25ste Jaargang No. 7679 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WOENSDAG 6 DECEMBER 1933 GeidUolie (sqwïoa-ü DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toormtbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelinger. wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3ü woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DE KATHOLIEKE PERS IN DUITSCHLAND. Het Vicariaat Generaal van het Aarts bisdom Keulen publiceerde op 27 Novem ber l.L volgende opzienbarende mededee- ling: „Ten overstaan van weer nieuwe pogin gen in den laatsten tijd in hec openbaar het bestaansrecht te bestrijden van cou ranten, die zich in alle deelen van haar in houd richten naar den richtsnoer van de Katholieke geloofs- en zedenleer, zien Wij ons gedwongen den Katholieken van het Aartsbisdom nog eens de volgende zinnen voor te houden uit het Pinkstermanifest der Bisschoppen." Deze zinnen luiden: „Wil de nieuwe staat een christelijke zijn en wil de Katholieke Kerk haar vrijheid genieten, dan is het noodzakelijk, dat zij beschikt over een Katholieke pers. Wij ver staan daaronder een pers, die naast de nieuwsberichten den Katholieken geest in haar lezers invoert en de gebeurtenissen van het wereldgebeuren en het menschen- leven meet aan den maatstaf van het chris tendom en in den spiegel der eeuwigheid beschouwt. De kerk kan in geen geval af stand doen van dit meest moderne middel der zielzorg en moet voor haar een dus danige maat van vrijheid verlangen, dat een zegenrijke werkzaamheid mogelijk is. Anders verwatert de Katholieke pers in den vloed der religieus onbepaalde dagblad pers. Juist de Katholieke pers heeft over al en altijd bewezen, dat zij staatsbehou- dend is, wijl zij haar lezers juist die begin selen voorhoudt, welke de inschakeling in het staatsgezag en de gewillige onderwer ping onder het rechtmatige staatsgezag verlangen." In de laatste weken ontvingen wij her haaldelijk berichten uit Duitschland over moeilijkheden, die aan de Katholieke pers in den weg worden gelegd. Het protest van het Vicariaat Generaal was thans noo- dig geworden, omdat de nationaal-socialis- tische gouwleider van Dusseldorf den uit slag der verkiezingen van 12 November 1.1. tracht uit te buiten, om de Katholieke pers volslagen te veTnietigen. Deze stelt het werk der Katholieke pers in een mani- feest voor als „verstoren van de op 12 November verkregen volkseenheid onder leiding van Adolf Hitler". Wie thans, zoo heet het, deze eenheid nog verstoort, is een volksverrader. En dan zegt de gouw leider woordelijk: „Wie thans nog roept: Katholieken, léést Katholieke kranten en Protestanten, leest protestantsche kranten, wie dus tegenstellingen in het volk schept, is een volksbederver en een verrader van de moeizaam verkregen Duitsche eenheid. Ik zal zonder aanzien des persoon iedere poging tot verdeeling en het doen oplaaien der oude tweedracht bestrijden. Er be staat gecfti katholieke of protestante pers, er bestaat alleen een Duitsche pers. Ieder een is verplicht de propagandisten aan te geven, die op gewetenlooze wijze opko men voor een katholieke en protestante pers." Deze gouwleider wenscht dus de katho lieke en protestante pers in 'n handom draai af te schaffen. Het is niet meer dan begrijpelijk, dat de Kerkelijke Overheid in het openbaar op besliste wijze tegen deze pogingen pro testeert. „Tijd". V Duitschland leert Daar heb je weer zoo'n fascistische drie star, zal worden opgemerkt door dengene, die onlangs een openbare vergadering te Leiden opende met het verwijt aan „De Leidsche Courant", dat zij in haar drie starren zoo fascistisch is! 