VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 ALPHEN AAN DEN RIJN. Twee meisjes van verdrinking gered. Gisteren is het 8-jarig dochtertje van de R. in een bijt op den Rijn, nabij de waterto ren te water geraakt. Een 16-jarig meisje van H., dat pogingen deed om het kind te redden, raakte daarbij eveneens te water. Beiden wisten zich aan een ijzerdraad langs de schoeiing vast te klemmen, doch zagen geen kans zich uit hun benarden toestand toe redden. Eerst na pl. m.10 min. werden zij op hun aanhoudend geroep, door een om wonende vrouw bemerkt, Deze ging onmid dellijk hulp halen en toen eerst gelukte het de geheel verkleumde meisjes te redden. Gaat 't dooien?. Gisteren werd op den Rijn door de IJsclub aangevangen met het gereed maken eener baan, welke men ge deeltelijk onder water heeft gezet. Als ge bruikelijk zal nu de dooi wel weer spoedig invallen. Ijsbaan. Gistermiddag heeft een ver gadering plaats gehad van een aantal in gezetenen dezer gemeente met het doel om tot stichting te komen eener ijsbaan. Uit de vergadering werd een commissie ge vormd, die zich met de verdere plannen zal belasten. Volgende week Vrijdag zal een tweeed bijeenkomst plaats hebben, waar bij getracht zal worden een vereeniging te stichten met een definitief bestuur, dat de stichting der baan en de exploitatie daarvan ter hand zal nemen. Geboren: Cornelia, dochter van Ge rard Broer en Cornelia Meerloo Pieter Hendrikus, zoon van Meeuwes Johannes Simon en Johanna Magrieta Koenekoop Wilhelmus Hendrikus Adrianus, zoon van Theodorus van Veen en Wilhelmina Helena Aagatha Kalker Johanna dochter van Volkert Rijfers en Lena van der Leede Johannes Hendrikus, zoon van Hendrikus Antonius de Lange en Petronella Hendrika van Tol Johannes Bernardus, zoon van Petrus Honout en Elizabeth Bernarda Rö- ling Anthonie, zoon van Anthonie de Blanken en Berendje Russchenberg Ca- tharina Gijsberta, dochter van Martinus Bernardus Röling en Cornelia Splinter. Overleden: Cornelia van Winkel, oud 81 jaar, weduwe van Jan van 't Riet Willem van der Roest, oud 70 jaar, weduw naar van Cornelia Verkerk Jacob Snel, oud 51 jaar, echtgenoot van Elisabeth West- Gevestigd: Antonius C. Linssen en gezin van Arnhem Johanna H. van Frank foort van Leiden Wilhelmina J. Klooster ziel van Waarder Leendert Bruijnes van Stolwijk Gijsbert Vermeul van 's Her togenbosch Christiaan van den Berg en gezin van Gouda Cornelis Aarts van Et- ten en Leur Barend Schmidt van Leiden Johanna C. M. Wijfje van Uithoorn Martijntje van de Wetering van Koude kerk (Z.-H.). Vertrokken: Elisabeth Wesseling weduwe van M. A. van Doorn naar Am sterdam Pieter Vreeken en gezin naar Amsterdam Petrus J. Huinck en gezin naar Utrecht. BODEGRAVEN. P. BATELAAN. f Oud-Wethouder dezer gemeente. In den ouderdom van 74 jaren is gister avond overleden de heer P. Batelaan, oud- wethouder der gemeente Bodegraven. Hij werd geboren te Bodegraven op 30 Maart 1859. Gedurende 32 jaren was hij lid van den gemeenteraad, waarin hij de A. R. Partij vertegenwoordigde. In Januari 1914 werd hij (in de vacature P. van 't Riet) ge kozen tot wethouder. In dien tijd trad hij menigmaal op als loco-burgemeester, en was ambtenaar van den Burgerlijken Stand Eveneens was de overledene lange jaren voorzitter der A. R. Kiesvereeniging. Naar we vernemen zal de teraardebestelling plaats vinden op iDnsdag a.s. SCHAATSONGELUK. Drie vingers afgereden. De heer J. S. had het ongeluk, dat terwijl hij viel, een ander over zijn hand reed, en drie vingers afreed. GASONTPLOFFING. In een nieuw woonhuis. Op den Goudschen Straatweg zouden be woners een nieuw woonhuis betrekken, doch constateerden bij het ingaan een vreemde lucht. Aanvankelijk meende men dat het verflucht was. Doch toen de huur der een lucifer aanstak, volgde een hevige knal, waardoor het dak van het huis werd losgeslagen, en genoemde persoon zware brandwonden opliep. De gemeentepolitie onderzoekt de oorzaak. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagnamiddag 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling der Notulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Voorstel tot be schikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de Groen van Prinstererschool en de Ver- hoeff-Rollmanschool U. L. O.). 5. Voorstel tot aanvulling van het Ambtenarenregle ment met bepalingen inzake politieke ge zindheid enz. 6. Benoeming Gemeente- Geneesheer en aanwijzing leverancier van geneesmiddelen. 7. Voorstel tot vaststelling der driejaarlijksche afrekening van de Bijzondere Scholen over de jaren 1928 tot en met 1930 en de vergoeding artikel 101 over 1931. 8. Behandeling reclame tegen een aanslag in de Hondenbelasting over het dienstjaar 1933. 9. Wijziging der Gemeen te-Begrooting. Personalia. Onze oud-plaatsgenoot, Rijksveldwachter De Haardt is benoemd tot brig'adier-ma j oor. P. C. C. Ontvangen van de Ver. T. f 3.50, vOorts 1 heerencostuum, voor welke gaven het comité zijn hartelijken dank be tuigt In zijn vergadering van 13 December be handelde het comité 41 aanvragen steunver- leening. A. Toegekend werden: 78 H.L. brandstoffen: 4 dekens, 3 werkbroeken, I paar werkschoenen en bonnen voor manu facturen ter waarde van f 7.voor schoei sel ter waarde van f 6.en voor leder ter waarde van f 11.50. Dronken man zwaar gewond. Onze plaatsgenoot v. W., in beschonken toestand zijnde, wierp zich in Reeuwijk voor een rij dende auto. Zwaar gewond werd hij opge nomen en naar het Ziekenhuis te Gouda vervoerd. Arbeidsbemiddeling. In het getal inge schrevenen bij het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling is deze week geen wij ziging gekomen. Geboren: Jan, zoon van M. de Bruin en H. van Schaik T8eunis, zoon van G. van der Laan en van J. van Eijk Eliza beth Sija, dochter van J. A. Huijtkar en T. Rijlaarsdam Neeltje, dochter van G. Hulscher en A. van der Laan. Gehuwd: J. Pouw 22 jaar en J. W. Ammerman 23 jaar R. van den Akker 19 jaar en F. A. Spek 20 jaar. Overleden: (te Leiden) G. J. van Schaik 29 jaar man H. C. Miltenburg, 62 jaar man. Gevestigd: W. H. W. van Liempt, on derwijzer, van 's Gravenhage M. J. Hoo- genboom, z. b. van HoenkoopC. van Rijswijk en gezin, arbeider N.S. van Box meer J. M. de Koning, dienstbode van Zwammerdam G. H. Stolwijk, dienstbode van Zegveld B. C. van der Beek, veehou dersknecht, van Zegveld C. van der Neut en gezin, timmerman, van Hillegom. Vertrokken: J. W. Duikersloot, dienstbode naar Nieuwkoop. M. Groe nendijk, arbeider N. S. en gezin naar Ede. BOSKOOP. Arbeidsbemiddeling. Bij den agent der arbeidsbemiddeling alhier staan mo menteel 412 werkzoekenden ingeschreven t. w. 1 letterzetter, 1 stucadoor, 4 metse laars, 5 opperlieden, 2 loodgieters, 28 grondwerkers, 9 schilders, 25 timmerlieden," 1 behanger en stoffeerder, 3 spanenmakers, 8 kistenmakers, 1 mandenmaker, 4 meubel makers, 1 bleeker, 1 schoenmaker, drie scheepsmakers, 1 aanhouder, 1 metaalbe werker, 1 rijwielhersteller, 1 montagewer— ker, 1 smid-bankwerker, 2 bakkers, 255 land- en tuinbouwarbeiders, 1 reiziger in drukwerk, 1 kruideniersbediende, 2 chauf feurs, 1 melkbezorger, 4 schippers, 1 Radio telegrafist, 1 hulpbesteller posterijen, 38 losse werklieden. 