ZATERDAG 16 DECEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 WATERPOLO. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. H.D.Z.—R.D.Z. 3—2. In de zweminrichting aan den Heiligeweg te Amsterdam vond gisteravond de polo wedstrijd H.D.Z.—R.D.Z. plaats. Deze wed strijd was de returnmatch van den in het begin van den zomer te Rotterdam ge speelden wedstrijd en gold voor het kam pioenschap van Nederland voor dames. Om verschillende redenen was deze wedstrijd steeds uitgesteld, doch thans had deze dan eindelijk plaats. De wedstrijd werd gewonnen door de Amsterdamsche dames en daar indertijd de Rotterdamschen gewonnen hadden, zal er nog een wedstrijd gespeeld moeten wor den voor de beslissing. Met dat al is er dus nog geen kampioene van Nederland, hoe wel we reeds weer aan het begin van de nieuwe competitie staan. Over het verloop van den wedstrijd het volgende: De eerste aanvallen zijn voor de H.D.Z. doch stranden op het goede werk van de Rotterdamsche doelverdedigster. Dan nemen de bezoekster het spel in handen en na eenige gevaarlijke scrimmages voor het doel der gastvrouwen weet A. den Ouden de H.D.Z.-keepster te verschalken met een boogbal (01). Het spel wordt er niet fraaier op. Weer heeft de R.D.Z. succes als A. den Ouden de bal toegespeeld krijgt (02). De H.D.Z. laat zich echter niet ont moedigen en valt energiek aan wat ten slotte beloond wordt met een fraai schot van mej. Brandt, hetwelk doel treft (12). Met dezen stand komt de rust. Spoedig na de hervatting weet mej. Brandt voor de H.D.Z. den gelijkmaker te scoren (22). De gastvrouwen krijgen een strafworp toegewezen, welke mej. Sligting in een doelpunt weet om te zetten (32). De R.D.Z. doet nu al het mogelijk om den stand gelijk te maken, waarmede zij zich dan tevens kampioene van Nederland had kunnen noemen. Het mocht echter niet zoo zijn. Door deze overwinning van de H.D.Z. is een beslissingswedstrijd noodzakelijk ge worden. Wanneer en waar deze gehouden zal worden is echter nog niet bekend. NATIONALE VIERKAMP OM DEN J. P. HAUSER-BEKER. De voorronde van het polotournooL Gisteravond werd in de zweminrichting aan den Heiligeweg te Amsterdam de voor ronde gespeeld van het waterpolotournooi, als onderdeel van den nationalen vierkamp om den J. P. Hauser-Beker, georganiseerd door de z wem vereen iging „Dolfijn". Het resultaat van de loting was dat Dol fijn allereerst tegen H.Z. en P.C. speelde <*n daarna A.Z. tegen D.J.K. DolfijnH.Z. en P.C. 3i. Het karakter van den strijd is uiterst snel en verrassend. Beide teams werpen zich met enthousiasme in den strijd. Na eenige wederzijdsche aanvallen weet H.Z. en P.C. door middel van Ingenluyff het eerst te scoren. De aanvallen blijven elkander snel opvolgen, doch beide keepers zijn in goede vorm. Rijke moet voor de tweede maal zwichten voor een onhoudbaar schot van J. Reekers (02). Dan verkleint v. d. Kamp met een mooie bal den achterstand tot 12, waarmede de rust ingaat. Wat vooral bij de Hagenaars opvalt, is het goede team-werk dat de heeren laten zien. Na de rust ontsnap, het Haagsche doel eenige malen aan een zekere doorboring, waarbij keeper Rijpstra vaak geholpen wordt door paal en lat. Mueller brengt met een ver schot de partijen op gelijken stand. Direct hierop verhoogt v. d. Velden de score voor Dolfijn met een doorslagsbal (32). De gastheeren blijven domineeren. Toch weet Schrieder bij verrassing den stand weder gelijk te maken (33). Hier door moet verlengd worden. Het is nu we der Schrieder die de beslissing brengt. (34). Dolfijn scoort