ST. 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERNADETTE HEILIG VERKLAARD ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 No. 7682 Gcid^elie Sou/fcotit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertenties 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingec wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VERHOOGING TABAKS-ACCIJNS AANGENOMEN. WAT DAARDOOR IN PRIJS ZAL STIJGEN. (Van onzen parlementairen medewerker). De Tweede Kamer heeft de verhooging van den tabaksaccijns zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarmede is de ac cijns voor sigaretten van 33 pet. op 50 pet. gebracht. De accijns op sigaren thans 10 pet. zal 121/» pet, worden, behalve voor cigarillos (kleine sigaren) en groo- tere sigaren met open kop, waarvan 17% pet. wordt geheven. Voor gekorven tabak wordt de heffing van 15 pet. op 221/» pet. verhoogd. Verkoop beneden den banderolle-prijs zal niet langer zijn toegestaan, evenmin als het geven van kortingen of geschenken. Bedrijfsvergunningen als kleinhandelaar In tabaksfabrikaten zullen voortaan in hoofdzaak alleen worden afgegeven aan hen, die deze artikelen in een winkel ver- koopen. Ver na het middernachtelijk uur Donder dagavond heeft de Kamer z. h. s. de wa- terstaatsbegrooting en de begrooting der staatsmijnen en het Staatsvisschershaven- bedrijf aangenomen. De heer Duymaer van Twist A. R.) zag een der voornaamste oorzaken der tekorten bij de Spoorwegen in de weinige tegemoetkoming, die deze betoonen aan het publiek. Hij brak verder een lans voor de scheepvaart, die belemmerd wordt door het te lang open blijven der spoorbruggen. De heer Bakker (C. H.) zag de zaak ons inziens juister, toen hij er op wees, dat de hoofdoorzaak van het spoorwegte kort de revolutie is in het verkeerswezen. De spoor zal zijns inziens in de toekomst slechts het lange traject behouden. De anti-revolutionair van Dobben deBruyn drong aan op zooveel mogelijk Zondagsrust op de Spoorwegen en op af schaffing der Zondagstreinen. De heer van Dis (St. Geref.) bracht o.m. het vraagstuk van de onbewaakte overwegen ter sprake; hij drong aan pp meer beveili ging. De minister i r. K a 1 f f merkte te recht op, dat het spoorwegpersoneel nog door velen wordt benijd. De minste ar beider op de kleinste plaats verdient nog 24.per week. Wat de Zondagsheiliging betreft, zal hij den toestand van thans trachten te handhaven. Inzake de onbe waakte overwegen waagde Z.Exc. zich aan de krasse uitspraak, dat alle ongelukken te wijten zijn aan roekeloos rijden. Min der roekeloosheid is en blijft het beste veiligheidsmiddel. De heer Hermans (R. K.) schilderde den toestand van onze mijnindustrie. Twaalfduizend arbeiders hebben geen werk er ligt anderhalf millioen ton voorraad. De ellende onder de arbeiders is groot. Ook andere sprekers drongen aan op een ver betering in dezen toestand. De Minister hield zich in zijn ant woord volledig op de vlakte. Inderdaad betreft het hier zulke moeilijke vraagstuk ken, dat niemand een antwoord a bout por- tant zal verlangen. Minister Kalff heeft den indruk gemaakt van een bekwaam man en een kinderlijk- oprecht man, maar onwennig staat hij nog wel in de politieke arena. Trouwens het merkwaardige is, dat Waterstaat bijna al tijd buiten het gewone kader valt. De on derwerpen zijn te technisch,-om de politiek veel gelegenheid te geven, zich te ontwik kelen. Dit komt nog meer, nu het radio- vraagstuk niet meer onder het departement van waterstaat ressorteert. Z. h. s. en slechts met aanteekening van de revolutionairen tegen, heeft de Tweede Kamer Vrijdagmiddag het ontwerp tot verhooging van den accijns op tabak aan vaard. Het ontwerp moet de schatkist een bate opleveren van 14 