25ste Jaargang WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 No. 7685 Sb Gcki6elie0<>u^cml DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNtftiENlSPRiJS bedraagt bij Tooraittetaüng: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen word» het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U wodraen, v/aarïn be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BEGROOTINGEN VAN SOCIALE ZAKEN EN VAN FINANCIEN (Van onzen parlementairen medewerker). De Kamer heeft gistermiddag de begroo ting van sociale zaken z. h. s. aangenomen. Mimster Slotemaker wees er op, dat wij voor instandhouding van onze sociale voorzieningen niet beter kunnen doen dan streven naar een sluitende begrooting. Door de S.D.A.P. was een motie inge diend. De socialistische motie vroeg aller eerst, dat het bekende bedrag van 46 mll- lioen, dat het Rijk beschikbaar stelt voor bijdrage in de werkloozensteun, zoo nood;g zou worden verhoogd. De minister stond hier afwijzend tegenover: de regeering be schouwt genoemd bedrag wel degelijk als een fixum. Het tweede deel der motie ver langde uitsluiting van de mogelijkheid van verlaging der steunnormen. Minister Slote maker zeide, dat niemand kon wecen wat de toekomst nog zou brengen. Hij zou zich echter inspannen tot het uiterste om met de bestaande steunnormen te kunnen rond komen. De motie van den heer Drees ver wierf na deze verklaring slechts de stem men van de socis, de communisten,'Snee vliet, van Houten, bij welk gezelschap zich ditmaal nog de katholieken Steinmetz en IJsselmuiden voegden. De regeering hoopt verder met het be schikbare bedrag meer dan vroeger te kun nen doen. Er zijn werkelijk ook beroeps- werkioozen. En voor dezulke is het drin gend noodig, dat de controle wordt ver scherpt. Een ander methode, om het be schik Dare productiever aan te wenden, is het brengen van wijziging in de methode van werkverschaffing. Deze zal minder centraal moeten geschieden. Bovendien zui len bij het kiezen van objecten voor de werkverschaffing speciaal die moeten wor den gekozen, waar het bedrag aan loon groot en dat voor materialen zoo klein mo gelijk is. Dat er bij het stempelen een ze kere decentralisatie gewenscht is, gaf de minister den heer Duymaer van Twist (A.R.) gaarne toe. Gevallen, zoo als de heer Loerakker (R.K.) bij inter ruptie noemde, dat iemand moet gaan stem pelen 20 K.M. van zijn woonplaats, zijn in derdaad onjuist, maar aan den anderen kant is een zekere centralisatie noodig met het oog op de controle. Het verleenen van stempelverlof om de werkloozen eens een:- gen tijd in een andere atmosfeer te doen ademen denk b.v. aan retraites en bede vaarten zal de minister van sociale za ken gaarne bevorderen. De kwestie door mej. Me ij er (R.K.) op het tapijt gebracut dat namelijk bij de bepaling van het steunbedrag rekening moet worden ge houden met het feit of het gezin bestaat uit kleine of groote kinderen zou de mi nister nader onderzoeken. Den heer Loerax - ker kreeg de toezegging, dat de kwestie of het bestaande steunbedrag niet wat be ter kan worden verdeeld in dien zin, dat de groote gezinnen wat meer, de kleine wat minder krijgen, in ernstige overweging is. Eenige discussie ontspon zich nog over de post van 200.000.uitgetrokken voor zedelijke en moreele steun aan de werkloo zen. Mevr. Bakker-N or t (VJD.) vroeg de speciale aandacht voor het werklooze meisje. De heer Smeenk (A.R.) wees terecht op het groote belang der cursussen voor werkloozen, speciaal de jeugdigen on der hen en hij drong er sterk op aan, dat het bedrag van 2 ton niet als limitatief zou worden beschouwd. De heeren Drop (S.D. AP,) en Snoek Henckemans (C.H.) sloten zich hierbij aan. De minister wees er op, dat wij drie manieren van hulp verleen ing kennen aan jeugdige werkloo zen: het inrichten van kampen, waarvoor de regeering een steun verleent van zeven en een halve ton, de werkverschaffing en het inrichten van cursussen en dg. Voor