ZATERDAG 16 DECEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. XXX VL Met het woord „heiden-cultuur" hebben wij Hitier's rassentheorie bestempeld. En inaerdaad, wie niet ziende blind is of hoo- rende doof, die mag de een of andere goede trek der nazi-beweging prijzen, maar het totaal afzakken naar het heidensche Ger manen dom schrikt hem wel af. En dit ge vaar bestaat. Wat b.v. te zeggen van deze zin: „Men- schelyke cultuur en beschaving zijn op dit deel der aarde onafscheidelijk verbonden met het aanwezig zijn van het Ariscnc ras". M.a.w„ als er geen Ariërs (Duitschers) meer zyn, dan is er ook geen bescnavi.ig meer. 't Is werkelijk fraai. Waar en wan neer Hitler dergelijke fantasie heeft ver gaard en welke bronnen hij daarbij ge bruikte zal altijd wel voor de wereld ver oorgen blijven. Maar dat ze alles behal ve katnoliek zijn is zeker. Zijn bedoeling schijnt te wezen, dat be schaving (cuituur) alleen met de moder ne wetenschap kan samengaan. Dat er in die moderne wetenschap een groot geeste lijk tekort is deert hem oogenscnijniijk niet. Want er zijn toch volken, die w e t e n- schappelijk en technisch wel min der goed zijn, maar die geestelijk stuK- ken hooger staan dan heel Duitschland. Het is nooit een teelten van geesteiyxe groot heid geweest, als volkeren technisch alleen hoog staan. Neem b.v. de Vei- eenigae Saaien, waar alles draait om Wall- streec, een volk van miliioenen is er aller treurigst aan toe, omdat een paar kapitaal krachtigen het geld in hun maent heooen. Maar van gees iel ijKe cultuur is in Ame rika al beroerd weinig te vinden. En dat juist maakt een volk groot en sterk, en vormt in-zich een voor oenoedmid del tegeu extreme dingen ais doodslag, kinderroof eu huwelijksontrouw. Wat Hitier, zij het dan negaiiel, durft prijzen, voelen de Ameri kanen als een vioex, die trots machines en ge.ci over dit geestelijk-arme volk moest komen. Tegenover die superioriteits-verklaring van net Duitsche.volk, plaatsen wetenschap pelijke mannen het resultaat van hun on derzoek. En het is dit resultaat, dat Hit ler's pian-de-campagne aoet wanxeien. Want hoe fel en schijn logisch hij zijn stel lingen ook heeft opgezet, zij missen een we.enschappeiijK-vasuslaanden ondergrond. Niet éen Dewys levert Hitier om zijn be weringen te staven; hij kan dat ook niet wegens zijn opzet n.L ae propaganda. Im mers, de angst voor de ondergang is van behang geweest voor hem en zijn beweging en van de eigenwaan van het uuitscne volk moest hij wei profiteeren. Welnu, dan komt men met om bewijzen. De idee: „wij Ariërs zijn d e menscnen", was genoeg olie om oen brand te steken in het bouw vallige huis der Duitscnen „parlementaire" toesuanoen. De terra „Ariër", waarmee thans in Duitschiand zoo gedweept wordt, is moei lijk te ontleden. Het volk is trouwens niet zuiver Arisch; de wetenschap, waarvan we hierooven reeds spraxen, komt voor het Duitsche volk tot de volgende conclu sie. „Tot het Germaansche ras kan men hoogstens 5ü pet. rekenen en van deze oü procent helt de grootste massa over tol het Oostbaltische ras, weer te verdeelen in het daliscne en het eurasische ras". Wie zyn Ariërs? Wat is Arisch? 't Valt moeilijk om dat te zeggen en in Duitschland wordt hel mdus geformuleerd: Een Ariër is een niet- Jood. Maarin zijn groote redevoeringen zegt „der Eiihrer": Wij staan op den boaem van net positieve Christendom". Hetzelfde schrijft hij in zijn boek „Mein Kampf". Maar Christus was een ras-eente Jood, du3 als Hitler alle Joden voor niets-nutten ver klaard raakt hij den Christus. Die kant durft hij echter niet uit, want hij is genoeg onderlegd om iets dergelijks als een gevaar te zien. Maar wat dan gedaan? Zonder bezwaar hebben ze er al weer iets op gevonden en Christus tot een Ariër gemaakt- De dolste fantasie. j uister is het, dat heel wat nazi-voorman- nen een „Germaansch Christendom" wil len gaan belijden; een nieuwe vinding, die met tallooze gevaren zich opdringt. En tal rijke teekenen