1ATERDAG 9 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Dec. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Büdt. Laaagste barometerst.: 774.2 te Aberdeen. Laagste barometerst.: 749.5 te Vardö. Verwachting tot den avond van 10 Dec.: Zwakke tot matige Oostelijke wind. Hel der tot licht bewolkt Droog weer. Strenge vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. De hooge druk bleef stationair boven Schotland en de Noordzee en slaat alle aan vallen der warree depressies, die door het Noorden trekken, af. Een tweede kern is bezig zich te vormen in het gebied van de strengste vorst in Centraal Europa, waar de temperatuur tot onder 20 gr. daalde. In Centraal Scandinavië kwam de vorst weer terug, doch een nieuwe barometerdaling zal het toenemen van de koude aldaar weer beletten tot een nieuwe stijging van den barometer in de Poolzee haar weer doet toenemen. In het Middellandsche Zeegebied bleef de luchtdruk laag en het weer zeer slecht. De bergstations in de Alpen melden alle stralend mooi weer en geen lage tem peraturen. Het algemeen vooruitzicht is, dat de vorst zal aanhouden en eer strenger dan minder streng zal worden LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 5.2 gr. C. onder nul. L1CH1 OP VOOR FIETSERS c.a.ï Van Zaterdagnamiddag 4.18 uur tot Zondagmorgen 7.28 uur; van Zondagnamid dag 4.17 uur tot Maandagmorgen 7.29 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 10 Dec.: voorm. 8.01 uur en nam 8.27 uur; Maandag 11 Dec. voorm. 8.55 uur en nam. 9.25 uur. beden tot de Onbevlekte Maagd en haar beminde dienares omhoog zullen worden gezonden, door de gansche katholieke we reld, opdat allen in den loop van dit Heilig Jaar de vreugde der verlossing deelachtig mogen worden, die Christus onze Heer door zijn bloed verdiend heeft. Dat allen ten slotte dien vrede vinden, dien de wereld niet geven kan en die be staat in de rust van een juiste orde en trouwe naleving der christelijke geboden. Moge God geven op voorspraak van de Onbevlekte Maagd Maria en van haar trou we dienaresse, Bernadette Soubirous, dat wij de vreugde van Zijn verlossing in ons leven mogen gevoelen door Christus On zen Heer." By het Offertorium werden den H. Va der de traditioneele geschenken aangebo den als waskaarsen, brood, duiven, tortel duiven enz.. Onder het gejuich der ontroerde menigte werd Z. H. de Paus thans met de tiaar ge kroond, na het beëindigen der langdurige plechtigheid de basiliek uitgedragen. STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. Winkelweek. Vrijdagavond had in 't café van den heer J. Keizer te Leimuiden de verloting plaats van de prachtige prij zen door het Comité en de winkeliers, die aan de winkelweek deelnamen. Na de ope ning werd direct tot het trekken der prijzen overgegaan. Deze prijzen moeten allen bin nen 14 dagen worden afgehaald op ver toon van bon Leimuiden Dorpstraat 294 296. Hiermee was de verloting ten einde. De voorzitter dankte alle aanwezigen in het bijzonder den Edelachtb. Heer Burge meester voor hunne medewerking en sloot de vergadering. OEGSTGEEST. Auto een werkplaats binnengereden. Hedenmorgen omstreeks half elf kwamen in de Geversstraat twee auto's met elkaar in botsing. De eene auto, van de firma v. d. Luyt kwam de Willem de Zwijgerlaan uit rijden, de andere, een vrachtwagen uit Am sterdam, reed met groote vaart door de Geversstraat. Na de botsing drong de Am- sterdamsche auto de houten fietswerkplaats van den heer Smit binnen. Aan de werk plaats, alsmede aan de beide auto's werd groote schade toegebracht. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Hardrijderij. Dinsdag 12 December om 1 uur, 'ijs en weder dienende, hardrijderij op schaatsen ten bate van behoeftige ge zinnen voor manhelijko leden der Oegst- geester IJsclub, vanaf 18 jaar. ST. JOS.-GEB.