VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Donderdagmorgen vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden zijn aanwezig, be halve de heer Noordman, die wegens ziekte verhinderd is. Na opening der vergadering leest de se cretaris de notulen, die onveranderd wor den goedgekeurd. Daarna doet de voorzit ter mededeeling van fle ingekomen stuk ken, waarvan een 10-tal voor kennisgeving worden aangenomen, en waarvan wij slechts aanstippen een schrijven van den Dir. der N.Z.H.T.M. te Haarlem, dat voor den aanleg van een electrische tramlijn van Leiden naar Zoeterwoude voor den Rijks weg, wat breedte en verdere inrichting be treft, zoodanige eischen worden gesteld, dat voor de uitvoering daarvan zeer belang rijke bedragen zullen noodig zijn. In ver band hiermede wordt van den aanleg van deze tramlijn afgezien. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek besluit de Raad vervolgens aan de Wed. K. H. gedurende het jaar 1934 weder om een ondersteuning toe te kennen van 8.per week voor de verpleging van een zwakzinnigen zoon, in welke kosten de Diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier 3.per week zal bijdragen. Ten aanzien van een verzoek der Sied. Fabrieken tot plaatsing van een schakel kast aan den Vlietweg verleent de Raad, met de stemmen van de heeren Bergers en Meijdam tegen, aan B. en W. machtiging de bouwvergunning te verleenen. Conform een advies van de Waterleiding commissie wordt besloten op de bezittingen van het waterleidingbedrijf als waardever mindering over het jaar 1933 af te schrijven de minima bedragen, bedoeld in de desbe treffende verordening. Subsidie Wit-Gele Kruis. Naar aanleiding van een verzoek om sub sidie van de R. K. Ver. Het Wit-Gele Kruis aan den Hooge Rijndijk over 1933 stellen B. en W. voor 65.te geven, zijnde 0.50 per betalend lid. De heer Meijdam acht die subsidie over bodig indien de contributie met slechts een cent per lid en per week wordt verhoogt; hij verklaart zich echter niet tegen eenige subsidie. De heer Bergers is het met den heer Meij dam eens, want uit de overgelegde begroo ting blijkt niet de subsidie strikt noodzake lijk is. De vereeniging is spr. zeer sympa thiek, doch hij meent dat het niet moeilijk is om een sluitende begrooting te krijgen. Hij stelt voor 20% te korten op het voorstel van B. en W. Ook de heer Wessel sluit zich hierbij aan. De heer van Haastregt verklaart zich voor, te meer waar de leden, althans som migen, een cent wel tien keer om moeten draaien voor ze hem uitgeven. Weth. van Leeuwen bepleit op de zelfde gronden als de vorige spreker inwilliging van het verzoek. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. dan aangenomen met 7 tegen 3 stemmen (Meijdam, Bergers en Wessel), terwijl ten aanzien van een zelfde verzoek der Ver. voor Wijkverpleging te Leiderdorp wordt besloten met 6 tegen 4 stemmen (Bergers, Meijdam, Tijssen en Wessel) 24.subsidie voor 1933 te ver leenen. Een verzoek van de 'oudercommissie om 10.subsidie voor 1934 wordt toege staan met de stem van den heer Meijdam tegen, omdat laatstgenoemde van meening is toegedaan dat momenteel over 1934 nog geen subsidie verleend kan worden, nu er nog geen goedgekeurde begrooting is. Vervolgens worden de stembureaux voor den tijd van 4 jaren, ingaande 1 Januari a.s. vastgesteld, conform het voorstel van B. en W. Tot lid der commissi^ van toezicht op het L.O. wordt, ingaande 1 Januari a.s. her benoemd de heer J. Schenkeveld. In verband met de bekende circulaire van Ged. Staten, inzage toepassing eener tijde lijke korting op de salarissen van burge meester enz., besluit de Raad, conform het voorstel van B. en W., met 8 tegen 2 stem men (Meijdam en Bergers) aan genoemd