KALENDER DER WEEK ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. m MARIA'S ONBEVLEKTE ONTVANGENIS. Den 8en Dec. vierden we de feestdag van Maria's onbevlekte ontvangenis. Al van de vroegste tijden der H. Kerk af is de leer hierover door de Kerk goedgekeurd. Het is zoo begrijpelijk, dat de groote meerderheid der geloovigen dit leerstuk als vanzelfspre kend aanvaarden. Want het spreekt zoo voor zich, dat de Moeder van Christus zon der zonde moest zijn. Christus zelf, die nooit geen zonde gehad heeft, kon toch niet voortgekomen zyn uit een vrouw, die met zonde besmet was! De zonde, die voortkomt uit den duivel, kon toch niet een deel van Maria zijn, want uit haar werd de Christus geboren, die alle duivelen overwonnen heelt. Christus, die gekomen is, om van alle menschen de zonden weg te nemen en zelf geheel heilig was, moest toch een onbevlekte Moeder hebben. Het is dan ook geen groote moeilijkheid ge weest in de geioolsleer onzer Kerk. Dat Paus Pius IX het in 1854 als geloofspunt uitgesproken heeft, kwam door den invloed der kettersche Jansenisten in de 18e eeuw, die probeerden de vereering der H. Maagd uit de harten der menschen te rukken. In de 19e eeuw kwam het zoover, dat ze open lijk verklaarden, dat Maria niet vrij van zonde was. Toen vond de groote Paus het oogenblik gekomen, om de leer der Kerk over dit punt vast te stellen. En op den 8en Dec. 1854 sprak Pius IX in tegenwoordigheid van de meeste bis schoppen plechtig het geloofspunt uit: „dat de H. Maagd Maria, door een buitengewoon voorrecht van God en de verdiensten van Jezus Christus, is bevryd gebleven van de smet der erfzonde". Groot was de vreugde onder alle Katho lieken der geheele wereld. En nog geen vier jaar later verschijnt de H. Maagd te Lour- des en zegt: „Je suis l'Immacuiée Concep tion, (Ik ben de onbevlekte Ontvangenis)". Het is of Zijzelf de bevestiging heeft wil len geven door juist deze woorden uit te spreken. WACHTUUR VAN HET H. SACRAMENT. Geloofd en gedankt zij altijd het Allerheiligste en Allergodde- lijkste Sacrament! Om uitdrukking te geven aan het ver langen Jezus steeds te eer en in Zijn heilig Sacrament werd door onzen Vrouwenbond de onderafdeeling „Het Wachtuur van het H. Sacrament" opgericht Om geheel en op de best mogelijke wijze aan het doel te kunnen beantwoorden, zijn nu ruim één jaar geleden voor elke parochiekerk afzon derlijke comité's gesticht welke uit het speciaal hiervoor met meerdere dames uit gebreide bestuur der onderafdeeling zijn gevormd. Wanneer het H. Sacrament is uitgesteld, op de aanbiddingsdagen, de Eerste Vrijda gen, de dagen van het Veertigurengebed en andere wordt door het comité van de des betreffende parochiekerk voor c^e verdee ling der biduren van de leden op die da gen gezorgd. Daartoe wordt aan elk lid eenige dagen te voren een kaart toegezon den met opgave van het door haar te ver vullen biduur, „Wachtuur". Deze uren zijn in onderling overleg met de dames-leden geregelden soms op halve uren verdeeld. Het is natuurlijk de bedoeling, dat steeds iemand van den Vrouwenbond by het H. Sacrament ter aanbidding aanwezig is. De verdeeling der biduren heeft dienovereen komstig plaats. Om het comité in de gele genheid te stellen de zekerheid te vencry- gen, dat er ook steeds iemand over den geheelen duur der aanbidding tegenwoor dig is geweest, zyn aan de toegezonden kaarten geperforeerde strookjes gemaakt, welke ter plaatse in een daartoe bestemde bus gestoken worden. Het is den leden toe gestaan bij verhindering een ander in hare plaats te zenden, of indien ook dit niet mo gelijk is, zenden zij te voren bericht aan het comité, dat dan voor de vervulling der open plaats zorgt. Het lidmaatschap kost niets. Van de in gekomen offers in de bussen worden H. Missen van Eerherstel gelezen en wordt voor altaarverseiring gezorgd. Elk jaar