niet meer zoodat de Hagenaars den wedstrijd winnen en dus hedenavond in de finale komen. A.Z. 1870D.J.K. 2—7. Beide ploegen verschijnen met eenige in vallers. Aanvankelijk gaat de strijd gelijk op. Ter Heege bezorgt D.J.K. de leiding wanneer hij een rush uit de achterhoede met een scherp schot besluit. Wannéér Bannenberg het leder van Van Dijk toege speeld krijgt, benut hij de kans en maakt gelijk (11). Plantenga scoort op de 2 M- lijn liggend het tweede doelpunt voor D.J.K. Deze voorsprong is echter van kor ten duur, daar Van Dijk onmiddellijk hier op gelijk maakt (22). Hiermede komt de rust. Na de hervatting is A.Z. meer in het of fensief. Het succes komt echter van de andere zijde als Plantenga keeper Jaeger bij verrassing passeert (23). Kort daarop brengt Jan Senff den tsand op 24. De A.Z.-ers worden nu meer en meer teruggedrongen. Ter Heege deponeert No. 5 in het net terwijl Plantenga keeper Jaeger voor de zesde maal passeert. Het is ech ter nog niet genoeg, de doelpuntenregen houdt aan en Senff maakt er 27 van Hiermede komt het eind. Door deze overwinning komt dus D.J.K. morgenavond in de finale tegen H.Z. en P.C. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL De deelnemende koppels. Aan de Zesdaagsche te Brussel, die van 29 December tot 4 Januari zal plaats heb ben, zullen de volgende twintig koppels deelnemen: PijnenburgWals, BraspenningJan van Kempen, VluggenSlaats, Brocardo Guimbretière, MoutonBoucheron, Bres- cianiPugliesi, SchönRichli, A. Buysse De Neef, CharlierLoncke, Haemerlinck Debruycker, DepauwVan Nevele, R. Gijs- selsJ. Aerts, H. Aerts—Haezendonck, VerhaegenL. Muller, R. MartinSmeets, A. MaesVerreycken, C. van HevelJ. Wauters. Van BuggenhoutAnjies, Billiet Van Vlockhoven, Van SlembroeckBon- dueL BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De utislag van den wedstrijd 't Gr. Laken D. O. S. I voor de le klasse comp. L. B. B. luidt: A. Verstraaten (DOS) 163 29 21 5.62 J. Bruinnincks (Gr.L.) 445 29 67 15.34 P. Horre 111 43 13 2.58 P. Meijcrs 119 43 13 2.76 J. Chrispijn 138 44 14 3.13 H. Barendse 96 44 10 2.18 A. Offenberg 84 32 17 2.62 P. Lagas 67 32 10 2.09 't Gr. Laken 2 en D. O. S. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd T. O. G. I Poort van Cleef II voor de 2e klasse comp. L. B. B. luidt: H. de Roo (P.v.Cl.) 125 29 24 4.31 J. Bouman (T.O.G.) 103 28 16 3.67 L. A. Iterson 125 31 16 4.03 C. Paauw 109 30 15 3.63 A. L. Iterson 125 38 10 3.28 C. Buis 106 37 9 2.59 Th. de Roo 125 27 15 4.62 J. Sierat 73 26 10 2.88 P. van Cleef 2 en T. O. G. 0 punten. De uitslag van deri wedstrijd de Caramb. ID. O. S. II voor de 2e klasse comp. L. B. B. luidt: G. Herreur (DOS) 125 58 17 2.15 L. A. v. d. Heijden (Car.) 120 57 15 2.10 Ph. Verstraaten 108 52 10 2.07 F. W. Veltman 125 52 12 2.40 2 partijen door de Carambole gewonnen w. n. o. De Carambole 2 en D. O. S. 0 pnt. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. III T. O. G. II voor^de 3e klass comp. L. B. B. luidt: G. Sierat (T.O.G.) 100 51 12 1.96 A. Siere (D.O.S.) 82 50 11 1.64 J. J. Mulder 92 46 18 2.00 P. Kasteelen 100 46 14 2.17 Righart v. Gelder 65 51 11 1.27 H. Nasveld 100 51 11 1.96 J. Wassink 59 '30 5 1.96 J. Hal 100 30 22 3.33 D. O. S. 2 en T. O. G. 0 punten. GEMENGDE BERICHTEN Leidsche Ren- en Toerver. „Swift". Bij voldoende opkomst zal er morgen een 3 K.M. tijdrace gereden worden op de homerainers. Aanvang 10.30 uur, in het clublokaal van J. v. Weizen, N. Beesten markt. Zij die willen deelnemen aan het Kam pioenschap van Nederland op Hometrai ners moeten zich