DE CREDIETVERLEENING IN HET BLOEMBOLLENVAK WOENSDAG 6 DECEMBEK 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. De agenda van de raadszitting van j.l Maandag zag er welgedaan uit met haar 25 punten en toen de vergadering één uur oud was, wisten we, dat het een heele toer zou worden om er in één dag daarheen te komen. Het is tenslotte gelukt, maar reeds het eerste agenda-punt, de benoeming van een hoofd aan de openbare bewaar school aan het Elisabethshof, kostte meer dan een vol uur en wethouder Tepe moest al zijn overredingskracht in het vuur bren gen om de sterke oppositie tegen het aan stellen van een kracht van buiten de stad te overwinnen. Zijn zwaarste geschut bleek ten slotte nog het „strubbelingen-argu ment, dat zich geducht liet gelden, al bleef het op den achtergrond. Misschien was het ornaat de St. Nicolaas- dag zoo nabij was, maar de zitting van Maandag leverde verscheidene van die sur prises op. Zoo verraste de heer Coster den raad met een voorstel, dat slechts bedoeld was als een goede raadgeving aan den pachter van de Burcht, teneinde hem te behoe den voor schade, wanneer in de Graanbeurs »en politieke vergadering, waarvoor Je zaal reeds verhuurd was, zou worden be let. In plaats van B. en W. uitdrukkelijk contractueel het recht te geven zoo'n ver gadering te verbieden, wilde de heer Cos- ter (en zijn voorstel was mede ondertee kend door den antirev. heer Beekenkamp) den pachter verplichten om zich vooraf met den commissaris van politie in ver binding te stellen. Deze goed bedoelde wenk stempelde den heer Coster in de oogen van de S.D.A.P. en den communist tot fascist en reactionair. Onze bolsjewiek, die nattigheid voelde, veroordeelde de fas cistische strekking doch stelde maar met een voor, om de Burchtzalen niet ter be schikking van de fascisten te stellen. Als mop was het goed, maar intusschen was de heer Coster zelfs tot Grondwets- schenner gepromoveerd en toen trok hij het voorstel maar in, nadat de voorzitter hem verzekerd had, dat het onnoodig en over bodig was. Nadat de ongehuwde 'ambtenaren als St. Nicolaas-verrassing een extra salaris-kor ting ten geschenke hadden gekregen, be gon de raad breedsprakig en strijdlustig aan de interpellatie-v. Stralen inzake de ondersteuning door Maatsch. Hulpbetoon van de ongeorganiseerde werkloozen. Een surprise was dat niet voor ons en vour wethouder Romijn was het ook geen sui kergoed en marsepij n". Eigenlijk ging de heele aangelegenheid den raad niet aan, want Maatsch. Hulpbe toon is geen verantwoording schuldig aan den raad, maar omdat de wethouder van sociale zaken qualitate qua voorzitter van M. H. is, is er toch een zeker verband tus- schen beide colleges, al is dat verband meer een gevoelskwestie dan een rechtsband. Want rechtens, is deze instelling in haar be slissingen onafhankelijk van den raad. De heer Romijn, hoewel in theorie de incompetentie van den Raad voorop zet tend, wilde in de practijk toch tegemoet komen aan den wensch van dé raadsleden om daarover van gedachten te wisselen. Hij hield daarbij een pleidooi, waarin hij niet bepaald gelukkig was. Hij slaagde er dan ook niet in om den raad ervan te overtui gen, dat M. H. op werkelijk goede gron den een verschil van 2.per week hand haaft tusschen de uitkeeringen der geor ganiseerde en niet-georganiseerde werk loozen. Bezuinigingsmotieven waren het niet. Maar als zelfs de minister een ver schil van ƒ0.50 billijk acht, waarom dan tegen den klaarblijkelijken wensch der ge meente in, tot uiting komend in den raad, een dergelijk groot verschil gehandhaafd? Met een zeer groote meerderheid (256) werd dan ook een motie aangenomen, welke de wenschelijkheid uitspreékt oe steunnormen voor de ongeorganiseer le werkloozen meer in overeenstemming te brengen met de rijksregeling. Het was geen gelukkige