DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS SPORT 0 HONIG'S BOUILLONBLOKJES IhÜis 6 voor lOct DE MAN DIE DE TROEVEN HAD. ZATERDAG 16 DECEMBER 1933 VIERDE BLAD PAG. 13 DB ZEESI.ANG IN MODERNE GEDAANTE. DE EISCB VAN BET O. M. IN HET RIJKSDAGBRANDPROCES. HET ZWIJGENDE PARLE MENT TE BERLIJN. ONLUSTEN IN SPANJE. Het idiale Reinigingsmiddel voor Vaatwerk, Huis-en Keukengerei Vervaardigd in de PersiM l>u'k< n y - L. Ostrnnarin Cos M.indel Mij. N.V .ft'd-on, F*t"-i>|«<:p Ju*pho.JS bij Ulre^l De zeeslang. Telken jare meenen wij, dat de zeeslang, die vroeger ih den komkommertijd steevast placht op te dui ken in de wereldpers, thans voorgoed dood is. Maar het imaginaire monster le zóó taal, dat wij het met geen onmogelijkheid dood kunnen krijgen. Het neemt bovendien tol- kens nieuwe vermommingen aan en zoo kan het geschieden, dat het nu weer op duikt in Looh Ness, een meer in Schotland. Het monster, dat 10 M. lang moet zyn, volgens sommigen zelfs 20 M., is door 'n 50-tal getuigen gezien en ls J.l. Dinsdag het onderwerp van besprekingen in het Engelsche Lagerhuis geweest. Sommigen wilden het meer van staatswege doen leeg pompen om het beest aldus te pakken te krijgen. Anderen wilden het mét régee- ringsvliegtuigen te lijf. De staatssecretaris voor Schotland, sir Collins, zeide echter, dat hij meer bewijzen moest hebben voor het bestaan van dit monster, alvorens hij de Engelsche luchtmacht erop los zou la ten. Intusschen is het een handige recla me voor de streek, want honderdeo nieuws gierigen komen thans naar het meer kijken, om te zien of zij het geheimzinnige beest soms kunnen verrassen. De strop. Zoo blijkt de zeeslang nog altijd te spoken in de pers, al kan op het oogenblik niet gezegd worden, dat het kom kommertijd is, dat er m.a.w. geen copy is. De kranten hebben o.a.te worstelen met een geweldig papieren monster en dat is de steeds maar aanzwellende copy van het Ryksdagbrandproces, waarvan de staart na een voortkronkeling van dagen, weken en maanden, nu eindelijk ln het zicht begint te komen. Wij hebben dezer dagen na een korte pauze het requisitoir van het O. M. kun nen lezen en aan het einde daarvan de eisoh, luidende: de doodstraf voor V. d. Lubbe en Torgler, vrijspraak voor de drie Bulgaren Dimitrof, Popof en Tanef. Dat voor den eigenlijken brandstichter v. ,d. Lubbe de doodstraf geëischt zou worden, was niet twijfelachtig. Het feit van de brandstichting stond vast; de vraag ging om het motief. Gezien de communistische gezindheid van v. d. Lubbe en zijn zucht om in die kringen een groote rol te spe len, is"het vrij duidelijk, dat het motief ge weest is, een daad te stellen als sein tot een communistische» staatsgreep. Dat het tijdstip slecht gekozen was, en dat het ge volg averechts verkeerd uitpakte, doet aan die bedoeling niets af. Hy kon dus veroor deeld worden wegens hoogverraad en op hoogverraad is na de brandstichting de doodstraf gesteld. Nu geldt in 't algemeen een strafwet niet voor misdaden, die vóór de totstandkoming van die wet gepleegd zijn. Hier is de wet echter van terugwer kende kracht verklaard. Men kan over de juistheid daarvan twisten, maar dat de openbare aanklager er gebruik van maakt, is begrijpelijk. De eisch van de doodstraf tegen Torgler is minder hecht gefundeerd en is slechts gebaseerd op de getuigenver klaringen, volgens welke Torgler gezien is in gezelschap van v. d. Lubbe. Torgler zou een extra volle