HULP IN NOOD HOOGE RIJNDIJK 106 Geijtenbd'sEotoMel A.C.STIMM J. GÜSSEKHOVEN KOOPT PER AUTOMRAT! HELPT U ZELF W.F.DOESWIJK Max Auto Garage KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS SPORT ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK»,DE LANDMAN!" g Prima Heerenbaai 45 ct. per T pond, 18 ct. per ons Q Fa.W ed. C. J. VISTER - HAVEN 29 LEIDEN GEMEENTERAAD VAN RIJNSATERWOUDE AUTOMAAT. AUTOM AATs Z o n dagsadres Zondagsadres SIGAREN en SIGARET?T^N A. H. v. d. VOOREN ROLFILMS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs BAKfcET BAKKERIJ Sfteenstcaat (2 Geopend 10-2 uur Oude Rijn 2 Telf. 411 Vefches agroomgehakjes Speciaal watels Geopend van 91/ir*1/2 eer verierper Chocolade- Automaat Ook na sluitingstijd Uw si gaartje verkrijgbaar, de be kende öe Pe KO* 5 5 *tuks 2S ct. uit de \anfomaten van A. HELLEN Stationsweg 49 en Steenstr. 22 LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur Banketbakkerij „de Ster" UW ADRES V Garnalen Croq|e en Ge$a Banket*: Noorden A. G. EPS oor Vleesch, ten,Salades k|-\ ikkerij tide 23 iKAMP Haarl.str. 197, Tel. 3284 GFJMJES EN FIJNE BONBONS, t S Zondags open van 4-8 uur J.H.S. JASPERS Gebakjes, Croquetten enz. KOOPT NA 8 UUR PER AUTOMAT Beleefd aa^jbjlvelend, Wed. PE1ERSE, Noordeiniie 31 Pelikaapstr. 13 Tel. aSf8 Pijitax en Luxe Auto Ook Zondag den geheelen dag geopend ALPIIEN AAN DEN RIJN. Gestooten. De machinist van trein 3731, die hier om 20.31 uur arriveert, was gisteravond bezig de leiding van de loco motief te ontdooien waarvoor hij zich on der zijn machine bevond. Toen hij zich wilde verwijderen, stootte hij het hoofd tegen de machine waarbij hij een ernstige verwonding boven het oog benevens een gescheurd ooglid opliep. De man werd door een dokter heelkundig behandeld. Kerstfeestviering. De Kerstfeestviering zal dit jaar weer den ouden roem ophalen. Vooral op het tooneel komt er een onge kend mooie opvoering. Door Prof. Dr. H. van Rooyen van de orde van de Kruishee- ren is een tooneelstuk geschreven getiteld: „De reis van het Kindje Jesus". Onder leiding van den schrijver studee- ren de Jonge Wachters het stuk al reeds weken lang in. Wij komen dezer dagen op dit tooneel stuk nog terug en het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de entreeprijs voor alle opvoeringen zoo uiterst laag gesteld is, dat iedereen dit mooie spel zal kunnen ge nieten. De opvoeringen zullen plaats heb ben op 25, 26 en 27 December. Oude jaar en op Nieuwjaar wordt er een kermis georganiseerd waarbij gezorgd wordt dat de menschen voor weinig geld in dezen ernstigen tijd heel veel pleizier kunnen hebben. Volgende week Zaterdag krijgen wij de officieele mededeelingen van de Feestcom missie. Jubileum. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Chr. Muziekvereeni- ging „Arti et Religioni" zal Vrijdagavond 't Leidsche Symphonie Orkest „Ad nostram utilitatem" concerteeren in de kerkzaal der Martha-Stichting. KOUDEKERK. Bijz. Vrijw. Landstorm. Donderdag avond had op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier een groote propagandabyeen komst plaats van de Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Koudekerk, onder leiding van den Burgemeester den heer Kwint. De groote zaal was geheel beze met leden en hun dames en verdere belangstellenden. De Burgemeester opende deze bijeen komst met een welkomstwoord en een kor te toespraak, waarin hij ook in 't bijzonder een hartelijk welkom toeriep aan een viertal oficieren uit den Haag, waarna staande het le couplet van het „Wilhel mus" werd gezongen. Vervolgens werden door den heer Rooij aards, voorz. v. h. Landstormcorps ..Z.-H. West" met een kernachtige toe spraak een drietal nieuwe leden geïnstal leerd n.l. de heeren ds. H. Haspers, Geref. predikant, ds. A. W. M. Odé, Ned. Herv. predikant en A. Zuidwijk. Door ds. Haspers werd daarna een ern stige en leerzame toespraak gehouden die door de aanwezigen met onverdeelde aan dacht werd gevolgd. Spreker schetste met ernst de gevaren welke van buiten en van binnen ons vaderland en vorstenhuis be dreigen en wekte ten slotte op, met alle ons ten dienste staande middelen onze regeering in deze zorgvolle tijden toch vooral krachtig te steunen en de liefde te bestendigen en te vermeerderen voor ons Huis van Oranje en 't vaderland zoo noodig te verdedigen. Door res. majoor Boots werd op duidelijke wijze de organisatie van het Landstormcorps „Z.