'n Mensch maakt van alles mee, niet waar! Maar hoe on- en anti-fascistisch of na- tionaal-socialistisch wij ook naar diepe overtuiging en in volle oprechtheid zijn, dat sluit, natuurlijk, niet in, dat wij alles, wat de nationaal-socialisten in Duitschland doen, afkeuren en veroordeelen! Het oude, trotsche „Germania docet" of duitschland leert" willen wij volstrekt niet toepassen op het staatkundig stelsel, dat in Duitschland heerscht integendeel maar wèl mogen wij dat verklaren van enkele der daar ingevoerde practijken. Zoo ligt, ons inziens, een prachtig idee ten grondslag aan de in Duitschland ingevoerde z.g. éénschoteldagen. Daarvan is de bedoe ling, niet om door versobering minder uit te geven, maar om door versobering minder te besteden voor zichzelf en'het overige te bestemmen voor de werkloozen en behoef- tigen. Dus: niet minder geld laten rollen, doch hetzelfde bedrag aan geld anders la ten rollen, dan men in normalen tijd ge woon is. Dit idee is echt christelijk! De ontreddering van Amerika EEN ERNSTIG VERMAAN VAN HET EPISCOPAAT. In verband met de economische crisis hebben de bisschoppen der Vereenigde Staten een belangrijke verklaring gepu bliceerd. In het schrijven van het episco paat worden de oorsprong en de oorzaken nagegaan, „die reeds jaren de grondslagen van recht en zedelijkheid ondermijnen". De verantwoordelijkheid daarvan, aldus luidt het in het schrijven, komt neer op het volk in zijn geheel en hetzelfde volk heeft ook de geneesmiddelen in de hand, want het is de fout der kiezers, indien de stedelijke regeering zoo vaak synoniem is met bedrog, knoeierij, corruptie, ontredde ring der geldmiddelen en van een schande lijk bondgenootschap tusschen misdadigers en politiek. Het is de schuld der kiezers als de regeeringen der verschillende staten door hun verkwisting de belastingen zoo hoog opvoeren, dat het voor de burgers onmogeiijk is om die belastingen op te brengen. De kiezers zijn er mede verant woordelijk voor, indien het gouvernement op een dusdanige manier met het geld om springt, dat het onmogelijk is, om nog een evenwicht tusschen de inkomsten en uit gaven te brengen. De ontwikkeling van het kwaad en van de algemeene zedelijke ontreddering, al dus vervolgen de bisschoppen, houdt gelij ken tred met de economische crisis. De on eerlijkheid in financieele kringen, het be drog in het zakenleven, het bederf in de politiek, de onvoldoende controle door de justitie, mooraanslagen, zelfmoorden, in braken, chantage, ontvoeringen en geweld plegingen zijn niets anders den verschrik kelijke uitingen van de aLgeheele demora lisatie, die millioenen msnschen gedoemd heeft tot werkloosheid, honger, ellende en wanhoop. De bisschoppen stellen vertrouwen in president Roosevelt, maar zij verklaren ook uitdrukkelijk dat, als men orde, rust en welvaart verlangt, als men wil dat in de Vereenigde Staten zal terugkeeren wat de grondleggers van deze natie hadden ge hoopt, dat zij zijn zou: een haard van vrij heid, welvaart en overvloed, het ook nood zakelijk is, dat in het leven van den staat de christelijke beginselen in toepassing worden, gebracht, die zoo vaak door de laatste Pausen zijn aangeduid als de nood zakelijke grondslagen voor een waarachtige welvaart. De haarden van besmetting in de Ame- rikaanscbe financieele kringen, haarden, die de eerlijkheid in het zakenleven heb ben verwoest, moeten plaats maken voor gerechtigheid en billijkheid. De verderfe lijke besmettingshaard der zedelooze films, waardoor heele landen worden aangetast, moeten uitgeroeid en gezuiverd worden De talrijke boekwinkels, waar pornografi sche lectuur verkocht wordt, moeten opge heven worden en alle invloeden, die den geest der menschen vergiftigen, moeten absoluut worden geweerd. Tenslotte brengen de bisschoppen in her innering, dat, alvorens men mag verwach ten, dat politieke vrijheid, sociale vrede en economische rechtvaardigheid zal terug keeren, het noodig is, dat het geestelijk Je- ven van de natie ontwaakt en dat het volk zijn geloof in God en zijn vertrouwen op de Voorzienigheid weer vernieuwt. GEEN POPPENKAST IN EN BIJ DE KERK. In de vergadering van notabelen van de Ned. Hervormde gemeente te Naarden is het fascistische huwelijk ter sprake ge bracht, dat onlangs in de groote kerk is gesloten. Men achtte het onjuist, dat op kerkelijk terrein, n.l. op het voorplein van de kerk, een groep fascisten stond opge steld, welke het bruidspaar de fascisten- groet heeft gebracht en ïr. Mussert, die een der bruilofsgasten was, heeft