WOENSDAG 6 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENL. BERICHTEN MAAS BIJ NAMEN DICHT GEVROREN. Everzwijnen door de koude uit de bosschen verdreven. Uit Namen wordt gemeld, dat ten gevol ge van den harden vorst welke nu reeds gedurende drie dagen aanhoudt, de Maas voor de stad is dichtgevroren. Voorts komen berichten uit de Arden nen binnen, volgens welke de honger de everzwijnen uit de bosschen jaagt. Te Tailfer-Lustin heeft men er kudden van tien beesten sterk kunnen waarnemen. De schade aan de velden door deze dieren ver oorzaakt, schijnt aanzienlijk te zijn. IJS OP ZIJRIVIEREN VAN DEN RIJN. De koude in het Midden-Rijngebied, die tot 12 graden onder nul bedroeg, heeft het drijfijs op de zijrivieren van den Rijn doen toenemen. De scheepvaart op de Moezel moest worden stopgezet. Bij de Moezel monding is de rivier- door een dikke ijs korst afgesloten. De Rijn zelf is nog vry van jjs, de temperatuur van het water be draagt echter nog slechts 1 graad boven nul. De scheepvaart op de Lahn moest ook worden stopgezet in verband met ijsgang. In het Westerwald hebben wilde zwijnen door honger gedreven zich naar de dor pen gewaagd en daar in de tuinen aanzien lijke schade aangericht. VORST EN SNEEUW OP DEN BALKAN. 32 graden onder nul in Bulgarije. De koude-golf heeft thans ook op den Balkan tot een aanzienlijke daling van de temperatuur geleid. In heel Bulgarije heerscht groote koude. In het Noorden des lands wijst de thermometer 32 graden vorst aan. Overal is zware sneeuwval waargeno men. In de Macedonische districten hebben groote troepen wolven de kudden vee over vallen en onder de dieren een ernstige vernieling aangericht. In de havenplaatsen Varna en Burgas werden radiographische S. O. S.-roepen ontvangen van verschillende schepen, die zich in nood bevinden. IN HET US TUSSCHEN KRONSTADT EN LENINGRAD. Volgens een telegram uit Leningrad zijn tusschen Kronstadt en Leningrad ongeveer honderd stoomschepen tengevolge van het ijs niet meer in staat op eigen kracht naar Leningrad te varen. Een aantal ijsbrekers, onder leiding van den ijsbreker „Jermak" tracht de stoom schepen te bevrijden, doch het werk vor dert slechts langzaam, zoodat de regeering besloten heeft, nog meer ijsbrekers te zen den, om de schepen zoo spoedig mogelijk naar Leningrad te sleepen. GROOTE STORMSCHADE IN ZUID-ITALIË. Gevangeuistoren ingestort; een doode, 12 gewonden. Uit Calabrië en Sicilië komen nog steeds berichten binnen over nieuwe stormscha de. Van het middeleeuwsche kasteel Ba- dolato in Calabrië, dat wordt gebruikt als gevangenis, is tijdens den storm de toren ingestort. Een gevangene is daarbij ge dood, twaalf anderen zijn gewond. In Si cilië hebben overstroomingen en aardver schuivingen opnieuw groote schade aange richt. De sporwegverbinding tusschen Mes sina en Catania is verbroken. BUNA 150.000 LEPRALIJDERS IN BRITSCH-INDIE. Naar de Engelsche minister voor Indië, sir Samuel Hoare, mededeelde, bedroeg het aantal lepra-lijders in Britsch-Indië vol gens de gegevens der in 1931 gehouden volkstelling 147.911. Sinds de volkstelling van 1921 is het aantal lijders aan deze ont zettende ziekte sterk toegenomen. Destijds bedroeg het namelijk' 102.513, zoodat de toeneming in tien jaar tijds ruim 45.000 heeft beloopen. De stijging van het opgegeven aantal le pralijders schreef de minister evenwel niet toe aan het feit, dat de ziekte zich in Britsch-Indië werkelijk zou uitbreiden, doch aan de omstandigheid, dat geleidelijk de opgaven nauwkeuriger zijn geworden. Dientengevolge zijn in de cijfers tal