OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ZUID-HOLLAND. een pak Persil op 3 emmers water ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 KON. NED. VOETBALBOND. ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. In verband met de vorstperiode zijn alle competitiewedstrijden van den K.N.V.B. voor a.s. Zondag afgelast. WANDELSPORT DE ANTILOPEN. Morgen, Zondag, zal er geen wandel training worden gehouden wegens ijsver- maakt als tenminste de dooi geen spelbre ker wordt. In het laatste geval verwachten we onze wandelaars weer om 14 uur op het Noord- eindsplein voor een korte trainingsmarsch. Tevens zou dan onderling een mooie rou te voor den 2en Propaganda-Serie-Wandel- tocht kunnen worden samengesteld. Want 't is zóó weer 14 Januari. Denkt aan de inschrijving en brengt iemand mee! Ook bestaat vanaf heden bij den secre taris der afd. voor Wandelsport, Cobet- straat 85, voor allle „Antilopen" gelegen heid om zich te laten inschrijven voor de 40 K.M.-marsch, welke de R.-K. S. V. „De Bataven" op den 2en Kerstdag organi seert. OLYMPISCH KAMPIOEN GEARRESTEERD. Volgens een bericht uit Innsbruck is bij een razzia van de Oostenrijksche politie in verband met de papierbomaanslagen, o.m. de bekende Olympische kampioen in het skispringen Bürgel-Ruth, in hechtenis ge nomen. SCHAKEN HAAGSCHE SCHAAKBOND. De competitie. Van den wedstrijd Leidsch Schaakge nootschap IH. Arb. Schaakclub I bleven twee partijen onbeslist. De scheidsrechter besliste deze twee partijen als volgt: Dem- mendal wint, Westra remise. De voorolopige stand was de eindstand door een 32 overwinning voor de Leidsche cluo, gelijk aan die tegen de Delftsche Arb. Schaakclub 1. Voorts waren in deze groep nog de navolgende uitslagen. Disc. Disc. II Westerkwar tier I 5'/j4>$, Disc. Disc. IIH. Arb. Schaakclub I 61/,3 y7, Resid. Schaakclub IH. Westerkw. I 64 en Resid. Sch.cl. 1—Delft 7—3. De stand luidt als volgt: gesp,gw.gl.vrl: v.-t. tot. p. Leidsch Sch.gen. 12 216 -4 4 Resid. Schaakcl. 12213-7 4 Disc. Disc. II 2 212-8 4 H. Westerkw. I 22 8^-ll»/j 0 H. Arb. Sch.cL I 22 5 -141/* 0 DeL'csche Arbeiders Schaakclub I 22 5 -15 0 AUTOMOBILISME. CONGRES VAN DE A.IJR.C.R. Belangrijke besluiten op sportgebied. In het te Parijs gehouden congres van de Association Internationale des Automo- bile-CJubs Reconnus, het internationale lichaam op automobieigebied, dat alle ei- kende automobielcluos ter wereld voor Nederland de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club vereenigt, zijn eenige voor het toerisme en de automobielsport be langrijke besluiten genomen. Yvaar thans in verschillende landen ook voor buitenlandsche toeristen de verplich ting bestaat zich tegen de gevolgen van wet telijke aansprakelijkheid te verzekeren, werd de wenschelijkheid bepleit, in deze regelingen zooveel mogelijk eenheid te doen brengen en de formaliteiten te ver eenvoudigen. Waar blijkt, dat in enkele landen, die toe getreden zijn tot de conventie van 1926, meer eischen worden gesteld aan het ver keer met vreemde motorrijtuigen, in het bijzonder wat de uitrusting van deze voer tuigen betreft, dan in het verdrag omschre ven, werd besloten er by de betrokken le- geeringen op aan te dringen zich te be perken tot hetgeen in de conventie is vast gelegd. Ten aanzien van de „Conférence Doua- nière" in 1932 op' initiatief van de A.I.A.C. R. bijeengekomen, werd vastgesteld, dat de resultaten nog niet van dien