MAANDAG 4 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 1 ATHLETIEK. K. Atb. en Sportvcreeniging „De Bataven". Hoewel voor de athletiek de stille tijd is aangebroken, is er toch nog genoeg be weging in onze vereemging en hoewel het allang door de verschillende afdeeiingsbe- sturen wordt uitgewerkt is het toch goed het een en ander officieel mee te deelen. Voor de afdeeling Wandelen is er al heel veel werk, men neme eerst eens de 3 be kend gemaakte wandelingen van Rood-Wit en al worden nu de 3 wandelaagen niet ieüeren keer in grooten getale bezocht door de Bataven, op 't einde zal het Rood-Wit-be- stuur toen tevreden zijn met de deelname van onze jongens. Dan wordt er door onze vereenlging op Tweeden Kerstdag een wandeldag georga niseerd, die zoowel voor heeren als da mes toegankelijk is. En wel voor de hee ren een 40 K.M. marsch en voor de dames een 30 K.M. marsch. Voor de dames geldt alleen dit, dat zij lid moeten zijn van „de Graal". Voor „de Bataven"' is het een heele eer, dat zij de eerste vereeniging is, die een wandeldag organiseerd in zuiver Katholiek verband voor dames en heeren. Het parcours en insenrijfgeid etc. zal ter zijner tijd verder bekend gemaakt worden in dit biad. (Jok zullen de ueireifende wan- delsportvereenigingen deze week een offi- cieeie uitnoodiging ontvangen. Door de gym.-afdeeling wordt ook al vol op geoefend voor de deelname aan Je bondswedstrijden in Januari a.s., welke zullen gehouden worden te Zoeterwoude Voor de afd. Athletie* staat ook nog iets op het program en wel in Januari een veldloop op en om onze terreinen. Met her- innere zich alleen maar de prachtig ver- loopen veldloopdag vorig jaar. Dan komt vanzelf het enthousiasme en de strijdlust en dat verzekert voor de afd. athlietiek'ecn goed bezette wedstrijddag. Men ziet, dat het bestuur niet stil zit om de leden te geven, wat zij verwaenten van hun vereeniging. Laat de leden op hun beurt enthousiast zijn en zorgen voor nieu we leden. Ieder lid zorgt voor één nieuwe. Zonder twijfel is het, dat R. K. jongens het beste hun sport beoefenen in R. K. Sport verenigingen en dat is voor ath., gym. en wandelen de vereeniging „De Bataven". Allo! Roomsche jongens, organiseeren jullie je bij ons en geef je op aan het se cretariaat Th. v. Tol, Oostdwarsstraat 5, of 's avonds aan de zaal: Gym-locaal Pie terskerkhof en wel voor jongens van 612 jaar Dinsdag's avonds van Half 6 tot half 7; voor jongens van 1217 jaar Woensdag's en Vrijdags avonds van 8—9 uur. Heeren boven de 17 jaar Woensdag's en Vrijdag's avonds van 9 tot 10 uur. Estafette dwars door Alphen. Ondanks de felle koude, was er Zaterdag middag bij de gehouden estafette, georgani seerd de de A.V. „Alphia" van de zijde van het publiek veel belangstelling. Aan deze estafette werd door 12 ploegen deelgeno men. Precies te half vier werd gestart. De afstand van het af te leggen parcours be droeg, zooals we reeds meldden, 2200 M. Reeds dadelijk na de start nam „Wils kracht" met een flinke voorsprong de lei ding. Alphia begon echter weldra in te loopen en nam na het eerste traject de lei ding over om deze te behouden tot aan de finish, welke met een voorsprong van 40 Meter met een tijd van 5 min. 17.8 sec. door Alphia als eerste werd gepasseerd. Wils kracht kwam als no. 2 uit den strijd, terwijl Donar uit Leiden en Archilles uit Gouda 3e en 4e werden. De