van lichte gevallen begrepen, die men vroeger niet als lepra beschouwde. ANTI-ROOKCAMPAGNE IN TURKIJE. Studenten werpen hun rookgerei op straat Het Turksche tabaksmonopolit komt in gevaar door de in Ankara geopende cam pagne tegen het hooken. Na een rede te hebben gehoord over de nadeelige gevolgen van het rooken hebben 32 studenten van de handelshoogeschool hun sigarettenkokers, sigaretten en lucifers op straat geworpen en besloten voortaan de anti-rook-campagne te steunen. Tot dusver rookten de Turken waar schijnlijk het grootste aantal sigaretten ter wereld. In de laatste jaren was het roo ken ook in zwang gekomen bij do vrouwen en jonge meisjes, doch thans neemt dit ook hoe langer hoe meer af. Burgervader kookt boonen met spek voor zijn gemeente. De een-schotel-dag (de eerste Zondag der maand) heeft te Schwedt a. d. Oder de huisvrouwen van haar gewone huiselij ke plichten ontlast. De plaatselijke afdec- ling van de nationaal-socialiscische partij, alsmede de organisatie voor de winterhuip had namelijk besloten voor de inwoners der gemeente een een-schotel-middagmaal, in den vorm van boonen met spek te koken. Alle burgers van het stadje kwamen in de meisjesschool bijeen om dit maal door burgemeester Wagemann gekookt, te nutti gen. BINNENLAND UITVOERING OMZET- BELASTINGWET Afgekondigd is een Staatsblad, dat een Kon. besluit bevat, houdende bepalingen ter uitvoering van eenige artikelen van de Omzetbelastingwet en van de Tarief- wet. De zegels, bedoeld in artikel 9 der Om zetbelastingwet, worden uitgegeven in waarden van 1 cent tot en met 40 cent, opklimmende met 1 cent, van 40 cent tot en met 1 gulden en met 1 gulden opklim mende met 40 cent, beenvens 'n zegel van met 2 gulden opklimmende met 20 cent, van 2 gulden tot en met 4 gulden opklim mende met 40 cent, benevns een zegel van 2 gulden 50 cent, van 4 gulden tot en met 10 gulden opklimmende met 1 gulden en van 10 gulden tot en met 250 gulden op klimmende met 10 gulden. Deze zegels worden verkrijgbaar gesteld bij de posterijen tot een door den minister van Financiën te bepalen maximumwaar de per zegel; op de ontvangkantoren der accijnzen; en bij den controleur der poste rijen en telegrafie te Haarlem op aan vraag, in te dienen bij den ontvanger der accijnzen, binnen wiens dienstkring de aanvrager gevestigd is. Betreffende artikel 10 der Omzetbelas tingwet worde medegedeeld, dat de uitrei king van een factuur door den fabrikant ingevolge den eersten volzin van het eerste lid van genoemd artikel moet geschieden binnen 14 dagen na afloop van de maand, waarin de levering heeft plaats gehad. Voor zooveel betreft leveringen van par tijen goederen, welke regelmaig aan be paalde afnemers worden geleverd, kan op verzoek van den fabrikant worden toege staan, dat volstaan wordt met uitreiking van één factuur voor alle in een bepaald tijdvak geleverde goederen. Het besluit vermeldt voorts o.a. een aantal artikelen, waarmee onderdeel II van tabel B, bedoeld in 't laatste lid van ar tikel 17 der wet, wordt aangevuld. Ook bevat het besluit categorieën van goede ren, waarvan de leveringen van Omzet belasting worden vrijgesteld ingevolge 't laatste lid van artikel 18 der wet. Het besluit bepaalt voorts, dat de fa brikant, die aanspraak wenscht te maken op teruggaaf van Omzetbelasting overeen komstig artikel 20 der wet, een verzoek schrift indient bij den inspecteur der ac cijnzen, binnen wiens dienstkring zijn be drijf is gevestigd. Hetzelfde moet geschie den ten aanzien van teruggaaf van Om zetbelasting of invoerrecht overeenkomstig het 