morgen opgeven. AUTO OP HET TROTTOIR GEREDEN Meisje gedood. Gistermiddag te ruim vier uur had op de eGlderschekade bij de Nieuwe Ridderstraat te Amsterdam een tragisch ongeval plaats. De chauffeur van een vleeschtransport- auto, K., raakte de macht over het stuur van zijn auto kwijt, waardoor hij met zijn zwaren wagen het trottoir opreed. Het 5- jarig meisje Cornelia K., wonende op de Gelderschekade, dat daar ter plaatse speel de, werd bekneld tusschen den gevel van een huis en de auto. Met zware inwendige kenuzingen werd zij naar het Binnengast huis vervoerd, waar zij bij aankomst reeds bleek te overleden. De auto werd ernstig beschadigd. De politie stelt een onder zoek in. DOOR HET SLOP GEVALLEN Gisteravond is de 43-jarige ongehuwde fabrieksarbeider H. Mengerink te Haaks bergen door het slop gevallen, terwijl hij zich op den zolder bevond. De man kwam daarbij op zijn hoofd terecht en liep een zeer ernstige schedelfractuur op. In hoogst zorgwekkenden toestand is de ongelukkige naar het St. Anthoniusgasthuis vervoerd. Geneeskundige hulp verleenden dokter Grooters te Haaksbegren en dr. Bosma uit Enschedé. Men vreest voor zijn leven. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Twee personen gewond. Men meldt uit Roosendaal aan de N. R. Crt.": Te Achtmaal (N.B.) is Woensdag een koe, welke door een landbouwer naar de markt werd gebracht, aan de zaakzaam- heid van haar geleider ontsnapt. Het beest holde over den weg en wierp allereerst een wielrijder, die een zak kolen per rij wiel vervoerd, van zijn fiets. De man is een nabijgelegen woning binnengedra gen. Een eind verdere stond de chauffeur de K., van de melkfabriek Vasca te Oud-Gas- -tel, met zijn bestelauto langs den kant van den weg. Toen de koe kwam aange stapt, wilde de man het dier gemoedelijk bij den halster vastgrijpen, waarop het dier zich tegen hem keerde en hem tegen den auto wierp. De K. kreeg zulk een smak, dat hij versuft bleef liggen. Hij is even later op handen en voeten naar den overkant van den weg gekropen, waar hij half bewusteloos bleef liggen. Later is hij naar zijn woonplaats vervoerd. Hij had een groote wonde aan het achterhoofd en een kwetsuur aan den schouder. ZES PERSONEN DOOR HET IJS GEZAKT. Allen met moeite gered. Aan de Omval bij Alkmaar zijn gisteren zes personen door het ijs van het Noord- Holl andsch Kanaal gezakt,waarvan het midden ten behoeve van de scheepvaart geregeld is opengehouden. Alle drenkelin gen werden, zij het na veel moeite, gered. SPIERINGVISSCHERS DOOR HET IJS GEZAKT. Een tweetal Urker spieringsvisschers, J. de B. en W. P., is gisternacht, toen zij huis waarts keerden, plotseling door het ijs ge zakt. Het mocht hun niet gelukken zich met eigen kracht uit het wak te helpen. Op hun angstgeschreeuw dat door de die pe stilte op het ijs van verre hoorbaar was, werd een viertal andere spieringvisschers, P. ten Napel, W. Hoekstra, K. v. d. Berg en J. Schraal, opmerkzaam gemaakt op den hachelijken toestand, waarin beide mannen verkeerden. Met behulp van de lange halsdoeken, die de spieringvisschers van Urk altijd dragen, mocht het den koe nen redders, die zelf hun leven waagden, gelukken, beide drenkelingen op het dro ge te brengen. VEERPONT MEEGESLEURD Het ijs sterker dan de machines Donderdagmidadg is de veerpont te Nij megen uit de vaart genomen. De overtocht was sinds uiterst gevaarlijk geworden. Ieder, die de groote stukken drijfijs zag er waren schotsen bij, die te groot waren om tusschen. de pijlers der brug door te kunnen kan zich de moei lijkheden