-VER. Sociale avond. Voor een flink aantal luistergrage Gezel len sprak gisteravond de heer Piet Kasteel over het onderwerp: „Wy, Katholieken, en de radicale politiek". Na een inleidend woord van den 2d en voorzitter der Studieclub begon de spreker met de opmerking, dat, ais we het Europa van 20 jaar terug vergelijken met thans, wij daarop vinden sterk veranderde gren zen en politieke ideeën. Een gordel van Dictaturen is thans te aanschouwen en de drie voornaamste, n.L bolsjewisme, fascis me en nationaal-socialisme, wil spr. nu be handelen. Vooreerst het stelsel in Rusland. De grondlegger, heer Lenrn, geboren in 1870, werd in 1918 naar Rusland gestuurd en hij deed het Czarenrijk ontploffen. Met den groei van 't bolsjewisme veranderden alle omstandigheden. Zoo werd de Zondag af geschaft en alle godsdienst-belijdenis ver boden. De jeugd werd samengebracht in de drie communistische jeugd-organisaties: de October-kinderen, de jonge pionieren en de komsomols. Het spreekt vanzelf dat van een huwelijk in christelijken zin in Rusland geen sprake is. Het eigendomsrecht en al les, wat maar iets met het Christendom verband hield, is totaal weggevaagd. Dit dictatuur-stelsel is het gevaarlijkste van al len en met dit barbarendom zien we thans koningen en staatslieden in verbinding tre den. Dit feit is er en daarmede hebben wij terdege rekening te houden. Er zyn menschen, die de vraag stellen, of dit barbarendom kan blyven bestaan. In een staat ais Rusland met een groote bodem-rijkdom acht spr. dat zeer wel mo gelijk. En de taaiheid van het communisme kon wel sterker blijken te zijn dan van fas cisme etc. Tegen dit stelsel moeten wij im mer op ons qui vive zijn en niet voor niets weigert de Kerk elke poging om iets toe te geven. In hetzelfde jaar, dat Lenin op het Gym nasium studeerde, werd Benito Mussolini geboren. Deze leidde in 1918 de eerste fas cistische vergadering, werd in 1921 Kamer lid en was in 1923 minister-president. Deze heer gaat uit van de idee: de staat is alles en regelt alles. Zoo b.v. kan alleen de fas cistische raad den opvolger van den koning aanwijzen. Wie twijfelen mocht over de verhouding van fascisme tot katholicisme, die moet maar eens het artikel van Musso lini lezèn, geschreven in de Italiaansche En cyclopedie. En dan komt men tot de con clusie, dat fascisme en katholicisme o n- vereenigbaar zijn. Ja, maar hij laat toch de katholieken met rust? Omdat, al dus spr. hij niet anders kan. De Paus zelf heeft in de Encycliek over de opvoeding der jeugd zijn afkeuring geuit over het fascisme en het feit van 's Pausen waak zaamheid is bewys genoeg. Spr. kan zich niet begrijpen, dat er menschen zijn, d.e ons land durven vergelijken met Italië. Er is geen vergelijking mogelijk en wie het wel doet, die toont niets te weten van wat het in Italië is en hoe het hier is. Er is zelfs geen sprake van, dat de corporatie ve staat in Italië bestaat; er bestaat alleen arbeidsdwang en geen arbeidsrecht. En wat betreft het geroep over Mussolini's katho liciteit kan spr. mededeelen, dat menschen uit Rome, menschen die het weten, ronduit verklaren dat Mussolini niet-katholiek is. En het derde stelsel van dictatuur is het nationaal-socialisme. Er zijn menschen, die Hitier voor gek of een halve gek aanzien, maar spr. meent, dat als iemand het brengt tot zulk een machtspositie als Hitier, er toch nog wel wat gezond verstand moet zijn. Men kent de geschiedenis, hoe alles in Duitschland gelijkgeschakeld is, hoe de par tijen zijn ontbonden en de kassen der vak organisaties zijn „overgeschreven". (Ons wetboek noemt dat anders!) Spr. komt dan tot de vervolging der Jo den en de beruchte sterilisatie-wet, die niet enkel in stryd is met de christelijke leer, doch zelfs met de natuurwet. ~Van een rechtsstaat is Duitschland een machtsstaat geworden en spr. kan onmogelijk de Duit- schers