2de lid van artikel 21 der wet. De minister van Financiën is bevoegd, den inspecteur der accijnzen te machtigen om fabrikanten, die verkeeren in de om standigheid, genoemd in het laatste lid van artikel 21 der wet, vrij te stellen van Om zetbelasting, welke die fabrikanten ver schuldigd zouden zijn wegens leveringen aan particulieren. Een fabrikant wordt ge acht, in deze omstandigheid te verkeeren, indien de waarde van de verkochte, door hem zelf vervaardigde, goederen per jaar gemiddeld niet meer dan 1000 gulden be draagt. Met betrekking tot de uitvoering van artikelen der Tariefwet 1924 is in artikel 10 van het vrijdommenbesluit 1925 een be paling ingevoegd, volgens welke voor aan omzetbelasting onderworpen goederen bij de aanvraag een verklaring van den ex porteur en (indien de goederen van een ander hier te lande zijn betrokkenook van den leverancier der goederen moet worden overgelegd, dat men ermede in stemt, dat de goederen voor toepassing van de Omzetbelastingwet geacht worden niet ten uitvoer bestemd te zijn. HARINGLOGGERS IN OVERTREDING. Gistermiddag zijn te IJmuiden vijf Kat- wijker haringloggers binnengekomen, wel ke dus niet voldaan hebben aan het be sluit van den minister van oeconomische zaken, volgens welke de Nederlandsche ha ringschepen voor 5 December moesten bin nen zijn. Wegens overtreding van de be palingen der landbouwcrisiswet is de vangst van deze schepen in beslag genomen. Ver moedelijk zal de haring in de kelders van de rijksvisschershaven worden opgeslagen. De gemeentepolitie houdt bij de schepen de wacht. Autobusdienst AntwerpenRotterdam. Den 20en December zal er, naar de cor respondent te Brussel van de „N.R.Crt." meldt, een autobusdienst tusschen Antwer pen en Rotterdam worden ingewijd. Bij deze gelegenheid wordt de komst van een groote groep Nederlandsche journalisten in de Scheldestad verwacht. Zij zullen zeer waarschijnlijk door het College van B. en W. ten stadhuize worden ontvangen. RIJKSWEG DOOR DE HAARLEMMER MEER. Het werk ligt stil. Kort geleden werden aan den Rijksweg door de Haarlemmermeer een vijftigtal ar beiders uit Sliedrecht te werk gesteld, daar de arbeiders uit Haarlem in staking gegaan waren. Aan het einde van de afgeloopen week zijn echter ook deze arbeiders weer vertrokken, daar ze van meening waren, dat het werk niet werd uitgevoerd, zooals de afspraak was. De aannemer heeft in zoo verre geen tegenslag, daar het werk wegens de vorst toch geheel stil moest liggen. „Hbld." STEUN AAN UITGEVROREN WERKLOOZEN. Het rijk draagt bij in de uitkeeringen der gemeenten. Naar men van de meest bevoegde zijde bericht, zullen de gemeentebesturen de^er dagen een mededeeling ontvangen dat het Rijk zich, evenals verleden jaar, onder zeker voorwaarden bereid verklaart, bij te dragen in de uitkeering, welke de gemeen ten geven aan hen, die wegens de inge vallen vorst hun arbeid bij de gesubsidi eerde werkverschaffingen niet kunnen ver richten. STEDEBOUWKUNDIGE IN DEN HAAG. De heer M. W. Dudok voorgedragen. B. en W. van 's -Gravenhage stellen den gemeenteraad voor, den heer W. M. Du- dok, gemeente-architect van Hilversum, voorloopig voor den tijd van twee jaar te benoemen tot stedebouwkundige der ge meente 's-Gravenhage. De heer Dudok is bereid om, voorloopig voor genoemden tijd, zich geheel te wijden aan de stedebouwkundige belangen der ge meente. Alleen voor zoover hij thans nog door contracten is gebonden, zou hij zijn particuliere werkzaamheden verder willen afwikkelen, waarbij zijnerzijds zal worden zorg gedragen, dat het gemeentebelang hierdoor