indenken. Toch is het drijfijs niet de directe oorzaak geweest. Een belangrijke factor, die mede den doorslag gaf tot het besluit, is de lage wa terstand. De pont heeft Donderdagmid dag, voordat de dienst werd gestaakt, nog in gevaarlijke situatie verkeerd, aldus ver telt „Het Volk", waardoor de passagiers eenige benauwde oogenblikken hebben be leefd. Na een tamelijk gelukkigen overtocht NijmegenLemt werd de terugtocht aan vaard, die aanvankelijk nog al voorspoedig ging. Een paar meter van den aanlegsteiger aan de Nijmeegsche zijde werd de pont echter gegrepen door een geweldige ijs- schol, die zich tusschen de twee pontons vastzette. Hoe krachtig de machines van de pont ook mogen zijn, de kracht van het ijs was grooter en de pont met passagiers werd (voor de tweede maal Donderdag) stroomaf gesleurd. De opvarenden stonden doodsangsten uit en het personeel vestigde door hevig bel len de aandacht op de gevaarlijke situatie. Een in de buurt liggende ijsbreker wor stelde zich door de gewpldige ijsmassa heen en kon bijtijds, juist even voor de spoor brug, de pont uit haar netelige positie ver lossen. Langzaam werd naar boven gestoomd, v/aar de passagiers blij waren, den wal weer onder zich te- voelen. De pont had voorloopig haar laatsten tocht gemaakt, want een tijdje later werd zij naar de ha ven gesleept om daar te wachten op gun stiger fijden. URK EN DE VORST Gistermorgen om 10 uur zijn van Urk vertrokken Juri Romkes en H. Kaptein, resp. 18 en 19 jaar oud, om te trachten per schaats Enkhuizen te bereiken. Volgens op het eiland ontvangen berichten zijn de schaatsenrijders daar ter plaatse om 2 uur aangekomen. Deze Juri Romkes heeft ook in 1929, 14 jaar oud, den tocht per schaats van Urk naar Enkhuizen volbracht. Gistermiddag half vijf zijn op Urk aan gekomen de 22-jarige L. Schraal en de 16- jarige K. Schraal, die 's morgens om 9 uur van Kampen per schaats waren vertrok ken en via Schokland naar Urk waren ge reden. Het ijs was volgens hun zeggen zeer slecht berijdbaar. De postboot „Geusau" was gistermorgen om 8 uur van Kampen vertrokken en slaagde er nog in om 2 uur Urk te berei ken. Na 1 uur oponthoud vertrok de Geu sau weer met alleen post aan boord, passa giers waren niet meegegaan. In den loop van den vooravond zat de „Geusau" tus schen Urk en Schokland in het ijs vast, Een besluit om terug te keeren was even wel nog niet genomen. GROOTE BOERDERIJ IN ASCH GELEGD. Zware brand bij Heeswijk. Een zware brand verwoestte gistermor gen de groote boerdrij van de landbou wersfamilie Verhoeven, gelegen in den Fokkershoek onder de gemeente Heeswijk. Omstreeks halftien bemerkten de bewo ners tot hun grooten schrik, dat het ach terhuis der hoeve in lichte laaie stond. Aan gewakkerd door den feilen wind, greep 't vuur met groote snelheid om zich heen, zoodat weldra ook het woonhuis werd aan getast en in een minimum van tijd de ge- heele hofstede in een laaiende vuurzee was herschapen. Aan redden viel niet meer te denken. De motorspuit van Heeswijk arriveerde spoedig ter plaatse, doch bleek tegen den zwaren brand niets te kunnen uitrichten, meldt de „Tel.". De blusschingspogingen werden dan ook opgegeven en men bepaal de zich tot het beschermen van nabijgele gen perceelen. De geheele boerderij met schuren en stallen werd door het vernie lende vuur in de asch gelegd. Een koe, een kalf, een aantal varkens, en ruim driehon derd kippen vonden in de vlammenzee een jammerlijken dood. De inboedel, land- bouwinventaris, alsmede de wintervoor raden, werden een prooi der vlammen. De