met zulk een positie feliciteeren. Wat het Centrum betreft gelooft spr., dat we daarover niets behoeven te vreezen. Zeker, er zullen wel fouten gemaakt zijn (welke mensch is feilloos?) maar de histo rie zal toonen, welke reusachtige daden het Centrum heeft durven stellen, toen in 1918 degenen, die nu de Nazi-beweging leiden, aan de haal gingen. Toen bleefhetCen- trum en verhinderde de invloeden van 't communisme. Wat nu in München-Glad- bach geschiedt bewijst weer eens tot wel ke handelingen men in Duitschland durft komen. Spr. erkent gaarne de goede din gen, maar waar het recht is vertrapt, blijft vooral voor de katholieken voorzichtigheid geboden. In den tijd van Bismarck kon men nog spreken op één plaats, 's lands verga derzaal, maar over alles wat nu in Duitsch land tegen de katholieken gebeurt, mogen ze maar één ding: zwijgen! AI deze extreme dingen hebben ook in ons land hun navolgers. Spr. wilde er één, de gewiekste en de gevaarlijkste voor de katholieken, bespreken, n.l. Mussert etc. Daar moet iets gebeuren, zeggen zy; ja, maar wat? Spr. geeft dan eenige citaten uit Mussert's program o.a. een sterker leger en vloot, staatspensioen en dan.... dat moet de Staat doen zonder te leenen! Mil- lioenen uitgeven en geen cent leenen, dat is „Meerenberg"! Wie ziilk een financieel waagstuk slikt, die accepteert iets krank zinnigs. Spr. wijdt voorts uit over dev rech ten van den arbeider in den winst, maar. deelen zij ook als de zaak verliezen heeft? Spr. accepteert gaarne de goede bedoelin gen, maar acht deze waaghalzerij ongeoor loofd. Met een boel geschreeuw vangt men wel menschen, maar edeler is het toch, niet te schreeuwen en meer te doen. Spr. vraagt dan tenslotte om, als we bidden, ook eens te denken aan hen, die de zorg dragen van de landsbelangen! Na een vruchtbare gedachtenwisseling sloot de voorzitter met een hartelijk dank woord aan den heer Kasteel en het gewone sluitingsgebed. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN. 't Is thans voor de 10e maal, dat w(J een beroep doen op de medewerking van alle inwoners van Leiden en omstreken, om iets te doen voor het zwakke, gebrekkige, ach terlijke, ongelukkige of verwaarloosde kind. 't Lijkt een waagstuk, om In dezen moei lijken tijd een beroep te doen op de offer vaardigheid. Welnu! wij wagen het toch, omdat wy overtuigd zijn van het nood zakelijke van onze aanvrage en van het feit, dat ieder hier helpen kan, rijk en arm. Als allen, die een of meer brieven schrijven, maar enkele weldadigheidszegels koopen, of een paar prentbriefkaarten ver zenden, dan is het voor ieder een kleinig heid. En hier vormt de veelheid weer een groote macht. Er zijn talloos vele Inrichtingen en ver- eenigingen van allerlei schakeering op maatschappelijken of godsdienstigen grond slag, die thans voor groote zorgen staan. En 't gaat hier om meer dan 50.000 kinde ren! Laat ons wat licht brengen ln vele jonge levens door de verzorging van al deze kin deren mogelijk te maken. Ge kunt de ze gels van 11/2, 5, 6 en 12 1/2 cent respec tievelijk koopen voor 3, 8, 10 en 16 cent. Zes briefkaarten kosten 35 cent, terwijl ze verkrijgbaar zijn van 11 December tot 10 Januari aan alle postkantoren. De zegels zijn altoos daar geldig. Allen dus op voor het welzijn van duizen den kinderen van ons volk! Hier zijn we allen één! Het Comité voor Leiden: Mevr. S. van de Sande Bakhuyzen- Gericke. Mevr. E. H. van Blom van der Goot. Eere-Comité. Ds. Joh. W. Groot Enzerink, Voorz. Mevr. C. Smits-de Wit, Secretaresse. J. van Zanten, Penningmeester. Mevr. R. Cosman-Mendes da Costa. Mej. D. Coebergh. Mevr. Fliehe-van Griethuizen. Mej. A. Gründemann. Mevr. O. Idenburg-Siegenbeek van Heulekom. Mevr. M. S. Juynboll-van Ysselsteyn. Mej. O. Meijers. Mevr. Snijders-de Waal Malefijt. Mr. P. A. van Toorenburg. Mevr. Wichers Rollandet-Touw. A. Zijlmans. 