DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Mededeeling CaragaTftC. DE CROOT 25ste Jaargang DINSDAG 5 DECEMBER 1933 No. 7678 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal E>y onze Agenten 20 cent per week 2.80 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelinger. wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten Hoogste 3U woorden, v/aarfn be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cc verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De waarde van het gezins leven Een artikel in de „Avondpost", waarin gewezen wordt op de poëzie van het oude Sinterklaas-feest, op de huiselijke genoe gens van den St. Nicolaasavond, vangt al dus aan: „Het is December en hoevelen verlangen ook nu reeds weer naar de invoering van den zomertijd, naar dat ééne extra uur zon licht, dat na volbrachte dagtaak nog zoo veel natuurgenot kan brengen. Maar wat moeten de langer winteravonden een ideaal zijn voor de jeugd. Hoe groot en voornaam voelen onze jongens en meisjes zich ge durende de donkere uren in den familie kring doorgebracht. In onze dagen wordt de familiekring zoo veel vlugger verbro ken, ten koste van het zoo nuttige en pret tige gezinsleven. Laten we bewust de lan ge winteravonden benutten tot karakter vollen opbouw van het nageslacht en als bron van eigen rustig levensgeluk, dat we zoo noodig hebben in de opwindende jacht, die ook ons leven geworden is." De waarde van het gezinsleven wordt hier naar waarheid aangeduid. Zij is nog veel grooter als wij het gezinsleven be schouwen óók als vormêr van echte chris telijke levensbeschouwing en levensprac- tijk. En in dat gezinsleven willen wij de Sin terklaas-viering niet missen de Sinter klaas-viering, die het kind vroeg leert het genoegen, dat gelegen is in het ontvangen van wat met hartelijke bedoelingen is ge schonken, en vóórai ook: de vreugde van het geven! Helaas; zij, die ook dit jaar den Sinter klaas-avond in het gezin vieren, zonder dat de crisis op pijnlijke wijze in de gewoon ten van vroeger heeft ingegrepen, zij zul len ook moeten denken aan de vele broe ders en zusters, wier zorgen en wier armoe elke of zoo goed als elke Sinterklaas-vie ring verhinderen. En, als wij aan al deze slachtoffers van de crisis denken, dan mogen wy óók niet na laten, ons af te vragen, of ook wij aan al die nood en ellende niet mede schuld dra gen, of wy r.iet een deel, -al is 't noj. zoo klein deel, or van zouden kunnen ophef fen, als wij méér, dieper en voller, waren wat wij ons noemen: Christenen.... PROF. DR. R. LIGTENBERG f Gisteren is te Amsterdam plotseling over leden de Zeereerw. Hooggel. pater prof. dr, i Raphael Ligtenberg O.F.M., oud-hooglee- I raar aan den Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Ligtenberg was eenige dagen ge- leden in de pastorie der Mozes en Aaron- kerk aan het Waterlooplein te Amsterdam gearriveerd in reeds ziekelijken toestand, j Gisteren voelde hij zich weer dermate her steld, dat hij zich wel in staat achtte naar Leiden, zijn woonplaats sinds April, terug te keeren. Toen de voorbereidingen voor de reis gemaakt waren en zijn ordebroeder j c"r. van Egmond, die hem zou vergezellen naar Leiden, klaar stond voor het vertrek, is prof. Ligt nberg plotseling ineengezakt. In allerijl heeft toen de pastoor hem het H. Oliesel toegediend. Vijf minuten later is pater Ligtenberg overleden. Prof. Ligtenberg werd 30 Juli 1872 te Delft geboren. Op 21-jarigen leeftijd trad hij in de Orde der Minderbroeders. Na zijn priesterwijding volgde zijn benoeming tot leeraar te Megen en daarna te Venray. Bij zijn taak als leeraar nam hij nog de gele genheid waar, om zich aan de studie der kunstgeschiedenis te wijden. Zijn publicatie in het bulletin van den Ned. Oudheidk. bond over „De grafmonumenten in Je Groote Kerk te Br^da" (1914) trok de aan dacht, evenals