DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NIEUWJAARS- AOVERTENTIÊN NIEUWJAARSWENSCH 25ste Jaargans MAANDAG 13 DECEMBZR 1933 No. 7689 2)e Cekióelxc (Bowïa/nt DE ABONNtfnENldPRUS bedraagt bij rooruitletaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal bi) onze Agenten 20 cent per week 2.80 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiëo 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U woorden, waarin bo betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «4 verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Niet het kind met het badwater! De w a r e persoonlijke vrijheid is een der hoogste beschavingsgoederen. Maar wij moeten constateeren, dat in deze eeuw niet de ware persoonlijke vrij heid. maar een „vrijheid", die bandeloos heid is, hoogtij viert, wordt vereerd en ge respecteerd! In een dwalende en onredelijke opvatting van vrijheid hebben de regeeringen toege laten en zelfs beschermd alle actie en alle propaganda tegen waarheden, die voor ieder mensch onomstootelijk kunnen en moeten vaststaan, die vóór dien tijd het algemeen-erkend bezit waren eener waar achtige christelijke beschouwing; hebben de regeeringen toegelaten en zelfs be schermd een bandeloosheid, die de volkeren in het verderf moet storten. Daartegen is de laatste jaren een reactie gekomen. Maar, helaas, een reactie, die op haar beurt weer de ware persoonlijke vrijheid van een anderen kant belaagt, ont zenuwt en doodt. Tegenover een revolutionaire- gezindheid op het terrein van alle geestelijke goederen is opgerezen een te ver gaande reactie, die mèt het badwater ook het kind wil weg werpen. Van die reactie geeft het huidige Duitsch- land ons een leerzame les! Een les, die wij móeten verstaan en die ons móet leeren, dat niet op deze wijze het misbruiken van de vrijheid mag worden bestreden, omdat met het zieke en slechte niet ook het gezonde en goede uit- de maat schappelijke samenleving mag worden weggesneden! Wij, Katholieken, wenschen een regee ring, die in haar practijk blijkt te erken nen, dat er waarheden zijn, geestelijke grootheden, waartegen niet openlijk mag worden geageerd en gepropageerd. Wij wil len een sterk gezag, dat met wijs beleid! zulk een actie en propaganda be let en verhindert. Maar wij, Katholieken, willen óók de er kenning en de handhaving der ware per soonlijke vrijheid. Beiden, vrijheid èn gezag zijn een eisch van de katholieke beginselen. BINNENLAND „Beginselen" als troetel kinderen. Als „beginselen" troetelkinderen worden, dan gaat daarmede vaak gepaard een geestelijke misvorming van die „beginse len". Wij zetten beginselen tusschen aanha- lingsteekens, omdat wij hier op 't oog heb ben die „beginselen", welke tenslotte uit de eigenlijke beginselen zijn afgeleid. Zoo b.v. het „beginsel" van de autono mie der gemeenten, d.w.z. het-recht der gemeenten om zichzelf te besturen. Dit is een mooi „beginsel". Van alle kan ten spreken de argumenten, om de rede lijkheid van dat beginsel aan te toonen. Maar men mag er geen troetelkind van maken! Wat gebeurd is en nog vaak geschiedt. Die autonomie is een waardevol goed, dat stellig zoo ongerept mogelijk moet worden gehandhaafd, maar zoo consta teerde de „Nederlander" dezer dagen zeer terecht dat ondergeschikt is aan de be langen van het geheel en slechts eerbiedi-' ging verdient, voorzoover het met orde vereenigbaar is. 