niet zal worden geschaad. Na afloop der tweejarige periode zal een nadere beslissing dienen te worden geno men. Het is de bedoeling, dat met den heer Dudok op dezelfde wijze als vroeger met den heer Berlage en met andere architec ten, een overeenkomst zal worden geslo ten. PROVINCIALE STATEN VAN UTRECHT. Wijziging van hst ambtenaren reglement. Het geval-Mus- sert. Verschenen is het schriftelijk antwoord van Ged. Staten op de behandeling in de afdeelingen van de Staten. Inzake de wij ziging van het ambtenarenreglement deelen Ged. Staten het volgende mede: Op de vraag, wat onder revolutionnaire gezindheid moet worden verstaan zouden wij willen antwoorden de gezindheid om langs onwettigen weg de bestaande rechts ordening te wijzigen. Het beslissend oordeel berust uiteraard bij den ambtenarenrechter, die tegen onjuiste toepassing zal moeten waken. Gedeputeerden zijn verder van oordeel, dat niet het lidmaatschap van de S.D.A.P. of van een vakvereeniging aangesloten bij het N.V.V. zonder meer, doch slechts de indi- vidueele gezindheid van den betrokken ambtenaar in dezen beslissend is. Welke vereeniging als verboden dient te worden aangeduid is een vraag die huns in ziens voor het geheele land gelijkluidend behoort te worden beantwoordt. In het voorstel van Ged. Staten is daartoe zooveel mogelijk aansluiting gezocht aan de uit spraak van de centrale regeering. Dit brengt volgens Ged. Staten imede, dat ten aanzien dier vereenigingen, welke buiten het bereik van de regeering vallen, de be slissing wordt gelegd in handen van de provinciale vertegenwoordigers van het rijksgezag, namelijk den commissaris der koningin. Van den minister van binnenlandsche za ken hebben Ged. Staten bericht ontvangen dat de regeering niet voornemens is een wettelijke regeling van deze materie te be vorderen. Indien de in het artikel met name genoemde voorwaarden (revolutionaire ge zindheid of lidmaatschap van of steun aan een verboden vereeniging) naar het inzicht van Ged. Staten aanwezig zijn, hebben zij het voornemen om ontslag te verleenen of tot ontslag over te dragen. Ged. Staten deelen mede, dat ook in an dere provincies overeenkomstige voorstel len aanhangig zijn. Tot nu toe heeft het college geen aanleiding gevonden om een algemeene aanschrijving te richten tot het provinciaal personeel om- zich van agitatie te onthouden. Aangezien zij echter ook ten aanzien van de provinciale ambtenaren van oordeel zijn, dat zij door het voeren van openbare agitatie tegen de overheid en haar beleid, de waardigheid van hun ambt scha den en zij zich daarvan hebben te onthou den, zijn Ged. Staten voornemens dit ook aan de ambtenaren voor zoover zij daartoe aanleiding geven kenbaar te maken. Ten aanzien van de ambtenaren waarvan de bevoegdheid tot benoeming en ontslag bij de Staten berust (hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat en griffier der Sta ten) geven Ged. Staten in overweging aan de Staten om een overeenkomstige uit spraak te doen. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat (ir. Mussert) heeft aan Ged. Sta ten verklaard dat het bericht in de pers, waarin werd medegedeeld, dat hij 5000 inkomen geniet uit een nevenbetrekking, volkomen in strijd is met de waarheid. GEEN BEDRIJFSRAAD IN DE MIJNEN. Maandagnamiddag is een vergadering gehouden van de Contact-Commissie in het Nederlandsche Mijnbedrijf. Op deze bijeenkomst hebben de werk nemers-organisaties een voorstel aanhan gig gemaakt om de bestaande Contact commissie om te zetten in een Bedrijf?