WOENSDAG 13 DECEMBER 193^ DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. DE NIEUWE RIJKSDAG BIJEEN. RECORDZITTING VAN 10 MINUTEN. Inleidende kerkelijke plechtigheden. Als inleiding van de bijeenkomst van den nieuwen Duitschen Rijksdag werd gisteren morgen in de St. Hedwigkathedraal te Ber lijn een plechtige Hoogmis opgedragen door dr. Steinman, vicaris-generaal van het bis dom Berlijn. Onder de talrijke aanwezigen merkte men ook op den vice-kanselier von Papen. Na afloop van de H. Mis hief dr. Stein- mann aan den voet van het hoogaltaar het „Veni Creator Spiritus" aan. De plechtig heid werd besloten met het zingen van ge noemde hymne in het Duitsch: „Komm Schoepfergeist, kehr bei uns ein", door alle aanwezige geloovigen. Gistermiddag om 12 uur had in den Berlijnschen dom in het bijzijn van rijks- president von Hindenburg, tal van rijks ministers alsmede talrijke vertegenwoordi gers van de S.A. en bijna alle rijksdagaf gevaardigden van de Evangelische confes sie een plechtige godsdienstoefening plaats, waarbij de hofprediker dr. Doehring de feestpredikatie hield en rijksbisschop dr. Mueller het gebed uitsprak en den zegen gaf. Een zwijgend parlement. De historische „Akt", waarmede gisteren de rijksdag is geopend, nam slechts onge veer tien minuten in beslag. Hiermede heeft deze openingszitting van het Duitsche par lement in een record-tijd plaats gehad. De „Führer", rijkskanselier Adolf Hitler, nam aan de rijksdagopening niet deel, wijl hij te Wilhemshafen een rede moest houden. Kort na 3 uren begeeft zich de voorzitter, minister-president Goering, naar de plaats van het presidium en opent de zitting. Bij de voorlezing der namen van de met opgaaf van redenen verhinderde afgevaar digde wordt ook de naam Hugenberg ge hoord. Bij het aan de orde komen van het agen dapunt: verkiezing van het rijksdagpresi dium, stelt dr. Fick voor, bij acclamatie te benoemen tot president van den rijksdag den tegenwoordigen voorzitter, Goering, tot diens plaatsvervanger dr. Kerrl, tot twee den plaatsvervanger Esser en tot derden voorzitter dr. von Stauss. De voorgestelde leden worden met alge- meene stemmen door opstaan gekozen en aanvaarden de benoeming. Hierop volgt het voorstel van den pre sident tot verkiezing der rapporteurs. De 12 voorgestelde candidaten worden allen eenstemmig gekozen. President Goering wijst er op, dat het se nioren convent, hetwelk uit 21 leden be staat reeds gevormd is. Daartoe behooren o.a. de afgevaardigden dr. Goebbels, Hess, dr. Hugenberg, Kube, dr. Ley, von Papen, graaf zu Reventlow en Seldte. Ten einde de zitting zoo kort mogelijk te maken, verzoekt Goering machtiging om de commissie te vormen in overleg met den fractievoorzitter dr. Frick, evenals de com missies van advies voor de verschillende ministeries. Ook vraagt en krygt de presi dent de bevoegdheid alle bij den rijksdag binnenkomende stukken te doen toekomen aan de betrokken ministeries. Voorstellen tot strafvervolgingen zullen aan de huis houdelijke commissie worden overgedragen. Tenslotte wordt de president gemachtigd zelf het tijdstip te bepalen, waarop hij den rijksdag in een volgende zitting zal bijeen roepen en zelf de agenda voor deze zit ting samen te stellen. Onder een driewerf „Heil", werd hierop de zitting gesloten. van de denkbeelden, die bij de eerste be spreking waren uiteengezet. Tevens heeft hij den kanselier in kennis gesteld met Je reserves, welke de Fransche regeering reeJs thans ten aanzien van een zeker aantal pun ten wenscht te maken. FRANKRIJK FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Nog geen directe onderhandelingen. In den gisteren onder voorzitterschap van den president der republiek, Lebrun, ge houden Franschen ministerraad bracht de minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, een uitvoerig verslag uit van de langs diplomatieken weg met DuitschlanJ gevoerde onderhandelingen en van de ge dachten wisseling met andere landen, die m verband met deze onderhandelingen heb ben plaats gevonden. In het officieele communiqué, dat na af loop van de zitting werd uitgegeven, wordt j duidelijk gezegd, dat de ministerraad geen enkel besluit heeft genomen en dat het Fransche standpunt ten aanzien van de kwesties, die volgens de opvattingen der Duitsche regeering het onderwerp moeten vormen van directe onderhandelingen tus- schen Parijs en Berlijn, pas zal worden vastgesteld in een nieuwe ministerieele be spreking. Men bevindt zich immers nog steeds In een periode, dat inlichtingen worden inge wonnen en de eigenlijke FranschDuitsche onderhandelingen kunnen pas werkelijk beginnen, indien de uit Berlyn en van an dere regeeringen ontvangen informaties van dien aard zijn, dat de atmosfeer is ge schapen, welke voor dergelijke besprekin gen noodzakelijk is. Het schijnt, dat wel-ingelichte kringen minder belang hechten aan het tweede on derhoud, dat de Fransche gezant eergiste ren met Hitler had. Bij de eerste bespreking heeft de rijkskanselier den Franschen ge zant in kennis gesteld van zijn standpunt en de eischen betreffende het Saargebied en de herbewapening van Duitschland uit eengezet. Het onderhoud van eergisteren was beperkt tot het vragen van nadere in lichtingen. Fran^ois-Poncet zou Hitier o.a. een nadere omschrijving hebben gevraagd SPANJE. HET WORDT KALMER IN SPANJE. Tijdens opstand werden 95 personen gedood In Madrid zijn gisteren geen incidenten meer voorgekomen, behalve in de volks wijken en in de wyk Caminos, waar extre misten een voetzoeker naar een tramwagen hebben geworpen. Bij de achtervolging door de politie is een der extremisten, vader van acht kinderen, gedood. Twaalf personen zijn gearresteerd. Volgens uit de provincie ontvangen berichten schijnt de Maandag morgen door de anarchisten uitgeroepen aigemeene staking volkomen msilukt te zijn. In een officieuze mededeeling aan United Press wordt verklaard, dat by de jongste opstandige beweging 95 personen zijn gedood en 205 gewond. Na afloop van den ministerraad heeft de minister van Binneniandsche Zaken me degedeeld, dat men uitsluitend over de ioo- pende zaken heeft gesproken, hetgeen het beste bewijs is, dat de syndicalistische oe- weging geëindigd is. De regeering zal zich tegenover de Cortes verantwoorden over het uitroepen van den alarmtoestand. De minister van Openbare Werken deelde me de, dat de dienst op de spoorwegen nor maal is en dat de meeste stakers net werk heb oen hervat. „Laatste revolutionnaire stuiptrekkingen". Volgens nadere mededeeling van het mi nisterie van Binnenlandscne Zaken moeten al de incidenten en excessen, die zich Je laatste arie aagen in Spanje heooen voor gedaan, worden bescnouvvd ais de laatste pogingen der revuiuuonnairen om de macht in nanaen te krijgen. Te oordeeien naar de berichten der jour nalisten, die door de Maarileenscne biaacn naar de plaatsen zijn gestuurd waar ge- voenten werd, zyn de geveenten gevoerd in den trant der Afrikaanscne guerilla. In sommige plaaisen waren de communisten er in geslaagd de bevolking te doen geloo- ven, dat er vrije communistiscne samenle ving tot