millioen, hoewel het natuurlijk steeds de vraag is, of de praktijk daarmede zal overeenstemmen. Dr. Kortenhorst (R. K.) liet zich over deze vraag pessimistisch uit; de Mi nister liet een ander geluid hooren. Was de minister aanvankelijk van oor deel, dat de sigaren, de sigaretten en de tabak moesten worden belast, overweging van de economische nadeelen de werk loosheid in de sigarenindustrie zou door deze heffing nog belangrijk toenemen heeft Z.Exc. tenslotte doen afzien van ver hooging van de belasting op sigaren. Daar tegenover zijn de cigaretten geofferd op het altaar der sigaren. Bij de productie van cigaretten weegt het belang van be houd van werkgelegenheid veel geringer en bovendien vertoont de lijn, die het ver bruik van cigaretten weergeeft ondanks de herhaalde heffingen, een nog steeds stijgen de lijn. Dit levert het bewijs, dat de grens hier nog niet bereikt is. De accijns op ci garetten zal worden verhoogd van 37% op 50 pet. De heer Boom (V. B.) deed nog een poging dit percentage te verlagen tot 45 pet., maar op aandrang van den minis ter, die het amendement ernstig ontraad de, trok de liberale afgevaardigde het maar weer in. Daar op deze wijze het beoogde bedrag niet geheel kon worden bereikt, is de minister noodgedwongen overgegaan tot het maken van onderscheid tusschen de gewone sigaren en de z.g. cigarillos d.w.z. kleine sigaartjes. In het ontwerp is de grens gesteld op 3% K.G. Uiteraard is deze grens altijd iet wat willekeurig, maar de heer S n o e c k Henkemans (C.H.), dié een poging deed de grens te verlagen tot 3 K.G., kreeg terecht tot antwoord, dat indien de grens was gesteld op 3 K.G., men dan een ver laging zou hebben gewenscht tot 2% K.G. De cigarillos worden in het ontwerp belast met 17% pet. Aanvankelijk had de regee ring een hooger percentage voorgesteld, h.l. een verhooging van de accijns op alle siga ren van 12% tot 25 pet., maar in overleg met de Kamercommissie waren de gewone sigaren geheel vrijgesteld en de cigarillos slechts belast met 17% pet. Dit laatste kostte de schatkist een offer van 7 k 8 ton op het altaar van het gemeen overleg. Belangrijk was de toezegging van den minister dat hij het verkoopen van siga retten beneden banderollepprijs -zou ver bieden. In verband daarmede moet hij ook optreden tegen het cadeaustelsel, daar an ders de banderolleprijs toch weer zou wor den ontdoken. Daarnaast zou voortaan ver koop van sigaretten door ambtenaren en dg. waardoor een chaotische toestand was ont staan worden verboden. Bedrijfsvergunnin gen zullen aan hen niet meer worden ge geven. Trouwens anders zou iedere con trole op den verkoopsprijs onmogelijk zijn. Echter zullen marktkooplieden daardoor niet worden getroffen. Nadat minister Oud zijn 14 millioen had binnengehaald, doken we weer onder in de afdeeling: „steunverleening en werkver schaffing" van de begrooting van sociale zaken. Uitvoerig kwamen weer de verlaging van de uitkeeringen aan de gemeenten ter sprake. Speciaal de heer Drees (S.D.A. P.) legde hierop den nadruk. Eigenlijk vervielen wij hier in herhalingen: dezelfde beschouwingen hoorden wij reeds bij het betreffende wetsontwerp, dat kortgeleden in de Kamer is aangenomen. Mej. M e ij e r (R.K.) vestigde er de aandacht op. dat ge zinnen met tien kinderen van 1 tot 10 jaar er gemakkelijker van kunnen komen in verband met den kindertoeslag, dan gezin nen van 3 kinderen, b.v. van 10 tot 14 jaar. De heer Loerakker pleitte voor een betere steunregeling. Daar het steunbedrag verband houdt met het loon als norm geldt 70 pet., soms 80 pet. en de kinder toeslag wederom verband houdt met het steunbedrag, is een der gevolgen van de loondaling, dat de groote gezinnen er weer het slechtst aan toe zijn. Deze katholieke afgevaardigde en met hem vele andere sprekers klaagden ook over de toestanden in de werkverschaffing. De Minister zal de verschillende sprekers Dinsdag antwoorden. Het wordt den laatsten tijd laat in de Kamer. Giste ren was het al weer ruim over zeven. Don derdag werd het zelfs half acht, terwijl om negen uur er weer een avondvergadering was. Parlementaire veteranen hebben iets dergelijks nog nooit meegemaakt te N00RDWIJKERH0UT 1215 Dec. Heeren Land- en Tuinbouwers f 10.