het artikel over „Grafzer ken der XVIe eeuw in Friesland" in „de Fries". Verschillende artikelen van kunsthisto- torischen aard volgden en in verband daarmee de benoeming in onderscheidene wetenschappelijke organisaties, o.a. werd hy correspondeerend Lid van den Nederland- schen Oudheidkundigen Bond, terwijl jn het Bulletin van dezen Bond een artikel verscheen over de Romaansche doopvonten in Nederland. In 1910 kon hij zich geheel aan de stu die van de kunstgeschiedenis gaan wijden. Na drie jaar in Leuven gestudeerd te neb ben, kwam hij in 1913 in Nederiand terug en volgde te Utrecht de colleges van prof. dr. W. Vogelsang. Daarna ging hij naar Freiburg en promoveerde daar tot dr. in de kunstgescniedenis op een dissertatie over „Die romantische Plastik in den nördlichen Niederlanden". Deze bevaite voor het eerst een behandeling van het ge bied tusschen Maas en Rijn; en toonde aan, dat reeds in de 12de eeuw een Maas- trichtsche beeldhouwersschool moet heb ben bestaan. In 1908 werd dr. Ligtenberg benoemd tot privaat-docent aan de universiteit te Utrecht en tot buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. In 1919 werd hij hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage en een jaar later volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, welk ambt op 25 Juni 1920 werd aanvaard met de rede: „Kunstgeschiedenis, een deel der cultuurgeschiedenis". Sedert dien doceerde prof. Ligtenberg „Icono- graphie en kerkelijke kunst". Buiten ver schillende kleinere artikelen verschenen van hem: Rondom de Méditationes Vitae Christi van den Pseudo-Bonaventura, («Stu- dia Catholica, 1927); De overhuiving van het altaar (Het Gilde'ooek); De oudste ico- nographie van Maria's Ontvangenis (Col lectanea Franciscana, 1927); Het Lignum vitae van den H. Bonavencura in de iconc- graphie der 13e eeuw (Gildeboek, Jrg. XI, 1923), terwijl in het Jaarboek van den Ned. Oudheidk. Bond een uitvoerige studie over de Arbor Jesse" verscheen. Van het Bulletin was prof. Ligtenberg mede-redacteur en ook in Oud-Holland pu bliceerde hij zijn wetenschappelijken arbeid o.a. in de XXXVIe jaargang een artikel: „Materialen voor een studie over de beeld houwers De Nole en hun werken" waarin voor het eerst alle archivarische gegevens werden samengevat. In Januari 1933 besloot de priester-ge- leerde zijn arbeid neer te leggen en vroeg hy in verband met zijn slechten gezond heidstoestand ontheffing van zijn ambt om zich na zijn ontslag in het klooster zijner orde aan den Rijnsburger weg te Leiden te vestigen. Pater Ligtenberg, die in zijn jongere ja ren lichamelijk zeer sterk was, werd de laatste jaren ondermijnd door hevige sui kerziekte en nierziekte. Ondanks dat bleef hij vol levenslust en arbeidszin. Hij bleef studeeren en werken, zooals hij dat heel zijn leven heeft gedaan met rustelooze toewijding. Maar hij was zich zijn toestand bewust; hij was voorbereid op den komenden dood, waarover hy rustig kon spreken. „Ik geloof zoo zeide hij ons enkele maanden gele- den dat ze mij 'ns dood zullen vinden, doch, als ik maar niet op straat neerval, want dan hebben de menschen zoo veel last van me". „Prof. Ligtenberg" aldus P. K. in de „Msbd." van vanmorgen „was met wei nig tevreden. Hij haatte de halfheid op ieder terrein. Hij was niet alleen een man van enorme eruditie, maar ook een vakge leerde, die buitengewone eischen stelde aan eigen werk en dat van anderen. Zijn cri- tiek kon meedoogenloos schijnen aan dege nen, die niet wisten, hoeveel hij van zich zelf vroeg. Zoo was het ook met zijn ka rakter: wie dezen man met zijn scherp ge- 1 teekend gelaat ontmoetten en niet kenden, 1 stonden perplex van zijn snijdend sarcasme en soms moorddadige ironie, maar zijn vrienden kenden zijn kinderlijk hart, dat ook de kleinste attentie waardeerde, en vooral zijn vromen zin, die zich op de