't Is opmerkelijk, dat, terwijl de anti revolutionairen zich steeds het krachtigst voor de autonomie der gemeenten hebben ingespannen, thans een antirevolutionair minister van Binnenlandsche Zaken een voorstel doet tot beknotting van het zelf beheer, tot tijdelijke algeheele ophef fing zelfs van het zelfbeheer der roeke- looze Groningsche gemeente Beerta. En opmerkelijk is óók, dat het bedoelde wetsontwerp waarschijnlijk bij geen der DE RIJKSMIDDELEN De opbrengst in November ruim vier millioen meer dan het vorig jaar De rijksmiddelen hebben in November 37.1 millioen opgebracht tegen nagenoeg 33 millioen in dezelfde maand van het vorig jaar. Dit resultaat is te danken aan twee van de drie posten, waarop thans opcenten wor den geheven: invoerrechten ruim 4 mil lioen, suikeraccijns 2 millioen. Ook de ac cijns op gedistilleerd bracht 2,5 ton meer op en de registratierechten een groote ton. Daarentegen ging de inkomstenbelasting met meer dan 1,5 millioen achteruit, de tabaksaccijns met 3 ton, de zegelrechten met 2,5 ton. de bieraccijns met 1,5 ton. Van Januari tot en met November heb ben de rijksmiddelen nagenoeg 352 mil lioen opgebracht tegen 367 millioen in het zelfde tijdvak van 1932. Er is bijgevolg een achterstand van 15 millioen. De groote verliesposten zijn geweest in ronde cijfers: inkomstenbelasting 15,5 mil lioen, vermogensbelasting 2 millioen, divi dend- en tantièmebelasting. 4 millioei. ac cijns op gedistilleerd 2 millioen, tabaks accijns, 4 millioen, zegelrechten 2 millioen, successierechten 3 millioen. Te zamen een 32 millioen. Dat het nadeelig verschil tenslotte maar 15 millioen is geworden, is te danken aan de opcenten op de invoerrechten, welke op zichzelf ruim 6 millioen achteruitgingen, maar door de opcenten (14.5 millioen) een overschot gaven van 8 millioen, en aan de opcenten op den suikeraccijns, die 9 mil lioen opleverden. De bieraccijns gaf geen verschil met 1932, daar de mindere op brengst van een millioen, bij 1932 verge leken, gecompenseerd werd door de opcen ten. Eindresultaat derhalve: 15 millioen bij het vorig jaar ten achter. WIJZIGINGEN WINKELSLUITINGSWET Ter tegemoetkoming aan verschillen ie uit de winkelsluitingswet voortvloeiende bezwaren is thans een in hoofdzaak tech nische wijziging dier wet bij de Staten- Generaal ingediend. Bepaald is, dat onder de 21 dagen per jaar, waarop de gemeenteraad onthef! ng van winkelsluiting kan geven, geen Zon dagen mogen zijn. In de bestaande wet wordt zuIks niet uitdrukkelijk verklaard, waardoor er ten deze meeningsverschil is ontstaan. Voorts is een bepaling opgenomen, waar in uitdrukkelijk de bevoegdheid van den Gemeenteraad is vastgelegd, om den win keliers, die hun winkel op Zondag -eenige uren geopend mogen houden, een bepaald tijdvak van geopend zijn voor te scürijven. De plaatselijke omstandigheden maken het hier en daar gewenscht, aldus de minister, de uit de thans genoten vrij heid voortspruitende concurrentie aan ban den te leggen. TEGEN HET CADEAUSTELSEL De drie Ned. Middenstandsbonden vragen beteugeling We hebben dezer dagen de aandacht ge vestigd op het advies van den Nijverheids- raad, die den Minister aanraadde geen al- gemeene maatregelen tegen het cadeau stelsel te nemen. Thans hebben de drie Nederl. Midden standsbonden zich tegen het advies van den Nijverheidsraad uitgesproken en met een geharnaste documentatie zich tegen dit stelsel van economische onnatuur gekeerd. Zoo spoedig mogelijk vragen de midden standsbonden de indiening van een wets- otnwerp tot beteugeling van dit ongezon de stelsel. KATOENEN MANUFACTUREN NAAR INDIE Besprekingen tusschen Nederlandsche Japansche industrieelen De delegaties van de Japansche en van de Nederlandsche katoenindustrie hebben te 'sGravenhage een vergadering gehou den, waar zij de omeilijkheden hebbei be sproken, welke zij ondervonden bij den in voer van katoenen manufacturen in Neder- landsch-Oost-Indië. De Nederlandsche delegatie gaf een uit eenzetting van de richtlijnen waarop ver- politieke partijen in de Staten-Generaal principieelen tegenstand zal ontmoeten. Het „beginsel" van de gemeentelijke autonomie blijft gehandhaafd, maar wordt gelukkig niet meer als een troetelkind be handeld. dere besprekingen behoorden te worden gebaseerd. De Japansche delegatie zegde toe deze gronudgedachten ter kennis te brengen van bexvoegde kringen in Japan. Nadat hieromtrent een antwoord uit Ja pan zal zijn ontvangen, zal de Japansche delegatie de Nederlandsche delegatie nader berichten omtrent de mogelijkheden van verdere onderhandelingen. De Japansche textiel-delegatie,, die voor het voeren van besprekingen met de Ne derlandsche belanghebbenden eenige da gen in ons land heeft vertoefd, is gister avond vertrokken. Via Hoek van Holland zijn de heeren naar Londen teruggekeerd. HET JUBILEUM VAN PRINS HENDRIK. Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als voorzitter van het Ned. Roode Kruis heeft Z. K. H. Prins Hendrik mede gedeeld, dat H. M. de Koningin benoemd had: generaal jhr. J. A. Rcieil, eerste onder voorzitter, tot ridder in den Ned. Leeuw; mr. W. J. baron v. Lynden, penningmees ter, tot ridder in den Ned. Leeuw; den heer De Kanter, hoofdbestuurslid, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aan den heer A. A. van Kampen, sinds 1915 concierge van het gebouw op de Princessegracht, is de zil veren medaiLe in de Oranje-Nassau-orde toegekend. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdagoch tend, ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum, in het gebouw van het Hoofdbe stuur aan de Princessegracht te 's-Graveu- hage het personeel van het Roode Kruis een souvenir aangeboden. De heeren ont vingen een dasspeld met gekroonde H, de dames een broche, eveneens met gekroon de H. Aan de receptie, die Z. K. H. de Prins Zaterdagmiddag hield in het gebouw van het Hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als voorzitter dier vereeniging, ging vooraf een korte samenkomst van den Prins met hoofdbestuurs- en oud-hoofdbe stuursleden. In den loop van den middag verscheen minister DecKers op de receptie. Hij bocd namens de regeering den Prins aan de re geer ïngsmedaiiie van het Ned. Roode Kruis, in een speciale uitvoering met brillanten. Het hooldDestuur bood een klein model van deze medaille aan. Nog werd den Prins aangeboden: door den Kunstschilder Willy Sluyier een portret van den Prins; door den beeldhouwer Aug. Faiise het afgietsel van een borstbeeld van den Prins; door de Ver. „Het Oranjekruis" een door Mastenbroek vervaardigde crayonteekening. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdagavond als voorzitter van het Ned. Roode Kruis den feestavond bijgewoond, die voor het gansche personeel van het Roode Kruis ge houden is in hotel Wittebrug te 's Graven- hage. Ook Prinses Juliana was tegenwoor dig. Voorts waren o.m. aanwezig de minis ter van Defensie, dr. Deckers, de burge meester van Den Haag, Jhr. mr. dr. Bosch v. Rosenthal, en vele burgemeesters uit het land. De avond begon met het ten gehoore brengen van het Wilhelmus en den Roode Kruis-marsch. De heer en mevr. Clinge Doorenbos werk- i ten mede, terwijl een ballet werd opge- voerd uit Bouwmeester's revue 1934. Ook werd een film vertoond, voorstellende ver schillend episodes uit het bestaan van het Ned. Roode Kruis. De aanwezigen hadden gelegenheid tot dansen. HOOGER TAXI-TARIEF TE HAARLEM. Wat men reeds lang heeft zien aankomen, is thans gebeurd. Het uen-cent tarief van het klein-taxibedrijf te Haarlem kon voor een stadsrit met één passagier niet wor den gehandhaafd. Op een onlangs gehouden conferentie tusschen het gemeentebestuur en de vertegenwoordigers der erkende taxi-bedrijven te Haarlem (de exploitan ten dus van stationneerende en pijl-dra gende auto's, sinds de gewijzigde politie verordening, waarbij een snorverbod werd ingesteld), is duidelijk gebleken, dat er op de ritten met één persoon geld bij moest. Naar wij vernemen hebben deze onder nemers Zaterdagavond de telefonische me- dedeeling van de autoriteiten ontvangen, dat voor één persoon met ingang van he den 20 cent gevraagd moest worden. Voor twee personen blijft het tarief hetzelfde, n.L 2 x 10 cent. Indien men zich aan deze nieuwe regeling niet houdt, dan heeft de politie in laatste instantie het