DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Dec. 1933, medegedeeld door het Kon. Wed. MetèoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 779.6 te Le Havre. Laagste barometerst.: 743.8 te Reyckjavik. Verwachting tot den avond van 22 Dec.: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke of Zuide lijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neer slag, lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Nog steeds bleef de hooge drukking in onze omgeving toenemen, maar de kern be gint zich nu naar het vasteland even ten Zuiden van ons land te verplaatsen, terwijl in het Zuid-Westen de barometer daalt. De depressie bij IJsland heeft weer versterking een deel trok naar Noord-Scandinavië. In verband daarmede heeft de strenge vorst zich uit Noord-Scandinavië naar Finland verplaatst. Ook in IToord-Oos„-Duitschland viel weer matige vorst in en in Zuid-Frank rijk, Zuid-Duitschland, en Hongarije hand haafde de vorst zich nog. Om de kern van het hooge drukgebied komt veel mist voor, met temperaturen enkele graden boven het vriespunt en om de Alpen ligt nog overal sneeuw. Indien de wind, zooals waarschijn lijk is, geleidelijk naar het Zuiden krimpt, is daarom weer een langzaam dalen van temperatuur tot onder het vriespunt te wachten. Aan de Iersche en Schotsche West kust waaien stormachtige Zuidelijke win den, aan de Noorsche kust krachtige Zuid- Westelijke wind, over de Middellandsche Zee vaait nog een Noordwester storm. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middag te half drie 4 gr. C. boven nul. LICHT OP VOOR FIETSERS cju: Van Donderdagnamiddag 4.19 uur tot Vrijdagmorgen 7.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 22 Dec. voorm. 6.25 uur en nam. 6.48 uur. EEN NIEUWE BISSCHOP IN CHINA MGR. H. SCHOPPELREY S. V. D. Uit Rome wordt bericht, dat de zeereerw. pater Herman Schoppelrey, lid van het Ge neraal Bestuur der Congregatie van het Goddelijk Woord, door den Heiligen Vader is benoemd tot Apostolisch Vicaris van het Vicariaat Sinyangchow in Honan. De nieuwbenoemde Vicaris werd geboren in 1876 in Munchen-Gladbach en deed zijn studies in het Missiehuis te Steyl en St. Gabriël bij Weenen, waar hij in 1900 de H. Priesterwijding ontving en daarna _ot 1909 als professor werkzaam was. In 1909 vertrok hij naar de missie van Zuid-Sjan- toeng, waar hij tot 1932 werkzaam was. De laatste negen jaren stond hij als Regio naal aan het hoofd der missie. In 1931 bezocht hij als visitator der Con gregatie de .Missiegebieden der Paters van Steyl in China. Op het laatste generaal- kapittel te Rome in 1932 werd hij gekozen tot lid van het Generaal Bestuur der Con gregatie. De Congregatie van Steyl telt thans vier bisschoppen in China. ARBEID IN SLAGERIJEN. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in de weken van 25 tot en met 30 December 1933 en van 1 tot en met 6 Januari 1934 in hunne onderneming door jeugdige personen van 16 en 17 jaar in afwijking van het bepaalde in de arti kelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 arbeid wordt verricht volgens een nader vastge stelde werktijdregeling. Tevens wordt gedurende dien tijd vrij stelling verleend van het in het achtste lid van artikel 68 der Arbeidswet 1919 bepaal de. DE DISTRIBUTIE VAN CRISIS- RUNDVLEESCH. Zeer groote aanvraag, doch voorloopig geen uitbreiding van de distributie. Met betrekking tot de distributie van het crisis-rundvleesch in Mik vernemen wij, dat ook de verwachtingen van de betrokken instanties overtroffen zijn. In de,eerste week (van 4 tot 11 Dcc.) wer den verzonden 402 000 blikken. In de twee de week van 11 tot 18 Dec. 442.00'j blikken, voor deze week 356.000 blikken aange vraagd. Een enquête vanwege de