prijsuitreiking had plaats in hotel „Toor". GYMNASTIEK. Jeanne d'Arc". Men verzoekt ons het volgende aan de leden bekend te maken: Vanwege het St. Nicolaasfeest is er Dins dagavond geen les. Daar er nog veel ge leerd moet worden voor het jaarfeest, worden alle leden de volgende week Dins dagavond weer op de les verwacht. PAARDENSPORT DE COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden courses luiden als volgt: Mariëndorf-prijs (Prijzendraverij 4e kl. over 1740 M.): 1. Waldeck Piermont, eig. L. J. Eikhuizen; 2. Willy Belwin, eig. R. F. Sormani. Zonnestraalprijs (Prijzendraverij 1ste klasse over 2060 M.): 1. Quettevillezoon, eigen. J. In 't Veld; 2. Slavin, eig. G. En- sing. Zingariprijs (Ren op de vlakke baan over 1350 M.): 1. Elass, eig. A. Rietkerk; 2, Inar- do, eig. Mej. A. Uhlenbeck. Zeppelinprijs (handicapdraverij 2e en 3e klasse over 2000 M.): 1. Vaz Dias, C. F. Ockhorst; 2. Willy Belwin, eig. R. F. Sor- mari. 24e Heerrijdersprijs( Handicapdraverij le klasse over 2000 M.): 1. Sister Patrick H, eig. J. Klarenbeek; 2. Trotteur, eig. H. v. Zalinge. VEREENIGING „DE DRAVERSSPORT". De Courses in 1934. De Vereeniging van Organisatoren van Harddraverijen „Dé Drav»rssport" hield is'ermiddag in „Terminus" te Den Haag een druk bezochte algemeene vergade ring. waarin de mogelV>heid werd bespro- WANDELSPORT „DE ANTILOPE" le PROPAGANDA-SERIE WANDELTOCHT Gisteren organiseerde de Wandelsport- afdeeling van Rood-Wti de eerste der door haar uitgeschreven propaganda-scrie-wan- deltochten. De deelname was buiten verwachting groot en zelfs de koude wind kon maar zeer weinigen afschrikken. Toen dan ook de leider om 1 uur ver zamelen floot, vulde zich de groote zaal van het St. Antoniusclubhuis met 103 deel nemers en talrijke officials, waarvan we hier speciaal willen noemen onzen sport- adviseur, rector H. v. d. Ven, den voorzit ter en den secretaris der R.K. Sportorga nisatie-Club, de heeren Gussenhoven en Schrijvers; verschillende bestuursleden van „Rood-Wit", ons eere-lid den heer Verhoef en voorts verschillende belangstellenden, die hun medewerking aan de organisatie van den marsch verleenden. De leider van den marsch, de heer Jan Th. Witte, wendde zich in de eerste plaats tot de deelnemers en sprak zijn vreugde uit dat zoo talrijken uit alle plaatsen van het Diocees aan den oproep van „De Anti lopen" hadden gevolg gegeven en dat zoo doende het getal deelnemers tot meer dan 100 was gestegen, een bewijs dat ook in de katholieke sportwereld de wandelsport, die door „De Antilppen" reeds zoolang wordt gepropageerd, grooter belangstelling gaat trekken. De vereenigingen die de wan delsport beoefenen worden steeds talrijker en zoo kan 't niet anders of de liefde voor de mooie wandelsport moet ook uitgroeien in onze eigen sportbeweging. Vervolgens gaf spr. nog enkele practi- sche aanwijzingen voor den tocht om daar na enkele dankwoorden te richten tot hen, die aan 't welslagen van de marsch mede werkten. Na het Rood-Wit-Bestuur bracht spr. dank aan het bestuur van het St. Antonius- Patronaat voor de verleende gastvrijheid: aan de dames der E.H.B.O. voor hun steeds zeer gewaardeerde medewerking; aan de heeren Verberg en Dieben voor de welwil lend beschikbaar gestelde auto's: aan de katholieke pers en speciaal aan de Leidsche Courant, voor de groote bereidwilligheid bij het opnemen van berichten en versla