- raad. Naar wjj vernemen, heeft de directie dit verzoek afgewezen. VERHOOGING TABAKSACCIJNS. Het wetsontwerp inzake verhooging ta baksaccijns zal a.s. Vrijdag in de Tweede Kamer in behandeling komen. FINANCIëN EN ECONOMIE DE DUITSCHE SCRIPSREGELING. Wie als Nederlandsche schuldeischers beschouwd worden. Van officieele zijde wordt medegedeeld: De coupons vervallende in de periode van 1 Juli 1933 tot en met 31 December 1933, de dividenden in die periode betaalbaar gesteld en vorderingen uit anderen hoofde in dat halfjaar vervallende zijn overeen komstig de bepalingen van de transferora- toriumwet van 6 Juni 1933 betaalbaar met 50 pet. in contanten en 50 pet. in scrip uitgegeven door de Konversionskasse fuer Deutsche Auslandsschulden te Berlijn. Zooals bekend is werd tusschen de Ne derlandsche en de Duitsche regeering on langs een protocol gesloten op grond waarvan de scrip, toebehoorende aan de hieronder omschreven Nederlandsche schuldeischers voor 100 pet. verkocht zal kunnen worden. (De voor de tweede 50 pet. van de nominale waarde der scrips benoo- digde gelden zullen uit „Zusaetzlichen ex port" verkregen moeten worden). In dit protocol is bepaald, dat als Neder landsche schuldeischers beschouwd zullen worden rechts- en natuurlijke personen, die hun zetel of vaste woonplaats in Nederland hebben, en die, hetzij reeds op 1 Juli 1933 eigenaren van de effecten of gerechtigden tot de schuldvorderingen waren voor de rente, waarvan zij recht hebben op scrip, of die na dien dag nog effecten of schuldvor deringen verworven hebben, waarvoor de genoemde kenmerken op dien dag aanwe zig waren. Als eigenaren of 'schuldeischers gelden niet zoodanige personen wien de coupons en anaere vorderingen tegemoet te ter inning of de effecten en vorderingen slechts als zekerheid (bij wijze van pand) zijn overgedragen. Om bovengenoemd pro tocol op de juisie wijze te kunnen uitvoeren is het noodig geweest een vrij ingewikkel de betalingsregeling in het leven te roe pen. 'i'en einde den eigenaren van Duitsche coupons en andeer vorderingen tegemoet te komen, werden echter maatregelen getrof fen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat zij zelf scrips zouden moeten behandelen. Bij de regeling moest onderscheid worden gemaakt tusschen de eigenaren van effec ten eenerzij ds en schuldeischers uit anderen hoofde anderzijds, daar de effecten toonder stukken zijn en de andere vorderingen op naam staan. Regeling met de Postechèque en Girodienst Ten opzichte van deze laatste vorderin gen uit hoofde van particuliere geldleenin- gen, hypotheken, huizenbezit enz. is een regeling getroffen tusscnen den postchèque en girodienst door middel van overschrij ving op hun postrekening of voorzoover zij geen postrekening hebben per postchèque, nadat genoemde dienst de bedragen van de betrokken Duitsche Instanties heeft ont- vengen. De schuldeischers behoeven zelf geen maatregelen te nemen. Voorzoover deze schuldeischers echter reeds contanten en scrips van de konver sionskasse mochten hebben ontvangen zul len nadere mededeelingen volgen hoe zij in het bezit van de tegenwaarde dier scrips zulen kunnen geraken. Inzake de vorderingen uit effecten voortspruitende is krachtens een desbetref fende bepaling van voornoemd protocol tusschen de Vereeniging voor den Effec tenhandel en de Amsterdamsche Bankiers- vereeniging te Amsterdam eenerzij ds en de Reichsbank, de Konversionskasse fuer Deutsche Auslandschulden en de Deutsche Golddiskontbank te Berlijn anderzijds een overeenkomst aangegaan, waarin voor elk der verschillende categorieën coupons is