wordt een H. Mis voor de levende en over ledene leden gelezen. Behoeft nu deze onderafdeeling nog aan beveling? Neen, zou hierop geantwoord moeten worden. Maar toch is het misschien voor sommigen wenschelijk. En wel om de bezwaren, welke vaak gehoord worden. Er zijn er toch, die meenen, dat elk op zich wel kan gaan bidden. Aan dezen staat het dan te bedenken, dat daardoor niet de „voortdurende" aanbidding verzekerd is, al zouden er nog zoo velen komen. Maar bo vendien, o, het wordt zoo licht vergeten. De toegezonden kaart waarschuwt u bij tijds. Weer anderen vinden de controle niet goed; ze willen niet gecontroleerd zyn, als ze gaan bidden. Aan haar dient voor oogen gehouden te worden, dat die controle niet dient voor de leden, maar voor het comité, dat in de gelegenheid moet zijn om te crntroleeren, of de aanbidding voortdu rend is geweest. Maar laten ze zich ook niet blind staren op die controle. Er gebeurt bijna niets meer in het leven zonder con trole. En bovendien, zij komen tot het II. Sacrament in een stemming van ootmoed, nederigheid en gehoorzaamheid. Laten ze zich vernederen voor God en niet vragen, hoe ze zelf denken, dat het moet, maar in ootmoed en gehoorzaamheid haar offer brengen, zooals het bestuur dit vraagt. Nog anderen vinden het verband te groot. Een verband is het ook inderdaad, maar dat mag het toch ook zeker voor God wel zijn. Het behoeft echter niet grooter te zyn, dan te dragen is. De verdeeling der uren kan men zelf zooveel mogelijk regelen en is men verhinderd, ook dan is het mogelijk, gelijk vermeld, op eenvoudige wijze erin te voorzien. Inderdaad, er behoeft voor niemand een bezwaar, voor niemand een beletsel te zyn om tot deze onderafdeeling toe te treden. De bezwaren zijn hiermede wel weer legd. Een andere aanbeveling n.L door de voordeelen naar voren te brengen kan vrij achterwege blijven. Elke katholieke vrouw weet en is er uit zich zelf van doordrongen, dat deze zeer vele zijn, maar dat het ook een heilige plicht, een eereplicht is de lief de, welke ons Jezus in Zijn H. Sacrament schenkt, niet onbetuigd te laten, maar hare wederliefde te brengen daar, waar Hij ons die het meeste toont. Moge, om met ons „Wachtuur" Jezus zoo veel mogelijk hulde, eerbied, liefde en dankbaarheid te toonen, elke katholieke vrouw spoedig lid zijn van deze onderaf deeling! „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". In de vorige rubriek werd een oproep ge daan tot steunverleening voor het schoone doel onzer Vereeniging. Gaarna wordt nu eene wijze van hulp bieding in overweging gegeven, waardoor velen ons kunnen en, wij zijn er van overtuigd willen helpen. De Magazijnmeesteressen: mevrouw H. Colla-Hueber, Mare 51 en mejuffr. A. v. Deene, Hooge Rijndijk 76, zorgen met voor- beeldigen ijver voor het afgeven van wiegen met inhoud en babyuitzetjes. Doch de leege plaatsen moeten weer aan gevuld en de linnenkasten mogen geen lee ge planken vertoonen. Wie helpt ons? Wie helpt ons nu baby kleertjes te naaien? Er is zóóveel noodig en er wordt zóóveel gevraagd. Allen zijn welkom, die zich aan boven genoemde adressen melden. Eiken Dinsdag en Donderdagmorgen worden patroontjes voor babykleertjes uitgereikt met het be- noodigde materiaal. Zij, die zelf voor het benoodigde willen zorgen, zijn dubbel welkom; worden ech ter verzocht de aan te vragen patroontjes te gebruiken. Meldt u spoedig, vele handen maken licht werk! En God zal 't u loonen! Het Bestuur. WE WILLEN FEEST VIEREN! Zoo ligt dan het Sint-Nicolaasfeest weer achter ons, met zijn voor-vreugde, zijn blij de verwachting, zijn grapjes, ja dit jaar ontbrak zelfs het ijs niet. Toch zal het voor menigeen niet die afmetingen hebben aan genomen, die men van vorige jaren gewoon was, ja zelfs zullen er huisgezinnen ge weest zijn, waarin de Goede Sint maar wei nig pakjes kon