WOLLEN DEKENS, lekkere M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER; TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Dec. 1933, medgedeeld door het Kon. Ned.- Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 767.3 te Blacksod. Laagste barometerst.: 743.3 te Marseille. Verwachting tot den avond van 16 Dec.: In het Noorden: zwakke tot matige wind uit Noorrdelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog wei nig of geen, later toenemende kans op neerslag, matige tot lichte vorst, des nachts, overdag om het vriespunt tot lichte dooi. In het Zuiden: zwakke tot matige Oostelijke tot Noorde lijke wind, half tot zwaar bewolgt, nog wei nig of geen neerslag, matige vorst des nachts overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. De veranderingen in de luchtdrukver- deeling hebben inderdaad een afnemen van de vorst in onze omgeving veroorzaakt. Zoo is in Vlissingen o.a. de temperatuur sinds gistermorgen 9 graden gestegen en het laat zich aanzien, dat heden in den loop van den dag tengevolge van de zonnestraling plaat selijk lichte dooi zal optreden. De dalin gen van den barometer, die in den nacht ons land passeerden, zijn, zooals verwacht werd, gevolgd door stijgingen, zoodat te gen den morgen de wind weer uit Noord- Oostelijke richting ging waaien. De ont wikkeling va nonzen weerstoestan hangt af van de uitgebreide depressie, die zich thans van Island tot Noord- en Midden Scandina vië uitstrekt, terwijl ook de depressie in het Zuiden een belangrijke rol speelt. De Noordelijke depressie veroorzaakt flinke dalingen in Lapland, terwijl ook over IJs land de barometer gestadig zakt. De Zui delijke depressie vulde aan haar Westzijde op, zoodat met zwaartepunt van het maxi mum, dat zich bewesten Ierland bevindt, Zuidwaarts verplaatste. Tijdelijk zal zich echter de Zuidelijke depressie weer ver sterken. Voor den nacht mag over ons ge- heele land nog matige vorst verwacht worden, en hoewel de weerstpestand zeer moeilijk te beoordeelen is, lykt het waar schijnlijk, dat de dalingen in het Noorden het weer ten onzent zullen beinvloeden, zoodat verder afnemen van de vorst over dag en lichte dooi in het Noorden te wach ten zijn. Ook over andere gedeelten van het waarnemingsgebied traden sterke tem peratuurveranderingen op. In midden- en Oost-Duitschland werd de vorst nog stren ger (minus 24 graden Celsius in Dresden en Breslau). Over de Britsche Eilanden en Noord-Scandinavië steeg de temperatuur. Uit Zweden en Noorwegen wordt hier en daar nogal wat neerslag gemeld. In Zuid- Frankrijk en vooral ook in Italië viel zware regen. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middag te half drie 1 gr. C. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.t Van Vrijdagnamiddag 4.18 uur tot Zaterdagmorgen 7.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 16 December v.m. 1.36 uur en nam. 1.8 uur. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Wijziging van het ambtenarenreglement. Aan de orde was, zooals gisteren reeds in het kort gemeld, een voorgestelde wijziging van het ambtenarenreglement. Door die wij ziging wordt verboden: het uitsteken van andere dan nationale vlaggen uot dienst woningen, het dragen van bepaalde insig nes en het lidmaatschap van vereenigingen, die Ged. Staten aanwijzen en waarvan zij het lidmaatschap in strijd achten met een goede ambtsvervulling. De heer Gardenier (s.-d.) vindt de eerste beide punten overbodig, maar hij zal zich er niet tegen verzetten. Erger is het met het laatste punt. Hier wordt zelfs met ontslag gedreigd. Het criterium is: re volutionaire gezindheid. Maar hoe kunnen Ged. Staten de gezindheid van den ambte naar peilen? Dit zal tot allerlei willekeur leiden. De heer De Visser (c.