AAN ONZE ABONNÉ'S WOENSDAG 6 DECEMBER 193* DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 1 hier, staan als werkzoekenden 175 perso nen ingeschreven. 12 timmerlieden, 15 met selaars, 10 opperlieden, 9 grondwerkers, 7 schilders, 79 land- en .tuinbouwarbeiders, 16 losse arbeiders, 1 zilverbewerker, 1 lood gieter, 1 taludwerker, 1 rietdekker, 2 scheepmakers, 2 bankwerkers, 1 straatma ker, 3 chauffeurs, 1 radio-techniker, 1 be- tonw., 1 gereedschapsmid, 1 stuurman, houtbewerker, 2 monteurs, 1 electricien, 1 schipper, 1 fabrieksarbeider, 1 smid, 1 han delsreiziger, 1 surveillant, 1 letterzetter, 1 loopknecht. Door den agent der arbeidsbemiddeling wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk gevers en werknemers zitting gehouden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. RECHTZAKEN uitspraak kort geding aard appelenkwestie. Eisch afgewezen. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. J. W. Huysinga, deed van daag uitspraak in het kort geding tusschen grossiers in aardappelen buiten Amsterdam woonachtig (Gebr. v. Dongen, Nieuw-Ven- nep) en de Amsterdamsche Aardappel Cen trale (A.A.C.), waarbij de eersten eischen verbod van uitgeven van circulaires, waar bij de eersten beweerden, dat feitelijk de boycot over hen uitgesproken was. Voor eischers was opgetreden mr. J. A. v. Baren en voor gedaagden mr. Coenraad J. Veerman. De president wees den eisch af. Hij verklaarde zich bevoegd van den eisch kennis te nemen. In de overweging van het vonnis stond o.m., dat de circulaires beschouwd moeten worden te zijn gericht tot de leden der A.A.C. en dus kan in de circulaires niet een middel worden gezien I om op ongeoorloofde wijze leden te wer ven. De zaak is te ingewikkeld zoo over woog de president verder voor voorzie ning bij voorraad, terwijl, wanneer het uit zenden van circulaires zou worden verbo den, gedaagden een andere manier zouden vinden om tot hun doel te komen. Te Leiden gevestigd: J. v. Bendegem en fam., handel in aard appelen, Wasstraat 23 C. L. Bentvelzen en fam., schipper, Rijn en Schiekade 133 E. W. Beth, W. Rozenstraat 22 H. Bors, Nieuwe Rijn 62 D. Broekhuizen, ver pleger, Leeuwerikstraat 3 J. M. Brons geest, dienstbode, Watersteeg" 2a W. F. Bux, slager, Stadhouderslaan 25 J. Cra mer, huishoudster, P. de la Courtstraat 34 B. J. C. Damsté, Cobetstraat 83 M. C. Delsasso, dienstbode, Haarlemmerstraat 111 H. Dirkse, onderwijzeres, Hooi gracht 44J. Dijs en fam., winkelbe diende, R. Visscherstraat 16 H. A. v. d. Flier, Bloemmarkt 24 M. K. Lange- zaalFranssen, Doelensteeg 15 J. A. Guykens, Plantsoen 7 E. Hazelhoff Roelfzema, Zoeterw. Singel 9 A. M. den Held, huishoudster, Rijn en Schiekade 95 M. RoeloffsHendrikse, Haven 21 J. den Herder, tuinderskn., H. Rijndijk 222 A. Hollebeek, pakhuiskn., Heeren straat 62 J. Hoogendoorn en fam., melkbezorger, Levendaal 161 E. J. M. de Kat, Noordeinde 14a A. J. Kieft, dienstbode, Doelengracht 15 A. G. de Kwaadsteniet, Fruinstraat 4 J. Lely- veld, Hoogewoerd 52 A. J. Meershoek, Koninginnelaan 2 E. J. M. Meershoek, Koninginnelaan 2 E. M. Meiss, Steen- schuur, J. v. d. Meij, groententeeler, Haar lemmerweg 73 E. RooyakkersMoene, Heerengracht 8 C. J. E. Molenaar, Schel penkade 42 W. PunselieMonna, Roo- denburgerstraat 7 Wed. J. M. v. d. SteenManen, huishoudster, Pieter Hui- bertshof 13 H. C. Moor, leerares, Ra penburg 23 A. M. Nesa, v. Oldenbarn. straat 41 A. M. KosterNiekerk, R. Visscherstraat 16 A. W. de Pleijt, hulp in de huish., Kooihof 4 Chr. Reizevoort brievenbesteller, Zijlsingel 70 A. Spa donEantina, Hansenstraat 11a C. Schaaf, Kaarsenm.str. 7 J. Siera, H. Kerkgracht 32 Wed. S. M. Verhoog Stoeke, Rijnsb.weg 31a J. E. Themann, Witte singel 51 N. Tinbergen en fam., rijksambtenaar, Meloenstraat 5 N. J. A. v. d. Tuin, v. Hogendorpstr. 