FOTO JONKER BREESTRAAT 29 KOOPT /LOTEN SI.EIisabelh-Ver. en pt.Vincenlius-Ver. Alg. Vereen, van Bloembollencultuur AGENDA MAANDAG 18 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BL«J PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Dec. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Büdt. Hoogste barometerst.: 771.9 te Croydon. barometerst.: 740.3 te JanMayen. Verwachting tot den avond van 19 Dec.: In het Noorden zwak ke wind uit weste lijke richtingen, neve lig tot zwaai* bewolkt, weinig of geen neer slag, lichte dooi tot temperatuur in het vriespunt. In het Zui den, zwakke zuide lijke tot Oostelijke wind,, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag.lich- te tot matige vorst. Het hooge drukgebied heeft zich in be- teekenis toenemend, naar ons land ver plaatst. In het Noorden is daardoor de temperatuur tot even boven het vriespunt gestegen en aanvankelijk lichte dooi te wachten. In het Zuiden houdt de vorst aan. In Scandinavië trekken voortdurend diepe depressies voorbij, maar op IJsland stijgt de barometer. Boven Noord-Duitschland is de lucht honderden meters hoogte boven het vries punt gekomen en hier en daar valt lichte regen door de koude lucht aan het opper vlak, zulks bij 10 graden vorst. Aangezien deze warme luchtmassa's zich naar het Zuiden bewegen, zal ook in Zuid-Duitsch- land en Frankrijk de vorst afnemen. Op den Oceaan ligt in het Zuid-Wetsen een diepe depressie, die den indruk wekte zich naar het Zuid-Oosten te verplaatsen. Indien dit gebeurt is na eenige aarzeling een verlen ging van de vorstperiode te verwachten. Aan de Noorsche kust waait een Zuidwes- terstorra, in Ierland en Schotland matige tot krachtige Zuidelijke winden. Zware neer slag viel. in Noord-Scandinavië. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middag te half drie 1.2 gr. boven nul. LICHT OP VOOR FIETSERS c.tu Van Maandagnamiddag 4.17 tot Dinsdagmorgen 7.36. HOOG WATER. Te Katwijk: van Dinsdag 19 December voorm.'3.57 tto n.m. 4.18. GENERAAL O'DUFFY GEARRESTEERD. De leider der Blauwhemden Generaal O'Duffy, de leider van de Ier se he Blauwhemden, die zich thans „Liga voor de jeugd" noemen, is gisteren te Westport in het graafschap Mayo, waar hij een vergadering zou toespreken, na een heftig gevecht tusschen de politie en zijn aanhangers, gearresteerd. Honderden politie-agenten omringden de plaats ,waar de vergadering zou plaats vin den en elke straat, welke daarheen leidde, was afgezet. Soldaten met stalen helmen op het hoofd, uitgerust met gasmaskers, geweren en traangasbommen, patrouilleer den in auto's door de stad. Generaal O'Duffy, die ondanks het ver bod van de regeering zijn blauwe hemd droeg, werd door de politie op ongeveer een mijl afstand van de stad aangehouden, maar door honderden van zijn aanhangers te paard ontzet. Toen hy de plaats bereikt had, waar de meeting zou plaats vinden, werd hij op nieuw aangehouden en gearresteerd, maar zijn vrienden te paard en anderen over manden de politie en droegen O'Duffy op him schouders naar het spreekgestoelte. Politie en soldaten bestormden daarop het spreekgestoelte en na een heftig gevecht maakten zij zich van generaal O'Duffy meester. Omringd door honderden agenten en soldaten werd hij vervolgens naar het politiebureau overgebracht. Tijdens het gevecht rondom het spreek gestoelte werden mannen en vrouwen on der den voet geloopen. Naast de kreten van de Blauwhemden „leve O'Duffy" hoorde j men aan den anderne kant van aanhangers van De Valera „weg met O'Duffy", VOOR ONZE ARME GEZINNEN ten bajjo dfir 478 ZIE ADVERTENTIE VAN MORGENAVOND SPANJE. NIEUWE SPAANSCHE BEGEERING. Onder minister-president Lerroux. Zaterdagmorgen is de Spaansche regee- ring-Barrios afgetreden. De president heeft daarna aan Lerroux opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen, hetgeeninmid dels is geschied. Van de dertien leden van dit nieuwe ka binet hadden zes zitting in de afgetreden regeering. Negen ministers zijn lid van de radicale partij, drie vertegenwoordigen burgerlijke democratische groepen en één is rechtsch. Deze regeering is een uitgesproken min- derheidsregeering, waaraan de Accion Po pular en de Agrariërs hun welwillenden steun hebben toegezegd. De minister van binnenlandsche zaken zal, daar hij geen afgevaardigde is, worden vervangen, zoo dra de alarmtoestand wordt opgeheven. De oplossing der regeeringscrisis heeft geen verrassing gebracht. RUSLAND. HONGER LIJDEND RUSLAND. Commissie tot hulpverleening te Weenen bijeen. De commissie voor hulp aan honger lij denden in Rusland, welke onder voorzitter schap staat van den aartsbisschop van Wee nen, kardinaal Innitzer, heeft Zaterdag een bespreking gehouden, Kardinaal Innitzer verklaarde, dat het doel der conferentie was, het wereldgewe ten wakker te schudden ten opzichte van den hongersnood in sovjei-Rusiand. De secretaris-generaal deelde in zijn rap port mede, dat op het oogenblik twee mee ningen tegenover elkaar staan. Eenerzijds meent men, dat thans, na den nieuwen oogst, de hongercatastrophe en het gevaar voor een nieuwen hongersnood voorbij zijn. Anderzijds echter bestaat de opvat ting, welke door bevoegde deskundigen wordt gedeeld, dat de catastrophe der laat ste zes maanden niet een gevolg is van de natuurlijke weersomstandigheden, doch uit sluitend van de ineenstorting van den land bouw. Na een tijdelijke verbetering moet daarom noodzakelijkerwijze opnieuw een hongersnood uitbreken. Dit zal dan het be gin beteekenen van een onoverzienbare ca tastrophe: de ondergang van vele mil- lioenen onschuldige menschen. De conferentie nam tenslotte een reso lutie aan, waarin werd verklaard, dat in verband met den ondergang van vele mil- lioenen menschen in de laatste zes maanden en in verband met het gevaar van een hon gersnood alle pogingen in het werk moeten worden gesteld om met vereende krachten de openbare meening der wereld, ondanks alle moeilijkheden, voor het groote werk der hulpverleening te winnen. GEPOE-GEBOUW VERWOEST? Volgens te Warschau ontvangen berich ten zou in Moskou een brandcatastrophe hebben plaatsgehad, waardoor het inwen dige van het groote Gepoe-gebouw volko men verwoest zou zijn. Talrijke personen, die in de kelders van het gebouw waren opgesloten, zouden bij dezen brand om het leven gekomen zijn. De brand zou reeds op 3 December heb ben plaats gehad, doch de bizonderheden zijn zorgvuldig geheim gehouden en publi caties er over waren verboden. Moskou verklaart evenwel, dat deze be richten uit Warschau van allen grond ont bloot zijn. CHINEESCH COMMUNISTISCH LEGER VERSLAGEN. Van de zijde der Nanking-regeering wordt medegedeeld, dat het nationalistische leger onder persoonlijke leiding van maar schalk Tsjang Kai Sjek er in is geslaagd een communistisch leger in Zuid-Kiangsi te verslaan na een driedaagsch gevecht, dat eindigde in een volledige overwinning der nationalistische troepen. Van het communistische leger zouden vijfduizend man zijn gedood, terwijl het communistische hoofdkwartier geheel in handen viel van de troepen van Tsjang Kai Sjek. AMERIKA. ROOSEVELT'S BELOFTE VERVULD. Vier millioen werkloozen op 16 December weer aan den arbeid. Volgens een officieele mededeeling uit Washington is de belofte van Roosevelt, dat hij op 16 December vier millioen werkloo zen aan het werk zou hebben gesteld, na gekomen. Volgens industrieele statistieken echter is er nog een minimum van 10 mil lioen werkloozen. Volgens generaal John son zal een wetsontwerp inhoudende de in stelling van de werkweek van vijf dagen van zes uur