-p.) zegt, dat dit voorstel wortelt in de maatschappelijke ver warring en dat de noodzaak daarvan aller minst is gebleken, zelfs geredeneerd van burgerlijk standpunt. Ged. Staten moeten toegeven, dat zich nog nimmer in concreto een geval voordeed dat een dergelijke maatregel kan rechtvaardigen. Het gaat hier om ontrechting van den ambtenaar. Voor de geheele bevolking geldt een ver bod voof het dragen van politieke insignes. Heeft men nu nog een maatregel noodig, Witte Wollen Dekens, reeds vanaf2.45 Gebloemde Wollen Dekens, reeds vanaf 3.40 .Q/Speci&a I-De kens ■Q „esira warm" ZOIVëR buitengewoon warm buitengewoon md buitengewoon goi p 150 x 200 CM. I 210 cM. ISO x 230 cM So ste Deken in den handel. Effen Gestikte Dekens, reeds" vanaf Gebloemde Gest. Dekens, Zijden Gestikte Dekens, Tochtdekens in groote keuze 2,65 4.25 6.75 0.59 Haarlemmerstraat 130 136, Tel. 2360-2361, Leiden nog eens extra verscherpte maatregelen te nemen. De heer Bergmeyer (s.-d.) keurt het voorstel af. Men kan door dergelijke maat regelen niemand tot zwijgen brengen. De zwakken worden er huichelaars croor, de anderen worden martelaren. De heer I n 't V e 1 d (s.-d.) sluit zich aan bij het standpunt van prof. Kranenburg in -Het Nederlandsche Staatsrecht ten aanzien van de grondrechten van den ambtenaar. Spr. begrijpt niet, hoe het lidmaatschap van een revolutionnaire vereeniging bijv. een wegwerker zou moeten afhouden van zijn plicht. Mevr. Cohen Tervaart (lib.) komt op tegen de wijze, waarop de voorafgaande sprekers de vrijheid meenden te moeten verdedigen. Zij hebben daarvan een ver draaid beeld gegeven. Er wordt hier geen aanslag gepleegd op de vrijheid van ge dachte. De vrijheid wordt allereerst ge diend door handhaving van de orde. De heer Menist (rev. soc.) bestrijdt het voorstel. De heer Schouten (a.-r.) is het niet eens met de critiek op dit voorstel. Na de vaststelling van het provinciaal ambtena renreglement is de noodzakelijkheid ge bleken van deze aanvulling. De heer L. de Visser: Noemt u eens één feit. De heer Schouten doelt niet op een optreden van ambtenaren dezer provincie. Dit is zonder beteekenis. In het staatkun dig leven van Nederland is gebleken, dat er richtingen en personen zijn, die een eigenaardige opvatting hebben van de rech ten van den ambtenaar in zijn verzet tegen het gezag. Spr. noemt de aangelegenheden rondom „de Zeven Provinciën". De heer L. de Visser: Nu ben je waar ik je hebben wil. De heer Schouten meent dat den amb tenaren dient te worden ingescherpt, hoe zij hun positie hebben te zien. Geen Neder lander mag bij voorbaat van landsbedie ning worden uitgesloten, als hij voor die bediening geschikt is. Dit is de beteeke nis van art. 5 der Grond wet. Met dit arti kel is dus de voorgestelde bespreking niet in strijd. Ook is er geen sprake van aan tasting van het vereenigingsrecht. Hoe durven menschen, die het communis me verdedigen, zich tegenover deze voor stellen verklaren door te zeggen, dat men de vrijheid aantast! Waar het communisme heerscht. is immers iedere zelfstandigheid en staatkundige onafhankelijkheid zoek. De heer Bolsius (r.k.) verdedigt het voorstel namens Ged. Staten. Hij betoogt., dat de omstandigheden veranderd zijn, sinds de vaststelling van het ambtenaren reglement. Men behoeft daarvoor nog geen feiten te hebben. Het voorstel beoogt niet om in te gaan tegen een revolutionnaire strooming. Het provinciaal bestuur wil ech ter alleen menschen in dienst hebben, die volledig voldoen aan door dat bestuur ge stelde eischen. Spr. geeft toe, dat Ged. Sta ten niets kunnen doen tegen een ambtenaar wiens gezindheid niet blijkt. Het is dan niet de taak van Ged. Staten, die gezind heid te gaan peilen. Maar als die gezind heid eenmaal gebleken is, dan kunnen Ged. Staten zoo noodig optreden. Spr. hoopt dat de bepaling niet zal behoeven te worden toegepast. Na replieken wordt het voorstel van Ge deputeerde Staten aangenomen met 42 tegen 19 stemmen. R. K. WERKLIEDENVERBOND. Vakbondsvergadering. In de vergadering van het R. K. Werk liedenverbond werden eenige voorstellen behandeld. Aangenomen werd een voorstel van het Verbondsbestuur om een alinea aan de sta tuten toe te voegen, luidende: De aangesloten vakbonden zullen aan de goedkeuring van het bestuur onder werpen eenige wijzigingen, welke zij wen- schen aan te brengen in de bepalingen van hun statuten, bevattende de voorwaarden voor het verkrijgen van het lidmaatschap en wel alvorens op