1 fabrieksarbeider, 1 pianist en 1 boekhouder. LEIDERDORP. Het Crisis-Comité. Wat doet het Crisis-Comité in Leider dorp, hooren wij vragen. En geen wonder, want de werkzaamheden, waarover in den eersten tijd van het bestaan van ons Co mité druk werd gesproken, gaan tot nu toe geregeld maar door buitenstaanders on opgemerkt door. In dezen wintertijd, vooral met de strenge koude van thans, zal er echter opnieuw een ernstig beroep op de burgerij moeten worden gedaan en daarom is het wenschelijk, in verband met de gestelde vraag, over het werk iets na ders mede te deelen. Het dames-crisiscomité hield 10 uitdee- lingen van kleeren, schoeisel, beddegoed en een enkele maal ook van levensmidde len; tot 73 gezinnen toe profiteeren min of meer regelmatig daarvan. Voor zoover we van de gemeentenaren kleeren ontvingen zijn die ook rondge deeld; voor het nieuwe goed werden bonnen afgegeven, waarop het te besteden bedrag en de winkelier vermeld stonden; zooveel mogelijk werd een en ander bij Leider- dorpsche winkeliers betrokken. We hebbeen tegen St. Nicolaas een uitdeeling gehouden en willen dat ook tegen Kerstmis doen. Tweemaal -dus in één maand. Op het oogen- blik zijn kas en voorraden sterk geslonken. Enkele heeren hebben zich beschikbaar ge steld om langs de huizen te collecteeren; de dames van het bestuur en de magazijn meesteressen houden zich ten zeerste aan bevolen voor het ontvangen van goede ge dragen kleeren, gebruikt beddegoed enz. Deze artikelen kan men desgewenscht ook aan het gemeentehuis bezorgen. Men kijke de kasten eens na: alles doet nu dienst. Vooral in den eersten tijd is het comité schitterend geholpen met levensmid delen (spek, kruidenierswaren, melk, bo ter, ja, wat niet al) en geldelijke bijdragen, waardoor in totaal meer dan f 1500 kon worden betaald. Maar nu raakt de kas leeg en de nood is zoo groot. Laat elkeen, die nog kan, een offer bren gen voor zijn in zorg en armoede verkee- rende r"te. KOUDEKERK. Werkloosheid. Het aantal ingeschre venen bij het agentschap der Arbeidsbemid deling is de laatste dagen tengevolge van de vorst sterk toegenomen en bedraagt thans 102, waarvan 19 gedeeltelijk werkloos. NIEUWKOOP. Verkooping. De Notarissen B. D. Krü- semann uit Bodegraven en H. B. J. van de Kreke verkochten heden bij afslag de wo ning met graanmaalderij van de N. V. Ba- conia. Het pand stond in bod op f 9000. en werd niet gemijnd, waardoor eigenaar werd de heer N. Bodegraven, alhier. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Woensdagavond werd in Hotel „Het Vlie gende Paard" een meer huishoudelijke ver gadering gehouden van de Plaatselijke Com missie van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm met de vrijwilligers. De Sibe rische koude drukte haar stempel op het aantal aanwezigen, wat echter aan het nut en de gezelligheid van de bijeenkomst niet te kort deed, want men schaarde zich om de groote tafel en de sfeer van het „huis houdelijke" was volkomen. Aanwezig waren de Secretaris van den Gewestelijken Landstorm, Luitenant D. J. Karres en Mevrouw uit Scheveningen, Ka pitein Dekker uit Den Haag en de heer Bontje uit Voorburg. Burgemeester Van der Weijden sprak als voorzitter het openings- en welkomstwoord