dag voor den heer Romijn, maar in den loop van ae avondzitting' kon hij toch de voldoening smaken uit alle fracties stemmen te hoe ren opgaan, die prijs .stelden op zijn aan blijven als wethouder van sociale zaken. De heer Romijn stelde n.l. bij de behan deling van het voorstel inzake de instelling van de functie van directeur van M. H. tot aller verbazing zijn portefeuille ter be schikking, omdat hij geen kans zag binnen den door den raad gestelden termijn een directeur voor te stellen. Hoewel er meer achter zit, althans meer achter gezocht werd, vond de raad toch de kwestie van het al of niet verlengen van dezen termijn geen aangelegenheid om daarover een wet houder te doen vallen, en bleek duidelijK, dat men niet ongenegen was, dat uitstel te verleenen, wanneer het in een volgende vergadering aanhangig zal worden ge- maaKt. Voor wethouder Romijn was dit een goede gelegenheid om de gevoelens van den raad ten opzichte van zijn beleid te toetsen. Want ais de raad gewild had, had hij den wethouder kalmpjes kunnen laten gaan, maar dit wilde men niet. De activiteit van den wethouder van sociale zaken wordt dus gewaardeerd, al spaart men hem de critiex niet. Men bedenxe daarbij, dat van alle wethouders, de zwaarste en ondank baarste taak in deze zware tijden rust op de schouders van den wethouder van so ciale zaken. Ten slotte nog een paar verrassingen uit deze aan surprises zoo rijke zitting. De verbouwing en uitbreiding van het Slachthuis, waarmee een bearag gemoeid is van 3 ton, ging er door zonder één enkel woord. De voorgestelde verbetering van de verbinding tusschen de Langegracht en het Maresingelkwartier werd afgewimpeld, omdat men de bestaande noodbrug met hel kronkelende weggetje achteraf, n.b. dwars door de terreinen van de Lichtfabrieken, beter vond! En als laatste surprise, zal de burgerij nog SCHERPE CRITIEK OP HET PLAN KRELAGE-VAN WAVEREN DOOR HET LID DER KWEEKERS-CENTRALE D. W. LEFEBER. Op de vergadering van de afd. Lisse der Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur heeft, bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de eerstvolgende algemeene ver gadering de heer D. W. Lefeber, lid van het Dag. Bestuur der Kweekerscentrale een warm pleidooi gehouden voor de mo tie-Voorhout van ongeveer den volgenden inhoud: Mijnheer de voorzitter. Het is zeer zeker gewenscht, dat de credietaangelegen- heid zal worden bezien uit een z a k e 1 ij k oogpunt. Wij moeten echter niet vreezen, dat de Regeering behoefte heeft eenig cre- diet te verstrekken aan die bedrijven wel ke geen crediet wenschen op te nemen. Daarom zal het voor deze bedrijven "geen bezwaar zijn te stemmen voor crediet, te rug te betalen door het geheele vak. Het ligt wel niet op onzen weg hier op de ver gadering in details uit te werken op welke basis het crediet zal kunnen worden op genomen en terugbetaald. Als voorbeeld is echter te stellen, dat voor een leening, welke een bedrijf eventueel met de Re geering of door diens tusschenkomst aan gaat, belast zal blijven het aantal roeden hetwelk dit bedrijf teelt en dat bijv. Je teeltbewijzen van zulk een bedrijf niet overdraagoaar worden gesteld tenzij tegen over betaling der daarop nog rustende schuld. Op deze wijze is het mogelijk en vrij voor elk bedrijf het eventueel te ver strekken crediet op te nemen en voor de credietgever de zekerheid te stellen door het vak, dat alle opgenomen gelden zullen worden terugbetaald en dat toch elk be drijf in de gelegenheid is crediet op te ne men en zich te verzekeren niet meer te rug te betalen dan het crediet voor eigen bedrijf opgenomen. Geen ontmoediging doch aanmoediging. Mij doet het genoegen te zien, dat het Ministerieel schrijven betreffende de cre- dietaanvrage de vergadering niet geheel heeft ontmoedigd. Ik wensch de leden van