1 De briefkaarten, die wij hebben gezien, zijn waarlijk zéér mooi. Zij zijn smaakvol en oesthetisch uitgevoerd en zijn hun geld ook waard, zelfs afgezien van het mooie doel, waarvoor de opbrengst is bestemd. KOSTELOOZE VERSTREKKING VAN GROENTEN Op initiatief van het Nationaal Crisis Co mité en in navolging van hetgeen reeds in het vorig jaar in Amsterdam, Haarlem, 's Gravenhage, Delft, Gouda en Rotterdam geschiedde, heeft het Leidsch Crisis Co mité besloten thans ook voor Leiden de kostelooze verstrekking van groenten ter hand te nemen. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrael is bereid volledige medewerking tot het beschikbaar stellen van groenten ten behoeve van noodlijdenden te verlee- nen, terwijl door den Minister van Sociale Zaken een crediet is verstrekt, waaruit gra tis beschikbaarstelling ten behoeve van het Nationaal Crisis-Comité kan worden ver zekerd. Het vervoer zal plaats vinden ln wa gons van 10.000 K.G. en naar wij vernemen zullen hoofdzakelijk kool, uien en wortelen worden uitgegeven. Voorloopig zal de uitgifte beperkt blyven tot gezinnen die door Maatschappelijk Hulpbetoon worden gesteund; tijd, plaats en wijze van uitgifte zullen nader bekend worden gemaakt. Wij hebben belanglooze medewerkers noodig, om voor het laden en lossen, voor de uitgifte, controle enz. te zorgen en doen nu een beroep op de gesteunden zelve! Mannen van goeden wil, die bereid zijn kosteloos éénmaal 's weeks een middag mede te werken, worden verzocht zich aan te melden aan het bureau voor Sociale Za ken op de Garenmarkt, a.s. Dinsdag en Woensdag te 2 uur. Zij worden op de dagen van uitgifte vrijgesteld van .stempelen en zullen zelve in de eerste plaats voor de distributie in aanmerking komen. Zegt het voort! Het Leidsch Crisis-Comité: De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Handelsregister K. v. K. Opheffing. David le Feber Sleutels Handelsonderneming. Leiden, Hoogland- sche Kerkgracht 46. Groothandel in suiker werken, bonbons enz. Wijzigingen. David leFeber. Leiden Pieterkerkstraat 2 hoek Diefsteeg, Handel in elestro-medische apparten en apparten voor Radium-Therapie. Wijz. uitgeoef. bedr.: tevens winkel in luxe-artikelen. De Stad Parijs, firma W. H. Meyer—van Berkel, Leiden, Haarlemmerstraat 125 (f.) Hoofdz. Amsterdam. Oameshoed2nzaak. Opheffing filiaal onder den naam „Maison Rosa" te Leiden, Haarlemmerstraat 125. T. F. VLIELAND. Een merkwaardig jubileum van een verdienstelijk man. Op aanstaonde Woensdag, 13 December zal het precies veertig jaar geleden zijn, dat de heer T. F. Vlieland, zaadhandelaar te Leiden, door het toenmalige bestuur der afdeeling Oegstgeest en O. van „Bloembol lencultuur" uit zijn midden werd benoemd tot secretaris dezer afdeelinge, aldus schryft het „Weekblad voor Bloembollen cultuur". Reeds een jaar of zes was hij, die tot 1890 bloembollenkweker was, al be stuurslid en zooals ons verzekerd werd, de stuwkracht, zelfs de kurk waarop de af deeling dreef. In die jaren stond de afdee ling aan allerlei stormen bolot, trouwens ook tijdens het secretariaat van den heer Vlieland is er een moment geweest, dat het scheen of de afdeeling zou sneuvelen. En het was vooral de krachtige wil van den secrtaris, die in 1897 het uiteenvallen van de afdeeling wist tegen te houden en haar met den dapperen voorzitter, G. F. Heme- rik, vanuit een kleine kern weer opbouwde. Precies na veertig jaar toegewijden ar beid, is voor hem het oogenblik voor af treden gekomen, doordat zijn gezondheids toestand hem niet meer toestaat de verga deringen bij te wonen. De ruim 72-jarige is den laatsten tyd ernstig ziek geweest, ge lukkig zijn de laatste berichten gunstiger en is hij herstellende. Maar toch zal het hem niet vergund zyn, om op dien dag hen te ontvangen, die hem zouden willen gelukwenschen met zijn