aard wa ren, dat van een vlotte aanvaarding van de verschillende conclusies kon worden gesproken. Er werd besloten de verwezenlijking van deze desiderata met kracht te bevorderen, opdat aan het internationaal verkeer zoo spoedig mogelijk de vruchten van dezen arbeid ten goede mogen komen. Vervolgens werd een voorstel aangeno men, om tot een oplossing te geraken van de vraag op welke wijze een Carnet de Pas sages en Douanes voor enkele landen on bruikbaar kan worden gemaakt. Een niet onbelangrijke leemte zal hierdoor worden aangevuld. Met belangstelling werd kennis genomen van het feit, dat het Carnet de Passages cn Douanes in den vervolge ook gebruikt zal kunnen worden in Fransch West-Afrika en in de Zuid-Afrikaansche Unie. Gestreefd zal worden naar uniformiteit ten aanzien van den tijdelijken invoer van renwagens voor wedstrijden. Ten aanzien van de wegbebakening werd de wenschelijkheid besproken om, nadat Italië met gunstig gevolg proeven hierme de heeft genomen, ook in andere landen het vraagstuk van vóórsignalen voor weg- kruisingen om splitsingen onder de oogen te zien. De K.N.A.C. was ter vergadering verte genwoordigd door de bestuursleden de hee- ren Jhr. J. van Vredenburch, Baron Mi- chlels van Kessenich en den secretaris mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, „Tijd". Gisteren zijn op de IJsclub Kralingen te Rotterdam de wedstrijden in het hardrijden gehouden voor amateurs om het kampioen schap van Zuid-Holland, welke uitge schreven waren door den Koninklijken Ne- derlandschen Schaatsenrijdersbond. Er werd gereden over 500, 1500 en 5000 Meter. In totaal hadden er 28 deelnemers inge schreven, van wie er 26 uitkwamen. Het ijs verkeerde in goeden toestand, maar de rijders ondervonden nogal last van den vrij straffen wind. In den ochtend was de publieke belang stelling zeer gering. Eerst tegen den middag werd het aantal toeschouwers wat grooter. De 5000 meter. De uitslag van de 500 Meter was: 1. Hooftman 46 3/5 sec.; 2. Dijkstra 47 1/5 sec.; 3. B. Blaisse 48 /5 sec.; 4. H. Blais- se 49 4/5 sec.; 5. J. G. de Jager 50 2/5 sec.; 6: S. Heiden 50 2/5 sec.; 7. Uyterlinden 52 4/5 sec.; 8. Van Dorssen 55 1/5 sec.; 9. G. de Jager 55 2/5 sec.; 10. L. van den Doel 55 4/5 sec. De 1500 M. De resultaten van de 1500 meter om de Provinciale kampioenschappen van Zuid- Holland te Rotterdam waren: 1. Jacob Gerrit de Jager, tijd 2 min. 331/» sec.; 2. S. Heiden, 2 min. 36 2/5 sec.; 3. Dijk stra, 2 min. 37 sec.; 4. Th. Hooftman, 2 min. 39 3/5 sec.; 5. H. Blaisse, 2 min. 40 1/5 sec.; 6. B. S. Blaisse, 2 min. 44 2/5 sec.; 7. J. Hei den, 2 min. 45 3/5 sec.; 8. Uyterlinden, 2 min. 52 sec.; 9 .H. de Jager, 2 min. 52 sec.; 10. Van Dorssen, 2 min. 52 1/5 sec. Hierna werd de 5000 meter gereden. De 500 meter. Om half drie werd begonnen met den wedstrijd over 5000 M. Een van de belangrijkste races kregen we al in het begin te zien n.l. die tusschen J. G. de Jager (Wolphaertsdijk) en Simon Heiden (IJsselmonde). Heiden liep lang zaam steeds meer uit en in de laatste bocht was hij ongeveer een halve ronde voor. Jager heeft echter uitstekend gereden en goed kamp gegeven. De tyd van Heiden was 9 min. 16 3/5 sec. (de beste tijd ooit in Nederland gemaakt is 9 min, 7 sec.). Jager had 9 min. 42 2/5 sec. noodig. In den wedstrijd tusschen Dijkstra (Den Haag) en Hooftman (IJsselmonde) liep eerstgenoemde, na van het begin af voort durend de leiding gehad te hebben, tot 