herinnerde aan de afscheiding van Noor den en aan het mooie succes op de eerstge- houden vergadering aldaar. Kapitein Dekker besprak nu uitvoerig de kracht en groei van den Landstorm. Het getal vrijwilligers bedraagt reeds 77000, de gewestelijke commissie telt reeds 65 afdee- lingen onder zich, in den tijd van 3 uren zal het mogelijk zijn minstens 4000 man onder de wapenen te hebben. De B. V. L. is de druk op de knop, vraagt niet om rechten, doch kent slechts plichten. De heer Van Houten, plaatselijk leider deelt mede, dat het getal vrijwilligers, af gestaan aan Noorden, door toetreding van nieuwe krachten bijna gelijk is gebleven nl. 40, een gelijk aantal als ook Nooorden reeds bezit. De schietoefeningen zijn stop gezet moeten worden uit gebrek aan een lokaal, doch men kreeg toestemming van het Gemeentebestuur om ze in den vervolge in de serre van het gemeentehuis te hou den. Luitenant Karres zegt, dat Zuid-Hol land-West thans 6356 manschappen telt met 275 reserve-officieren, in welke getallen een tweejarig accres zit van 1250 man; aanwezig zijn thans 6 bataljons en één de pot-bataljon. In Poeldijk had dezer dagen Overste Von Geusau voor den B. V. L. het woord gevoerd en gezegd, dat hij zijn moei te reeds bekroond zou achten met aanwinst van één lid, Geantwoord werd, dat dit niet mogelijk was, want alles was reeds aan gesloten, wat aangesloten kon zijn. Spre ker brengt de afdeeling Nieuwkoop alle lof, doch hoopt, dat zij 't ook zoover zal brengen en zou willen, dat hiervoor vóór het volgend winterseizoen nog eens flink propaganda gemaakt werd o.a. door een breed opgezette propaganda-vergadering. Volgt nu een uiterst leerzame rondvraag over het verschil tusschen Landstorm en Burgerwacht, over het fascisme ten over staan van den B. V. L. enz. enz., waarom de voorzitter dan ook in zijn sluitingswoord 'met recht kon zeggen, dat de bijeenkomst uitstekend geslaagd was. Schaatswedstrijd. Bij de gisteren ge houden schaatswedstrijd en tevens ring- rijderij, uitgeschreven door de IJsclub, werd de eerste prijs (f 10.:behaald door G. en M. Leliveld, 2e prijs (f 7.50) door J. van Trigt en N. de Beer,'3e prijs (f 5. door J. Vink en E. Pietersen. Schaatswedstrijd. De Nieuwkoopsche IJsclub organiseerde op haar baan achter het dorp een hardrijderij per schaats, wel ke groote belangstelling trok. Niet minder dan 60 personen namen aan den wedstrijd deel. Prijswinnaars werden 1. N. Verlaan, 2. P. Sanders Gzn., 3. N. de Pater en 4. J. Smit. Geboren: Joanna Antonia, dochter van Th. H. Baars en M. W. van der Hulst. Overleden: Cornelis Maarsveen, oud 78 jaar wedeuwnaar van P. van Es. ZOETERWOUDE. Deken Jansen. De laatste weken is de gezondheidstoe stand van den Hoogeerw. Deken J. C. F. Jansen niet bevredigend. Gisteren is de Deken tot herstel zijner gezondheid vertrokken naar Schiedam, waar Z.Eei;w. in de Dr. Nolet-Stichting is opgenomen. R. K. Bond van Oud-cursisten. Weder om hield dezer dagen bovengenoemden Bond een bijeenkomst in het Patronaats gebouw als voortzetting van het winter- program. De voorzitter, de heer G. de Jong, opent de bijeenkomst met den Chr. groet en heet allen hartelijk welkom, inzonder den spre ker van dezen avond, den heer Ir. P. Ver hoeven, Rijksveeteeltconsulent en wenscht allen een genoegelijken en leerzamen avond en geeft hierna het woord aan Ir. Verhoeven. Ir. Verhoeven, die een lezing zal houden over het mesten van varkens, begint met te zeggen niet alleen te zullen