werkwaardig jubodeum om hem te danken voor het zeer vele dat hy voor de afdee ling en daardoor voor het vak, jaren en ja ren lang, geheel belangloos heeft ver richt. Bloemen in zijn woning zullen hun dui delijke taal spreken en zeker zal menig een op dien dag den sympathieken afdee- lingssecretaris gedenken,, die ook in andere vereeniging, b.v. de Detail-Zaadhandelaars- bond, een leidende rol speelde. Hij zal vooral in den kring van het bestuur der actieve afdeeling gemist worden. Roor zeer geslaagde tentoonstellingen, die de aandacht van het geheele vak trokken, is de afdeelingssecretaris van Oegstgeest en Omstreeken een goede bekende van velen geworden. En de beide veteranen, Heme- rik en Vlieland, zijn met de historie der afdeeling vergroeid. Mogen zij beiden nog jaren lang getuigen zijn van verstandigen en heilzamen arbeid van hun opvolgers ten bate van het vak en de afdeeling. Heeren Vincentlanen worden herinnerd aan de H. Mis, alg. H. Communie, ontbijt en algemeene vergade ring Zondagmorgen 8 uur, in het Liefde gesticht Pelikaanstraat. A-afdeeüng Gem. en Chr. H. B. S. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemeene ken nis, dat gedurende den cursus 19331934 een litterair economische afdeeling (A-af- deeling) is verbonden aan de Gemeentelijke H. B. S. en de Chr. H. B. S. hier ter stede. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris M. G. Bon alhier: Huis Langegracht 115 in bod 1600. kooper de heer H. A. Couvee voor 1607. Huis Gortestraat 17 in bod f 630.kooper de heer aD. Stigter q.q. voor 650.—. Hui zen Clarasteeg 2 en 4 en Koddesteeg 11 samen in bod f 2487.kooper de heer H. Regeer q.q. voor 2597.Woning Utrecht- sche Jaagpad 39 in bod 100.kooper de heer W. van Strien q.q. voor 120.Win kelhuis met bovenwoning Haarlemmer straat 44, 44a niet gegund. Ten overstaan van den Notaris H. M. Marküsse alhier: Winkelhuis met bovenwoning Hooge- woerd 45, en 47 en Pakhuis Krauwelsteeg samen in bod: 15.810.— kooper de heer P. Oostendorp voor 18.010. Op verzoek van de recherche alhier is door de politie te Wormerveer aangehouden de 20-jarige L. H., zonder vaste woon- of verblijfplaats, die hier ter stede twee rij wielen heeft ontvreemd. BIOSCOPEN. .Trianon. Het zijn twee geheel verschillende, maar elk in zijn genre zeer te apprecieeren films, die deze week in Trianon worden vertoond. De hoofdfilm „Vrouwen achter tralies" in de Amerikaansche titel ^.Ladies of the big house" is zwaar van spanning en tragiek, zoo zwaar dat de groote aandacht, die men ongetwijfeld voor dit filmwerk moet heb ben, wordt tot een gedeprimeerd gevoel over dit moeilijke leven. De inhoud zelf baseert op het veel ge bruikte thema van twee menschen, die op het hoogtepunt van hun aardsch ge luk, op het punt staan onschuldig te wor den veroordeeld en hierin wordt vooral door Sylvia Sydney en Gene Raymaud prachtig spel gegeven. Maar wat daarachter staat en als de hoogst aanvoelbare levenstragiek in deze film naar voren treedt, al die vrouwen op gesloten in een gevangenis, wat hier in alle ernsti, die dit vraagt is, uitgebeeld. Zoo zal men „Ladies of the big house" niet zonder groote ontroering kunnen zien. Gelukkig komt Felix Bressart in een dol komische film „Holzapfel weiss alles" de gemoederen wat verlichten. Hij doet dit door de wijze, waarop hij een dievenbende weet te ontmaskeren, zóó komisch, dat dit Gemeentelijke Aankondigingen. HAVENGELD B. en W. van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die het ha vengeld over 1934 bij wijze van abonne ment vooruit wilen voldoen, zich daartoe, vanaf heden, iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des voormid dags 1012 uur en des namiddags van 2.30 4.30 ur, ten kantore van den Directeur van den Markt- en Havendienst ln het Waaggebouw, kunnen aanmelden. Bij die aanmelding moeten, ten einde te hooge