actetasch hebben meege sleept naar het rijksdaggebouw en „dus", meent het O. M., moet hij als hoofdleider van de K. P. D. de aanstichter en de mede helper van v. d. Lubbe zijn geweest. Dat de communistische partij in haar ge* heel moreel verantwoordelijk ls voor het zoo tragische derailleeren van den Ohge- lukklgen v. d. Lubbe, lijkt ons onomatoo- t el ijk vast te staan, maar de persoonlijke schuld van Torgler aan de brandstichting staat o.l. allerminst vast. Hoe dit ook zij, de rechtbank zal dat hebben uit te maken. De drie Bulgaren zullen waarschijnlijk wel over de grens gezet worden, tenminste als zij, of één van hen, niet wat anders op hun kerfstok hebben, waarvoor zi) zullen worden vastgehouden. Het zwijgende parlement.— Inmiddels is te Berlijn de nieuwgekozen Rijksdag bijeengekomen. Een eigenaardig parlement. Vooreerst bestond het voor 00 pet, uit bruine uniformen en vervolgens praatte dit parlement niet. Dat is eigenlijk een contradictie in terminis, een Innerlijke tegenspraak, want het woord „parlement" staat toch in verband met het werkwoord „parler", dat praten beteekênt. En wat is nu een praat-college, dat niet praat? De geheele geschiedenis was in precies 8 mi nuten afgeloopen, Er werd enkel een paar maal gestemd met opstaan en toen werd de rijksdag verdaagd voor onbepaalden tijd. Het viel op, dat ditmaal de bijeenkomst van den Rijksdag, die nu tooh veel meer beantwoordt aan het Ideaal van Hitier dan in Maart van dit jaar, met veel minder plechtigheid gepaard ging dan toen. Zelfs de Führer in eigen persoon was afwezig. Men hèeft zich natuurlijk afgevraagd, waarom Hitier er den voorkeur aan gaf om in Wllhelmshafen een terugkeerenden kruiser te gaan begroeten, in plaats van tegenwoordig te zijn bij de bijeenkomst van de vertegenwoordigers des volks, wlenB uitspraak hij in November had verzocht. Twee redenen worden daarvoor aangege ven. Op de eerste plaats kon Hitier daar niet tegenwoordig zijn, zonder een groote rede voering te houden. En men meent, dat hij zich daarvan wilde onthouden, teneinde de kalmte niet te verstoren, waarin thans de voorbereidende onderhandelingen gevoerd worden tusschen Berlijn en Parijs. Het bo tert niet zoo heel erg met die onderhan delingen en Parijs toont zich allesbehal ve toeschietelijk. Het is êr mee als met de vorst: over 't algemeen blijft er een ijzi ge koude heerschen en de veelbelovende periodes van dooi stellen telkens weer teleur. De tweede reden wordt gezocht, in de toenemende spanning tusschen Berlijn eh het Vaticaan. Het Vaticaan is niet gesticht over de wijze, waarop het Concordaat wordt toegepast en de Duitsche regeering leeft op het oogenblik in een toestand van schijn- vrede met het Vaticaan. De arrestatie van Katholieke geestelijken in Beieren is een symptoom van den toestand. Nog zegt men niets, maar de gezichten der tegenstanders verstrakken. Nu gingen er aan de opening van den Rijksdag twee kerkelijke plechtigheden vooraf, één protestantsche en één katho lieke. Op den 21sten Maart had Hitier als reden voor zyn wegblijven aangevoerd, dat de kerkelijke autoriteiten het lidmaatschap van de nat. soc. partij voor de Katholieken verboden hadden. Na de opheffing van dit verbod, zou hij als katholiek thans moei lijk weg kunnen blijven en in verband mat de huidige spanning zou zijn aan- of af wezigheid als een bepaald stelling-nemen Worden opgevat. Door heelemaal uit Ber lijn te verdwijnen