afgeven. Gelukkig dan die Moeder, die hem heeft gezien met een klei nigheid, wat chocolade- of anijsmelk en een paar snoepjes de avond toch voor groot en klein tot een feestavond te ma ken. Hoe harmonieus we ons uit onze eigen jeugd de gespannen verwachting al dagen van te voren, het heerlijke gluren door de winkelruiten, het in gedachte kiezen van allerlei, het chocolade horloge, het wiegje met het papieren kindje, die molen van sui ker, de klompjes; we voelden geen kou. En de avond zelf, de geheimzinnige sfeer, die in huis hing, de lamp, die iets eerder werd opgestoken, de genoegelijk snorrende kacnei, net luisteren naar het minste ge rucht, hoe bracht dat alles in spanning, die haar hoogtepunt bereikte, als met veel lawaai, pepernoten en suikertjes door de geheimzinnig geopende deur gestrooid wer den. De boterhammen wilden er 's avonds niet in, zoo popelden onze harten over dat gene, wat nog te gebeuren stond, voor den Sint, die ook nog iets voor ons klaar zou zetten, terwijl we sliepen. Het hooi voor 't paard hadden we al dagen van te voren gehaald. Zou Sint niet een klein beetje verge.en van onze ondeugende streken? We hoopten het maar, om den anderen morgen te zien, dat de goede man ons heel veel vergeven had en een tafel met lek kers en cadeautjes had gereed gemaakt, waarvan we onze oogen niet konden af houden. Heerlijke jeugdherinneringen! Het is de taak van onze tegenwoordige jonge Moe ders, de jeugd van nu ook datgene mee te geven, wat leven blijft in de herinnering IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET XXXVI Behalve het fascisme van Italië, is thans een tweede „beginsel" verschenen onder den naam van „nationaal-socialisme". Veel verschil in doelstelling is er tusschen beide stelsel niet; alleen in de midde len om het doel te bereiken zijn er be langrijke verschillen te zien. Deze zijn o.m. dat Mussolini geen rassentheorie vooropzet zooals Hitier en ook nooit zoo fel tegen de Joden is opgetreden als dat in Duitschland is geschied. Als we de geschiedenis even in zien. dan blijkt ook in Duitschland een zelfde toestand te zijn geweest als in Ita lië, n.l. het gevaar van een veldwinnend communisme. Terecht kan Hitier daarop wijzen en zichzelf en zijn beweging prij zen. Maar, en hier raken wij een bijna ver geten figuur uit Duitschland, zou een Brü- ning, een man van veel betere katholici teit, dat ook niet gekund hebben? Is het b.v. niet typisch, dat het plan-Brüning, wat betreft de emigratie vanuit de industrie centra naar het platteland, destijds door Hitier fel bestreden, nu als een nazi-idee naar voren-komt? Wat ze anderen verwe ten, gaan ze nu zelf probeeren! Doch om bij de jongste geschiedenis van het „Derde Rijk" te blijven, het groote doel was het afwenden van het communisme. De katholieke Brüning, zoo redeneerde men, kon dat niet. Feit is echter, dat ze dezen staatsman de middelen onthielden om af doende den rooden vloed te stuiten. Want zie, nu staan er menschen aan het roer, die met een naar het heidendom overhellend stelsel het z.g. Mar xisme bestrijden. En daarmede is het mid del bijna even erg als de kwaal. Een heidensch stelsel? Deze vraag zal voor menigeen niet zoo moeilijk te beant woorden zijn. Wie toch leest yan welke grondgedachte de nazi-beweging uitgaat, die kan bij nader inzien moeilijk iets goeds concludeeren. In 't kort zullen we dat even na<?aan bij Hitler's rassentheorie. Het meest opvallend is zijn theorie over de superioriteit van het Arische ras, waar van hij o.a. schrijft: „De Ariër alleen kent het heerlijk Duitsche woord Pflichterfül- lung, dienen van de gemeenschap". „Al leen de Ariër bezit, het idealisme in den echten en waren zin". Alsof er alleen maar Ariërs op de wereld zijn! 't Is toch geen blijk van een gaaf verstand en een helder inzicht, zulk een ophemelen van eigen volk. 