Bloembollencultuur in overweging te ge ven dit schrijven van den Minister te ge bruiken niet als een ontmoediging docii als een aanmoediging voor alle goedwil lende vakgenooten om het uiterst mogelij ke te doen en de zoo noodige solidariteit te toonen om het hierdoor de Regeering mogelijk te maken, zij het dan niet direct dan toch door hare bemiddeling het abso luut ontbrekende bedrijfscrediet aan het bloembollenbedrijf te doen verstrekken. Ook wensch ik, M. de V., mijn meening te zeggen over het prae-advies van het Hoofu- bestuur op de motie-Voorhout. Het is u bekend hoe verleden jaar de stemming was der Afd. Lisse tegen het Saneerings- plan van het C. B. C. De leden waren bij meerderheid tegenstanders van het plan C. B. C. doch meenden te moeten voor stemmen omdat men overtuigd was van de noodzakelijkheid van saneeren en tevens overtuigd, dat door de Regeering een sa neering zou worden uitgevoerd, op een andere wijze als door het C. B. C. voorge steld, Een paard zonder kop of staart. En dan is het komische van het prae- advies, dat, ofschoon men het C. B. C. al eens heeft voorgesteld als een „parade paard", dat uit de strijd gekomen is zon der kop en zonder staart, dat nu toch blijkt, dat er nog steeds een ruiter is (waar schijnlijk een zandruiter der saneering, welke zich nog waant in het zadel van da: verminkte paard!). Steeds weer wordt dat avontuurlijke plan verheerlijkt! Het ern stige van het prae-advies is, dat men tracht daarin te doeii uitkomen, dat het Bloembol lenbedrijf met meer zekerheid en met gun stiger resultaten had geregeld kunnen worden, door toepassing van het door on/e af deeling afgekeurde systeem C. B. C. Het ligt niet in mijn bedoeling de geno men Regeeringsmaatregelen te verdedigen, doch ik wensch aan te toonen het ver schil van de genomen Regeeringsmaatre gelen en het voorgestelde plan C. B. C., ook wel genoemd „plan Krelage-v. Wave- ren". Wat stelde het C. B. C.-plan vast? Een spiegel voor het vak waarin werd voorgespiegeld een bedrag van 6.000.001) om op te koopen zooveel mogelijk surplus bloembollen en daarnaast spiegel de men de vakgenooten voor „Een vrijheid van handelen!" M. de V., als men niet ver der nadenkt leek dit toch wel een zeer kunnen smullen van de publicatie der cor respondentie tusschen B. en W. en dc Raadhuis Advies Commissie en waarschijn lijk ook tusschen de R. A. C. en de archi tecten. Publicatie ervan is inderdaad wensche- lijk, daar de kennisneming van deze cor respondentie noodzakelijk is voor de be oordeeling van de vraag of de uitgenoo- digde architecten gelijkwaardig zijn behan deld ;een kwestie, waarover nog menig hartig woordje zal vallen wanneer df- Raadhuisbouw aan de orde komt. Dat festijn zal (js en weder dienende op 18, 19 en 20 December a.s. plaats vinden Mr. H. G. mooi plan, vooral voor sommige be drijven een aangenaam plan n.l. 6.000.000 en vrijheid van hande len. Ik was van meening dat het Bloembol lenbedrijf zich niet mocht wagen in zulk een avontuur en ik heb daarom de ont werpers van dat plan de vraag gesteld wel ke ik ook hier wil stellen: Welke zekerheid gaf het plan C. B. C. aan het vak tegen over het bedrag van 6.000.000, ten laste te leggen op het vak, om te kunnen op- koopen het surplus en te kunnen doorvoe ren de noodzakelijke beperking der cul tuur? In het Krelagehuis, M. de V., had men geen andere zekerheid dan de zelf- overtuiging van de ontwerpers van het plan C. B. C. Daarom mogen we hier ge rust aannemen, dat het voor het vak ge lukkig is geweest, dat wij tenminste voor dit groote avontuur zijn gespaard gebleven. Welke maatregelen zijn daar tegenover genomen? Ik kan niet ontveinzen, dat de nu genomen maatregelen zeer zeker weer voor sommige bedrijven niet zoo aange naam uitkwamen, ja zelfs hard en in bij zondere gevallen zelfs zeer hard waren. Naar