crisisrund- veecentrale bij verschillende gemeentebe sturen ingesteld, om de meeningen omtrent dit rundvleesch na te gaan, heeft onver deeld gunstige resultaten opgeleverd. In de laatste dagen zijn bij de crisisrund- veecentrale tallooze verzoeken ingekomen van gemeentebesturen en vereenigingen van liefdadigheid, om in staat te worden gesteld aan de daarvoor in aanmerking ko mende personen een extra Kerstbus te ver strekken. Naar wij vernemen, zal de crisis- rundveecentrale echter in deze verzoeken niet treden. Reeds is gebleken, dat de bon nen, waarop werkloozen en ondersteunden blikken rundvleesch kunnen verkrijgen, verhandeld worden. Er zijn gevallen be kend, dat de bonnen a 15 cent per stuk werden verkocht. Om verdere misstanden en verwarring te voorkomen, heeft men zich op het standpunt gesteld, dat uitbrei ding van de distributie met groote voor zichtigheid dient te geschieden en voors hands niet mogelijk is. AGRESSIEVE UITINGEN VAN EEN BURGEMEESTER. Herhaling zal niet voorkomen. Op de vragen van de heer Kupers, in verband met de toelaatsbaarheid der door een burgemeester eener Ndeerlandsche ge meente in een op 22 November 1933 te Goes gehouden openbare vergadering van de Nat. Soc. Beweging gedane uitlatingen, heeft De Wilde het volgende geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het courantenverslag, in de vragen be doeld, niet geheel juist en met name te schep de woorden van den heer C. van der Voort van Zijp heeft weergegeven. Daar gelaten of hetgeen wel is gezegd inderdaad als beleedigend voor een groep van de Ne- derlandsche bevolking moet worden aan gemerkt, is voor den minister komen vast te staan, dat de uitingen in een politiek- agressieven vorm waren gegoten, welke onvereenigbaar is met de zelfbeperking, die de burgemeester eener Nederlandsche ge meente heef te betrachten. De minister heeft zich er van verzekerd, dat een herhaling niet zal voorkomen. HET INTERLOCALE TELEFOONTARIEF. Verlaging over korten afstand. De bedrijfsleiding van P.T.T. houdt steeds de aandacht gevestigd op tariefsverlaging als de exploitatie van eenig dienstonderdeel daartoe de mogelijkheid opent. Thans doet zich op dit gebied van den telefoondienst zulk een gelegenheid voor. Door de voortgaande automatiseering n.l. worden, ook in het interlocaal verkeer, met name in het korte-afstandsverkeer, de ge sprekken meer en meer automatisch afge wikkeld en dank zij de nieuwe apparatuur zijn de kosten voor het tot stand brengen van dergelijke gesprekken beduidend lager dan by het handbedrijf. In verband daarmede kan het telefoon tarief in de eerste interlocale zone (afstan den tot 10 km) voor die plaatsen waar de afwikkeling van dit verkeer in één of in beide richtingen automatisch geschiedt met 25 pet. worden verlaagd en derhalve op 71/j cent worden gebracht, in die gevallen waarvoor thans per gesprekseenheid van 3 minuten of minder 10 cent wordt geheven. Het ligt in de bedoeling met de invoering van deze tariefsverlaging 1 Januari 1934 aan te vangen. ROTTERDAM AANVAARDT DE REGEERINGSVOORSTELLEN Rotterdam heeft de regeeringsvoorwaar- den inzake toekenning van leeningen aan vaard, hetgeen er op neer komt, dat het rijk, in overleg met het gemeentebestuur, in de begrooting 1934 de noodig geachte wijzigingen zal aanbrengen. Voor zoover in de raadszaal aanwezig, hebben de soc. democratische raadsleden vóór het voorstel gestemd. ZILVEREN FEEST VAN DE NEDER LANDSCHE DAGBLADPERS. Heden wordt te Amsterdam door de Ver- eeniging de Nederlandsche Dagbladpers het 25-jarig bestaan van de Vereeniging herdacht. Allereerst werd door bestuur en leden opwachting gemaakt bij het gemeen tebestuur. De ontvangst had plaats in de koffiekamer van de Raadsleden. Daar wa ren