deze laatste geeft de regeering per jaar een subsidie van ƒ3.50 per persoon. De minis ter meende in 1934 met het uitgetrokkene best te kunnen rondkomen, maar beschouw de deze twee ton niettemin niet als een fixum. De vraag van mej. Meijer betreffen de de verstrekking van steun in natura werd door den minister beantwoord met de opmerking, dat het verstrekken van aardappelen hierop had de katholieke af gevaardigde vooral aangedrongen heel wat me*r moeilijkheden oplevert dan de verstrekking van vleesch en groenten. Den heer van Houten, die gevraagd had, om een extra-uitkeering aan de werkloozen van 50.per gezinshoofd en 10.— per niet- verdienend kind, werd door den minister knock out geslagen door de becijfering, die hem werd voorgelegd: de kosten van dit alles zouden zes millioen bedragen. De christen-democraat, die dit alles had ge vraagd met een beroep op het woord van Jezus zelf, werd door den heer Slotemaker een lesje gegeven in Bijbelexegese. De be treffende passage slaat namelijk niet, aldus de minister, op den plicht van de Over heid, maar op die van de individueel per sonen. Belangrijk was ook de vraag, wat er gedaan wordt met het steunbedrag, in dien de Kerk, de diaconie e.a. bijspringen. Betreft het een regelmatige steun, dan wordt dit bedrag voor 2/3 van het steun bedrag uitgetrokken. Betreft het de voor ziening in noodgevallen, dan wordt deze steun niet afgetrokken. Overigens mag vol gens het oordeel der regeering de steun regeling niet gebruikt worden, om de thans bestaande loonen te verhoogen. Bij het kie zen van werkobjecten moet er naar ge streefd worden deze niet aan het particu liere bedrijfsleven te onttrekken. Wat even- tueele loontoeslagen aan ondernemers be treft, het bezwaar is hier, dat de controle zoo moeilijk is. Men zal hiervoor een goed gekozen proef moeten nemen. Wat de toe standen in de centrale werkverschaffings kampen betreft, hier is sterk overdreven. In principe zijn deze kampen niet ge wenscht, maar noodzakelijk als toetsings- j middel. Van achter de regeeringstafel deed de minister de ernstige waarschuwing hoo- ren, dat de arbeiders, die gehoor geven aan de opruiende taal van een de Visser, met groote gestrengheid tot rede zouden worden gebracht. Wij vermeldden reeds, dat minister Slotemaker, die zijn begroo ting met talent heeft verdedigd, deze z. h. s. zag aangenomen. Daarna kwam in behandeling Hoofdstuk VII B, Financiën. De heer van Voorst tot Voorst (R.K.) merkte op, dat, in dien de landelijke eigendommen in de ver mogensbelasting zouden worden aangesla gen volgens de gebruikswaarde en niet voi- gens de verkoopwaarde, vrijwel geen ver mogensbelasting door de betreffende perso nen zou worden betaald. Liefst zou deze afgevaardigde landelijke eigendommen ge heel van deze belasting vrijstellen zooals in Duitschland, maar subsidiair stelde hij zich tevreden met een aansiag volgens de gebruikswaarde. Bovendien drong hij aan op meer menschelijkheid bij de fiscus bij de inning der grondbelasting. Hij klaagJe verder over de te hooge aanslagen van dc belastinginspecteurs, die de opbrengst van boerderijtjes, die zelf geen behoorlijke boekhouding hebben, moeten schatten. Ver der meende hij, dat de personeele belas ting van landgoederen veel te hoog is: ge volg is, dat in Gelderland meer dan de helft der kasteelen leegstaat. De heer IJzerman (S.D.A.P.) hield zijn jaar lij ksch pleidooi voor de opheffing van het bankgeheim. De heer van Poll (R.K.) sloot zich hierbij aan. Deze afgevaardigde toonde zich verder zeer bezorgd voor de -kapitaalvlucht. De rechtsgrond om deze tegen te gaan was volgens den heer van Poll hierin gelegen, dat persoonlijke rijk dom steeds werd bereikt door middelen, die de volksgemeenschap heeft geboden. Ook de heer Westerman (Nat. Herstel wees op het euvel van de kapitaalvlucht, dat de minister, volgens hem, te licht telde. Toonde de heer van Poll een groote waar deering voor de landarbeiderswet, waarvan het