— 1619 Dec. Gehuwde Mannen 6.50 22—25 Dec. St. Jozefgez. (volt) 6.50 2528 Dec. St. Jozefgez. (volt.) I 6.50 2831 Dec. Gehuwde Mannen 6.50 25 Jan. Jonge Mannen 6.50 69 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 912 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 1316 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 1619 Jan. Jonge Mannen 6.50 MISSIE IN LEIDEN. Als een kind, dat een schitterenden juweel wegsmijt om een groote glimmende blik ken plaat te bewaren; dat dravende de schoone bloemperken vertrapt, om een vlinder achterna te jagen; dat het kleine gouden tientje weggeeft om er een grooten rijksdaalder voor in de plaats te krijgen. Als een kind, dat de waarde der dingen niet kent, niet begrijpt zoo leven wij vaak voort in het leven, dat straks.... geëin digd is. Maar wy móeten toch stilstaan en be denken, in onszelf keeren en overwegen. Het leven is zoo groot en zoo kostbaar, en.... er hangt zooveel van af, zoo ont zaglijk veel.... Katholieken van Leiden, er worden ons nu dagen gegeven, om meer en dieper onszelf te zijn, dan vaak in de sleur van het dagelij ksche leven. De M i s s i e-k lok luidt! De Missie-klok luidt en ze roept op en ze dringt aan en ze bidt en ze smeekt allen, die katholiek willen zijn, om ter kerke te gaan, te luisteren en te bidden. Komt toch, komt toch!! En wij allen, wij zullen gaan. Omdat wy niet mogen doen als nogniet- verstandige kinderen, omdat wij de genade van een Missie niet mogen veronachtza men, niet mogen verwaarloozen De Missie, die in Leiden wordt gehou den, zal volle kerken trekken en een feest worden van licht en blijdschap; een feest voor allen, die zullen vinden of verdiepen dien vrede des harten, welke tenslotte in waarachtighQ,J het geluk en de vreugde vormt van den mensch. De Missie-klok luidt en zal niet tevergeefs luiden; wij willen en zullen haar verstaan. En wij gaan tegemoet dagen, niet van somberen druk volstrekt niet! maar van ernst, van een zorgvollen ernst, die tenslotte vredigen rust en stillen blijd schap wekt! Vanavond begint de Missie in vier ker ken onzer stad. En de katholieken, die tot deze parochies behooren, zullen allen deze Missie mee-leven en ook mee-v i e- r e n als, uiteindelijk, een feest een feest van opstanding uit zonde of uit sleur, uit dagelijksche kleine en droeve bekom mernissen tot de erkenning van wat waar en goed en schoon kan zijn in ieder menschenleven. De Missie-predikers verwelkomen wy in onze stad als de apostelen van vrede en vreugde ook als de brengers en delvers van de ware innerlijke cultuur. De innerlijke cultuur of de innerlijke beschaving kan men op heel veel manieren definieeren of omschrijven. Men kan ook heel juist zeggen, dat de innerlijke bescha- j ving bestaat in een evenwichtigheid in denken en doen, waardoor men allen en alles waardeert en behandelt naar de juiste waarde, op zichzelf en in onderling ver band. In een Retraite en ook bij een Missie leert men de juiste waarde van al het geschapene kennen en klaarder zien in het licht van Gods-bestaan en Goddelijke Openbaring! REVOLUTIE-POGING IN SPANJE. BOTSINGEN MET DE POLITIE. SNELTREIN TOT ONTSPORING GEBRACHT. Verscheidene dooden en gewonden. MADRID, 9 