een hoopvolle toekomst. Maar nu zijn de genomen maatregelen op elke R. Roe hetzelfde, alsmede voor elk bedrijf zonder uitzondering, met het re sultaat dat in overleg met de daarvoor, op aanbeveling der betreffende vereenigingen, aangestelde commissies van Advies der Vereenigingen „De Hyacinth", „De Tulp" en „De Narcis" een beperking der cul tuur is doorgevoerd, waardoor men nu eensgezind van meening is, zoowel in de Kweekers- als in de Export-centrale, dat het volgend seizoen, dus in 1934 vraag en aanbod zich zullen hebben aangepast, waarbij men, bij een normale gang van za ken, mag aannemen, dat volgend jaar de geheele oogst te plaatsen is voor iets hoo- gere prijzen als dit jaar, waardoor dan mede verkregen zal zijn een loonende teelt voor de geheele gesaneerde Bloembollen cultuur. M. de V., ik zou thans de vraag publiek willen stellen: Zal er op 't oogenoiik éen bedrijf zijn in Nederland met zulk een mooi perspectief? Mijn meening is dan ook, dat wij, bollenkweekers, gerust wat meer optimist mogen zijn als dat in het prae- advies over ons mooie bedrijf wordt gege ven! Ook, M. de V., wensch ik te weerleg gen hetgeen door de tegenstanders wordt verkondigd als zouden de genomen maatre gelen in hoofdzaak worden genomen door ambtenaren van het Departement. Wat de inlevering van bloembollen betreft is er geen kwantum, geen kwaliteit, geen da tum vastgesteld, alsmede de geheele be perking der cultuur dan enkel en al leen op advies van de betreffende com- missie-vakgenooten en is het Departement hierin alleen beschermer geweest, dat de adviezen werden uitgevoerd zooals ze door de commissie van vakgenooten waren ge adviseerd. Het ernstige van de kwestie welke wij hier hebben te behandelen is, dat het ge heele vak haar zware offers heeft gebraent, dat, niettegenstaande de gunstige uitwer king der saneering geen voldoende be- drijrskapitaal is verkregen en dat juist een massa der bedrijven welke werkelijk ge noemd mogen worden oude reëele bedrij ven, zonder een spoedig te verstrekken be drijfscrediet, niet zullen kunnen worden in stand gehouden. Mijne meening is, dat de crediec-aangelegenheid een zeer moeielijke zaak is en oovendien gemakkelijk door de tegenstanders, met kans op succes, is te gen te werken. Daarom wensch ik nog maals tot uitdrukking te doen komen de noodzakelijkheid, dat het vak alle krachten zal moeten inspannen en voldoende soli dariteit moet toonen, om het onmisoare be drijfscrediet te verkrijgen, zij het dan niet. direct te verschaffen door de Regeering. dan toen het de Regeering mogelijk te ma ken middelen te verscharxen waardoor het mogelijk is via de Regeering het crediet door anderen credietgevers te doen ver strekken. De stemming gaat v.óór of tegen het verstrekken van crediet, hetwelk beteekent voor zeer velen onzer leden voor of tegen hun verder bestaan. Daarom, M. de V., geef ik de vergade ring in ernstige overweging niet in te stemmen met het prae-advies van het II. B., doch eenparig te stemmen voor de motie-V oorhout. Toch maar fijn <*a1 ik «lezen morgen het pad mooi sneeuwvrij heb gemaakt. (Judge) BUITENLAND DUITSCHLAND. NA DE VOLKSUITSPRAAK. Geen onderzoek naar de „neen"-stemmers. De Duitsche rijksminister van Binnen- landsche Zaken heeft den landsregeeringen verzocht, er voor te zorgen, dat geen maat regelen worden genomen om vast te stel len, wie bij de jongste verkiezingen „neen" heeft gestemd, d.w.z. de politiek der rijks- regeering niet heeft goedgekeurd. Nu het Duitsche volk zich in overweldigende meer derheid voor die politiek heeft uitgespro ken, acht de minister een dergelijk onder zoek kleinzielig en onnoodig. LITWINOF VAN ROME NAAR BERLIJN. De Russiche Volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken, Litwinof, verliet giste ren Rome en komt Donderdagmorgen te Berlijn