binnenkort aan het Congres worden voorgelegd. zal vanaf DINSDI gevestigd zijn: DECEMBER A.S. DE HEER KRELAGE De Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur hield hedenmiddag haar 172e algemeene vergadering. De voorz., de heer E. H. Krelage, hield de volgende rede: Het afzetgebied nauwelijks verzwakt. Het heeft geen nut ons te verdiepen in den algemeenen wereldtoestand, of voor spellingen te doen over de vermoedelijke ontwikkeling der dingen in de toekomst. Wij weten nu, dat wij niet meer kunnen spreken van een crisis, maar dat uit de crisis, die wij hebben medegemaakt, een blijvende lage conjunctuur is ontstaan, welke dwingt tot steeds verder gaande versobering en verlaging van levenspeil. Wanneer wij dit verschijnsel over de ge- heele wereld waarnemen, en onszelven in prenten. dat met een terugkeer van de weelde der vette jaren niet gerekend mag worden, maar dat ook eenvoud en verso bering samen kunnen gaan met tevreden heid en geluk, dan mag het bloembollen- bedrijf zich, vooral in vergelijking met nagenoeg alle andere bedrijven, gelukkig prijzen, dat het nog steeds bogen kan op een nauweliiks verzwakt afzetgebied in 't buitenland. Dat de moeilijkheden van het oogenblik in de eerste plaats niet déèr lig gen, maar in de binnenlandsche overpro ductie, wettigt het vertrouwen, dat die moeilijkheden te overwinnen zijn en geeft hoon op eep betere toekomst. Een veelbewogen jaar ligt achter ons, waaraan in de geschiedenis van het bloem bollenbedrijf een bijzondere beteekenis zal worden toegekend. Vóór ik echter iets ga zeggen over hetgeen op dit jaar zijn stem pel heeft gedrukt, moge ik eenige andere feiten in uw herinnering terugroepen, die, hoewel verre van onbelangrijk, in deze onrustige maanden misschien niet de aan dacht hebben getrokken, die, ze verdienen. Van groote beteekenis voor ieder per soonlijk is de gunstige beslissing van de Tweede Kamer om de bloembollen niet in de omzetbelasting te betrekken. Ofschoon hieraan geen financieele voordeelen van beteekenis verbonden zijn, is deze beslis- sind daarom van zooveel waarde, omdat ons daardoor een niet te ontwarren admi nistratieve romslomp gespaard blijft. Zoo wel de Minister van Financiën, die hiertoe zijn bereidwillige medewerking verleend heeft, als de Tweede Kamer, die het amen- dement-Lovirik aanvaard heeft, hebben aansoraak op onze erkentelijkheid voorde aandacht die zij aan de vertoogen van de Algem. Vereeni°ing voor Bloembollencul tuur hebben willen schenken. De openstelling van den geautomatiseer- den telefoondienst in enkele gemeenten van de bollenstreek is de eerste stap naar de volledige automatiseering van het geheele telefoonnet in Nederland. Het wordt op prijs gesteld, dat men onze nüvere streek daarvan de primeur heeft willen geven. Mocht dit in verband staan met het ont staan van deze eerste districtstelefoon uit particulier initiatief voor ruim een kwart eeuw, wij blijven hopen en vertrouwen, dat dit historisch feit en de verdere ont wikkeling van dit districtsnet de rol zullen vervullen van verkregen rechten bij de be paling der definitieve tarieven, opdat deze in verband met de eigenaardige behoeften van onze vakgenooten, zoo laag mogelijk zullen worden vastgesteld. De onpersoon! ij ke reclame, waaraan onze vereeniging via het Centraal Bloembollen Comité hare medewerking verleent, werd dit jaar met groot succes gevoerd te Philadelphia, waar een schitte rende inzending voornamelijk van Hyacin then en Tulpen in smaakvol opgestelde manden oo de jaarlijksche bloemententoon stelling aldaar een onbetwist en welver diend succes had, en te Gent op de vijf- jaarlijksche Floraliën, met een uitgebreide, bijzonder geslaagde groep van afgesneden Narcissenbloemen, di eden talloozen bezoe kers een goed inzicht