15 Ch. I. H. Ulrich, hulp in de huish., Vreewijkstr. 13 A. Unmuth, dienstbode, Rijnsb.weg 142 A. J. C. Vermin, dienstbode, Hoo gewoerd 109 J. D. N. Versluijs, L. Pie- terskerkkoorsteeg 24 J. Visser, kok, Joubertstraat 17a M. J. de Vries, Bree- straat 33a S. Wojtkowiak, dienstbode, Breestraat 49. Uit Leiden vertrokken. J. A. v. d. BlijAlers en fam., Den Haag, Wingertstraat 62. M. Baart, Rhe- den, Gr. v. Prinstererstraat 24. L. I. Barmat, Amsterdam, Minervaplein 7. J. C. A. B. Bergsma, N. O. Indië. M. Beijer, Den Haag, J. Blankenstraat 75. A. Biesheuvel, Vianen. A. Bleijie en fam Leiderdorp, v. d. Valk Boumanw. 19. H. W. PontierBoers, Den Haag, Wetering kade 39. J. H. Borgmijer, Amsterdam, Stadionweg 247. E. E. Bouman, Rhenen, Kijksstr. weg C263. H. W. v. Boxe!. Rijswijk, W. Pyrmontlaan 45. M. Brand, Eindhoven, Needestr. 4. H. F. Brix en fam., Groningen, Princesseweg 49. M. J. Broekstra, Goes, Koningstr. 3. A. M. J. de Bruin, Den Haag, Zuidwal 83. W. v. d. Bunt, Westbroek. M. v. Dam, Oegstgeest, Rijnzichtweg 17. M. Dom burg, Wassenaar, Lange Kerkdam 4. S. A. v. Dijk, Dan Haag, Wenckenbachstr. 50. J. M. Dijkhuizen, Amsterdam, Stadion- weg 247. J. H. M. Emmink, Amsterdam, Hembrugstraat 151. Wed. S. J. v. Wee- ren— Fortunati, Zeist, Wetlaan 10. J. H. v. Frankfoort, Alphen aan den Rijn, Con- cordiastraat 9. W. 'G. Th. Gertsen en fam., Arnhem, Jac. van Looystraat 24. G. de Groot, Utrecht, Justus v. Effenstraat 29. Wed. M. Cornelissev. d. Heuvel, Voorburg, Mauritsstraat 9. F. Hoeke, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 25a. D. Hoen, Warffum. E. Hoette, Rotterdam, Pr. Julianastraat 84. B. Hoogstraten, Den Haag, Zuidwal 23. F. H. Th. Jas- perse, Alphen aan den Rijn, Ten Harmsen- straat 7. F. Karreman en fam.. Voor burg, Heerenstraat 6. R. v. Kooij en fam. Utrecht, Kapelstraat 15c bis. P. Koster, Winschoten, Grintweg 44. A. Kottewitz, Oegstgeest, Burg. Griethuyzenplein 2. H. Ctatsv. Leeuwen, Noordwijk, Dahlia- st'raét 40. S. M. C. Lut, Oegstgeest. K. Neuwirth, Warmond, Huize Middendorp. C. Nieuwenburg, Amsterdam, Maas straat 122II. W. M. Nurnberg, Stompwijk, Park Leeuwenberg 61. H. G. Ritter, Gel- senkirchen (Did.) Wannerstr. 199. J. M. P. Rubbens, Den Haag, Laan van Meer- dervoort 233. K. M. Schipper, Uit geest, Middenweg 21. J. Schouten, Den Haag, L. v. Meerdervoort 454. K. Schulz Den Haag, Batjanstraat 28. J. Stattner, Gelsenkirchen (Did.). P. A. Baardse v. d. Stoel, Aalsmeer, Ophelialaan 63. R. Terwiel, Den Haag, .Apeldoornschel. 29. K. Verduin, Den Haag. St. Veerkade 35. W. Jaspersev. Vliet. Alphen aan den Rijn, ten Harmsenstr. 7. A. C. F. v. d. Vlist, Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 20. B. Vos, Soekaboemi. M. v. d. Wal, Reeu- wijk, Kaagjesland 63. M. Wehr, Duis burg Hamborg Did.) Lehrerstr. 