December. (V. D.) Ondanks de door de regeering sinds verscheidene dagen getroffen voorzorgsmataregelen, die in den afgeloopen nacht het hoogtepunt be reikten, hebben de anarcho-syndicalisten Zaterdagochtend getracht een revolutie te ontketenen. In verscheidene provincies kwam het tot ernstige botsingen tusschen de revolutionairen en de politie. Bijzondere brmdpunten vormden Barcelona, Logrono en Saragossa. In een voorstad van Barce lona riepen de extremisten een commu nistisch bewind uit. De straten, die toe gang tot de voorstad gaven, werden open gebroken en uit de burgerlijke bevolking werden gijzelaars in arrest gesteld, die bij een aanval der politie als bescherming van de revolutionairen moesten dienen. De ongelukkigen werden als een levende muur voor de anarchisten opgesteld. Eerst om 6 uur in den ochtend was de politie den toestand meester. In Logrono hebben de politietroepen een geheele stadswijk totaal afgesloten. De anarchisten zouden hier 10 dooden hebben. Te Haro trachtten de rebellen de kazerne van de burgerwacht te bestormen. Ook te Sara gossa kwam het tot een vuurgevecht waarbij een aantal slachtoffers viel. Door sabotage van de zijde der anarchisten werd de sneltrein BilbaoSaragossa tot ont sporing gebracht. De eerste berichten ma ken melding van dooden en gewonden. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn gedeeltelijk vernield. De regeering deelt mede, dat zij den toestand meester is. ACADEMIEN1EUWS LEIDEN Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Het primitieve denken in de moderne we tenschap", de heer Todoeng, gelar, Soetan Goenoeng Moelia, geboren te Padang Si- dempoean; op proefschrift getiteld: „Willem II en Luxemburg", de heer F. J. Duparc, geboren te 's Gravehage. Geslaagd: candidaatsexamen rechten, de heer B. C. 3. Groenevelt, (Bloemendaal) en mej. A. Stenfert Kroese (Leiden); doctoraal examen rechtsgeleerdheid, de heer K. Holm (W assen a a r). examen apothekers-adsistent de dames: A. E. Cramerus (Batavia). A. A. Nottet (Naaldwijk). VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De heiligverklaring van Bernadetta Sou birous. (1ste blad). Revolutiepoging in Spanje. Botsingen In verscheidene deelen van het land. (Tele grammen). ..De reorganisatieplannen van den Vol kenbond (3de blad). Drie eischen van Hitler (3de blad). Hoe zal de nieuwe regeering in Spanje eruit zien? (3de blad). Stormen langs de Zwarte Zee. (BuitenL Ber., 3de blad. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het ontwerp verhooogde tabaksbelasting aangenomen» (lste blad). Te Amsterdam reed een expeditieknecht met 'n bakfiets door het ijs en verdronk. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De schaatskampioenschappen van Zuid- Holland. (4de blad). Verschillende ijssportberichten. (4de bl.). LEIDEN. De heropening der Meisjes-H. B. S. (2de blad). Meer dan veertuigduizend pelgrims van wie twaalfduizend Franschen wa ren naar de Eeuwige Stad gestroomd om de Heiligverklaring van het arme Pyre- neesche meisje, dat tijdens haar leven zoo wonderbaar door de H. Maagd begenadigd werd, bij te wonen. Op hun verlangen heb ben een gedeelte der Fransche pelgrims nacht aan de Heiligverklaring voorafgaan de in de openlucht doorgebracht, om zich beter te kunnen voorbereiden op le luister rijke plechtigheid. Op den morgen van het Feest van Maria Onbevlekte Ontvangen, schitterde en straal de de St. Tieter in de verlichting der hon derden en honderden kristallen luchters, die de gewelven en de koepel van de Hoofdkerk der Christenheid omvormden in een hemel van flonkerende sterren. Langs de pijlers bij het pauselijk altaar hingen doeken af, waarop de wonderen waren ge schilderd, die bij het proces der heiligver