gaven in de vormen- en kleurenrijkdom, die in dit geslacht thans bereikt is. De film „Van Bol tot Bloem" heeft nog niets van hare propagandistische waarde verloren. Dit jaar werd zij zelfs herhaal- Narcissenbloemen, die den talloozen bezoe- delijk in Zuid-Amerika, in 't bijzonder te Buenos-Aires, vertoond en met niet minder succes dan in andere landen steeds het ge val was. Ook op het gebied van het weten schappelijk onderzoek werd on danks den verminderden financieelen steun, die het vak geven kon, hoogst verdienste lijk wérk geleverd. Bijzondere aandacht werd besteed aan het onderzoek naar de oorzaken van de schade die onze bloem bollen bij uitvoer naar Amerika ondervin den tengevolge van de hevige hitte, waar aan ze gedurende het transport zijn bloot gesteld. Nauwkeurige bepaling van de voor dit transport geschikte data van versche ping zal vermoedelijk een uitweg uit deze moeilijkheden zijn. De proeven met het koelen van bloem bollen voor het Zuidelijk halfrond werden met goed gevolg voortgezet. Wat hiermede te bereiken is, leerde de schitterende bloe menhulde uit Argentinië aan H.M. de Ko ningin ter gelegenheid van haren verjaar dag gezonden, bestaande uit Hyacinthen en Tulpen, aldaar in Augustus volmaakt in bloei gebracht OVER DE SANEERING De verkeersbelangen van onze streek hebben de volle aandacht van het hoofd bestuur. Belemmeringen en verhooging van belasting bedreigen het vrachtautovervoer. Voor de belrj gen van onze vakgenooten, voor wie vooral in de maanden Juli, Augustus en September het vrachtautoyer- voer in den regel de eenige mogelijkheid biedt voor het uitgebreide bollentransport, zal te zijner tijd ter bevoegder plaatse wor den opgetreden. Als er eens geen maatregelen zouden zijn genomen. Wanneer wij de balans gaan opmaken, die een beeld moet geven van den toestand van het bloembollenbedrijf aan het einde van dit jaar, dan zijn daaruit zoowel hoop volle als minder bevredigende gegevens af te leiden. Hoopvol is, dat ondanks contingenteerin- gen in Frankrijk, Zwitserland en elders, in dezen voor de geheele wereld zoo benarden tjjd de export tot 30 November '33 een ge wichtskwantum van rond 41.600.000 K.G. en een waarde van ƒ18.983.000 kon bereiken, waarbij nog in acht te nemen is, dat het kwantum opzettelijk door de saneerings- maotregelen ter beteugeling van dumping is gedrukt. Vergeleken met het vorig jaar, toen het gawichtskwantum tot denzelfden datum 46 400.000 K.G. en de waarde 18.715.000.— bedroeg, is er dus een onmiskenbare verbe tering. Er is minder uitgevoerd, maar tegen een iets hoogeren prijs. Het doel, dat het Centraal Bloembollen Comité met haar juist een jaar geleden in gediend saneeringsplan beoogde, is dus, zij het ook in beperkte mate, bereikt. De ver betering moge geringer zijn dan gehoopt werd de groote beteekenis van het re sultaat der genomen maatregelen komt vooral uit, als men zich rekenschap geeft van den hopeloozen toestand, die ontstaan zou zijn, indien er geen maatregelen ter beteugeling der overproductie en tot hand having van het prijsniveau genomen waren. Hot is derhalve te waardeeren, dat de Minister van Economische Zaken zij het ook later dan gewenscht was bereid was door de indiening van de Landbouw crisiswet zich van de bevoegdheden te ver- zekeien, noodig ter uitvoering van ie ge dwongen teeltbeperking en daarmede sa menhangende maatregelen, en dat Zijne ExccPentie na de totstandkoming van die wet. de noodige maatregelen getroffen heeft om de teeltbeperking en het toezicht op den export mogelijk te maken. Zonder dwang van overheidswege was het. beoogde doel nu eenmaal niet te verwezenlijken. Maar de wijze, waarop deze maatregelen zijn voorbereid en uitgevoerd, liet te wen- schen en het oogenblik is nu gekomen om daarop de aandacht te vestigen, nu wij het geheele jaar kunnen overzien en de iaar balans ons de gegevens daarvoor verschaft. Het .s te meer gewenscht om op de fouten van het afgelopen jaar te wijzen, tenern- de ze voor he: volgend jaar zoo mogelijk te voorkomen. Enkele bezwaren en fouten. De meeste bezwaren en fouten zijn een uitvloeisel van de eigenaardige grondge dachte, waarvan het Departement van Eco nomische Zaken is uitgegaan en dat al zijn beslissingen heeft beheerscht In tegenstelling met de gedachte zoowel van het L.T.B.