spreken over het voer maar ook over het soort. Spr. ziet gaarne een varken dat vóór wat aan de lichte kant is en achter wat zwaarder. Hierna doet spr. mededeeling omtrent een proef welke gehouden is op de Selectie- bedrijven in .Giessen-Nieuwkerk, waar 50 bonte varkens en 50 Yorkshire varkens op- gelegen waren, waaruit bleek, dat met de Yorkshire varkens meer te bereiken is, als met de gewone bonten. De Yorkshire kan men zwaarder mesten en men krijgt betere kwaliteit, o.a. beter vleeschvarken. Nadat spr. aan de hand van cijfers ver- duidélijkt heeft aangaande lengte en diepte van het exemplaar, gaat spr. over tot be spreking: het voer. Door het voer moet toe gediend worden zetmeel, eiwit, mineralen en vitaminen. Hierna volgt eerst een be spreking van zetmeel en eiwit, waaruit vooral blijkt dat de verhouding van met- meel en eiwit goed moet zijn, wil men de gewenschte resultaten behalen. De verhouding moet volgens spr. zijn als volgt: Varkens 35 K.G. levend gewicht verhou ding 15l/7. Varkens 3575 K.G. levend gewicht ver houding 17. Varkens 75100 K.G. levend gewicht verhouding 19. Hieronder volgen eenige mengsels van voeder.rv iddelen. Varkens 35 K.G. levend gewicht 45 K.G. gerst, 20 K.G. mais, 23 K.G. gries, 12 K.G. •vischmeel. Varkens van 3575 K.G. levend ge wicht 60 K.G. mais en gerst, 10 K.G. grent en gries, 20 K.G. cocuspalmpit of erwten, 10 K.G. vieschmeel. Varkens van 75100 K.G. levend ge wicht 80 K.G. mais, 10 K.G. palmpit, 8 K.G. Sojameel, 4 K.G. vischmeel. Geeft men te vroeg te veel zetmeel, dan is het dier te vroeg vet, geeft men te veel eiwit dan lijdt de gezondheid er onder. Verder zegt spr., dat roggemeel een goed koop zetmeelvoer is doch dat men daar mede op moet passen, daar men wel eens last kan krijgen van branderigheid. Verder verdient het aanbeveling om zeker percen tages van hef eiwit als dierlijk eiwit toe te dienen, b.v. vischmeel is best voor het beenderstelsel. Gerst geeft prima spek, terwijl wei ook een günstige invloed heeft, wat gebleken is met proefnemingen. Hierna volgt nog een duidelijke uiteen zetting aangaande het toedienen van mine ralen en vitaminen; Spr. toont aan, dat toe dienen van b.v. geslipt krijt, wat groen voer, b.v. een biet in het hok een goede uit werking kunnen hebben. Ook levertraan toedienen is goed maar toch niet meer dan 1/2%. Tegenwoordig wordt hiervoor een ander middel in den handel gebracht de zoogenaamde „Dooghfraltablatten" maar hiermede moet' men nog al precies te werk gaan. Als spr. aan het einde gekomen is van zijn voordracht geeft de voorzitter de ge legenheid tot vragen stellen, waarvan door verschillende heeren gebruik wordt ge maakt, welke allen naar genoegen door Ir. Verhoeven worden beantwoord. Hierna brengt de voorzitter den spreker van dezen avond hartelijk dank voor zijn duidelijke en leerzame lezing en spreekt den wensch uit, dat allen van het dezen avond gehoorde nog eens profijt mogen trekken. Spr. sluit hierna de vergadering met den Chr. groet. Deze bijeenkomst was maar matig be zocht, waaraan de ijssport wel niet vreemd zal zijn. Maar het bestuur hoopt en ver trouwt, dat de volgende keer alle leden weer tegenwoordig zullen zijn. Ik fuif nog. Woensdagavond hield de Pluimveever. „Ik leer nog" een feestavond in het Café van mej. L. Pijnakker aan den Hooge Rijndijk. De voorzitter, de heer F. den Hertog, sprak een openingswoord, waarin hij zijn dank betuigde voor de zeer. groote opkomst, waaruit blijkt, dat de le