ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KINDERKOLONIE VAN SCHIER MONNIKOOG VERTROKKEN Twee patiëntjes per vliegtuig vervoerd Donderdag rijn de 50 kinderen, die In het vacantie-oord „Olim" op Schiermon nikoog werden verpleegd per postboot van het eiland vertrokken naar Oostmahorn. Het vertrek der kinderen was in verband met de vorstperiode eenige dagen uitge steld. Twee achtergebleven patiëntjes zijn per Roode Kruisvliegtuig van Schelling- woude naar Eelde gebracht en vandaar verder vervoerd. GEVONDEN EFFECTEN VERDUISTERD Door een dame te Amsterdam, werd de vorige week aangifte gedaan bij de politie van het bureau, Leidscheplein, dat zij in een taxi een tasch had laten liggen, waarin een viertal effecten ter waarde van 3000, waren. Door de politie werd de chauffeur op gesjoord. Deze verklaarde, dat hij inder daad de dame had gereden, maar dat hij daarna nog een rit had gemaakt met een jongen man, wonende in de Const. Huygen- straat bij de Helmersstraat. De tasch had hij niet gevonden. Deze week werd een der effecten aange boden bij de Ned. Handel Mij. Bij nader onderzoek bleek, dat het stuk gekomen was van de Geldersche .Crediet Vereeni- ging te Bussum. Het bleek daar, dat een jongmensch het effect had aangeboden. Het adres leidde ook naar de Const. Huygens- straat. Het jonge mensch is daarop door de politie gearesteerd en overgebracht naar het bureau Leidscheplein. Hij heeft bekend de effecten in de taxi te hebben gevonden. Aanvankelijk is hij voornemens geweest de tasch te deponeeren bij de politie, maar is bezweken voor de verleiding en heeft een der stukken verkocht. De jonge man zal ter beschikking worden gesteld van de justitie. BINNENLAND SALARISWIJZIGING IN ZUID-HOLLAND Verordening tegen lintbebouwing. Blijkens de memorie van beantwoording van Ged. Staten van Zuid-Holland is het allerminst de bedoeling, om met de herzie ning der salarisregeling te talmen. Met grooten ernst zal er naar worden gestreefd, die herziening op zoo kort mogelijken ter mijn tot stand te brengen. Reeds is op dracht gegeven tot samenstelling van een voorontwerp voor een wijziging, beoogen- de aanpassing aan den tegenwoordigen le vensstandaard en wegneming van ongemo tiveerde verschillen met salarisregelingen van andere publiekrechtelijke lichamen. Het ligt in het voornemen, een voorstel als bovenbedoeld aan de orde te stellen in de eerstvolgende zitting. Met betrekking tot de vraag in zake de bebossching van duinen merken Gedepu teerde Staten op, dat de door den hoofdin genieur ingezonden rapporten het vraag stuk van de bebossching, van duingronden op het vaste land der provincie en op Goe- ree (gemeenten Ouddorp en Goedereede) behandelen. Een onderzoek omtrent deze aangelegenheid op Voorne is gaande. Na kennisneming van het te dezer zake in te zenden rapport van den hoofdingenieur, zullen Ged. Staten de zaak in haar geheel overwegen met het oog op hun aan de Sta ten uit te brengen advies. WEGVERBETERING IN ZUID-HOLLAND. Snelverkeersbaan Den HaagUtrecht. Met betrekking tot het provinciale we- genversiag 1933 deelen Ged. Staten van Zuid-Holland o.a. het volgende mede: Na eenige onderhandelingen en bespre kingen heeft de minister goedgevonden, dat gezamenlijk door den Rijks- en Prov. Waterstaat een ruim opgezet verbeterings plan inzake den weg WassenaarNoord- Hollandsche grens zou worden opgemaakt, waarna een nadere beoordeeling zou kun nen plaats hebben. Dit project, dat uitgaat van een ruimen verkeersweg en dat tevens inhoudt omleg gingen om alle bebouwde kommen, zoo