merk waardigste wijze kon uiten". Pater Ligtenberg was in den grond van zijn karakter: waarachtig eenvoudig, zoo als hij ook was in zijn diepste innerlijk heid: waarachtig vroom. Deze groote mensch en nederige zoon van St. Franciscus zal in eerbiedige nage dachtenis blijven bij allen, die hem hebben gekend. I DE VERKIEZINGEN IN SPANJE, DE OFFICIEELE UITSLAG. Belangrijke verschuiving naar rechts MADRID, 5 December (V. D.). De Spaansche minister van binnenlandsche za ken maakt het volgende officieele resul taat bekend van de verkiezingen op 19 No vember en 3 Deecmber. Gekozen zijn van de rechtsche groepen: Volksactie 62. Agrariërs 86. Baskische Nationalisten 14. Traditionalisten en Monarchisten 43. Anderen 2. In totaal 207 zetels. Van het Centrum: Radicalen 104. Conservatieve Republikeinen 18. Catalonische Liga 25. Liberale Democraten 9. Vooruitstrevende partij 3. Onafhankelijke Republikeinen 8. Totaal 167. Van de Linksche groepen. Catalonische Linkschen 19. Radicaal socialisten 1. Onafhankelijke radicaal-socialisten 4. Republinkeinsche actie 5. Socialistische Catalonische Unie 3. Sociaal-democraten. 58. Andere partijen 9. Totaal 99. Het totaal aantal afgevaardgiden in de nieuwe Kamer bedraagt 473. De uitslag der verkiezingen blykt dus inderdaad een be langrijke verschiuving naar rechts te zijn. Lerroux heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij slechts zal samenwerken met partijen, welke den republikeinschen staatsvorm aanhangen. BINNENLAND GOLFLENGTFVERDEELING. Aanpassing aan de nieuwe regeling nog niet zoo eenvoudig. Op 15 Januari van het komende jaar treedt de te Luzern vastgestelde golfleng- teverdeeling in werking en krijgen dus alle Europeesche zenders een nieuwe plaats op de voor den omroep gebrruikte golflengtebanden. Deze verandering is niet eenvoudig; reeds thans is men bij alle sta tions bezig met de voorbeereidende werk zaamheden; bij de zenders met kristalbe sturing wordt voor nieuwe kristallen ge zorgd en overal wordt de zendapparatuur in overeenstemming gebracht met de nieu we golflengte. Voor de verandering der golflengten, zooals men die zich voorstelt, is noodig, dat de Europeesche zenders samenwerken, opdat afwijkingen, die tot onderlinge sto ring zouden leiden, dadelijk kunnen wor den verholppen. Oorspronkelijk was het plan, dat het overgaan op de nieuwe golf lengte door alle zenders In één enkelen nacht zou geschieden, maar bij de bespre kingen op de bijeenkomst der Union In ternationale de Radiodiffusion te Amster dam bleek, dat de operatie twee nachten in beslag zou moeten nemen. Volgens de thans geldende regeling zullen alle Euro peesche zenders in den nacht van 14 op 15 Januari e.k. uiterlijk te middernacht (M.E.T.), de uitzending van hun program ma's beëindigen. Te beginnen met dit tijd stip zal dan de eene zender na den an deren, in een nog nader te bepalen volg orde, op de nieuwe golflengte overgaan. Daarop zullen de zenders om de twee minuten, in de taal van hun land, hun naam en standplaats omroepen, zoo noodig ter nadere karakteriseering nog aangevuld met een bepaalde gramofoonplaat, welke bij de controleerende instanties bekend is. Deze controleerende instanties hebben tot taak de nieuwe golflengten dadelijk te meten en het resultaat van de meting aan de verschillende zenders mede te deelen. Gecontroleerd wordt te Berlijn, te Sesto Calende (Italië), Bern, Praag, Warschau, Moojaisk (Rusland). Helsingfors, Stock- I holm en Tatstield (Engeland), verder op het controle-station van de Union Interna- I tionale te Brussel, dat als hoofdkwartier fungeert. Alle controle-stations staan over een speciale lijn in voortdurende telefoni sche verbinding met Brussel, teneinde de resultaten van de waarnemingen onderling te kunnen vergelijken. De verkregen ge gevens worden dan over een aantal goed hoorbare Europeesche