college te berichten,- dat de Raad zich daar mede kan veteenigen. Aan veldwachter v. d. VI. wordt conform diens verzoek een vergoeding toegekend voor de gemaakte kosten voor het leeren besturen van motorrijtuigen, waarvan het bedrag wordt bepaald op 20. Hierna behandelt de Raad een voorstel van B. en W. in verband met een in de vorige vergadering genomen besluit om de rijwieltoelage voor veldwachters etc. te be palen op 30.'s jaars. De vorige vergade ring was aangenomen 25.doch gehoord de ambtenarenorganisaties en gelet op een schrijven van den Min. van Binn. Zaken be sluit de Raad er thans 5.per jaar bij te doen en de verordening veldwachters, conform dit besluit, onder Kon. goedkeu ring te wijzigen. Aanvulling ambtenarenregle ment. Vervolgens komt in bespreking een voor stel van B. en W. tot wijziging en aanvul ling van het Ambtenarenreglement in ver band met vlag en uniformverbod. De heer Bergers verklaart zich niet ac- coord met dit voorstel, omdat daarin is op genomen de bepaling, dat als verboden vereeniging wordt beschouwd eene door den Min. op grond van art. 97b. van het Rijksambtenarenreglement aangewezen ver eeniging, want al heeft hij het volste ver trouwen in den tegenwoordigen Minister President, wie weet of er morgen geen an dere Minister komt, die zwichtend voor de politieke bonzen, een vereeniging, die langs egalen weg een ander staatsbestel wil, verbiedt. De heer Meijdam is voor de opname van dergelijke verbodsbepalingen en herinnert er aan wat de oorsprong daarvan is, n.l. liet geval met de Zeven Provinciën. Be doelde bepalingen zijn besproken in het georganiseerd overleg en zijn daar aan vaard. De ambtenaren-rechten worden niet verkocht maar de ambtenaar moet voor de volle 100% te vertrouwen zijn; daarop heeft de overheid, in wier dienst hij is^ recht. Spr. stelt dan eenige wijzigingen voor be treffende de plaatsing van bedoelde ver bodsbepalingen in het Ambtenarenregle ment, die door B. en W. worden overgeno men, waarna de Raad met algemeene stem men, behoudens die van den heer Bergers, besluit conform het voorstel. Met algemeene stemmen wordt verder besloten, naar aanleiding van een verzoek van een driétal landarbeidersorganisaties, bijslag te verleenen op de uitkeeringen van landarbeiders uit werkloozenkassen tot het bedrag dat zij zouden ontvangen, indien zij in de steunregeling waren opgenomen, vol gens de geldende steunregeling. Naar aanleiding van een adres van den R. K. Volksbond en lettende op de circu laire van den Min. van Sociale Zaken, be treffende het verleenen van subsidie, wordt besloten aan steuntrekkende v/erkloozen en aan kastrekkers, die voor steun in aan merking komen, gedurende de Kerstweek een Kerstgave te verstrekken van 25% van het steunbedrag voor die week. Op voorstel van den heer Bergers wordt verder beslo ten aan de gezinnen van de drie steuntrek kers, die van de steunregeling zijn uitge sloten, eveneens een zelfde Kerstgave te verstrekken. Vervolgens besluit de Raad de begroo ting 1934 te wijzigen naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, conform het voorstel van B. en W., die als dekkings middelen andere bronnen van inkomsten hebben aangeboord, zoodat belastingver- hooging niet noodzakelijk is. Opheffing tol Leiderdorpsche brug. Hierna wordt lang gediscussieerd over een voorstel van B. en W. om 400. 