den hun volle medewerking ook heden aan de vereeniging geven. Vervolgens trad voor het voetlicht het duo Jack en Johnnie uit Bussum, die allen op buitengewone wijze amuseerden. Met hun vroolijke liedjes en geestige zetten oogstten zij veel bijval. Johnnie( ais goochelaar toonde zich een meester in dit vak en de muziek van piano en accordeon was bij Jack in zeer goede handen. Na afloop werd nog een gezellig dansje gemaakt en allen keerden welvol daan huiswaarts. Uit Leiden vertrokken: F. v. Buren, Rotterdam, Kabelj auwsche- straat 39b. J. Castelein, Amsterdam, Am- stelkade 1291. A. M. Trepstra-Cramer en fam., Oegstgeest, Warmonderw. 40. Th. Doevendans, Sneek, 3e Woudstr. 11. W. Doornbos, Groningen, v. Sijsenstr. 18a. L. Engberts, Texas. K. G. Evers, Arn hem, Milit. Invalidenhuis. L. de Haan, Oegstgeest, Rijnsb.weg 141. J. H. v. Heijs, Utrecht, woonwagenkamp K 69. J. M. Th. Hoekstra, Alkemade, Oude Wetering A 162. G. M. Klouwens, Haag, Mariasir. 2a. H. Kors, Voorburg, v. Leydenstr. 18. A. Kramers, Opsterland, Bakkeveen. F. Kuivenhoven en fam., Haag, Laan v. Meerdervrt. 164. P. v. d. Loo en fam., Leiderdorp, Eikenlaan 2. A. Menken en fam., Warmond, Huize Ludwina, N. Moer man, Vlaardingen, Valeriusstr. 112. N. Kors-Paats, Voorburg, v. Leijdenstr. 18. W. F. Paauw, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 7. L. Plezier en fam., Haag, Laan v. Meerdervrt. 164. C. Pruimboom en fam., Utrecht, woonwagenkamp K 69. B. Schmidt, Alphen a. d. Rijn, Bloemhofstr. 18. L. C. Schouten, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 60. C. Schouten-Stammers, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 60. Tjoan Keng Tan, N. O.-Indië. J. J. Tichelaar, Amersfoort, Birkt 4. A. F. Uittenhout en fam.,' Oegstgeest, H. Morschweg 77. J. J. v. d. Voorn, Voorhout, Willem Botstr. 2. T. de Vries, Amsterdam, Z. Amstelln. 27II. M. Wagner, Duitschland. H. J. v. d. Wiel, Sassenheim, Kerklaan 23. E. H. v. d. Veen-v. Willigen en fam., Oegstgeest, Geversstr. 59. In Leiden gevestigd: Raden Adjeng S. Abdoerachman, Rijns- burgerweg 140. Raden Adjeng S. Ab doerachman, Rijnsb.weg 140. L. C. van Aken, Hooigracht 3. H. Bing, dienstbode, H. Rijndijk 65. Wed. B. Hoogeveen-Blit- terswijk, Koninginnelaan 74. A. Bo- gaards, Witte Singel 27. C. H. Bool, Bo termarkt 15. E. E. Brockmann, dienst bode, Merelstr. 42. G. P. A. Cosman, Pasteurstr. 14a. D. E. E. von Devivere, Rijnsb.weg 7. J. Plasmeijer-Elstgeest, Langebrug 13. L. Engberta, ingenieur, Haag weg 29. W. A. Gr oenhar t-Fl ierman, Zuidsingel 32. H. Geerlings, Maredijk 92. W. F. Gobel, verpleegster, Rijnsb.weg 10. A. Grün, J. v. Goyenk. 9. M. W. H. Krebber, dienstbode, Heerengr. 20. W. v. Krimpen, Rijsb.weg 10. C. Lehj, Pa pengracht 20. G. M. v. d. Loo, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10. H. S. Loopeker, ver pleegster', Rijnsb.weg 10. D. v. Manen, dienstbode, Terweepark 3. I. Metszösy, dienstbode, Rijnsb.weg 60. C. A. Mul der en Fam., pianohandelaar, Breestraat 109. H. Paalvast, dienstbode, Maresin- gel 2. H. Pos, Papengr. 