218. E. Wildschut, Gouda, Vondelstraat 25. E. J. M. C. Wouterlood, Den Haag, Westeinde 132. J. W. v. Wijnen, Oegstgeest, Duin zichtstraat 26 Die loopen gewoon maar over den rijweg zonder uit te kijken I Menschen zijn natuurlijk geen ganzen, maar toch lijkt het er soms wel opl LAND- EN TUINBOUW KUNSTMATIGE VERLICHTING VAN KIPPENHOKKEN. Geen nadeelige gevolgen. Den laatsten tijd is dikwijls gesproken van de proeven, o.a. door Waren in Ame rika genomen, met verlichting van de kip penhokken tot het bevorderen van het leg gen. Volgens sommiger meening wordt het leven van de dieren er door verkort. In de landbouwrubriek van de Matin wordt dit tegengesproken. Midden in Parijs 133 Rue de l'université, verheft zich een modern centrum, waar 7000 kuikens en volwassen kippen vereenigd zijn. Er is een broedmachine, die 7000 eieren kan bevat ten, in een tweede lokaal blijven de kui kens totdat ze drie weken oud zijn en in het derde staan de hokken, die de kippen herbergen tot de twaalfde week. De laatste twee worden verlicht door een electrische lamp, die precies aan de zonnestraling be antwoordt. De projectoren worden alleen 's winters gebruikt ten einde in het gebrek aan licht te voorzien. Om zich „goed te voelen" en dientenge volge het maximum eieren te leggen moet een kip 10 uur slapen en de voeding over 14 uur verdeelen. Daarom moeten ze 14 uur licht hebben. In den tijd van de kortste dagen is het voldoende het hok tegen drie uur in den ochtend te verlichten en de lampen eenige uren aan te laten. Tegen een heel schappelijken kostprijs, drie frank per dag en per hok van 100 kippen, krijgt men een winst van ongeveer 10 pet. op het gewichte van de kippen, terwijl dat van de eieren, die dagelijks gelegd worden en waarvan het gewicht en het gehalte aan vitaminen toenemen, voor 100 kippen van 12 tot 50 stijgt. Het leven van de kippen wordt er vol strekt niet door verkort. De aldus verlichte dieren leven van vijf tot zes jaar, evenals de soortgenooten, die niet van deze moder ne techniek genieten, (maar wordt ze al zoo lang toegepast?) Integendeel is bewezen dat in den winter de kip uit de tropen, die gedurende de herfst- en wintermaanden minder tijd heeft om zich te voeden, er lichamelijk slecht aan toe is, wat veelal den dood meebrengt. Tenslotte kan men zeggen, dat het gevo gelte dank zij de electrische verlichting meer eetlust heeft en meer voedsel kan ver werken en dat het, daar de reserve aan calorieën toeneemt, beter tegen, kwade weersinvloeden bestand is. En aan den an deren kant lossen, daar de ultra-violette stralen van de kunstverlichting een golf lengte vertegenwoordigen, die nooit bene den een zekere maat zakt, het calcium en het ijzer zich in het bloed op, wat de bot ten van de jonge dieren versterkt en bij de volwassenen de reproductie-organen prik kelt. HET GEBRUIK VAN STIKSTOFMEST STOFFEN IN NEDERLAND. In de mededeelingen van het landbouw kundig bureau der staatsmijnen in Lim burg wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het stikstofgebruik in Nederland sedert 1922/23. De toeneming van 25.000 ton zuivere stikstof tot rond 60.000 ton in 1032/33, dus in 11 jaar tijds en ongeacht de crisis, is wel opvallend. Tot 1928/29 was de toeneming zeer groot, ge volgd door een inzinking, die echter in 2 jaar tijds weer geheel overwonnen werd, mede door de bijzonder lage prijzen. Het aandeel in de diverse meststoffen, uitge drukt in procenten van het totale verbruik blijkt uit het volgende staatje. Chili- Zwavelz. Kalk Kalk- Jaar: alpster ammoniak salpeter stikstof 1922/23 83.3 14.7 1.6 0.4 1923/24 74.6 20.7 1.8 2.9 1924/25 57.6 39.9 1.4 1.1 1925/26 49.7 46.8 2.7 0.8 1926/27 32.6 57.5 5.9 1.- 1927/28 36.- 46.- 10.1 1.8 1928/29 32.1 41.7 17.3 3.1 1929/30 27.6 39.- 22.- 3.4 1930/31 19.7 38.3 27.8 3.7 1931/32 6.6 70.4 17.2 2.5 1932/33 6.- 60. 12.5 2.5 Elke abonné van „De Leidscke Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig beeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300.— tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreeksciie oorzaak is van den dood van de(n) abonné. hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot iet ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e de stiefouders of (zoo deze ontbreken) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over- edene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of ij, die tenminste een derde van zijn of >aar verdiensten geregeld uitkeert aan R.K. LflNDBOinlUOJL VOÖfcHlUf. VAKSCHÓCflC VOOR LANDBOUWERS ^VEEHOUDERS Huisvesting biykefrw. Broeders Leuna-Montan. Kalkommon. Ammon. Ureum I.G. S.M. 1926/27 3.- 1827/28 6.1 1928/29 5.8 1929/30 7.3 0.7 1930/31 8.4 2.1 1931/32 2.1 0.6 0.6 1932/33 12 2.7 14.5 Het gebruik van Chilisalpeter nam zeer af, evenals dat van de gezamenlijke salpe termeststoffen, ook al nam het gebruik van kelksalpeter eerst belangrijk toe en de laat ste jaren (in proc.) weer af. De belangrijk ste toeneming kwam voor bij de meststof fen met voor de helft salpeter en voor de andere helft ammoniak-stikstof, die in de onderste kolommen vermeld zijn. Over 1931/32 was de vermelde 1.2 pet. precies de helft een Duitsche product: de ammon- salpeter S.M. Over 1932 was het aandeel van de kalkammonsalpeter I.G. 2.7 en van de ammonsalpeter S.M. tot 14.5 proc. ge stegen, terwijl nu al wel gezegd kan wor den, dat de ammonsalpeter S.M. in het loo- pende bemestingsjaar (1933/34) op een nog heel wat groote aandeel in het totale stik- stofverbruik van ons land zal beslag leg gen. De combinatie van salpeter- en am- moniakstikstof blijkt in de praktijk zeer te voldoen. Hoezeer de prijs in de laatste jaren het verbruik heeft geïnfuenceerd, blijkt vooral uit de cijfers voor chilisalpeter en zwavelzure ammoniak. De Chileensche pro ducenten hebben door allerlei omstandig heden niet op het juist moment de bakens kunnen verzetten, ze zijn door de fabri kanten van luchtstikstofmeststoffen totaal overvleugeld en het lijkt hoogst onwaar schijnlijk, dat ze de verloren positie, althans in ons land, voor een belangrijk deel zou den kunnen terugwinnen. Het zwavelzure ammoniak, dat de laatste jaren de markt beheerschte, is over zijn hoogtepunt heen: het ondervindt in toenemende mate de con currentie van een, gelukkig óók, Neder- landsch product: de ammonsalpeter S.M. SUIKERBIETEN als VEEVOEDER. Nu er belangrijke overschotten aan sui kerbieten zijn in de akkerbouwstreken, is van belang wat rijksveeteeltconsulent C. Zwagerman adviseert betreffende het ver voederen aan de verschillende landbouw huisdieren. Er zijn in ons land weinig of geen practische ervaringen betreffende het bewaren. Toch meent de heer Zwager man te mogen aannemen, dat niet gekopte bieten wel bewaard zullen kunnen worden tot laat in het voorjaar; gekopte echter niet langer dan tot midden Januari en dan mis schien alleen nog in dunne hoopen, be schermd tegen vorst. Liggen ze droog en warm, dan treedt zeker vroeger bederf en schimmel op. Vreest men daarvoor, dan kan men ze in een molen tot moes malen en in kuilen; hierbjj zal een groot deel van de suiker verloren gaan, daar het niet wen- schelijk zal zijn de sapafvloeiing onmoge lijk te maken. Bij de voedering verhooge men het rant soen suikerbieten zeer geleidelijk. Wie spoe dig groote hoeveelheden geeft, zal teleur gesteld worden. De suiker in geconcentreer- den vorm, hoewel lichtverteerbaar en voed zaam, heeft ook zijn bezwaren. Men zal daarom bij voorkeur met andere voeder middelen (voederbieten, pulp, kuilvoer) combineeren. Zweedsche proeven leerden, dat men aan werkpaarden 15 tot 20 kg. goed schoonge maakte suikei bieten per dag kan geven. Naast stroo en kaf zal men goed doen daar bij op 21/? 