's jaars te voteeren voor de opheffing van den tol bij de Leiderdorpsche brug. Het schijnt in de bedoeling te liggen dat de Leiderdorpsche brug aan de gelijknamige gemeente in beheer, onderhoud en eigen dom wordt overgedragen, zoodat genoem de gemeente met de kosten komt te zitten, die, na opheffing van den tol, worden be groot op 4300.'s jaars. Een bedrag van 2400.wordt dan gedekt door Rijk en Provincie en de belanghebbende gemeen ten, waaronder te verstaan de gemeenten Leiden, Zoeterwoude en Leiderdorp, zullen dan voor 1900.per jaar moeten zorgen. B. en W. zijn van meening dat Leiderdorp de grootste belanghebbende in deze partij is, daarna Leiden en dan pas Zoeterwoude, alhoewel zij erkennen dat het voor de be woners van den Hooge Rijndijk van groote beteekenis is, dat de tol verdwijnt. Met een bedrag van 400.waarin dan begrepen de thans te betalen 52.50 aan bruggeld door de gemeente Zoeterwoude, meent het college een billijk voorstel te doen. De heer Meijdam zegt dat Leiderdorp zich wil ontwikkelen en uitbreiden en dat de tol daarvoor een obstakel is, weshalve die moet verdwijnen. Volgens spr. is Leiden de minst belanghebbende bij die kwestie, Zoe terwoude heel weinig en Leiderdorp voor bijna 100%. Als Leiderdorp zich nu wil ont plooien moet dat niet gaan ten koste van Zoeterwoude, maar voor eigen rekening. Het verwondert spr. dat B. en W. 400. voorstellen en nog meer verwondert het hem, dat geen dekkingsmiddelen worden aangewezen. Hij acht het onverantwoorde lijk om de begrooting nog eens met 400. te gaan verzwaren en stelt voor 75. Wethouder de Graaf verdedigt het stand punt van B. en W. De kosten zullen niet direct op de begrooting 1934 gaan drukken want dan heeft de zaak nog haar beslag niet. Voor de bewoners van den Hooge Rijndijk moet thans een aparte belasting worden opgebracht voor het bezoeken van kerk, postkantoor enz. door betaling van tol, zoodat het toch van algemeen belang is wanneer die tol verdwijnt. Spr. had lie ver met een bedrag in eens dat onderhoud afgekocht maar dat gaat niet. Overigens is hij het er mee eens dat Leiderdorp de groot ste belanghebbende is. Spr. acht 75 ech ter veel te weinig; het is een jodenfooi. De heer Bergers is het men den heer Meij dam eens; spr. wil er echter een rond be drag van maken en'stelt 100.voor, welk bedrag de heer de Graaf ook niet ac ceptabel acht. De heer van der Krogt wijst er op dat de bewoners van den Vlietweg ook zelf de veerkosten moeten betalen; wordt een be drag van 400.beschikbaar gesteld dan .komen de bewoners van genoemd gedeelte der gemeente ook. Spr. steunt het voorstel- Bergers evenals de heer Meijdam. Nadat de voorzitter en wethouder van Leeuwen het voorstel nog eens hebben aan bevolen komt dit dan in stemming en wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen (beide wethouders). Met alg. stemmen wordt dan het voorstel-Bergers aangenomen. Daarna gaat de Raad in geheime zitting die na ongeveer een half uur wordt opge heven. Met algemeene stemmen wordt dan afwijzend beschikt op een verzoek van O. om ontheffing van schoolgeld en honden belasting met de daarop vallende kosten. Eveneens wordt afwijzend beschikt op een verzoek van het hoofdbestuur van den L.T.B. te Haarlem om een steunuitkeering te treffen voor noodlijdende tuinders, op grond van de aan de inwilliging van dat verzoek verbonden consequenties. De heer Bergers gaat heen. Aan de orde is de rondvraag, waarbij als voornaamste naar voren komt de mede deeling van den heer Bergers, dat hij, in gaande heden ontslag neemt als lid van den Raad. De heer Bergers houdt daarbij een lange rede, waarin hij o.m. zegt, dat hij in den korten tijd dat hij lid van den Raad geweest is heeft geleerd, dat het niet moge lijk is het algemeen belang te dienen en daarnaast ook het partybelang. Als conse quentie van dat besluit stelt hij zijn raads- zetel, waarop hij volgens de wet aanspraak kan blijven maken, beschikbaar voor de R. K. partij om haar niet te berooven van den zetel die ze zich bij de verkiezingen heeft weten te bemachtigen. Volgens spr. vraagt de