wijzen op een komenden strijd tusschen deze „vinding" en het Chris tendom, waarvan de Wachter in Rome ze telt. S. M. EEN VRUCHTBAAR „DEBAT". Is er nog wat te vragen naar aanleiding van het gesproxene? En zoo waar, enXele Gezellen waagden het er op, om op onze sociale cursus den heer Kasteel iets te vra gen. Op zich is dat geen prestatie, maar het naar voren brengen van actueele vragen, deed alle aanwezigen medeleven. Vragen en antwoorden kwamen onge veer op het volgende neer: Was het geen oneerlijke tactiek van Mi nister Ruys, toen hij, alvorens een ryks- bouwcrediet te geven, een zakken der Ion nen in de bouwvakken eischte? Antwoord: Dit was meer ingewikkeld dan de opper vlakkige toeschouwer denkt, want daarmee hielden verband de vraag naar goedkoo- pere woningen, de credietvoorziening, de verlaging der materiaal-kosten etc. Verge ten mag niet worden, dat het Rijk niet de rente mag verlagen, want dit is in strijd met onzen Grondwet. De crediet-waardig- heid was hier een der grootste obstakels. Wat nu dat eene punt, n.l. de loonsverla ging betreft, merkt de heer Kasteel op, dat de loonen in het beschutte bouwbedrijf zeer hoog waren. De heerlijke vette jaren, waar in aannemers en werknemers grof geld hebben verdiend, zijn nu voorbij. Zoowel door het zakken der kosten voor materiaal als door de mindering der inkomens dij alle lagen van ons volk, was het verlagen der loonen, die in de bouwbedrijven zwaar wegen, noodzakelijk. De behoefte aan goed- koopere woningen steeg met den dag (is trouwens nog aanwezig) en daaraan had het bouwbedrijf, hoe onaangenaam loons verlaging ook is, zich aan te passen. Spr. acht loonsverlaging niet zoo erg als werk loosheid, want dat is een ramp voor be trokken personen. Vergeten we niet, dat wij verdiepingen hooger leven dan zelfs de Engelsche arbeiders, 't Is hard te moeten afdalen, maar harder is het te moeten zien, dat je naar beneden moet springen met gevaar van te vallen. Spr. acht het geen oneerlijke tactiek, want loon op hoog pijl houden als alles zakt, is onmogelijk. (Wordt vervolgd). WANDELSPORTCLUB. Wie aan de 40 K.M. marsch, uitgeschre ven door de vereeniging „Bataven", wil deelnemen moet zich opgeven by L. de Groot, Bloemistenlaan 24. Deze marsch wordt gehouden 2en Kerstdag. Daarom moet er a.s. Zondag flink getraind worden, jongens. We zullen dus afspreken, dat we allemaal om half 3 aanwezig zijn in ae zaal en nemen allen een nieuw lid mede. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden by het bestuur, en by de leden. VOOR EEN GOEDE RETRAITE. Heden, Zaterdag, begint de noveen ter eere van den H. Clemens voor het welsla gen van de Kerstretraite. Alle retraitanten bidden dus extra voor een goed resultaat van de reaaite, waar zooveei amangt van God's genade. Noveenboexjes zyn te verkrijgen by den huismeester, W. Boogers. KERSTUITVOERING. Eind December geven de onderafdeelin- gen Liedertafel en Sympnonie een Kerst uitvoering. Beide onderafdeelingen zyn van zins dit jaar iets extra's te geven, waar op we gaarne de aandacht vestigen. Be langstelling uit ae geneele vereeniging wordt dan verwacht WEDSTRIJDEN. Morgen worden de wedstrijden in kege len en kruisjassen voortgezet. Alle deelne mers dienen om kwart voor negen aanwe zig te zijn; dan kan alles geregeld door gaan. ZAAL EN H. MISSIE. Zondag is de zaal open van 12.30 tot 2.30; savonas van 8.30 tot 10.15. Maandag en Dinsdag is de zaal gesloten. Raadpleeg verder de agenda. INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. Katholieke jongemannen, die 17 jaar oud zijn, worden Donderdagavond om half ne gen in de Prassidentskamer verwacht Dit maal wegens de H. Missie niet op Maandag. Belanghebbenden houden hiermee s.v.p. goed rekening! FINANCIëN EN ECONOMIE 4 pet OBLIGATIE-LEENING, KERK BESTUUR VAN DE H. LIDUINA TE HILLEGERSBERG. Het Kerkbestuur van de H. Liduina te Hilligersberg machtiging heeft ontvangen om ter vervanging van te haren laste uit staande schuldbekentenissen op