de wijzigingen de Bis schoppelijke goedkeuring wordt aange vraagd. Inaien door het bestuur de goedkeuring wordt onthoudqp, heeft de betrokken vak bond recht van Deroep op de vakbondsver gadering. Naar aanleiding van een rapport van het hoofdbestuur aangaande de wenschelijk- heid om met ingang van 1 Januari 1935 het Verbondsblad algemeen verplichtend te stellen, werd van gedachten gewisseld.Be sloten werd tenslotte een commissie te doen samenstellen, die de zaak nader zou be zien en met definitieve voorstellen komen. In den middag werd de najaars-vax- bondsvergadering van het R. K. Werklie denverbond gehouden, eveneens onder lei ding van den heer A. C. de Bruyn. Langdu rige besprekingen werden gevoerd over een voorstel van het Verbondsbestuur om te bepalen, dat, zoolang de huidige massa werkloosheid duurt, leden, die gedurende twee jaren wericzaam zijn geweest in een anderen bedrijfstak dan waarin zij voor heen plachten te werken, door de betrox- ken vakbonden moeten worden overgege ven, respectievelijk met rechten overge nomen. Door den heer Alb. v. d. Meys (R. K. Textielarbeidsbond) werd een voorstel in gediend om deze zaak met andere vakcen trales en den „Dienst" te bespreken, welk voorstel zonder stemming werd aanvaard. Door de vergadering werd het bestuur opgedragen voorloopig voor den tijd van drie jaren in het leven te roepen een fonds, waaruit Kunnen worden gefinancierd aller lei bijzondere werken, die door de Katho lieke Arbeidersbeweging in verband met de langdurige werkloosheid ten bate van de werkloozen moeten worden verricht. Het bestuur werd gemachtigd in het fonds te storten de rente, welke in 1933 door het reservefonds is gekweekt. Nadat nog eenige interne zaken waren behandeld, werd de vergadering gesloten. OPHEFFING VAN BEERTA'S AUTONOMIE. Vrij algemeene instemming. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta, was men vrij algemeen van oor deel, dat het noodzakelijk is, zoo spoedig mogelijk in het bestuur der gemeente Beer ta te voorzien. Men erkende, dat de ge meenteraad aldaar een onverantwoordelijk beleid heeft gevoerd. Eenige leden vroegen zich af, of niet reeds eerder had moeten zijn ingegrepen. Enkele leden behielden zich, met het oog op den ernst van den hier voorgestelden maatregel, hun stem over het wetsontwerp nog voor. Verscheidene leden waren door de gron den in de Memorie van Toelichting gsge- ven, om te betoogen, dat ook het College van B. en W. zal worden uitgeschakeld, niet overtuigd. Zij zouden in dit stadium het College willen handhaven. Sommige leden, die met betrekking tot de uitschakeling van het College niet over tuigd waren, betoogden dat de wethouders niet in gebreke gebleven zyn en dat tegen het beleid van het College dan ook geen ernstige bezwaren zyn gerezen. Zij meen den, dat de tegenwoordige titularissen als persoon voldoende waarborgen bieden voor een goed beheer. Vele andere leden konden de opvatting van de minister met betrekking tot deze quaestie deelen. DE NEDERL—JAPANSCHE TEXTIELCONFERENTIE. Samenstelling der Ned. delegatie. In verband met de morgen te houden con ferentie van Japansche textielindustrieelen met Nederlandsche belanghebbenden ver nemen wij, dat deze besprekingen zullen plaats hebben ten kantore van het Verbond van Ned. Werkgevers. De Nederlandsche delegatie, die onder leiding staat van den heer H. P. Gelderman C.Mzn. is voorts samengesteld als volgt: mr. M. P. L. Steenberghe, P. Fentener van Vlissingen, G. van der Meulen, prof. dr. J. Wisselingh en mr. A. N. Molenaar. De kwestie-Spoorhout. Ingevolge artikel 39 van het Reglement van Orde is het onderzoek in de kwestie- Spoorhout naar aanleiding van de desbe treffende motie van den heer Krijger op gedragen aan een commissie, waarin de voorzitter benoemd heeft de heern van der Waerden (S.D.), Suring (R.-K.), van Dyk (A.