't Is duidelijk, dat hierin alleen zijn gevoel en niet zijn verstand sorak. Maar nog erger maakt hij het, als hy schrijft, dat alle offervaardigheid en plichts vervulling zijn ontstaan in het dierenrijk en bij de meest primitieve volken het slechts ontwikkeld zijn, waardoor zij het niet verder (kunnen) brengen dat tot een gewone familie-proepeering. Arme Hitler, die ons wijs wil maken dat onze voorouders hun deugden van de die ren moesten leeren. God schiep een geheelen mensch, een schepsel gelij kend op Hem en heerscher in Zijn schep ping en niet een mensch, die geinspireerd moest worden door de zorg van een kip en de offerzin van een hond. Hierin heeft Hitier zich schromelijk vergist en blijkt h'j als katholiek niet „au serieux" te nemen. Bovendien is er onderscheid tusschen een geestelijke en een zakelijke cul tuur. Deze laatste is in haar ontwikkelings gang goed verklaarbaar, want in het stee,- nen tijdperk gebruikte men natuurlijk geen stalen messen en het is toch Columbus niet kwalijk te nemen, dat hij zeilen moest naar den overkant om Amerika te ontdekken. Het is toch te prijzen dat door de eeuwen heen de menschen tot betere ideeën en daarmee tot betere scheppingen van het menschelijk vernuft kwamen. Daarmede wordt dien menschen een verstandelijke ontwikkeling der zakelijke cultuur toege kend. Een raadsel blijft het, dat Hitier daaruit durf besluiten, dat die z.g. „lagere men schen" over minder deugden zouden be schikken dan de thans meer ontwikkelden. De geestelijke cultuur was b.v. bij de christenen der eerste eeuwen veel en veel hooger dan nu bij de negentiende- eeuwsche menschen. En het staat te be zien of wij ooit tot die hooge trap van geestelijke beschaving kunnen komen, en blijft uitstralen boven moeiten en zor gen van het groote menschenbestaan. Deze dingen zyn niet afhankelijk van veel of weinig bezit. Het is aan onze Room- sche Moeders om dat met het a.s. Kerst feest te bewijzen. Een takje groen hier en daar op tafel in een helder gepoetste wo ning, het tafelkleedje eens extra gewas- schen, een kannetje anijsmelk, een schotel tje met snoepjes en een gemeenschappelijk spel of het lezen van een Kerstverhaal, zul len langer in de herinnering blijven voort leven, dan vele en groote geschenken in een sfeer waar de groote Boodschap, de komst van het Kerstkindje, niet gevoeld wordt. Zuster v. d. ABEELEN. de Kerk in de eerste eeuwen zoo rijk wist te oogsten. En toch kan dat! Doch dan zonder heiden-cultuur en dwaze ras- vergoding. S, M. EN WAAROM NIET? In een haren boetekleed, met oogen zoo schitterend als zonlicht en met een stem vol kracht en beheersching trok hij door het land. Het volk wist van hem, dat hij leefde in de woestijn en zich voedde met schamele spijs en drank en vooral was het hun bekend, dat deze mensch het voor beeld was van wat hij aan het volk preek te: „Doet boetvaardigheid en brengt vruch ten voort van ware bekeering". 't Was in den grooten adventstijd, die voorafging aan Christus' geboorte. En Joannes de Dooper trok door het land en bereidde het volk voor, want de God-met ons, Emmanuël, zou komen gaan en „het Woord is Vleesch geworden en het heeft onder ons gewoond" Christus' Bruid, de H. Kerk, wil in dezen tijd ook ons voorbereiden en daarom wordt van ons gevraagd een meeleven in den ad ventstijd. Meer gebed, meer ingetogenheid, meer boete, meer goede werken doen, meer offerzin, meer levensmoed! Maar we zijn toch jong? Moeten wij boete doen? En goede werken, en bidden? Ja, juist wy, jonge menschen, moeten durven doen. Lang genoeg heeft een slap christenvolk theorie verkondigd; maar van ons wordt een daad geëischt. Vrienden, de stormklok luidt over stad en land. Een volk, dat zijn God niet er kende, ligt te sterven; een geslacht, dat van geen naastenliefde wilde hooren, gaat ten gronde. Door alles te herstellen in Christus