korten ter mijn een obligatie-leening aan te gaan, groot f 150.000, rentende 5 pet 's jaars, te plaatsen in stukken van f 1000.f 500. en f 100.Zegelrecht en verzendkosten voor rekening van het Kerkbestuur. Door deze obligatie-leening, ter vervanging van op korten termijn opgenomen geld, worden de lasten der parochie, die in deze beginja ren aan hare verplichtingen steeds heeft vol daan, niet verzwaard. Bij de "toenemende uitbreiding zal de parochie in de toekomst rente en aflossing zeker kunnen dragen. Inschrijving op deze obligatie-leening ge schiedt aan het adres van Pastoor G. Kuys, Burg. Ie Fevre de Montignylaan 19, Hille- gersberg, gironummer 118915. Wy verwij zen verder naar de In dit nummer voorko mende advertentie. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK KERKNIEUWS NIEUWE PAROCHIE TE SCHIEBROEK. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft opgericht een nieuwe Parochie te Schie- broek, onder den titel van H. Apostel Pau- lus en benoemd tot eerste Pastoor van die Parochie, den weleeny. heer A. Bekkering. Audiëntie, Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag, Donderdag en Zaterdag géén audiëntie verleenen. Vrijdagmiddag kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Als voorstemmer wordt aange wezen de heer den Hollander. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin zij de meening van den raad verzoeken over hun voornemen de 5 pet korting op de salarissen van den burge meester. secretaris, ontvanger en wethou ders voorloopig te continueeren in afwach ting van een geheel nieuwe salarisregeling, die in voorbereiding is. De heeren van der Meer, Soeteman en Liefferink zijn het hier zoo maar niet mee eens. Zij meenen, dat gezien de ongunstige finantieele omstandig heden met 5 pet korting niet kan worden volstaan en dat Ged. Staten met een ver der gaan de salarisverlaging groote spoed moeten betrachten. De voorzitter meent, dat de voorstellen van de genoemde raadsleden niet juist zyn, waar Ged. Staten zelf mededeelen, dat zij met de voorbereiding van een nieuwe sala risregeling bezig zijn, die stellig een bedui dende verlaging zal inhouden. De heeren Van der Wiel en Van Eeden meenen, dat de raad zich zou blameeren als zy na ken nisneming van de mededeeling van Ged. Staten, dat een nieuwe regeling in voorbe reiding is, nog in zou gaan op het voorslel- Van der Meer c.s. Het voorstel van ge noemde heeren om bij Ged. Staten op spoed aan te dringen wordt verworpen met 4 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren den Hollander, Lieffering, Van der Meer en Soeteman. Het voorstel van B. en W. om de bestaande korting van 5 pet. vocr- loopig te continueeren wordt hierop aan genomen. De schelpenvisschers. Ingekomen is een verzoek van een aan tal schelpenvisschers om voor hen een steunregeling in het leven te roepen even als voor de kleine kweekers. B. en W. ad- visceren afwijzend met het oog op de ge volgen en stellen voor ieder geval op zich zelf te bezien. De heer Caspars is niet voor steun, maar wil de schelpen, die deze men- schen hebben door de gemeente laten aan- koopen, opslaan en later weer verkoopen. De heer Soeteman gaat accoord met het voorstel-Caspers. De voorzitter en Weth. de Witt deelen mede, dat dit voorstel niet voor inwilliging vatbaar is, omdat veie schelpenvisschers geen schelpen voorradig hebben. De heeren Krau en Van der Niet breken een lans voor de schelpenvisschers om hen vooral niet te lang te laten wach ten en de steun niet al te krap te bezien. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat de Minister goed vindt, dat een Kerstgave wordt ver strekt aan de werkloozen tot yt van het bedrag van hun steun en stelt voor, dat de raad by voorbaat zich hiermede accoord verklaart. Aldus wordt besloten, nadat de heer Kiau heeft voorgesteld aan de Kerst- gave toe te voegen en dubbele kolenbon. B. en W. zullen hierover aan den Minister schrijven. Een weezengeld van 60.per kalender jaar wordt verstrekt aan de 8 kinderen van de Wed. Heemskerk in het Langeveld. Het raadslid Vink heeft aan B. en W. ge vraagd om de coöperatieve winkel te be trekken in de distributie van onvermeng de margarine en bussen vjeesch. De voor zitter deelt mede, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, omdat anders alle winkels in de distributie zouden moeten worden betrokken, hetgeen niet gewenscht is en tot allerlei administratieve moeilijkhe den zou leiden. De heer Van Eeden verde digt in een uitvoerig, wel gedocumenteerd betoog het standpunt van B. en W. Zij, be door de regeeringsmaatregelen worden ge dupeerd hebben ook op de eerste plaats recht op deze distributie. De heeren Meijer, Vink en Braun wijzen op de bijzondere po sitie, die de coöperatieve winkel inneemt, waar de klanten tevens aandeelhouders zijn en crediet hebben, terwijl zij in winkels, waar zij alleen regeeringsartikelen koopen contant moeten betalen. Het standpunt van B. en W. lijkt sterk op gedwongen winkel nering. Ingekomen is een verzoek van de bewo ners van den Van Hardenbroekweg om een lantaarn te plaatsen by den hoogen trap in dien weg. B. en W. adviseeren afwijzend met het oog op de financiën. De heeren Van der Wiel en Liefferink wijzen op het ge vaarlijke punt en de mogelijke aanspra kelijkheid van de gemeente bij ongeluk ken. De voorzitter wijst echter op een der- gelyke imposante manier op de finantieele moeilijkheden van de gemeente, dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met slechts 6 stemmen tegen. Het verslag van de Spaarbank van Noordwijk en Omstreken wordt voor ken nisgeving aangenomen onder dankbetui ging aan commissarissen en commissie voor hun beheer. De verlies en winstrekening wijst een batig saldo aan van ruim 88.000. Restaurants en winkels. B. en W. adviseeren op een verzoek van verschillende bonden van Hotel- Caiè- en Restauranihouders om gebruik te ma ken van de by de wet op de personeele 0e- lasting toegekende bevoegdheid om Café's en Restaurants voor de toepassing van deze wet mei winkels gelijk te stellen. De heer Van Eeden, gesteund door de heeren Lief ferink en Braun meent, dat de bestaande toestand onrechtvaardig is en dat een be roep op de gemeentefnanciën in dit geval niet op gaat. De voorzitter handhaaft bet voorstel van B. en W. en zegt, dat anders nieuwe middelen moeten worden aangewe zen om de gevraagde derving van inkom sten goed te maken. Ook de heer Soeteman steunt het voorstel van den heer Van I Eeden. Op advies van den heer van der Wiel nemen B. en W. hun voorstel terug, teneinde te laten becijferen wat zou kosten inwilliging van het verzoek van adressan ten. Hierop worden vastgesteld diverse bouw regelingen voor den Atjehweg, Oranjeweg, Zuid-Boulevard, Boerhaaveweg, Lijnbaan- weg en Kerkhofpad. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stel len van bijna 7000.voor reconstructie- werken aan de Bronckhorststraat. Besloten wordt tot intrekking van het bouwverbod liggende op een geprojecteer de doorbrak, dwars door het dorp Noord- wyk aan Zee van Maarten Kruylstraat tot de de Ruyterstraat. De gemeenterekening en bedrijfsrekenin- gen 1932 worden hierop vrywel zonder de bat vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten aan de drie plaatselijke vakcentrales een subsidie beschikbaar te stellen van elk 100.— voor ontwikkelings- en ontspanningsdoeleinden van de werk loozen. De gemeentelijke verloskundige, die een salaris geniet uit de gemeentekas van 1000.