mede een doortrekking van den weg naar Scheveningen, is op het bureau van den Provincialen Waterstaat uitgewerkt en is thans bij het rijk in onderzoek. Onlangs is ter kennis van Ged. Staten gekomen, dat het thans in de bedoeling van het Rijk ligt, den Rijksweg no. 12 (Den HaagUtrecht) aan te leggen als een snel verkeersbaan, waarbij iedere onderbreking van het verkeer op dien weg en daarom iedere directe aansluiting aan dien weg vermeden wordt. Het ligt derhalve in het voornemen van het rijk bij alle bestaande kruisingen tunnels met daarbij behoorende opritten (aansluitingen aan den Rijksweg) te maken. HET LEVEN WORDT DUURDER. Voedingsmiddelen zijn met twee punten gestegen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek vermeldt de indexcijfers van groothandels- prijzen over November 1933. Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913 100) over November 1933, in ver gelijking met die der voorgaande maand, blijkt, dat het algemeen indexcijfer met 1 punt, dat der voedingsmiddelen met 2 pun ten is gestegen. Tegenover een prijsstijging van 15 arti kelen (10 voedingsmiddelen) met in totaal 94 punten (w.o. tarwezemelen met 26, eie ren met 23 en mais met 10 punten), staat een prijsdaling van 19 artikelen (12 voe dingsmiddelen) met in totaal 71 punten (w.o. courantenpapier met 10 punten). De stijging van October op November, uitgedrukt in procenten is als volgt: tar wezemelen 24.6, eieren 26.0, mais 18.9, lamsvleesch 11.8, suiker 9.6, peper 8.0, aard appelen 4.0, rundvleesch 3.8, zilver 3.6, tar we 3.6, ton 2.4, melk en lijnolie 2.0, hout 1.6 en zwavelzure ammoniak 1.1. De daling, uitgedr ukt in procenten, is voor couranten papier 13.3, kalfsvleesch 12.1, gerst 10.8, rog ge 9.2, runderhuiden 8.8, paardenhuiden 8.3, koffie 7.9, hars 5.6, thee 5.1, groene erwten 4.1, macaroni 4.0, ruwe katoen 2.7, alcohol en hooi 2.5, terpentijnolie 2.4, ha ver 2.2, hennep 1.6, boter 1.2 en ryst 1.2. DE OPHEFFING VAN DE GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Aan de bitttere noodzakelijkheid is niet te ontkomen 1 Blykens de Memorie van Antwoord in zake het Ontwerp van Wet tot wijziging van de Gezondheidswet, stemt de minister van Sociale Zaken ten volle in met het leed wezen over den in dit wetsontwerp voorge stelden maatregel, waaraan verscheidene leden uiting gaven. Deze leden mogen over tuigd zijn, dat het doen van dit voorstel voor hem is geweest een bittere noodzake lijkheid, waaraan niet te ontkomen viel. De gezondheidscommissies laten voort bestaan en de kredieten tijdelijk intrekken zou beteekenen, dat een werkelijke inkrim ping van den Overheidsdienst niet tot stand komt. Deze is echter onvermijdbaar. Intusschen heeft de minister wel vrijheid gevonden, de medewerking van de commis sarissen der Koningin in te roepen om te trachten uit geschikte vrijwillige krachten zoo mogelijk commissies te vormen, die in de lijn van het werk der huidige gezond heidscommissies zullen kunnen voortarbei- den. Hij overweegt nog, in hoeverre hy daaraan een eenigszins officieel karakter zal kunnen geven. KLOKKENGELUI EN CARILLONSPEL DOOR LUIDSPREKERS. Demonstratie van een nieuwe uitvinding. Donderdagmiddag is een goedgeslaagde demonstratie gehouden van een mechani sche uitzending van klokkengelui en zang en orgelmuziek vanuit den toren van den R. K. kerk van St. Maria Magdalena aan de Spaarndammerstraat, te Amsterdam. In den toren van genoemde kerk waren vier zeer krachtige luidsprekers geplaatst, die door kabels verbonden waren met een uitzend-installatie welke