schade, die aanzienlijk is, wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. KRANKZINNIGENGESTICHT DOOR BRAND BEDREIGD Door eigen personeel gebluscht Tegen halfelf gisteravond ontving de brandweer te Zeist een noodkreet uit het onder den Dolder gelegen krankzinnigen gesticht Willem Arentszhoeve, dat er brand uitgebroken was. Met het oog op den bij zonderen aard van dit gesticht, werd er di rect groot alarm gemaakt, en werden er twee motorspuiten uitgezonden. Toen deze op het terrein van het gesticht aankwamen, was de brand al gebluscht, zoodat zij geen werk meer behoefden te verrichten, Terwijl een aantal verpleegden in de rookkamer van een der pa vil j ons was ge weest, had een van hen gezocht naar een sleuteltje, dat hij meende verloren te heb ben. Hij ging zoeken, onder de tafel en in de prullemand, waarbij waarschijnlijk vuur uit zijn pijp daarin gevallen is. Korten tijd later stonden ook de gordijnerm en een piano in lichtelaaie. Terwijl maatregelen waren genomen om de verpleegden in veiligheid te brengen, had personeel van de inrichting een straal op de waterleiding gereed gemaakt en was zelf de blussching begonnen. Men slaagde er in het vuur tot deze kamer te beperken. Veel schade heeft de brand niet aangericht, doch zooals te begrijpen valt, is er nog al veel waterschade aangericht. „Vooruit". BRAND TE ROTTERDAM Gisteravond omstreeks 6 uur is in per ceel Pelikaanstaat no. 1 te Rotterdam, waar de kantoren gevestigd zijn van M. Cohn's Wijnhandel. Een werkster, die na kantoortijd de lokalen schoon maakt, heeft den brand ontdekt. De brandweer was di- reet met groot materieel uitgerukt en er werd behalve door de motorspuiten ook water gegeven door de drijvende spuiten „Havendienht n en Havendienst V". Na 'n half uur was de brandweer het vuur, dat I voornamelijk in het bovenste gedeelte van het perceel woedde, meester. Zolder en vliering zijn totaal uitgebrand. Hier was het archief opgeborgen van de wijnfirma, dat dan ook geheel verloren is gegaan. De andere verdiepingen hebben groote water schade geleden. De schade is uit den aard der zaak vrij aanzienlijk, doch deze wordt door verzekering gedekt. Daar het bluschwater dadelijk bevroor, werd de straat voor het perceel glad, waar door het verkeer, waaronder lijn 14, moest worden omgelegd. HOENDERPARK AFGEBRAND. Gisternacht brandden bij den heer M. Sillekencs te Hevthuizen (L.) twee groote hoenderparken af. In de hokken bevonden zich vijfhonderd piepkuikens, welke alle verbrandden. De brand is te wijten aan 'n petroleumkachel, welke omviel. Het ver brande was niet verzekerd. RECHTZAKEN DE DOODSLAG TE WOERDEN Dinsdag voor de rechtbank te Utrecht A.s. Dinsdag zal voor de Utrechtsche rechtbank de zaak behandeld worden te gen den Duitscher H. J. W. B. uit Woer den, terzake van doodslag, subsidiair zwa re mishandeling, den dood ten gevolge hebbend van jhr. van Ingen, in leven di recteur der Pannenfabriek aldaar en lei der van de Soefibeweging. Zooals men weet werd jhr. van Ingen des nachts na een twist met verdachte doodgeschoten. WINKELS OP ZONDAG 3 DECEMBER OPEN. Proefproces te Zwolle. Voor het Zwolsche kantongerecht werd gisteren behandeld de principieele kwestie in zake de Winkelsluitingswet. Een drietal winke,liers had zich te ver antwoorden ter zake, dat zij ingevolge het bekende raadsbesluit hun winkels op den Zondag vóór Sint Nicolaas, 3 December j.l., voor het publiek hadden opengesteld. Zoo als men weet gold het een proefproces. Verdachten bekennen, doch beroepen zich op het besluit van den