-H. West" uit eengezet, verduidelijkt door een kaart met verlichte en gekleurde teekens. Res. Luit. Karres gaf als secrcetaris der Gew. Landstormcommissie een kort ver slag en constateerde met vreugde den ge- stadigen groei van den Bijz. Vrijw. Land storm. De avond werd opgeluisterd door het afdraaien van eenige films w.o. van „de Koningin op reis in 1933" en „het Huldi- gingsdefilé voor H. M. de Koningin op 9 September 1933" in het stadion te Amster dam en opening der Staten-Generaal en tot slot een z.g. teekenfilmpje van komi- schen aard. De Burgemeester was de tolk van allen, toen hij in zijn slotwoord de sprekers dank bracht en allen diee medegewerkt hadden aan het welslagen van deze propaganda- avond. Het was een recht gezellige avond, die nog werd opgevroolijkt door versterkte gramofoonmuziek. Met het zingen van „Mijn schild en de betrouwen" werd deze bijeenkomst geslo ten. NIEUWKOOP. Naar de Rijkswerkverschaffing. Het Ministerie van Sociale Zaken heeft bepaald dat ten hoogste 5 werklooze arbeiders uit deze gemeente tewerk gesteld kunnen worden bij de Rijkswerk verschaffing in het kamp Rollecate onder de inspectie Zwolle. Verkooping. Door de notarissen B. D. Krüsemann te Bodegraven en H. B. J. van de Kreke te Aarlanderveen werd giste ren in hotel „Het Vliegende Paard" krach tens art. 1223 B. W. publiek in bod gezet het woonhuis met pakhuizen en maladerij naast de Teuntjesbrug alhier, in gebruik bij de N.V. Baconia alhier voor 9000. In het voorjaar van 19313 werd ditzelfde pand onderhands aangekocht voor 20.000. ZOETERWOUDE. «Crisis-comité. Door het plaatselijk Cri sis-comité werden wederom eenige giften ontvangen, waaronder 50 van de Boeren Spaar- en Leenbank, ƒ2.50 van de Christ. Jongelingenvereeniging en kleedingstukken van de Prot. Vrouwenvereeniging. Goedkoop vlecsch. De aanvragen om beschikbaarstelling van gekookt rund- vleesch nemen steeds toe. Het aangevraag de kwantum ad 120 K.G. voor de eerste week werd geheel gedistribueerd en het laat zich'aanzien, dat er voor de tweede en volgende weken te rekenen valt op eene distributie van ongeveer 180 K.G. Bazar. Door de Protestantsche Vrou wenvereeniging op het Dorp alhier was een bazar georganiseerd, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Pastoriefonds, Kerke- kas, Diaconie en Crisis-comité. Ondanks de slechte tijdsomstandigheden mocht de niet geringe som van 301.77 worden ont vangen, waaronder een gift van 75.van een onbekende. is „de moeite waard": 5 minuten tijdverlies kan het be houd van Uw leven zijn! Neemt steeds: Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, bur gemeester der gemeente. De noutlen van de vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vast gesteld. De voorz. doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. 1. Proces verbaal van de op 21 Nov. j.L plaats ge had hebbende opneming van kas en boe ken van den gemeente-ontvanger. 2. Schrijven van Ged. Staten inzake ver mindering van de uitkeering per inwoner. De vermindering voor onze gemeente zal slechts 2 pet. bedragen, zoodat dit nogal meevalt. 3. Schrijven van den Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders, waarin verzocht wordt om toepassing te geven aan de bevoegdheid om bij verorde ning op de koffiehuizen van toepassing te verklaren de bijzondere regeling welke de wet op de personeele belasting voorschrijft voor winkels en logementen. De voorzitter zegt, dat dit schrijven niet in de vergadering van B. en W. behandeld is aangezien het eerst heden is ingeko men. De voorzitter zegt, dat voor de café's de mogelijkheid bestaat om de druk van deze belasting met een derde of met twee derde te verminderen. Hij zou willen weten of de raad in