toegejuicht. Ook tegen het militair vertoon, dat bij een ander huwelijk te aanschouwen is ge weest, n.l. het doen schrijden van het bruidspaar onder getrokken degens van reserve-officieren, is ontstemming uitge sproken. De kerkelijke autoriteiten zullen in het vervolg met de opmerking rekening houden. Die notabelen van de Ned. Herv. Kerk te Naarden hebben groot gelijk. Zulk 'n poppenkast hoort niet bij een kerkelijk huwelijk! KATHOLIEKE LEIDERS BESCHULDIGD VAN CORRUPTIE. PROCES TEGEN DE LEIDERS DER VOLKSVEREIN. Wie er op de beklaagdenbank zitten. (Van onzen eigen Redacteur). MüNCHEN GLADBACH, 4 Dec. '33. Wanneer wij Hollanders aan München Gladbach denken, dan komt onwillekeurig in onze herinnering de groote rol die Mün chen Gladbach in de maatschappelijke ont wikkeling van het Katholieke Duitschland gespeeld heeft, zoodat men zelfs van een bepaalde richting sprak, die voor de oplos sing der groote sociale problemen vanuit deze stad werd gegeven, en die ook aan München Gladbach haar naam ontleende. In het Gerechtshof van deze groote stad is Maandagmorgen een proces begonnen, dat van groote beteekenis is voor de verdere ontwikkeling van het Katholicisme in Duitschland, dat ook de belangstelling van de Hollandsche Katholieken ten volle ver dient. Onze lezersc moeten echter niet uit het oog verliezen, dat men van hieruit niet alle indrukken mag weergeven, zooals wij Hollanders de feiten met onze nuchtere za kelijkheid gewoon zijn te bezien. De chef van de Pers-afdeeling heeft het ons van morgen nog op de meest serieuze wijze op het hart gedrukt om in den pers alleen datgene te publiceeren wat in de rechts zaal behandeld wordt en ons van ieder verder commentaar te onthouden. Het is dus vanzelfsprekend dat wij ons daaraan moeten houden, willen we niet het risico loopen om buiten de rechtszaal te worden gesloten of over de grenzen te worden ge zet. Dit proces, dat thans tegen Prof. Des- sauer en Dr. Knecht gevoerd wordt, is slechts een inleiding voor de groote rechts zaak, die in Januari 1934 behandeld zal worden en waarop de meest op den voor grond tredende leiders der voormalige Ka tholieke Partij, zooals Rijkskanselier Dr. Marx, Minister Stegerwald, Minister van Arbeid Dr. Braun ten nauwste verbonden zijn. Beide processen groepeeren zich rond de ineenstorting van de „Volksverein für das Katholische Deutschland", welke ver- eeniging intusschen onder het Derde Rijk geheel van het tooneel verdwenen is, om dat deze organisatie, die onnoemelijk veel voor de Duitsche Katholieken gedaan heeft, niet te rangschikken viel onder de vereeni- gingen wier voortbestaan door het Concor daat werd gegarandeerd. Deze Volksverein kan men in zekeren zin vergelijken met onze Katholieke Sociale Actie: een vereeni- ging die over geheel Duitschland verspreid was en die meer dan een millioen leden tel de en die overal op de bres stond om de katholieke zaak op sociaal en cultureel ge bied te verdedigen. In verband met de ineenstorting van deze machtige organisatie, staan thans twee men schen voor den wereldlijken rechter, en wij mogen hen slechts beoordeelen in het ka der van hetgeen zij voor Duitschland heb ben tot stand gebracht. Prof. Dr. Dessauer, de eerste beklaagde in dit proces, is een van de meest beken de Röntgenologen van Duitschland. Het is werkelijk ontroerend als men daar den bleek gelen uitgemergelden man ziet zit ten op den bank der beklaagden: hij is een slachtoffer van zijn wetenschappelijke on derzoekingen, die hij dienstbaar wilde ma ken voor het heil der menschheid en waar van hij zelf het slachtoffer werd, zijn beide handen zijn in een zwaar verband gewik- geld; reeds meer dan 30 maal werd hij ge opereerd, als gevolg van zijn Röntgenon- derzoekingen, daar deze geheimzinnige stralen, waarmee hij werkte om anderen te redden, een verwoestenden invloed op zijn eigen handen en ledematen en op heel zijn lichaam uitoefenden. Slechts een enkele vinger is buiten de zwachtels gebleven- Prof. Dessauer heeft zich zelf met opoffe ring van al het andere geheel in dienst der lijdende menschheid