vastgesteld, op welke wijze eigenaren be taling zullen kunnen verkrijgen. Voorts is genoemd protocol aan de Ver eeniging voor den Effectenhandel de taak opgedragen er voor te zorgen, dat alleen aan de hierboven omschreven Nederland sche schuldeischers de voorbeelden dier re geling ten goede zullen komen. In verband hiermede is door de Vereeni ging voor den Effectenhandel in overleg met na te noemen Vereenigingen bepaald, dat eigenaren van coupons of dividendbe wijzen, die de in het protocol bedoelde voordeelen wenschen te ontvangen hun cou pons of dividendbewijzen ter behandeling bij een commissionnair of bankier lid van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van de Vereeniging van Ef fectenhandelaren te Rotterdam, van den Bond voor den Geld en Effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage of bij een buitenlandsche instelling, waarmede door deze vereenigingen een overeenkomst is aangegaan bedoeld bij hun provincie regle menten moeten indienen. Deze behandeling zal kortweg „nationali- seering" genoemd worden. Aanvrage tot nationaliseering. Aanvragen tot nationaliseering moeten krachtens de desbetreffende bepaling van het protocol voor 28 Februari 1934 op de voorgeschreven wijze de Vereeniging voor den Effectenhandel bereikt hebben. De bovengenoemde leden zullen bij deze na- tionaliseering verschillende verplichtingen moeten aangaan en verklaringen moeten overleggen ten opzichte van de bij het pro tocol gestelde vereischten. Ten aanzien van den eigendom moet door het lid (com missionair of bankier) dat voor den eige naar nationaliseering aanvraag worden verklaard: 1. dat obligatiën (aandeelen) waarvan de coupons (dividendbewijzen) afkomstig zijn eigendom zijn van rechts- of natuurlijke personen, die hun zetel of vaste woonplaats in Nederland hebben; 2. dat de genoemde effecten reeds op 1 Juli 1933 eigendom waren van de sub. 1 bedoelde rechts- of natuurlijke personen of dat de genoemde effecten eerst na l Juli 1933 door de sub. 1 gedoelde rechts- of natuurlijke personen in eigendom zijn verworven, doch dat de effecten reeds op 1 Juli 1933 behoorden en sedertdien uit sluitend en voortdurend in eigendom heb ben behoord aan rechts- of natuurlijke personen, die ten tijde van de overdracht van dien eigendom hun zetel of vaste woon plaats in Nederland hadden. Onder deze natuurlijke personen vallen dus zoowel Nederlanders als niet-Neder- landers die in Nederland vaste woonplaats hebben. Nederlanders in het buitenland vaste woonplaats hebbende vallen dus niet onder deze regeling. Het lid moet voor deze verklaring aansprakelijkheid op zich ne men, zoodat eventueel de noodige bewijs stukken te dien opzichte door den eige naar aan het lid zullen moeten worden overgelegd. Een uitvoerige circulaire om trent de betalingwijze van de verschillende categoriën van coupons is ter beschikking gesteld van de leden van bovengenoemde vereenigingen en van de bovengenoemde instellingen. De eigenaren van coupons of dividendbewijzen kunnen dus bij die le den en instellingen alle gewenschte inlich tingen verkrijgen. KERKNIEUWS DON BOSCO. Twee wonderen voor zijn heiligverklaring. Gelijk bekend is, eischt de Kerk voor de Heiligverklaring van een Dienaar Gods twee wonderen, die na de Zaligverklaring moeten zijn geschied. Dinsdag 14 Novem ber, had in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus de laatste beraadslaging plaats, wel ke blijkens de officieele mededeeling van den Algemeenen Overste der Salesianen tot de definitieve goedkeuring leidde. Het eerste wonder betreft een