gemeenteraad. De kantonrechter, mr. G. Schot Dijk man: „De gemeenteraad is niet bevoegd een verordening te maken welke tegen de wet ingaat". De ambtenaar van het O.M. jhr. mr. F. A. Goeninx van Zoelen requisitoir ne mend, verklaart het beroep van de ver dachten op het raadsbesluit niet juist. Hij acht deze handeling in strijd met de Win kelsluitingswet. Met deze verordening ging de gemeenteraad verder dan zijn bevoegd heid reikt. Artikel 9 der wet geeft wel is waar den gemeenteraad de bevoegdheid af te wijken van het sluitingsuur dat bij dewet is vastgesteld, doch dat geldt al leen voor werkdagen. De wet bepaalt, dat een winkel op Zondag gesloten moet zijn en dus is er op Zondag van een sluitings uur geen sprake. Hij concludeerde, dat de gemeenteraad zijn bevoegdheid is te bui ten gegaan en vraagt schuldigverklaring van de verdachten zonder oplegging van straf. De heer F. v. d. Leeuw, adjunct-direc teur van den Koninklijken Nederl. Mid denstandsbond te 's-Gravenhage bestrijdt de opvatting van den ambtenaar van het O.M. en betoogt, dat er wel degelijk spra ke is van een sluitingsuur op Zondag. Vol gens spr. kan het ook zoo worden opge vat, dat de gemeenteraad zich terecht ge houden heeft aan artikel 9 alinea 3 en het sluitingsuur, dat begint op 10 uur op den Zondag, heeft opgeheven. Door zich aan de verordening van den gemeenteraad te houden hebben de verdachten zich gedra gen zooals goede burgers betaamt. Hij ver zoekt daarom ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter zal op 21 dezer schrif telijk vonnis wijzen. ..Tel." INGEZONDEN STUKKEN WILLEM BILDERDIJK. Hooggeachte Redactie! De datum van den sterfdag van Mr. Wil lem Bilderdijk valt op Maandag a.s. Ik heb zitten te bladeren (en meer dan dat) in het machtige gedenkboek, uitgege ven op machtiging der Bilderdijk-commissie A.D. MCMVI. In het fragment-Genealogie-Bilderdijk (bijdrage van M. G. Wildeman) komt voor: „Mr. Willem Bilderdijk, geb. te Amster dam 7 (wordt bedoeld September) en al daar ged.(oopt) in de Westerkerk 10 Sep tember 1756, overleden te Haarlem 18 Dec. 1831, en aldaar begraven in de St. Bavo- kerk ten zuiden het koor no. 46, den 23 d. a. v., beroemd dichter, rechtsgeleerde, en taalkundige De adv.(ertentie) in het Algemeen Han delsblad luidde: „Op heden is overleden in den ouderdom van vijf en zeventig jaren, de Heer en Mr. Willem Bilderdijk. Uit hoofde de uitgebreide betrekkingen van den overledene wordt door de Familie al leen op deze wijze kennis gegeven. Haar lem 18 Dec. 1831". De doodacte is als volgt geregistreerd in de o verlij densreg. B. S. te Haarlem (18 Dec. 1831): „Acte van overlijden van den heer Mr. Willem Bilderdijk, overleden den achttien den dezer, des avonds ten vijf uren, oud vijf en zeventig jaren, wonende en over leden aan de Groote Markt Wijk 6 no. 6 van beroep (niet ingevuld) geboren den 7en September 1756 te Amsterdam, weduw naar van Vrouw Catharina Wilhelmina Schweickhart, nalatende kinderen, doch geen vaste goederen." Maandag a.s. dan denke met groote dankbaarheid en hulde wat dezen genialen Groot-Nederlander eerst, aan diens ster ven, en dus aan zijn leven en werken. Dr. H. C. Muller, een van de samenstel lers van het gedenkboek-1906, groot ver eerder van Bilderdijk, den dichter, niet dezes geestesverwant in engere zin, forsche critiek, zijn „held" niet sparend, schreef daar in: „Niemand heeft ooit onze taal beheerscht als hij, met haar getooverd, haar verrijkt en herschapen in een reuzenstroom van wel luidend vloeiende klanken. In alle schat kamers