omzeilde hij die moeilijk heid. On rustig Spanje. In tegenstel ling met de bijeenkomst van den Rijksdag, die geenerlei beroering heeft verwekt, is de bijeenkomst van de nieuw gekozen Spaan- sche Cortes het seiii geworden tot het ont ketenen van de anarcho-syndicalistische beweging, welke de Spaansche regeering reeds sinds eenige dagen Voorzag. De uitslag van de verkiezingen, welke, zóoals men weet, een groote overwinning voor rechts hebben gebracht, deed ver wachten dat de extremisten van links van de daardoor ontstane politieke spanning gébruik zouden maken om te trachten een revolutionnaire beweging te beginnen om z.g. de door rechts bedreigde democratische republiek te redden. De werkelijke bedoe ling van de beweging echter was de be staande staatsorde omver te werpen en een aanslag té doen op het kapitalisme. De opstandige actie, welke vorige week Vrij dagnacht vrijwel door het geheele land is ontketend, ging dan ook uit van syndica listische vakvereenigingen en de vereeni- ging van Iberische anarchisten, welker lei ding overal vlugschriften had verspreid, waarin werd opgeroepen tot den gewapen- den opstand tegen den staat, die met ge- Weid moest worden vernietigd. Het was echter al dadelijk duidelijk, dat men hier niet te doen Had met een volke beweging en zelfs de vrij zwakke huidige regeering had dan ook betrekkel(|k weinig moeite om 2ich te handhaven. Het was een bende misdadigers, die hun teleurstelling over den keer van zaken uitten in allerlei terreurdaden zooals brandstichting, vernie ling en het doen ontsporen van treinen. Die crisis ls thans echter weer voorbij. De politieke crisis is echter nog lang niet voorbij. SCHAATSENRIJDEN SCHOONRIJDEN LEIDSCHE IJSCLUB. Voor de wedstrijden in het schoonrljden op de banen der Leidsche IJsclub bleek gistermiddag maar matige belangstelling te bestaan., Niet alleen kunnen velen - Voor al bij een ijsperiode van langeren duur hiet eiken willekeurigeh middag vrijma ken, maar bovendien was aan dezen wed strijd al bitter weinig bekendheid gegeven. Negen paren namen aan den wedstrijd deel. Er werd over het algemeen goed ge reden. De grootste fouten werden gemaakt in het afzetten doordat de deelnemers het niet-rijdende been te vroeg voor het rij dende brachten. Verder wordt er veel te veel naar het ijs gekeken, zoodat men hier door onwillekeurig een eenigszins gebogen houding aanneemt. De aanwijzing van No. 1 en 2 geschiedde met eenparig oordeel der jury de heeren P. A. Wernink en J. G. A. Janssen het Verschil tusSchen de overigen Was zeer ge ring en een enkele foute slag was hier doorslaggevend. De totaal-uitslag luidt: 1. Mej. Meyrlnk en Van Helvert 23S pnt.; 2. Mevr. de Groot en Van Hooff 202 pnt.; 3. Mej. Dieben en Stallinga 178 pnt.; 4. Mej. van Velzen en De Goede 174 p.; 5. Mevr. Koppen en Straatsburg 168 pnt.; 6. Mevr. Key en Key 163 pnt.; 7. Mej. Dirkse en Van de Woesteyne 157 pnt.; 8. Mej. Ritman en Van Leeuwen 141 p.; 9. Mej. Van dér Lelie en Speet 130 pnt. PROV. KAMPIOENSCHAPPEN OVERIJSEL. Gisteren werden te Steenwijk de provin ciale kampioenschappen ln het' hardrijden voor amateurs verreden. In het algemeen klassement werd S. Heiden eerste en won daarmede het kampioenschap. De resultaten waren: 500 Meter: 1. Hooftman (IJsselmonde), 2. Schenk (Anna Pauwlona), 3. De Jager (Wolphaartsdijk). 1500 Meter: 1. S. Heiden (Rotterdam), 2. L. van der Ruit (Amsterdam), 3. Jac. de Koning (Purmerend). 