gen en last not least aan het Rood-Wit-lid C. Paardekooper met zijn trouwe staf van helpers die de controle voor dezen marsch op zich hadden genomen. Vervolgens richtte rector v. d. Ven zich nog met een enkel woord tot de aanwezi gen en wees daarbij vooral op 't belang voor onze sportbeweging van de houding der deelnemers onderweg. Spr. zeide daar over, dat van onze katholieke wandelgroe pen moet uitgaan een groote beschaving, vooral een groote innerlijke beschaving welke naar buiten moet treden in onze marschliedjes en in onze houding tegenover voorbijgangers, welke steeds zoo moet zijn dat daarop niets zal zijn aan te merken. Hierna stelde zich de lange stoet deelnemers op, met aan 't hoofd de 9 man sterke groep van de organiseerende vereeniging. Hierop volgden de vereenigingen: Cursor, den Haag, met 16 deelnemers, De Boom, Am sterdam, 11 d.. De Gazellen, Lisse, 11 d. De Tippelaars, Alphen, 11 d., S. N. A., Hille- gom. 10 d., SL Joseph-Gezellen, Leiden, 8 d., De Trekvogels, Leiden, 8 d., Teylingen, Sassenheim, 8 d., Kruisvaart St Joseoh, Haarlem, 6 d., Northgo, Noordwijk, 1 d.. St. Joseph-Gezellen, Sassenheim, 1 d., terwijl 3 particuliere deelnemers de rij sloten. Al spoedig waren langs Mare, Rijnsbur- gersingel, Morschsingel en Morschweg 'le buitenwegen bereikt en ging het in een ken tot het houden van courses in 1934. De voorzitter, de heer Vrijlandl deelde namens het bestuur mede, dat een combi natie van eden er in was geslaagd de ren baan te Duindigt voor den tijd van 1 jaar in huur te ve. krijgen. Het plan werd opge vat in 1934 zoo veel mogelijk courses, dra verijen, military's, snelheidsproeven etc. aldaar te organiseeren. Na ampele discus sie over enkele bijkomstige vragen ver klaarde men zich unaniem accoord met de plannen van bedoelde combinatie. Het pro gramma voor 1934 was nog niet volledig bekend. Dit zal nader behandeld worden op de volgende algemeene vergadering van „De Draverssport". Het voortbestaan der courses in 1934 is in ieder geval verzekerd. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE KEULEN. Zondagavond was de belangstelling vry groot. Naar schatting waren ongeveer 4000 toeschouwers aanwezig. Op de piste ge beurde zeer weinig. De stand te half twaalf was als volgt: 1. BroccardoGuimbretière 65 p. Op één ronde: 2. PijnenburgWals 117 p. Op twee ronden: 3. SchönGöbel 130 p.; 4. IppenCharlier 69 p.; 5. ZimsKuster 58 p. Op drie ronden 6. RauschHürtgen 84 p. Op vier ronden: 1. SiegelThierbach 68 p. Op zeven ronden: 8. VopelKilian 56 p. Op negen ronden: 9. ClignetKoumans 45 p. Op tien ronden: 10. OszmellaSchorn 46 p. Op veertien ronden: 11. BockomKis- ters 52 p. Op zestien ronden: 12. Esser—-Ebeling 76 p. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS stevig tempo op Oegstgeest aan. De groep, die vrijwel aaneengesloten bleef, kwam, dank zij de goede zorgen van de contro leurs, veilig lanrs de geva.