gesteld. Tijdens den grooten wereldoorlog was hij belast met de technische opleiding van de leden der Röntgenkolonne. Na den oorlog was hij de eerste Duitscher die door Amerika werd uitgenoodigd om deel te nemen aan een wetenschappelijk Congres. Eerst in 1919 werd Prof. Dr. Desssauer in het politieke leven ingelijfd. In dit jaar werd hij nl. gekozen als lid van den ge meenteraad van Frankfurt en sinds 192-1 was hij afgevaardigde naar den Duitschen Rijksdag. Ook op gebied van litteratuur en wijsbegeerte heeft Prof. Dessauer zich zeer verdienstelijk gemaakt en van zijn hand zijn verschillende zeer hoogstaaande werken verschenen. In zijn hoedanigheid van Pre sident Commissaris der Carolusdrukkerij werd hij de groote stuwkracht voor de „Rhein Mainische Vclkszeitung". De aanklacht, die T j tegen Prof. Dessauer is gericht, komt hierop neer: er is in 1923 een contract gesloten tusschen de uitgevers maatschappij van de Volksverein en de Ca rolusdrukkerij. De Volksverein was ge noodzaakt om da aandeelen \an de Caro lusdrukkerij, die zij in portefeuille had en die een nominale waarde vertegenwoordig de van 105.000 mark, te verkoopen, ten ein de aan andere financieele verplichtingen te kunnen voldoen. De Carolusdrukkerij was echter niet bij machte om deze aan deelen voor de volle nominale waarde te rug te koopan; wel was men geneigd daar voor 90.000 mark te betalen omdat er niet meer gald daarvoor di: libel was. Boven dien wilde de Carolusdrukk'—ij aan de Volksverein gedurende een jaar lang de voorkeur laten om deze aandeelen voor hetzelfde bedrag weer terug te koopen. Nu wordt aan Prof. Dessauer ten lasta gelegd, dat de waarde der aandeelen veel grooter was nl. 155.000 mark. Daardoor zou Dr. Hohn, de toenmalige voorzitter der Volks verein, deze orgar>:--x''e voor 70.000 Mark hebben benadeeld. Prof. Dessauer wordt thans ten laste gelegd, dat hij Dr. Horn overgehaald heeft om deze transactie af te sluit-n, terwijl ~"»r. Knecht daaraan mede plichtig zou zijn. Buiten in de koude najaarslucht weer klinkt het vroolijk marschl: 1 van een groep kinderen, die langs het groote ge rechtshof marcheeren, waarbinnen zich zoo'n groote tragedie gaat afspelen. Om 10 uur komen de beklaagden binnen, vergezeld van hun familieleden. Prof. Des sauer die zich reeds vier maanden in voor arrest bevindt wordt vanuit het ziekenhuis waar hij verpleegd wordt, naar het gerechts hof gebracht. Lichamelijk en moreel ge broken strompelt hij de zaal in. Maar zijn betoog is meesterlijk, bewonderenswaardig. Met een van groote zielekracht getuigende kalmte vertelt hij zijn tragische levensloop geheel in dienst der wetenschap. De poli tiek heeft hem wel in beslag genomen, maar op de eerste plaats b'aef hij een man der wetenschap.Met den dood voor ooger. heeft hij de transactie afgesloten om de Volksverein te redden en haar nog een kans te geven. Bij de beoordeeling van de waar de der aandeelen moet men niet den maat staf aanleggen van tegenwoordig maar men moet deze dingen bezien van hun tijd, van den naoorlogschen tijd. Hierbij komt het herhaaldelijk tot conflicten tusschen den Officier van Justitie en de verdediging. Uit de verklaringen van Prof. Dessauer blijkt dat de transactie niet werd afgeslo ten om zich zelf te bevoordeelen. De man stond in het aangezicht van den dood maar omdat de intrinsieke waarde niet DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Duitsche regeering wenscht geen on derzoek naar de „neen"-stemmers bij de jongste volksuitspraak. (2de blad). Ontwijkend antwoord van de Engelsche regeering aan Ierland. (2de blad). Besluit van de Oostenrijksche bisschop pen, dat de geestelijken zich uit de poli tiek moeten terugtrekken. (2de blad). Italië eischt principieele hervorming van den Volkenbond. (2de blad). Blokkade van de opstandige Chineesche provincie Foekien. (2de blad). BINNENLAND. Verschenen is een Kon. besluit houden de uitvoeringsbepalingen voor de Omzet belasting. (2de blad). Het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds is thans ingediend. (1ste blad). De eerste ijs-slachtoffers: twee jongens te Aalsmeer, 'n meisje bij Sneek. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Verschillende ijsberichten. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. .De Zesdaagsche te Keulen. Rausch Hürtgen aan den kop. (3de en 1ste blad). grooter was en deze aandeelen alleen waarde hadden voor diegenen die dezelf de geestelijke en cultureele belangen wil den dienen als de Carolusdrukkerij. Na deze uiteenzetting werd de zitting verdaagd tot morgen. INSTELLING VAN EEN VERKEERSFONDS Auto- en rijwielbelasting verhoogd Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een Verkeersfonds, ten behoeve van den aanleg, de verbetering, het onder houd en de exploitatie van werken en in richtingen ten dienste van het verkeer. Tot de inkomsten van het Verkeersfonds behooren o.a.: de motorrijtuigenbelasting (wegenbelas ting); de rijwielbelasting; de ontvangsten van het rijk uit de spoor wegen; de ontvangsten van het rijk uit de tram wegen; de ontvangsten van het rijk uit veer diensten, waterwegen en havens, met uit zondering van de ontvangsten, die op de begrooting van Defensie komen (loodsgel den, enz.). Uit het Verkeersfonds worden o.a. be taald: aanleg, verbetering of rmderhoud van de op het wegenplan vermelde wegen; uitkeeringen aan provinciën voor wegen verbetering; de ten laste van het ryk komende uitga ven voor de spoorwegen en voor de tram wegen; aanleg, verbetering, onderhoud en ex ploitatie van veerdiensten, vaarwateren en havens; de ten laste van het rijk komende kos ten van de burgerlijke luchtvaart. In het wetsontwerp is opgenomen een verhooging van den grondslag van de be lasting van personenauto's en van auto bussen, benevens invoering van een be lasting per zitplaats voor autobussen. De belasting voor vrachtauto's is belangrijn opgevoerd. Voor een duozitting op een mo torrijwiel en voor een zijspan moet afzon derlijk belasting worden betaald. Opleg gers en aanhangwagens worden beide als vrachtauto's belast. Rijwielen met aanhangmotor worden als motorrijwielen belast. De rijwielbelasting wordt van 2.50 op ƒ3 gebracht, met ingang van Augustus 1934. Ingrijpen noodzakelijk. In dezen crisistijd moet de overheid in grijpen om de overmaat van verkeer te be perken, inzonderheid nu haar verhouding tot het grootste verkeersbedrijf (de spoor wegen) medebrengt, dat zy groote som men moet bijpassen om het tekort op dat bedrijf te dekken. Daarbij zal van over heidswege het verkeer als één geheel moe ten worden gezien en zullen maatregelen van coördinatie van verschillende verkeers middelen in het leven moeten worden ge roepen, van zoodanigen aard, dat de ver liezen van de gemeenschap geringer wor den, doch tevens waarborgen worden ge geven, dat het vervoer tegen matigen prijs plaats vindt. Het spoorwegverkeer. Het kan moeüijk worden bestreden, dat de spoor- en tramwegen zwaar zijn getrof fen door het zich snel ontwikkelende weg verkeer. In feite is het vervoersmonopilie der spoorwegen verdwenen en vervalt de rechtsgrond om aan het spoorwegverkeer allerlei beperkende en bezwarende bepa lingen op te leggen. Wijziging op dit ge bied kan een gunstigen invloed hebben op de geldelijke uitkomsten. Van overneming van het railverkeer door het wegverkeer kan geen sprake zijn. De consequentie hiervan is, dat Nederland het in het algemeen belang niet zonder spoor weg kan stellen en dat dus de algemeene belastingbetaler zoo noodig de sommen moet opbrengen om het spoorwegbedrijf in het leven te houden. Dit sluit niet in, dat de spoorweg in zijn tegenwoordigen omvang moet worden ge handhaafd. Wanneer blijkt, dat terugbren gen van het spoorwegbedrijf tot geringe- ren omvang noodzakelijk of toelaatbaar is, zonder het algemeen belang te schaden, dan zal niet geschroomd worden dit te be vorderen. De gebondenheid van de spoorwegen moet niet aan andere vervoersmiddelen worden opgelegd. De overheidsbemoeienis dient zich te beperken tot waarborgen voor een veilig verkeer en zich dus bezig te houden met regelingen van dienst- en rust-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1