aan, waar hij zich korten tijd zal ophouden. DE „ééN-SCHOTEL-DAG". De „één-schotel-dag", die Zondag j.l. in Duitschland gehouden is, heeft in Berlijn 400.000 mark opgebracht, hetgeen 30.0J0 mark meer is, dan de vorige maand. Zooals men weet, komt de opbrengst ten goede aan de hulpverleening voor de werkloozen gedurende den winter. MASSALE KINDER-ADOPTIE. Als gevolg van den onlangs door de Prui sische regeering aan de ambtenaren gege ven wenk, dat vaders van gezinnen de voorkeur zouden krijgen bij het maken van promotie, hebben vele gehuwde kinder- looze ambtenaren en ook vrijgezellen kin deren geadopteerd ten einde zich als „pater familias" te kunnen aanmelden. Naar men zegt, is het aantal weezen snel aan het ver minderen. ENGELANDS HOUDING JEGENS IERLAND. Minister Thomas geeft ontwijkend antwoord De Engelsche antwoordnota op de vraag van de Valera, welk standpunt de Engel sche regeering zou innemen in geval van de proclamatie van een Iersche Republiek, werd Dinsdag den Ierschen Hooge Commis saris te Londen overhandigd. Deze deelde het antwoord direct telefo nisch mede aan den Ierschen minister president. De inhoud van de Iersche en van de En gelsche nota werd Dinsdagmiddag door den minister voor de Dominions, Thomas, in het Lagerhuis onder groote spanning mede gedeeld. Thomas las eerst de nota van De Valera voor. De Iersche premier wijst hierin op de door Thomas drie weken geleden in het Lagerhuis afgelegde verklaring, dat de Ier sche Vrijstaat als lid van het Britsche Rijk volkomen vrijheid geniet zijn aangelegen heden te regelen. Wanneer Ierland even wel zijn verantwoordelijkheid als lid van het Britsche Rijk van de hand wijst, kan het in de toekomst ook niet meer genieten van de rechten van het lidmaatschap. Hiertegenover verklaart de Valera: Het Iersche Volk heeft nimmer vrijwillig ge streefd naar het lidmaatschap van het En gelsche Rijk. Ierland is veeleer gebogen onder den druk van materieel geweld van de Engelsche heqjrschappij en h3t heeft het Engelsch-Iersche verdrag van 1921 slechts aanvaard, omdat Engeland gedreigd heeft met directen oorlog. Het heeft het verdrag evenwel niet geaccepteerd als definitieve regeling van zijn betrekkingen tot Enge land, te minder daar Engeland uit het ver drag een permanent recht concludeert zich te mengen in de constitutioneele ontwikke ling van Ierland. Een permanente vriend schap kan niet bereikt worden op de basis der huidige Engelsch-Iersche betrekkingen. In het verdere verloop van de nota vraagt de Valera, welke houding Engeland zou aannemen in geval van een proclamatie van de Iersche Republiek. Het Engelsche antwoord is ontwijkend gehouden en het wijst bij voorbaat de for muleeringen van de Valera inzake de Engelsch-Iersche betrekkingen van de hand. Aangezien de Engelsche regeering niet in staat is de bewering te aanvaarden, dat een permanente vriendschap op de basis der huidige betrekkingen niet zou kunnen wor den bereikt, acht zij geen reden aanwezig te antwoorden op een op deze bewering gebaseerde vraag. De Engelsche regeering kan niet gelooven, dat de Iersche Vrijstaat de definitieve verwerping van zijn ver dragsverplichtingen op de voorgestelde wijze zou overwegen. Zij gevoelt zich der halve niet geroepen tot de mededeeling, welke houding zij zou aannnemen onder omstandigheden, welke zij volkomen hypo thetisch beschouwt. Ten slotte verklaarde Thomas, dat En geland nog steeds den wensch heeft naar vriendschappelijke samenwerking met Ier land binnen het kader van het Britsche Rijk. „Na rijpelijk overleg, of het gunstig of ongunstig was, dat de katholieke geeste lijken onder de tegenwoordig bijzonder ne telige politieke omstandigheden verder op treden als politieke mandatarissen, heeft de Oostenrijksche bisschopsconferentie het besluit genomen, de voor de uitoefening