stand was gekomen. De bewoners dezer dorpen verbrandden hun geld en net geld uit de gemeentekas, daar zy overtuigd waren in den nieuwen staat geen geld meer van noode te hebben. Reeas had men in enkele dorpen de eigendommen en beschik- bare levensmiddelen op communistische wyze verdeeld. Ten einde de aandacht af te leiden van de bewakers van een kruithuis by La Co- runa heoben extremisten een kerk in brand gestoken en zijn vervolgens de opslagplaats binnengedrongen, waar zij 400 K.G. dyna miet hebben buitgemaakt en per vracht auto in veiligheid gebracht. De politie werd met tal van salvo's op een afsiand gehou den. In de provincie Logrono kon een nieuwe poging tot opstand der anarchisten direct onderdrukt worden. Twee poliLie-agenten en vijf opstandelingen zijn bij gevechten gedood. Negentien dooden bij treinaanslag te Valencia. Volgens een officieele verklaring zijn bij den treinaanslag, welke nabij Valencia heeft plaats gehad, negentien personen om het leven gekomen, terwyl zestig personen zyn gewond. Zooals gemeld is het ongeluk niet te wijten aan de ontploffing van een bom, maar aan het feit, dat de anarchis ten een stuk rails hebben verwijderd. Vol gens berichten uit particuliere bron zouden vijf personen, die verdacht worden de hand in het ongeluk te hebben gehad, zyn ge arresteerd. Een kath. republikeinsche partij? In rechtsche kringen verluidt, dat de op richting van een katholiek-republikeinscne partij overwogen wordt, die onder leiding van Robles zou komen te staan. De jongste aansporing van den Paus tot de katholieken van Spanje zou aan dit be sluit niet vreemd zijn. Spanje en de H. Stoel. Men schrijft uit Rome: Alhier wordt gesproken over de moge lijkheid van een nieuw concordaat tusschen Spanje en den H. Stoel. Naar vernomen wordt, zal het Vaticaan by eventueele on derhandelingen daarover in ieder geval den eisch stellen, dat alle religieuse orden in Spanje worden toegelaten. EEN AANVAL OP FRANKRIJK? Merkwaardige rede van Henderson. In politieke kringen te Londen is groot opzien gebaard door een rede van den pre sident der ontwapeningscommissie en la- bourafgevaardigde, Arthur Henderson, in de commissie voor buitenlandsche zaken van het lagerhuis, naar aanleiding van de verklaringen van den secretaris-generaal van den volkenbond. Sommige conservatieve afgevaardigden beschouwen de rede, welker officieele tekst niet gepubliceerd is, als een aanval op Frankrijk. Henderson had o.a. verklaard, dat men de ervaringen, die Duitschland heeft opge daan, voor oogen moet houden, alvorens men kritiek oefent op den door het nieuwe Duitschland gedanen stap om uit de ont wapeningsconferentie te treden. Duitscn- land was vijftien jaar lang door de over winnende mogendheden onderdrukt. Men had Duitschland gelijke rechten beloofd, doch zelfs thans had men het geen gele genheid gegeven om zijn bezwaren uit den weg te ruimen. Het resultaat was, dat de nationale beweging in Duitschland een on weerstaanbare xracht was geworden. Men diende rekening te houden met de omstandigheden, die tot Duitschlands uit treden uit den volkenbond hadden geleid. De mislukking der ontwapeningsconferen tie zou een vernietigenden bewapenings- wedstryd tengevolge hebben. Het zou uiterst moeilijk zijn, op het gebied der ont wapening overeenstemming te bereiken tusschen de 64 betrokken staten. Deze moeilijkheid werd vergroot door de her haalde regeeringswisseling bij de voor naamste mogendheden. Zoo waren er tij dens den duur der ontwapeningsconferen tie zeven regeeringswisselingen in Frank rijk en vier in Duitschland. BUITENL. BERICHTEN druk. Uitstekende diensten heeft de spoor weg reeds bewezen bij het vervoer van groote hoeveelheden travertijnsteen, die anders slechts zeer moeilijk naar het Va- ticaansche gebied had kunnen worden ge transporteerd. RAS-ONDERZOEK BIJ DUITSCHE ADELLIJKE FAMILIES. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, wordt in de zoo juist verschenen jaargang 1934 van de Gothasche genealogische zak boeken medegedeeld, dat ook in de Duit sche adellijke families een scherp onder zoek naar zuiver-Arische afstamming is begonnen. Dit onderzoek staat onder lei ding van het Duitsche Adelgerechtshof, waarin ook een vertegenwoordiger van het ministerie van binneniandsche zaken zal zitting nemen. NED. OOST-INDIE DE KOUDE IN HET BUITENLAND. Uit de richting van het midden-weste lijke merengebied van Amerika is voor de eerste maal in dit jaar een koudegolf boven New York gekomen. Hoewel de vorst nog niet zeer streng is en de thermometer slechts betrekkelijk I weinig graden onder nul staat, zijn toch reeds elf personen aan de kou ten offer gevallen. Twintigduizend werkloozen belegerden het stedelijk bureau van de stadsreiniging te New York, hoewel de straten slechts bedekt waren door een sneeuwdek van nog geen tien centimeter. Alle teekenen wijzen op een zeer kou den winter en in verband daarmede op grooten nood der vele werkloozen. De koude in Oostenrijk is nog steeds hevig. In het grootste gedeelte van het land vriest het 11 graden, doch op sommige plaatsen komen ook temperaturen van 18 graden vorst voor. ZONDERLING TE HELSINGFORS GEARRESTEERD. Honderden auto-mascottes gestolen. De politie te Helsingfors is er in ge slaagd de hand te leggen op een man, die de zonderlinge gewoonte had mascottes van de automobiel-radiateuren te stelen. De man, die nog nimmer met den straf rechter in aanraking is gekomen, zal zich te verantwoorden hebben wegens de ver duistering van honderden mascottes, die men in zijn woning heeft aangetroffen. DE DIEF VAN DEN ZWEEDSCHEN REMBRANDT. Krijgt 3 jaar tuchthuisstraf. Voor de rechtbank te Stockholm heeft zich gisteren te verantwoorden gehad de Duitsche metaalbewerker Ludwig Philipp Blaich, en wel wegens den diefstal van het Rembrandt-schilderij „Jeremias be weent den ondergang van Jeruzalem". Naar men zich zal herinneren, werd het doek waarvan de waarde wordt geschat op 160.000 op 14 November j.l. ge stolen uit de villa van den Stockholmschen verzamelaar ingenieur Herman Rasch. Reeds den dag daarop had de politie den dader te pakken. Het bleek de genoemde Blaich te zijn, die bekende, de inbraak te j hebben gepleegd. Het schilderij had hij begraven in een bosch nabij de stad, waar het ook inderdaad werd teruggevonden. Blaich werd door de rechtbank veroor deeld tot drie jaar tuchthuisstraf. Het pro ces had een volkomen oninteressant ver loop. „Tel." DE VATICAANSCHE SPOORWEG. De Amerikaansche Katholieken zouden den H. Vader een trein ten geschenke geven. Mén schrijft uit Rome aan de „Msb.": Onlangs is een conventie gesloten tus schen Italië en den H. Stoel, volgens wel ke de Italiaansche spoorwegen zich op kosten van den Vaticaanschen staat zullen belasten met de regeling van het Vati- caansche spoorwegverkeer. Het spreekt vanzelf, dat de Vaticaansche staat niette min een volledige souvereiniteit over den spoorweg in het Vaticaansche gebied be houdt. Zooals bekend, werd het Vaticaansche station op kosten van den Italiaanschen staat gebouwd, die zich bij het verdrag van Lateranen tevens