-R.), Rutegers van Rozenburg (Chr. Hist.) en Joekes (V. D.). „De Kwartel". De K. L. M. meldt, dat de Kwartel op de thuisreis uit Indië te Rome door een mo torstoring wordt opgehouden. De post komt echter morgen, Zaterdagmiddag, in Neder land aan. Het vliegtuig wordt Zondag ver wacht. „De Zilvermeeuw". •Ut* De postsluitingen voor de Zilvermeeuw zijn ook reeds in Nederlandsch-Indië be kend gemaakt. Zooals bekend, is het vertrek uit Batavia op Woensdag 27 December bepaald. De postsxuitingen zijn thans als volgt bepaald: Batavia en Medan Dinsdagavond 26 De cember, Semarang, Soerabaja en Palem- bang Dinsdagmorgen, Bandoeng Dinsdag voormiddag. Ook in Nederlandsch-Indië zullen de brieven voor de Zilvermeeuw van een extra poststempel worden voorzien. RECHTZAKEN VOOR DEN HAAGSCBEN POLITIE RECHTER. Huisvredebreuk van een commies der dir. belastingen. Voor den Haagschen Politierechter mr. G. H. B. v. d. Boom heeft hedenmorgen te recht gestaan de 33-jarige commies der di recte belastingen W. v. H. te Voorhout wegens overtreding van art. 370 W. v. Strafrecht. Bekl. was op 13 Juni j.l. samen met col lega H., commies te Sassenheim naar Voorhout gegaan, met opdracht om by v. R. aldaar beslag te leggen. Zij troffen den heer des huizes niet thuis en de vrouw weigerde de beide mannen tijdens diens afwezigheid toe te laten. Daar v. H. op uit drukkelijk en herhaald verzoek van de vrouw het huis niet wilde verlaten, volgde een aanklacht wegens huisvredebreuk. De politierechter merkte op, dat de beide commiezen terdege wisten, dat zij volgens art. 444 Wetb. v. Burgerl. Rechtsvordering eerst eenige formaliteiten moesten vervul len, vooraleer zy de woning mochten bin nentreden tegen den wil der bewoonster. „Daar is nog zoo iets als huisrecht", zeide mr. v. d. Boom. Get. H. zeide, in de meening te zyn, dat het mocht. Politierechter: „Dan moet u maar eens onthouden, dat het niet mag. Getuige: „Maar wanneer wij toch beslag moet leggen „Politierechter: „Dan volgt u de voor schriften". Get.: „Wij waren reeds naar binnen ge gaan". Politierechter: „Als de vrouw zich daar tegen verzet, moet u het huis verlaten: Ik acht dit een ernstig feit". De ambtenaar van het O. M. jhr. mr. v. Asch v. Wijck wilde de zaak tot de juiste proporties terugbrengen. Verd. was in het bezit van alle vereischte papieren, behal ve van dat, vereischt in art. 444 Rv. Hij had zich tot den burgemeester moeten wen den, doch dat heeft hij verzuimd. Hij eisch- te een geldboete van 20.subs. 20 da gen hechtenis. De verdediger mr. Burgersdijk uit Lei den pleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. De politierechter veroordeelde bekl. tot 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Goud, Zilver, Horlogerie Verlovingen, Zegel- en Fantasleringen HET RIJKSDAGBRANDPROCES. DE DOODSTRAF VOOR v. d. LUBBE EN TORGLER Vrijspraak voor de drie Bu'garen DE EISCH VAN HET O. M. Een zwakke basis voor de eisch tegen Torgler. Zooals wij gisteren in een deel van onze oplage nog konden vermelden, heeft de Oberreichsantwalt dr. Werner gistermiddag na een langgerekt requisitoir de doodstraf geëischt tegen v. d. Lubbe en den Duit- schen communistenleider Torgler, wegens het voortgezet misdrijf van hoogverraad en zware brandstichting, terwijl voor de Bul- gaarsche beklaagden Dimitrof, Popof en Tanef vrijspraak werd gevraagd wegens gebrek aan bewijs. Dat tegen den hoofdbeklaagde Marinus v. d. Lubbe de doodstraf zou worden ge- eischt, stond gisteren reeds vast, sinds de AGENDA LEIDEN. Vrijdag, Italiaansche Opera, uitvoering „La Bohème", Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. Vrijdag, „De Centrale Onderlinge", spre ker prof. J. A. Veraart, „In den Vergulden Turk", 8 uur. De nachtdienst der apotheken wordt voor deze week waargenomen door de apotheek C. W. D u y s t e r, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. toespeling welke de advocaat-generaal dr. Parisius had gemaakt, maar dat ook tegen Torgler die straf zou worden geëischt, was onverwacht. Het O. M. baseert zich daarbij op verklaringen van getuigen, die zeggen Torgler eenige uren vóór den brand ge zien te hebben in gezelschap van v.d. Lub be, waaruit dr. Werner de conclusie trekt, dat Torgler „dus" in een of ander opzicht iets met de brandstichting te maken moet hebben gehad. Ten aanzien van de drie Bulgaren, zeide dr. Werner: De verdenking is