- als van het C.B.C.-plan, die uitgingen van een saneering en bloc voor het geheele bloembollenbedrijf, die in hare gevolgen allen individueel ten goede zou kómen, stelde het Departement voorop, dat de maatregelen zoo ontworpen moesten worden, dat ieder der 17000 bloembollen kweekers een van zijn teelt evenredig aan deel in de uitkomsten van den export be hoorde te hebben. Deze op zichzelf niet onsympathieke gedachte is zoo ver verwij derd van de realiteit en is daardoor zoo volkomen onuitvoerbaar, dat zy geen an dere dan zuiver theoretische beteekenis kan hebben. In dezen zelfden gedachten- gang gaat het Departement van de onjuis te opvatting uit, dat er een tegenstelling van belangen zou zyn tusschen kleinen en grooten, waaruit het dan weer afleidt, dat de kleinen tegen de grooten in bescher ming moeten worden genomen. Ook dit is volkomen in strijd met de werkelijkheid. Kef bloembollenbedrijf kan alleen be staan en bloeien, wanneer het den export goed gaat. Is deze voorwaarde vervuld, dan hebben grooten en kleinen daarvan béiden gelijkelijk voordeel. Maatregelen ten bate van de kleinen, maar belemme rend voor den export, kunnen dus niet aan het doel beantwoorden. De kleinen komen niet alleen onder de kweekers voor: er zijn evengoed kleine exporteurs als groote kweekers. Een bijkomstig bezwaar van de departementale opvattingen is, dat de be langentegenstelling die in vroegere periode tusschen kweekers en exporteurs heeft be staan en in latere jaren nagenoeg geheel verdwenen was ,door de wijze waarop het Departement de zaak beziet, op de spits dreigt te worden gedreven. Helaas is het niemand der vele vertegenwoordigers van vereenigingen, centralen en commissies uit onze streek mogen gelukken, het Departe ment van dit onbruikbaar uitgangspunt af te brengen. Het gevolg daarvan is geweest, dat het LEIDEN. Woensdag, R. K. Bend van Handels-, Kan toer- en Winkelbedienden, „Den Burcht", 8.15 uur. Donderdag, Alg. R. K. Propagandaclub „Dr. Schaepman"(, „Den Burcht", 8.15 uur. Vrijdag, ledenvergadering „St. Christoffel", Den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, Tel. 807 en J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, Tel. 80. Maanda g 25 Dec. (lsten Kerstdag) neemt waar apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, Tel. 552. Dinsdag 26 Dec. (2den Kerstdag) ne men waar de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35. Tel. 136 en A. J, Donk, Doeza- straat 21, Tel. 1313. Departement, meestal in strijd met des kundige adviezen, een stelsel van maat regelen heeft voorgeschreven, dat er niet in geslaagd is den binnenlandschen mini mumprijs voldoende te handhaven, boven dien praktisch tot onoverkomelijke moei lijkheden aanleiding heeft gegeven en ook nog door velen als onrechtmatig werd be schouwd en derhalve niet algemeen met de zoo hoog noodige sympathie werd aan vaard en toegepast. Uit deze opvatting van het Departement laat zich verklaren de aanvankelijk door het Departement voorgeschreven bonnen in alle kleuren van den regenboog ter con trole van de leveringen van bloembollen aan exporteurs, en de daarbij behoorende registers, die, hoewel iets minder ingewik keld, toch de noodige moeilijkheden b^j in vulling opleveren, niet