is redding mogelijk. En wat doen wij? En waarom niet eerst met ons zelf begonnen? Zijn wij gave menschen, zijn wij personen met practische liefde? Een oud gedichtje luidt: Wie koninkrijken won en legers heeft verslagen, Die mag vrij van laurier een trotsche krone dragen. Maar wie nog bovendien zichzelf verwinnen kan, Geef dien de hoogste kroon; dat is d e sterkste man! SEVERUS. RAAD VAN BESTUUR De weled. heer P. Klein, die meerdere jaren lid is geweest van den Raad van Be stuur der Leidsche St. Josephs-Gezellen- Vereeniging, heeft als zoodanig ontslag gevraagd, hetgeen hem verleend is, met dankbetuiging voor gegeven arbeid. DISTRICT-VERBAND LEIDEN Donderdag a.s. heeft de vierde cursus avond plaats voor commissarissen uit ons district. Allen worden op tijd verwacht in het Ge- zellenhuis, Rapenburg 52. Mogen we ook rekenen op afdracht der gelden? CENTRAAL-VERBAND NEDERLAND Was vroeger het hoofdbestuur der Gez. Ver. eenigszins willekeurig samengesteld, thans bestaat het uit de Districts-Praesiden- ten en de Districts-Senioren. Dientengevol ge hebben onze Vice-Praeses en onze Se nior zitting reso. in het Centraal-Praesi- dioat en in het Centraal-Senioraat. RETRAITECLUB „ST. CLEMENS" Door het bestuur is besloten, dat de reis naar het Retraitenhuis te Noord wij kerhout dit jaar zal geschieden per autobus. Twee keurige wagens zijn voor dit doel afge huurd. Deze verandering is een flinke verbete ring en de geringe verhooging van 10 ct. per deelnemer kan geen bezwaar zyn deze reisgelegenheid te benutten. Voor de retraite zijn nog plaatsen be schikbaar. Spoedige opgave, alsmede de afdracht der gelden zijn de noodzakelijke vereischten! WANDELSPORTCLUB A.s. Zondag 10 Dec., is er weer een trai- ningsmarsch voor alle wandelsporters van de St Jozefgezellen. Vorigen Zondag waren er 8 leden, die trots een vry sterken wind en 4 graden vorst de eerste marsch van de propaganda-serie-wandeltochten hebben medegeloopen. Kranig werk, jongens! Daar om rekenen wij ook zeker op die 8 a.s. Zondag. Maar als de leden, 'die ook de voetbalsport beoefenen vry z ij n, zoo re kenen wij ook op hen. Verder kunnen zich nieuwe leden opgeven bij de leden en bij het bestuur. Voor de hooge kosten behoeven jullie het niet te laten, want die is gesteld op de som van 5 cent per week. Tot ziens a.s. Zondag half 3 uur! DE ZAAL GESLOTEN TIJDENS H. MISSIE. In verband met de H. Misise in onze stad is het volgende vastgesteld: Hedenavond, bij de opening der Missie, is de zaal geslo ten; ook geen bibliotheek. Zondag is de zaal open van 12.30 uur tot 2 30 uur en 'savonds van 8.30 to 1 0.1 5. Dus geen zaal open om 7 uur! Verder is de zaal de geheele week ge sloten. Voor repetities raadplege men de agenda. KOLPINGSBLAD Het dunkt ons goed hier te vermelden een uitspraak van gezaghebbende zijde over ons eigen orgaan: Kolpingsblad. „Ik ken, aldus het oordeel van dien persoon, geen orgaan, dat zoo uitstekend is verzorgd. Weinig organisaties zyn in het bezit van een blad, dat op afdoende wijze leiding en vorming geeft, maar de Gez. Ver. is daarin meer dan anderen geslaagd". Gezellen, leest en vooral leest geregeld uw Kolpingsblad; dat verdient het. TWEEDE ZONDAG VAN DEN ADVENT. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de Onbevlekte Ontvan genis). ZONDAG 10 Dec. Tweede Zondag v. d. Advent. Mis: Populi Sion. Geen Gloria. 