verplichtte een pau- selyken hoftrein te laten bouwen. Er gaan hier thans echter geruchten, dat de Ame rikaansche Katholieken aan den H. Vader zulk een trein ten geschenke zullen geven. Van deze geruchten kon echter tot dusver nog geen bevestiging worden verkregen. Uiteraard zal de H. Vader zelf van dezen trein slechts zelden gebruik maken. De trein zal hoofdzakelijk dienen voor het vervoer van pauselijke delegaten en vor stelijke personen, die een bezoek brengen aan de Vaticaansche Stad. Het personenvervoer over den Vaticaan schen spoorweg zal slechts gering zijn, het goederenvervoer daarentegen zeer EILAND GETEISTERD DOOR EEN WINDHOOS. Een 35-tal huizen verwoest. Aneta seint uit Buitenzorg: Blijkens een telegram van den dienstdoenden resident van Menado heeft een geweldige regenval, gepaard gaande met een windhoos, het eiland Siaoe geteisterd. Het uit de bergen neerstroomende water nam een groot aan tal rotsblokken mede, waardoor 35 huizen met inventaris werden verwoest. Ruim 4000 klapperboomen en veel oebi-aanplan- tingen werden vernield. De weg langs de kust naar Ondongoeloe werd over een belangrijke lengte door aardstortingen en rotsblokken versperd. Twee bruggen werden weggeslagen. Per soonlijke ongelukken vonden niet plaats. De door de bevolking geleden schade wordt getaxeerd op 20.000. De hulpgezaghebber en de inlandsche bestuurder namen dade lijk maatregelen voor de huisvesting en voedselvoorziening der bevolking. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Ijsvermaak. Al stond het er Dinsdag morgen voor dat het ysfeest „in het water zou vallen", met den middag bleek het nog zeer goed mogelyk te zijn, den aangc- kondigden wedstrijd voor de jeugd in het hardrijden te laten doorgaan. Van de z'y- de der inwoners was er ook nog heel wat belangstelling voor deze hardrijderij, geor ganiseerd door de IJsclub „Voorwaarts". Het was voor de jongens een vinnige strijd en de einduitslag was dat den vlugste rijder bleek te zijn Frans Spierenburg, no. 2 Jan Grootendorst, no. 3 Henk Koelewyn, no. 4 Rienus de Lange, no. 5 Kobus Meijer, no. 6 Dingeman Sinon. Door den voorzit ter, den heer Nic. Bos, werden met toepas selijke woorden de prijzen aan de jongens uitgereikt. Woensdag zou het ringryderij zijn voor paren. De kans is echter groot, dat zulks niet zal kunnen doorgaan. In den avond van gisteren was de baan, evenals vorige dagen, electrisch verlicht. Nog velen maakten, in de veronderstelling dat het mogelijk de laatste maal zijn zou, hiervan gebruik. Tuinbouw. De commissie tot beharti ging van de belangen der tuinders had te gen gisteravond een vergadeirng uitge schreven in de zaal van den heer Fennes. De opkomst was zeer groot. De voorzit ter, de heer T. Noort, deed uitvoerig me dedeeling van de bevindingen opgedaan in een conferentie met den heer Oly, rent meester van den landheer Baron v. Wasse- naer van Catwijck en gaf vervolgens het woord aan den voorzitter der Tuinbouw- ver. K. en O., die volgens besluit der laat ste vergadering met nog twee bestuursle den van K. en O. evenzoo een conferentie hadden gehad met het doel of pachtverla- ging of garantie voor reductie over 1934 te verkrijgen. Niets had echter tot eenig resultaat geleid. En de commissie en het bestuur van K. en O. waren van oordeel, dat thans op voldoende collegialiteit der tuinders gerekend moest kunnen worden en niemand als 't ware zoo onredelijk zou mogen zijn om de verschillende perceelen die tegen de bestaande hooge pachten niet opnieuw zullen worden ingehuurd, te pach ten