3 deelen graanmeel nog 1 deel sojameel of grondnotenmeel te geven. Bij werkpaarden kunnen 4.1 kg. suikerbieten plus 100 gram sojameel 1 kg. haver vervan gen. Bij jong- en mestvee kan het halve gewicht aan suikerbieten in de gewone de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp kumt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden vaD het ongeval verkeer de in staat van krankztnnigneid of ver standsverbijstering. onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water ofte land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een os- schers-. Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde a'o^nne Izicb tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of rantsoenen voederbieten, pulp of kuilvoer vervangen. Melkkoeien kunnen tot 20 kg. suikerbieten in plaats van 40 kg. voederbie ten ontvangen; overigens zijn suikerbieten daarvoor iets minder geschikt dan voor jong- en mestvee. In de varkenshouderij geven men er fokzeugen 6 tot 8 kg. per dag van, heel of gesneden, doch gesneden liefst vermengd met wat haverkaf. Men vermin- dere de hoeveelheid tot op de helft van on geveer drie weken vóór tot 10 weken na het werpen. Mestvarkens geve men er 2 a 3, hoogstens 4 kg. van. Hier bleek 1 kg. gerst gelijk aan 4.2 kg. bieten. tuberculose-bestrijding bij rundvee. In de gisteren te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van den Utrechtschen Provincialen Bond van melkveehouders heeft, nadat verschillende andere aange legenheden waren afgedaan, de heer ir. J. S. Swierstra, rijks veeconsulent, gespro ken over de tuberculosebestrijding onder het rundvee. Spr. wees er op, dat er z.i. geen kans be staat op een verplichte bestrijding van de tuberculose. Voorloopig zal men dus vrij willig moeten streven naar het ideaal: een tuberculosevrijen veestapel. Dat is even wel geen kwestie van eenige jaren, want juist in de drie provinciën Utrecht, Noord en Zuid-Holland 1 komt tuberculose het meeste voor. Ook voor den mensch achtte spr. de kans op besmetting met runder-tuberculose hee- lemaal niet uitgesloten. Op het oogenblik is er van regeeringswege een mededeeling gedaan, dat in het volgende jaar waarschijn lijk tuberculéuse koeien zullen worden aan gekocht. De regeering zal zich dan bereid verklaren om dieren over te nemen, mits men aangesloten is bij een erkende tuber- culosebestrijdingsvereeniging. Een derge lijke vereeniging bestaat niet, maar zal zeer waarschijnlijk binnen enkele dagen worden opgericht. Er zullen dan bepalin gen worden gemaakt, waardoor de veehou ders verplicht worden hun kalveren en pinken afgezonderd te houden van het be smette vee, een en ander in overleg met den veearts. Bovendien zal de crisis-rund veecentrale er naar streven tuberculose- vrije stieren te krijgen. UIT DE OMGEVING leid schend am. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedroeg op Maandag j.l. in de gemeente Stompwijk 79 en in de gemeente Veur 23. Pl.m. 37 zijn geplaatst in de werkverschaf fing. Door het z.g. uitvriezen, waardoor ook de werkverschaffing is stopgezet, is het aantal ruim verdubbeld. Biljartwedstrijd St, Josephgezellen. Donderdag 7 Dec. zal het 1ste viertal van de biljartclub der Gezellenvereeniging in haar clublokaal te Leidschendam een com petitiewedstrijd spelen tegen D. O. S. 2 uit Delft. De wedstrijd vangt aan te half acht. Woensdag 6 December zal de St. Jo- sephsgezellenvereeniging het St. Nicolaas- feest vieren. Er zullen onderlinge wedstrij den worden gehouden om fraaie prijsjes, zoodat het een gezellige avond belooft te worden. VOORSCHOTEN. Geboren: Helena Augustina d. van A. Teunissen en H. Ramrath. Overleden J. J. van der Leede Neve 58 j. Ingekomen: M. J. C. Kok, van Haar lemmermeer. T. H. Jorna van Naald wijk. Vertrokken: J. J. Bazelmans en gezin naar Oegstgeest. A. J. Mathot naar Am sterdam. C. Schaaf naar Leiden. G. Dummermann naar Wassenaar. Jhr. R. Sandberg van Boelens en gezin, naar Was senaar. M. Riezebos, naar 's-Graven- hage. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling al- andere licht ontvlam- of ontplofbare stof fen of daarbij desbewust. tegenwoordig wa^. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraaD bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uit voerende personen, indien het ongeval ont staat tijdens de uitoefening van hun beroep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, aard- hoonge. sterk bijziende, aan duizeling bartgebrek of vallende ziekte lijdeide peisonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. c. Indien bet ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen reet mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaams gebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfverminking, zelfmoord of poging daar toe; van tweegevecht of vechtpartij, waar bij de verzekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verorde ningen, Koninklijke besluiten of voorschrif ten van Spoorweg-, tram-, boot- en derge lijke ondernemingen voor personenvervoer, van veriegaande roekeloosheid of hot zich moedwillig of onnoodig blootstellen aan eenig gevaar door de(n) verzekerde(n) abenné. d. Ongevallen door of bij" baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van, een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen al9 het bewijs wordt geleverd, dat den dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op bet lichaam vaD de(n) verzekerde (met b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken m binnenwateren, rivieren of meeren aiieen dan recht op uitkeering, wanneer onder meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vin den van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens anders lijf of poging tot redding van per sonen, Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het .ongeval, aan de Directie van „De Leidscbe Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees-, of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen. Id het laatste geval zaJ de gewonde verplicnt zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor de(n) patiënt ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidscbe Courant aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bovoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij met voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn ui „De Leidscbe Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen, daartoe niet in de mogo- lijkheid was (waren) en* hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeenngen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is met verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niéi wordt verstrekt een extract uit het rogu ter van overlijden. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7