systeem is aan den arbeiders een eigen „plaatsje" te verschaffen, de heer van der Sluis (S.D.A.P.) noemde deze wet een ramp voor de betrokkenen. De heer J. ter Laan (S.D.A.P.) drong er bij den mi nister op aan de belastingontduikers gere geld achter hun vodden te doen zitten. De minister mr. Oud merkte t.a.v. de ophef fing van het bankgeheim op, dat iets, wat belasting-technisch goed is, dikwijls moet worden nagelaten wegens de economische bijwerkingen. Dit ook is hier het geval. De economische nadeelen van een dergelijke op heffing, tenzij deze internationaal plaats heeft, zijn zeer ernstig. Ook de minister ziet het vraagstuk van de kapitaalvlucht als een zeer ernstig probleem, maar een oplossing is niet zoo makkelijk. Verder beperkte de bewindsman zich tot het toezeggen van ernstige overweging etc. De heeren Bak ker (C.H.) en Amelink (A.R.) be spraken nog een aantal personeelskwesties, waarna ook deze begrooting z. h. s. werd aanvaard. Het polit'eke drama in de rechtzaal De kanonnenkoning getu'gt OPHEFFING GEZONDHEIDS COMMISSIES. De Eerste Kamer heeft hedenochtend het wetsontwerp tot opheffing der Gezondheids j commissies aangenomen met 27 tegen 11 stemmen (soc.-dem. en prof. van Embden). De S.S.-verdediger legt zijn taak neer MUNCHEN—GLADBACH 11 Dec. '33. (Van onzen bijzonderen correspondent). Het proces tegen prof. Dessauer trekt met den dag meer belangstelling. Ook het aantal journalisten is veel grooter dan in de eerste dagen. Ook thans komt de groo te politieke beteeltenis van dit proces steeds sterker op den voorgrond getreden, en wel zoo duidelijk, dat advocaat dr. Eberhardt uit Frankfort het onomwonden heeft gezegd: „dit proces neemt dusdanige politieke vormen aan, dat ik niet langer de verdediging op mij kan blijven nemen". Hij scharrelt dan ook al zijn paparassen bij elkaar en verdwijnt uit de rechtzaal. Eerst werd de verdediger van Dessauer Advocaat Kleefisch gevangen genomen en zijn opvolger de S.S.-man Eberhardt legt de verdediging neer! Dat is rechtspraak in den machtstaat! De beide andere advocaten staan nu voor een moelijke taak! De politieke beteekenis spreekt nog te n?eer gesproken over het feit, waarover werd. Immers er werd heel den dag niet meer gesproken over eht feit, waarover prof. Dessauer is aangeklaagd, maar over zijn verhouding t0! Ir. Mühlon, die wegens hoogverraad zich de'naat van heel Duitsch land op den hals heaft gehaald. Dr. Mühlon was ontegenzeggelijk een man met een on gemeen scherp verstand en kolossale ta lenten. Vanuit het Minister van Buiten- landsche Zaken kwam hij bij de firma Krupp, waar hij na korten tijd lid werd van de directie dezer groote fabrieken. In dit verband trad vandaag als getuige op Staatsraad Krupp von Bohlen, die onom wonden toegaf, dat dr. Mühlon een geniaal mensch was, die. grooten indruk op iemand maakte en die over buitengewone eigen schappen beschikte: anders was hij trou wens geen lid geworden van de directie der firma Krupp, wier volste vertrouwen hij genoot. In Mei 1915 werd dr. Mühlon zenuwziek en gaf aan de directie te ken nen, dat zijn levenstaak niet in de indus trie lag. In latere jaren schreef Mühlon in oogenblikken van geestelijke depressie een boek, waarin hij Duitschland de schuld gaf van den wereldoorlog. Dat was natuurlijk een geweldige sensatie, waardoor de be langen van Dutischland tegenover de bui tenwereld ernstig werden benadeeld. Krupp von Bohlen was de meening toegedaan, die ook tevoren door prof. Dessauer was ver kondigd, dat het boek niet de opvattingen van Mühlon zelf weergeeft. Het boek is zeker vervalscht. Wel heeft Mühlon later in 1916, toen heel Duitschland honger leed, heel de graanoogst uit Roemenië naar Duitschland laten brengen en hij heeft zeer veel gedaan voor de zwakke Duitsche kin deren, maar herroepen had hij zyn wer ken niet. Eerst in de laatste dagen is het Krupp von Bohlen ter oore gekomen, dat Mühlon tegen de Entente gezegd zou heb ben: „Duitschland