zich bevindt in den kelder van de naast het kerkgebouw gelegen pastorie, welke tevens als con trole-kamer voor de uitzendingen is inge richt Deze uitvinding is van den Duitschen priester dr. Könnemann uit Berlijn en opent groote perspectieven, vooral voor die ker ken, welke niet in het bezit zijn van luid- klokken of carillonspei. De installatie is geplaatst door de medewerkers van dr. Könnemann in samenwerking met de fir ma W. J. Bende, die de installatie heeft aangelegd. Voor deze demonstratie bestond zoowel by het publiek op straat, als bij de talrijke genoodigden, groote belangstelling. In de pastorie kwamen de autoriteiten om twee uur bijeen. Wij merkten op mgr. dr. G. van Noort, deken van Amsterdam, talrijke pas toors en kapelaans, den hoofdcommissaris van politie üen heer Versteeg, de commis sarissen van politie de heeren Mouwen en Haarman en den heer Vincent, carillonneur van het Koninklijk Paleis. Den pastoor der kerk, d^n zeereerw. heer N. Colla, was dit cadeau aangeboden door zijn parochianen. Nadat een uiteenzetting van de werking van het mechanisme was gegeven, werd met de uitzending begonnen. Uit den hoogen toren klonk plotseling het gebeier van klokken. In werkelykheid waren het de klokken van het Benedictijnerklooster te Beuron. Vervolgens werden eenige zang nummers en orgelspel ten gehoore gebracht, terwijl met het Wilhelmus besloten werd. De uilzending werd door het aanwezige publiek met groote aandacht gevolgd. Het klokkengebeier voldeed beter dan de zang nummers, die ook op gramofoonplaten wa ren opgenomen. De N.V. Eidophoon heeft het alleenrecht van exploitatie. „Volkskrant". DE VILLABRAND TE AMSTERDAM Belooning van ƒ4000 nitgeloofd Naar de „Tel." verneemt, bevat de inven tarislijst van het gestolene bij den villa- brand aan de Weteringschans te Amster dam de volgende voorwerpen: 33 broches en brochettes, 2 platina halskettingen, 4 p. oorbellen en knoppen met parels en edel- Bteenen bezet, 2 hangers, 3 armbanden, pla tina en goud, 2 faces k main (één van pla tina en een van goud), 1 stuk diadeem, 1 gouden sautoir met schildpadden lorgnon, waarop een gouden plaatje met de initia len F. S., 1 gouden damestasch en 3 gouden dameshorloges, waarvan twee met emaillen achterkant. Op een dezer is gegraveerd de kop van Jeanne d'Arc en op het andere de initialen F. S. De meeste van deze voor werpen zyn bezet met parels of edelge steenten. De assurantie-maatschappij heeft een be looning van 4000 gulden uitgeloofd voor den persoon, wiens inlichtingen aanleiding zijn tot het terugvinden van deze juweelen en sieraden. Mochten er meer personen zijn, dan zal dit bedrag door den officier van Justitie onder hen verdeeld worden. Heden zal de inventarislijst en de oproe ping van de justitie aan de politiebureaux geanonceerd worden. Het onderzoek der politie heeft nog geen resultaat gehad. Op de flesschen bleken vingerafdrukken te zijn. Deze zijn nage gaan doch bleken afkomstig te zijn van per soneel van de brandweer. Ook omtrent den eigenaar der flesschen tast men nog steeds in het duister. BOERDERIJ AFGEBRAND Veel voorraad en vee verloren gegaan Gisterenmorgen omstreeks half acht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den heer Torshout aan den Groessenscheweg te Zevenaar, meldt het „Handelsblad". De vrouw des huizes, die Donderdag een baby gekregen had, en de vijf andere kinderen lagen nog te bed. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in korten tijd de geheele boerderij in lich telaaie stond. Met de hulp van de buren slaagde de heer Torshout er met groote moeite in zijn vrouw en kinderen uit het brandende huis te redden. Zij vonden bij omwonenden onderdak. De geheele boer derij brandde af. Van den inboedel kon niets owrden gered, een groote voorraad kippenvoer, waarin de man handel drijft, benevens twintig kisten eieren gingen in de vlammen op. Acht varkens en twintig biggen kwamen in de vuurzee om. De brandweer kwam eerst een uur na het uit breken van den brand; de boerderij was toen echter reeds in een puinhoop her schapen. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BRAND IN EEN CONFECTIE- ATELIER Gisteravond te ruim zeven uur werd de brandweer te Amsterdam gewaarschuwd voor een brand in een confectie-atelier, de „IPeco", gevestigd in perceel in de Barne- steeg bij de O.?. Achterburgwal. De brandweer van de hoofdwacht De Ruyter- kade was spoedig ter plaatse en gaf wel dra water met twee stralen. De brand was aanvankelijk moeilijk bereikbaar, doordat het vuur woedde in een achterkamer, waar lingeriegoederen waren opgeslagen. Er werd water gegeven vanaf een muur die een binnenplaats omsloot. Naderhand werd ech ter een deur geforceerd, zoodat het vuur met een tweede straal kon worden bestre den. Na een half uur was het gevaar ge weken. De opslagplaats, die tevens als slaapkamer diende is geheel uitgebrand. De inboedel is verzekerd. De eigenaar van het perceel is de heer De Vries. De oorzaak van den brand is onbekend, doch men ver moedt, dat kortsluiting in het spel is. De politie stelt een onderzoek in. AMELAND GEÏSOLEERD Bewoners zonder wintervoorraad Uit Hollum (Ameland) wordt gemeld: De postboot „Waddenzee" kon reeds in geen twee dagen varen vanwege het ys en den lagen waterstand op de wadden. Het beurtschip van gebroeders Bruin ligt op de reede van Hollum in het ijs, zoodat ook de beurtvaart HollumHarlingen stilligt, waardoor Ameland geheel geisoleerd is. Deze vroeg invallende vorst is zeer ten ongerieve van de eilandbewoners, omdat de benoodigde wintervoorraad nog niet is opgeslagen. INBRAAK IN EEN KERK Het tabernakel vergeefs geforceerd. Gisternacht is ingebroken In de parochie kerk te Meerssen. Door een raam boven een biechtstoel zijn de inbrekers binnenge klommen. De draagbare offerblokken zijn meegenomen, terwijl de andere in de kerk van hun inhoud werden ontdaan. De offer blokken waren kort geleden gelicht, zoo dat de buit niet groot kan geweest zijn. Ook hebben de inbrekers getracht het taberna kel te forceeren, hetgeen niet gelukt is. „Msbd." EEN GEWEER, DAT ZOEK WAS Donderdagmorgen heeft de gemeentepo litie van Haarlemmermeer drie stroopers, de gebr. K. aangehouden, die zich met een slede op verdachte wijze op het ijs van de Spaarnwouder Tocht ophielden. Bij onder zoek bleek, dat zij in het bezit waren van een aantal patronen, maar het geweer kon aanvankelijk niet gevonden wbrden. Later ontdekte de politie echter, dat de slede een dubbelen bodem bezat, waartusschen het geweer lag. Geweer en patronen zijn in be slag genomen en proces-verbaal is opge maakt SIGARENWINKELIERS DANKBAAR! De Ned. bond van sigarenwinkeliersver- eenigingen heeft gisteren het volgen tele gram aan den Minister van Financiën ge zonden: De Nederlandsche bond van sigarenwin- keliersvereenigingen wenscht u geluk met de aanneming van het ontwerp tot wijziging van den tabaksaccijns en dankt u voor de welwillende wijze, waarop u onze wenschen tegemoet kwam, waardoor in onze vaktoe standen groote verbetering verkregen zal worden. Mevrouw Borel treedt tot de Kerk toe. Men meldt uit Den Haag aan de „Msbd." Heden heeft mevrouw Borel in de kapel van het Pensionaat „Jerusalem" te Venray het H. Doopsel en de eerste H. Communie ontvangen. Vroeger heeft haar dochter te zelfder plaats haar opleiding genoten aan het R.K. Gymnasium „St. Angela", waar zij haar eind-examen deed in 1929. In de kapel nu, welke zij zoo dikwijls bezocht had bij het bezoek van haar dochter, wil de mevr. Borel door het H.. Doopsel toe treden tot de Katholieke .KTerk, waarin haar dochter en nog pas haar man, Henri Borel, haar waren voorgegaan. DE STEMMING OVER DE INDISCHE PENSIOENEN Uit een artikel ln de „Volkskrant" over de in de Tweede Kamer gehouden stem ming over de Indische pensioenen: „Een merkwaardige figuur is het intus schen wel, dat de voorzitters der katho lieke en der christelijk-historische fractie, die het wetsontwerp onaannemelijk oor deelden, zeis niet de meerderheid hunner fractie achter zich hadden. Zulk een geval mag uiteraard niet te dikwijls voorkomen, wil het moreele ge zag der fractieleiders niet een onherstelba- ren deuk ontvangen". Een leerstoel In Friesch te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aangenomen het voorstel van B. en W., om den Provincialen Frieschen Onderwijsraad bevoegdheid te verleenen tot het vestigen van een bijzonderen leerstoel in de Frie- sche taal en letterkunde aan de gemeentelij ke universiteit. Het ligt in de bedoeling, voor dien leer stoel te benoemen dr. G. Gosses, thans leeraar in het Duitsch aan een H.B.S. te 's-Gravenhage. KERKNIEUWS ABTSWIJDING BIJ DE TRAPPISTEN In de monumentale, door hen zelf ge bouwde kerk van de Trappisten-abdij Uelingsheide te Tegelen, heeft gisteren de eerste abt, Dom. Aloysius van de Laar, uit de handen van Z. H. Mgr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, de voor zijn ambt vereischte wijding ontvangen. De abtswijding, welke volgens het „Pon tificale Romanum" slechts op een Zondag of op een feestdag mag geschieden, is in haar wezen een zeer oude plechtigheid; wij vinden haar reeds vermeld in de brieven van Paus Gregorius den Grooten, die in den aanvang van de zevende eeuw regeer de. Ze komt in groote lijnen overeen met de ceremoniën, waarmede een nieuwe bis schop gewijd wordt. Om negen uur werden de consecrator, Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. Lemmens, bisschop van Roermond, de wijdeling, Z. H. eerw. Pater Dom Al. v. d. Laar O. Cist., met de twee patrini Dom. Hendricus Kuypers, abt van Rochefort en Columbanus Tewes, abt van Achel, door een indrukwekkende stoet van reguliere en seculiere geestelijken in gehaald. Tijdens de plechtigheid in de klooster kerk waren op het presbyterium gezeten Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbis schop van Utrecht, Z. H. Exc. L. Leven S. V.D., apostolisch vicaris van de Kleine Soenda-eilanden, Dom F. Janssens, gene raal van de Cisterciensen der Commune Observantie uit Rome en baron Mr. van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in Limburg. Aa nden voet van het presbyterium wa ren gezeten de Malthezer ridder graaf Mar- chant d'Ansembourg, Reichsgraf von Marchant d'Ansembourg, Reichsgraf von Schönberg Tannheim en de Gregorius-rid- ders J. H. Borghols en H. P. Toenbreker uit den Haag. Het heiligdom zelf was inwendig ver sierd met witte bloemen en feestelijk scheen de Decemberzon door de gebrand schilderde ramen achter het priesterkoor, waar het altaar straalde in zacht kaars licht. Ter rechterzijde was de troon van den celebreerenden bisschop opgeslagen; aan de Epistelzijde het altaar en de troon van