20. M. Th. Rombouts, Rijnsb.weg 10. C. v. Roon, HET WEER OP ZONDAG, KANS OP VOORBIJGAANDEN DOOI EN SNEEUW, DAARNA WEER LICHTE VORST. Buitengewone weersomstandigheden ma ken het altijd moeilijk de mogelijke veran deringen lang vooruit te zien. Dit geldt ze ker in de eerste plaats v. de vraag of 't zal blijven vriezen of dat het zal gaan dooien. En des te meer nu enkele meteorologische omstandigheden, die een beslissende rol spelen ten ongunste van het langer dure»» van de porstperiode veranderd zijn. waai^ mede niet gezegd wordt, dat het spoedig met de vorst voor langen tijd gedaan zal zijn. De zaak zit namelijk zoo: Het voortduren van de vorst-periode hangt in de eerste plaats af van wat het gebied van hoogen druk over de Noorde lijke helft van Europa zal doen. Het is een niet te ontkennen feit, dat in de laatste dagen de uit het gebied der Noordelijke IJszee komende en in Zuidoostelijke rich ting naar West-Rusland trekkende depres sies in intensiteit toenemen en het Noord- Europeesche hoogedruk-gebied aan de Oostzijde hebben afgebrokkeld. Verder ko men deze depressies blijkbaar hoe langer hoe Zuidelijker en wel zoodanig, dat de grens tusschen het gebied der vorst-bren- gende Oostenwinden en de warmere Noordwestelijke hoe langer hoe meer naar het Zuiden verschuift. Zij liep Donderdag morgen over Schotland en de Noordzee naar Helgoland, des avonds reeds van Mid- den-Engeland naar de Waddenzee en had toen bijna ons land bereikt. Een verdere verpuaatsing naar het Zuiden, in de eerste twee dagen niet onwaarschijnlijk, zou hier te lande lichte dooi brengen, het eerst en het meest in de Noordelijke provincies. Algemeen wordt door de verschillende officieele meteorologische observatoria verwacht, dat deze dooi kort zal duren en dat daarna weer vorst zal invallen omdat achter een secundaire depressie, welke over het Oostzee-gebied naar het Z.O- trekt opnieuw een sterke N.-O.-wind zal door komen. Dit verloop nu is niet zoo heel zeker. Men zal er rekening mede moeten hou den, dat een algemeene Zuidwaartsche ver plaatsing van den algemeenen weerstóe- stand aan den gang is, waardoor het over gebleven gedeelte van het gebied van hoo gen druk zoover verplaatst, dat ons land onder den invloed van een warm eren Wes telijken luchtstroom kan komen. Dit is natuurlijk het einde van de vorst. Evenwel, ook dit is weinig zeker. Het is niet onmogelijk, dat zich een nieuw storingsgebied ontwikkelt bij de Faroër, waarvan groote verrassingen het gevolg zouden kunnen zijn. Het is onder deze veranderde omstandig heden zeer moeilijk te zeggen hoe het weer er Zondag uit zal zien. Waarschijnlijk zal een lichte dooi, vooral in het Noorden en N.-W. van ons land spoedig gevolgd wor den door „opvriezen". Daarna worden de vooruitzichten zeer onzeker. Er zijn nog geen teekenen van een definitief einde van de vorstperiode. De kansen op sneeuw en ijzei nemen toe. (Nadruk verboden).. Heerensteeg 25. L. Schippers en Fam., Julianastr. 8a. M. K. Schmidt, dienst bode, P. K. Choorsteeg 16. G. Schoon- boom, verpleegster, Rijnsb.weg 10. J. Splinter en Fam., aannemer, Const. Huy- gensweg 9. W. M. v. Diest-Straathof, St. Jacobsgracht 1. C. E. Vaandering, huis houdster, Apoth. dijk 4. W. Verra en Fam., Rapenburg 78. J. F. Vink, huis houdster, Noordeinde 24. H. A. Vos, Burgsteeg 1. M. A. Vosmer, dienstbode, Rijnsb.weg 140. J. Wetselaar, Joubert- straat 10a. „Wij paarden eischen nooit iets, maar „wij zijn den heeren achter het autostuur „heel dankbaar, als ze niet zoo vlak „langs ons stuiven. En mijn collega's, „die een zwaren kar trekken, vragen U „vriendelijk om hen niet noodeloos te „Jaten stoppen. „Toe, wilt U niet een klein beetje reke- „ning met ons houden? Elk paard, dat „voor mag gaan, ook al heeft hij er „eigenlijk geen recht op, zal U met eer ss „dankbaren blik beloonen."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14