tegen de bestaande huur. Voor minder faire middelen, die reeds genoemd waren om het doel te bereiken, voelde het bestuur niets. Alleen redelijke verzoeken mogen worden aangewend om mogelyk te maken, dat een pachtsom moet worden betaald, die zoo billijk mogelyk is. Na uitvoerige besprekingen werd ten slotte besloten om aan den pachtheer een verzoek te zenden, zoo mogelijk onderteekend door alle huur ders, om over 1934 een pachtverlaging te krijgen van 40 pet. Dit voor 1934 met een optie jaar. Dit werd met aigemeene stem men besloten. De voorzitter bracht nog in herinnering de te verwachten wettelijk vast te stellen teeltbeperking die uitbrei ding der bedrijven in ieder geval niet zal toelaten, wel beperking. Hiermede heeft men dus met het bedrijf rekening te hou den aangezien anders stellig moeilijkhe den zullen volgen. De opmerking 1n vo rige vergadering gedaan, dat in het huur contract is vastgelegd, dat de huur min stens drie maanden te voren moet worden opgezegd, kon de voorzitter geheel tegen spreken. Er wordt in het contract met geen woord van gesproken. Het is echter zaak dat men huurcontracten goed doorleest vooraleer deze te teekenen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de wenschelijkheid om een afdeeling van den Bond van Kleine Kweekers op te rich ten. Het bestuur zal dit trachten te doen. Hierna sluiting. LISSE. Vrouwenbond. Gisteravond hield de Afd. van den R. K. Vrouwenbond eene cau serie-avond in de groote zaal van het Pa tronaat. Als spr. trad op dezen avond op de Weleerw. ±-ater A. Vijgen van het Re traitehuis te Noordwijkernout. De belang stelling voor dezen avond was zeer goed te noemen. De Presidente, mevr. Vreeburg, opende met den chr. groet en verwelkom de de leden, in het by zonder den weleer w. Pater, die in heerlijke woorden zal vertel len, hoe goed het nouden van een retraite zal zijn, en het scnoone daarvan. Voorts zuilen er een twaalital reu: ai te-kaarten uitgeloot worden, terwyl in de pauze een mooie verloting zal woruen genouden. Spr. bracht een ex aa-woord van dank aan do fa. L. Persoon voor een extra-geschonken prijs, n.l. een „heizie" Rookvleescn. Na allen een genoegeiyxen avond te hebben toege- wensent werd het woord verleend aan oen weieerw. Pater Vijgen. Z.eerw. bracht aank aan het bestuur voor de uitnoooiging, en was blij het werk der Retraite weer eens Dy de ieaen te kun nen aanoeveie-n. Laat ik u zeggen, aldus spr., wy zijn er vol van, en kunnen daar over niet zwijgen. Zooaxs gij, vrouwen, vak- menscnen zyt rn de huisuouding, zyn wy cut in net reuaite-werk. ik kom niet pree- ken, doen in vertrouwen met u bespreken het doei der retraite. U moet niet denken: ze sturen weer een r-aler, net gaat met net reuaicewerx zeker niet goed. net tegtn- oveigesteiae is net geval, net gaat met dit werk crescenuo over de geneexe linie, Ben duiueiyK Dewys. Verlenen jaar is het 14e rveiraioenuis geoouwd. Sinas het bestaan van net rteuanenuis te Noorawyaernout zyn er öU.uua reaaxcanten geweest, xypiscn is nee, aat onaanxs de sxecxite tijden, het aantal ïeuer jaar sterk toeneemu Welnu, aaereerst moet u zien aansiuiten bij uwe onueraiaeenng nJ. het Retraxte-ionas. Het is zoo nooaig, dat wy in uezen mouernen tyü een reuaxte nouaen. Het is geen pro cessie naar nevetaer ox een triduum, maar een afzondering van eenige dagen uit de dageiykscne omgeving, om de ziel aan een giunuig onuerzoex te onderwerpen. Onze moaerne mensen en moeten een retraite menemaken, ait is de wü van Z. H. den Paus. Wy moeten paraat staan voor de toe komst en daarom heooen wij van tijd tot tyu een goeue vermaning ot opwc.