aanwezig behalve de burgemeester dr. W. de Vlugt, de wethouders Mr. Kropman, Boissevain, Dr. Vos, Rustige en Baas, be nevens de gemeente-secretaris Mr. van Lier. De burgemeester drukte verschillende leden de hand. Hij deed dat met de linker hand, omdat de rechter nog gevoelig was van het vele handen-geven van gisteren. De burgemeester heette bestuur en leden van de feestvierende Vereeniging welkom. Het verheugde hem, dat men er prijs op heeft gesteld dit zilveren feest in de hoofd stad te vieren en dat men de traditie hand haaft door zijn opwachting te maken bij het gemeentebestuur. Spr. wijst op de nauwe verwantschap tusschen pers en over heid. Amsterdam heeft toch vroeger een dagblad uitgegeven, thans alleen een ge meenteblad, dat gelukkig geen aanspraak maken mag op dagblad. Wij voelen ons daardoor nauw verwant met de dagblad pers. We behooren zelfs tot de vaste mede werkers der dagbladen. De burgemeester besloot met den wensch dat de herdenkingsdag die voldoening zal schenken, welke we daarvan verwachten er. dat in het nieuwe tijdperk, dat tegemoet wordt gegaan, de vereeniging moge groeien en bloeien. De voorzitter der Vereeniging, de heer J. W. Henny d<nkte voor de ontvangst en sprak er zijn genoegen over uit, dat het VAN ONZE ADVERTEERDERS DE LASTIGE DECEMBER-MAAND. Een van de ernstige moeilijkheden, die de December-maand ons bezorgt, is wel: iets moeten koopen en niet weten wat! Dat doelloos geslenter langs etalages is ver moeiend en ontmoedigend, wan wij moeten en onze tijd is beperkt. Ieder keer denken wij, dat wij het ware gevonden hebben, maar dan is het te duur of te mooi of te on- practisch of van dichtbij te leelijk of te breekbaar en daarom te moeilijk mee naar huis te nemenen dan vervolgen wij onzen tocht met als eenig lichtpunt in ons hart: een versterkt gevoel van ons altru- isme en onze. goedertierenheid. Maar eigenlijk zijn al deze moeilijkheden te overkomen. Een korte overpeinzing van te voren kan maken, dat wij regelrecht op ons doel afstevenen. Laten wij een voor beeld geven: Voor een van de familieleden moet er iets gekocht worden het moet wat toonen, het moet in den smaak vallen, het mag niet te duur zijn en de ontvanger moet er werkelijk iets aan hebben. Dan herinnert U zich bijvoorbeeld in een of an dere etalage een fraai blik gezien te heb ben met zwarte en zilveren blokken en een rood hartje in het midden van iedere zijde. Dat beantwoordt aan Uw bedoeling: van buiten mooi (een luxe-blik, dat in ieder huishouden later overal voor is te gebrui ken) en binnenin de fijne Koffie Hag. U gaat regelrecht naar den winkel, kijkt niet rechts of links, koopt het blik en binnen vyf minuten hebt U het cadeau in Uw han den. Een dergelijke overpeinzing doet alle moeilijkheden in het niet vallen en dan is niet alleen het geven, maar ook het koopen een genoegen: geen moeheid, geen tijdver lies en geen verkoudheid! vestiging en de concentratie van de rijks- waterstaatsdistricten Haarlem en Amster dam. De teraardebestelling zal Vrijdagmiddag 2 uur op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan geschieden. Ziekte van Van der Lubbe De familie van Marinus van der Lubbe verzoekt om mededeeling van 't volgende: Uit een brief van Van der Lubbe uit de gevangenis te Leipzig, met poststempel 14- 12-'33, blijkt, dat deze ziek is. De familie maakt zich ernstig ongerust. Wetenschappelijke Berichten AGENDA gemeentebestuur aan de dagbladpers geen concurrentie gaat aandoen. Zonder eenige discussie, zoo ging spr. voort, werd aangenomen, dat het feest in Amsterdam zou worden gevierd. Dat was ook niet te verwonderen, omdat het initia tief tot oprichting van de Vereeniging in Amsterdam is genomen. Dit is een zeer ge lukkig initiatief