— en daarvoor giatis verlossingen moet verrichten op bewijs van onvermo gen, afgegeven door den Burgemeester, vraagt een extra vergoeding, omdat in te genstelling met vroeger zooveel bewijzen van onvermogen worden afgegeven. B. en W. stellen voor haar voor iedere gratis verlossing boven het aantal van 10 een bedrag van 5.uit de gemeentekas te verstrekken. De heeren Meyer en Braun vinden de bestaande belooning voor den te presteeren arbeid welletjes, terwijl de heeren Admiraal en Van der Niet dankbaar zijn voor de door Burg. en Weth. voorge stelde regeling. Het voorstel van B. en vV. wordt aangenomen met 4 tegen 11 stem men. Besloten wordt tot conversie van een geldleemng per resto groot 170.000.en rentende 4% pet., door het aangaan van een nieuwe leening tegen een rente van 4 3/8 pet. a pari. Vleeschkeuringswet. Hierop komt aan de orde het belang rijkste punt der agenda n.l. het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Val- kenourg betreffende de uitvoering van de Vleeschkeuringswet. B. en W. stellen voor den eigen keuringsdienst op te heffen en deze over te dragen aan een centraien dienst van de genoemde gemeenien. Het hoofd van den dienst, de heer C. de Graaf, zal dan overgaan in den nieuwen dien-t en daarvan het hoofd worden. B. en W. motiveeien hun voorstel in hoofdzaak op finantieele motieven, omdat door de voor genomen centralisatie een meerdere winst wordt bereikt van 1300.als net bestaan de Noordwyksche keuringstarief gehand haafd bleef en een meerdere winst van 2200.als de hoogere Katwijksche ta rieven worden overgenomen. B. en W. stel len voor om, gezien de vele lasten, die ree-is tengevolge van de crisismaatregelen op ie slagersbedrijven in den laatsten tijd zijn komen te drukken, de Noordwyksche tarie ven te handhaven. De heer Van Eeden brengt lof aan B. en W. voor hun voorstel, maar heeft toch eenige ernstige bezwaren. Op zyn voorstel wordt besloten art 7 van de voorgestelde regeling, waarin de moge lijkheid is opgenomen van het stichten van een centraal slachthuis te Katwyk zonder meer te schrappen. Spr. vindt voorts de gecalculeerde Winst van ruim 100 pet. op een sociale maatregel als de keuringsdienst is schandelijk hoog en stelt voor de tarie ven zoodanig te verlagen, dat er voer Noordwijk geen grootere winst over blijft dan 25 pet Op voorstel van den heer Van der Wiel trekt de heer Van Eeden zyn voorstel in om na een half jaar als de wer kelijke resultaten van den dienst bekend zyn, deze zaak opnieuw aan de orde te stellen. Voorts worden op voorscel van den heer Van Eeden verschillende wijzigingen van juridischen aard aangebracht. De hee ren Liefferink, Van der Meer en Meijer staan eenigszins sceptisch tegenover deze zaak. De zaken mareneeren thans prachtig, wij zyn baas in eigen huis en wij maken een redelijken winst Hoe dit alles met Katwyk zal gaan moet worden afgewacht De heer Van der Niet vraagt om het sa laris van het Hoofd van dienst tot 5000 ie verhoogeu en ook de verplaatsingskosten van den veearts acht hij te laag. De voor zitten zal deze zaken bespreken met de andere deelnemende gemeenten. Na zeer uitvoerige discussies wordt besloten in prin cipe toe te treden tot den gecentraliseerden dienst Noordwijk, Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, met 3 stemmen tegen, n.l. de heeren Liefferink, Vander Meer en Meijer. Hierop wordt de openbare vergadering, zonder dat van de rondvraag wordt gebruik gemaakt, gesloten. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN. KALENDER DER WEEK DERDE ZONDAG VAN DEN ADVENT. Als niet anders wordt aangegeven geen Gloria en geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. ZONDAG 17 Dec. Derde Zondag v. d. Advent. Mis: Gaudete. 2e geoed ter eere van Maria (Deus, qui); 3e voor Kerk of Paus. Credo. Prefatie v. d. Ailerh. Drie eenheid. Weidra zal de Christus verschijnen. Hij Is reeds nabij. Daarom verblijdt u. (Introï tus; Epistel). Wy stellen ons de geoeurte- nis van Christus' komst levendig voor den geest en ons verlangen doet ons bidden: „Gij, Heer, Die zetelt boven de Cnerubij- nen, kom ons verlossen". (Graduale; Alle luja-vers). En Isaias, de Advents-proteet bemoedigt ons: „Weest sterk in vertrou wen, vreest niet, God zal komen als Ver losser" (Communio). Op ons gebed zal H(J door de genade van Zyn bezoek wegnemen de duisternis van onzen geest, de ongerech tigheid van Zijn volk en ons Zijn neiligen vrede schenken. (Gebed; Epistel; Offerto rium). Moge het H. Offer, dat wij godvruch tig met den priester opdragen, aat voor ons bewerken en ons voorbereiden op het ko mende geboortefeest van den Verlosser. löuAgebeu; rostcommunio). MAANDAG 18 Dec. Mis v. d. vorigen Zonuag: Gaudete. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor alle overledenen (riaeiium, het geoed uit het eerste requiemmisiormu- lier); 4e voor Kerk of Paus. Na het Gra duale wordt het Alleluja met vers niet ge beden. DINSDAG 19 Dec. Mis als gisteren, maar het gebed voor de overledenen wordt niet geoeaen. WOENSDAG 20 Dec. Quatertemperdag. Dus: Geboden Vasten en Onthoudingsuag. Mis v. d. Quatertemperdag: Borate. 2e ge bed v. d. Vigilie v. d. H. Thomas; 3e ter eere van Maria. Laatste Evangelie v. d. quatertemperdag. Of de Mis v. Vigilie: Ego autem. 2e ge bed v. d. quatertemperdag; 3e ter eere van Maria. Laaiste Evangelie v. d. quatertem perdag. N.B. Vandaag mag in den vroegen mor gen gezongen worden de Gulden Mis: Borate toeii. (Votiefmis van Maria in den Advent. Zie in het Misboek onder de vo- tiei'missen van Maria). Gloria. 2e gebed v. d..quatertemperdag; 3e v. d. Vigilie. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereeruig). Laatsie Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. In de z.g. Gulden Mis wordt vooral Ma ria's Goddelijk Moederschap geëerd. DONDERDAG 21 Dec. Feestdag v. d. H. Thomas, Apostel. Mis: Mihi autem. Glo ria. 2e gebed v. d. dag (d.L v. d. vorigen Zondag). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. De H. Thomas is de Apostel, die op het woord van zijne mede-apostelen niet wilde gelooven aan de verschijning van den ver rezen Chrisius.Acht dagen later beieed hij voor den opnieuw verschenen Christus zijn geloof met de woorden: „Myn Heer en mijn God". Na een leven van prediking van Christus* heilig Evangelie is de Apostel met pijlen doodgeschoten. VRIJDAG 22 Dec. Quatertemperdag. Dus: Geboaeu Vasien en unthouamgsuag. Mis v. d. H. Hungerus, Bisschop van Utrecht: Statuit. Gloria. 2e gebed v. d. dag; 3e ter eere van Maria. Laatste Evangelie v. d. quatertemperdag. Kleur: Wit. Met kracht verdedigde de H. Hunger de onverbreekbaarheid van het huwelijk te genover zijn weldoener koning Lodewijk den Duitscher, die zijn vrouw in een kloos ter had opgesloten en een z.g. huwelijk sloot met een andere vrouw. ZATERDAG 23 Dec. Quatertèmperdag. Dus: Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis: Veni. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor de Kerk; 4e voor den Paus. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: VRIJDAG. Mis v. d. Quatertemperdag: Prope es. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. ER WORDT KOU GELEDEN. WU lezen in de Volkskrant: We schermen nogal eens graag met het ministerieele woord (al is men het er blijkbaar al niet meer over eens, van welken minister het afkomstig is) dat in ons land geen honger wordt en mag worden geleden. Maar kou-lyden is ook heel erg. En dit komt in deze dagen voor, en veel voor. In overigens volkomen normale ge vallen, ook in gezinnen, waar men Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. niet wegens zieken en ouden van da gen aan meer brandstof dan anderen behoefte heeft. Nu mag men hopen, dat liefdadige menschen in hun buurt bijspringen waar de nood aan den man is, maar er zijn zooveel gegoeden, die geen be- hoeftigen in hun buurt hebben. Hopen, dat de afdeelingen van het Nationaal Crisiscomité bij dit barre weer onmiddellijk in actie zullen ko men. Maar men heeft geen zekerheid dat allen zullen worden geholpen. Laat daarom de overheid zonder lang beraad, zonder raadpleging van aller lei instanties, den kolentoeslag verhoo- gen. Nu, onmiddellijk. Er is thans, anders dan in den oor logstijd, brandstof in overvloed, zelfs te veel. Daarom zou te minder verschoon baar zijn, dat bij zulk een overvloed kou moest worden geleden. Een dergelijke aanklacht moest tegen onze volksgemeenschap niet geuit kun nen worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6