huidige politieke geest niet naar de beste menschen, doch alleen naar de kleur, om, als het kan de helft plus een te behalen en daardoor hare politieke macht te handhaven. Voorts spijt het spr. dat hij de werkloo- zen niet langer gelegenheid kan geven om te komen stempelen, doch hij hoopt dat B. en V/. aan den Rijndijk een andere ge legenheid kunnen vinden. Vervolgens brengt spr. dank aan den voorzitter voor de leiding e voor de wijze waarop aan spr. gelegenheid is gegeven, datgene te zeggen wat hij in het belang der gemeente achtte en waardoor hij soms wel eens wat veel van het geduld van den voorzitter heeft geëischt. Hij wenscht den voorzitter sterk te toe om de gemeente door de moeilijke tijden heen te brengen. Vervolgens brengt spr. dank aan den heer Noordman, die he laas wegens ziekte verhinderd is hier aan wezig te zijn en wien hij een spoedig her stel toewenscht; aan den gemeente-secreta ris voor de bereidwilligheid waarmede hij spr. van dienst is geweest en ten slotte tot den Raad. Buitengewone redenen om dank baar te zijn tegen de leden van de R. K. fractie heeft spr. niet; hij bedoelt daarmede niet deze leden persoonlijk onaangenaam tef zijn, doch volgens spr. hebben zij, als leden van de R. K. Staatspartij, vaak het partijbelang voor laten gaan bij het ge meentebelang, terwijl ook niet aangevoeld werd dat Zoeterwoude Dorp en Zoeter woude Rijndijk één' gemeente zijn. Verder werd z.i. niet aangevoeld dat een kleinere groep andersdenkenden in deze gemeente ook rechten heeft, terwijl in sommige ge vallen misbruik werd gemaakt van de macht als meerderheid, al hebben soms de berekeningen gefaald. Spr. hoopt dat de gemeente in haar eigen belang zoo spoedig mogelijk van een dergelijke fractie verlost is. Den waarnemend wethouder, den heer de Graaf, wenscht spr. wijsheid toe, om, gezien de samenstelling van den Raad, de belangen van de gemeente, naar eigen in zicht te dienen, want zelf regeeren is iets anders dan in oppositie zijn, maar spr. hoopt, dat de heer de Graaf zal vasthouden aan hetgeen deze altijd verdedigd heeft, wanneer zulks in het belang der gemeente is. Ten slotte richt spr. zich nog tot den heer Meijdam, die met spr., alhoewel van een andere religieuse richting zijnde, be grepen heeft, dat het algemeen belang gaat boven het groepsbelang en met hem heeft samengewerkt tot voorbeeld van anderen. Spr. eindigt met den heer Meijdom toe te roepen „Hou zee". De voorzitter zegt, dat de heer Bergers zijn ontslag alsnog schriftelijk moet indie nen, waarna hij. aangezien de leden der R. K. Staatspartij zijn aangevallen aller eerst daaraan het woord wil verleenen, waarvah de heer Jac. van Léeuwen gebruik maakt. Deze protesteert er tegen dat de fractie als zoodanig partijbelang zou ge diend hebben. Er kan verschil van meening zijn geweest, doch dat neemt niet weg, dat de R. K. raadsleden hun plicht hebben ge daan tegenover de gemeente. Ook protes teert spr. er tegen dat de belangen van den H. Rijndijk niet zouden behartigd zijn dooi de raadslèden van het dorpsgedeelte, want ook voor hen bestaat slechts een gemeente en de belangen van de geheele gemeente hebben die raadsleden naar beste weten behartigd. De heer Paardekooper sluit zich aan bij de woorden van den heer van Leeuwen en verwijst naar hetgeen hij heeft gesproken bij de behandeling van de begrooting over het meeningsverschil dat kan bestaan ten aanzien van diverse punten. Voorts protes teert ook hij tegen de bewering dat niets' voor de Hooge Rijndijkbewoners is gedaan, hetgeen dan ook slechts een beschuldiging is en als zoodanig niet wordt aanvaard, want er is geen enkel feit genoemd. Hierna spreekt de heer Meijdam, die er op wil wijzen, dat er geen complot tus- schen