gebleken, want de Ver eeniging is uitgegroeid tot een belangrijke organisatie. Spr. besloot met de beste wen- schen voor den bloei van Amsterdam. (Ap plaus). Nog eenigen tijd bleef men gezellig bij een. Hierna gingen bestuur en leden naar Hotel de l'Europe waar een feestvergade- ring werd gehouden. SUCCES MET BLIKVLEESCH Gedurende de eerste drie weken van December werden 1.2 millioen blikken „re geer ingsvleesch' afkomstig dós van opge ruimde koeien, verzonden. SPOORWEG-AANBESTEDINGEN. Te Utrecht werden door de directie der Ned. Spoorwegen twee werken aanbesteed, n.l. het maken van een spoorweghalte Muiderpoort te Amsterdam en het uitvoe ren van werken op het ooscelijk stations eiland te Amsterdam. Voor eerstgenemd werk waren twee inschrijvingen ingeKomen, voor het tweede hadden vijf firma's inge schreven. Naaat voorlezing was gedaan van alle insenrijvingen vroeg de heer H. Zanen, di recteur van het Aannemersoearijf Zanen en Verstoep het woord om een verklaring af te leggen. Namens 120 collega's deelde spr. mee, aat na ae oncgoocneimg van ue vorige week, waarbij geoieken is dat het Spoorweg-Bouwbedrijf positief te laag heeft ingesenreven, men te raae gegaan xs en tot de conclusie kwam, dat deze concur rente niet langer gedragen worden kan. De positie, weixe het Spoorweg-Bouwoe- drijf inneemt, maakt het onmogelijk langer te concurreeren. Zooais nu blijtct, zijn vrij wel geen aanoiedingen ingekomen. Mis schien zijn de Spoorwegen daarvan ook min der geaiend. Spr. uicte den wensen, uat net spoeaig weer evengoed zou worden als vroeger toen de Spoorwegen goede loyaie oporaentgevers waren. Het resultaat van deze aanoesieding is als een protest te oe- scnouwen. Spr. zeide te hopen, dat de di rectie der Ned. Spoorwegen zoo spoedig mogelijk maatregelen nemen zal om de aannemers in de gelegenheid te stellen weer mee naar samen te werken als voorheen en vroeg van het standpunt der aannemeis meaedeeiing te willen doen aan de directie. De vertegenwoordiger der directie deelde mee, aan dit verzoek gevolg te zullen ge ven. L. de Vries, f Maandag middag is de heer L. de Vries, districisbcuwkundige van den rijksgebou wendienst te Haarlem, in het voormalig geoouw van de provinciale griffie aldaar door een plafond gezakt. In den afgeloopen nacht is hij aan ae verwondingen Dezwexen. De heer De Vries is bijna 38 jaar bij het Rijk werxzaam geweest. Op 1 Januari 1896 begon hij zijn loopbaan bij den toenmail- gen dienst van justitiegeoouwen in den naag. Ohaer zijn leiding kwamen verscnei- dene gebouwen voor het departement van justitie tot stand. Wij noemen de strafge vangenis te Zutphen, het rechtsgebouw te Helmond, het discrictsgebouw van de rijks werkinrichting te Veenhuizen en het op voedingsgesticht te Groenlo. Ook is hij weiKzaarn geweest aan nee geoouw van de strafgevangenis te Haarlem. Hij heeft voorts eenigen tyd als teekenaar bij het departe ment van justitie gewerkt, dij ae reorga nisatie van den rijksgebouwendienst werd hij benoemd tot districcsbouwkundige van dezen dienst in het district Noord-nolland met standplaats Haar-cm. De laatste jaren zijn onder zijn leiding uitgevoerd de verbouwing van het gebouw aan de Jansscraat voor het kantongerecht en den rijksgebouwen en verder de tweede verbouwir, 1 met de Bijbelsche Monographiën. Bij J. J. Romen Zonen, Uitgevers te Roermond, zal binnenkort een reeks ge schriften verschijnen handelen over het Ouoe en Nieuwe Testament. Deze serie, die bij Priesters en ontwikkelde leeken kennis van en liefde tot de H. Schrift wil opwek ken, zal een algemeenen titel dragen „Bij belsche Monographieën" en uitgegeven worden onder leiding van prof. dr. Jos. Keulres, den auteur- van de bekende „Bij belsche Geschiedenis". Als