^-Jijke verkeers punten in 't cudc dorp en langs 't Groene Kerkje om over de Postbrug bij de eerste conliole te geraken. Deze verliep door de lal -ijkc helpers heel vlet, zoodat al spoedig weer al'cn haJdcn aangesloten, zoodat onze foto.graaf In Vvcrhout wel bijna de geheele stoet op de gevoelige plaat zal hebben kun nen vastleggen. Voorbij Voorhout kwam 't kwaadste ge deelte van den tocht, want op den grint weg Engelsche laanZandslootkade had den de deelnemers de felle wind pal tegen. Gelukkig was aan 't einde van dit stuk even voor 't dorp Sassenheim een rust plaats Ingericht in café „De Oude Post", waar naar aller genoegen reeds van te vo ren voor de ontvangst der deelnemers een zaal in gereedheid gebracht was. Hier wachtte den organisatorien en de deelnemers een groote verrassing, want de sportadviseur, rector v. d. Ven, had zich de moeite getroost, vanuit Leiden hier het verloop van den tocht te komen volgen. Dat deze belangstelling op hoogen prijs werd gesteld, behoeft niet te worden ge zegd. De E.H.B.O. kon ook hier van haar rust genieten, want slechts een heel enkele wandelaar kwam haar hulp vragen. Na een half uur riep 't fluitje van den leider de deelnemers weer op den weg. 't Tempo werd nu iets opgevoerd en met forschen stap ging het door Warmond, naar de 2e controle, welke bij het tolhek werd gehouden. Nu ging 't nog maar om de laatste lood jes die op den mooien Warmonderweg en door de Leidsche Hout heelemaal niet zwaar bleken te vallen. Om kwart voor vijven liep het hoofdpe- leton dan ook het St. Antonius-Patronaat binnen, op den voet gevolgd door de mees te deelnemers, terwijl de enkele achterblij vers ook ruimschoots voor sluitingstijd binnen liepen. Hier bleek, dat op geen enkele startkaart een controle-merk ontbrak, zoodat allen den tocht op de gestelde wijze hadden vol bracht Nadat nog de leider der marschen in een kort woord de beide volgende wandeltoch ten der serie had aanbevolen, welke in Ja nuari en Februari worden gehouden, gin gen allen, voldaan over den geslaagden tocht, huiswaarts. Dat de marsch voor de organ iseerende vereeniging een succes is geweest, valt niet te betwijfelen en de katholieke wandel sporters, die deze tocht niet meemaakten, omdat de afstand hun te klein was of om eenige andere verzonnen reden, hadden beslist ongelijk. Doch ook de katholieke sportsmen, die nog niet de wandelsoort geregeld beoefe nen, kunnen bij volgende gelegenheden gerust aansluiten, want „De Antilopen" huldigen 't goede standpunt: „over een 'marsch, waarvoor 4 uren worden gegeven, loooen we ook 4 uren. want wandelen en snelwandelen zijn twee en verhouden zich al heel slecht met elkander", zoodat voor een kennismaking met de wandelsport de marschen dezer vereeniging uitermate ge schikt zijn. J. W. Leidsche Sportclub. Als inwijding voor het seizoen 1934 or ganiseert de L. S. C. op Zondag 7 Ja nuari een 25 K.M. prestatie-marsch. De j inschrijving kan geschieden bij de heeren G. C. Phil'opo, Borneostraat 46, G. Aker boom, Morschstraat 27. De marsch is voor iedereen opengesteld al of niet aangesloten bij de K.N.A.U. LUCHTVAART DE „ZILVERMEEUW" HEEFT MOTORDEFECT. Noodlanding in Engeland De „Zilvermeeuw", de nieuwe K.L.M.- machine F. 20, die Zaterdag voor het laatst op de Londen-lijn vloog alvorens naar In- dië een extra-Kerstvlucht te ondernemen, heeft op de terugreis van Londen op het vliegveld Lympne, het Engelsche kuststa- tion voor vliegtuigen, een noodlanding we gens motordefect moeten maken. De „Zilvermeeuw" zou Zaterdag uit den lijndienst worden genomen ten einde ge reed te worden gemaakt voor de extra- Indië-vlucht. Met den heer Smirnoff als gezagvoerder was de machine Zaterdag op den gewonen tijd naar Londen vertrok ken. In den namiddag werd gestart met ne gen passagiers voor de terugreis naar Am sterdam. Doch nauwelijks van Croydon