„kxxig nooaig, ais eenigste middel is dit een ge- sioten retraite, van tyd tot tyd moet de zxel van een mensen zien open kunnen ztt- ten voor ae genaae van uoa, dit is ae weg, die uitloopt op een gelukkige eeuvvigneid. Bereiken wy 'ait niet, aan is onze levens- wannex miSiUkt. Onze aageiykscne pxicnten zyn aikwyis een oeiemmering en daar cm is net zoo pracntig zien zoo n paar dagen in ae stilte met God af te zonaeren. Haar worat ae gexegenneia gegeven, weer tot m- keer te komen, want zoo is het, ais wy niet oppassen, aan denken wy te veel aan het aaiuscne. Vvy moeten tot Dezinnmg komen, Door de reaaite geoeurt dit. Wy moeten zoo dikwyxs nooreii, van nen die een re traite neooen medegemaakt: wat is dit een heerxyk werk, in de suite zien met God te kunnen vereenxgen. Nu moet u met denken, het is voor my niet nooaig; aan iedere klok vait wel eens iets te smeren, zoo is het ook met de ziel van den mensen. Telkens ontdekken we weer foutjes, en in ue re traite ontdekken we daardoor zelfkennis. De meesten kennen zxen zen met, uaaxoxn moeten wij komen tot een sonae zim...vm- nis. net is daarom een prachtig middel, om ae fouten cue wy inzien, aaar te ver beteren, om ae voornemens aaar te laten bezinken. U treedt daar in intiem contact met Gnristus, en conoenueert u daar ge heel op u zeil. Dit is de grootste kraent van het re traite-werk. De nnantieele kwestie kan voor u geen bezwaar zyn, wanneer u zien aansluit oy net Retraitexonds. van 13 16 reoruari is er een retraite voor genuw- den, dus een pracxitgeiegenheid voor u, daarover na te danken, ik noop, aldus spr., dat net reuaxtexiuis aan stampvol is, aoch voornamelijk met leden van den R. K. V rouwen oond. De presiuente dankte Z.eerw. voor de goeue aansporing en hoopte er de vruchten van te ziuien oxiaervinuem Hierna werd geiegemiexd gegeven zich aan te sluiten by net Keuaitetonas. Uit het linanueeie verslag van het re- traiteionas ontieenen wy het voxgende: Saldo per 1 Januari 1933 291.03. inkom sten 103.41. Uitgaven J 120.05. Saldo 2<4.39. Deserve spaarionas i 31.oü. Hierna had de verloting pxaats van ae pracnixge pry zen. Vervolgens Dracht de Berw. spr. moeuykheaen en bezwaren naar voren, doen wxst deze in humorisciscnen trant le weerleggen. U muet met denken, dat men- schen, welke, op retraite komen, de vroom ste zyn. U moet zien uit het hoofd zetten: ik ben er te heilig voor. ik ben geen cipier van een gevangenis, zooais er zijn welke het retraitenuis zoo betitelen. De menschen vinden het jammer, dat de drie dagen zoo gauw vervlogen zyn, ornaat die piaats zoo innig den mensen verDond met God. Er worat zoo verscmilena gesproken over re traites, en daarom weerieggen wij dit voor u. Er wordt door de dames geopperd: wij kunnen niet drie dagen zwijgen. Dit is niet noodig, 4 uur per dag wordt u die gelegen heid geboden. Het maakt u tot vriciden, en sluit u vriendschap met Christus, dan voelt u zich daar als kinderen van één He- melschen Vader. Er moet uit u een drang komen een retraite mede te ïrukwn voor uw zielccultuur in dienst van Chruhue Aan allen een weerziens in het Retrait/vmi*. Wederom volgde een dankbaar ?ppUuv. 09 deze uiteenzetting, waarna aan woord *j» dank door de presidente werd geapr»^«c Vervolgens had de ui'.loting plaat* »-at> e*-w twaalftal retraite-kaarten. Ge kt ome© a«< het einde dankte de presidente allee »«*ci hunne U#e©*-oordtg:«e»d e« fioot 4e w gadsrxng aaet

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6