den te wijden abt. Achter in de kerk stonden aan groote les senaars de monniken, die de ceremonieele gezangen zouden uitvoeren. Het geheel herinnerde aan de mystieke schoonheid der middeleeuwen Presbyter-assistens was de zeereerw. pa ter Angelus v. d. Laar, broeder van den nieuwen abt. Troondiakens waren de zeer eerw. paters Clemens Moser, en Bernardus Peters; diaken de zeereerw. pater Marcus Back; sub-diaken fr. Rumoldus Brands en ceremoniarii de; zeereerw. paters Ambro- sius Spaay en Baldinus Hoeydonck (West- Malb'e)., Na afloop van de wijding had een recep tie plaats, welke door alle aanwezige gas ten werd bezocht, die werden binnenge leid door prof. dr. Feron, voorzitter van 't feestcomité. Voorts merkten wij op mgr. W. A. van Dinther, magister-generaal der Kruishee- ren, mgr. G. A. H. Bauduin, vicaris-gene raal van het bisdom Roermond, prof. Brandsma en prof. Mulder uit Nijmegen, de abten van de abdijen, Mariënwald, Westmalle, Echt (Lilbosch) en Tilburg; de heer A. N. Fleskens, lid van de Tweede Kamer, mgr. dr. P. J. M. van Gils, mgr. dr. Poels. de hoogeerw. pater M. Saut, provin ciaal van de Redemptoristen, de hoogeerw. heer A. H. Stöcker, prelaat van Bern, dom Richard Schutte O.S.B. (Oosterhout) en talrijke andere kerkelijke en wereldlijke hoogwaardi gheidsbekleeders. Allereerst nam de prior van de feestvie rende Abdij het woord, om in een zinspe ling op de wapenspreuk vein den nieuwen abt „Prudentia Charitate" Zijn Hoogheid te complimenteeren en hem het kindschap van de geheele abdij te verzekeren. z Prof. Feron, voorzitter van het feestco mité, bood de gelukwenschen aan namens het geheele katholieke Nederland, dat hier door Z. H. Exc. Mgr. den Aartsbisschop, Z. Exc. den Commissaris in Limburg en zoo vele andere kerkelijke en wereldlijke over heden vertegenwoordigd was. Namens het feestcomité bood hij een hul de aan tot welke duizenden vrienden en vereerders der Paters Trappisten hadden bijgedragen. Maar niet alleen kwam spreker iets bren gen, doch ook iets vragen, n.l. het gebed en de boete werken van de abdij, om de barm hartigheid Gods af te smeeken over al de genen, die in fiet openbare katholieke le ven te strijden hebben en samen te wer ken met het offerend ascetisch leven. Pastoor Dohmen van de parochie van het H. Hart te Tegelen, op wiens grondgebied de abdij gebouwd is, bracht de gelukwenschen over van de geestelijkheid van Tegelen. Hierna kreeg rar. F. Pesch, de burgemees ter van Tegelen, het woord om den nieu wen Vader Abt en de paters der Abdy te huldigen voor de geestelijke-en cultureele vruchtbaarheid in zijn gemeente. Tenslotte feliciteerde de heer Houx als voorzitter van de vereeniging „Katholiek Tegelen" en huldigde de paters als de en gelbewaarders der gemeente. Eindelijk maakten allen gebruik van de gelegenheid om aan den gewijden abt hun gelukwenschen aan te bieden. „Tijd". BIJNA! Wie kent niet dat woordje In zijn ver heugende maar toch vooral remmende be- teekenis. „Bijna", dat beteekent: de voor naamste, de zwaarste arbeid is verricht, een prachtig stuk op weg, een worsteling ach ter den rug met de victorie in zicht, maar ook „Bijna" dat is „te kort", dat is „nog niet". Dat kan dus .worden: aan wal ge zwommen en nog verdronken, en dan.... is het verschrikkelijker dan niet begonnen te zijn, dan is het een kapitaal aan offers en moeite voor niets. Wij zijn een hulpactie begonnen voor de Zusters Carmelitessen in Amsterdam en niettegenstaande ^de enorme verliezen by het faillissement van een bank, een ver lies van 150.U00 gulden, zijn