vertrokken, bemerkte piloot Smirnoff, dat de linker motor slecht begon te loopen. Hoewel hij op twee motoren gemakke lijk de reis had kunnen volbrengen, be sloot hij, ge dachtig aan het „safety first" devies der K.L.M., te Lympne een noodlan ding te maken. De defecte motor liep nog maar zeer onregelmatig. Bij onderzoek bleek het defect vrij ernstig een tandwiel was gebroken. Aanvankelijk had men de passagiers met een extra vliegtuig willen afhalen. Doch wegens de vroeg invallende duisternis werd daarvan afgezien, waarop zij door de zorgen der K.L.M. naar Harwich zijn ge bracht om met de nachtboot den overtocht te maken. De lading is met een dienstma- chine van Lympne gehaald. Met dezelfde machine waren leden van den technischen dienst naar Londen vertrokken met een reserve-motor. Het uitvallen van de „Zilvermeeuw" ver oorzaakt geen stagnatie in de ndienst. He den zou men beginnen met het in gerésd- heid brengen van het toestel voor de In- diëvlucht, het monteeren van een extra tank en het plaatsen van de rustbanken, die op de Indië-route gebruikt worden. Men was bij- den Technischen Dienst „gereed er op aan te vallen". Doch de tijd is zoo ruim genomen, dat men de machine zeker tijdig gereed zal hebben voor de groote Indië-reis, nu men één dag flater met de werkzaamheden begint. De „Zilvermeeuw" wordt heden op Schiphol terug verwacht uit Lympne. LINDBERGH WIL WEER DEN OCEAAN OVERSTEKEN. Vergeefsche startpogingen. De heer Lindbergh blijkt toch van plan te zijn den Oceaan weer over te vliegen. Hij bevindt zich momenteel in Gambia aan de Westkust van Afrika en wil naar Brazilië oversteken. De heer en mevrouw Lindbergh hebben gisteren twee vergeefsche pogingen gedaan om den vlucht te ondernemen. Nadat ca. 100 K.G. aan uitrustingsstukken uit de machine was verwijderd voor de vlucht naar Natal, had de eerste start om 6.45 Greenwichtijd plaats. Deze poging mis lukte evenwel en Lindbergh besloot toen nog 180 liter brandstof uit het toestel te verwijderen. Daarna werd om 10 u. Green- wich-tijd een tweede poging ondernomen. Ten tweede male mislukte de start, hoofd zakelijk ten gevolge van het ontbreken van wind, welke noodig is voor het opstijgen uit het water. Lindbergh is thans voorne mens een derde poging te ondernemen zoo dra het gaat waaien. WATERVLIEGTUIG NEERGESTORT. Te Parma is een watervliegtuig naar be neden gestort. De drie inzittenden vonden den dood. VERAART MET PAPIER AAN HET WERK. Hij wilde de kon tegenhouden. Zaterdagmiddag te 13.40 is de heer Ver aart, de „regenmaker", op Waalhaven in de PHADX gestapt met 300 K.G. snippers papier alsmede een voorraad strooibiljet ten. De heer Veraart heeft een vlucht van een half uur gemaakt en over Rotterdam, Delft, Den Haag en Scheven ingen gevlo gen, aanvankelijk op een hoogte van 700 M. en later op 400 M. De heer V. krijgt tegenwoordig geen subsidie meer voor zijn proeven, waarom hij een overeenkomst met enkele firma's aanging, voor wien hij dan reclamestrooibiljetten uitgooit. De snippers, die zijn uitgeworpen dien den niet om regen te maken, maar om te trachten wat zoelte in de gure atmosfeer te krijgen. Het is echter in Rotterdam en omstre ken niet minder guur geworden dan het was. BUITENLAND DUITSCHLAND. TALRIJKE ARRESTATIES TE DRESDEN. Illegale organisaties ontdekt. De politie te Dresden heeft een uitgebrei de organisatie van de