het minst daar ze eerst omstreeks November beschikbaar werden gesteld, terwijl de onderlinge han del reeds in Juli en vroeger begonnen was. Uit deze opvatting van het Departement iaat zich verklaren de Handelsbeschikking van den Minister, waardoor de hoeveel heden bollen, die ten behoeve van den ex port geleverd mochten worden, benerkt werd tot bepaalde getallen per Rijnl. Roede, overeenkomende met die van het zoogenaamde „raam" voor de inlevering van leverbare bóllen. Een beperking die ook den exporteur bij uitvoer van de bol len uit eigen kraam werd opgelegd. Reeds op 23 Augustus j.l. heeft uw hoofdbestuur in een uitvoerig betoog bij den Minister aangedrongen op intrekking van dezen maatregel, evenwel zonder gevolg. Waarom geen crediet- verleening? Uit deze opvatting van het Departement vlopit verder voort het standpunt ten op zichte der credietgevers. 't Crediëtstelsei is. nu eenmaal een der peilers, .waarop het bollenvak rust. Het feit dat de buitenland- sche afnemer het artikel eerst verhandelen kan een half jaar na de levering en dus eerst dan er vruchten van plukt, maakt een hoog crediet bij den export onvermij delijk. Dit slaat terug op de credietverhou- dingen in den onderlingen handel in Ne derland en heeft ten gevolge dat het bank- crediet een zeer belangrijke, onmisbare schakel vormt in den bloembollenhandel. De credietgevers zijn zich ten volle be wust van hun zware verantwoordelijkheid in dezen moeilijken tijd; zii hebben zich uit'.rst coulant betoond ten opzichte hun ner debiteuren en zich bereid verklaard tot een regeling voor de exportzaken, waarbij ook de belangen van de kweekers als cre diteuren van exporteurs, behoorlijk tot haar recht zouden komen. Nog vermeldde ik niet de grootste en meest algemeene - grief, n.l. de volstrekte weigering van den Minister om zelfs maar een zeer nietige credietverleening van Rijkswege in overweging te willen nemen. Ik ga daarop echter hier niet nader in, om dat het onderwerp straks aan de orde komt. Het Departement, in plaats van deze houding te waardeeren, heeft echter riet willen medewerken tot een regeling, waar bij de belangen van exporteurs-debiteuren der banken en kweekers-crediteuren der exporteurs gelijkelijk zouden zijn gehaat. Men vergete hierbij niet, dat het Depar tement niet één cent uit 's Rijksschatkist in welken vorm ook met uitzondering "an het salaris van den Regeeringscommissaris voor de bloembollensaneering heeft uit getrokken. Waren er belangrijke bedragen van Rijkswege beschikbaar gesteld, dan zou men den Minister zeker niet het recht betwisten kunnèn daaraan de voorwaar den te verbinden, die hem wenschelijk voorkwamen. Maar nu óit niet het geval is en zelfs al zou de Minister nog een rentedragend crediet verleenen de sa neering geheel door het bloem bollenbed-ijf zelf bekostigd wordt, mocht dit bedrijf verwachten, dat de hulp, die het van ie Regeering ingeroepen heeft ter beperking van de teelt en het toezicht op de prijsvor ming, zou zijn ingericht op de door de lei dende organisaties in het bedrijfsleven aangegeven wijze. Dat dit niet geschied is, is vooral pijnlijk voor de beide uitvoerende organen, die de Mmister overeenkomstig de bepalingen van de Landbouwcrisiswet in het 'even heeft geroepen: de Kweekerscentrale en de Exporteurscentrale. Want in de Lostu- ren dezer lichamen hebben ook vakgeno ten zitting en deze zijn nu meermalst-, ge dwongen, maatregelen voor te betv\i*r en tit te voeren, waarmede zij zelvtsn minst instemmen. Gaarne wil ik ring uitspreken voor de wijze, waarop besturen zich beijveren litin moeilijk*! tydroovende taak te vervullen en voor v!: moeite, die zij zich gegeven hebben orv h»*t Departement te overtuigen van hetgeen 't,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2