onzer rijke moedertaal gevoelde hij zich thuis. Al wat in boeken steekt, was in zijn hoofd gevaren. En die schat van kennis lag allerminst braak bij een dichter als Bilderdijk. Zijn „Ziekte der geleerden", zijn „Ondergang", zijn tallooze vertalin gen en navolgelingen uit een vijftien of twintigtal vreemde talen, dat alles en nog veel meer-strekt daarvoor eeuwig ten be wijze. Met genialen blik, met zienersoog overziet hij èn verleden èn heden èn toe komst, verbindt hij alle wetenschappen en kunsten, lost hij ze alle op in een hoogere, in een streng harmonische eenheid hoe hij in één woord, een rijke wereld van buitenlandsche poëzie heeft ingelijfd tot" blijvend bezit onzer vaderlandsche letter kunde. Leggen wij niet te veel nadruk op zijn zwakte als tooneeldichter, maar rij ze de lierdichter, en heldendichter hoog op voor ons oog, en voor alle verdere geslachten, als staande op den top van den Nederland- schen zangberg, naast zijn evenknie Von del." Indien we aan dezen groote geest, ook om onszelfs wil, nog iets, nog heel goed te maken hebben, indien zelfs aan eerherstel moet worden gedacht, dan moge Leiden daar in mede voorgaan. Voor mij ligt een in het L. Dagblad ge plaatst stuk van A. Beets, 10 Mei 1931, naar aanleiding van de „ontegenzeggelijk welgeslaagde" Bilderdijk-herdenking in het Groot Auditorium der- Universiteit op 7 Mei. Inzender is allesbehalve dankbaar of onvoldaan. Maar hij had iets gemist. „Iets bijzonder eigen-Leidsch". „Met dankbare eerbied" herinnert hij aan het edelmoedig door Bilderdijk afstaan van het honorarium voor zijn „Ziekte der,ge leerden" ten behoeve van de slachtoffers van de ramp van Leiden in 1807. Sch. noemt titels van „hartstochtelijke" gedich ten, waar Leiden in voorkomt. Hij haalt „verrassend-schilderende regels" aan. Bilderdijk noemt zich Leiden's téérste vriend. Voor Leidens hoogeschool is B.'s vereering „Bilderdijkiaansch overstelpend", maar „in den woordenvloed voelt men on miskenbare hartegloed. B. „gloeit" voor haar. Uit „Afscheid" (aan Leiden) citeert de heer Beets: „Vaarwel, en blijft er (nu ik van u scheid) blijft er van mijn zangen Nog iets in uwen luchtkring hangen, Zeg dan: „Hij liet zijn hart bij ons" Ik kom nu op de Garenmarkt hier, hartje van Holland. Daar staat de kazerne van de Leidsche brandweer. In de gevel van dat huis zit een steen. En die steen heeft tot taak, om te vertolken de dankbare erken ning van de wondere schatten, die Neder land in Bilderdijk ontving, en bezit, en deels gebruikt en geniet. Schuin aan de overzijde zit een steen voor een anderen, grooten Nederlander: mr. J. H. Thorbecke. Forsch, wit met goud. Uitstekend! Maar nu Bilderdijk! Een onnoozel steentje, dat niet opvalt, door de onmiddellijk tegenwoordig heid van onze waakzame brandweer zorg vuldig beschermd. Ik eindig met 'n vraag. Een kleinigheid? Ja, maar plichtsgetrouw en gelukkig, ook gelukkig makend leven komt mede voort uit de hartelijke bezorging van kleine at tenties, waarvoor het in onze samenleving aan gelegenheden krioelt. Zou Leiden niet goed doen met op waar diger wijze in stoffelijke vorm dien groote te eeren? Er moet meer worden gedaan. We zijn geestelijk zoo onuitputtelijk rijk, en gege ven die rijkdom, zoo tragisch arm. Gelijk wij onze nationale vierdagen hebben, zoo moesten we periodiek Vondel en Bilder dijk laten leven voor het volk. Periodiek. MaarWie pakt dat aan? Geachte Redactie, ik dank u zeer voor de opname van dit stukje. Leiden, Havenkade 5. H. THOMAr

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14