hem en den heer Bergers heeft be staan, al heeft men dat wel eens beweerd, doch men vond elkaar bij de besprekingen en hij heeft dan ook met den heer Bergers, ondanks religieus verschil, prettig kunnen samenwerken. Spr. kan altijd verantwoor den wat hij gedaan heeft. Spr. kan begrij pen dat de heer Bergers thans heen gaat, doch hij hoopt binnenkort weer op diens steun in deze vergadering te kunnen reke nen. Daarna spreken nog de voorzitter en secretaris voor de tot hen gerichte woor den, waarna sluiting. GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM De Raad dezer gemeente hield Woens dag een openbare vergadering, die duurde van 1.456.45 en van 7.4511.45 en waar in ook de diverse begrootingen zijn behan deld. Voorz. mr. D. F. Pont, tegenwoordig alle leden. Opening met gebed. Tot het aan houden der notulen wordt besloten. De heer J. M. Goemans, periodiek aftreden als l:d van het Burgerlijk Armbestuur, wordt met alg. st. herbenoemd. Oneenigheid tusschen de wethouders. Aan de Alg. Beschouwingen wordt door diverse heeren deelgenomen. De heer Loer akker maakte daarbij melding van een pamflet der Evangelische Maatschappij, hetwelk spr. ontleedt en waarover hij zijn scherpe afkeuring uitspraekt. Weth. Klaver sprak er van een passeeren en dreigde als de maat vol zou zijn heen te gaan, waaruit duidelijk viel te beluiste ren, dat de verhouding tusschen de wethou ders niet volmaakt homogeen is, al trachtte weth. Vermeer dit te camoufleeren. De heer De Wreede hamerde op sterker salarisver laging, hetgeen door anderen werd bestre den. Deze afgevaardigde diende een voor stel in, om als Raadsleden een voorbeeld te stellen en het presentie-geld van 4 op 2 te brengen. Tien van de 15 stemden te gen! De hooge, noodzakelijke belastingen wer den mede uitvoerig besproken. Bij de begrooting Publieke werken ont stond een vrij stevig debat tusschen den voorzitter en den heer Meskers, de laatste, de minderheid vormende in de Commissie voor P. W. De heer M. hield een pleidooi tegen de post: teeren Veenenburgerlaan en Hyac'inihenlaan en achtte de uitgave voor dezen tijd te hoog. De Burgemeester toonde aan, vooral voorgelicht door de technische leiding, de heer van Gemert, Dir. van P. W., dat 't werk voordeel gaf. Boven dien is het een object voor werkverschaf fing, zoodat 't Rijk wel met subsidie op het arbeidsloon zal steunen. Voor beide posten werd 't voorstel-Mes- kers, gesteund door den heer Goemans, om de posten té schrappen aangenomen met 96 stemmen en leed dus de meerderheid van B. en W. haar eerste échec, hetgeen in deze zitting nog door meerdere en groei tere zou worden gevolgd. B. en W. in nederlaag. Bij de salariskorting leed het college op nieuw échec. Na een warm pleidooi van den heer De Wreede, die tot groote verlagingen wilde overgaan, ging het ten slotte tus schen het voorstel van de meerderheid van B. en W., dat 5 pet. wilde korten en het Ge organiseerd Overleg, dat 3ys pet. genoeg vond. Als gevolg der gevoerde zeer uit gebreide disucussies kwam nog eerst in stemming een motie-Mathot, gesteund door den heer Meskers, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd, de salarissen en loonen te herzien en waarbij de rechtvaardigheid wordt betracht. Deze motie werd verworpen met 96 stemmen. Het voorstel van B. en W. (ook hierbij was een meerderheid en een minderheid) om 5 pet. te korten over de geheele linie werd verworpen met 13—2 stemmen. Vóór alleen weth. Klaver en de heer Carlier. Hierna kwam in stemming het voorstel-van Lierop e.a. om volgens het georganiseerd Overleg 3 y. pet. te korten. Dit werd aangenomen met 132 stemmen. Tegen de heeren De Wreede en Carlier. Dit geeft een verschil van 2100, waarvoor nieuwe