5000 Meter: 1. De Jager, 2. S. Heiden, 3. Van der* Ruit. Eindklassement: 1. S. Heiden (Rotter dam), 2. Van der Ruit, 3. De Jager. WEDSTRIJDEN TE OUD-KARSPEL. Gisteren werden op de banen te Oud- Karspel nationale wedstrijden gehouden, Waarvan de resultaten waren: 500 Meter dames: 1. Mej. H. Donker, II- pendam, 1 min. 2,6 sec. 2. Mej. Elly Taco nis, Amsterdam, 1 min. 4,2 sec. 3. Mej. G. de Ruiter, Zuid-Scharwoude, 1 min. 7,8 sec. 1000 Meter: 1. Mej. Donker 2 min. 14.2 sec. 2. Elly Taconis 2 min. 17,2 sec. 3. Mej. N. Langendijk 2 min. 25,2 sec. Schoonrijden voor dames: 1. Mevr. Bchoorl-Keetman te Winkel 201 punten. 2. Mej. t» Schipper. Westzaan, 189 punten. 3. Mej. J. Jonker, Schermerhorn, 176 punten. WEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN GELDERLAND. Gisteren werden op de baan van de Zut- phensche IJsvereeniglng de wedstrijden gehouden om het kampioenschap van Gel derland. De uitslagen luiden als Volgt: 500 Meter: 1. A. P. van der Scheer, Zut- phen 46,8 sec.; 2. B. Blaisse, Amsterdam 60,8 sec.; 3. H. T. Blaisse, Amsterdam 51,8 66c.{ 4. J. Akerboom, Bergen (N.-H.) 53,3 6ec.; 5. K. Kaan, Wieringerwaard 55 sec.; 6. A. Va nBeeken, Haarlem 55 sec. Over 1500 Meter: 1. A. F. van der Scheer, Zutphen 2 min. 36,4 sec.; 2. H. T. Blaisse, Amsterdam 2 min. 47,5 Bec.; 3. J. Aker boom. Bergen (N.-H.) 2 min. 49,6 sec.; 4. B. Blaisse, Amsterdam 2 min. 50,2 sec.; 5. Kaan, Wieringerwaard 2 min. 61,4 sec. Over 5000 Meter: 1. J. Akerboom, Bergen (N.-H.) 9 min. 53,6 sec.; 2. K. Kaan, Wierin gerwaard 9 min. 57,5 sec.; 3. A. F. van der Scheer, Zutphen 10 min. 01,6 sec.; 4. H. T. Blaisse, Amsterdam 10 min. 22,8 sec.; 5. B. Blaisse, Amsterdam 10 min. 25,6 sec. Tijdens de 500 Meter is van der Scheer komen te vallen. Het algemeen klassement luidde: 1. A. F. van der Scheer, Zutphen; 2. J. Akerboom, Bergen (N.-H.); 3. H.«T. Blaisse, Amster dam. ROEIEN LEIDSCHE ROEI- EN ZEILVEREEN. „DIE LEYTHE" Donderdagavond hield de Leidsche Roei en Zeilvereeniging „Die Leythe" ln „In den Vergulden Turk", haar 20ste jaarverga dering, onder leiding van den voorzitter, dr. C. J. A. van Iterson. Aan het door den secretaris uitgebrachte verslag ontleenen wij: Het schitterende zomerweer bood den leden ruimschoots gelegenheid, zich aan deze gezonde sport te wijden, hetgeen blijkt uit de omstreeks 3000 aanteekenln- gen van het gebruik der vereenigingsboo- ten. Door enkele ploegen zijn in het afgeloo pen seizoen successen in wedstrijden be haald, waarbij 2 zilveren wisselbekers en 1 zilveren beker werden gewonnen. De wedstrijden, uitsluitend voor leden van „Die Leythe" 8 Juli op het Galge water gehouden, waren wederom zeer ge animeerd en een goede propaganda voor deze sport. Een 0-tal leden legden de, door den Ne- derlandschen Roeibond ingestelde vaardlg- heidsproef, een tocht van 20 K.M. in vast- gestelden tijd, met succes af en verwier ven daarmede de bronzen Piet Hein-me daille. Het bootenhuls biedt, na de vergrooting irf het vorige jaar, plaats aan ongeveer 30 booten, waaronder een 23-tal van de ver- eeniging. De financiën bevinden zich, blijkens het verslag van den penningmeester ,in goeden staat. De herdenking van het 20-jarlg bestaan zal in den a.s. zomer worden gevierd door onderlinge wedstrijden, eventueel gevolgd door een gemeenschappelijken roeitocht. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 18) „Heel goed", zei hy. „Dus u kunt voor hem instaan?" „Volkomen. In de eerste plaats zijn hij en ik intieme vrienden; wij hebben samen gestudeerd en behoorden tot dezelfde club. Ik heb hem vanochtend het binnenste te buiten gekeerd; de man weet niets. En ik kan u nu ook wel direct dit zeggen: hij bleef eergisteren niet in Manniston Road rondhangen, nadat zijn vrouw het huls was binnen gegaan. Toen Douglas Camp bell wegging, keerde hij naar het Brevord Hotel terug en ging naar bed. Neen, waar de heer! Ik ga uit van het volgende: of Morley heeft haar gedood of de neger of die geheimzinnige kerel met den gouden tanu. Wat is uw oordeel?" „Ik ben het met u eens", gaf Bristew toe, zicii voornemende, dat hij met Wi thers zou nandelen zooals hem goed dacht. „Nog een ding", voegde Braceway er aan toe en Bristew was verwonderd te ont dekken, dat hij er een beetje vei legen uit zag. „Ik zou graag willln, dat u al de ge sprekken, die met miss Maria Fulton moe ten gevoerd worden, voor uw rekening nam. Ik zal openhartig met u zyn, dat moet ik wel. Eerlijk gezegd: ik ben eens op haar verliefd geweest; ik was inderdaad met haar verloofd, begrijpt u?" „Zeker." Hij was bl(j, dat hij dadelijk geweten had dat Braceway een 'Tiend ^an di familie wa6. Dat kon later belangrijk blijken te zijn. Braceway wierp zijn sigaret weg en slaakte een zucht van verlichting. „Ik ben blij, dat u het begrijpt", zei h(J. „En nu wat Wathers betreft. Er is vanmor gen al het een en ander met hem gebeurd. Sedert dien weet hij heelemaal niet meer, hoe hij het heeft. Ik zal het u vertellen." HOOFDSTUK XI. De chèque van 1000 dollar. Een paar minuten na achten dien mor gen had mr. Illington, president van de Turmville National Bank, een bezoek ge bracht aan Withers in het Brevord Hotel, waar deze laatste, die nog zijn kamer had aangehouden, op den laten ochtendtrein wachtte. Mr. Illington was het echte type van den bankier, vijftig jaar, onberispelijk ge kleed, met dunne lippen, harde oogen, langzaam en precies in zijn spreken. Hij scheen zich van alle diepe, menschelijke gevoelenB vervreemd te hebben. Het voort durende omgaan met geld had hem ver hard. Zijn vingers waren lang en grijperig en zijn stem had dezelfde metaalklank als goudstukken, die tegen elkander rammel den. Op uitnoodiging van Withers nam hy een stoel ln diens kamer. Hij wreef even in zijn droge, dunne handen, kuchte en sprak toen korte woorden van condoleance uit. Withers, die er door verdriet en gebrek aan nachtrust slecht, uitzag, maakte met een handgebaar een einde aan deze inlei dende opmerking. De bankier stak de hand in zijn borst zak en haalde een dikke enveloppe te voorschijn, waaruit hij een lang, recht hoekig stuk papier trok. „Ik wist, dat u dit liefst uit de eerste hand van de bank zoudt hooren en wel van my, dan president. Gisteren, meneer Wi thers, verviel er een promesse op twee maanden, groot duizend dollars, getrokken op de Turmville National Bank. U wilt die misschien wel zien. Hier is zy." Hij overhandigde het papier aan Wi thers en deze zag, dat de promesse onder teekend was door Maria Fulton en geëndos seerd door Enid Fulton Withers. De echt genoot der overledene was te verbaasd om iets te zeggen. „Wy zijn in deze zaak zoo soepel ge weest, als wfj konden, misschien meer dan het in bankierskringen oigenlijk wel ge bruikelijk is," legde Illington vriendelijk uit. „Ik heb juffrouw Fulton gisteren zelf aan de telefoon gehad, maar zij was, zoo als begrijpelijk was, te