onderwerpen voor deze reeks komen in aanmerking Deschrij vingen van bekende BijDelsche personen, gesteld in hun maat schappelijk, godsdienstige en sociaal milieu. Veruer besenryvingen van sommige voor namere tijdperken in Israëls geseftiedenis, b.v. de onaergang van het rijk Juda, de bal lingschap enz. Vervolgens behandeling van bepaalde moeilijkheden, welke tot een bret- dere beschouwing aanleiding kunnen ge ven: Scnepping, zondeval, zondvloed, won deren in aen Bijbel, geschiedkundige waar heid van een of ander verhaal. Ook zal de Bij oei beschouwd worden in veroand met sommige moderne problemen: oorlog en vreae, sociale kwestie, rijkdom en armoe de, de maatschappelijke en huiselijke posi tie der vrouw. De verhandeling is popuiaii- wétenschappelijk. We«.enschappelyK d.w.z. in overeenisemming met de gegevens der Katholieke exegese en Bijbelwetenschap, populair d.w.z. verstaanbaar en belangwek kend voor den Priester der zielzorg en den ontwikkelden leek. De opzet van deze serie werd door de voornaamsie Nederiandscne exegeten met instemming begroet. De daarvoor in aan merking komenae boeken worden geïllus treerd. Tot medewerking verkaiarden zich berei, waarvan verscniilende reeds met opgave van het door hen te benandelen on derwerp: Prol. dr. B. Alfrink, prof. in de Exegese aan net Grooi-üeminaiie, Kysenourg tDe BaoyIonische Gevangenschap). Prof. H. Boddeke U.ss.K., prof. in de Exe gese te Wittem (De Derste Hoofdstukken van de Handelingen der Apostelen). Drs. A. van der Born, Achterveld (Eze- chiël). Prof. J. Cools O.P., S. Th. Lector, Li centiaat in de H. Scnrift, Collegium Alber- tinum, Nijmegen. Prof. dr. J. Coppens, prof. in de Exegese aan de Universiteit te Leuven, President van het College Paus Adrianus VI. Prof. P. Duncker O.P., S. Th. Lector, Li centiaat in de H. Scnrift, Collegium S. Tnomae, Zwolle. Drs. J. Eycxeier S.M.M., H. Landstichting, Nymegen. G. van Gestel S.J., Amsterdam (Sint Pau- lus). Prof. drs. N. Th. J. Greitemann, prof. in de Exegese aan het Groot-Seminane, Warmond. Prof. G. Hartmann, Oud-Hoogleeraar in de Dxegese aan het Groot-Seminarie Rij- senourg, te Zeist (Salomon). Prof. dr. R. Janssen O.P., prof. in de Exe gese aan de Universiteit te Nymegen. Prof. dr. Jos. Keuiers, prof, in de Exe gese aan het Groot-Seminarie, Roermond (ueremias). Prof. J. Kroon S.J., prof. in de Exegese aan het 'ineoiogaat der Paters Jezuïeten te Maastricht (isaias). Prof. dr. M. van den Oudenryn O.P., prof. in de Exegese aan de Universiteit te r reiDurg. Prof. dr. J. Simons S.J., prof. aan het Pauselijk Bijoei-instituul te Rome (De H. Scnriit in het licht der Palesiynscne Op gravingen). Proi. ar. Crispinus Smits O.F.M., Lec tor in de Exegese aan het Theoiogaat der pacers rranciscanen te Weert. Drs. S. Wevers S.M.M., H. Landstichting, Nijmegen. Ais eerste nummers van de reeks Bybei- sche Monograpnieën zuilen verscnynen: prof. dr. Jos. iveuiers, Jeremias, met om slagtekening en vier platen naar ontwer pen van aen ku. .«maar jus. bpeyorouck en Prof. J. Krot., j., isaias, eveneens met omsiagteeKening ui vier platen van Jos. Speybrouck. UIT DE OMGEVING LEIDEN. Donderdag, zitting R.-K. Reclasseerings- vereeniging, St. Vincentiusgebouw Hooglandsche Kerkgracht, 89 u. Donderdag, Alg. R. K. Propagandaclub „Dr. Schaepman", „Den Burcht", 8.15 uur. Vrijdag, ledenvergadering „St. Christoffel", Den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, Tel. 807 en J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, Tel. 80. Ma an da g 25 Dec. (lsten Kerstdag) neemt waar apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, Tel. 552. Dinsdag 26 Dec. (2den Kerstdag) ne men waar de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 21, Tel. 