3/4 ronde uit. De tijd van Dijkstra was 9 min. 20 2/5 sec. en die van Hooftman 9 min. 53 3/5 sec. Van de gebrs. Blaisse (Amsterdam), die tegen elkaar uitkwamen won H. Blaisse met kleinen voorsprong van zijn broer. Tijd: H. Blaisse 9 min. 47 4/5 sec.; B. S. Blaisse 10 min. 9 3/5 sec. J. Heiden, een jongere broer van Simon Heiden, deed zich als een waardig drager van dien naam kennen. Hy sloeg Uyter- linde met een flinken voorsprong; zijn tijd was 9 min. 39 2/5 sec., waardoor hij later zelfs de derde plaats bleek te bezetten. Het begon langzamerhand te schemeren toen nog vier paren tegen elkaar moesten uitkomen. Verrassingen zou dat niet meer opleveren, omdat door de rangschikking van de paren de besten het eerst waren uit gekomen. Deze verwachting bleek juist, want geen der overige rijders maakte een korter tijd van 10 minuten. Het was bijna vyf uur, toen de bel voor de laatste ronde werd geluid. De uitslag van den 5000 M. wedstrijd luidt als volgt: 1. S. Heiden in 9 min. 16 3/5 sec.; 2. Dijk stra in 9 min. 20 3/5 sec.; 3. J. Heiden in 9 min. 39 2/5 sec.; 4. J. G. de Jager in 9 min. 42 2/5 sec.; 5. H. Blaisse in 9 min. 47 4/5 sec.; 6. Hooftman in 9 min. 53 3/5 sec.; 7. J. Jager in 10 min. 23 3/5 sec.; 8. Uyterlin de in 10 min. 28 4/5 sec.; 9. v. d. Doel in 10 min. 29 3/5 sec.; 10. de Baan in 10 min. 37 2/5 sec. Als kampioen van Zuid-Holland werd aangewezen met de beste gemiddelde pres tatie op de drie afstanden Dijkstra met 7 punten. Op hem volgden S. Heiden met 9 punten en J. G. de Jager met 10 punten. WEDSTRIJD TE NIEUWE NIEDORP. Op de banen van IJs- en Volksvermaak te Nieuwe Niedorp hebben gisteren, onder auspiciën van de K.N.S.B., nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs plaats gehad om den Westfrieschen Wissel beker. De uitslagen luidden: 500 Meter: 1. K. Schenk, Wieringerwaard 49 sec.; 2. W. Keetman, Winkel 49.2 sec.; 3. J. Langendijk, Oud-Karspel 50.8 sec. 1500 Meter: 1. J. Langendijk, Oud-Kars pel 2 min. 41 sec.; 2. L. v. d. Ruit, Schagen 2 min. 42.8 sec.; 3. W. Keetman, Winkel 2 min. 44.4 sec. 3000 Meter: 1. W. Keetman, Winkel 5 min. 41.2 sec.; 2. J. Langedijk, Oud-Karspel 5 min. 43.4 sec.; 3 .C. Koning, Purmerend 5 min. 52.4 sec. Winnaar van den beker: W. Keetman. Het ijs was goed. De Oostenwind stond recht op de baan. UITGESCHREVEN WEDSTRIJDEN. Onder aucpicien van den Konink. Nederl. Schaatsenrijders Bond zijn de volgende HOOFTMAN, DE JAGER EN S. HEIDEN WINNAARS wedstrijden in het hardrijden uitgeschre ven: Op Zondag 10 December a.s. een natio nale wedstrijd voor amateurs in het hard rijden over 500 en 1500 meter, te organi- seeren door de IJsclub Stadskanaal te Stadskanaal. De wedstrijden, waarvoor de inschrijvingen moeten worden gericht aan den heer W. Drenth, Poststraat 40a, Stads kanaal, vangen om 11 uur aan; op Maandag 11 December een nationale wedstrijd voor amateurs in het hardrijden voor dames, over de afstanden 500 en 1000 meter, te organiseeren door de Vereeniging „IJs- en Volksvermaak" te Nieuwe Nie dorp. De inschrijvingen voor deze wedstrij den, welke om 11 uur aanvangen zijn te richten aan den heer S. van der Stok te Nieuwe Niedorp; op Maandag 11 December een nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioenschap hardrijden voor de provin cie Groningen over de afstanden 500, 1500 en 5000 meter, te organiseeren door de IJs club „Fivelgo" te Appingedam. Voor deze wedstrijden, die om 11 uur