beginsel iets voor verminde ring voelt. De heer Disseldorp zegt, dat juist deze bedrijven het zwaarst door de crisis getrof fen worden en voelt veel voor eenige bel- uastnigverlaging voor deze menschen. De Raad besluit in beginsel van deze bevoegdheid gebruik te zullen maken. B. en W. zullen in een volgende vergadering dan met een ontwerp-verordening komen. De voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten is ontvangen een circulaire betref fende aanvulling van het ambtenaren-re glement der gemeente met bepalingen in zake politieke gezindheid. De Raad besluit op voorstel van B. en W. het ambtenaren reglement met een dergelijke bepaling aan te vullen. De voorz. stelt voor punt 6 en 7 van de agenda gezamenlijk te behandelen aangezien zij met elkaar in verband staan. Van Ged. Staten n.L is een schrijven in gekomen betreffende de begrooting 1934. Ged. Staten zijn van meening, dat de post sfteun aan crisis-werkloozen moet worden uitgetrokkenop ƒ2000. B. en W. zijn ech ter de meening toegedaan dat met 1500 kan worden volstaan. In 1933 is tot op he den ruim 1200 uitgegeven zoodat met 1500 ruim volstaan kan worden. Nieuwe dekking voor nieuwen tegenvaller. Op grond van de Ministerieele regeling zal slechts op 8 pet. subsidie van 1500 voor 1934 gerekend kunnen worden. Op de begrooting 1934 werd op 50 pet. of 750 gerekend, aangezien thans slechts 120 zal worden ontvangen, moet voor een bedrag van ƒ630 nieuwe dekking worden ge zocht. Ged.Staten geven in overweging dit te kort te dekken door invoering van een straatbelasting per 1 Jan. a.s. De toepas sing van verhaal van pensioensbijdragen op belooningen van beneden 100 zal slechts enkele guldens in het laatje brengen. De straatbelasting zal ruw becijferd ruim ƒ800 opbrengen. Het mooie van een der gelijke belasting is, dat ook niet ingeze tenen, die in deze gemeente hun eigen dommen hebben liggen ook iets bijdragen in de kosten der gemeentehuishouding. Het is erg jammer, dat bij de hooge be lastingen die we reeds hebben toch nog weer een nieuwe belasting zal moeten worden ingevoerd. Er zijn reeds verscheidene gemeenten die eenzelfde lot deelen; het eenige licht punt is dat we nog niet om een Rijksbij drage behoeven aan te kloppen. B. en W. stellen voor deze straatbelasting in te voeren een andere uitweg is er niet. We moeten er niet licht ov^r denken. In dezen crisistijd komt zoowel het gevoel van saamhoorigheid als de handhaving van het gezag meer naar boven. We moeten heel veel offeren om het hoofd boven wa ter te houden. De voorzitter geeft daarom dan ook in overweging den wenk van het hooger college op te volgen en tot invoe ring eener straatbelasting te besluiten. De voorzitter zou voor de verordening te gaan behandelen in beginsel willen we ten of de raad iets voor deze nieuwe belas ting voelt. De heer van Tol zegt, dat het niet mo gelijk is om andermaal nieuwe lasten op de .bevolking der gemeente leggen. De be- lastingschroef is reeds zeer zwaar aange draaid. Het eenige mooie, dat de heer van Tol in deze belasting vindt, is, dat de niet- inwoners der gemeente die hier eigendom men hebben liggen toch iets in de kosten der gemeentelijke huishouding zullen bij dragen. De heer van Tol heeft echter over iets anders gedacht. In den tijd, dat de elec- tirsche kabel aan de Leidsch Vaart is ge legd werd bepaald, dat iemand die aan die kabel wilde aansluiten 200 in de ge meentekas moest storten. De heer van der Salm is nieuw aangeslo ten en heeft deze ƒ200 niet betaald. Zou hij alsnog betalen dan was er reeds 200 gevonden. De voorz. zegt, dat dat dan een kapitaalsinkomst zal zijn die niet voor ge wone uitgaven zal mogen worden ge bruikt. De heer Jansen zegt, dat het weer een verrassing is. De begrooting is met moeite sluitend gemaakt en nu moeten we weer ƒ630 vinden. Nieuwe belastingen zijn niet op te bren gen. De heer Jansen zou Ged. Staten wil len verzoeken een gedeelte van onvoor ziene uitgaven af te mogen nemen, voor het restant zou hij een verdere korting wil len toepassen op de salarissen der ge