klaring waren erkend. Een van deze wonderen betreft den Aartsbisschop Mgr. Lemaitre, die bij de heiligverklaring tegenwoordig was. Te half negen begon de lange processie, die den Heiligen Vader voorafging, den St. Pieter binnen te trekken. De „sedia gestatoria" waarop Z. H. de Paus gekleed in een roode mantel en met een zilveren mijter op 't hoofd had plaats genomen werd voorafgegaan door een lange rij van Kardinalen, Abten en Bisschoppen onder wie 25 Fransche kerkvorsten. De paus werd door de compacte menig te van tienduizenden met gejubel ontvan gen. Nadat Z. H. de Paus op den troon had plaats genomen, trad de Kardinaal- Pro curator, Z.Em. Kard. Laurenti naar voren, om een driemaal herhaald verzoek tot Z: H. te richten om de Zalige Bernadette Sou- birous onder de Heiligen op te nemen. De Paus verhief zich daarop van zyn troon en sprak de heiligverklaring uit. „Wij beslissen en spreken uit, dat de Zalige Bernarda Soubirous heilig is en schrijven haar in de lijst der Heiligen, be palende, dat door de gansche kerk Haar gedachtenis telken jare op 10 April met vreme devotie zal gevierd worden. In den naam van den Vader, van den Zoon en den H. Geest." Terstond daarop droeg het Te Deum, door den Paus aangehevene, de vreugde volle boodschap tot in de uiterste hoeken „DE ZWAKKEN VOOR ONZE WERELD UITVERKOREN OM DE STERKEN TE BESCHAMEN". van de Basiliek en met den zang voer een grootsche ontroering door de menigte. Onmiddellijk daarop beierden de klok ken over de stad, het was even 10 uur. Onder de Pontificale H. Mis, die daarop volgde en door den Paus werd opgedra gen, heeft, de H. Vader na het Evangelie een predicatie in het Latijn ter eere van de nieuwe Heilige gehouden. Het is onmogelijk aldus de H. Vader in deze plechtigheid niet het raadsbesluit van den Eeuwigen God te bewonderen, wijl immers juist in dit jaar, dat bijzonder gewijd is aan het herstel der menschelijke verlossing, het vijftiende lustrum voltooid is, sedert de Maagdelijke Moeder Gods, van oorsprong onbevlekt, zich bij de grot van Massabielle aan dit onschuldige meosje te aanschouwen gaf. Het is God zelf, die den loop der dingen en der tijden regelt. Alle lof, die aan Bernadette Soubirous ge bracht wordt, strekt uiteraard tot glorie van de Onbevlekte Maagd Zelve, die haar met zoo Moederlijke liefde heeft bemind, dat zij het nederige herderinnetje de taak opdroeg haar glorie te verspreiden, en de menschen tot boete te vermanen. Evenals dus „God de dwazen voor de wereld uitverkiest om de wijzen te bescha men en de zwakken voor de wereld uitver kiest, om de sterken te beschamen" (I Cor. I 27) zoo ook Zijn Allerheiligste Moeder. Immers, men bedenke, hoe de H. Maagd, toen zij op overvloedige wijze de Pause lijke uitspraak wilde bevestigen, waarmede Onze Voorganger Paus Pius IX r.n. op de zen zelfden dag in dezen zelfden tempel, het dogma der Onbevlekte Ontvangenis heeft uitgesproken, geen wijze koos, maar een dochter van herders, die aan niets rijk was, dan aan de zoete onschuld van haar ziel, en tot dit meisje sprak: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis." In dit plechtige uur van de Heiligver klaring van de Maagd van Lourdes ver volgde Z. H. zijn ook Wij in den geest in vereering naar de grot van de Onbe vlekte Maagd gegaan, willen ook Wij de Heilige Moeder smeeken met U, dat wij al len de glorieuze deugd van Bernadette Soubirous ten voorbeeld mogen nemen en van haar navolging niet mogen afwij ken. Wij moeten navolgen de christelijke ne derigheid van haar hart, haar sterk geloof en haar brandende liefde en, zooals zij, de heilige stem altijd trouw beantwoorden. Ook is het Onze wensch, dat vurige ge-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1