1313. VOORHOUT Causerie voor de werkloozen. Morgen ochtend om 11 uur zal door den burgemees ter, in het verpoozingslokaal voor de werk loozen een causerie gehouden worden over de werken van Shakespeare, in het bijzon der over den Koopman van Venetië. De tooneeluitvoering ten bate van het Werkloozencomité heeft opgeleverd een netto bate van 45. De collecte op de IJs club-vergadering bracht ƒ8 op. Deze be dragen zullen 't comité zeer zeker welkom zijn. Kerstgave. Voor het comité ter ver zorging van werkloozen, zal als Kerstgave, onder de werkloozen en behoeftigen ver deeld worden 500 pond worst. a ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Indisch Recht de hee- ren A. Kasmat Bahoewinangoen (Lei den) en Tan Sien Tjhiang (Leiden); doctoraal examen Rechten mej. A. J. van Vliet (Den Haag) en de heer R. Regens- burg (Den Haag). UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK Een fiets gevonden. Bij de gemeente politie zijn inlichtingen te bekomen om trent een op 9 December j.l. in goeden staat zijnd gevonden simplex heerenrijwiel. TELEGRAMMEN LE1DSCHENDAM Botsing. Door gladheid van den weg reed op den Westvlietweg nabij de oude Tol een vrachtauto, bestuurd door G. J. Steenveld uit Nootdorp, welke voor een andere auto moest uithalen, tegen het hek het aldaar gevestigde woningbureau Zeil- stra, hetwelk vernield werd. Ook de auto kreeg schade. De schade aan het dek werd geschat op 45. Biljartwedstrijd. Hedenavond zal het le viertal der biljartclub A.D.O. der St. Josephgezellen alhier in haar clublokaal een competitiewedstrijd spelen tegen de Poedelaars 2 uit Den Haag. CHINEESCHE BANDIETEN BRENGEN TREIN TOT ONTSPORING. Vele dooden. TSJANGTSJOEN, 21 Dec. (V. D.). Uit Kirin werd gemeld, dat Chineesche bandieten gisteren een personentrein tot ontsporing hebben gebracht, waarbij acht personen werden gedood. De Japansche be wakingstroepen leverden een verbitterd gevecht en slaagden er ten slotte in de Chineesche bende te vernietigen. Van de Japansche troepen werden drie soldaten en een onderofficier gedood. TWEE EN TWINTIG KOREAANSCHE COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. TOKIO, 21 Dec. (V. D.). Van de onge veer tweehonderd Loreaansche communis ten, die betrokken waren bij de onlusten aan de Koreaansch-Mandsjoerijsche grens in Mei 1930 zijn gisteren 22 ter dood ver oordeeld. Een groot aantal anderen werd veroordeeld tot levenslange dwangarbeid en de overigen tot gevangenisstraffen en dwangarbeid van een tot 15 jaar. Slechts zes beschuldigden werden vrijgesproken. TWEE DOODEN BIJ JAPANSCH VLIEGONGEVAL. TOKIO, 21 Dec. (V. D.). Bij Yukosuka is tengevolge van een motordefect een Ja- pansch bombardementsvliegtuig neerge stort, waarbij de piloot en zijn 1 werden gedood. DE GROENLAND-ONDERZOEKER KNUD RASMUSSEN OVERLEDEN. KOPENHAGEN, 21 Dec. (V. D.). He denmorgen is op 54-jarigen leeftijd te Ko penhagen overleden de bekende Groen land-onderzoeker dr. Knud Rasmussen. Knud Rasmussen is zelf van Groenland afkomstig, waar hij op 7 Juni 1879 te Ja- kobshaven geboren werd. Hij genoot zijn opvoeding in Denemarken en in 1902 maak te hij de eerste van een reeks expedities naar Groenland en het noordelijker gele gen Poolgebied. Tusschen 1905 en 1924 bezocht Rasmussen bijna alle bestaande eskimostammen en stelde vast, dat al deze stammen hun oorsprong vonden in van de kust naar het oosten en het westen getrok ken oude Indianenstammen. Rasmussen, wiens voorouders in de vrou welijke lijn zelf es1- ir-.o's waren, maakte niet alleen studie van het land, doch kende door en door de reden en gewoonten .-an de Poolvlken, waaraan hij lal van publi caties wijdde en waarover hu arie boeken schreef.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2