schatting te vd&rkomea,. geldige meetbrieven worden ffëttondj'1 Indien een meetbrief Baeds'? toond, behoeft hij echfeivslei worden overgelegd, als Tri de het jaar een verandering ian h$ waarop de brief betrej£k$g he plaats gehad, wekel op het laac vermogen van dat vaartuig van Upyloed is. Met nadruk wijzen' zij er o dat 6e schipper van een vaartuig, hetwelk gedu rende 1933 geabonneerd Is geweest en waarvoor vóór 16 Januari 1934 het abon nementsgeld niet is voldaan van dezen da tum af onherroeeplijk het z.g. „reis"-tarief zal verschuldigd zijn, ook voor de reeds gedane reizen, tenzij hij bij binnenkomen in het havengebied alsnog onmiddellijk het abonnement betaalt.. A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 December 1933. VERZETTING VETTE VARKENS- MARKT B. en W. van Leid,en brengen ter alge meene kennis, dat, aéngezign de 2e Kerst dag dit jaar op Dinsdjag va$, de Vette Var- kensmarkt, welke ge|ou4elt zou worden op Dinsdag 26 DecembeJ? a.s.,;Jn plaats van op dien dag, zal wordei geh^xden op Woens dag 27 December 193$. ,f A. VAN DE #ANDE BAKHTJYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 December 1933. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Uitvoering My, tot Bevordering der Toonkunst, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren: Bruins Slot, De Bruijne, P. van Es, Niemer, en Starck. De Zondagsdienst der doktoren te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. B er tel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406. een van de beste films geworden Is die wij van Felix Bressart zagen. Zoo geeft dit programma van elk genre het beste en men zal met genoegen deze week een avond in Trianon doorbrengen. Lnxor. De hoofdfilm van deze week is de reeds lang aangekondigde Primatonfilm der Ufa „der Czarewitsch", een millioenen operette film, met muziek van Franz Lehar en on der regie van Viktor Jansen. De hoofdrol len, in handen van Martha Eggerth, Georg Alexander en Hans Söhnker worden op uitnemende wijze vertolkt, terwijl van en kele bijrollen, als die van Ida Wüst en Otto Wallburg, niets anders gezegd kan worden Otto Wallburg is hier de diplomaat, die den Czarenzoon moet verbinden aan een prinses, terwijl zij beiden niet van elkaar houden, terwijl bovendien de prinses houdt van 'n goeden vriend van den Czarewitsch. Op reis naar Nizza komt laatstgenoemde op gelukkige wijze uit den expresstrein en loopend naar Nizza komt hij onderweg in connectie met de journaliste, die op weg was naar het station, om hem te inter viewen. Zy bemerkt natuurlijk heelemaal niet, dat hij de keizerlijke hoogheid in eigen persoon is en hij laat haer natuurlijk wel in dien waan, totdat tenslotte de ont knooping komt aan het einde, 'n Amusante film, die 'n goed uur vroolijke ontspan ning geeft. Voor de pauze loopt 'n film, waarvan we het jammer vinden, dat zij aan het mooie hoofdnummer is vastgekoppeld. De sfeer, die in die film leeft is goed: huwelijks trouw vóór alles, maar niet altijd wordt er naar gehandeld. Daarom moeten we streig voorbehoud voor volwassenen maken Casino. „Gravin Mariza" is een vroolijke ope rette-film met goede muziek, pakkenden zang en mooie opnamen van het Hongaar- sche landschap. De hoofdrollen worden ver dienstelijk vervuld door Dorothea Wieck als gravin Mariza en Herbert Marischka als Törek, de administrateur van Maritza's vervallen landgoed, dat hij weer tot ople ven weet te brengen. Ook vinden we in dit filmwerk den geboren humorist Szöke Szakol, die als de oude bediende Lampe, voor de noodige hilariteit zorgt. Voor de pauze „Voor Recht en Eer", waarin Ken Maynard de heldenrol op zich neemt. Een echt Wild-Westfilm, boeiend en vooral spannend door de opwindende avonturen, die men te zien krijgt. Voor volwassenen een mooi filmwerk.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2