meente-ambtenaren. Het laatste zegt hij wel met eenige schroom want de levensmiddelen blijven steeds in prijs stijgen De heer van Tol zou dekking willen vin den door verlaging van de post onvoor ziene uitgaven mét 630. De heer Disseldorp is ook de meening toegedaan dat een nieuwe belasting de draagkracht der inwoners te boven gaat. De voorzitter is bang, dat Ged. Staten juist in een tijd van verrassingen als te tegenwoordige hierin niet zullen toestem men. De heer Jansen zou een Rijksbijdrage in de kosten vin de huishouding der gemeen te willen vragen. De heer van Tol stelt voor het bedrag te vinden door de post onvoorzien'met ƒ630 te verlagen. Zijn voorstel wordt voldoende ondersteund en met alleen de stemmen van de wethouders tegen, aangenomen. Nadat nog enkele vragen tot genoegen van de leden van den Raad beantwoord zijn sluit de voorzitter de vergadéting. VOETBAL DE WEDSTRIJD NEDERLAND—OOSTENRIJK WAT ZAL HET ORANJE-TEAIVI TEGEN HET STERKE OOSTENRIJK DOEN? Zietdaar 'n vraag, die zich niet gemak kelijk beantwoorden laat. Ondanks koude, vorst en mogelijk ijsvermaak gaan de ver tegenwoordigers van het Nederlandsche voetbal morgenmiddag tegen de Oostenrij kers, die als de ongekroonde voetbalkonin gen van het Continent een wintertoer naar het Westen hebben gemaakt, een voetbal wedstrijd spelen, waarnaar door duizenden en tienduizenden met verlangen wordt uit gezien, omdat zich hier de groote vraag naar voren dringt wat de onzen zullen pres teer en tegen het Oostenrijksche Wunder- team. De resultaten aan de overzijde van het Kanaal behaald, zijn niet erg hoopgevend voor de gasten. Men kent de resultaten: tegen Schotland gelijk (22), van Arsenal verloren (41). En aangezien die Engel- schen en Schotten beroepsspelers zijn van eerste klas verwachten de Oostenrijkers natuurlijk van de Hollanders met dikke cijfers te winnen. Wanneer men hun nu maar in dien waan laat, is alles voor de onzen nog niet verloren. De Oranjeploeg zorgde trouwens wel 'ns meer voor een verrassing, waar men die heelemaal niet verwachtte, als b.v. tegen Newcastle United, toenmaals winnaars van den Engelschen beker. Men kan over dezen grooten wedstrijd lang en breed schrijven over de talrijke mogelijkheden, welke zich zullen kunnen voordoen. Wij willen ons daarin niet bege ven, doch achten het hier wel op z'n plaatc 'n gedeelte aan te halen van 'n brief, door den handelsblad-medewerker G. Nijpels over het Wunderteam geschreven. Om te zien, aldus deze schrijvers voor de toeschouwers, is het Weensche spel waar schijnlijk wel sympathieker, boeiender en mooier. De bijvalsbetuigingen van de 35.000 toeschouwers Maandag te Londen bewezen ook wel hoe de Engelsche lief hebbers telkens h,et prachtige combineeren der Weeners, hun spel in de breedte, hun dribblings, hun gezamenlijk naar het doel optrekken met den bal bewonderden. Maar aangekomen in het strafschopge bied, faalden de Weeners telkens. Ze ble ken niet opgewassen tegen de zware en zeer pootige Engelsche verdediging; ze schoten niet hard en zuiver genoeg. En voor 't hooge spel der Engelschen en hun meesterlijk koppen en naar den bal sprin gen, waren de Oostenrijkers te klein. In Glasgow schoten de Schotten veel meer dan hun gasten; in Londen was het om gekeerd: daar wisten de Oostenrijkers veel meer door te dringen tot op schotsafstand; maar ze brachten het niet tot doelpunten. Pech en zenuwen beweren hun bewonde raars. Als dat zoo is, dan kunnen die voor hoedespelers in Amsterdam, waar ze wei meer op hun gemak zullen spelen, veel gevaarlijker worden. Behalve den beroemden nieuwen doel- verdediger van Weenen, dien de Schotten al den bijnaam gaven van „King" Platzer, krijgen de Nederlandsche liefhebbers dus Zondag a.s. ook de twee groote voorwaart- sen te zien, die zoowel in Glasgow als te Londen het publiek tot ipen doekjes bewo gen: den ouden voetbalrot, het „balgenie" Sindelar en Bican of Bizan. Hoe deze jeug dige rechterhand en vermoedelijk opvol ger van Sindelar precies heet, daarover heerscht verschil van meening onder de sportverslaggevers: de eene krant schrijft eiken dag Bican, de andere Bizan! Sindelar is eigenlijk slechts door toeval, of door een verwonderlijk doorzettingsver mogen dé groote internationad geworden van Oostenrijk (en volgens sommigen den besten voetballer van de wereld). Hij viel n.l. al wel als zwakke, tengere jongen direct op, toen hij begon te spelen, door zijn meesterlijken kijk op het spel en zijn ongelooflijke balcontrole, maar hij viel ook tot drie keer toe zeer ernstig, moest geopereerd worden, maanden lang op stok ken loopen, kreeg telkens den raad nu maar met spelen op te houden, en kreeg dan wéér een ongeluk! Bican heeft den koelsten kop van de twee. Minder beroemd nog, werd hij ook in Glasgow en Londen minder bewaakt dan Sindelar. Samen hebben ze in Londen den be roemden linksback van Arsenal, Hapgood, geregeld verschalkt, en zoo aan hun rech tervleugelman, Zischek telkens weer den bal kunnen toespelen. Maar deze beroem de Weensche schutter, faalde te Londen juist in zijn specialiteit: het doelpunten; en Hugo meist was in Londen woedend op Zischek, zoodat het nog te bezien staat of hij hem Zondag wel in het veld zal sturen. Te oordeelen naar wat men uit Enge land, meest tusschen de regels door, te hooren krijgt, nemen de Oostenrijkers het niet zoo heel nauw met de spelregels, en veroorloofden ze zich vrijheden, die de Schotten in den beginne amuseerden de Oostenrijkers, landgenooten van den buiten Duitschland overal even populairen bondskanselier, op wiens men, volgens de Dollfuss-moppsntappers, onlangs nog tij dig een aanslag kon verhinderen, door een muizenval weg te nemen, die natio- naal-socialisten in zijn woning wisten bin nen te smokkelen, mogen in Engeland te genwoordig menig potje breken maar die begonnen kwaad bloed te zetten, toen de overwinning der Schotten minder ze ker leek. Zoo zou Sesta, de beroemde linksback, een Schotsch voorwaarts ge stopt hebben door hem eenvoudig om het. middel te vangen! Hetgeen de toeschou wers in Glasgow, die erg austrophiel wa ren, als een grapje van den populairen voetballer, athleet en liedjeszanger be schouwden; en de scheidsrechter ook niet met een strafschop bestrafte. Maar men begon toch al ook aan te dringen op meer internationalisme in de spelmethoden. En sommige Weensche verslaggevers meenen al, dat scheidsrechter Crew, die den wed strijd tegen Arsenal leidde, zoo streng op trad tegen Sesta en daardoor Arsenal aan het eerste doelpunt hielp onder den indruk van die verhalen over het vreem de, niet geheel correcte spel der Oosten rijkers te Glasgow. Enfin, men zal Zondag a.s. in het Stadion kunnen zien hoe het daar mee gesteld is, wanneer de Weeners overtuigd zijn gemak kelijk te zullen winnen. Mogen ze zich ook in dezen vergist hebben en naar Weenen terugkeeren met meer waardeering voor de Nederlandsche school dan ze tot nu toe, niettegenstaande gelijk spel en nederlaag, betoonen voor het Engelsche. De samenstelling van de elftallen. Het Nederlandsche elttal komt in de volgende opstelling: Van der Meulen (H. F. C.), aanvoerder; Van Diepenbeek (Ajax), Van Run (P. S. V.); Pellikaan (L.O.N.G.A.), Anderiesen (Ajax), Van Heel (Feyenoord; Wels (Unitas), Vente (Neptunus), La- gendaal (Xerxes), Schoemaker, (Quick H.), Mulders (Ajax). Reserves: Van Male (Feijenoord), Lely- veld (V. U. C.), Breitner (A.D.O.), Graaf land (H. B. S.), Slot (D. W. S.). Oostenrijk brengt vermoedelijk de vol gende ploeg in het veld: Plotzer (Florisdorfer A.C.); Cicar en Seszta (W.A.C.); Wagner (Rapid), Smistik (Rapid). Nausch (Austria), aanvoerder; Zischek (Wacker), Bican (Rapid), Sin delar (Austria), Schall (Admiral), Binder (Rapid). Reserves Rif tl (Rapid), Janda (Admiral) Braun (W.A.C.), Mock (Austria), Viertel (Austria). Nog plaatskaarten verkrijgbaar. Het bestuur van den Kon. Nederland- schen Voetbalbond deelt ons mede, dat voor den wedstrijd NederlandOostenrijk nog enkele plaatskaarten van ƒ3.ƒ4.en 5.Zaterdagmiddag vanaf 2 uur aan df- loketten van het stadion verkrijgbaar z'

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14