aanvangen, zijn de inschrijvingen te richten aan den heer J. Heerema, Dijkstraat C 101 te Appinge dam; op Dinsdag 12 December een nationale wedstrijd voor amateurs om het provin ciaal kampioenschap hardrijden voor de provincie Overijssel over de afstanden 500, 1500 en 5000 meter, te organiseeren door de Steenwijker Usclub te Steenwijk. De inschrijvingen voor deze wedstrijden welke te 11 uur aanvangen, zijn te richten aan den heer J. D. Roeles, Noordwalstraat, Steen- wijk (telefoon 129); op Woensdag 13 December a.s. een na tionale proef wedstrijd voor amateurs in het hardrijden te Purmerend, te organiseeren door de IJsclub „Purmersteyn". Elke proef- wedstrijd is verdeeld in twee series, ieder van 2 af deelingen. De wedstrijden staan uit sluitend open voor hen, die nog nimmer op onderstaande afstanden een eersten prijs hebben gewonnen. Eerste serie 15, 16 en 17 jaar, afdeeling A 500 meter, afdeeling B 1500 meter. Tweede serie 18 en 19 jaar, afdeeling A 500 meter en afdeeling B 1500 meter. De inschrijvingen voor deze wedstrijden, welke om 11 uur aanvangen, zijn te richten aan den heer N. S. d'Huy, Tramplein, Purme rend (Tel. 41). IJSBERICHT Z. H. IJ. B. De Zuid-Hollandsche Ijsbond bericht het volgende: In het merengebied bij Leiden wordt overal gereden. Den rijders wordt verzocht de oevers te houden, omdat mid den in het Kagermeer een vaargeul ligt. Maandag zal een tocht worden gemaakt van Warmond, Café „De Leede" naar Roe lof arends veen. Een geneele vloot ijsschuiten van de Z. H. IJsvereeniging te Leiden zal gelegenheid bieden tot zeilen. Dinsdag zal een groote bondswedstrijd worden gehouden te Voorburg op de IJs- clubbaan achter-het Huls te Werve. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Alphen a. d. Rijn: De liefhebbers van schaatsen kunnen thans weer profiteer en. Op de spoorhaven was het gisteren dan ook zeer druk met het beoefenen der schaatsensport. Op den dag werd vanwege de IJsclub een baan gereed gemaakt. Het scheepvaartverkeer AmsterdamRotter- I dam langs de Gouwe en het Kanaal is nog steeds geopend. Ook langs den Rijn wordt het scneepvaartverkeer nog onderhouden, hoewel op den Damsche Rijn reeds volop werd geschaatst. Lisse: Doordat Donderdag teveel water op de baan stond, oordeelde het bestuur dien dag niet te openen. Nu echter door het wederoptreden van vorst zijn hare ba nen spiegelglad. Op de buitenbanen werd vandaag ook al druk gereden. Zoolang het vorscweer aanhoudt zijn ieder avond de banen geopend (verlicht) opgeluisterd door muziek. Heden wedstrijd in hardrijden voor jongens van 1418 jaar om geldprij zen. Maandag of Dinsdag schoonrijaen voor paren, terwijl een gecostumeerd ijsfeest in wording is. Zoeterwoude: Het ijs is overal weer be trouwbaar. De IJscluo Zoeterwoude heeft de banen in orde. Vooral de Noord-A is een spiegelgladde ijsbaan en zal wel weer veei liefhebDers trekken. Tegen Woensdag a.s. is de eerste hardrijderij uitgeschreven, welke op de Noord A zal plaats hebben. Wassenaar: Het ijs in de weteringen en vijvers onder deze gemeente is na den vorst van de laatste nachten betrouwbaar behal ve onder de bruggen. De banen op den grooten vijver achter het huis de Paauw zijn door de zorgen van de Wassenaarsclie IJsvereeniging in góed-berijdbaren staat gebracht. Echter hebben alleen leden op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap toegang. Nieuwe inwoners kunnen zich da gelijks op de ijsbaan