde voor het verdere ver voer, zoodat de teruggekeerde krijgsgevan gene een prettig Kerstfeest kon vieren. NIEUWE WERKEN: WILLIAM: Het Leven van Jezus Geb.'f 5. BESKOW: In Gods Licht3 20 GIULIOTTI: De Brug over de wereld. i 2 75 DE MAN: Een Stoombootje In den mist I '3.90 M£EKEL: Zonneburg -3.50 FANGEN: Jonge Menschen i' n\ 2.75 PAP! NI: Jeugdstorm 4^5 Het ,PERIODIEKE ONTHOUDING" van SMULDERS Is Wetenschappelijk doch populair geschreven Ingen f2.£0 MISSAALS DE RUITER MISBOEKEN Alle Boekwerken leveren wij In den kortst mogelijken tijd

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10