krachtstations „Aan Allen" omgeroepen, zoodat elke zender dadelijk kan afluisteren, hoe haar golf lengte gehoord en gemeten wordt. Voor deze taak zijn tot nu toe aangewezen: de Deutschlandsender, Radio-Paris, Moskou, Rome, Stockholm en Lahti. In den nacht van 14 op 15 Januari zal allereerst de golflengteverandering van de grootere zenders geschieden, terwyl de verandering van de Europeesche Gleich- wellen en de gemeenschappelijke golf lengten eerst een dag later, in den nacht van 16 op 17 Januari 1934 tot stand zal komen. BOND VAN KATH. HARMONIE- EN FANFARECORPSEN IN ZUID-HOLLAND. Er zal te Noordwijkerhout een concours worden gehouden. De Bond van Kath. Harm, en Fanfare corpsen in Zuid-Hoiland hield Zondag 3 December hare jaarvergadering in gebouw „Amicitia", Den Haag. Om half drie opende de voorzitter, de hear A. C. A. Dearenberg de vergadering met den chr: groet, haette de afgav. wel kom en maakte van deze gelegenheid ge bruik om aan „St. Cacilia", Leidschendam, een door hen ter gale eenheid van hst ge houden concours geschonken laukerkrans uit te reiken. Notulen werd ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken werden vcor zoover noodig bij batreffende agenda-punten neargelegd. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Het financieel verslag even eens. Hieruit bleek, dat de Bond een batig saldo heaft van 102.56. De inkomsten waren 600.09 en de uit gaven 497.53. De verificatiecommissie deed bij monde van den heer van Dijk uit Poeldijk verslag van hare bevinding en verklaarde de boe ken in orde te hebben bevonden. Uit de verschillende voorstellen der le den betreffende muziekreglement werd een voorstel van het bestuur aangenomen om ean commissie tot adviseering van het re glement te benoemen, hierin namen zit ting de afgev. van „St. Cecilia", Loosdui nen, van „St. Cecilia" Voorburg, „St. Rad boud", Kethel, „Padua", Rotterdam en „St. Alphonsus-patronaat", Den Haag. Voor de jury zullen worden aangezocht de heeren van Opstal, Dordrecht, Hermans, Den Bosch, van Abeelen, Eindhoven en de heeren L. de Morree, Breda en S. P. van Leeuwen, Assen. Voor de muziekcommissie de heeren van Opstal, Dordrecht, Oomes en A. de Canter, Rotterdam. Het Concours zal op een of meer Zon dagen gehouden worden te N o o r d w y- k e r h o u t. „St. Bavo" zal met de organi satie belast worden. De rondvraag werd naar bevrediging af gehandeld. Tevens werd vastgesteld, dat de H. Mis voor de levende en overleden leden van den Bond wordt opgedragen op Zondag 17 December in de kerk van St. Adrianus, te Langeraar. Aan het eind der vergadering had de be stuursverkiezing plaats; bij enkele candi- daatstelling werden de leden gekozen. Als voorzitter werd bij acclamatie benoemd de heer J. N. Vork. In het slotwoord nam de heer A. C. A. Deerenberg afscheid van den Bond als voorzitter en dankte allen en ook het be stuur voor de medewerking ondervonden, memoreerde tevens ons medebestuurslid Van der Voort, welke om gezondheidsre denen zijn functie niet kon blijven waar nemen. Daarna gaf hij het voorzitterschap in handen van den heer Vork. Deze nam de benoeming onder dankzegging aan en sprak een kort inleidingswoord. De heer Deerenberg sloot daarna de vergadering. Onmiddellijk na de vergadering vergader de het bestuur hetwelk als volgt werd sa mengesteld: J. N. Vork, voorzitter, J. van Dijk, secretaris, G. Petersen, penningmees ter, N. Koeken, 2e voorzitter, F. A. van Hees, 2e secretaris, N. Ph. van Leeuwen, 2e penningm, C. A. Volgering, bibliotheca ris. Besloten werd dat de heer Vork, zijn zaken als secr.