dekking moet worden gezocht. Hierna komt in stemming: het al dan niet handhaven der vacantie-toeslagen. De meerderheid van B. en W. wil ze schrappen (weer geen homogeniteit tusschen de wet houders). De uitslag der stemming is, dat ze met 87 st. blijven, dus weer een échec voor de meerderheid van 't college. Dit kost weer 275 waarvoor dekking moet worden gezocht. B. en W. wil het politie-corps met één uitbreiden, ook in verband met de auto matische telefoon. Ook dit voorstel wordt verworpen met 123. Voor de beide wet houders en de heer Jansen. Hierna komt in stemming het aanstel len van 2 nachtwakers voor de wintermaan den, hetgeen wordt aangenomen met 11—4 stemmen. De raad blijft in de contra mine. Nog veel erger werd het, toen de ver ordeningen op de heffing en invordering van rechten, op halen asch en vuilnis, in behandeling kwam, waaruit 8000 geput zou worden. De heer Mathot pleitte voor schrappen en zijn voorstel werd gesteund door den heer Loerakker. De voorzitter zegt, dal? hij bij schrapping der post de be grooting ongedekt aan Ged. Staten zou moeten sturen, hoewel ook B. en W. de be lasting niet sympathiek vinden, adviseert spr. de verordeningen goed te keuren; ook de beide wethouders breken er een lans voor. Desondanks wordt bij stemming de post verworpen en 't voorstel-Mathot-Loer- akker met 96 st. aangenomen. Tegen de beide wethouders en de heeren De Wree de, Carlier, Meskers en Jansen. Als dekking voor de afgestemde posten worden nu verschillende voorstellen aan de hand gedaan. Getracht zal worden 10.000 van de reserve Gasbedrijf te ne men. Gaat dit niet, dan moet de gasprijs worden verhoogd. Dit voorstel wordt met 141 st. aangenomen. Tegen alleen weth. Vermeer. De hoofdstukken 8 (Onderwijs) 9 (On dersteuning aan werkloozen enz.), 10 (Landbouw), 11 (Handel en nijverheid) le veren geen verdere besprekingen op tn worden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Bij hoofdstuk 12 (Belastingen) zijn de belangrijke voorstellen de opcenten op de personeeie belasting te brengen van 80 op 200; die op de Gemeente-fondsbelasting van 80 op 100 en de rangschikking der ge meente in de 3e klasse dier belasting. De burgemeester betreurt deze drastische verhooging ten zeerste, maar het geld moet er komen. De verhooging der opcenten wordt aan genomen met de stemmen der heeren Paase en Spilker tegen; tegen de rangschik king stemt alleen de heer Paase. Bij dit hoofdstuk komt in behandeling het adres der café-houders om verlaging van den aanslag der gedeelten hunner per- ceelen voor het bedrijf bestemd. Bij stemming wordt een voorstel-Kerkhof verworpen met 7 tegen 8 stemmen (die der heeren Kerkhof, v. Deursen, Goemans, Ma thot, Fijma, van Lierop en Klaver), waar na het afwijzend prae-advies van B. en W. zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen. De bedrijven zijn reeds des middags be- DE KORSTE DAG Vanaf den 17den tot den 20sten Decem ber staat de zon eiken dag 7 uur en 42 mi nuten boven den horizon. Wij kunnen dus eigenlijk niet spreken van één kortsten dag want er zijn er vier, die allen ongeveer even kort duren. Met den 21sten December be ginnen de dagen weer langer te worden. In het begin kunnen wij daar slechts heel weinig van merken. Op den Oudejaarsdag is de zon slechts twee minuten langer boven den horizon dan op den kortsten dag. Daar bij moeten wij in aanmerking nemen, dat tot den derden Januari de zon des morgens telkens iets later op gaat en pas den vier den Januari begint zij haar dagtaak te ver vroegen. Toch is de daglengte dan sedert den kortsten dag tien minuten langer ge worden. Dat komt doordat de zon reeds den 19den December des avonds iets later begon onder te gaan. Terwijl op Oudejaars dag