in hooge mate gewet tigd, dat de drie Bulgaren ongeoorloofde dingen in Duitschland hebben uitgevoerd, die verband hielden met de voorbereiding van een revolutie in het Duitsche rijk. Dat zij echter juist met den Rijksdagbrand te maken hebben gehad, is niet met stellig heid te bewijzen, ofschoon ernstige ver denking in deze richting blijft bestaan. Ik ben, aldus besloot dr. Werner zijn re quisitoir, aan het einde gekomen van myn verklaringen. Mijn collega dr. Parisius en ik hebben samen getracht, het voor en te gen rechtvaardig tegen elkaar af te we gen. Thans rust op u, mijne heeren rech ters, de zware taak, het vonnis te vellen. Moge God u daarvoor kracht en inzicht ge ven. In verband met de buitengewone op winding, welke de daad heeft teweeg ge bracht en wegens de opgewondenheid, waarmede voor en tegen de verdachten ;s geoordeeld, zal het, hoe het vonnis ook moge uitvallen, niet aan critiek en wellicht zelfs hatelijke critiek ontbreken. Doch dit zal u niet beletten, een vonnis te vellen, zooals de wet waarop u den eed hebt afgelegd, u dit voorschrijft, en zooals uw geweten en uw overtuiging u dit zul len gebieden. Wanneer wij aldus de ge rechtigheid dienen, die de beste stut is van onzen staat, dan zullen wij ons geliefd va derland den grootsten dienst hebben be wezen, die mogelyk is. Dimitrof grinnikt. Tydens het requisitoir, dat erg lang duur de en erg vervelend was, kwam het nog tot het gebruikelijke incident met Dimitrof. Deze werd door den president op scherpen toon berispt, omdat hij gedurende het be toog van dr. Werner herhaaldelijk heeft ge glimlacht. De president noemde dit oneer biedig jegens de rechtbank en provocee- rend en dreigde Dimitrof van de zitting uit ting uit te sluiten. PLEIDOOI VAN DR. TEICHERT. Nadat gedurende korten tyd is gepau zeerd, maakt dr. Teichert, de verdediger der Bulgaren, een aanvang met zijn plei dooi. Het alibi van Popof en Tanef, aldus dr. Teichert, sluit wel is waar niet volkomen, doch de getuigenverhooren hebben de ver klaringen dezer beide verdachten over hun gedragingen op den dag van den brand ge schraagd en in elk geval niets aan het licht gebracht, dat voor hun schuld zou pleiten. Wat Dimitrof betreft, staat vast, dat hy op den dag vein den brand niet te Berlijn heeft vertoefd. De verklaringen van den voornaamsten getuige a charge, den kellner Helmer, be vatten tal van gissingen. Voorts gaat spreker uitvoerig de verkla ringen der overige getuigen na, voor zoo ver deze op de Bulgaren betrekking had den. Scherp hekelt hij de mededeelingen van getuige Grothe, die, naar hy verklaart, niets dan verzinsels waren. Om kwart voor acht breekt dr. Teichert zijn pleidooi af. De zitting wordt dan ver daagd lot Vrijdagochtend. DE ZITTING VAN HEDEN. Voortzetting van het pleidooi van Dr. Teichert. De verdediger der Bulgaren, dr. Teichert kreeg hedenmorgen na opening van de zitting het woord om zijn pleidooi voort te zetten. Bij den aanvang verklaarde Torgler's verdediger, dr. Sack, dat hy gaarne in de gelegenheid gesteld zou worden zijn slot- pleidooi morgen te mogen houden omdat hij zich vandaag zoowel lichamelijk als geestelijk niet gedisponeerd voelde om met voldoende kracht te kunnen pleiten tegen het requisitoir van den procureur- generaal. Dimitrof zegt tot vroolykheid van de aanwezigen: „Dan zou ik graag vandaag willen pleiten". Dr. Teichert zet dan zyn pleidooi voor Dimitrof, Popof en Tanef voort. Hij be handelt verschillende bijzonderheden, o.a. de kwestie van de kwitanties, die getee- kend waren door „Peter" en „Bruno". Deze kwitanties waren noch van getuige Hirsch, noch van getuige Peterson afkomstig, zoo dat daaruit niet geconcludeerd kon worden tot eenige verbinding tusschen Popof en de communistische partij. Nauwkeurig gaat dr. Teichert de getuigenverklaringen te gen Popof na. Vooral de verklaring van getuige Kaempfer acht hy onwaar. Kaemp- fer heeft slechts aangifte gedaan om zelf aan bepaalde verdenkingen te ontkomen en zijn Duitsche partijgenooten niet te moeten verraden. Vanzelfsprekend hebben

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2