S. P. D. ontdekt. Haar orgaan, de „Neue Vorwarts" werd door deze groep systematisch verspreid. De bladen en ander materiaal worden in pakketten ver zonden in de voor het verkeer in het grens gebied gereedstaande treinen en ook op stoomschepen op Cechoslovaaksch gebied op zoo'n geraffineerde wijze verstopt, dat de pakken steeds konden ontgaan aan de aandacht der Duitsche grens- en treinbe- ambten. De koeriers zijn meestal te voer over de grens gekomen, stapten daarna op de betreffende verkeersmiddelen en stelden zich later in het bezit der verstopte pak ken. Het onderzoek heeft geleid tot de arresta tie van meer dan 300 personen. Dit zijn in hoofdzaak personen, die jarenlang iid van de S. P. D. zijn geweest. Voorts is het gelukt een illegale organi satie der K. P. D. op het spoor te .tomen. De leden dezer organisatie te Dresden zijn in de laatste dagen allen gearresteerd. Te Dresden alleen reeds bevinden zich ter zake 72 personen in arrest. Ook is het ge lukt een K. P. D.-koerier die een groot aantal exemplaren van het „Bruinboek" bij zich had, te arresteeren. ENGELAND WORDT IERLAND EEN REPUBLIEK? Naar vernomen wordt zijn nota's gewis seld tusschen den Britscnen minister van Dominions Thomas en de Valera en wel in verband met een belangrijk*» verklaring, welke Thomas Dinsdag a.s. in het Lager huis zal afleggen. De Vale: a heeft den mi nister om een duidelijk en definitief ant woord gevraagd in zake de houding, die de Britsche regeering zal aannemen, in geval hij er toe overgaat de republiek uit te roe pen. Misschien zal De Valera er toe over gaan den Dail te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrij /en. waarbij den kiezers zal worden gevraagd zich uit te spreken over Ierlands toekomstigen staats vorm. Zoowel de Iersche als dé Britsche regee ring weigert het bericht tegen te spreken of te bevestigen, dat er nota's zijn gewis seld. Naar verluidt zal echter het antwoord van minister Thomas even afwijzend zijn, als zijn jongste verklaring te dezer zake in het Lagerhuis, nl. dat Ierland als het uit den Britschen statenbond treedt, niet most hopen nog de voordeelen te blijven pluk ken, die met dit lidmaatschap gepaard gaan. Minister Thomas' verklaring in het La gerhuis zal worden afgelegd, naar aanlei ding van een vraag van een conservatief lid, om aan de burgers van den Ierschen Vrijstaat, zoowel in Ierland als in Groot- Brittannië, de nadeelen onder het oog te brengen, waaraan zij blootstaan, indien het tot een definitieve breuk zou komen tus schen Ierland en Groot Brittannië. FRANKRIJK CHAUTEMPS KRIJGT UITSTEL. Donderdag beslissing over zijn finantieele plan. Het kabinet-Chautemps heeft na eer korte en bondige regeeringsverklaring, die de premier in slechts zes minuten heeft uit gesproken, uitstel om te leven gekregen tot Donderdag a.s. als zijn financieele program ma voor de Kamer komt. Met 391 tegen 19 stemmen werd overeenkomstig het verzoek der regeering besloten tot uitstel van alle interpellaties over de algemeene regeerings- politiek en met 569 tegen 11 stemmen werd de procedure van uitersten spoed aanvaard De socialisten hadden besloten voor te stem men, teneinde de openbare meening niet te enerveeren, doch zij handhaven hun tegen ontwerp. De regeering is volgens haar verklaring bereid langs den normalen diplomatieken weg te streven naar verbetering der betrek kingen met alle