moet op de knieën. Zet de oorlog voort: de revolutie staat in Duitschland voor de deur en dan is Duitsch land verpletterd!" Als Krupp von Bohlen niet wist dat Mühlon dergelijke uitlatingen zou gebe zigd hebben, is het ook mogelijk, dat prof. Dessauer, die Mühlon drie of vier maal in Zwitserland ontmoet heeft, toen Dassauer daar telkens geopereerd werd, niet op de hoogte is geweest van de juiste gedragin gen van zijn ouden schoolkameraad. Twee vertoornde officieren. Na dit getuigenverhoor brak de volheid van den toorn der beide Officieren van Justitie over prof. Dessauer los. Hun ge moederen waren zóó verhit en de politieke hartstocht had hen dusdanig opgezweept, dat zij beiden, heftig schreeuwend en druk gesticuleerend, tegelijkertijd allerlei be schuldigingen naar het hoofd van prof. Dessauer slingerden, waarvoor echter al leen krachttermen maar geen bewijzen werden aangevoerd. Prof. Dessauer (die heel zijn leven in dienst der lijdende menschheid heeft doorgebracht) zou geen echt patriot zijn en zou de revolutie heb ben voorbereid en aan den opbouw van den vorigen Marxistischen staat hebben meegewerkt! Is dat nu een politiek proces of niet? De president van de rechtbank trachtte de aanklagers een weinig te kalmeeren, maar de politiek lag er zoo dik bovenop, dat de Nationaal Socialisten, die zich in grooten getale in de zaal bevonden, open lijk door hun bravo-geroep of gebrom hun goedkeuring of misnoegen over hetgeen verhandeld werd te kennen gaven. In Hol land zou de publieke tribune onmiddellijk ontruimd zijn, maar hier is alles mogelijk! Prof. Dessauer verdedigt zich dapper: ik heb alleen als Katholiek en Cenrtumsman gewerkt en daarom zit ik hier! Uit het getuigenverhoor is tot nog toe niets bezwarends voor prof. Dessauer ge bleken. Integendeel, menschen, die jaren lang in relatie met prof. Dessauer stonden, verklaren, dat zij nooit gehoord hebben dat Dessauer zich on-Duitsch gedragen heeft. Prof. Dessauer heeft zich vergist in den persoon van Mühlon, maar dat hebben an deren, wien het niet kwalijk genomen wordt, o.a. Krupp von Bohlen ook gedaan. Het proces heeft vandaag ongetwijfeld een hoogtepunt bereikt en de Officier van Jus titie heeft het masker laten vallen. De Duitsche Katholieken worden als landsver raders beschouwd. In dit verband vesti gen wij er de aandacht op, dat de Gouwlei der van de N. S. D. A. P. uit Dusseldorf al diegenen als landverraders heeft ge brandmerkt, die voor de Katholieke pers in Duitschland durven strijden. Hiermee zijn thans ook de Bisschoppen bedoeld, die gis teren een kort maar krachtig herderlijk schrijven van den kansel hebben doen voorlezen, waarin zij het recht opeischen om door de eigen Katholieke pers het gods dienstig en cultureel leven der geloovigen op te voeden en te ontwikkelen. Dit schrij ven was per koerier aan de geestelijkheid bezorgd. De kranten die den oproep der Bisschoppen publiceerden, zijn verboden! Te veel idealen bij den student Hebben de tegenwoordige universiteits studenten niet wat veel idealen bij wat weinig werkelijkheids-zin? Een geestig schrijver in de Nijmeegsche „Vox Caroli na", wedijverend in talent met den roem- waardigen „Klikspaan" schildert ons als volgt het nieuwe studenten-type: „Homeson, Johannes Homeson, class, stud., moet geacht worden als zooda nig te zijn mislukt. Hij kwam uit een boerendorp, en liet zich in onze Uni- versitas een ruimere cultuur aanme ten. Hij kocht zich een plusfours, 'n hoogen hoed en 'n smoking. Binnen 3 dagen was hij populair. Er was geen bijeenkomst, geen vergadering, geen uittocht, "geen huldiging, of Homeson was er bij. Niemand scheen zóózeer be trokken bij de Universitaire belangen als Homeson. Twee jaar lang verzorgde hij een eigen rubriek in de „Vox Carolina". Het was de meest opstandige en te vens de gretigst gelezen rubriek. Hij schreef over alle verschijnselen in de Academische wereld, en de ondergrond van zijn pennevruchten betrof altijd een