zenuwachtig om my eenige inlichting te geven aangaande haar plannen met betrekking tot de likwidatie van deze schuld." „Aangezien mijn vrouw," opperde Wi thers, terwijl hij hem het papier teruggaf, „de promesse geëndosseerd heetf, is het mijn plicht om voor het bedrag op te ko men en aan de bank de duizend dollar te betalen, nietwaar?" Mr. Illington zag met vreugde, dat de weduwnaar den toestand volkomen be greep. „Volkomen juist ja", zei hij. „Kunnen wij daarop rekenen?" „Natuurlijk." „Hm, wanneer?" vroeg de bankier, schijnbaar achteloos. „Ik heb zooveel geld niet in Atlanta, maar ik kan het wel krijgen .Ik ga van middag naar Atlanta terug en zal u het geld morgen zenden. Is dat goed?" „O, zeker, zeker," stemde de heer Illing ton, geheel gerustgesteld, toe. „Wy vinden het altijd prettig om rede lijk te zijn. Hm.! Ik heb hier een nieuwe promesse, zoudt u die willen teekenen. Het is natuurlijk maar een formaliteit." Wtihers teekende de nieuwe promesse, die een looptijd had van vyf dagen. Il lington stond met stijve deftigheid op. „Ik ben blij, dat deze kwestie zoo is opgelost, meneer Withers, heel blij en ik wensch u goeden morgen", eindigde hij, terwijl hij naar de deur ging. „Goeden dag", antwoordde Withers ver strooid, maar hij keek plotseling op. „Dat is waar ook, ik zou wel eens willen we ten, wat er met die duizend dollar ge beurd is. Zoudt u mij daaromtrent iets kunnen zeggen?" Illington kwam naar zyn stoel terug, ging weer zitten en haalde de dikke en veloppe weer te voorschijn. „Ik was wel op deze vraag voorbereid, een heel natuurlijke vraag", sprak hij en nam uit de enveloppe een afgeteekende chèque, die hij aan Withers overhandigde. „Dit", vervolgde hij, „geeft u de ver langde inlichting. Ziet u. ik maakte uit de courantenberichten op, dat er een geheim zinnig element in deze.... droevige.,., gebeurtenis was. Daarom heb ik deze chèque maar meegenomen; ze is eigenaar dig genoeg, niet door den trekker opge vraagd." Withers bekeek de chèque aandachtig, zonder op de opmerkingen van den bankier te letten. Zij was onderteekend door Enid Fulton Withers, die blijkbaar bij de Turm ville National Bank voor een leening, groot 1000 dollar, gecrediteerd was. De chèque voor dit bedrag getrokken was be taalbaar aan Maria Fulton. Deze laatste had haar geëndosseerd en onder haar enl dossement stond de handteekening van Henry Morley, hetgeen aantoonde, dat deze het geld zelf had geïncasseerd. „Dat is alles, wat ik wilde weten," zei Withers kalm, terwijl hij de chèue aan Il lington met een voldaan gevoel zijn plicht als mensch en zakenman te hebben ge daan. Door het bezoek had Withers niet naar den trein kunnen gaan en Fulton was rechtstreeks naar Manniston Road gere den. Braceway, die den bankier naar het hotel gevolgd was, werd nu door Withers ontvangen. „Brace", begon hij direct, „je zult den duivel, die van dit alles de schuld is, wel te pakken krijgen, nietwaar? Je weet, wat voor een leven ik gehad hebt Je zult hem krtfgen, al haal je er hemel en aarde voor onderste boven I" „Daar kan Je van op aan", verklaarde Braceway. Houd je kalm man. Laat mij maar mijn gang gaan. Ik krijg hem zeker, als hij tenminste nog leeft." „Die Morley schijnt zich in een wespen nest te hebben gestoken", merkte Brace way op, nadat hij het relaas aan Bristew had gedaan. „En of." „Wat is uw meening?" vroeg Braceway gretig. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13