wy nu onder Gods zegen zoover, dat wij durven zeggen: „B ij n a gered!" Maar ook dat „bijna" vraagt nog duizen den guldens, vraagt nog verduurzaming van giften bij zoovelen, die edelmoedig en royaal giften hebben gegeven. O mocht het toch zyn! Deze December maand moet in zoovele opzichten bij zoo vele menschen zooveel goed maken.... maar in deze wordt er alles van verwacht. De laatste lootjes wegen 't zwaarst. Toe, laat ons niet vergaan in de haven. Ons touw is nog te kort, onze springstok reikt nog niet ver genoeg. Wij zijn er b ij n a. Toe, helpt! Pastoor v. d. Tuyn te Heem stede staat met een kijker in de hand en ziet uit wat er komt. Gironummer 180484. Het hulpcomité in uitersten nood. Totaal is ontvangen 14.562.75 K. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop vön Haarlem zal de volgende week Maandag géén audiëntie verleenen. 173 „Ad muitos annos" zong de nieuw-gecon- sacreerde Bisschop, Mgr. Brandsma, drie maal zijn Consecrator toe. En „ad muitos annos" werd ook hem die dag, die Frie- sche gloriedag, meermalen toegesproken en toegezongen door enthousiaste vrienden. „Ad muitos annos", „nog vele jaren". Als men den nieuwen Bisschop aanziet, zijn krachtige figuur aanschouwt, dan mag men aannemen dat hy het nog meerdere jaren in de Missie zal uithouden, ofschoon hij zijn zilveren Missie-jubilé reeds gevierd heeft. Men herkent in hem een van die bijzonder krachtige gestellen, waarop de tropen geen vat schijnen gehad te hebben. „Ad muitos annos". Honderden malen zyn dien woorden ook jongen missionaris sen toegeroepen en toegezongen bij hun eerste plechtige H. Mis en bij hun vertrek naar het verre land en honderden malen zijn die goede wenschen van familie en vrienden en confraters doodgeloopen op een sterfgeval binnen het eerste en tweede jaar, binnen de eerste jaren van arbeid. Ja, ik overdrijf niet: honderden malen. Ik zou nog grooter getal mogen'gebruiken, want duizenden zijn de eenvoudige houten kruisen tusschen olifantengras en op de zoom van het oerwoud, welke de vignet ten, de beginsierletters vormen van telkens weer een nieuwe paragraaf in de Chronie- ken der Heidenen-missies. En elk dier krui sen spreekt van een, naar menschelijke be rekening, te vroeg afgebroken geestdrift en arbeidslust. Honderden dier kruisen spreken van sterfgevallen onder het veer tigste jaar en vele van gevallenen voor het dertigste jaar, toen het H. Chrisma, waar mede de Bisschop hen bij de Priesterwij ding zalfde, nauwelijks op hun reine han den droog was. Zij waren opgedrongen, zooals de H. Schrift zegt, als reuzen om hun weg te gaan. En zonder het te weten renden zij in de korst mogelijke tijd de weg naar de Hemel af in plaats van de paden door het Heidenland. Vrienden, O. L. Heer heeft ons niet allen tot het Priesterleven geroepen, heeft niet alle wiegen in het teeken van de Missie gezet. Hij kiest ze uit, de jongelieden en jongedochters, welke Hij voor het Offer be stemt, wier geestelijk en lichaamlijk lijden misschien ook voor ons de genade der za ligheid helpt verdienen. En wij? Ja, wijAch, ik weet dat er veel, zelfs zeer veel in ons kleine landje voor de Missie en de Missiehuizen gedaan wordt, maar ik ontmoet er nog teveel, die meenen dat zij met hun kerkcent en huur geld voor een comfortable plaats in de kerk genoeg doen voor het Godsrijk op aarde. St. Bonifacius-Missiehuis. Father Lefeber. God heeft ons wel zonder ons gemaakt, maar zal ons niet zonder onze medewer king zalig maken St. Augustinus.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10