onderzoek naar de verhoudingen tusschen mensch en geleerde, student en studenten, wetenschap en leven, ideaal en ontgoocheling. Hij legde een ziekelijke belangstelling aan den dag voor het particuliere leven van profes soren en voor den zwarten kant van het studentenleven. Hij vereenigde een pathologischen drang naar levensana lyse met een goedgeschoolden kijk op de theologische synthese. In zijn meest zinnelijke dagen schreef hij wonder baarlijke artikelen op gebied van apo logie, en elk van zijn stukken was ge ïnspireerd op 'n motto, opgediept uit 'n magistraal boek van een of ande ren grooten schrijver. Hij scheen bui tengewoon thuis te zijn in alle groote publicaties van de cultuurhistorie, en elke levens-visie van een of anderen denker scheen zijn onontneembaar be zit Boemelen deed hij radicaler, ste viger en consequenter dan wie ook en toch bad niemand vuriger dan hij in een Academische mis voor den bloei der Universitas Catholica. Tot een vruchtbaar tentamen heeft hij het ech ter nooitgebracht. Hij was de levende paradox en de clown van onze studentenwereld. Be mind en gehaat, geprezen en bespot, doch onmisbaar en een stuk van ons allen. Bij zijn heengaan zijn er tra nen.... gelachen en geschreid". In deze parodie is het portret getroffen van een type: de man, die uit idealis me verzuimt, aan zijn ideaal te beantwoorden. Dit type is tegen woordig, ook buiten de studentenwereld, niet zeldzaam, merkt de „Tijd" hierbij ad rem op. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De nieuwgekozen Duitsche Rijksdag voor het eerst bijeen. Een zitting van 10 minu ten. (2de blad). Nog geen directe onderhandelingen tus schen Duitschland en Frankrijk. (2de blad) De rust keert in Spanje terug. (2de blad) BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de begrootingen voor sociale zaken en financiën aangeno men. (1ste blad). Roofoverval op een oude vrouw te Gors- sel. (Gem. Berichten, 3de blad). Doodelijk ongeluk te Doesburg. (Gem. Ber., 3de blad). Door de gladheid reden gisteren acht auto's in het Hoendiep. (Gem. Ber., 3de blad). Spoorwegongeluk bij Simpelveld. (Gem. Ber., 3de blad). Scheepvaart op het IJsselmeer ge stremd. (Laatste Berichten). KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De heer G. MOLKENBOER, onder-voor zitter der Kamer en Voorzitter van het klein bedrijf die is afgetreden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, opende de vergadering, waarna de notulen werden, goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het Ministerie van Binnenl. Zaken in ant woord op een vraag van de K. v. K. in zake de herleiding van de koers van het Pond Sterling bij berekening van invoer recht bij postpakketten. Geklaagd was, dat voor dit invoerrecht het „volle pond" ge rekend werd. Geantwoord werd, dat in het algemeen het invoerrecht berekend wordt naar dë koers te Amsterdam op den dag, dat de koop een aanvang neemt. Wanneer op een postpakket echter de datum van koop niet voorkomt, gaan de Posterijen er toe over het Pond tegen de volle waar de te berekenen. Het beste is, dat firma's, die de postpaketten uit Engeland gezon den krijgen, er voor zorg dragen dat de waarde op de douane-verklaringen in Ne- derlandsche munt wordt ingevuld óf er voor zorg te dragen, dat de datum van koop op de douane-verklaring voorkomt. Naar aanleiding van de klacht, in de vorige vergadering geuit, over een minder snelle bediening der stadstelefoon, was een schrijven ingekomen van den directeur der P. T. T., dat aan deze klacht alle aan dacht zal worden geschonken. Aan de Vereeniging v. d. Chr. Handeldr. en Industr. Middenstand te Katwijk werd een medaille ad 15.toegekend veer een te houden winkelweek. Van „Muskator" te Oude-Wetering was een klacht ingekomen over de contingen- teering van afvalproducten van oliehou dende zaden. Aangezien dit adres nog niet in het bureau der Kamer was besproken,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1