melden. Op den klei nen vijver in het park de Paauw en op de Zijlwatering wordt ook druk gereden. Zeer waarschijnlijk zal de baan achter het huis de Paauw Zaterdagavond elec- trisch worden verlicht. Leimuiden-Rijnzaterwoude: De Drecht vanaf de Oudewetering tot het Tolhuis Amstelsluizen is berijdbaar. Onder Lei- muiden heeft de ijsclub „Nut en Vermaak" reeds een aanvang gemaakt met het uit zetten der banen. Het Braassemermeer onder Rijnzater- Uit ragfijne draadjes bestaat Uw linnengoed De grove, met de hand geweven stoffen, zooals onze grootmoeders die nog droeg zijn er bijna niet meer. Daarom dient men tegenwoordig, voor j fijne weefsels, een watch mettypde Joe passen waarbij het goedLolkomten gespat blijft. Vóór alles moefi hard WijV boenen vermeden worde». V Met Persil. het eenige zeïwerketWe wasch* middel, krijgt U - met eenVaal k<^t koken - zónder wrijven en boeneA een hagelwitte en heerlijk frisch ruikende wasch. Gebruikt Persil echter steeds alléén, zonder eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder. En zooals de gebruiksaanwijzing het aangeeft: (Eerst oplossen in een beetje koud water tot een papie. zonder klonten). Om de wasch in de week te zetten en schraal water zacht te maken: „Henco Henkel's wasch- en bleeksoda. woude is in een spiegelgladde ijsvlak her schapen. Vrijdagmiddag werd onder Ryn- zaterwoude reeds druk op het meer gere den. Voorloopig wage men zich echter nog niet te ver uit den oever, aangezien het nog niet bekend is, of zich wakken op de plas bevinden. Wy zagen reeds ijsschuiten naar buiten brengen, zoodat we bij doorgaande vorst spoedig weer van deze sport kunnen genieten. Nader wordt ons medegedeeld, dat het ijs op 't Braassemermeer op 't oogenblik volkomen betrouwbaar is. De Oostkant van het meer is goed berijdbaar; aan den West kant daarentegen is het ijs slecht van kwa liteit. Katwijk aan den Rijn: Na de terugkeer van den whiter is men onmiddellijk ook de ijssport weer gaan beoefenen. Binnenvaar ten waren bezet met schaatsenrijders(sters). Op het buitenwater is het nog niets ge daan. Vrijdag was het den geheelen dag een gekraak in den Rijn van je welste door het varen der motorschuiten in het ijs. Zelfs een tweetal loggerschepen maakten een doorgang naar Katwijk aan Zee om daar ligplaats te nemen voor reparatie. Zelfs al blijft het flink vriezen, is er van een tochtje uit andere plaatsen naar Kat wijk op a.s. Zondag geen sprake. Het ijs is niet berijdbaar. Langcraar: Op het moment wordt er druk gearbeid op den Langeraarsche Poel, om voor Zondag een mooie baan klaar te hebben. De werkzaamheden hebben een vlot verloop, aangezien het ijs gewoonweg schitterend is. Ongetwijfeld zal de belang stelling een Zondag overweldigend zijn op deze baan. Verder vernemen wij nog, dat de Zuid- Hollandsche IJsbond een rondrit houdt. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van de IJsclub hier ter plaatse, den heer G. de Rijk. Oud-Ade: Vrijdagmiddag hield de IJs club Oud-Ade een gecombineerde wedstry'i om het kampioenschap der club en tevens wedstrijd voor minderbedeelden. Voor dit prachtige doel was een rondgang door ie parochie gehouden, welke niet minder dan 89 opbracht plus een mooie wollen deken. Ieder minder-bedeelde kreeg zoodoende voor een waarde van plusminus 2.40 en voor elke gewonnen rit 0.50 meer. Kam pioen der club was de heer G. Vreeouig. De wedstrijd had een prachtig en vlug verloop. Niet minder