de zon haar dagtaak vier minuten later begon dan op den korsten dag eindig de zij daarmede acht minuten later. Een oud spreekwoord luidt: Op Drieko ningen (6 Januari) is de dag een hanen- schreeuw gelengd. Inderdaad bedraagt deze verlenging sedert den kortsten dag 13 mi nuten en daar een hanensclireeuw toch zeker veel korter duurt dan bijna een kwar tier, moeten wij ons afvragen wat met deze woorden bedoeld wordt. Waarschijnlijk wil men er mede te kennen geven, dat de dag op Driekoningen slechts een heel klein beetje vroeger begint dan op den kortsten dag en om dit kleine tijdsverschil te typee ren heeft men het vergeleken met het ge- kraai van den haan. Vanaf den vierden Januari beginnen de dagen dus zoowel des avonds als des nachts te lengen met ongeveer een minuut des morgens en des avonds. In het algemeen gesproken vallen dus de kortste dagen vlak voor Kerstmis, en zijn wij den 29sten De cember door de diepste duisternis heen. Als straks het Kerstfeest aanbreekt en het lichtjaar weer begint kunnen wij denken aan dit wonder der lengende dagen, waar van de bovenstaande getallen een nuchter beeld geven. (Nadruk verboden). handeld zoodat hiermede de begrooting is afgewerkt. Medegedeeld wordt, dat de verschillende aangebrachte wijzigingen in totaal een be drag van 9600 ongedekt is geworden en stellen B. en W. daarom in overeenstem ming met het voorstel-Fijma voor 10.000 éxtra te putten uit de gasreserve, hetgeen wordt goedgekeurd. De Kapitaalsdienst wordt goedgekeurd met wijziging voor het niet gevoteerde be drag voor de verbetering van Hyacinthen en Veenenburgerlaan. Hierna sluiting. KERKNIEUWS Aflaten van den Rozenkrans. Volgens besluit van de H. Poenitentiarie van den 9en November 1933, zoo deelt mgr. Hopmans in „S. Maria" mede, kunnen alle geloovigen de aflaten verdienen, verbon den aan het bidden van den rozenkrans en aan het kruisje van den kruisweg onder ze kere voorwaarden, ook dan als zij wegens handenarbeid of een andere billijke reden den rozenkrans of bedoeld kruisje niet in de hand kunnen houden, mits zij onder het bidden den rozenkrans of het kruisje bij zich dragen. RECHTZAKEN POGING TOT DOODSLAG. Op een agent van politie. De Tielsche rechtbank heeft Donderdag morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide Amsterdammers J. H. A. en M. F. S., gedetineerd, wegens poging tot dood slag op den agent F. B. L., gepleegd in den nacht van 21 op 22 April. De rechtbank veroordeelde verdachten tot een gevangenisstraf van resp. zes en vier jaar. POGING TOT OPLICHTING VAN DE POSTERIJEN. Verdachte tot l*/= jaar veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft vonnis gewezen in de zaak van den 24-jarigen kan toorbediende J. gedetineerd, dich zich in Mei van dit jaar had schuldig gemaakt aan poging tot Oplichting van het staatsbe drijf der posterijen. Verdachte had in Mei een aangeteekenden brief met een aange geven waarde van 12.000 verzonden naar Duitschland. Bij aankomst bleek deze brief slechts courantenknipsels te bevatten, doch geconstateerd was uit den staat, waarin de enveloppe zich bevond, dat de biljetten van 1000 zich niet in de enveloppe hadden be vonden, toen verdachte den brief afzond. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 4 maanden, doorgebracht in de voorloopige hechtenis. WILT U IETS WETEN? Vraag. Ik ben ir. het ziekenfond ..Hulp der menschheid". Ben ik nu ver plicht mijn minderjarige kinderen in de verzekering te sluiten. An t voord: Of u daartoe verplicht is, hangt %f van de voorwaarden, waarop u zelf de ''«rzeekring hebt gesloten. Hoogst waarschijnlijk zult u bij nalezing van d- polis deze voorwaarde wel aantreffen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11