oude da me te Rimini, zekere Annett Macolini. Zij was lijdende aan verschillende kwalen te gelijk: influenza, bronchitis en longontste king, waarbij zich ten slotte een trombose had gevoegd, waardoor een der beenen vreeselijk gezwollen was. Iedereen zal toe geven, dat deze kwalen alle met gewone menschelijke middelen te genezen zijn. Maar een normale genezing vereischt een- bepaald tijdsverloop en moest in dit geval uitgesloten worden geacht wegens den hoogen leeftijd der zieke en de hevigheid van de kwaal. Verschillende geneesheeren hadden dan ook openlijk verklaard, dat er in dit geval niet de minste hoop was op herstel. Toen kwam de genezing even plot seling als volledig. De dame had in vroe ger jaren den Zaligen Don Bosco (gestor ven in 1888) persoonlijk gekend en had .steeds een groote vereering voor hem ge toond. Toen men haar had medegedeeld, dat de geneesheeren niet de minste hoop overlieten op herstel, vroeg zij een plaatje van Don Bosco en legde dit vol vertrou wen op het zieke been. Op datzelfde oogen- blik was zij volkomen genezen, niet alleen van de trombose, maar van al haar kwa len. De genezing was zoo plotseling ge weest, dat een der geneesheeren, die ter stond geroepen was, zonder aarzelen het geval een wonder durfde noemen en dit in een wetenschappelijk rapport heeft uit eengezet. Dit rapport werd door de Riten- congregatie na een zeer nauwkeurig on derzoek van deskundigen aanvaard. Het tweede wonder had plaats in Turijn bij de heilige overblijfselen van Don Bos co. Mevrouw Cathsrina Polengro Lanfran- chi uit Bergamo was dertig jaar lang lij dende geweest aan chronische gewrichts- rheumatiek, welke haar lichaam geheel misvormd had. Zij was daardoor zoo hulp behoevend geworden, dat zij niet kon loo- pen of zich verplaatsen zonder zich door twee dienstboden te doen ondersteunen. Zij was naar Lourdes gegaan om aan Maria genezing te vragen, maar al had zij daar ook veel vertroosting ondervonden, de ziektetoestand was onveranderd geble ven. Op de terugreis van Lourdes naar Ber gamo in Noord-Italië wilde zij te Turijn de voorspraak van den Zaligen Don Bosco inroepen. Haar vertrouwen werd beloodn. Terwijl zij in vurig gebed was neerge knield in de Basiliek van Maria Hulp der Christenen, voor het altaar waar het lichaam van Don Bosco in een glazen kist wordt vereerd, gevoelde zij zich plotseling .volkomen genezen. Haar misvormd lichaam was geheel normaal geworden, de pijnen en gezwellen waren totaal verdwenen; zij kon staan en zich zonder eenige hulp be wegen als ieder ander. Tot de deskundigen die werden aangewezen om het geval te onderzoeken, behoorde de beroemde pro fessor Fornaca te Turijn, die zonder voor behoud verklaarde, dat een zoo plotse linge genezing van gewrichtsrheumatiek niet op natuurlijke wijze is te verklaren. Zoozeer was de genezene veranderd, ook uiterlijk, dat de familieleden en kennissen te Bergamo haar bijna niet herkenden. De dag der a.s. Heiligverklaring van Don Boscq is op 1 April vastgesteld. Onge twijfeld zullen vele Don Bosco-vrienden deze zeldzame plechtigheid willen meema ken. Wij herinneren er tevens aan, dat pentjes met relikwie, levensbeschrijvingen enz. van Don Bosco verkrijgbaar zijn bij de Missie-procure te Den Haag (Dr. Ch. Dury, Salesiaan, Missieprocure, Dr. Kui perstraat 12, Den Haag). BENOEMINGEN in het Aartsbisdom, Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Loenersloot den ZeerEerw. heer J. Lammerts en tot pastoor te Putten den ZeerEerw. heer J. F. M. Verheuvel. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6