dan 32 leden hadden zich voor dezen wedstrijd opgegeven, wel een bewijs, dat hier wel animo voor de ijs- sport bestaat. Na zeer spannende ritten werden de prijzen als volgt gewonnen: 1ste prijs tevens kampioen der club G. Vree burg; 2de prijs D. v. d. Poel, 3de P. Olijer- hoek, 4de prys J. Hoogeveen, 5de prys G. v. d. Goost Jzn. Na afloop der wedstrijd werden door den voorzitter tevens winnaar van den 2den prijs, met een toepasselijk woord de pryzen uitgereikt in Café v. d. Hulst. Wanneer de winter aanhoudt zul len spoedig meer wedstrijden volgen. MOTORSPORT Lezing van de Leidsche Motor Toering Club. Gisteravond werd in het club-lokaal der L. M. T. C. een lezing gehouden door den heer L. Spijkman van de Vacuum Olie Mij. te Rotterdam. Hoewel het bestuur der L. M. T. C. niet te klagen had over de opkomst, kan dit toch nog beter zyn, en verwacht het dan ook voor de volgende lezingen een nog grootere opkomst van belangstellenden, te meer daar deze lezingen bijzonder leerzaam zijn voor de H.H. motorrijders en automo bilisten. Na een welkomstwoord door den voor zitter der L. M. T. C. werd het woord ge geven aan den heer Spijkman, welke zijn eerste lezing aanving met een uiteenzetting hoe de automobiel- en motoroliën werden gewonnen. Bijzonder interessant was het voor de aanwezigen te vernemen hoe in vorige eeuwen de verschillende soorten vetten werden gebruikt voor smering, hoe de heer Spijkman met schetsen en teekeningen uit eenzette hoe de olie werd aangeboord en de verschillende andere vloeistoffen hier uit werden gewonnen. Daarna werd een behandeling gegeven over de verschillen de viscositeiten, ontbrandingspunten, ont- vlammingspunten en stoltpunten der ver schillende olie-soorten, terwyl ook nog werd besproken het aanmaken van de ver schillende soorten vetten. Met een uiteen zetting van het gebruik van bovensmering besloot de heer Spijkman deze lezing. Hy hoopt binnenkort weer terug te komen voor zijn volgende lezing, waarin hij dan een uiteenzetting zal geven van de wer king der verschillende oliesoorten in de motoren. Met een woord van dank aan den heer Spijkman en aan de aanwezigen, sloot Je voorzitter der L. M. T. C. deze lezing, en deelde tevens mede, dat de eerstvolgende lezing gehouden zal worden op 14 Decem ber a.s. in het club-locaal, door den heer Brandt, betreffende de electrische installa tie van automobielen en motorrijwielen. Vermeld diene nog, dat deze lezingen voor ieder belangstellende gratis toeganke lijk is, en introductie is te verkrijgen aan het clublokaal Mandenmakersteeg 7. WIELRENNEN „DE RIJNSTREEK". Donderdagavond hield de rennersclub „De Rijnstreek" in café „Sportrust" een homo-trainers wedstrijd voor haar cluble den over afstanden van 500 M. en 1 K.M. Onder flinke belangstelling werd om 8 uur gestart. De uitslag werd over 500 M.: 1. Jac. Nachtegaal tyd 23 sec.; 2. F. v. Capel tijd 23 sec. 1 K.M.: 1. H. Krumpelman tijd 52-1 sec.; 2. Schuurman tijd 52-2 sec. De Junioren wedscrijden werd gewonnen door Boesveld over 250 M. in 17.1 sec., over 500 M. in een tijd van 44-2 sec. Zondag a.s. om 10 uur houdt de club haar maandelyksche recordrit om den beker, Al phenWoerden. Leidsche Ren- en Toer-Ver. „Swift". Mogen zal er een 1 K.M. wedstrijd ge reden worden van de Hometrain-Competitie in het clublokaal van J. v. Meizen, N. Bees tenmarkt. Aanvang der wedstrijd 10.30 uur. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 15