recht, de vergunning in te trekken. De eenlang-taxi- passagier moet dus thans te Haarlem het dubbele betalen van vroeger. »Tel." VLEESCH IN BLIK. Naar wij vernemen heeft de crisisrund- veecentrale de vergoeding voor het con- serceeren van het vleesch der Regeerings- koeien terug gebracht van 13 op 11 cent per kiloblik. Kippen en eendenhouderij. Namens den minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een denhouderij bekend, dat de uitkeering vol gens de Garantieregeling voor de week 18 t.m. 23 Dec. 1933 is vastgesteld op 20 ct. per 100 sl uit te voeren versche eendeneieren. Voor kippeneieren zal geen uitkeering plaats vinden. BUITENLAND BELGIE POLITIE-SCHANDAAL TE BRUSSEL Hoofdcommissaris gearresteerd, benevens andere politie-autoriteiten Te Brussel is de hoofdcommissaris van politie, Georges .Angerhausen, gearres teerd, beschuldigd van corruptie. Hij heeft bekend, groote geldelijke voordeelen te hebben getrokken door aan bekeuringen van automobilisten geen gevolg te geven. Deze arrestatie werd spoedig gevolgd door die van den commandant van de zesde sec tie van Brussel. Verder is een commissaris van politie van Antwerpen gearresteerd. Dit politieschandaal wekt in geheel België groot opzien, te meer, daar bekend is ge worden, dat nog meer arrestaties zullen worden verricht. Inzake de arrestatie van Angerhausen verluidt, dat deze en de andere gearres teerden met een gepensionneerd commis saris van politie, die na zijn uittreden uit den dienst 'n zaak in benzine en olie had geopend, een overeenkomst gesloten had den, dat tegen een provisie van 10 pet. klanten zouden worden aangebracht. Zij gingen daarbij buitengewoon geraffineerd te werk. Steeds meer chauffeurs kwamen in den laatsten tijd „in aanraking met de politie". Er werden dan uitvoerige proto collen opgemaakt, waarbij terloops te verstaan werd gegeven, dat een uit den dienst getreden collega een handel in olie en benzine had geopend, en dat het raad zaam was daar inkoopen te doen. Vele chauffeurs vonden het dan inderdaad raad zaam een dergelijken wenk na te komen, waarna de protocollen weer verdwenen, en het zaakje „met een sisser" afliep. De ge- pensionneerde politieman, Pauwels gehee- ten, zit met zijn beide zoons reeds achter slot en grendel. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De uitspraak in het Rijksdagbrandproces bepaald op Zaterdag a.s. (2de blad). Politieschandaal te Brussel. (1ste blad). Generaal O'Duffy, de leider der Iersche fascisten, gearresteerd. (1ste blad). Nieuwe regeering in Spanje onder lei ding van Lerroux. (1ste blad). BINNENLAND. Wijziging van de Winkelsluitingswet. (lste blad). Bejaarde man te Overschie door twee kwajongens overvallen, die beiden konden gearresteerd worden. (Gem. Ber., 3de blad) Overval op een loopjongen in Apeldoorn. In een leeg huis beroofd en opgesloten. (Gem. Ber., 3de blad). Onde moordzaak te Rotterdam opgehel derd. Duitscher als dader te Aken aan gehouden. (Gem. Ber., 3de blad). Twee kinderen te Assendelft in een slois- kolk verdronken. (Gem. Ber., 3de blad). Doodelijke aanrijding te Eindhoven. (Gem. Ber., 3de blad). Gasverstikking te Tilburg. (Gem. Ber, 3de blad). Treinontsporing bij Zwijndrecht. (Gem. Ber., 3de blad). Vergadering Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Friesche Elfstedentocht gewonnen door de Vries uit Dronrijp en Kastelein uit Wartena. (2de blad). Verschillende nationale kampioenschap pen en wedstrijden op de schaats. (2de blad). Vanaf heden tot en met 28 December a.s. is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 30 December den gebruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adver tentiën zijn a contant 14 regelsf0.50 5—8 ii 9-12„1.50 13-16 2— DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in in het nummer van 30 December van „De Leidsche CourantPapengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1