-penningm. zal afwikkelen en geleidelijk op de benoemde functionaris sen zal overdragen. LEVERING VAN RUNDVEE. Door de Crisis-Rundveecentrale zal ge legenheid worden geboden aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uittgezonderd zullen wor den dieren, van welke moet worden aan genomen, dat zij langer dan zeven maan den drachtig zijn) te: Gouda, Donderdag 21 December 1933 310 v.m. veemarkt; Leiden, Vrijdag 22 December 1933 810 v.m. veemarkt; Utrecht, Vrijdag 22 December 1933 810 v.m. veemarkt. Prijzen en voorwaarden als in vooraf gaande week. De kaarten voor afgifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 11 December a.s. ten kantore van de Cri sis-Rundveecentrale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. Ned. Kath. Grafische Bond. Het laatste nummer van „Het Orgaan", weekblad van den Ned. Kath. Grafischen Bond, bevat een afscheid aan den bonds voorzitter, den heer v. d. Dries, wien op advies van zijn geneesheer een lange rust kuur is voorgeschreven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Naar verlaging der inkomstenbelasting in Duitschland. (2de blad). De resultaten van Litwinof's bezoek bij Mussolini. (2de blad). De niet-officieele uitslag In Spanje. (2de blad). Vandaag eindigt de „droogte-periode" in Amerika. (2de blad). BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. hooggel. pa ter prof. dr. R. Ligtenberg. (lste blad). Dc regeling van den steun aan den aard appelenteelt. (lste blad). Poging tot roofdmoord in den trein on der Abcoude. (Gem. Ber. 2e blad en Laatste Ber.). Groote brand te Stolwijksluis. (Gem. Ber. 2de blad). IJs- en vorstberichten. (Gem. Ber. 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Pijnenburg en Wals aan den kop van de Keulsche Zesdaagsche. (2de blad). PRIJSVERLAGING, wl/ijden met onze 3 TAX tien cent perjpersoon p. rit Ritten buiten de stad ongemende lage prijzen. Garage Beestenmarkt 28 hfk de Steenstraat, Telefoon 3300. Noteert UUVt even? STEUN AAN AARDAPPELTELERS. De „St.s. Crt" van gisteravond bevat een beschikking van den Minister van Econo mische Zaken, waarbij steun verleend wordt uit het Landbouwcrisisfonds aan de telers van aardappelen, welke als zoodanig door de Gewestelijke aardappelcentrales zijn erkend. Aan die telers wordt door de Nederland- sche Aaardappelcentrale steun verleend voor de door den Nederlandschen Alge- meenen Keuringsdienst goedgekeurde Noord-Hollandsche Eerstelingen, oogst '33, welke door deze telers in het tijdvak van 27 September 1933 tot 15 December 1933 in Noord-Holland voor export zijn of wor den verzonden, of voor veevoeder zijn of worden afgeleverd. De steun bedraagt 50 cents per 100 K.G. Op gelijke wijze wordt steun verleend, voor de Friesche Eerstelingen, Bintjes en Ideals, oogst 1933, voor zoover deze aard appelen naar de Friesche weiestreek als veevoeder zijn of worden afgeleverd, in het tijdvak van 16 October tot 15 Decem ber 1933. In afwachting van een definitieve rege ling bedraagt de steun thans 30 cents per 100 K.G. Evenzoo wordt steun verleend voor aardappelen, oogst 1933, welke in het tijd vak van 1 November 1933 tot 1 Februari 1934 zijn of worden geleverd aan de fa briek N.V. Limburgsche Spiritus Industrie te Herkenbosch. Het bedrag van den steun is 35 cents per 100 K.G. Consumptieaardappelen. Bij beschikking van den minister van economische zaken is bepaald, dat de Stichting Nederlandsche Aardappel-Cen trale uit het Landbouwcrisisfonds zal uit- keeren aan door de Gewestelijke aardap- pelorgansaties erkende verbouwers van consumptie-aardappelen, oogst 1932, een bedrag van 25 cents per 100 K.G. aardap pelen. In het reglement Aardappedsteunbe- schikking, oogst 1932, wordt bepaald, dat deze steun zal worden uitgekeerd over de hoeveelheden, welke bij de op 27 Maart 1933 gehouden inventarisatie bij de telers, in voorraad waren van den oogst 1932. Voorraden beneden 1000 K.G. komen niet voor steun in aanmerking, terwijl van voorraden, greoier dan 1000 K.G. van het bedrag van den uit te keeren steun eerst 1000 K.G. wordt afgetrokken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1