mogendheden. Zij meent, dat accoorden den vrede slechts dienen indien zij geenerlei aantasting behelzen van Frankrijks veiligheid en als zij de interna tionale verplichtingen eerbiedigen, waar door de volken sedert den oorlog hebben gepoogd gemeenschappelijk hun rechten te waarborgen. Maar al die groote werken, hoe dringend zij ook zijn moeten worden voorafegaan door het herstel der openbare financiën, omdat daarvan Frankrijks crediet afhangt en dit, wat het buitenland aangaat, een der elementen der Fransche veiligheid vormt. Daarop wil de regeering dus thans alle krachten concenreteren. Chautemps deed ten slotte een beroep op alle republikeinen om zich vast aaneen te sluiten in het belang van het land. ITALIË LITWINOF BIJ MUSSOLINL Litwinof is Zaterdagmorgegn aan boord van de „Conté di Savoia" te Napels aange komen. Te 17 uur vertrok hij in een salon wagen naar Rome, waar hij tegen 20 uur aankwam. Officieel wordt medegedeeld, dat Musso lini Zondagmiddag den Russischen volks commissaris voor Buitenlandsche Zaken, in het Palazzo Venezia ontvangen en een lang durig en hartelijk onderhoud met hem heeft gehad. Mussolini en Litwinof hebben over de in ternationale politieke kwesties gesproken, in het bijzonder over die, waarbij beide landen direct betrokken zijn. Zij overwogen de mogelijkheden van een verbetering van den algemeenen politieken toestand in den geest van het onlangs gesloten Italiaansch- Sovjet Russische vriendschapsverdrag, waarbij zij overeenkwamen dit bedrag zoo spoedig mogelijk te ratificeeren. CHINA MONGOLIë WAPENT ZICH. Een opmarsch tegen Nanking in voorbereiding? Te Dairen zijn berichten ontvangen, dat in Binnen-Mongolië een koortsachtige mi litaire activiteit heerscht. Naar verluidt, zijn de opstandelingen voornemens, in het voorjaar een opmarsch te beginnen naar Nanking, China's natio nale hoofdstad. In de plaatselijke Japansche pers wordt gemeld, dat Huang-Shao Hsiung, de minis ter van binnenlandsche zaken van de regee ring van Nanking, die naar Mongolië was vertrokken, om de rebellen te kalmeeren. op scherp verzet is gestuit. De rebellen staan onder aanvoering van prins Yun, die naar men weet, een bond van „onafhankelijken" gevormd heeft tesa- men met'andere vorsten in Chahar, Suiyan en Hsitao Mongolië. Zekere officieren in Thibet zouden hun hulp hebben toegezegd. Jeugdige officieren, die hun opleiding kregen in de militaire academie te Nanking, oefenen de Mongolen in de moderne strijd - methode. BUITENL. BERICHTEN 41 DOODEN BIJ EEN TREIN-AANSLAG IN MANDSJOERIJE Hevige gevechten tusschen Japanners en Chineezeu. Zaterdagavond heeft op het trajéct Kintsjau-Moekden een gevecht plaats ge had tusschen de manschappen van een Japanschen pantsertrein en een afdeeling Chineesche vrijscharen. De pantsertrein werd tot ontsporing gebracht, waarbij ze3 wagons volkomen werden vernietigd. 41 Chineezen en Japanners werden gedood en een groot aantal gewond. GEWELDIGE BRAND IN STAMBOEL Een geweldige brand is uitgebroken in de Sultan Ahmed wijk achter de moskee Aya Sophia te Stamboel. Het paleis van justitie is vernield, waarbij de archieven en dossiers verloren gingen. Doordat er een zware wind waait vreest men, dat deze ontzaggelijke brand, dis weliswaar op -het oogenblik door de brandweer bsheerscht wordt, zich nog meer zal uitbreiden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7