2e j gebed v. h. octaaf van Maria's Onbevlekte Ontvangenis; 3e v. d. H. Melchiades, Pars en Martelaar. Prefatie v. d. Allerh. Drie eenheid. Kleur: Paars. Laten wij ons verblijden over hetgeen vandaag tot ons gezegd wordt (Alleluja vers). „Toon ons, Heer, Uw Heil", was ons verzuchtend gebed op den vorigen Zondag En als antwoord ontvangen wy de verze kering: „Volk van Sion (Gods uitverkoren volk) zie de Heer zal komen". (Introitus; Graduale; Communio). En, gelijk geschre ven staat, zal Hij komen besturen de vol ken, die op Hem hopen en hen vervullen met vreugde en vrede en met de kracht van Zijn Geest (Epistel). Komt, laten wij, de heiligen, Zijn volk, dat met Hem een ver bond mocht sluiten, door het Kruisoffer be zegeld, ons voor Hem verzamelen. (Gra duale). Neen, wy verwachten geen anderen dan Christus, want in Hem zien wy de voorspellingen van de Profeten over den Verlosser vervuld. (Evangelie). Met nog grooter vurigheid en verlangen bidden wij dan ook weer vandaag: „Toon ons, Heer Uw Heil (Offertorium). Kom ons te hulp. Leer ons het aardsche verachten en het Hemel- sche beminnen. Wek onze harten op om ze voor te bereiden *op de komst van Chris tus". (Gebed; Stilgebed; Postcommunio). MAANDAG 11 Dec. Mis v. d. H. Damasus I, Paus en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. dag (d.i. v. d. vorigen Zondag). Kleur: Wit. Paus Damasus is een groot bestrijder geweest van de ketterijen, die de Godheid van Christus loochenden en van den H. Geest. Hij bepaalde ook, dat de priesters in hun breviergebed ter eere v. d. Allerh. Drieëenheid aan de psalmen zouden toe voegen: „Eere zy den Vader, den Zoon en den H. Geest" enz. DINSDAG 12 Dec. Mis v. d. 5en dag on der het octaaf: Gaudens gaudebo (als op 8 Dec.) 2e gebed v. d. dag; 3e tot den H. Geest. Kleur: Wit. In Maria is geen enkele smet Zy is de glans van het eeuwige licht en een spiegel zonder vlek. Zij is heerlijker dan de zon en als men haar vergelijkt met het licht is zij zuiverder. (Kérk. Get.). WOENSDAG 13 Dec. Mis v. d. H. Lucia, Maagd en Martelares: DilexistL 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. dag. Kleur: Rood. Gevangen genoemen door den Prefect van Syracuse, Paschesius, werd Lucia on dervraagd of de H. Geest in haar woonde. Lucia antwoordde: „Zy, die zuiver en rein leven zyn tempels van den H. Geest. Pa schesius wilde haar daarom laten ontvoe ren, maar God beschermde haar op wonder bare wyze. Want zelfs met geweld kon Lu cia niet van haar plaats verwijderd worden. Op den brandstapel geworpen beschermde God haar, zoodat het vuur haar niet deer de. Ten slotte is haar keel met een zwaard doorstoken. 394. DONDERDAG 14 Dec. Mis v. d. 7en dag onder het octaaf: Gaudens gaudebo. 2e ge bed v. d. dag; 3e tot den H. Geest. Kleur: Wit. VRIJDAG 15 Dec. Octaafdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Mis: Gaudens gaudebo. 2e gebed v. d. dag. Kleur: Wit. ..Ik zal juichen van vreugde om den Heer en mijne ziel zal juichen in mijn God om dat Hij mij met het gewaad des heils be kleed heeft en den mantel der gerechtigheid ray heeft omgehangen als een bruid met juweelen getooid heeft. (Introitus). ZATERDAG 16 Dec. Mis v. d. H. Euse- bius, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. 2e gebed v. d. dag; 3e ter eere van Maria; 4e voor den Paus. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. Een krachtig en geducht strijder is de H. Eusebius, bisschop van Vercelli (Italië) geweest van de ketterij der Arianen. Vele vervolgingen had hij dientengevolge van de Arianen te verduren en daarom wordt hy als martelaar vereerd. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Petrus van Siëna; 3e v. h. octaaf; 4e v. d. H. Melchiades. MAANDAG. Mis v. d. Z. Hugolinus, Klui zenaar: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Damasus; 3e v. h. octaaf; 4e. v. d. dag. DINSDAG. Vinding v. h. Lichaam v. d. H. Franciscus. Mis: Miserere. 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. dag. Prefatie v. d. H. Fran ciscus. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Conradus van Offida en Bartholus van San Gemig- nano, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. dag. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. Ceteris niet i -erder Toch V." be" veSgstopp^

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6