van het mandaat vereischte bisschoppelijke toestemming in regelmatige uitvoering van kanon 13, 4 tijdelijk en algemeen in te trekken". ITALIË ITALIË EISCHT PRINCIPIEELE VOLKENBONDSHERVORMINGEN. Besluiten van den Grooten Fascistischen Raad. Na een zeer langdurige beraadslaging, die van 10 uur des avonds tot 2 uur des morgens duurden, heeft de Groote Fascis- tiscne Raad inzake het derde en vierde punt van zijn agenda, die de verhouding van Italië tot den Volkenbond en de oor logsschulden aan Amerika betreffen, de voegende resoluties aangenomen: De groote Fascistische Raad besluit na bespreking van den toestand het verdere blijven van Italië in den Volkenbond van een principieele (radicale) hervorming van dit organisme afhankelijk te stellen, wel ke hervorming in zoo kort mogelijken tijd moet worden voltrokken en die den' Vol kenbond in zijn opbouw, in zijn functie en in zijn doeleinden moet betreffen. Wat de oorlogsschuldenkwestie betreft verklaart de Groote Fascistische Raad, dat Italië met het oog op den nieuwen ter mijn van 15 December als teeken van zijn goeden wil 1 millioen dollar zal betalen in de verwachting, dat de definitieve re geling deze debet- en credit-rekening, die nog uit den oorlog stamt, zal afsluiten. Betreffende punt 2 van de agenda, dat de nieuwe wet over de corporaties betreft, diende Balbo een resolutie in, waarin don Duce volledig vertrouwen wordt uitgespro ken en het Italiaansche volk wordt opge roepen mede te werken aan de sociale reor ganisatie. CHINA. DE OPSTANDIGE PROVINCIE FOEKIEN Blokkade van uit zee. De Nanking-regeering heeft besloten, de opstandige provincie Foekien van zee uit te blokkeeren, nu alle hoop op een vreed zame oplossing van het conflict verdwe nen is. De leider der opstandelingen verklaarde, dat bij de Nanking-regeering tot het uiter ste tegenstand zou bieden. De „Times" meldt uit Hongkong, dat de oorlogsschepen van de Nanking-regeering met de blokkade van de provincie Foekien reeds begonnen zijn. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers der bui tenlandsche mogendheden geadviseerd, de vreemdelingen uit de gevaarlijke zones van de provincie Foekien, waaronder Foetsjou en Amoy, te doen evacueeren. In deze streken woont een aantal Engel- schen. In het binnenland van Foekien le ven slechts weinig vreemdelingen buiten een aantal missionarissen. Als de ontruiming wordt uitgevoerd, treft dit in het bijzonder de Japanners, daar er in Foetsjou en Amoy meer dan 2000 Japan ners leven. DE AUTONOME STAAT MONGOLIË UITGEROEPEN. Gemeld wordt dat West-Mongolië zich onafhankelijk heeft verklaard. Er is een regeering gevormd, welke iedere betrek king met China, in het bizonder met Pe king, heeft verbroken. OOSTENRIJK. GEESTELIJKEN UIT DE POLITIEK. Een besluit van het episcopaat. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de laatste Oostenrijksche bisschopscon ferentie het volgende besluit heeft geno- AMERIKA. HET DRANKVERBOD OPGEHEVEN. Officieele verklaring van Roosevelt. President Roosevelt verklaarde officieel, dat het Amerikaansche alcoholverbod om 18 uur 55 New-Yorksche tijd was opgehe ven. Door deze formeele verklaring worden 4 noodbelastingen, die in totaal 227 millioen dollar moesten opbrengen, buiten werking gesteld, daar zij door het congres waren aangenomen „tot herroeping van het alco holverbod". In de meeste steden hadden zich op de straten groote menschenmenigten verza meld, die het nieuws met groot enthousias me ontvingen en onmiddellijk de drankge legenheden bestormden om zich een wettig glaasje te verschaffen. LUCHTVAART LEGERVLIEGTUIG IN ZEE TERECHT GEKOMEN. Een Braziliaansch legervliegtuig is bij Rio de Janeiro in zee trechtgekomen. Een vlieger werd op slag gedood, de tweede werd ernstig gewond.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5